راهنمای خرید کفش تنیس

راهنمای خرید کفش تنیس

ورزش تنیس یک ورزش پر جنب و جوش است که نیاز به چابکی و هماهنگی حرکات بازیکن دارد. ذات این ورزش به گونه‌ای است که نیاز دارد شما دائما در جهات مختلف حرکت کنید و تغییر جهت بدهید. به همین دلیل، افرادی که به شکل حرفه‌ای تنیس بازی می‌کنند، به یک کفش مناسب برای این ورزش نیاز دارند. یک کفش تنیس با کیفیت و مناسب به بازیکن کمک می‌کند تا بدون هیچ استرسی، خوب بازی کند. زمانی که قصد دارید یک کفش تنیس تهیه کنید، باید سبک بازی، سطح زمین بازی، و مدل پای خود را در نظر بگیرید، تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین کفش ممکن را انتخاب کنید. در مقاله امروز قصد داریم شما را با مراحل انتخاب و خرید یک کفش تنیس آشنا کنیم. با جیمیتو همراه باشید!

 

مراحل انتخاب و خرید کفش تنیس مناسب

در ابتدا مشخص کنید که شما چه نوع بازیکن تنیسی هستید. به طور کلی دو مدل بایکن تنیس داریم:

  • بازیکنان سبک «serve and volley» که زمانی که سرو میزنند، پای عقب خود را نیز حرکت می‌دهند.
  • بازیکنان سبک «baseline» که معمولا روی خط عقب زمین بازی می‌کنند.

از آنجایی که سبک بازی این دو مدل بازیکن در زمین تنیس کاملا با هم متفاوت است، هرکدام از آن‌ها باید یک مدل کفش تنیس مخصوص به خود را انتخاب کنند. اگر شما جزو بازیکنان دسته اول هستید، بهتر است کفشی تهیه کنید که در جلوی آن محافظ انگشتان پا وجود داشته باشد. اگر هم عادت دارید که دائما از یک سمت به سمت دیگر زمین تنیس جست و خیز کنید، بهتر است کفشی تهیه کنید که در کناره‌های آن محافظ‌های محکمی وجود داشته باشد و علاوه بر این، کف آن نیز محکم و با دوام باشد.

 

معمولا در چه نوع زمین تنیسی بازی می‌کنید

هرچه سطح یک زمین تنیس سفت‌تر باشد، کف کفشی که شما برای بازی کردن در آن انتخاب می‌کنید نیز باید محکم‌تر و بادوام‌تر باشد. یادتان باشد که اگر کف کفش خود را کاملا متناسب با میزان سختی زمین تنیس انتخاب کنید، کفش‌تان برای مدت زمان بیشتری دوام خواهد داشت. علاوه بر این، میزان انعطاف‌پذیری کفش‌تان متناسب با زمین خواهد بود، در نتیجه، از آسیب رسیدن به زمین تنیس جلوگیری می‌شود.

 

کفش را متناسب با زمین تنیس انتخاب کنید

هرچه سطح یک زمین تنیس سخت‌تر باشد، شما می‌توانید سریع‌تر روی آن بدوید. کفش‌های تنیسی که برای بازی کردن روی سطوح بتنی ساخته شده باشند، از الیاف محکم‌تری ساخته شده‌اند و میزان ماندگاری بیشتری دارند. این در حالی است که کفش‌های دیگر میزان انعاطف‌پذیری بیشتری دارند.

کف کفش‌هایی که برای بازی کردن در زمین‌های تنیسی که از چمن هستند، ساخته شده‌اند، معمولا دوام زیادی ندارند، اما به نحوی طراحی شده‌اند که میزان انعطاف‌پذیری کافی را داشته باشند و به زمین تنیس صدمه وارد نکنند.

یک مدل دیگر کفش تنیس نیز در بازار وجود دارد که برای استفاده در چند مدل زمین تنیس طراحی شده است و اگر دوست داشته باشید، می‌توانید این مدل کفش تنیس را تهیه کنید.

کف کفش‌های تنیسی که به سبک اریگلیوژ طراحی شده‌اند، برای بازی کردن در یک زمین خاک رسی بسیار مناسب هستند. این مدل کفش‌های تنیس به شما کمک می‌کنند تا راحت‌تر روی زمین قدم بردارید و علاوه بر این، با پوشیدن این مدل کفش‌ها از وارد شدن گل و خاک به کف کفش و نرم شدن آن جلوگیری می‌شود.

کفش تنیس

سایز پای خود را تعیین کنید

این مرحله در حقیقت مهم‌ترین گام در انتخاب یک کفش تنیس مناسب است. فرم پای شما تعیین می‌کند که کفش‌تان باید تا چه حد پاهایتان را محافظت کند و کف آن تا چه حد نرم باشد. برای اینکه فرم پای خود را به شکل دقیق تعیین کنید، می‌توانید از آزمون «پای خیس» استفاده کنید. یعنی در ابتدا باید کف پای خود را خیس کنید، سپس روی یک سطح صاف مثل یک تکه کاغذ راه بروید. بعد به فرم فاصله میان پنجه پا تا پاشنه پای خود خوب دقت کنید.

اگر در این حد فاصل یک گودی بزرگ وجود داشت، نشان‌دهنده این است که کف پای شما قوس زیادی دارد. اگر فرم کف پای شما اینگونه است، بهتر است که یک کفش تنیس با انعطاف‌پذیری بیشتر انتخاب کنید؛ چون در این حالت پاشنه و انگشتان پای شما بیشتر در معرض آسیب دیدن هستند.

اگر در این حد فاصل هیچ گودی‌ای وجود نداشته باشد، نشان‌دهنده این است که کف پای شما خیلی صاف است. اگر فرم کف پای شما اینگونه است، بهتر است که یک کفش تنیس تثبیت‌کننده فرم پا انتخاب کنید. چون در این حالت قسمت داخلی و جلوی پای شما بیشتر در معرض آسیب دیدن هستند.

اگر در این حد فاصل یک گودی متوسط وجود داشته باشد، نشان‌دهنده این است که فرم کف پای شما کاملا عادی است. اگر فرم کف پای شما اینگونه است، می‌توانید هر مدل کفشی که دوست دارید را انتخاب کنید.

 

کف کفش شما باید از چه نوع موادی تهیه شده باشند

معمولا قسمت داخلی کفش‌های تنیس از ۲ مدل مواد ساخته می‌شود: مدل EVA و مدل PU. مدل EVA معمولا وزن کمتری دارد و میزان انعطاف‌پذیری آن نیز بیشتر است. در عوض، میزان ماندگاری و استحکام آن کمتر است. مدل PU میزان ماندگاری و استحکام بیشتری دارد، اما در عوض وزن آن بیشتر است.

در مرحله بعدی یک لیست از تمام ویژگی‌های مورد نیاز برای انتخاب یک کفش تنیس مناسب تهیه کنید. در این مرحله باید یک لیست از سبک بازی، فرم زمین تنیس، و فرم کف پای خود تهیه کنید و با استفاده از این ویژگی‌ها تصمیم بگیرید که چه مدل کفش تنیسی برای شما مناسب است. بدین ترتیب در هنگام خرید، وقت و انرژی خود را بیهوده هدر نمی‌دهید.

علاوه بر این‌ها، حواستان به سایز پایتان باشد. یادتان باشد که پای شما در هنگام تمرین و بازی کمی ورم می‌کند و جوراب‌هایی که برای بازی تنیس می‌پوشید هم نسبت به جوراب‌های معمولی کمی ضخیم‌تر هستند.

 

نحوه انتخاب و خرید کفش تنیس مورد نظر

تا به اینجای کار شما به خوبی می‌دانید که کف کفش تنیس شما باید چگونه باشد. علاوه بر این، به خوبی می‌دانید که بر طبق سبک بازی، نوع زمین تنیس، و فرم پاهایتان به چه میزان استحکام در کفش خود نیاز دارید. حالا نوبت به آن می‌رسد که بودجه مورد نظر خود برای خرید یک کفش تنیس را تعیین کنید.

حتی اگر بودجه زیادی ندارید، بهتر است که بر طبق بودجه خود بهترین کفش تنیس ممکن را تهیه کنید. بدین ترتیب هم کیفیت بازی‌تان بهتر می‌شود، هم میزان ماندگاری کفش‌هایتان افزایش پیدا می‌کند، و هم از پاهایتان در برابر هرگونه آسیبی محافظت می‌شود.

بهتر است که قبل از خریدن یک کفش تنیس، از چند مغازه و وب سایت متفاوت دیدن کنید و کفش‌های مختلفی را بررسی کنید. بدین ترتیب می‌توانید بهترین کفش تنیس را مناسب‌ترین قیمت ممکن پیدا کنید. به طور کلی، هرچ قیمت یک کفش تنیس بیشتر باشد، میزان ماندگاری و کیفیت آن نیز بالاتر خواهد بود. اما پرداختن یک مبلغ زیاد برای کفش تنیسی که صرفا یک فرد مشهور آن را تبلیغ کرده است، کار چندان عاقلانه‌ای نیست.

 

خرید آنلاین کفش تنیس

بعد از اینکه به طور قطعی تعیین کردید که چه مدل کفش تنیسی مد نظرتان است، باید برند مورد نظر، استایل مورد نظر و تناسب آن با لباس تنیس، و مکانی که این کفش را با بهترین قیمت ارائه میزند تعیین کنید. بر خلاف کفش‌هایی که از جنس چرم هستند، بیشتر کفش‌های تنیس نیازی به جا باز کردن ندارند و شما می‌توانید به محض پوشیدن و امتحان کردن، از آن‌ها استفاده کنید. یادتان باشد که سایز این کفش کاملا مناسب پای شما و کمی فیت باشد؛ اما نه آنقدر که پای شما را اذیت کند.

فروشگاه‌هایی که به شکل تخصصی کفش‌های ورزشی می‌فروشند، معمولا کارمندانی دارند که می‌توانند به شما برندها و استایل‌های مناسب برای شما را پیشنهاد بدهند. اگر قصد دارید که کفش تنیس خود را به صورت آنلاین سفارش بدهید، در ابتدا مطمئن بشوید که برند مورد نظر شما کفش را تعویض می‌کند یا پس می‌گیرد.

 

نکات مهم خرید کفش تنیس

به هیچ وجه از انواع دیگر کفش ورزشی برای بازی تنیس استفاده نکنید. کف کفش تنیس به شکل تخت یا همان فلت ساخته شده است که میزان دوام بیشتری دارد و علاوه بر این، به شکل اختصاصی برای حرکت به سمت عقب و جلو طراحی شده است. این در حالی است که یک کفش رانینگ که مخصوص پیاده‌روی و دویدن است، بافت نرم‌تری دارد، کفی آن نیز نرم است و تنها برای حرکت به سمت جلو مناسب است.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *