پیلاتس چیست و چگونه باعث لاغری می‌شود؟

پیلاتس چیست

پیلاتس چیست یا بهتر است بگوییم ورزش پیلاتس چیست پیلاتس در واقع یک نوع آمادگی جسمانی است که علاوه بر بدن اثرات مثبت خود را در روح افراد خواهد گذاشت. در این مقاله بیشتر از این رشته آمادگی جسمانی خواهیم گفت با جیمیتو همراه باشید.

 

ورزش پیلاتس چیست

براساس گفته بسیاری از کارشناسان ورزشی پیلاتس ورزش ذهن و جسم است. ورزش پیلاتس مجموعه‌ای از حرکاتی است که از جاذبه، وزن بدن و دستگاه‌های مخصوص در جهت افزایش مقاومت و توانتان کمک می‌گیرد تا ماهیچه‌های تثبیت کننده بدن ورزیده و قوی شوند.

ارتباط بین ذهن و بدن در این ورزش خیلی مهم است. ورزش پیلاتس به ذهن کمک می‌کند تا سطح مشخصی از آگاهی را در مورد شیوه حرکات بدن داشته باشید. با انجام این تمرینات می‌توانید حرکات خود را کنترل و تکنیک خود را نیز تقویت کنید.

 

تاریخچه ورزش پیلاتس 

پیلاتس چیست : این ورزش نخستین بار توسط یوزف پیلاتس آلمانی طراحی شد. وی در نیمه اول قرن بیستم، نسبت به گسترش و توسعه مجموعه‌ای از تمرینات خاص، که به منظور تقویت بدن و ذهن انسان در نظر گرفته شده بودند، اقدام نمود. یوزف پیلاتس معتقد بود که سلامت جسمی و روانی ارتباط درونی تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

پیلاتس (پیلاتس چیست) روشی از تمرینات ورزشی بود که در سال ۱۹۲۰ توسط یوزف پیلاتس به وجود آمد در اصل بخشی از برنامه‌های آمادگی جسمانی زندانیان جنگ بود و بعدها به عنوان یکی از وسایل رسیدن به بالاترین سطح زیبایی اندام تبدیل شد. نام این ورزش در ابتدا توسط یوزف پیلاتس علم کنترل بدن نام گذاری شده بود که پس از مرگ وی به دلیل احترام و حفظ یاد و خاطره او توسط بازماندگانش به نام پیلاتس متداول شد.

 

اثرات ورزش پیلاتس بر بدن

تقریبا هر رشته ورزشی اثرات خود را بر روی ماهیچه دارند، اما تمرینات پیلاتس تقریبا می‌تواند تمام عضلات بدن را درگیر کند. در اینجا به برخی از اثرات مثبت این ورزش اشاره خواهیم کرد.

تاریخچه ورزش پیلاتس 

توجه به تمام بدن

پیلاتس، بر خلاف بسیاری از رشته‌های ورزشی که بر یک یا گروهی از عضلات تمرکز دارند، به همه ماهیچه‌های بدن و حتی ذهن تاثیر گذار است. شاید به همین دلیل باشد که این رشته ورزشی مورد توجه بسیاری از قهرمانان ورزشی قرار دارد و این افراد علاوه بر توسعه و افزایش قدرت عضلات، برای آرامش و افزایش تمرکز ذهنی نیز از آن استفاده می‌کنند.

 

پیلاتس باعث افزایش قدرت و انعطاف پذیری عضلات بدن و همچنین افزایش دامنه حرکات مفاصل می‌شود.

 

مناسب برای همه 

مهم نیست که شما یک قهرمان ورزشی باشید، یا یک تازه کار و یا فردی که حد واسط این افراد است. این ورزش می‌تواند برای تمام گروه‌های مذکور مفید باشد و علاوه بر تاثیرات فیزیکی بر بدن می‌تواند از نظر روحی نیز عملکرد ورزشکار را ارتقا دهد. در ورزش پیلاتس تعداد زیادی حرکت وجود دارد که هرکدام می‌تواند باعث رشد عضلات شما شود.

 

انعطاف پذیری بدن

یکی از مواردی که زندگی شهری برای ما به ارمغان آورده است، پشت میز نشستن است این ساله می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن انسان تحمیل کند. یکی از این موارد کوتاه شدن عضلات است. در پیلاتس، با انجام حرکات کششی نه تنها انعطاف پذیری عضلات بلکه مفاصل نیز افزایش پیدا کرده و شما به مرور کمتر احساس درد ناشی از عضلات را در بدن تجربه می‌کنید.

 

درمان جراحت

پیلاتس، یک ورزش مناسب برای کنترل و بهبود توان فیزیکی شماست. بنیانگذار این رشته ورزشی از پیلاتس برای درمان جراحت سربازان در جریان جنگ جهانی استفاده می‌کرده است. و شاید به همین دلیل است که در پزشکی نوین بعد از گذراندن نقاهت از بیماران می‌خواهند که با انجام حرکات پیلاتس، سلامتی عضلات و مفاصل را به بدن خود برگردانند.

 

افزایش قدرت عضلات

ورزش پیلاتس برای شکل دادن به ماهیچه عالی است. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید باید حداقل هفته‌ای ۲ تا ۳ بار پیلاتس کار کنید. اگر مقدار زیادی چربی دارید، باید تمرینات پیلاتس‌ را با مجموعه‌ای از تمرینات هوازی ترکیب کنید تا چربی‌ها  آب شوند. بهتر است این کار را ۵ بار در هفته و به مدت ۳۰ دقیقه انجام بدهید.

 

کاهش استرس

ورزش پیلاتس با تقویت قوای جسمی و بهبود نفس کشیدن باعث کاهش استرس در شما خواهد شد. پیلاتس به شما کمک می‌کند که روی حرکت‌هایتان تمرکز کنید. خیلی وقت‌ها صداهایی در ذهن مشکلاتی که با آنها روبرو هستیم را مرور می‌کنند. مثلا همیشه ذهن درگیر بدهکاری‌ها و کارهای عقب‌مانده و مشکلات زندگی است. پیلاتس به شما کمک می‌کند تا از شر این صداهای مزاحم راحت شوید.

 

آیا پیلاتس برای لاغری موثر است؟

همانگونه که می‌دانید پیلاتس یک ورزش کم شدت است که می‌تواند به افزایش انعطاف پذیری عضله و مفاصل کمک کند و در کنار آن می‌شود که وضعیت ساختار و ستون فقرات بهبود یابد. هر چند که پیلاتس کمک می‌کند که شما وزن سالم داشته باشید اما هرگز نمی‌تواند مانند برخی از ورزش‌ها مانند کاردیو، دویدن و یا شنا کردن وزن شما را کم کند و چربی سوزی در این اندازه داشته باشد. پس اگر می‌خواهید پاسخ این سوال که آیا پیلاتس باعث لاغری می‌شود برسید باید به شما بگویم که بهتر است این ورزش را با چند ورزش هوازی ترکیب کنید تا به وزن ایده آل خود برسید.

 

پیلاتس چیست؟ اثر این رشته ورزشی بر روی عضلات بدن

نظر محققان در خصوص پیلاتس و کاهش وزن

تاکنون تحقیقات بسیاری زیادی در خصوص رابطه پیلاتس و لاغری انجام شده است اما در یک تحقیق مشاهدات به صورت زی ارایه شده است که به آن خواهیم پرداخت. در این تحقیق ۳۷ زن که دچار اضافه وزن و یا چاقی بوده‌اند را مورد بررسی قرار دادیم. این افراد در بازه سنی ۳۰ تا ۵۰ سال بوده و ۸ هفته به صورت منظم ورزش پیلاتس را انجام داده‌اند. نتایج به دست آمده از این تحقیق عبارت است از:

 • کاهش وزن
 • کاهش شاخص توده بدنی
 • کاهش سایز دور کمر
 • کاهش دور شکم و باسن

هرچند نتایج به دست آمده از این تحقیق بسیار قابل توجه نبوده است، اما توانسته است تا حدودی به لاغری و چربی سوزی در این افراد کمک کند.

 

با انجام پیلاتس چقدر کالری می‌سوزانم؟

مقدار کالری که هنگام انجام این ورزش خواهید سوزاند به وزن فعلی شما بستگی زیادی دارد. به عنوان مثال فردی که ۷۵ کیلوگرم وزن دارد با انجام ۵۰ دقیقه تمرین می‌تواند حدود ۱۷۵ تا ۲۵۰ کالری بسوزاند. البته هرچه قدر میزان سختی حرکات و تمرینات شما بیشتر شود، شانس بیشتری برای کالری سوزی خواهید داشت. این تمرینات برای افرادی که وزن نسبتا زیادی دارند اثر کاهش وزن نداشته و بیشتر به افزایش قدرت ماهیچه‌های میانی آن‌ها کمک خواهد کرد.

 

چگونه با پیلاتس وزن کنم کنیم؟

برای اینکه حدود ۵۰۰ گرم از وزن خود را از دست بدهید، باید ۳،۵۰۰ کالری بسوزانید. خوب همانگونه که در بالا اشاره شد. بهتر است برای افزایش سرعت در نتیجه گیری، به سراغ ورزش‌های هوازی، پیاده روی، دویدن و یا تمرینات کاردیو بروید. همچنین داشتن یک رژیم غذایی سالم که دارای میوه و سبزیجات، پروتئین و غلات کامل و … است برای کاهش وزن با پیلاتس لازم است.

 

چند بار در هفت تمرین کنم؟

اگر تازه کار هستید (و از اهمیت پیلاتس چیست بی خبر هستید) و قبلا این ورزش را انجام نداده‌اید بهتر است ۲ تا ۳ بار در هفته تمرینات پیلاتس را انجام دهید. البته برای لاغر شدن و چربی سوزی نباید به این ۳ جلسه تمرین قانع شوید و در کنار ان در سایر روزهای هفته به دویدن، تمرینات کاردیو و هوازی بپردازید تا به تناسب اندام دلخواه خود دست یابید. و به مرور تعداد جلسات تمرین پیلاتس را افزایش دهید.

 

اثر پیلاتس بر بدن چیست؟

مهمترین اثر پیلاتس، تقویت عضلات میانی، بهبود وضعیت ستون فقرات و نحوه فرم دهی صحیح به آن است. البته افزایش انعطاف پذیری ماهیچه‌ها و مفاصل را نباید فراموش کرد. همچنین این ورزش می‌تواند به کاهش وزن و چربی سوزی بیشتر کمک کند؛ البته به شرطی که با ورزش‌های هوازی ترکیب شود.

 

چند نکته برای لاغری با پیلاتس

 • ورزش کردن برای لاغری موثر است اما نباید اهمیت رژیم غذایی را فراموش کرد.
 • غذاهای کم چرب، میوه و سبزیجات، پروتئین را در برنامه غذایی خود جای دهید.
 • قبل از رژیم با پزشک مشورت کنید و هرگز کمتر ۱،۲۰۰ کالری در روز دریافت نکنید.

 

 

بیشتر بخوانید

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

5 Comments

 1. واقعا رشته ورزشی بی خودی هستش
  من یک مدت این ورزش را انجام دادم واقعا جز بدن درد
  هیچ چیز دیگه ای برام نداشت
  وزن هم کم نکردم
  ….

 2. به نظرم در کنار یک رشته ورزشی اگه باشه میتونه کمک کنه که فرد لاغر بشه اما تنهایی برای لاغری و چربی سوزی مناسب نیست و همانگونه که نویسنده محترم اعلام کرده اند در این مقال باید با ورزش هوازی و یا دویدن انجام دهید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *