خواص ویتامین ث را بهتر بشناسید

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

از کودکی خوردن مرکبات را به واسطه داشتن ویتامین ث زیاد به هنگام سرماخوردگی توصیه کرده‌اند مسلماً ویتامین C خاصیت بیش از رفع سرماخوردگی و افزایش قدرت ایمنی بدن دارد. بر همین اساس است که امروز در جیمیتو به بررسی خواص سلامتی ویتامین ث و مواد غذایی شامل آن خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

 

ویتامین C

آنچه که شما به نام ویتامین ث می‌شناسید در اصل با عنوان علمی ال-اآسکوربات یا آسکوربیک اسید شناخته می‌شود و ریز مغذی حیاتی برای گونه‌هایی پیشرفته‌ای از پستانداران به‌مانند انسان و میمون است. متأسفانه به جز پستانداران پیشرفته سایر حیوانات و جانداران می‌توانند ویتامین ث را در بدن خود تولید کنند.

ویتامین C به صورت کاملاً تصادفی کشف شده است. در جریان سفرهای دریایی سده نوزدهم میلادی، بیماری به نام اسکروی در میان دریانوردان شیوع پیدا می‌کند و با مصرف مرکبات این بیماری درمان می‌شود. در سال ۱۹۲۸ ویتامین ث در پرتغال کشف و نام آن اسید اسکوربیک نامیده می‌شود.

ویتامین C محلول در آب است و مصرف آن موجب بهبود سامانه ایمنی بدن می‌شود. واکنش‌های شیمیایی که ویتامین ث در بدن به واسطه داشتن الکترون آزاد انجام می‌دهد به آن خاصیت آنتی اکسیدانی بخشیده است و می‌تواند یک کاهنده رادیکال آزاد نیز باشد.

از جمله منابع غنی ویتامین ث می‌توان به میوه‌ها و سبزی‌هایی به‌مانند پرتقال، نارنگی، توت‌فرنگی، کیوی، فلفل دلمه‌ای، کلم، کلم بروکلی و اسفناج اشاره کرد.

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

کمبود ویتامین C

مصرف روزانه توصیه شده ویتامین ث برای مردان ۹۰ میلی‌گرم و برای زنان ۷۵ میلی‌گرم است. اگر فردی به مدت یک ماه میزان کمتری از حداقل نیاز روزانه را دریافت کند در نهایت به بیماری‌هایی به‌مانند اسکروی، خون‌ریزی لثه، همچنین خشکی پوست و آثار خون مردگی می‌شود.

ویتامین ث در حضور چربی خاصیت خود را به میزان زیادی از دست می‌دهد. به این صورت که در ترکیب شدن با بزاق و اسید معده دیگر نمی‌تواند به عنوان عاملی برای کاهش خاصیت رادیکال‌های آزاد ایفا کنید و به صورت ادرار از بدن دفع می‌شود.

 

 اسکوربوت نام بیماری خونی است که افراد در غیاب ویتامین C به آن دچار می‌شوند.

 

افراد مستعد کمبود ویتامین ث

برخی از افراد جامعه بیش از دیگران مستعد کمبود ویتامین ث هستند که از جمله می‌توان به:

  • نوزادانی که سال اول زندگی را با شیر گاو یا شیر غلیظ شده تغذیه شوند
  • افراد با سوء هاضمه به واسطه پیری و بیماری
  • افراد مبتلا به دیابت نوع یک
  • افراد دارای بیماری روده کوچک
  • زنان باردار و شیرده
  • بیماران تحت دیالیز
  • سیگاری‌ها
  • افراد مبتلا به اختلال انباشت آهن در بدن

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

عوارض مصرف زیاد ویتامین ث

ویتامین C در صورت مصرف زیاد به علت محلول در آب بودن به صورت ادرار از بدن دفع می‌شود اما تکرر مصرف زیاد باعث بروز سنگ‌های کلیه و افزایش ادرار می‌شود. همچنین مصرف زیاد این ویتامین به صورت دارو باعث بروز اختلالات گوارشی، خطر ابتلا به سنگ اگزالات در مجاری ادراری و اعتیاد بدن به مقدار زیاد مصرف این دارو است.

 

خواص ویتامین C چیست؟

در ادامه شما شاهد بررسی ۷ مورد از مهم‌ترین خواص ویتامین ث در بدن خواهید بود:

 

کاهش احتمال بروز بیماری مزمن

بیماری مزمن در پزشکی بیماری‌هایی هستند که مدت زمان زیادی طول می‌کشند و درمان آن‌ها به زمان زیادی احتیاج دارد از جمله اسم و دیابت. ویتامین ث بر اساس داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی، می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند.

آنتی اکسیدان مولکولی است که در بدن به عنوان یک خنثی کننده عمل می‌کند. وظیفه آنتی اکسیدان محافظت از سلول‌های بدن در برابر حملات مولکول‌های ناپایداری به نام رادیکال آزاد است. رادیکال‌های آزاد عامل بروز بیماری‌های زیادی به‌مانند سرطان‌ها و دیابت هستند.

واکنش‌هایی که رادیکال آزاد با سلول یا بافت بدن انجام می‌دهد با نام واکنش اکسیداتیو شناخته می‌شود و در نهایت به دلیل تخریب سلولی عملکرد آن را مختل می‌کند که در نهایت سلول معیوب رشد و تکثیر می‌شود. همچنین رادیکال آزاد می‌تواند با املاح موجود در بدن به‌مانند اسیدهای چرب بدن واکنش داده و آن‌ها را در عروق رسوب دهد.

مطالعات نشان داده است که مصرف ویتامین C می‌تواند سطح آنتی اکسیدانی بدن را ۳۰ درصد افزایش دهد و به واسطه آن قدرت سیستم دفاعی برای مبارزه با التهاب و واکنش‌های اکسیداتیو را بهبود ببخشد.

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

کاهش فشارخون

تقریباً یک سوم از بزرگسالان آمریکایی دچار فشارخون هستند این آمار در ایران نیز تکان دهنده است. فشارخون را می‌توان عامل اصلی مرگ‌ومیر یا واسطه‌ای برای بروز بیماری‌های خطرناک به‌مانند بیماری قلبی و عروقی دانست. مطالعات نشان داده که مصرف ویتامین ث موجب کاهش فشارخون در افراد دارای فشارخون بالا و بدون فشارخون است.

با مصرف ویتامین ث در مطالعه‌ای که روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده بود، خطر بروز فشارخون به واسطه سلامتی بیشتر عروق خونی و جریان راحت خون در آن‌ها به میزان زیادی کاهش پیدا کرد. همچنین در مطالعه انجام شده روی ۲۹ فرد سالم، مصرف ویتامین ث نشان داد که فشارخون سیستولیک به میزان ۳٫۸۴ میلی‌متر جیوه و فشار دیاستولیک به میزان ۱٫۴۸ میلی‌متر جیوه کاهش داشته است. همچنین در افرادی که دارای فشارخون بالا بودند کاهش فشارخون سیستولیک و دیاستولیک به طور متوسط به ترتیب ۴٫۸۵ و ۱٫۶۷ میلی‌متر جیوه بود.

با وجود اینکه این نتایج کاملاً امیدوار کننده هستند اما هنوز روشن نیست که اثرات ویتامین C می‌تواند بلند مدت باشد یا نه. علاوه بر این افراد دارای فشارخون بالا نباید به ویتامین ث به عنوان تنها راه درمان فشارخون و کنترل آن تکیه کنند.

 

کاهش مشکلات قلبی و عروقی

بیماری قلبی یکی دیگر از مهم‌ترین علل مرگ‌ومیر در جهان است. از جمله دلایل بروز بیماری قلبی و عروقی کاهش سطح کلسترول مفید خون، افزایش کلسترول مضر، فشار خو بالا و سطوح تری گلیسیرید است. ویتامین ث به بهبود این عوامل کمک می‌کند و احتمال بروز بیماری قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.

بر اساس ۹ مطالعه که در مجموع بر روی بیش از ۲۹ هزار نفر انجام شد، محققان دریافتند که پس از ۱۰ سال، کسانی که روزانه ۷۰۰ میلی‌گرم ویتامین C دریافت می‌کردند در مقایسه با دیگران که هیچ مکمل ویتامین ث نداشتند ۲۵ درصد احتمال کمتری برای بروز بیماری قلبی دارند.

نکته جالب توجه در ۱۵ مطالعه دیگر این است که مصرف ویتامین ث به صورت خوراکی و غذایی بدون استفاده از مکمل نیز می‌تواند موجب کاهش خطر بروز بیماری قلبی و عروقی شود. البته محققان در تعیین شیوه زندگی افرادی که ویتامین ث بیشتری نسبت به دیگر افراد مصرف کرده بودند، مطمئن نیستند و به صورت احتمالی کاهش درصد بروز بیماری قلبی را به ویتامین ث نسبت داده‌اند.

همچنین در ۱۳ مطالعه علمی اثبات شده که مصرف ۵۰۰ میلی‌گرم از ویتامین ث به صورت روزانه باعث کاهش سطح عوامل بروز بیماری قلبی به‌مانند کلسترول مضر و تری گلیسیرید است. مصرف مکمل ویتامین ث سطح کلسترول مضر را ۷٫۹ میلی‌گرم بر دسی لیتر و سطح تری گلیسیرید را ۲۰٫۱ میلی‌گرم بر دسی لیتر کاهش می‌دهد.

به طور خلاصه می‌توان گفت اگر شما ویتامین ث کافی در وعده‌های روزانه خود دارید نیازی به دریافت مکمل برای کاهش عوامل بروز بیماری قلبی و عروقی ندارید.

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

 

مبارز قوی در مقابل نقرس

نقرس نوعی آرتریت است که تقریباً ۴ درصد از آمریکایی‌ها آن را تجربه می‌کنند. این بیماری موجب درد شدید و قرمزی پوست در پا و مفاصل در سایر قسمت‌های بدن می‌شود. افراد مبتلا به نقرس همیشه از حمله‌های ناگهانی آن در رنج هستند.

اسید اوریک عامل اصلی بروز نقرس در افراد است. به واسطه افزایش سطح اسید اوریک، بدن در عضلات و مفاصل شروع به تولید کریستال می‌کند. این کریستال‌ها عضلات و مفاصل را درگیر و باعث التهاب و درد می‌شود. مطالعات نشان داده است که مصرف ویتامین ث به میزان زیادی می‌توان سطح اسید اوریک خون را کاهش دهد و از بروز حملات نقرسی جلوگیری کند.

به عنوان مثال، بر اساس مطالعه‌ای که روی ۳۸۷ مرد انجام شد، مصرف ویتامین C میزان اسید اوریک را به شدت کاهش داد. همچنین تحقیق دیگر روی بیش از ۴۵ هزار مرد سالم که بیش از ۲۰ سال داشتند، مصرف ویتامین C به میزان ۴۴ درصد احتمال بروز نقرس را کاهش داد.

در مقایسه با پلایسبو، مطالعات بالینی نشان داده است که مصرف ویتامین C به صورت برنامه‌ریزی شده و مداوم در ۳۰ روز، سطح اسید اوریک را کاهش می‌دهد. در حالی که ارتباط قوی ما بین اسید اوریک و ویتامین C وجود دارد اما برای پی بردن به دلایل قوی برای درمان نقرس با ویتامین C نیاز به مطالعات بیشتری است.

 

کاهش کم‌خونی

آهن از جمله مهم‌ترین مواد مغذی در بدن است که در واکنش‌های متفاوتی حضور دارد و سهم زیادی در انجام فرایندهای زیستی در بدن از جمله اکسیژن‌رسانی و سلامت گلبول‌های قرمز دارد. جالب توجه است که ویتامین C به صورت مکمل می‌تواند جذب آهن در بدن را نیز بهبود ببخشد. ویتامین ث در ترکیب با آهن که دارای سرعت و میزان جذب پایین مانند آهن موجود در گیاهان دارند، موجب افزایش میزان آهن جذب شده می‌شود.

این خاصیت ویتامین C می‌تواند برای کسانی که از رژیم‌های غذایی غیر گوشتی استفاده می‌کنند مفید باشد. در حقیقت می‌توان گفت مصرف ۱۰۰ میلی‌گرم ویتامین ث ممکن است جذب آهن را ۶۷ درصد بهبود ببخشد. در نتیجه ویتامین C عاملی مؤثر برای کاهش خطر ابتلا به کم‌خونی به واسطه جذب آهن بالا است.

در یک مطالعه انجام شده بر روی ۵۶ کودک مبتلا به کم‌خونی، خوردن مکمل ویتامین ث موجب کنترل کم‌خونی شد. اگر از سطح پایین ویتامین ث رنج می‌برید، خوردن ویتامین ث را در کنار مواد غذایی گیاهی یا مصرف آن به صورت مکمل ویتامینی توصیه می‌کنیم.

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

بهبود سیستم ایمنی بدن

اصلی‌ترین عامل برای مصرف ویتامین ث که بیشتر از همه موارد گفته شده، شناخته شده تر است بهبود سیستم ایمنی بدن توسط ویتامین ث هست. ویتامین C در بخش‌های مهمی از سیستم ایمنی بدن مؤثر است. مورد اول مربوط به لنفوسیت و فاگوسیت ها است که در بدن با عنوان سلول‌های سفید شناخته می‌شوند و وظیفه مبارزه با ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا را بر عهده دارند.

مورد دوم مربوط به خاصیت آنتی اکسیدانی که موجب حفظ سلامتی گلبول‌های سفید در برابر واکنش‌های اکسیداتیو توسط رادیکال‌های آزاد است. مورد سوم را می‌توان در افزایش ایمنی سیستم ایمنی پوست دانست. فعالیت آنتی اکسیدانی بر روی پوست از بروز آسیب‌های رادیکال آزاد جلوگیری می‌کند.

مطالعات همچنین نشان داده است که مصرف ویتامین ث باعث بهبود زودهنگام زخم نیز می‌شود. افرادی که دچار ذات‌الریه باشند میزان کمتری ویتامین ث در بدن دارند که لازم است از مکمل‌های ویتامینه استفاده کنند تا بتوانند کمبود آن را جبران و زمان بهبودی را کمتر کنند.

 

سلامت مغز

از دیگر خواص ویتامین ث می‌توان به کاهش احتمال زوال مغزی اشاره کرد. بیش از ۳۵ میلیون انسان به این بیماری دچار هستند که اکثر آن‌ها را افراد پیر شامل می‌شود. مطالعات نشان داده است که بروز واکنش‌های اکسیداتیو در مغز، ستون فقرات و اعصاب موجب بروز خطر و احتمال زوال عقلی است. ویتامین ث به واسطه داشتن سطح انتی اکسیدانی بالا از بروز واکنش اکسیداتیو در ناحیه پر خطر مغز و اعصاب جلوگیری می‌کند.

 

علاوه بر این مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به زوال عقلی سطح ویتامین ث کمتری دارند که مصرف ویتامین ث به صورت مکمل را ضروری‌تر می‌کند. همچنین با خوردن ویتامین ث کافی، سن بروز زوال عقلی بالاتر می‌رود.

ویتامین C : با 11 خاصیت فوق العاده ویتامین ث بر بدن بیشتر آشنا شوید

سخن پایانی

به سخنان مادربزرگ و پدربزرگ‌هایمان باید گوش دهیم و از ویتامین ث به عنوان یک ماده مغذی در میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده کنیم. مصرف ویتامین C همان‌طور که مشاهده کردید دارای خواص سلامتی زیادی برای قلب، مغز و سیستم ایمنی است. اگر شما از مواد کافی که ویتامین ث دارند تغذیه نمی‌کنید به شما مصرف مکمل‌های ویتامین ث را توصیه می‌کنیم. از دوست‌داشتنی‌ترین مکمل‌های ویتامین C قرص‌های جوشان است. سالم و تندرست باشید.

 

بیشتر بخوانید

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *