بهترین درمان گلودرد چیست؟

درمان گلودرد

گلودرد بخشی از پاسخ ایمنی بدن به عفونت‌های ویروسی و همچنین باکتری‌ها است. پاسخ طبیعی بدن به این عوامل التهاب و همچنین تورم غشاء مخاطی خواهد بود که خود را به شکل گلودرد نمایان می‌کند. خوشبختانه برای درمان گلودرد می‌توان از روش‌های طبیعی و داروهای سنتی به جای درمان‌های شیمیایی استفاده کرد. برخی از این درمان‌ها همراه با شواهد علمی و اثبات شده است. امروز در جیمیتو به درمان گلودرد با استفاده از درمان‌های خانگی خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

 

درمان گلودرد با ریشه گل ختمی

استفاده از ریشه گل ختمی برای درمان گلودرد جدید نیست و تاریخچه درمان سنتی گلودرد با استفاده از ریشه گل ختمی به قرون وسطا برمی‌گردد. جوشانده ریشه ختمی دارای ماده ای به نام موسیلاژ است. درصد موسیلاژ در ریشه ختمی بر اساس فصل برداشت می‌تواند متفاوت باشد. بر اساس آمار موسیلاژ در فصل زمستان بیشترین مقدار را در ریشه ختمی دارد. خوش اقبالی شما است که بیشتر گلودردها در زمستان و هم زمان با افزایش موسیلاژ در ریشه گل ختمی اتفاق می‌افتد.

موسیلاژ ترکیبی ژلاتینی است که مصرف کردن آن همانند لعابی التهاب به وجود آمده ناشی از فعالیت‌های میکروبی و ویروسی را کاهش می‌دهد. برای استفاده از ریشه ختمی به عنوان درمان گلودرد به صورت زیر عمل کنید:

مقداری آب سرد و همچنین ۲۸ گرم ریشه خشک شده گل ختمی تهیه کنید. یک پارچ را با آب سرد پر کنید. ریشه‌های خشک شده گل ختمی را در یکپارچه توری مانند بپیچید و داخل پارچ آب قرار دهید. سعی کنید ریشه خشک شده ختمی به طور کامل در آب فرو برود. اجازه دهید که بسته ریشه گل ختمی درون پارچه به مدت هشت ساعت کامل در آب باشد.

پس از این مدت ریشه را از داخل آب خارج کنید. حال آب داخل پارچ را می‌توانید به عنوان درمان گلودرد استفاده کنید. برای خوشمزه شدن از عسل کمک بگیرید. در طول روز و مدت زمانی که گلودرد دارید از این نوشیدنی استفاده کنید.

سعی کنید از ریشه گل ختمی که به تازگی چیده و خشک شده است استفاده کنید تا مواد مغذی کافی در خود داشته باشد.

به طور خلاصه می‌توان گفت که استفاده کردن از ریشه گل ختمی برای درمان گلو درد مدت‌ها است که استفاده می‌شود. عامل مؤثر در بهبود گلودرد موسیلاژ است.

 

درمان گلودرد با مریم گلی و سرخار گل

اگرچه ممکن است که شما مریم گلی را به عنوان یک گیاه خوراکی بشناسید اما این گیاه خواص دارویی فراوانی دارد. مریم گلی در مناطق مدیترانه‌ای کاشت می‌شود و هم اکنون در سراسر دنیا کشت و برداشت می‌شود. پس نگران دسترسی به آن را نداشته باشید.

از این گیاه برای درمان بسیاری از مشکلات التهابی همانند گلودرد استفاده می‌شود. مطالعات زیادی در این خصوص انجام شده است که نشان می‌دهد مریم گلی در درمان گلودرد مؤثر است. در یک مطالعه علمی خواص اسپری مریم گلی در مقابل اسپری متداول درمان گلودرد سنجش شد. نتایج نشان داد که اسپری مریم گلی علاوه بر نتایج بهتر، هیچ عوارض جانبی هم نداشت.

اکیناسه یا سرخارگل دیگر گیاه دارویی است که در طب سنتی برای درمان گلودرد استفاده می‌شود. بررسی‌ها نشان داده است که خواص ضد التهابی این گیاه برای کاهش دادن عفونت و همچنین باکتری‌های بروز دهنده گلودرد مؤثر است. برای استفاده از مریم گلی و سرخارگل به صورت زیر عمل کنید.

یک قاشق چای‌خوری مریم گلی، یک قاشق چای‌خوری سرخارگل و همچنین نصف لیوان آب تهیه کنید. آب را بجوشانید. مریم گلی و سرخارگل را درون پارچ بریزید و به آن آب جوش اضافه کنید. اکنون اجازه دهید که ۳۰ دقیقه دم بکشد. سپس مخلوط را با یک قاشق به هم بزنید. حال محلول را تصفیه کنید و درون یک بطری که افشره روی آن وجود دارد، بریزید.

هر دو ساعت یک‌بار یا هر زمان که احساس کردید، این محلول را به داخل گلوی خود اسپری کنید.

به طور خلاصه، اسپری به دست آمده از ترکیب مریم گلی و سرخارگل بر اساس مشاهدات انجام شده به درمان گلو درد کمک شایانی می‌کنند.

 

درمان گلودرد با سرکه سیب

سرکه سیب نوعی درمان طبیعی برای بیماری‌های مختلف است که از سالهای دوری استفاده می‌شود. از جمله عوارضی که با مصرف کردن سرکه سیب بهبود پیدا می‌کند، گلو درد است. ماده اصلی سرکه سیب با عنوان اسید استیک یک عامل مهم در کاهش فعالیت باکتری و ویروس‌ها است.

پزشک یونان باستان، بقراط معروف به پدر پزشکی، از نوعی ترکیب سرکه سیب و عسل برای درمان علائم مربوط به بیماری آنفولانزا همانند سرفه و گلودرد استفاده می‌کرده است. برای تهیه محلول درمان گلو درد با استفاده از سرکه سیب، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. حال اگر دوست دارید، یک قاشق عسل هم درون لیوان بریزید.

اکنون ترکیب مغذی و درمانی به دست آمده را میل کنید. در مورد این ترکیب باید هشدار داد که، ترکیب سرکه سیب و عسل می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود، پس مسواک را فراموش نکنید.

به طور خلاصه باید گفت، سرکه خاصیت ضدباکتری قوی دارد و ترکیب کردن آن به همراه آب گرم و عسل به کاهش گلودرد شما کمک می‌کند.

درمان گلودرد با غرغره آب‌نمک

ساده‌ترین درمان گلودرد که از کودکی به یاد داریم، غرغره کردن آب‌نمک است. آب‌نمک یکی از مؤثرترین روش‌های درمان گلودرد است. نمک با بیرون کشیدن آب از بافت های گلو به کاهش یافتن التهاب کمک زیادی می‌کند. همچنین به طور ناخواسته مقدار زیادی از عوامل به وجود آورنده التهاب را ریشه‌کن می‌کند.

برای درمان گلودرد با استفاده از آب‌نمک، یک قاشق چای‌خوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. حال ترکیب به دست آمده را هم بزنید تا یک دست شود. اکنون محلول را به مقدار مناسب در دهان بریزید و از ته گلو آن را غرغره کنید. نگه داشتن آب‌نمک به مدت ۳۰ ثانیه توصیه شده است.

به طور خلاصه، غرغره کردن آب‌نمک کمک زیادی به کاهش التهاب‌ها و همچنین درمان گلودرد خواهد کرد. از آن غافل نشوید.

 

درمان گلودرد با عسل

عسل یک شیرین کننده طبیعی و درمانگر مناسب است. اغلب داروهای سنتی و درمان‌های خانگی گلودرد برای اثربخشی بهتر از عسل استفاده می‌کنند. عسل خاصیت زیادی در کاهش التهاب‌ها و همچنین عفونت‌ها که عامل اصلی بروز مشکلاتی همچون گلودرد هستند، دارد. این خواص زمانی که با آب گرم یا سرکه ترکیب می‌شود، دو چندان خواهد شد.

با این وجود استفاده کردن از درمان طبیعی عسل برای کاهش التهاب گلو کودکان زیر یک سال توصیه نشده است. برخی از باکتری‌های موجود در عسل برای روده کودکان قابل هضم و دفع نبوده و موجب بروز مشکلات گوارشی در آن‌ها می‌شود. همچنین کسانی که مشکلات قندی دارند، باید از مصرف کردن عسل به شکل خودسرانه پرهیز کنند.

به طور خلاصه می‌توان گفت تسکین گلودرد با استفاده از عسل مخصوصاً زمانی که دسترسی به سرکه سیب داشته باشید بسیار توصیه می‌شود.

درمان گلودرد

درمان گلودرد با شیرین بیان

شیرین بیان بومی اروپا و همچنین آسیای جنوبی است. استفاده از شیرین بیان به عنوان درمان گلودرد یکی از قدیمی‌ترین درمان‌های سنتی است. شیرین بیان خواصی همانند آسپرین دارد که قادر است التهاب‌های گلو را به مقدار زیادی کاهش دهد.

متأسفانه تاکنون هیچ مطالعه علمی بر روی خواص شیرین بیان انجام نشده است. همه آنچه که مطالعه می‌کنید، بر اساس شواهد است. البته باید به بررسی انجام شده روی استفاده از عصاره شیرین بیان برای بهبود التهاب‌های ناشی از قرار دادن لوله تنفسی در بیماران تحت عمل جراحی اشاره کرد.

در مطالعه دیگری مشاهده شد که غرغره کردن با عصاره شیرین بیان به نسبت آب‌نمک تأثیر دو برابر بیشتر در کاهش گلودرد و درمان آن داشت. چای یا عصاره شیرین بیان در اکثر فروشگاه‌ها و عطاری‌ها وجود دارد و شما می‌توانید آن را خرید و استفاده کنید.

همچنین برای درمان گلودرد با استفاده از شیرین بیان، مقدار شیرین بیان را به همراه آب جوش ترکیب کنید و اجازه دهید تا برای پنج دقیقه دم بکشد. حال مخلوط را صاف کنید و به عنوان درمان گلودرد آن را غرغره کنید.

به طور خلاصه می‌توان گفت که استفاده کردن از عصاره شیرین بیان برای درمان گلودرد اثری همانند آسپرین دارد. اشکال گوناگونی برای استفاده از شیرین بیان وجود دارد از جمله چای و عصاره شیرین بیان.

 

درمان گلودرد با آب لیمو

آب لیمو نوعی نوشیدنی تازه است که به واسطه داشتن ترکیبات مغذی همانند انواع ویتامین‌ها به هنگام گلودرد و سرماخوردگی از التهاب گلو و مجاری تنفسی می‌کاهد. از جمله ترکیبات مهم ویتامین ث و انواع دیگر انتی اکسیدان ها است. خوردن آب لیمو باعث افزایش میزان تولید بزاق خواهد شد که این می‌تواند به مرطوب نگه داشته شدن مخاط گلو کمک کند. ترکیب آب لیمو با عسل و آب‌نمک باعث خواهد شد تا خواص درمانی آب لیمو تازه بیشتر شود.

به طور خلاصه باید گفت که آب لیمو از جمله ترکیبات بهبود دهنده گلودرد است که شما بدون نیاز به ترکیب کردن آن با دیگر مواد مغذی می‌توانید استفاده کنید.

 

درمان گلودرد با روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خواص سلامتی متنوعی است که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش گلودرد اشاره کرد. مطالعات آزمایشگاهی روی حیوانات نشان از این دارد که روغن نارگیل، خاصیت مبارزه با عفونت، کاهش التهاب و همچنین تسکین درد دارد. همچنین آمده است که روغن نارگیل توانایی زیادی در روان کردن گلو و کمک به مخاط آن می‌تواند داشته باشد.

برای استفاده کردن از روغن نارگیل به این صورت می‌توانید عمل کنید، یک قاشق غذاخوری از آن را به سوپ اضافه کنید. و بگذارید که با خوردن سوپ جذب بدن شما شود. بهتر است که مصرف کردن روغن نارگیل در طول روز را به دو قاشق محدود کنید. روغن نارگیل دارای خواص ملینی است که مصرف کردن زیاد آن می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد.

به طور خلاصه باید در مورد خواص درمانی نارگیل گفت که این روغن درمان طبیعی برای گلودرد است که شما از آن به صورت خوراکی در وعده های غذایی خود می‌توانید استفاده کنید.

 

درمان گلودرد با دارچین

دارچین ادویه‌ای معطر و خوشمزه است که خواص آنتی اکسیدانی فراوانی در خود دارد به همین دلیل شما می‌توانید از دارچین به عنوان یک ضد باکتری و ضد التهاب استفاده کنید. این گیاه به شکل داروی سنتی برای سرما خوردگی و همچنین گرگرفتگی استفاده می‌شده است. همچنین در طب چینی برای التیام و درمان گلودرد استفاده شده است.

چای دارچین ساده‌ترین روشی است که از آن می‌توانید برای درمان گلودرد استفاده کنید. به مغازه سرکوچه بروید یا از عطاری مقداری دارچین خشک بخرید. حال با دم کردن چای، چند تکه کوچک دارچین به آن اضافه کنید و نوش جان نمائید.

یکی دیگر از شیوه های استفاده از خواص دارچین، اضافه کردن آن به شیر است. شیر بادام و دارچین بهترین ترکیبی است که می‌توانید از آن برای درمان گلودرد استفاده کنید. برای درست کردن شیر بادام به همراه دارچین به این صورت عمل کنید که یک فنجان شیر بادام را به همراه نصف قاشق چای خوری دارچین، یک هشتم قاشق چای‌خوری جوش شیرین و یک قاشق عسل یا هر شیرین کننده‌ای ترکیب کنید.

حال مخلوط به دست آمده را درون قابلمه به مدت چند دقیقه بجوشانید. زمانی که شیر شروع به جوشیدن کرد آن را از روی گاز بردارید. حال مخلوط و معجون سلامتی به دست آمده را سر بکشید.

به طور خلاصه باید گفت که دارچین می‌تواند به بهبود سلامتی در هنگام بروز مشکلاتی همانند گلودرد کمک شایانی کند. دارچین را به صورت چای یا به شکل ترکیب شده با شیر بنوشید و استراحت کنید تا گلودردتان بهتر شود.

 

نوشیدن مایعات فراوان برای کمک به درمان گلودرد

اگر گلودرد دارید، آخرین کاری که به ذهنتان می‌رسد خوردن مایعات زیاد است. با این وجود مصرف مایعات بیشتر در هنگام گلودرد به کاهش زمان درمان و همچنین بهبود مخاط گلو کمک زیادی می‌کند. در حالی که خوردن آب ممکن است به هنگام گلودرد سخت باشد اما این مایعات هستند که با رساندن خون به مخاط، درمان گلودرد را تسریع می‌کنند.

چای و دم‌نوش‌های گیاهی نیز از جمله مایعاتی هستند که در هنگام گلودرد مصرف کردن آن‌ها توصیه شده است. به طور کلی باید بدانید که هیدراته ماندن بدن به هنگام گلودرد از مهم‌ترین نکاتی است که باید آن را رعایت کنید.

 

سوپ، دوای گلودرد

اولین کاری که مادرتان با شروع گلودردتان انجام می‌دهد، درست کردن سوپ است. سوپ مرغ یکی از قدیمی‌ترین روش های درمان گلودرد است. سوپ به شکل آبکی است و در خود مواد مغذی فراوانی دارد که بدن شما از آن‌ها برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن گلودرد کمک می‌گیرد.

در سوپ خودتان برخلاف آنچه که دوست دارید، سیر اضافه کنید. افزودن سیر به غذا در هنگام گلودرد باعث خواهد شد تا آنتی اکسیدان بیشتری به سلول های دفاعی بدن برسد و آن‌ها عملکرد مناسب‌تری داشته باشند. سوپ های آماده نیز تاثیر مشابه هر چند کمتر در بهبود گلودرد دارند.

به طور خلاصه باید گفت که سوپ غذایی ساده و دردسترس است که به شما توصیه می‌شود برای بهبود گلودرد و درمان از آن استفاده کنید.

 

درمان گلودرد با چای نعنا

درمان دیگری که برای گلودرد امروز با شما مرور خواهیم کرد، استفاده از چای نعناع است. نعناع دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان و ترکیبات مقوی است که به بدن شما در کاهش دادن التهاب‌ها کمک می‌کند. چای نعناع به وفور در بازار وجود دارد و نیاز نیست زحمتی برای آن تحمل کنید.

همچنین شما می‌توانید برگ های تازه نعناع را درون آب یک قوری چای بریزید و اجازه دهید که دم شود. چای نعناع کافئین زیادی دارد که شما می‌توانید با استفاده از عسل آن را تبدیل به فرصتی برای درمان گلودرد کنید.

به صورت خلاصه، چای نعناع نوشیدنی مقوی برای رسیدن به سلامتی و گذر کردن از گلودرد است که شما به راحتی می‌توانید آن را تهیه و مصرف کنید.

درمان گلودرد

چای بابونه و گلودرد

مورد دیگر در درمان گلودرد، چای بابونه است. بابونه از دوران قرون وسطا به عنوان درمان خانگی بیماری‌های مختلفی از جمله گلودرد استفاده می‌شده است. ممکن است شما بابونه را با چای آن شناخته باشید. اعتقاد بر این است که مصرف کردن چای بابونه باعث بهبود خواب افراد می‌شود. همچنین مطالعات زیادی روی خواص ضد عفونی بابونه انجام شده است.

چای بابونه به صورت گسترده در بازار وجود دارد. همچنین شما می‌توانید از عصاره یا خشک شده بابونه در هنگام دم کردن چای استفاده کنید. به این ترتیب با مصرف کردن بابونه متوجه خواهید شد که طول دوره درمان گلودرد کاهش پیدا می‌کند.

در مجموع استفاده کردن از بابونه به دلیل داشتن خواص انتی اکسیدانی و همچنین ضد عفونی کنندگی به درمان گلودرد کمک خواهد کرد.

 

استفاده از سیر برای گلودرد

سیر دارای خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است که شما از آن برای رفع گلودرد می‌توانید استفاده کنید. برگ های تازه سیر را خر کنید و بجوید. به این صورت مقدار زیادی ترکیبات مغذی برای تقویت سیستم ایمنی و همچنین کاهش التهاب‌ها وارد بدن شما می‌شود. آلیسین یکی از این چند صد ترکیب مغذی است. الیسین با وارد شدن به بدن عوامل بروز دهنده گلودرد را سرکوب می‌کند.

البته شما می‌توانید چند قطره سیر با به یک چهارم لیوان آب اضافه کنید و آن را غرغره کنید. همچنین مصرف کردن سیر در غذاهایی به مانند سوپ هم به بهبود گلودرد شما کمک زیادی خواهد کرد که نباید از آن غافل شوید. اگر علاقه‌ای به سیر خام ندارید از قرص‌های سیر برای بهبود بیماری خود استفاده کنید.

 

جوش شیرین و درمان گلودرد

از جوش شیرین ترکیب شده به همراه برخی از درمان های خانگی نام بردیم اما باید بدانید که خود جوش شیرین هم خاصیت درمانی زیادی دارد. جوش شیرین یک ضد باکتری طبیعی و مفید است. برای استفاده کردن از خواص جوش شیرین یک فنجان آب را در شعله کم گرم کنید. یک قاشق جوش شیرین به همراه نمک اضافه کنید. حال ترکیب به دست آمده را به هم بزنید.

آنچه که حاصل شده است را روزی سه بار غرغره کنید و مطمئن باشید که بعد از مدت کوتاهی گلودرد شما فروکش خواهد کرد.

 

انار و درمان گلودرد

انار نه تنها خوشمزه است بلکه می‌تواند به درمان گلودرد هم کمک کند. برای درمان گلودرد خود ترکیب از انار مصرف کنید. انتی اکسیدان های انار باعث خواهد شد تا التهاب گلوی شما فروکش کند. به این ترتیب متوجه خواهید شد بدون مصرف کردن داورهای شیمیایی، روند بهبود گلو درد مطلوبی دارید. جالب است بدانید پوست انار هم در کاهش گلودرد موثر است.

برای استفاده از پوست انار، مقدار پوست انار را درون ۳ تا ۴ لیوان آب بریزید و به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه حرارت دهید. سپس محلول را از صافی عبور دهید. محلول به دست آمده شفاف را می‌توانید به شکل دم‌نوش یا غرغره استفاده کنید.

 

درمان گلودرد با فلفل هندی

اگر درمان گلودرد را به تحمل طعم فلفل هندی ترجیح می‌دهید، حتما از فلفل هندی برای درمان گلودرد استفاده کنید. فلفل هندی ترکیبی با عنوان کپسایسین دارد که به طور مستقیم در کاهش گلودرد تاثیر می‌گذارد. مقدار فلفل را درون آب جوش بریزید و آن را به هم برزنید. اکنون ترکیب به دست آمده را برای چند روز قرقره کنید. استفاده از فلفل هندی باعث سوزش اندکی در گلو خواهد شد که نشان از بهبود شرایط دارد.

 

درمان با تمشک قرمز

دو قاشق برگ تمشک خشک شده قرمز را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. اجازه دهید تا ۸ الی ۱۰ دقیقه، برگ تمشک درون آب جوش، باشد و دم بکشد. اکنون از صافی این ترکیب را عبور دهید. پس از سرد شدن و راحتی از گلودرد، این دم‌نوش را غرغره کنید. انتی اکسیدان های موجود در برگ تمشک به بدن شما در کاهش درد گلو کمک زیادی خواهد کرد. همچنین در صورتی که حس می‌کنید سرما خوردید، از جوشاندن تمشک استفاده کنید.

 

درمان گلودرد با چای سبز

چای سبز گزینه دیگری است که شما می‌توانید از آن برای درمان گلودرد استفاده کنید. چای سبز غنی از انواع انتی اکسیدان ها است. به عنوان یک درمان خانگی چای سبز را به یک قوری آب جوش اعمال کنید و بگذارید تا مدتی دم بکشد. اکنون چای سبز را می‌توانید میل کنید.

شیوه های گوناگونی برای دم کردن چای سبز وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. چای سبز علاوه بر کاهش دادن التهاب‌ها به خارج کردن عفونت از گلو نیز کمک می‌کند.

 

درمان با مرزنگوش

دم‌نوش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن برای درمان گلودرد استفاده کنید. مرزنگوش دم‌نوش دیگری است که ما به شما برای درمان گلودرد توصیه می‌کنیم. یک قاشق چای خوری مرزنگوش را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. اجازه دهید تا ده دقیقه ترکیب دم بکشد. اکنون دم‌نوش را از صافی عبور دهید. برای خوش طعم شدن دم‌نوش مقدار عسل و همچنین آب لیمو می‌توانید اضافه کنید.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *