خواص ماهی تیلاپیا را بهتر بشناسید

ماهی تیلاپیا : 11 خواص این ماهی، عوارض و طرز پخت آن را بیاموزید

غذاهای دریایی دارای مزایای فراوانی است. گوشت ماهی بزرگ‌ترین سهم را در غذاهای دریایی به خود اختصاص داده است و خوشبختانه انواع زیادی از ماهی‌های خوراکی در ایران وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها برای تأمین مواد مغذی بدن خود استفاده کنید. از جمله ماهی‌ها، ماهی تیلاپیا است. امروز در جیمیتو به بررسی خواص تیلاپیا خواهیم پرداخت.

 

تیلاپیا

تیلاپیا، ماهی متعلق به خانواده سیکلید (Cichlid) است و در آب‌های شیرین به مانند استخرهای پرورش ماهی، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و جریان‌های کم عمق در دمای متعادل رشد و نمو پیدا می‌کند. طعم گوشت این ماهی معمولی و کاملاً ملایم است. ماهی تیلاپیا دارای شکل ظاهری کمی متفاوت است. بدن ماهی تیلاپیا مستطیلی شکل و داری فلس‌های رنگی فراوان به همراه باله و سوراخ‌های بینی دوگانه در طرفین بدن است.

تیلاپیا دارای ۴ گونه مختلف است: تیلاپیا موزامبیکی، آبی، قرمز و نیلی. تیلاپیا نیلی در رودخانه نیل وجود دارد و می‌توان تاریخ رشد و مصرف آن را به دوران مصر باستان نسبت داد. ماهی تیلاپیا نمادی از رشد دوباره و تولد مجدد است. این ماهی در بیشتر مزارع کشت ماهی وجود دارد و بازار ماهی‌های دنیا نیز نیاز روز افزونی به آن پیدا کرده است. البته در میان مزارع کشت ماهی تیلاپیا، تعدادی محدود از پرورش دهندگان از هورمون‌های رشدی که برای بدن انسان مضر است، استفاده می‌کنند.

گوشت ماهی به شدت سموم را به خود جذب و در بدن آزاد می‌کند، از این رو می‌بایست در خرید ماهی تیلاپیا یا هر ماده غذایی دریایی به صورت پرورشی دقت کرد. بدون توجه به مضرات ناشی از پرورش مصنوعی تیلاپیا به بررسی خواص آن خواهیم پرداخت.

ماهی تیلاپیا

ارزش غذایی تیلاپیا

تیلاپیا به مانند همه ماهی‌های دیگر دارای پروتئین کافی، کالری کم، ویتامین‌های ضروری برای بدن و مواد معدنی است. در ادامه ارزش غذایی ماهی تیلاپیا در ۳۰ گرم از گوشت آن را مشاهده می‌کنید:

 • کالری ۳۶ واحد
 • پروتئین ۷٫۳ گرم
 • چربی ۰٫۷ گرم
 • اسید چرب امگا ۳ ۶۷٫۲ گرم
 • اسید چرب امگا ۶ ۸۴ گرم
 • کربوهیدرات ۰ گرم
 • کلسیم ۳٫۹ میلی‌گرم
 • منیزیم ۹٫۵ میلی‌گرم
 • پتاسیم ۱۰۶ میلی‌گرم
 • سلنیوم ۱۵٫۲ میلی‌گرم
 • ویتامین E 0.2 میلی‌گرم
 • نیاسین ۱٫۳ میلی‌گرم
 • فولات ۱٫۷ میلی‌گرم
 • ویتامین B12 0.5 میکروگرم
 • اسید پانتونیک ۰٫۲ میلی‌گرم

ویتامین ب ۵ یا اسید پانتونیک ترکیبی محلول در آب است که معمولاً در بیشتر مواد غذایی وجود دارد. با توجه به ارزش غذایی تیلاپیا آیا مصرف این ماهی می‌تواند مزایای سلامتی برای بدن داشته باشد؟

 

خواص ماهی تیلاپیا

ماهی تیلاپیا منبع مناسب و خوشمزه‌ای برای پروتئین است. محبوبیت این ماهی زمانی جهانی شد که خواص فوق‌العاده آن توسط محققان کشف و معرفی شد. زادگاه اصلی ماهی افریقا و خاورمیانه است و اکنون در تمام جهان شما می‌توانید تیلاپیا تازه میل کنید. سرعت رشد و نمو تیلاپیا بسیار زیاد است و بر خلاف بسیاری از ماهی‌ها نیاز به شرایط خاص برای رشد ندارد.

در طول سال‌های گذشته نگرانی‌هایی در مورد مصرف ماهی تیلاپیا در میان مردم شایع شده است که نیاز به بررسی و روشن نمایی دارد. در این مقاله فواید تیلاپیا، دستور پخت و سوالاتی که در مورد آن وجود دارد را مطرح خواهیم کرد تا بتوانیم به نتیجه کلی در مورد مصرف یا عدم مصرف این ماهی برسیم.

 

سلامت استخوان

ماهی تیلاپیا برای سلامتی استخوان‌ها مفید هست چرا که دارای کلسیم و فسفر کافی در خود برای جذب در استخوان‌ها است. کلسیم و فسفر علاوه بر جذب در استخوان، به حفظ سلامتی آن نیز کمک می‌کنند. مطالعات اخیر در مورد تیلاپیا نشان داده است که کلاژن نوع ۱ موجود در تیلاپیا برای سلامت استخوان‌ها مفید و ضروری است. مطالعات آزمایشگاهی از نتایج امید بخشی در مورد مصرف گوشت ماهی تیلاپیا و ترمیم استخوان‌های آسیب دیده پرده برداشته است. همچنین مصرف ماهی تیلاپیا، مواد مغذی لازم برای رشد دندان‌هایی محکم‌تر را در خود دارد.

ماهی تیلاپیا

سلامت عمومی

همانند سایر ماهی‌ها، تیلاپیا نیز دارای خاصیت آنتی اکسیدانی فراوان به همراه مقادیر کافی سلنیوم در خود است که عامل مهمی برای جلوگیری از بروز بیماری‌های شایعی به مانند سرطان و انواع مشکلات قلبی است. سلنیوم عنصری فعال در بدن است که علاوه بر کاهش فعالیت رادیکال‌های آزاد، موجب فروکش کردن واکنش و تنش‌های اکسیداتیو در سطح سلولی می‌شود. تنش‌های اکسیداتیو عامل اصلی بروز سلول‌های معیوب و رشد سرطان در قسمت‌های مختلف بدن است.

علاوه بر این دانشمندان دریافته‌اند که ماهی تیلاپیا حاوی نوعی پپتید ضد میکروبی (اسیدآمینه کوتاه زنجیر) به نام هیسیدین ۱-۵ (hepcidin 1-5) با خواص ضدالتهابی است. این ماده راهی جدید برای درمان سرطان و پیشگیری از آن نیز محسوب می‌شود.

 

عملکرد مغز

مصرف ماهی تیلاپیا برای افزایش عملکرد مغز و سلامت عمومی آن کاربردی است. دلیل اصلی فواید ماهی‌هایی به مانند تیلاپیا، وجود مقادیر فراوان اسید چرب امگا ۳ است که موجب افزایش عملکرد صحیح سلول‌های عصبی و روابط بین آن‌ها می‌شود. علاوه بر این ماهی تیلاپیا، مقدار کافی سلنیوم برای مبارزه با بیماری‌های شایعی به مانند آلزایمر، پارکینسون و صرع در اختیار دارد و با مصرف متوالی آن را در اختیار بدن قرار می‌دهد.

مصرف ماهی تیلاپیا، موجب بهبود جریان اکسیژن‌رسانی به مغز است. تأمین اکسیژن و مواد مغذی برای مغز دلیل روشنی برای افزایش تمرکز و قدرت ادراک مطالب است.

ماهی تیلاپیا

سلامت قلب

از دیگر خواص ماهی تیلاپیا می‌توان به فواید آن برای قلب اشاره کرد. تصوری در مورد ماهی‌های تیلاپیا وحشی موجود در طبیعت وجود دارد. اعتقاد بر این است که ماهی تیلاپیا وحشی، مقادیر بیشتری اسید چرب امگا ۳ و امگا ۶ با توجه به عدم مصرف مواد شیمیایی و مکمل‌های صنعتی دارد. باید گفت که حق با شماست. ماهی تیلاپیا وحشی، اسید چرب امگا ۳ بیشتری نسبت به ماهی تیلاپیا پرورشی دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده روی اسید چرب امگا ۳، مصرف متوالی و دوره‌ای آن باعث کاهش احتمال بروز فشار خون، سکته قلبی، سکته مغزی و انسداد عروق می‌شود.

 

کهولت و پیری پوست

تیلاپیا دارای ویتامین C و E است. این دو ویتامین آنتی اکسیدانی قوی برای دفاع از پوست در برابر واکنش‌های اکسیداتیو هستند. این دو ماده رنگ پوست شما را روشن‌تر می‌کند و تحمل آن در برابر حملات رادیکال‌های آزاد را افزایش می‌دهد. پوست، اولین سپر دفاعی بدن است و با گذر عمر و افزایش سن، نمایش اولیه از افزایش سن با پدید آوردن چین و چروک روی خود است. وجود ویتامین‌های مختلف در ماهی تیلاپیا، باعث حفظ رطوبت و فعالیت فولیکول‌های پوستی است که در نهایت باعث افزایش شادابی و کاهش اثرات ناشی از افزایش سن و پیری می‌شود.

ماهی تیلاپیا

کاهش وزن

ماهی تیلاپیا می‌تواند دوست صمیمی برای کسانی باشد که علاقه‌مند به کاهش وزن هستند. این ماهی دارای پروتئین زیاد به همراه مقدار اندکی کالری است. با مصرف مقادیر زیاد تیلاپیا، شما نه تنها چاق نخواهید شد بلکه انرژی لازم روزانه خود را به دست می‌آورید. گوشت ماهی تیلاپیا، غذایی مناسب برای کسانی که تصمیم به برگشتن اندام سابق خود گرفته‌اند، است.

 

تیروئید

گوشت ماهی تیلاپیا، مقادیر زیادی سلنیوم در خود دارد. سلنیوم، ماده‌ای مؤثر در تنظیم عملکرد غده تیروئید و افزایش عملکرد هورمونی در بدن است. ترشح میزان صحیحی از تیروئید، تضمین کننده سوخت و ساز عادی بدن و جلوگیری کننده از افزایش وزن و چربی در بدن است. خوردن ماهی تیلاپیا باعث پیشگیری از بیماری‌های مربوط به تیروئید و افزایش وزن می‌شود.

 

ترمیم زخم

محققان طی تحقیقات مختلف در مورد ماهی تیلاپیا به این نتیجه رسیدند که خوردن این ماهی موجب تسریع روند بهبود زخم‌های پوستی در بدن می‌شود. از این رو مصرف ماهی تیلاپیا و سایر ماهی‌های دریایی را به کسانی که به تازگی عمل جراحی داشته‌اند می‌توان توصیه کرد.

دانستن خواص تیلاپیا، به تنها برای شما هیچ سودی نخواهد داشت. لذا در ادامه با شما خواهیم بود تا روش‌هایی برای طبخ آن پیشنهاد دهیم.

 

غذاهایی با تیلاپیا

تیلاپیا پخته شده

مدت زمان تهیه: ۱۰ دقیقه

زمان پخت: ۳۰ دقیقه

مناسب برای ۲ نفر.

ماهی تیلاپیا

مواد لازم برای طبخ ماهی تیلاپیا:

 • ۸۰ گرم گوشت ماهی تیلاپیا
 • ۲ قاشق چای‌خوری روغن‌زیتون
 • ۱ قاشق چای‌خوری کره
 • ۱ قاشق غذاخوری آب‌لیمو
 • ۱ فنجان کلم بروکلی
 • ۱ فنجان هویج خرد شده
 • ۱ قاشق چای‌خوری فلفل
 • نمک برای مزه دار کردن

 

طرز تهیه تیلاپیا پخته شده

دمای اون را در ۱۳۵ فارنهایت تنظیم کنید تا گرم شود. سینی غذا را با استفاده از کاغذ مخصوص آشپزی بپوشانید. گوشت ماهی تیلاپیا را در ظرفی به همراه روغن‌زیتون، کره، آب‌لیمو، نمک و فلفل مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را روی سینی غذا قرار دهید و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درون اون قرار دهید. پس از مدت زمان گفته شده، آن را خارج و با استفاده از مواد دلخواه تزئین و مصرف کنید.

 

تیلاپیا گریل شده لیمویی

مدت زمان تهیه: ۱۰ دقیقه

زمان پخت: ۳۰ دقیقه

مناسب برای ۲ نفر.

ماهی تیلاپیا

مواد مورد نیاز برای طبخ ماهی تپلاپیا کریل شده لیمویی

 • ۸۰ گرم ماهی تیلاپیا
 • ۱ قاشق چای‌خوری کره
 • ۱ قاشق چای‌خوری سیر
 • ۲ قاشق غذاخوری آب‌لیمو
 • ۱ قاشق غذاخوری جعفری خرد شده
 • نمک و فلفل برای مزه دار کردن

طرز تهیه تیلاپیا گریل شده لیمویی

اون را در دمای ۱۳۵ درجه فارنهایت تنظیم کنید. سینی را با کاغذ مخصوص غذا بپوشانید. گوشت ماهی تیلاپیا را در آب‌لیمو، نمک، فلفل و سیر بخوابانید. زیر ماهی و روی آن را با استفاده از جعفری بپوشانید. ماهی را به داخل فر انتقال دهید و برای مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه اجازه پخت دهید.

 

این غذاها همگی جالب هستند و شما می‌توانید آن‌ها را در خانه امتحان کنید. فقط یک سؤال در ذهن شما باقی مانده است. آیا مصرف ماهی تیلاپیا می‌تواند خطرناک هم باشد؟

 

عوارض مصرف ماهی تیلاپیا

ماهی تیلاپیا به صورت پرورشی و زمانی که در برکه‌های نظارت شده، پرورش یافته باشد، بدون ضرر است؛ اما در خوردن ماهی‌هایی که در برکه‌های آزاد و رودخانه‌هایی که مواد زائد صنعتی در آن وجود دارد، کمی خطرناک و ریسکی است؛ بنابراین در هنگام خرید کردن می‌بایست دقت کافی برای انتخاب ماهی تیلاپیا مناسب به خرج داد. در ادامه برخی از عوارض تیلاپیا را مشاهده می‌کنید.

ماهی تیلاپیا

مسمومیت آرسنیک

باعث تأسف است که ماهی تیلاپیا، جاذب خوبی برای عنصر خطرناک آرسنیک است. مسمومیت آرسنیک یکی از کشنده‌ترین نوع مسمومیت‌های انسانی است.

 

مسمومیت جیوه

حتماً در مورد مسمومیت جیوه با خوردن ماهی تیلاپیا مطالب زیادی دیده‌اید. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که ماهی‌های تیلاپیا می‌توانند به خوبی جیوه را در آب‌های آزاد و حتی استخرهای پرورشی به خود جذب کنند. با این وجود، میزان جیوه ذخیره شده در گوشت ماهی‌های تیلاپیا بزرگ شده در آب‌های آزاد، ۵ درصد کمتر از ماهی‌های پرورش یافته در مزارع است.

 

تشدید التهاب

ماهی تیلاپیا به واسطه داشتن مقادیر زیاد پروتئین به مرغ دریایی معروف است. وجود پروتئین زیاد در این ماهی می‌تواند باعث تشدید التهاب در اندام‌ها شود؛ بنابراین کسانی که دچار مشکلات مفاصل، آرتریت به طور کلی التهاب هستند می‌بایست در خوردن آن احتیاط کنند.

 

تعادل امگا ۳ و امگا ۶

در بدن تعادل امگا ۳ و امگا ۶، با نسبت سالم یک به یک است؛ اما خوردن ماهی تیلاپیا این نسبت را تغییر می‌دهد و ممکن است باعث بروز بیماری‌های مختلفی به مانند فشار خون و مشکلات قلبی شود.

 

خطر سرطان

ماهی‌های پرورش یافته در مزارع، جاذب فلزات سنگین موجود در آب هستند؛ بنابراین خوردن گوشت این ماهی‌ها می‌تواند موجب بروز اختلالات سلولی و در نهایت سرطان شود. در مصرف تیلاپیایی که نمی دانید در کجا و میان چه عناصر سنگینی رشد کرده است، باید احتیاط کرد.

 

آنچه که در مورد گوشت ماهی تیلاپیا حقیقت داشت، بیان شد. با مصرف متعادل از هر ماده غذایی می‌توان فواید و مزایای فراوانی از آن دریافت کرد. سالم و تندرست باشید. نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

5/5 (6)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوضه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *