بهترین حرکات یوگا چیست؟

حرکات یوگا

اگر شما هم مثل من وقتی که از خواب بلند می‌شوید و دستانتان را به سمت بالا می‌کشید یعنی یک حرکت یوگا انجام داده اید! پس اینکه فکر کنید حرکات یوگا بسیار سخت و پیچیده‌ای هستند تصور کاملا اشتباهی است. البته تمام حرکت‌های یوگا به صورت کششی نیستند. تمریناتی که در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد علاوه بر اینکه جسم شما را به سمت سلامتی سوق می‌دهد می‌تواند روح شما را تمرین دهد. با جیمیتو همراه ما باشید.

 
 

بهترین حرکات یوگا کدام است؟

تعداد حرکاتی که می‌‌توانید در خانه و یا باشگاه آن را انجام دهید بسیار زیاد هستند اما در این مقاله قصد داریم ده مورد از پایه‌ای ترین و مهمترین تمرینات یوگا را به شما معرفی کنیم که می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر بدن و روح شما داشته باشد، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

حرکات یوگا

حرکت کوه

حرکت تاداسانا یا ژست کوه یکی از بهترین حرکاتی است که می‌توانید در یوگا انجام دهید. ابتدا بایستید، پاشنه‌های پا را به زمین فشار داده و عضلات پاها را قفل کنید. سرشانه‌ها باید کمی به عقب متمایل شده و سر کاملا صاف و به روبرو نگاه کنید. در این حرکت پا و لگن باید کاملا در یک خط صاف قرار گیرند. هنگام انجام این حرکت نفس را در سینه حبس نکید.

حرکات یوگا

حرکت دستان کشیده

دقیقا مانند حرکت قبل کاملا صاف بایستید و دستان خود را در بالای سر ببرید. توجه داشته باشید که کف دست‌ها بر روی هم قرار بگیرید و در هنگام انجام این حرکت پاشنه و پنجه شما از کف زمین بلند نشود. تنفس در هنگام انجام این حرکت را فراموش نکنید.

حرکات یوگا

حرکت خم شدن

نفس را تخلیه کرده و بدون اینکه زانوهایتان را تا کنید به سمت جلو خم شوید. ممکن است در روزهای ابتدایی انجام این حرکت عضلات پشت پای شما سفت باشد و به خوبی نتوانید این حرکت را انجام دهید در این شرایط برای اینکه به ستون فقرات‌تان فشار وارد نشود کمی زانوها را خم کنید. سر باید به صورت آویزان در نزدیکی پاها قرار گیرد. دست‌ها می‌توانند رها باشند و یا بر روی زمین قرار دهید.

حرکات یوگا

حرکت گارلند

این حرکت را در دوران کودکی به راحتی انجام می‌دهیم اما همین که بزرگ می‌شویم و بیشتر پشت میز می‌نشینیم و یا زیاد رانندگی می‌کنیم نحوه انجام آن دشوار خواهد شد. برای انجام این حرکت ابتدا پاها را در لبه مت یوگا قرار دهید و سعی کنید مانند حرکت اسکات بنشینید. در هنگام انجام این حرکت کف هر دو دست را بر روی هم قرار داده و به هم بفشارید.

حرکات یوگا

حرکت لانج

هنگامی که آماده انجام این حرکت شدید ابتدا پای چپ خود را به عقب برده و به خوبی بکشید وزانوی راست خود را خم کنید و بدن را به جلو بکشید. سعی کنید این حرکت را به صورتی انجام دهید که ران شما به موازات زمین قرار گیرد تا حداکثر کشش در عضلات ران اتفاق بیافتد. دست‌ها را در دور طرف بر روی زمین قرار دهید. این حرکت را به همین صورت با پای مخالف هم انجام دهید.

حرکات یوگا

حرکت پلانک

یکی از حرکات یوگا که به عضلات هسته بدن (مانند عضلات شکم) کمک می‌کند حرکت پلانک است. برای انجام به صورت حرکت شنا قرار بگیرید و بدون اینکه به سمت پایین حرکت کنید سعی کنید بدن را در همین شرایط حفظ کنید. در هنگام انجام این حرکت نباید آرنج‌تان خم شود. توجه داشته باشید که باسن و شانه‌ها در یک سطح قرار گیرد.

 حرکات یوگا

حرکت نشستن

پس از نفس کشیدن، پاها را به سمت روبرو بکشید، دقیقا ژست کارمندان هنگام نشستن پشت صندلی را داشته باشید. شاید به نظر برسد که حرکت بسایر ساده است اما اتفاقات بسیار مهمی در عضلات بدن در حال اتفاق افتادن است. این حرکت به تقویت عضلات اطراف ستون فقرات و همچنین پشت پا کمک بسیاری می‌کند.

حرکات یوگا

حرکت کشش به جلو

مانند حرکت قبل بر روی زمین بنشینید و پاها را به صورت کشیده بر روی زمین قرار دهید، حالا نفس خود را تخلیه و بدن را رو به جلو خم کنید. حالا با هر دو دست کف پاها را بگیرید. توجه داشته باشید که می‌توانید مقداری زانوها را خم کنید در این صورت فشار کمتری به عضلات پشت پای شما وارد خواهد شد. این حرکت را تا ۵ نفس ادامه دهید.

حرکات یوگا

حرکت کشش به جلو تک پا

این حرکت نیز مشابه حرکت بالاست اما در انجام آن ابتدا یک پا را خم کنید و به کمک دست‌ها سعی کنید پای دیگر را بگیرید. این حرکت را دقیقا مانند حرکت بالا تا ۵ نفس ادامه دهید. و سپس پاها را عوض کنید.

حرکات یوگا

حرکت کودک خوشحال

برای انجام این حرکت به پشت دراز بکشید و زانوها را در سینه جمع کنید، طوری زانوها را قرار دهید که با ران زاویه ۹۰ درجه ایجاد کند. حالا به کمک دستان خود کف پاهای خود را بگیرید و تا ۵ نفس این حرکت را ادامه دهید. سپس برای استراحت پاها را دراز کرده و دوباره این حرکت را انجام دهید.

 

منبع: verywellfit

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *