روش لاغری با تردمیل چیست؟

لاغری با تردمیل

برای کسانی که نمی‌خواهند ورزش کنند، روزهایی که هوا سرد است، حوصله بیرون رفتن ندارند یا اینکه بیماری مسری همانند کرونا همه جا را فرا گرفته است، یکی از بهترین ایام زندگی‌شان محسوب می‌شود چرا که می‌توانند بدون هیچ عذاب وجدانی در خانه بمانند و ورزش نکنند. در مقابل کسانی هستند که به هر قیمتی می‌خواهند ورزش کنند و برای این مواقع نیز تدبیری اندیشیده‌اند. لاغری با تردمیل راه حلی است که دوستان دسته دوم از آن برای رسیدن به سلامتی استفاده می‌کنند. امروز با شما در جیمیتو خواهیم بود تا نگاهی به مبحث لاغری با تردمیل داشته باشیم شاید شما هم تشویق شدید تردمیل بخرید و ورزش کنید.

 

چرا لاغری با تردمیل

برای لاغر شدن نیاز به انجام دادن ورزش‌های هوازی دارید. بدون ورزش هوازی فکر لاغر شدن را به کل از سرتان بیرون کنید. تردمیل یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های ورزشی است که به شما در انجام دادن ورزش‌های هوازی کمک می‌کند. استفاده از تردمیل این فرصت را به شما می‌دهد که بتوانید نسبت به دیگر وسایل چربی سوزی بیشتری هم داشته باشید.

بر اساس مطالعاتی که روی لاغری با تردمیل انجام شده است نشان می‌دهد که استفاده کردن از تردمیل به شکل پیاده‌روی ساده بسیار مؤثرتر از پیاده‌روی تند است. دلیل این اتفاق را می‌توان در واقعیت اینکه پیاده‌روی آرام در منطقه چربی سوزی قرار می‌گیرد، دانست. علاوه بر این لاغری با تردمیل، دو ثابت به عنوان یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های کمک به افزایش سلامتی قلب و عروق معرفی شده است.

آرزوی هر کسی است که بتواند چربی‌های ناحیه شکم، پهلو و همچنین ران را آب کند اما به همان اندازه که شما دوست دارید چربی‌ها آب شوند، چربی‌ها نمی‌خواهند از بدن شما خارج شوند. اما خوشبختانه تردمیل به شما در رسیدن به این هدف کمک خواهد کرد و چربی‌های دور شکمی، ران و پهلو را آب خواهد کرد.

 

تردمیل و رژیم ورزشی

تردمیل به شما این امکان را می‌دهد که رژیم ورزشی دلخواه خودتان را با آن هماهنگ کنید. نا زمانی که شما وابسته به آب و هوا برای ورزش کردن هستید، مسلماً تنبلی خواهید کرد و از روزهایی که بارانی است سوء استفاده می‌کنید. این در حالی است که با داشتن تردمیل، دیگر نمی‌توانید سستی کنید و همیشه در خانه تا زمانی که برق داشته باشید، ورزش کنید.

علاوه بر این مورد، شما در برنامه لاغری با تردمیل می‌توانید از ویژگی‌های مختلف تردمیل استفاده کنید. این روزها تردمیلها دارای ویژگی‌های جذابی همانند نمایش مقدار مسافت، سرعت، زمان، نرخ ضربان قلب و مقدار کالری سوخته شده است. همچنین شما می‌توانید به سطح دویدن خودتان شیب بدهید یا سرعت دویدن را هماهنگ کنید.

 

فواید لاغری با تردمیل

مسلماً هیچ دستگاه ورزشی به اندازه تردمیل نمی‌تواند به لاغر شدن شما کمک کند و از سوی دیگر سیستم قلب و عروق شما را تقویت کند. همچنین فواید زیادی به صورت زیر دارد:

 • افزایش اکسیژن در خون که می‌تواند منجر به سلامتی فرد شود.
 • کلسترول خون را کاهش داده و فشار خون را به سطح مناسب بر می‌گرداند.
 • تمرین کردن با تردمیل، سیستم قلبی و عروقی را افزایش و در برابر استرس و تنش آن را مقاوم می‌کند.
 • خلق و خوی شما با ورزش کردن بهبود خواهد داشت.
 • می‌تواند استخوان‌ها را مستحکم به افزایش سلامتی شما منجر شود.
 • قدرت عضلانی و انعطاف پذیری طی لاغری با تردمیل افزایش پیدا می‌کند.
 • مفاصل توانایی حرکت بهتری خواهند داشت.
 • میزان حوادث پیش بینی نشده در هنگام ورزش بیرون از خانه کاهش پیدا می‌کند.
 • تنظیم سرعت و شیب به سادگی امکان دارد.
 • پیشرفت در انجام دادن ورزش روی تردمیل بسیار سریع است.
 • ورزش به شکل تفریح جنبه سرگرمی دارد و شما را خسته نخواهد کرد.

 

نکته‌هایی در لاغری با تردمیل

رعایت کردن چند نکته ساده باعث خواهد شد تا شما بتوانید با استفاده از تردمیل سریع‌تر از دیگر دوستان خودتان لاغر شوید

 

برنامه ترکیبی

بدیهی است که برای لاغری باید سعی کنید میزان مصرف کالری را افزایش دهید. در یک برنامه کالری سوزی ثابت، لاغری در دریافت کالری ثابت کاهش پیدا می‌کند. بر اساس توصیه‌های جانت همیلتون، تغییر مقدار کالری سوزی با استفاده از تغییر در زمان و شدت ورزش به شما کمک خواهد کرد تا لاغر شوید. اما مشکل دیگری هم وجود دارد، ورزش کردن با شدت زیاد شما را خسته می‌کند و ورزش کردن با سرعت کم هیچ کمکی به لاغری نمی‌کند، چاره چیست؟

پیشنهادی که متخصصان همانند همیلتون به شما می‌کنند این است که برنامه ترکیبی داشته باشید. برای مثال یک هفته در روزهای فرد سریع و روزها زوج با سرعت کم ورزش کنید و این کار را در هفته بعد برعکس انجام دهید. یا می‌توانید روزانه شدت ورزش خودتان را ثابت و مدت زمان را تغییر دهید.

 

زمان‌بندی مناسب ورزش

در لاغری با تردمیل، زمان‌بندی بسیار مهم و حیاتی است. بر اساس مطالعات انجام شده توسط محققان در زمینه علوم پزشکی و ورزش، زنانی که به مدت دو دقیقه با سرعت و شدت بالا ورزش می‌کنند و سه دقیقه پس از آن را به آهستگی ورزش کردند، نسبت به کسانی که دارای برنامه ورزش ثابت و روتین داشتند، چربی سوزی بهتری داشته و لاغرتر شدند.

توصیه شده است که در شروع ورزش با تردمیل، نسبت‌های زمانی را یک به دو یا یک به یک تقسیم کنید. به این صورت که مدت زمان یکسان را به ورزش کردن تند و آهسته یا دو برابر ورزش آهسته را به ورزش با دور تند اختصاص دهید. البته سرعتی را انتخاب کنید که بتوانید برای مدت تعیین شده ورزش کنید و خستگی به دنبال نداشته باشد.

باید احساس قدرت داشته باشید، خستگی بیش از حد شما را از انجام دادن ادامه ورزش باز می‌دارد. اگر حس کردید سرعت زیاد است، به نسبت سرعت را کاهش دهید و دوباره ادامه دهید.

 

تغییر شیب

تغییر دادن شیب یکی دیگر از ویژگی‌های لاغری با تردمیل است. زمانی که روی شیب می‌دوید، برای لاغری با تردمیل زحمت بیشتر و کالری افزون بر دویدن روی سطح صاف مصرف می‌کنید. اما به همین نسبت دویدن روی سطح شیب‌دار می‌تواند انرژی زیادی از شما بگیرد.

متأسفانه اکثر کسانی که لاغری با تردمیل را به جای ورزش کردن در جاده‌های شیب‌دار انتخاب می‌کنند از همان ابتدا که روی تردمیل می‌روند، سطح را شیب تندی می‌دهند و شروع به دویدن می‌کنند اما این حرکت باعث خواهد شد که به سرعت احساس خستگی کنند و دست از ورزش کردن بکشند.

به پیشنهاد متخصصین، برای لاغری با تردمیل لازم نیست سطح شیب‌دار را ناگهان افزایش دهید. توصیه شده است که شیب را برای مدت یک تا دو دقیقه بین ۲ تا ۴ درصد افزایش دهید و سرعتتان را ۰٫۱ تا ۰٫۲ کاهش دهید. سپس می‌توانید که شیب را به مدت یک یا دو دقیقه به صفر برسانید و این کار را تا زمان پایان ورزش تکرار کنید.

 

گرم کردن قبل ورزش

از جمله اشتباهاتی که افراد به هنگام لاغری با تردمیل دارند این است که بدون گرم کردن شروع به دویدن می‌کنند و همین می‌تواند باعث کاهش راندمان شود. توصیه می‌کنیم که قبل از دویدن سریع ابتدا به آرامی بدوید و اجازه دهید که عضلات شما گرم شوند. پس از گرم شدن شروع به انجام دادن ورزش اصلی خودتان با سرعت دلخواه کنید. گرم نکردن مساوی با گرفتن عضلات بعد از ورزش است.

 

ول کردن دسته تردمیل

هنگامی که از تردمیل برای لاغری استفاده می‌کنید، دسته‌های تردمیل را به هنگام دویدن ول کنید. گرفتن دسته تردمیل برای روزهای شروع دویدن و لاغری توصیه می‌شود اما بعد از مدتی دست از روی دسته‌های بردارید و عادت کنید که تعادلتان را روی تردمیل حفظ کنید. از سوی دیگر برای تکمیل فرایند دویدن هوازی نیاز است که بدن به صورت ایستاده قرار گرفته و تکیه بر جایی نداشته باشد.

 

تمرکز روی پا

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که در لاغری با تردمیل باید در نظر داشته باشید این است که پاهایتان را روی تسمه به درستی قرار دهید. بیشتر متخصصان می‌گویند برای دویدن از کفش‌هایی استفاده کنید که دارای پاشنه باشند و به هنگام فرود آمدن روی تسمه به پاهایتان دقت کنید که روی انگشتان فرود آیید نه پاشنه پا.

اگر بر روی انگشتانتان فرود بیایید، احتمالاً فشار بیش از حد روی عضله پشت ساق پا را افزایش می‌دهید و درد در این ناحیه را افزایش می‌دهید. فرود بر روی پاشنه نیز باعث افزایش فشار بر زانوها می‌شود. همچنین ضروری است که انگشتان پا خود را در حالت عادی نگه دارید، بدون آنکه آن‌ها را جمع کنید.

 

آهنگ پرانرژی

قبل از اینکه روی تردمیل بروید، به سراغ پیدا کردن چند آهنگ مناسب برای ورزش بروید. آهنگ‌هایی انتخاب کنید که به شما در پیدا کردن ریتم دویدن کمک کند. ما در جیمیتو به شما آهنگ‌های مخصوص دویدن زیادی معرفی کردیم که می‌توانید از آن‌ها برای لاغری روی تردمیل استفاده کنید.

گوش دادن علاوه بر جنبه سرگرمی به بدن شما این امادگی را می‌دهد که در مدت زمان طولانی مدت، سختی دویدن را تحمل کند و انرژی لازم برای آن را فراهم کند.

 

شناخت دستگاه

اگر برای اولین بار است که روی تردمیل می روید، ممکن است برای مدتی میان دکمه‌های قرار گرفته روی دستگاه غرق شوید اما بعد از مدتی متوجه خواهید شد که هر دکمه به چه دردی می‌خورد. قبل از دویدن روی تردمیل به دستورالعمل آن توجه کنید. همچنین مقالاتی در مورد ورزش کردن روی تردمیل که جیمیتو است را مطالعه و از آن‌ها برای استفاده بهتر از تردمیل استفاده کنید.

لاغری با تردمیل

برنامه لاغری با تردمیل

اگر بعد از مدتی که با تردمیل ورزش کردید و هنوز لاغر نشده‌اید بهتر است که برنامه ورزشی خودتان را تغییر دهید. همانند دیگر ورزش ها استفاده کردن از تردمیل هم وارد فازی می‌شود که دیگر وزن شما را کم نمی‌کند و نیاز دارید که برنامه را تغییر دهید. برنامه پیشنهادی ما به شما انفجاری ولی شدت کمی دارد. همچنین به شما کمک خواهد تا قلب، ریه ها و عضلات خود را در یک لحظه درگیر کنید.

اکثر تردمیلها دارای برنامه ثابت هستند که استفاده کردن از آن برای همه مناسب نیست و نمی‌تواند موثر واقع شود بهتر این است که خودتان برنامه‌ریزی و ورزش کنید. شما برای اجرای این برنامه ورزشی روی تردمیل هیچ محدودیتی ندارید ولی ۱۵ دقیقه ورزش خواهید کرد و باید تمرکز کافی داشته باشید. برنامه لاغری با تردمیل پیشنهادی ما به این صورت است:

مرحله یک

سه دقیقه را باید با سرعت ۶ کیلومتر بر ساعت شروع به دویدن کنید. در این حالت باید شیب را روی ۰ درجه تنظیم کنید و به سادگی فقط بدوید تا بدن گرم شود. از گام های بلند استفاده کنید، پشت شانه، قفسه سینه و همچنین شکم را در حالت عادی خود حفظ کنید. بر روی تنفس خودتان به شدت تمرکز داشته باشید و در دویدن خودتان آن را رعایت کنید.

 

مرحله دوم

سرعت خودتان را باید در این مرحله افزایش دهید. سرعت ۱۰ کیلومتر بر ساعت توصیه شده است. باری دو دقیقه باید این سرعت را حفظ کنید. در طول این مدت هنوز شیب ۰ درجه است. بدن را آزاد نگه دارید و همانطور که اشاره کردیم، دستگیره‌ها را رها کنید.

 

مرحله سوم

سرعت را کاهش دهید و باز به ۶ کیلومتر بر ساعت باز گردانید. اکنون به مدت ۳ دقیقه با شیب ۴ درجه حرکت را دامه دهید. اطمینان داشته باشید که نفس هایتان به شکل عمیق و همچنین از شکم باشد. تنفس کردن از قفسه سینه به شما فشار زیادی وارد می‌کند و ممکن است که خیلی زود شما را خسته کند.

 

مرحله چهارم

اکنون باید بتوانید برای سه دقیقه کامل با سرعت ۶ کیلومتر بر ساعت شروع به دویدن روی شیب ۶ درجه کنید. در این مرحله ریه هایتان وارد عمل خواهد شد. برای اینکه ریتم را حفظ کنید، بهترین کار این است که آهنگ مناسبی برای خودتان پخش کنید و انرژی لازم را به دست اورید. سعی کنید خودتان را با ریتم دویدن هماهنگ کنید و نفس هایتان را بشمارید.

 

مرحله پنجم

دو دقیقه را با سرعت بیشتر و ۱۲ کیلومتر بر ساعت باید بدوید. سعی کنید که شیب را کاهش دهید و روی ۴ درجه قرار دهید. به این ترتیب قدرت کم ولی فشار زیاد به عضلات شما برای چربی سوزی وارد خواهد شد. در حالی که ورزش می کنید روی گام های خود تمرکز داشته باشید و بر روی پاشنه خودتان فرود ایید تا فشار زیادی به کف پایتان وار نشود. مفاصل شما در این مرحله به شدت حساس است بنابراین از انجام دادن اشتباه حرکت‌ها خودداری کنید.

 

مرحله ششم

مرحله پایانی شما دو دقیقه است که باید با سرعت کمتر، ۶ کیلومتر بر ساعت باید بدوید و اجاره دهید که بدن به حالت قبل خود بازگردد. شیب در این حالت صفر است. سعی کنید که بدنتان را ارام کنید و عضلات را به حالت استراحت نزدیک کنید.

 

 

سوالات زیادی در مورد لاغری با تردمیل وجود دارد که با هم به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد و سعی کرده ایم که جواب قانع کننده‌ای به آن‌ها بدهیم.

کاهش وزن با تردمیل امکان پذیر است؟

هر کسی می‌تواند با استفاده از انجام دادن برنامه ورزشی متناسب با رژیم غذایی و همچنین جثه خود، روی تردمیل لاغر شود. اگر بتوانید که کالری مصرف خودتان را نسبت به گذشته افزایش دهید و مقدار کالری مصرف را کمتر کنید بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که وزنتان رو به کاهش دارد.

بهتری نوع ورزشی که شما می‌توانید از آن برای لاغری استفاده کنید، برنامه تردمیل و انجام دادن هوازی است که باعث می‌شود چربی در بدن شما سوخته و انرژی لازم برای فعالیت ورزشی حاصل شود.

 

آیا ساعت خاصی برای لاغری با تردمیل هست؟

برای لاغر شدن روی تردمیل شما نیاز به هیچ ساعت مشخصی ندارید و در هر ساعت از شبانه روز که بتوانید بدوید، استفاده کردن از تردمیل به لاغری شما کمک خواهد کرد. توصیه شده است که برای لاغری روی تردمیل حداقل به اندازه ۳۰ دقیقه باید ورزش کنید اما این مقدار می‌تواند در شروع ورزش ۱۵ دقیقه هم باشد.

 

آیا تردمیل چربی سینه و شکم را آب می‌کند؟

اگر شما بخواهید که لاغر شوید استفاده کردن از تردمیل به شما کمک زیادی خواهد کرد. در مورد محلی که بدن شروع به لاغر شدن می‌کند، سوالی است که بدن شما تنها جواب آن را می‌داند. بر اساس نوع حرکت‌ها و همچنین ماهیچه‌هایی که در حرکت درگیر هستند، بدن شروع به لاغر شدن می‌کند.

اما شما می دانید که چربی در بدنتان شروع به کم شدن کرده است و این خود کمک بزرگی برای رسیدن به سلامتی است. اگر می‌خواهید که قسمت خاصی از بدن لاغر شود، به سراغ انجام دادن ورزش و تمرین‌های خاص روی تردمیل بروید که قسمت مورد نظرتان را هدف قرار دهد.

 

ایا تردمیل روی سلولیت تاثیر دارد؟

سوال مهم و حیاتی که بیشتر بانوان می‌پرسند این است که انجام دادن تردمیل ایا روی سلولیت پشت ران تاثیر دارد و آن را کاهش می‌دهد. پاسخ ما به شما این است که بله ورزش کردن روی تردمیل به شکل های مختلف روی سلولیت های پا تاثیر گذاشته و اندک اندک آن‌ها را کم می‌کند. هر چند به شما توصیه می‌کنیم برای از بین بردن سلولیت ها از ورزش هایی استفاده کنید که قسمت ران را درگیر خود کند.

 

دویدن عکس بهتر است؟

تصور غلطی در مورد دویدن روی تردمیل وجود دارد که شما نباید آن را انجام دهید. دویدن برعکس روی تردمیل به هیچ عنوان شما را لاغرتر نمی‌کند و می‌تواند باعث آسیب زدن به ماشین شود. سعی کنید که با انجام دادن ورزش های متداول لاغر شوید و از انجام دادن حرکت‌های عجیب روی تردمیل خودداری کنید تا به خود و دستگاه آسیب وارد نکنید.

 

آیا لاغری روی تردمیل به بدنم فرم می‌دهد؟

برای اینکه به بدن خود مخصوصا قسمت باسن فرم دهید، دویدن روی تردمیل به شما کمک خواهد کرد اما بهترین کار این است که از سطح شیب‌دار استفاده کنید. تنها در این حالت است که قسمت پشت ران شما شروع به حالت گرفتن خواهد کرد. برای انجام ورزش روی سطح شیب‌دار به هیچ عنوان از همان روز اول در شیب تند ندوید.

 

استفاده از تردمیل در دوران بارداری مجاز است؟

برای لاغری با تردمیل در دوران بارداری، می‌توانید از تردمیل استفاده کنید اما باید در نظر داشته باشید که برای مادران دارای استراحت مطلق استفاده کردن از تردمیل ممکن است مشکل‌ساز شود. توصیه شده است که برای مادران باردار عموما امکانات ایمنی قرار داده شود. همچنین قبل از ورزش کردن روی تردمیل از پزشک خود در مورد امکان ورزش کردن سوال کنید.

 

لاغری با تردمیل برای چه کسی ضرر داد؟

توصیه شده است که برای استفاده از تردمیل افراد زیر مراقبت‌های سلامتی را انجام دهند:

 • افرادی با مشکلات استخوانی
 • افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
 • افراد مبتلا به مشکلات زانو

 

آیا تردمیل به بدن آسیب می‌زند؟

استفاده کردن از هر دستگاهی مانند تردمیل به شکل طولانی مدت و همچنین نادرست به بدن آسیب وارد م یکند. بیشترین آسیب دیدگی‌هایی که برای تردمیل گزارش شده است، آسیب دیدگی مفاصل است. بر همین اساس اگر می‌خواهید شروع به ورزش روی تردمیل کنید، مراقب مفاصل خود مخصوصا قسمت زانو باشید.

 

سخن پایانی

لاغر شدن با تردمیل، گزینه خوبی برای کسانی است که دوست ندارند بیرون از خانه بدوند و پیاده روی کنند. تردمیل به شما علاوه بر امکان ورزش کردن در داخل خانه را می‌دهد بلکه به شما اجازه خواهد داد که روی سیب دلخواه خودتان شروع به دویدن کنید. برای افرادی که دویدن روی سطح شیب‌دار را دوست دارند مسلما ورزش کردن روی تردمیل بسیار جذاب است.

برای ورزش کردن روی تردمیل همانند دیگر دستگاه‌های ورزشی باید برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید از مشکلات آن اگاه باشید. همچنین وسایل مورد نیاز برای دویدن روی تردمیل را تهیه کنید و بدانید که استفاده نادرست از تردمیل باعث خواهد شد تا به مفاصل آسیب وارد شود.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *