خواص ویتامین ث را بهتر بشناسید

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

از کودکی خوردن مرکبات را به واسطه داشتن ویتامین ث زیاد به هنگام سرماخوردگی توصیه کرده‌اند مسلماً ویتامین C خاصیت بیش از رفع سرماخوردگی و افزایش قدرت ایمنی بدن دارد. بر همین اساس است که امروز در جیمیتو به بررسی خواص سلامتی ویتامین ث و مواد غذایی شامل آن خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

 

ویتامین C

آنچه که شما به نام ویتامین ث می‌شناسید در اصل با عنوان علمی ال-اآسکوربات یا آسکوربیک اسید شناخته می‌شود و ریز مغذی حیاتی برای گونه‌هایی پیشرفته‌ای از پستانداران به‌مانند انسان و میمون است. متأسفانه به جز پستانداران پیشرفته سایر حیوانات و جانداران می‌توانند ویتامین ث را در بدن خود تولید کنند.

ویتامین C به صورت کاملاً تصادفی کشف شده است. در جریان سفرهای دریایی سده نوزدهم میلادی، بیماری به نام اسکروی در میان دریانوردان شیوع پیدا می‌کند و با مصرف مرکبات این بیماری درمان می‌شود. در سال ۱۹۲۸ ویتامین ث در پرتغال کشف و نام آن اسید اسکوربیک نامیده می‌شود.

ویتامین C محلول در آب است و مصرف آن موجب بهبود سامانه ایمنی بدن می‌شود. واکنش‌های شیمیایی که ویتامین ث در بدن به واسطه داشتن الکترون آزاد انجام می‌دهد به آن خاصیت آنتی اکسیدانی بخشیده است و می‌تواند یک کاهنده رادیکال آزاد نیز باشد.

از جمله منابع غنی ویتامین ث می‌توان به میوه‌ها و سبزی‌هایی به‌مانند پرتقال، نارنگی، توت‌فرنگی، کیوی، فلفل دلمه‌ای، کلم، کلم بروکلی و اسفناج اشاره کرد.

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

کمبود ویتامین C

مصرف روزانه توصیه شده ویتامین ث برای مردان ۹۰ میلی‌گرم و برای زنان ۷۵ میلی‌گرم است. اگر فردی به مدت یک ماه میزان کمتری از حداقل نیاز روزانه را دریافت کند در نهایت به بیماری‌هایی به‌مانند اسکروی، خون‌ریزی لثه، همچنین خشکی پوست و آثار خون مردگی می‌شود.

ویتامین ث در حضور چربی خاصیت خود را به میزان زیادی از دست می‌دهد. به این صورت که در ترکیب شدن با بزاق و اسید معده دیگر نمی‌تواند به عنوان عاملی برای کاهش خاصیت رادیکال‌های آزاد ایفا کنید و به صورت ادرار از بدن دفع می‌شود.

 

 اسکوربوت نام بیماری خونی است که افراد در غیاب ویتامین C به آن دچار می‌شوند.

 

افراد مستعد کمبود ویتامین ث

برخی از افراد جامعه بیش از دیگران مستعد کمبود ویتامین ث هستند که از جمله می‌توان به:

 • نوزادانی که سال اول زندگی را با شیر گاو یا شیر غلیظ شده تغذیه شوند
 • افراد با سوء هاضمه به واسطه پیری و بیماری
 • افراد مبتلا به دیابت نوع یک
 • افراد دارای بیماری روده کوچک
 • زنان باردار و شیرده
 • بیماران تحت دیالیز
 • سیگاری‌ها
 • افراد مبتلا به اختلال انباشت آهن در بدن

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

عوارض مصرف زیاد ویتامین ث

ویتامین C در صورت مصرف زیاد به علت محلول در آب بودن به صورت ادرار از بدن دفع می‌شود اما تکرر مصرف زیاد باعث بروز سنگ‌های کلیه و افزایش ادرار می‌شود. همچنین مصرف زیاد این ویتامین به صورت دارو باعث بروز اختلالات گوارشی، خطر ابتلا به سنگ اگزالات در مجاری ادراری و اعتیاد بدن به مقدار زیاد مصرف این دارو است.

 

خواص ویتامین C چیست؟

در ادامه شما شاهد بررسی ۷ مورد از مهم‌ترین خواص ویتامین ث در بدن خواهید بود:

 

کاهش احتمال بروز بیماری مزمن

بیماری مزمن در پزشکی بیماری‌هایی هستند که مدت زمان زیادی طول می‌کشند و درمان آن‌ها به زمان زیادی احتیاج دارد از جمله اسم و دیابت. ویتامین ث بر اساس داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی، می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند.

آنتی اکسیدان مولکولی است که در بدن به عنوان یک خنثی کننده عمل می‌کند. وظیفه آنتی اکسیدان محافظت از سلول‌های بدن در برابر حملات مولکول‌های ناپایداری به نام رادیکال آزاد است. رادیکال‌های آزاد عامل بروز بیماری‌های زیادی به‌مانند سرطان‌ها و دیابت هستند.

واکنش‌هایی که رادیکال آزاد با سلول یا بافت بدن انجام می‌دهد با نام واکنش اکسیداتیو شناخته می‌شود و در نهایت به دلیل تخریب سلولی عملکرد آن را مختل می‌کند که در نهایت سلول معیوب رشد و تکثیر می‌شود. همچنین رادیکال آزاد می‌تواند با املاح موجود در بدن به‌مانند اسیدهای چرب بدن واکنش داده و آن‌ها را در عروق رسوب دهد.

مطالعات نشان داده است که مصرف ویتامین C می‌تواند سطح آنتی اکسیدانی بدن را ۳۰ درصد افزایش دهد و به واسطه آن قدرت سیستم دفاعی برای مبارزه با التهاب و واکنش‌های اکسیداتیو را بهبود ببخشد.

 

خواص ویتامین ث در درمان سرما خوردگی

یکی از شناخته شده ترین خواص ویتامین ث که بیشتر ما از آن استفاده می‌کنیم، افزایش مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی است. بر اساس مطالعات انجام شده، ویتامین ث می‌تواند به مقدار زیادی روند بهبود سرماخوردگی و همچنین مقاومت بدن در مقابل ابتلا به آن را افزایش دهد.

مشاهدات علمی حاکی از این است که ویتامین ث می‌تواند از اکسید شدن سلول‌های بدن و بروز مشکلات سلولی ناشی از حمله سلول‌های آسیب دیده به سلول‌های سالم جلوگیری کند. به همین دلیل شما باید بتوانید به صورت هفتگی از مواد غذایی دارای ویتامین ث استفاده کنید.

واکنش‌هایی در بدن با وجود ویتامین ث رخ می‌دهد که نتیجه آن تولید ماده‌ای با عنوان اینترفرون است. این ماده باعث خواهد شد تا بدن شما در برابر حمله‌های ویروسی مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

همچنین مصرف کردن ویتامین ث کافی باعث افزایش قدرت دستگاه ایمنی بدن در برابر بیماری‌های تنفسی می‌شود. زمانی که بدن شما در معرض تنش‌های شدیدی باشد، به سادگی نمی‌تواند بر عوامل بیماری‌زا از جمله سرماخوردگی پیروز شود. از این رو توصیه شده است که ویتامین ث را در فصل‌های سرد سال بیشتر مصرف کنید.

برای ورزشکاران و کسانی که روزانه تمرین‌های بدنی انجام می‌دهند، مصرف کردن ویتامین ث به عنوان یک راه مقابله با انواع بیماری‌ها معرفی شده است. اگر به شکل آماری به قدرت و خواص ویتامین ث بپردازیم متوجه خواهیم شد که این ویتامین قادر است مدت زمان بهبود بیماری همانند سرماخوردگی را تا ۸ درصد کاهش دهد.

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

کاهش فشارخون

تقریباً یک سوم از بزرگسالان آمریکایی دچار فشارخون هستند این آمار در ایران نیز تکان دهنده است. فشارخون را می‌توان عامل اصلی مرگ‌ومیر یا واسطه‌ای برای بروز بیماری‌های خطرناک به‌مانند بیماری قلبی و عروقی دانست. مطالعات نشان داده که مصرف ویتامین ث موجب کاهش فشارخون در افراد دارای فشارخون بالا و بدون فشارخون است.

با مصرف ویتامین ث در مطالعه‌ای که روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده بود، خطر بروز فشارخون به واسطه سلامتی بیشتر عروق خونی و جریان راحت خون در آن‌ها به میزان زیادی کاهش پیدا کرد. همچنین در مطالعه انجام شده روی ۲۹ فرد سالم، مصرف ویتامین ث نشان داد که فشارخون سیستولیک به میزان ۳٫۸۴ میلی‌متر جیوه و فشار دیاستولیک به میزان ۱٫۴۸ میلی‌متر جیوه کاهش داشته است. همچنین در افرادی که دارای فشارخون بالا بودند کاهش فشارخون سیستولیک و دیاستولیک به طور متوسط به ترتیب ۴٫۸۵ و ۱٫۶۷ میلی‌متر جیوه بود.

با وجود اینکه این نتایج کاملاً امیدوار کننده هستند اما هنوز روشن نیست که اثرات ویتامین C می‌تواند بلند مدت باشد یا نه. علاوه بر این افراد دارای فشارخون بالا نباید به ویتامین ث به عنوان تنها راه درمان فشارخون و کنترل آن تکیه کنند.

 

خواص ویتامین C و مقابله با آب مروارید

آب مروارید یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های چشم است که در افراد مسن و گاها در افراد جوان نیز بروز می‌کند. برای جلوگیری از آب مروارید شما می‌بایست از مواد مغذی و ویتامین‌های مختلفی در طول زندگی خود استفاده کنید. آب مروارید در اثر واکنش‌های رادیکالی در سطح چشم بروز می‌کند.

مطالعاتی بر روی افراد مبتلا به آب مروارید انجام شده است که نشان می‌دهد، مصرف کردن ویتامین ث به عنوان یک عامل مقابله با رادیکال‌های آزاد در چشم باعث خواهد شد تا احتمال بروز آب مروارید به مقدار زیادی در سنین بالاتر کاهش پیدا کند.

همچنین توصیه شده است که افراد برای درمان آب مروارید و بهبود روند درمان آن می‌توانند از مواد غذایی دارای ویتامین ث استفاده کنند. از این رو کافی است که مصرف کردن ویتامین ث در قالب انواع میوه‌ها و مکمل‌ها را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

به این ترتیب، اطمینان شما برای رسیدن به سلامت چشم در دوران کهن‌سالی افزایش خواهد یافت و می‌توان گفت که درصد بروز آب مروارید هم کاهش پیدا می‌کند. البته نمی‌توان گفت که رژیمی غنی از ویتامین ث می‌تواند آب مروارید را کنترل کند، چرا که واکنش‌های اکسیداتیو در سطح چشم بسیار پیچیده و خارج از کنترل و پیش بینی است.

 

کاهش مشکلات قلبی و عروقی

بیماری قلبی یکی دیگر از مهم‌ترین علل مرگ‌ومیر در جهان است. از جمله دلایل بروز بیماری قلبی و عروقی کاهش سطح کلسترول مفید خون، افزایش کلسترول مضر، فشار خو بالا و سطوح تری گلیسیرید است. ویتامین ث به بهبود این عوامل کمک می‌کند و احتمال بروز بیماری قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.

بر اساس ۹ مطالعه که در مجموع بر روی بیش از ۲۹ هزار نفر انجام شد، محققان دریافتند که پس از ۱۰ سال، کسانی که روزانه ۷۰۰ میلی‌گرم ویتامین C دریافت می‌کردند در مقایسه با دیگران که هیچ مکمل ویتامین ث نداشتند ۲۵ درصد احتمال کمتری برای بروز بیماری قلبی دارند.

نکته جالب توجه در ۱۵ مطالعه دیگر این است که مصرف ویتامین ث به صورت خوراکی و غذایی بدون استفاده از مکمل نیز می‌تواند موجب کاهش خطر بروز بیماری قلبی و عروقی شود. البته محققان در تعیین شیوه زندگی افرادی که ویتامین ث بیشتری نسبت به دیگر افراد مصرف کرده بودند، مطمئن نیستند و به صورت احتمالی کاهش درصد بروز بیماری قلبی را به ویتامین ث نسبت داده‌اند.

همچنین در ۱۳ مطالعه علمی اثبات شده که مصرف ۵۰۰ میلی‌گرم از ویتامین ث به صورت روزانه باعث کاهش سطح عوامل بروز بیماری قلبی به‌مانند کلسترول مضر و تری گلیسیرید است. مصرف مکمل ویتامین ث سطح کلسترول مضر را ۷٫۹ میلی‌گرم بر دسی لیتر و سطح تری گلیسیرید را ۲۰٫۱ میلی‌گرم بر دسی لیتر کاهش می‌دهد.

به طور خلاصه می‌توان گفت اگر شما ویتامین ث کافی در وعده‌های روزانه خود دارید نیازی به دریافت مکمل برای کاهش عوامل بروز بیماری قلبی و عروقی ندارید.

 

خواص ویتامین ث در کاهش احتمال سکته مغزی

سکته مغزی یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که سالیانه افراد زیادی را به کام مرگ یا مشکلات دیگر می‌کشاند. توصیه شده است که برای کاهش احتمال بروز سکته‌های مغزی ویتامین ث مصرف کنید. این توصیه بر اساس مشاهدات علمی و مطالعات انجام شده در طول سال‌های زیاد بر روی افراد مصرف کننده ویتامین ث است.

زمانی که بدن شما مقدار کافی ویتامین ث در خود داشته باشد، بروز واکنش‌های رادیکال آزادی در عروق که منجر به تشکیل شدن چربی‌های دور عروق خونی مخصوصاً در مغز می‌شوند، کاهش پیدا می‌کنند به این ترتیب درصد بروز سکته مغزی نیز کاهش پیدا می‌کند.

به طور کلی باید گفت ویتامین ث به عنوان یک عامل کاهش دهنده بیماری‌های قلبی و عروقی شناخته می‌شود. سکته مغزی نیز بخشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است. به همین دلیل ساده شما باید در طول زندگی خود مصرف ویتامین ث را جدی بگیرید.

علاوه بر موارد گفته شده، ویتامین ث باعث خواهد شد تا عوامل مقابله کننده با عفونت‌های مغز نیز عملکرد بهتری داشته باشند تا درصد بروز سکته مغزی بیش از پیش کاهش پیدا کند.

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

مبارز قوی در مقابل نقرس

نقرس نوعی آرتریت است که تقریباً ۴ درصد از آمریکایی‌ها آن را تجربه می‌کنند. این بیماری موجب درد شدید و قرمزی پوست در پا و مفاصل در سایر قسمت‌های بدن می‌شود. افراد مبتلا به نقرس همیشه از حمله‌های ناگهانی آن در رنج هستند.

اسید اوریک عامل اصلی بروز نقرس در افراد است. به واسطه افزایش سطح اسید اوریک، بدن در عضلات و مفاصل شروع به تولید کریستال می‌کند. این کریستال‌ها عضلات و مفاصل را درگیر و باعث التهاب و درد می‌شود. مطالعات نشان داده است که مصرف ویتامین ث به میزان زیادی می‌توان سطح اسید اوریک خون را کاهش دهد و از بروز حملات نقرسی جلوگیری کند.

به عنوان مثال، بر اساس مطالعه‌ای که روی ۳۸۷ مرد انجام شد، مصرف ویتامین C میزان اسید اوریک را به شدت کاهش داد. همچنین تحقیق دیگر روی بیش از ۴۵ هزار مرد سالم که بیش از ۲۰ سال داشتند، مصرف ویتامین C به میزان ۴۴ درصد احتمال بروز نقرس را کاهش داد.

در مقایسه با پلایسبو، مطالعات بالینی نشان داده است که مصرف ویتامین C به صورت برنامه‌ریزی شده و مداوم در ۳۰ روز، سطح اسید اوریک را کاهش می‌دهد. در حالی که ارتباط قوی ما بین اسید اوریک و ویتامین C وجود دارد اما برای پی بردن به دلایل قوی برای درمان نقرس با ویتامین C نیاز به مطالعات بیشتری است.

 

خواص ویتامین C در درمان اسکوروی

اسکوروی بیماری است که رابطه مستقیمی با کمبود ویتامین ث دارد و ما در مقاله خود بارها به آن اشاره کردیم. در اینجا باید اشاره کنیم که ویتامین ث عامل اصلی برای مقابله با بروز اسکوروی است. در صورتی که اسکوروی درمان نشود به احتمال زیاد منجر به مرگ خواهد شد.

در صورتیکه فرد به مقدار کافی ویتامین ث مصرف نکند یا اینکه بر اثر مشکلاتی مقدار ویتامین ث بدن کاهش پیدا کند، احتمال بروز اسکوروی افزایش پیدا می‌کند. مهم‌ترین نشانه‌های بیماری اسکوروی، کاهش قدرت عضلانی، گرفتگی در عضلات مختلف بدن، خستگی مفرط، ریزش و تغییر شکل مو و درد در اندام‌های مختلف است.

بروز این بیماری، باعث کاهش تعداد گلبول‌های قرمز در بدن می‌شود. از جمله نشانه‌های کاهش ویتامین ث قرمز شدن لثه‌ها و همچنین خون‌ریزی‌های متوالی در اثر مسواک زدن است. افزایش این خون‌ریزی‌ها باعث بروز انواع عفونت‌ها در نهایت مرگ فرد می‌شود.

برای درمان اسکوروی استفاده کردن از خواص ویتامین ث ساده‌تری روش است. در صورتیکه علائم مربوط به اسکوروی را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. مسلماً یکی از راه‌های درمانی و پیشنهادی او افزایش دادن مقدار مصرف ویتامین ث خواهد بود.

در موارد معدودی مشاهده شده است که کاهش ویتامین ث منجر به تغییرات خلق و خوئی و افسردگی می‌شود.

 

کاهش کم‌خونی

آهن از جمله مهم‌ترین مواد مغذی در بدن است که در واکنش‌های متفاوتی حضور دارد و سهم زیادی در انجام فرایندهای زیستی در بدن از جمله اکسیژن‌رسانی و سلامت گلبول‌های قرمز دارد. جالب توجه است که ویتامین C به صورت مکمل می‌تواند جذب آهن در بدن را نیز بهبود ببخشد. ویتامین ث در ترکیب با آهن که دارای سرعت و میزان جذب پایین مانند آهن موجود در گیاهان دارند، موجب افزایش میزان آهن جذب شده می‌شود.

این خاصیت ویتامین C می‌تواند برای کسانی که از رژیم‌های غذایی غیر گوشتی استفاده می‌کنند مفید باشد. در حقیقت می‌توان گفت مصرف ۱۰۰ میلی‌گرم ویتامین ث ممکن است جذب آهن را ۶۷ درصد بهبود ببخشد. در نتیجه ویتامین C عاملی مؤثر برای کاهش خطر ابتلا به کم‌خونی به واسطه جذب آهن بالا است.

در یک مطالعه انجام شده بر روی ۵۶ کودک مبتلا به کم‌خونی، خوردن مکمل ویتامین ث موجب کنترل کم‌خونی شد. اگر از سطح پایین ویتامین ث رنج می‌برید، خوردن ویتامین ث را در کنار مواد غذایی گیاهی یا مصرف آن به صورت مکمل ویتامینی توصیه می‌کنیم.

 

خواص ویتامین ث و عفونت دستگاه ادراری

از جمله مشکلات سلامتی که هر کسی به راحتی می‌تواند درگیر آن شود، عفونت ادراری است. جلوگیری کردن از عفونت‌ها در بدن یک راه حل عمومی دارد و آن افزایش مقدار ویتامین ث در بدن و رساندن آن به حد مجاز است. بر اساس مشاهدات علمی و تحقیقات انجام شده، مصرف کردن و خواص ویتامین ث به شما کمک خواهد کرد تا به مقدار زیادی بر این بیماری پیروز شوید.

پزشکان برای درمان کردن عفونت‌های ادراری به بیماران توصیه می‌کنند که از نوشیدنی‌های دارای مقدار زیادی ویتامین ث استفاده کنند. مصرف کردن این دسته از نوشیدنی‌ها باعث خواهد شد تا مقدار مناسبی از ویتامین ث در دستگاه ادراری شما جریان پیدا کند.

به این ترتیب واکنش‌های اکسیداتیو، عفونت‌ها و دیگر عوامل بروز بیماری در دستگاه ادراری شما کاهش پیدا می‌کند و روند درمان سریع‌تر پیش می‌روند. باید این مورد را هم اشاره کرد که ویتامین ث از رشد باکتری‌ها در دستگاه ادراری نیز جلوگیری می‌کند که خود عامل مهمی در مقابله با بیماری‌های دستگاه ادراری است.

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

بهبود سیستم ایمنی بدن

اصلی‌ترین عامل برای مصرف ویتامین ث که بیشتر از همه موارد گفته شده، شناخته شده تر است بهبود سیستم ایمنی بدن توسط ویتامین ث هست. ویتامین C در بخش‌های مهمی از سیستم ایمنی بدن مؤثر است. مورد اول مربوط به لنفوسیت و فاگوسیت ها است که در بدن با عنوان سلول‌های سفید شناخته می‌شوند و وظیفه مبارزه با ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا را بر عهده دارند.

مورد دوم مربوط به خاصیت آنتی اکسیدانی که موجب حفظ سلامتی گلبول‌های سفید در برابر واکنش‌های اکسیداتیو توسط رادیکال‌های آزاد است. مورد سوم را می‌توان در افزایش ایمنی سیستم ایمنی پوست دانست. فعالیت آنتی اکسیدانی بر روی پوست از بروز آسیب‌های رادیکال آزاد جلوگیری می‌کند.

مطالعات همچنین نشان داده است که مصرف ویتامین ث باعث بهبود زودهنگام زخم نیز می‌شود. افرادی که دچار ذات‌الریه باشند میزان کمتری ویتامین ث در بدن دارند که لازم است از مکمل‌های ویتامینه استفاده کنند تا بتوانند کمبود آن را جبران و زمان بهبودی را کمتر کنند.

 

خواص ویتامین C و آلزایمر

فراموشی می‌تواند موهبت بزرگی باشد اما بروز اتفاقی آن در دوران کهن‌سالی همراه با مشکلات دیگری همانند بی‌اختیاری ادراری و فراموشی همیشگی است که عنوان نام آشنای، آلزایمر دارد. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف کردن مقدار کافی از ویتامین ث قادر است، بروز آلزایمر را کاهش دهد.

آلزایمر در اثر واکنش‌های رادیکال‌های آزادی در سطح غشا مغز و کاهش ارتباط میان قسمت‌های مختلف مغز بروز می‌کند. برای کاهش دادن این واکنش‌ها مصرف کردن مواد انتی اکسیدانی که می‌توانند فعالیت رادیکال‌های آزاد را کاهش دهند، لازم و ضروری است.

یکی از مهم‌ترین خواص ویتامین ث، مقابله با عوامل رادیکال آزادی است. مطالعات علمی معتبری در این خصوص وجود دارد که نشان می‌دهد، افرادی که مصرف مقدار کافی ویتامین ث در طول زندگی خود داشتند در مقابل افرادی که عموماً با کمبود ویتامین ث مواجه بودند، احتمال بروز آلزایمر کمتری دارند.

ویتامین ث تنها یکی از انتی اکسیدان هایی است که فعالیت رادیکال‌های آزاد را مختل می‌کند و مصرف کردن دیگر مواد مغذی و ویتامین‌های دیگر نیز در این مسیر به شما می‌توانند کمک کنند.

 

سلامت مغز

از دیگر خواص ویتامین ث می‌توان به کاهش احتمال زوال مغزی اشاره کرد. بیش از ۳۵ میلیون انسان به این بیماری دچار هستند که اکثر آن‌ها را افراد پیر شامل می‌شود. مطالعات نشان داده است که بروز واکنش‌های اکسیداتیو در مغز، ستون فقرات و اعصاب موجب بروز خطر و احتمال زوال عقلی است. ویتامین ث به واسطه داشتن سطح انتی اکسیدانی بالا از بروز واکنش اکسیداتیو در ناحیه پر خطر مغز و اعصاب جلوگیری می‌کند.

 

علاوه بر این مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به زوال عقلی سطح ویتامین ث کمتری دارند که مصرف ویتامین ث به صورت مکمل را ضروری‌تر می‌کند. همچنین با خوردن ویتامین ث کافی، سن بروز زوال عقلی بالاتر می‌رود.

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

خواص ویتامین ث و تراکم استخوانی

برای افزایش تراکم استخوانی و جذب مقدار کافی از کلسیم و دیگر عوامل افزایش تراکم استخوانی شما نیاز به مصرف ویتامین ث دارید. خوردن مواد مغذی دارای کلسیم فراوان به هیچ عنوان تراکم استخوانی شما را افزایش نخواهد داد. بلکه وجود ویتامین ث در کنار ویتامین‌های دیگر است که جذب کلسیم در استخوان‌ها را افزایش می‌دهد.

پوکی استخوان در افراد مسن از جمله زنان بسیار دیده می‌شود و این عارضه منجر به شکست استخوان و ترمیم سخت استخوان‌های آسیب دیده می‌شود. لذا اگر می‌خواهید در کهن‌سالی هم استخوان‌های محکمی همانند دوران نوجوانی و جوانی خود داشته باشید، مصرف ویتامین ث را افزایش دهید.

بهتر است که ویتامین ث را همراه با مواد غذایی دارای کلسیم مصرف کنید. به این ترتیب کلسیم به سرعت در استخوان‌های شما جذب خواهد شد و از هدر رفت آن جلوگیری می‌شود. خوردن آب پرتقال به همراه غذا یکی از ساده‌ترین روش‌های افزایش جذب کلسیم در بدن است که شما هر روز می‌توانید آن را تکرار کنید.

 

خواص ویتامین C و بهبود خلق

مشاهدات علمی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده کردن از ویتامین ث در کنار دیگر داروهای بهبود دهنده خلق و خو باعث می‌شود تا سرعت درمان مشکلات روحی افزایش پیدا کند. به این ترتیب می‌توان گفت اگر احساس می‌کنید که دچار مشکلات روحی شدید، قبل از هر کاری به پزشک مراجعه کنید و از راه‌حل‌های ایشان استفاده کنید. از او سؤال کنید که می‌توانید در کنار داروهای درمانی خود از ویتامین ث هم استفاده کنید؟

مسلماً پاسخ او به شما، آری خواهد بود. استفاده کردن از مکمل‌های ویتامین ث دو بار در طول روز یکی از بهترین کمک درمان‌های بیماری‌های روحی است. البته درمان مشکلات روحی فقط با استفاده از خواص ویتامین ث به هیچ عنوان توصیه نشده است.

 

خواص ویتامین ث در گردش خون

یکی دیگر از خواص ویتامین ث که باید حتماً به آن اشاره کنیم، توانایی افزایش قدرت سیستم قلبی و عروقی در گردش خون است. مشاهدات علمی وجود دارد که نشان می‌دهد با مصرف کردن ویتامین ث، ضربان های غیرعادی قلب به شدت کاهش پیدا می‌کند.

همچنین باید گفت که ویتامین ث در کودکان می‌تواند فشار خون را تنظیم و از استرس‌های روحی و درسی بکاهد.

 

سخن پایانی

به سخنان مادربزرگ و پدربزرگ‌هایمان باید گوش دهیم و از ویتامین ث به عنوان یک ماده مغذی در میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده کنیم. مصرف ویتامین C همان‌طور که مشاهده کردید دارای خواص سلامتی زیادی برای قلب، مغز و سیستم ایمنی است. اگر شما از مواد کافی که ویتامین ث دارند تغذیه نمی‌کنید به شما مصرف مکمل‌های ویتامین ث را توصیه می‌کنیم. از دوست‌داشتنی‌ترین مکمل‌های ویتامین C قرص‌های جوشان است. سالم و تندرست باشید.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

1 Comment

 1. نکات بسیار خوبی را در خصوص ویتامین ث ارایه کردید
  از تیم جیمیتو بسیار ممنون هستم.
  به نظرم تامین ویتامین های مورد نیاز بدن از طریق میوه و سبزیجات
  به مراتب بهتر از استفاده از مکمل هایی است که این شرکت های مختلف دارویی داخلی و یا خارجی تولید می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *