تفاوت پیلاتس و یوگا چیست؟

تفاوت پیلاتس و یوگا

تفاوت پیلاتس و یوگا چیست؟ نوع تمرینات بدنی و همچنین شباهت‌های آن باعث شده که بسیاری از ما فکر کنیم که این رشته ورزشی یکی است. با جیمیتو همراه باشید تا فرق پیلاتس و یوگا متوجه شوید.

 

تفاوت پیلاتس و یوگا

یوگا و پیلاتس شباهت‌هایی با هم دارند. هر دو آنها روی استفاده‌ی همزمان از ذهن و جسم تمرکز می‌کنند و آرامش و الگوهای تنفسی را به شما یاد می‌دهند. هر چند پیلاتس بیشتر به درمان جسمی توجه می‌کند و یوگا به درمان‌ها و آرامش روحی توجه دارد. اگر به دنبال بهبود وضعیت آرامش و انعطاف روح‌تان هستید یوگا به دردتان می‌خورد. اما اگر می‌خواهید بدن‌تان را تنظیم، قوی و بازسازی کنید، پیلاتس انتخاب مناسب‌تری است.‌

 

پیلاتس و فواید آن برای بدن  

براساس گفته بسیاری از کارشناسان ورزشی پیلاتس ورزش ذهن و جسم است. ورزش پیلاتس مجموعه‌ای از حرکاتی است که از جاذبه، وزن بدن و دستگاه‌های مخصوص در جهت افزایش مقاومت و توانتان کمک می‌گیرد تا ماهیچه‌های تثبیت کننده بدن ورزیده و قوی شوند.

تفاوت پیلاتس و یوگا

تمرکز بر تمام نقاط

پیلاتس برخلاف سایر رشته‌های ورزشی تنها برای رو نقطه و یا عضله بدن تمرکز نمی‌کند. این ورزش با داشتن حرکات متنوع برای افزایش مقاومت، تناسب اندام و همچنین انعطاف پذیری بیشتر بدن کمک می‌کند. همچنین در این ورزش علاوه بر آمادگی فیزیکی، آمادگی ذهنی نیز برای ورزشکار فراهم می‌شود.

مناسب برای همه

مهم نیست که شما یک قهرمان ورزشی باشید و یا یک ورزشکار تازه‌کار این ورزش برای همه گروه‌های بدنی از حرفه تا آماتور مناسب است و به افزایش مقاومت بدن کمک خواهد کرد. شما می‌توانید براساس اهداف خود حرکات ورزشی مناسب خود را به کمک مربی شناسایی کنید و بر روی آن حرکات تمرکز داشته باشید.

افزایش قدرت، بدون افزایش حجم

یکی از مواردی که باعث می‌شود این ورزش در میان بانوان محبوبیت داشته باشد این است که شما پس از انجام حرکات ورزشی، با عضلاتی بزرگ و حجیم مواجه نمی‌شوید و تنها به تناسب اندام می‌رسید. این ورزش به حفظ تناسب اندام کمک کرده و شما را مانند یک بدنساز حرفه ای بزرگ نخواهد کرد! که از این مساله از نظر بانوان بسیار مهم و حائز اهمیت است.

افزایش انعطاف

در این ورزش شما حرکات ورزشی را در محدوده حرکات عضلات و مفاصل انجام می‌دهید؛ امام همین حرکات باعث بهبود کشش و انعطاف پذیری بدن شده و از آسیب دیدن بدن جلوگیری می‌کند.

بهبود فرم بدن

خوب ایستادن، درست نشستن و همچنین درست راه رفتن همگی در نتیجه داشتن عضلات قوی در مرکز ثقل بدن است. به همین دلیل است که افرادی که پیلاتس کار می‌کنند معمولا دچار قوز کمر و را خمیدگی در ناحیه میانی بدن خود نیستند. بنابراین اگر به دنبال اصلاح فم بدنی خود هستید، این ورزش می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد.

افزایش انرژی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند دارای انرژی بیشتری نسبت به افرادی هستند که کمتر ورزش می‌کنند. انجام حرکات در ناحیه میانی بدن، بهبود استقامت عضلات و ستون فقرات باعث بهبود وضع بدن و افزایش انرژی خواهد شد.

افزایش آگهی ذهن و بدن

جوزف پیلاتس معتقد بود که پیلاتس باعث هماهنگی و یکپارچگی روح، جسم و ذهن می‌شود. این در واقع رازی است که در تمرینات پیلاتس نهفته شده است. در هنگام انجام تمرینات این ورزش شما تمام تمرکز و کنترل عضلات و نفس کشیدن را خواهید داشت.

 

یوگا و فواید آن برای بدن

یوگا ورزشی جسمی و فکری است که در شبه قاره  هند و توسط هندوها به وجود آمده‌است. تمرینات یوگا می‌تواند روح انسان را تقویت کند. ورزش یوگا به گونه ای طراحی شده که بر پوست، ماهیچه و استخوان تاثیر می‌گذارد و کانال‌های بدن به خصوص کانال اصلی یعنی ستون فقرات را باز کند تا انرژی راحت جریان پیدا کند.

تفاوت پیلاتس و یوگا

بهبود انعطاف پذیری 

بهبود انعطاف پذیری یکی از مهمترین نتایج انجام تمرینات یوگاست. شاید در جلسه اول نتوانید با انگشتان دست پنجه پاها را لمس کنید اما به مرور میزان انعطاف پذیری شما بیشتر و بیشتر خواهد شد. حرکات و تمریناتی که در این ورزش انجام می‌دهید باعث بهبود و قدرت کشش عضلات همسترینگ و کمر شده و تقویت عضلات میانی بدن را به همراه خواهد داشت.

محافظت از ستون فقرات

انجام حرکات یوگا باعث می‌شود که ماهیچه‌های فیله کمر قوی شده و این تقویت مانع از بروز آسیب به ستون فقرات خواهد شد. بنابراین اگر به دنبال کاهش درد کمر هستید باید به تقویت عضلات آن بپردازید و یوگا بهترین انتخاب برای شماست.

تقویت استخوان

شاید برایتان جالب باشد، اما انجام حرکات یوگا باعث تقویت استخوان خواهد شد و مانع از بروز پوکی استخوان در ورزشکار می‌شود. برای بسیاری از تمرینات یوگا باید وزن خود را تحمل کنید که ای مساله کمک زیادی به تقویت استخوان‌ها کرده و مانع از پوکی استخوان می‌شود.

بهبود گردش خون

تمرینات یوگا باعث بهبود گردش خون در ورزشکار می‌شود؛ به خصوص تمریناتی که بر روی دست‌ها و یا پاها انجام می‌شود، می‌تواند سرعت گردش خون را در این ناحیه‌ها بیشتر کند. حرکات یوگا به افزایش اکسیژن رسانی به بدن کمک می‌کند و همین مساله باعث کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی شده و شانس بروز سکته قلبی و مغزی را به مقدار بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

افزایش ضربان قلب

هنگامی که ضربان قلب شما افزایش پیدا می‌کند شانس بروز بیماری‌هایی مانند افسردگی و سکته قلبی را کاهش می‌دهد. بنابراین اگر به سلامت بدن خود اهمیت می‌دهید این ورزش می‌تواند سلامت بدن شما را تضمین کند. شاید برایتان جالب باشد که حرکات یوگا باعث بهبود افزایش اکسیژن رسانی شده و اثراتی مشابه حرکاتی ایروبیک بر قلب و عروق خواهد داشت.

کاهش فشار خون

براساس تحقیقات منتشر شده در ژورنال پزشکی بریتانیا، افرادی که به صورت منظم و حداقل ۹۰ روز ورزش یوگا انجام می‌دهند شانس بروز ۱۵ تا ۲۵ واحد از فشار خون را در خود افزایش می‌دهد. لذا انجام این ورزش برای افرادی که با بیماری فشار خون دست و پنجه نرم می‌کنند می‌تواند یک خبر خوش باشد.

افزایش شادابی

اگر احساس ناراحتی می‌کنید، انجام حرکات یوگا به شما کمک خواهد کرد تا مشکلات و ناراحتی‌های خود را فراموش کنید. تمرینات یوگا افزایش سطح سروتونین و کاهش سطح مونوآمین اکسیداز و کورتیزول را کاهش می‌دهد. که باعث افزایش شادمانی شما می‌شود.

کاهش قند خون

یوگا باعث کاهش قند خون و کلسترول بد خون و در مقابل باعث افزایش کلسترول خوب خون می‌شود. در افراد مبتلا به دیابت، یوگا کاهش قند خون را به چندین روش انجام می‌دهد: کاهش سطح کورتیزول و آدرنالین، تشویق به کاهش وزن و افزایش حساسیت به اثرات انسولین. کاهش سطح قند خون خود حمله قلبی، نارسایی کلیه و … را کاهش خواهد داد.

 

بیشتر بخوانید

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

8 Comments

 1. باز صد رحمت به یوگا خودشون هم میگن برای لاغری نیست
  ولی واقعا به مراتب بهتر از پیلاتس هستش
  هدف از این پیلاتس اصلا معلوم نیست چی هست

  1. شیوا جان بحث بهتری و بدتری نیست
   هر ورزشی دارای مزایایی است که باتوجه
   به شرایط می تونید آن را انتخاب کنید

 2. من عاشق حرکات پیلاتس هستم
  به خصوص اونایی که برای ناحیه کمر و شکم هستند
  آدم رو میبره روی ویبره روزای اول
  ولی این درد کشیدن نگام تمرینات پیلاتس واقعا لذت بخش
  هستش
  مرسی از تو نسیم جون

 3. من هر دو رو به مدت طولانی کار کردم، عالی هستند
  پیلاتس یه جورایی یوگای قدرتی هست و فرم دهیش به مراتب بیشتره
  ولی یوگا دنیای دیگه ایه…یه حسی بهت میده که تو هیچ ورزش دیگه ای تجربه نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *