درمان نقرس و علل بوجود آمدن آن

درمان نقرس

نقرس بیماری است که به دلیل بالا بودن اسیداوریک در بدن به وجود می‌آید و باعث درد شدید در مفاصل به خصوص انگشتان، آرنج، زانو، قوزک پا و … می‌شود. با بیماری نقرس آشنا شوید و راه‌های درمان خانگی نقرس را بیاموزید.

 

نقرس چیست؟

شناخت بیماری قبل از درمان نقرس کاملاً ضروری است. نقرس عموماً قسمت‌های حساس در مفاصل را درگیر کرده و قدرت حرکت را از آن‌ها به واسطه درد و سوزش فراوان می‌گیرد. بیشترین مفصل درگیر در نقرس، شست پا است. نقرس در پی حملات پی در پی آرتروز التهابی حاد به مفاصل ایجاد شده و علائمی به مانند التهاب و قرمزی در قسمت مفصل به همراه درد و سوزش دارد.

مفصل متاتارسوفالانژیال که در شست پا قرار دارد حساس‌ترین مفصل برای درگیر شدن با نقرس است. البته نقرس می‌تواند خود را در قالب سنگ کلیه نیز نشان دهد. عامل اصلی این بیماری را باید در افزایش میزان اسید اوریک خون دانست. شاید حالا برای شما مشخص شده باشد که چرا این بیماری به بیماری اغنیا معروف شده است.

اسید اوریک یکی از اصلی‌ترین مواد جانبی حاصل از هضم گوشت قرمز در بدن و عامل اصلی نقرس است، یک رابطه به این سادگی می‌تواند راه رفتن فرد را برای سال‌های طولانی دچار مشکل کند. اسید اوریک در خون، به صورت کریستال در مفاصل تجمع کرده و نوک‌تیز این کریستال‌ها به هنگام حرکت مفصل به مانند خنجر در آن فرو می‌روند و باعث درد شدید می‌شود.

 

براساس تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۰ درصد از افراد در سراسر کره زمین به این بیماری دچار هستند.

 

دلیل اصلی بروز بیماری نقرس، انسداد اسیداوریک در خون است که با تجمع در اطراف مفاصل و متبلور شدن باعث ایجاد التهاب و تورم در این نقاط از بدن می‌شود. در ادامه بیشتر به راه کارهای درمان این بیماری اشاره خواهیم کرد.

 

درد ناگهانی در مفاصل و تورم آن و افزایش میزان درد در ابتدای صبح و اواخر شب از مهمترین نشانه‌های بیماری نقرس به حساب می‌آید.

 

علائم نقرس چیست؟

بیشترین نشانه نقرس که در بالا نیز به آن اشاره شد، ورم به همراه سوزش در مفاصل است. درد در شست پا عموماً اولین نقطه‌ای است که بیماران مبتلا به نقرس آن را تجربه می‌کنند. لذا اگر درد مشابه دارید بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایید. از جمله مفاصل دیگر که کم کم شروع به درد می‌کنند پاشنه، زانوها، مچ و انگشتان دست و پا است که در این مرحله درمان نقرس بیش از پیش پررنگ‌تر می‌شود.

دردهای مفصلی نقرس عموماً در هنگام شب شروع می‌شود. شاید جالب باشد بدانید که دلیل شروع دردها در شب کاهش دمای بدن و افزایش میزان کریستالی شدن اسید اوریک در مفاصل است. در کنار درد مفاصل علائم دیگری هم وجود دارد که به شما گوشزد می‌کند برای درمان نقرس باید دست به کار شوید، این علائم می‌تواند تب و خستگی شدید باشد.

اگر در درمان نقرس کوشا نباشید، افزایش طولانی مدت اسید اوریک، رسوبات کلیوی و همچنین کریستال‌های بزرگ به نام توفوس به وجود می‌آورد. توفوس شدید می‌تواند باعث ابتلا به آرتروز مزمن در شما شود. از دیگر نشان‌های شدیدتر شدن نقرس، مشاهده سنگ کلیه در مجاری ادراری و خود اندام کلیه است.

 

چرا نقرس می‌گیریم؟ و درمان نقرس چیست؟

افزایش میزان اوریک خون یا هایپراوریسمی اصلی‌ترین دلیل بروز نقرس در افراد می‌باشد. اسید اوریک بدن نه تنها توسط بیماری‌ها بلکه رژیم غذایی، دفع ناقص اورات، استعداد ژنتیکی و غیره باشد. درصد بالایی از کسانی که برای درمان نقرس مراجعه می‌کنند به علت عدم دفع مناسب اورات از کلیه‌ها به این بیماری دچار شدند. یک به یک عوامل ابتلای فرد به نقرس را بررسی خواهیم کرد.

نقرس : با علل این بیماری و 9 روش درمان آن در منزل بیشتر آشنا شوید

نقش سبک زندگی در ابتلا به نقرس

حدود ۱۲ درصد از افرادی که به نقرس مبتلا شدند، به علت رژیم غذایی نامناسب است. ارتباط بروز نقرس با مصرف غذاهای دریایی، گوشت، نوشیدنی‌های فروکتوزی و الکل کاملاً اثبات شده و منطقی است. همچنین عمل‌های جراحی متعدد و تروما از دیگر عوامل بروز نقرس به واسطه سبک زندگی نامناسب است. مطالعات در مورد سبک زندگی افراد تا کنون بسته نشده است و هر روز اطلاعات جدید در مورد آن کشف می‌شود. ما نیز در ادامه مقاله درمان نقرس به روش‌های مهم و اساسی در رژیم غذایی که بتوانید با آن بروز نقرس و همچنین درمان آن را مدیریت کنید خواهیم پرداخت.

 

ژنتیک و ابتلا به نقرس

مطالعات نشان داده است که سه ژن در بدن انسان وجود دارد که با بروز نقرس در بزرگ‌سالی مرتبط هستند. تنوع این ژن‌ها می‌تواند احتمال بروز نقرس در فرد را تا دو برابر بیشتر کند. در صورتی که این ژن‌ها در بدن فعال شوند، جذب اورات در اندام‌ها کاهش یافته و اورات به صورت کریستال در مفاصل تجمع پیدا می‌کنند. بسیاری از بیماری‌های شایع ارثی که نام بردن از آن‌ها دخالت در طبابت است، نیز می‌توانند رابطه تنگاتنگی با نقرس داشته باشند.

 

رابطه انواع بیماری با نقرس

نقرس در کنار بیماری‌های دیگر بروز می‌کند. سندرم متابولیک یکی از مهم‌ترین این بیماری‌ها است که در قالب افزایش فشارخون، مقاومت در برابر انسولین و همچنین میزان غیرعادی لیپید خود را نشان می‌دهد. اگر شما بدنی دارید که شاخص توده بدنی آن بیش از ۳۵ است باید در مورد نقرس آگاه‌تر باشید چرا که درصد احتمال ابتلای شما به نقرس در مقابل کسانی با شاخص توده بدنی کمتر، تقریباً سه برابر است. قرار گرفتن در معرض سرب که موجب مسمومیت سربی می‌شود نیز از بیماری‌های مرتب با بروز نقرس است.

 

مصرف دارو و نقرس

آنچه که خواهید خواند دلیل و اثباتی برای مصرف داروهای ذکر شده در این متن و ابتلای صد در صدی شما به نقرس و تلاش برای درمان نقرس نیست، بلکه هدف آشنایی شما با برخی عوارض دارویی است. داروهایی به مانند نیاسین، اسپرین، داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، سیکلوسپورین و تاکرولیموس از جمله داروهای مرتبط با بروز بیماری نقرس هستند.

 

غذاها چگونه نقرس را تشدید می‌کنند؟

اگر شما مبتلا به نقرس باشید، خوردن برخی از غذاها می‌تواند سطح اسید اوریک را به اشکال مختلف افزایش دهد و در عوض شما درد بیشتری در مفاصل خود حس کنید. این غذاها عموماً به غذای تریگر یا ماشه‌ای شناخته می‌شوند. غذای تریگر معمولاً دارای مقدار زیادی پورین هستند. زمانی که پورین به عنوان یک ماده مغذی در بدن شروع به هضم شدن می‌کند، ماده جانبی به نام اسید اوریک رها آزاد می‌شود که دیگر گفتن اثرات آن در نقرس بیان واضحات است.

برای افراد سالم که مبتلا به نقرس نیستند خوردن این غذاها هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد چرا که بدن سالم، اسید اوریک را از بدن دفع می‌کند. با این وجود افراد مبتلا به نقرس به سختی می‌توانند این حد بالا از اسید اوریک را دفع کنند. بنابراین این افراد می‌بایست در خوردن غذاهای حاوی پورین به شدت دقت کنند تا افزایش اوریک باعث بروز حمله نقرسی نشود.

خوشبختانه مطالعات نشان داده است که محدود کردن غذاهای دارای پورین زیاد و مصرف داروهای کنترل کننده به میزان زیادی می‌توانند سلامتی افراد را بهبود ببخشند.

غذاهایی که در محدوده ممنوع برای بیماران نقرسی هستند شامل گوشت تولید شده به هر روشی حتی ارگانیک، غذاهای دریایی، الکل، آبجو و هر غذای دیگری که مطمئن باشید در آن پورین فراوان وجود دارد است.

 

بیماران نقرسی سبزیجات پورین بالا می‌توانند بخورند

مطالعات نشان دادند که خوردن سبزیجات دارای پورین بالا، موجب تشدید نشانه‌های نقرس نمی‌شوند. جالب است بدانید همانطور که اشاره کردیم خوردن نوشیدنی‌های دارای فروکتوز و شیرین کننده‌های مصنوعی به شدت درد مفاصل و همچنین نشانه‌های نقرس را تشدید می‌کنند. این مواد دارای پورین نیستند اما می‌توانند با تغییر ساز و کار مولکولی و دفع آب بدن به سرعت، موجب تشدید اسید اوریک در خون شوند. این نتیجه مطالعه بر روی ۱۲۵ هزار نفر است و شما نمی‌توانید از این قضیه مستثنا باشید. بدانید که خوردن محصولات کم چرب، سویا و مکمل‌های ویتامین ث از جمله مواد غذایی هستند که خوردن آن‌ها شدت حملات نقرسی را کاهش داده و اسید اوریک بدن را تنظیم می‌کند. به نظر نمی‌رسد که خوردن لبنیات با چربی بالا بتواند اوریک بدن را افزایش دهد.

 

درمان نقرس و کاهش حملات آن با تغذیه سالم

اگر در معرض حملات نقرسی هستید یا احتمال می‌دهید که اندک اندک دچار درد مفصل شدید، بهتر است رژیم غذایی مناسب‌تری انتخاب کنید. شما نباید غذاهایی که میزان پوری آن‌ها از ۲۰۰ میلی‌گرم به ازای ۱۰۰ گرم غذا بیشتر است، مصرف کنید. همچنین در خوردن غذاهایی که میزان بالایی فروکتوز دارند یا پوری نان‌ها ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم در ۱۰۰ گرم است، احتیاط کنید. خوردن این غذاها درصد بروز حملات نقرسی را افزایش می‌دهد. در ادامه غذاهای پورین بالا، متوسط و همچنین فروکتوز بالا را مشاهده می‌کنید که خوردن آن‌ها برای شما ممنوع است:

 • گوشت اندامی: کبد، کلیه، جگر
 • گوشت قرمز: گوشت گوساله، گوشت گاو و غیره
 • گوشت ماهی: شاه‌ماهی، ماهی قزل الا، ماهی خال‌خالی و غیره
 • نوشیدنی شیرین: آبمیوه‌های غیرطبیعی و سودا
 • قند زیاد: عسل، شربت فراوری شده
 • تخمیر کننده‌ها: ماست تخمیری، دوغ و انواع فراورده‌های تخمیری

علاوه بر این از خوردن زیاد کربوهیدرات‌هایی به مانند نان سفید باید پرهیز کنید. اگر چه این ترکیبات دارای پورین فراوان نیستند اما می‌توانند به اشکال مختلف اسید اوریک بدن را افزایش دهند.

 

درمان نقرس با خوردن غذای مناسب

اگرچه گوشت از غذاهای روزانه شما حذف شده است اما هنوز هم می‌توانید غذاهای لذیذ و کم پورین میل کنید. ما شما را گشنه نخواهیم گذاشت. غذاهای مهم در درمان نقرس عموماً دارای مقدار کمتر از ۱۰۰ میلی‌گرم پورین به ازای هر ۱۰۰ گرم هستند. در ادامه شاهد چند مورد غذای مناسب برای درمان نقرس هستید:

 • میوه: همه میوه‌ها معمولاً برای درمان نقرس می‌توانند مفید باشند. گیلاس به عنوان یکی از عوامل کاهش دهنده اسید اوریک شناخته می‌شود و متعاقباً می‌تواند درد نقرس را نیز کمتر کند.
 • سبزیجات: قبلاً گفتیم که سبزیجات، خوشبختانه با وجود اینکه دارای پورین فراوان هستند، هیچ مشکلی برای افراد نقرسی به وجود نمی‌آورند. از جمله این سبزیجات می‌توان به نخود فرنگی، سیب‌زمینی، قارچ و بادمجان اشاره کرد.
 • حبوبات: همه حبوبات برای افراد نقرسی مناسب است از جمله عدس، لوبیا، سویا و توفو
 • آجیل: خوردن آجیل‌ها به هر شکل در درمان نقرس مفید است.
 • دانه‌های کامل: جو، برنج قهوه‌ای و دیگر دانه‌های کامل برای بیماران نقرسی مناسب هستند.
 • تخم‌مرغ
 • نوشیدنی‌های کافئین دار به مانند چای سبز و قهوه
 • گیاهان و ادویه‌های خوردنی
 • روغن‌های گیاهی: روغن آفتابگردان، زیتون و کتان

در کنار گوشت قرمز که نباید مصرف کنید ما نامی از گوشت ماهی نیز آوردیم. برخی از پزشکان به بیماران خود اجازه می‌دهند که در طول هفته ۱۱۵ تا ۱۷۰ گرم گوشت ماهی مصرف کنند. هرچند گوشت ماهی دارای پورین است اما مصرف کم آن برای بیماران نقرسی مشکل چندانی ندارد.

 

درمان نقرس با تغییر سبک زندگی

شما علاوه بر اینکه می‌توانید نقرس را با تغییر رژیم غذایی خود به زانو در بیاورید، با تغییر سبک زندگی هم قادر خواهید بود به موفقیت‌های خوبی در مورد درمان نقرس برسید. از جمله این تغییرات در سبک زندگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

برای درمان نقرس با کاهش وزن

اگر نقرس دارید یا دوست ندارید که دچار آن شوید، بهتر است که وزن خودتان را کم کنید. افزایش وزن باعث مقاومت بدن نسبت به انسولین و منجر به تولید انسولین بالا در خون می‌شود. در این موارد نمی‌تواند بدن انسولین اضافی را از طریق ادرار دفع کند و به ناچار آن را به ترکیبات دیگر تبدیل می‌نماید. مهم‌ترین ترکیب جایگزین برای انسولین، اسید اوریک است.

تحقیقات نشان داده است که کاهش وزن به درمان نقرس کمک می‌کند. به این ترتیب با برنامه‌ریزی دقیق وزن خودتان را آهسته آهسته کم کنید چرا که مطالعات دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد کاهش وزن ناگهانی احتمال بروز نقرس را به شدت افزایش می‌دهد.

 

درمان نقرس با ورزش بیشتر

ورزش روزانه یکی دیگر از راه‌های پیشگیری و درمان نقرس است. با ورزش کردن نه تنها وزنتان کم خواهد شد و مقاومت انسولین کاهش می‌یابد بلکه سطح اسید اوریک به علت‌هایی بیش از کاهش انسولین، کم می‌شود. در مطالعات انجام شده روی ۲۲۸ مرد نشان داد که احتمال بروز نقرس به میزان ۵۰ درصد در افرادی که پیاده‌روی روزانه و به مقدار ۸ کیلومتر داشتند، کاهش یافته است.

 

درمان نقرس با خوردن آب کافی

خوردن آب کافی و هیدراته کردن بدن یکی دیگر از راه‌های پیشگیری از بروز نقرس است. مصرف آب زیاد باعث خواهد شد تا دفع آب از بدن شما افزایش یابد و اسید اوریک بیشتری به این واسطه دفع شود. اگر در ورزش روزانه دارید، آب بیشتری بخورید تا از خطر کم شدن آب بدن جلوگیری نمایید.

 

درمان نقرس با ویتامین ث

مطالعات نشان داد که خوردن مکمل‌ها و تأمین کننده‌های ویتامین ث می‌توانند به جلوگیری از حملات نقرسی کمک کنند. به نظر می‌رسد که ویتامین ث در یک رابطه پیچیده باعث می‌شوند که اسید اوریک بیشتری از کلیه‌ها حذف شوند. با این وجود مطالعاتی هم هست که بیان می‌کند ویتامین ث تأثیر اندکی بر روی دفع اسید اوریک دارد. بنابراین تا زمانی که تحقیقات به جواب قطعی نرسیده است از ویتامین ث به عنوان یک کمک درمان استفاده کنید.

 

درمان نقرس با استراحت

زمانی که مفاصل شروع به حرکت می‌کنند احتمال بروز نقرس به شدت افزایش می‌باید. برای اینکه علائم و نشانه‌های نقرس بیشتر نشود توصیه شده است که از ورزش‌های سنگین و همچنین انجام دادن حرکات پیچیده تا حد امکان خودداری کنید. البته کسانی که دچار نقرس نیستند شامل این گفته نمی‌شوند.

درمان نقرس

درمان نقرس در خانه چیست؟

باورش کمی سخت است اما بیماری وجود دارد که قدیم الایام از آن به عنوان بیماری اغنیا یعنی ثروتمندان یاد می‌کردند. این بیماری، که مفاصل فرد ثروتمند را درگیر می‌کرد و راه رفتن و حتی تکان دادن انگشتان دست را به یک کابوس هر روزه تبدیل می‌کرد، نامش نقرس است. امروز در جیمتو و پیرو سری مقالات درمان خانگی و مراقبت‌های مربوط به بیماری‌های شایع به روش‌های درمان نقرس به صورت خانگی و همچنین موارد بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به نقرس خواهیم پرداخت.

 

گیلاس یا آب گیلاس

یادتان باشد در مورد میوه‌ها اشاره کردیم که خوردن گیلاس به مقدار زیادی اسید اوریک را کاهش می‌دهد. گیلاس‌های ترش، قرمز، سفید و سیاه به هر شکل و نوعی می‌توانند برای درمان و کاهش دردهای نقرسی مؤثر باشند. می‌توانید آن را به صورت عصاره در بیاورید و بخورید یا که شکل طبیعی آن را میل نمایید. اگر در فصلی هستید که گیلاس به وفور یافت می‌شود، توصیه شده در طول روز چندین وعده گیلاس بخورید.

 

منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی رژیمی است. برخی از مطالعات نشان داده که خوردن منیزیم به درمان نقرس کمک فراوانی می‌کند و کمبود منیزیم موجب بروز التهاب‌های مزمن می‌شود. هر چند این تحقیقات در مرحله اولیه و ابتدایی است و باید منتظر نتایج قاطع‌تری بود.

با این وجود مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵، نشان داد که میزان کافی از منیزیم خون با سطح پایین اسید اوریک در بدن رابطه دارد. این مورد در مردان مطالعه شده است و در زنان هیچ نتیجه ثبت شده وجود ندارد. سعی کنید به هر طریقی مقدار منیزیم مصرفی خودتان را افزایش دهید تا از شر دردهای نقرسی خلاصی یابید. البته توصیه می‌کنیم قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت نمایید.

 

زنجبیل

زنجبیل از جمله مواد مغذی است که برای کاهش التهاب به کار می‌آید و توانایی زیادی برای کمک به نقرس هم از خود نشان داده است. در مطالعه انجام شده بر روی تأثیر زنجبیل در درمان نقرس آورده شده که زنجبیل به صورت پماد درد نقرس را کاهش داد. همچنین مطالعه دیگری می‌گوید که خوردن زنجبیل به صورت خوراکی میزان اسید اوریک را کاهش می‌دهد.

برای اینکه بتوانید زنجبیل را بخورید، باید آن را دم کنید و در طول روز یک‌بار مصرف نمایید. البته در مورد خوردن زنجبیل بهتر است کمی با احتیاط عمل کنید چرا که ین ماده به شدت تحریک کننده و دارای عوارض جانبی گسترده است. برای دم کردن، دو قاشق چای‌خوری زنجبیل را داخل آب جوش بیندازید و اجازه دهید که برای ده دقیقه بجوشد.

 

آب گرم به همراه سرکه سیب، آب‌لیمو و زردچوبه

معجون درمان نقرس و کاهش دردهای مفصلی ترکیبی از آب گرم، سرکه سیب، آب‌لیمو و زردچوبه است. این نوشیدنی علاوه بر خاصیت درمانی برای نقرس مزایای سلامتی فراوان دیگری هم دارد. مطالعات در مورد تک‌تک ترکیبات متفاوت است برای مثال هنوز هیچ نتیجه قطعی در مورد مفید بودن سرکه سیب برای درمان نقرس به تنهایی به دست نیامده است اما در مورد آب‌لیمو و زردچوبه مطالعات امیدوار کننده تر هستند. ۲ قاشق چای‌خوری زردچوبه، یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب و یک لیمو را درون آب گرم فشرده کنید و میل نمایید. مقدار توصیه شده، دو تا سه بار در روز است.

 

کرفس

کرفس از دیرباز به عنوان یک ماده غذایی ادرارآور شناخته می‌شد. هم اکنون که بحث در مورد نقرس پیش آمده بهتر است بدانید خوردن کرفس به کاهش اسید اوریک بدن کمک می‌کند. تحقیقات علمی در این مورد کم است اما همین اندک مطالعات نشان داده که خوردن کرفس به شکل‌های گوناگون التهاب در بدن را کاهش می‌دهد. مقدار کرفس پیشنهادی در طول روز کاملاً مشخص نیست اما شما می‌توانید آن را به صورت آبگیری شده یا کنار غذا میل نمایید.

 

سیب

مگر ممکن است به درمان‌های طبیعی در مورد بیماری‌ها بپردازیم و نامی از سیب نبریم. هرچند سابق بر این اثر سرکه سیب را بررسی کردیم حال باید بگویم خوردن سیب نیز به درمان نقرس کمک می‌کند. سیب دارای اسید مالیک است که اسید اوریک را در بدن کاهش می‌دهد. با این حال هنوز مطالعات زیادی در مورد اثر مستقیم سیب روی نقرس انجام نشده است و هنوز سیب دارای مقدار زیادی فروکتوز است که در صورت مصرف بالا می‌تواند موجب تشدید اثرات نقرس شود.

خوردن یک سیب ترش در طول روز مشکلی برای شما نخواهد داشت اما اگر نقرس شدید دارید بهتر است قبل از هر کاری با پزشک مشورت نمایید.

 

موز

موز نیز برای درمان نقرس پیشنهاد شده است چرا که غنی از پتاسیم بوده و به بافت ها در عملکرد صحیح کمک می‌کند. همچنین موز دارای فروکتوز به عنوان یک ماشه نقرسی است که می‌تواند شدت نقرس در افراد را افزایش دهد. از این رو سعی کنید موزهایی را بخورید که شیرینی کمتری دارند و بیشتر سبز هستند. میزان توصیه شده یک موز در طول روز می‌باشد.

 

اتفاقاتی که این بیماری را تشدید می‌کنند

سبک زندگی شما در بروز این بیماری بسیار موثر است. اگر قصد دارید که هیچگاه دچار این بیماری نشوید کافیست که به نکاتی که در اداه اشاره می‌کنیم توجه کنید.

 

غذاهای فرآوری شده

تا جایی که می‌توانید غذاهای فراوردی شده کمتر بخورید، انواع گوشت، صدف و … باعث بروز نقرس می‌شود. بنابراین به سبک غذاهای سالم بروید که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم.

 

خوردن الکل 

نوشیدن الکل و آبجو باعث بروز این بیماری می‌شود؛ الکل دارای مقادیر بسیار زیادی از اسیداوریک است، به جای نوشیدن این نوشیدنی که سلامتی شما را به مخاطره می‌اندازد بهتر است به سراغ دتاکس واتر و یا آب بروید.

 

خوردن نوشابه

نوشابه به علت داشتن مقادیر بسیار بالای اسیداوریک باعث بروز نقرس می‌شود، لذا به شما توصیه می‌کنیم به سراغ یک سبک زندگی سالم بروید و این نوشیدنی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

 

کفش نامناسب

انگشتان پا و همچنین قوزک پا از جمله نقاطی از بدن هستند که هنگام بروز بیماری بسیار درد و التهاب خواهند داشت؛ لذا پوشیدن کفش نامناسب یکی دیگر از عوامل آسیب رساندن به پاهای شما و تشدید این بیماری است.

 

چاقی و اضافه وزن

چاقی باعث می‌شود که خطر بروز ابتلا به نقرس ۴ برابر بیشتر شود. چاقی معمولا با بیماری‌هایی مانند دیابت، افزایش فشار خون بالا باعث می‌شود که این بیماری در شما حادتر شود. بنابراین اگر اضافه وزن دارید به دنبال یک رژیم لاغری مناسب باشید.

 

عوارض داروهای نقرس

۱- آلوپورینول (Allopurinol) در اکثر افراد بدون عارضه است، اما در برخی افراد ممکن است موجب ایجاد حساسیت پوستی شود. حساسیت پوستی شدید بعد از مصرف این دارو به‌ندرت اتفاق می‌افتد، ولی درصورت وقوع نباید این موضوع را بی‌اهمیت تلقی کرد و بهتر است با پزشک خود درخصوص ادامه‌ی مصرف دارو مشورت کرد.

 

۲- داروهای کلشیسین (Colchicine) نیز ممکن است در برخی افراد باعث بروز تهوع و اسهال شود و حتی گاهی منجر به ضعف عضلات بدن و یا تغییر غیرطبیعی در تعداد سلول‌های خونی گردد.

 

۳- داروی پروبنیسید (probenecid) نیز ممکن است در بیمارانی که سنگ کلیه دارند، موجب وخیم‌تر شدن بیماری و آسیب‌های جدی‌تر به کلیه شود.

 

۴- فبوکسوستات (febuxostat) نیز ممکن است منجر به ایجاد ناهنجاری‌های کبدی، تهوع و حساسیت‌های پوستی گردد.

 

۵- NSAID (داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی) هم در برخی از افراد ممکن است موجب تحریک و زخم معده شود. به همین خاطر کبد و کلیه‌ی بیمارانی که از این دارو استفاده می‌کنند، باید به‌طور مرتب کنترل شود.

 

۶- کريستکسا (Krystexxa) به‌عنوان داروی تزریقی داخل وریدی تجویز می‌شود. حساسیت‌های پوستی شدید در تعداد کمی از بیماران مصرف‌کننده گزارش شده است.

 

 

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف گیلاس تازه تا ۳۵ درصد خطر ابتلا به نقرس را کاهش می‌دهد. برخی از افراد نیز معتقدند که آب گیلاس یا گیلاس خشک شده نیز دقیقا تأثیر مشابهی دارند.

 

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید برای کاهش حملات نقرس و همچنین کمک به درمان آن، خوردن برخی از مواد غذایی طبیعی و همچنین پرهیز از برخی غذاها مفید است. علاوه بر این سبک زندگی سالم برای کسانی که دوست دارند مشکلاتی نظیر نقرس تجربه نکند، لازم و ضروری است.

مطابق معمول در پایان توصیه می‌کنیم هر آنچه که امروز خواندید را به عنوان اطلاعات تکمیلی در ذهن داشته باشد و بر اساس نسخه و گفته های پزشک خود عمل کنید. گاهی برخی از داروهای طبیعی نیز عوارض جبران‌ناپذیری به دنبال دارد. علاوه بر این درمان‌های خانگی نمی‌توانند به‌اندازه درمان دارویی مؤثر باشد چرا که غلظت پارامترهای درمان‌کننده در داروهای طبیعی به شدت کم و ناچیز است.

اگر درد نقرس شما به میزان زیادی است این درد را جدی بگیرید و به سراغ درمان نقرس بروید.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *