راهنمای خرید راکت تنیس

راکت تنیس : به کمک این 7+ 1 نکته یک راکت باکیفیت خریداری کنید

اگر قصد خرید راکت تنیس دارید و در میان مدل‌های مختلف سردرگم شده‌اید، در این مقاله شما را راهنمایی خواهیم کرد تا خریدی مطمئن داشته باشید. با جیمیتو همراه باشید.

 

چگونه یک راکت تنیس با کیفیت بخریم؟

مهم نیست که یک تنیس باز حرفه‌ای هستید و یا به تازگی یاد گرفتن تنیس را شروع کرده‌اید؛ انتخاب و خرید یک راکت تنیس مناسب، می‌تواند همه چیز را برای شما تغییر بدهد. همه راکت‌های تنیس مثل هم نیستند و هرکدام از آن‌ها، مزایا و معایبی دارند. پس اگر قصد دارید که به طور مرتب تنیس بازی کنید، بهتر است که برای خرید یک راکت با کیفیت و خوب هزینه کنید؛ چون ارزشش را دارد.

نکاتی که برای خرید راکت تنیس باید توجه کنیم 

 • وزن راکت
 • نقطه‌ تعادل راکت
 • عرض راکت
 • زه راکت (نمره‌ی سیم و نوع بافت)
 • اندازه‌ی سر راکت
 • جنس بدنه‌ی راکت
 • گریپ راکت (دسته)
 • طول راکت (از ابتدای راکت تا انتهای آن)

راکت تنیس : به کمک این 7+ 1 نکته یک راکت باکیفیت خریداری کنید

اندازه گریپ یا دسته راکت تنیس

اندازه گریپ یا همان دسته راکت تنیس مخصوص بزرگسالان معمولا بین ۱۰ تا ۱۱٫۵ سانتی‌متر است. برای پیدا کردن اندازه متناسب با دست خودتان، باید خط میان کف دست خود تا بالای انگشت وسط دست را اندازه بگیرید. این اندازه، می‌شود اندازه گریپ شما به سانتی‌متر. یک راه حل مفید دیگر این است که راکت را در دست غالب خود نگه دارید، یعنی درست همانطوری که در هنگام تنیس بازی کردن راکت را در دست می‌گیرید. سپس انگشت اشاره دست مخالف را در بین نوک انگشتان خود و کف دستی که روی راکت است قرار بدهید.

اگر به اندازه کافی برای انگشت اشاره شما جا نباشد، یعنی دسته راکت بیش از حد برایتان کوچک است. باالعکس، اگر بیش از حد برای انگشت اشاره شما جا باشد، یعنی دسته راکت برایتان خیلی بزرگ است. اگر در انتخاب کردن از بین دو اندازه مشخص دو دل هستید، بهتر است که اندازه کوچکتر را انتخاب کنید. چون همیشه می‌توانید با استفاده از یک نوار گریپ (یک نوار نرم، دو لایه و شبیه به پارچه که دور دسته راکت تنیس بسته می‌شود)، اندازه دسته راکت را بزرگتر کنید.

 

اندازه استاندارد راکت تنیس

اندازه استاندارد برای یک راکت تنیس بین ۲۷ تا ۲۸ اینچ، یعنی بین ۶۸٫۶ تا ۷۱٫۱ سانتی متر است. بهتر است که همیشه این اندازه را برای راکت خود انتخاب کنید؛ مگر اینکه قصد داشته باشید با استفاده از راکتی که بلندتر است، قدرت خود را در هنگام بازی افزایش بدهید. در این حالت می‌توانید یک راکت تنیس با اندازه ۲۹ اینچی، یعنی ۷۳٫۷ سانتی‌متری انتخاب کنید.

هرچه طول یک راکت تنیس بیشتر باشد، قدرت نفوذ و ضربات آن نیز بیشتر می‌شود. البته بعضی از افراد معتقد هستند که بلندتر بودن اندازه راکت باعث می‌شود که هدف گرفتن با آن و مانور دادن، کار سخت‌تری باشد. به خصوص برای افرادی که به تازگی تنیس بازی کردن را شروع کرده‌اند. بهتر است که اینگونه افراد، باید یک راکت ۲۷ اینچی استاندارد شروع کنند.

اندازه استاندارد راکت تنیس

مدل‌های اصلی راکت تنیس

شما بسته به نیازهایتان، سطح مهارت و سبک بازیتان، نیاز به راکت‌های مختلفی برای رسیدن به پتانسیل کامل خود دارید. ۳ مدل اصلی راکت تنیس عبارتند از:

راکت‌های قدرتی

این مدل راکت تنیس با سر بزرگ، وزن سبک و قد بلندی که دارد شناسایی می‌شود، و بیشتر برای بازیکنان مبتدی و نیمه حرفه‌ای، و یا هر کسی که می‌خواهد قدرت بیشتری در بازی داشته باشد مناسب است.

راکت تنیس توئینر

این راکت برای تمام افرادی که تنیس بازی می‌کنند و در هر سطحی مناسب است. چون هم قدرت خوبی دارد، هم به راحتی می‌توانید آن را کنترل کنید، و هم مانور دادن با آن بسیار آسان است.

راکت تنیس حرفه‌ای

این مدل راکت تنیس به شکلی کاملا حرفه‌ای طراحی شده است و در نتیجه، شما می‌توانید به طور کامل کنترل آن را در هنگام بازی به دست بگیرید. با استفاده از این راکت، بازیکن در هنگام ضربه زدن به توپ، به قدرت خود ب می‌افزاید. طول این مدل راکت‌ها متنوع است و می‌تواند بلند و یا کوتاه باشد. علاوه بر این، وزن آن نسبت به دیگر مدل‌های راکت تنیس کمی سنگین‌تر است.

مدل‌های اصلی راکت تنیس

اگر به تازگی تنیس را آغاز کرده‌اید

اگر تازه کار هستید باید سر راکت بزرگ و دسته آن سبک باشد. باتوجه به اینکه افراد تازه کار تسلط کافی روی تکنیک‌ها ندارند و نمی‌توانند به خوبی ضربات را دریافت کنند لذا از این مدل راکت استفاده می‌کنند. بهتر است راکت تنیسی انتخاب کنید به شما قدرت بدهد و در هنگام ضربه زدن به توپ، بیش از حد تاب نخورد. این مدل راکت‌ها معمولا سر بزرگتری دارند. علاوه بر این، یادتان باشد اندازه دسته راکت را حتما طوری انتخاب کنید که به راحتی در دستتان جا بشود. به طور کلی، سعی کنید راکتی انتخاب کنید که خصوصیاتش به این خصوصیت‎ها نزدیک باشد:

 • اندازه سر راکت: بین ۲۶۹ تا ۲۹۹ سانتی‌متر مربع
 • طول راکت: ۲۷ اینچ
 • وزن راکت: سبک، چیزی بین ۲۵۵ الی ۲۸۳ گرم
 • بالانس: سر راکت سنگینتر باشد و متعادل به سمت بالا باشد

اگر نیمه حرفه ای تنیس بازی می‌کنید

اگر مدتی است که این ورزش را انجام می‌دهید و به اصول اولیه آن مسلط شده اید باید به سراغ راکت‌های سنگین تر بروید. البته صفحه راکت باز هم نباید کوچک باشد.

حتی بعضی از افراد مبتدی که تنیس بازی می‌کنند هم با راکت‌هایی که سر بزرگ و سنگینی دارند راحت نیستند؛ به ویژه اگر به طور طبیعی ورزشکار و قدرتمند باشند. بهترین راه این است که خصوصیاتی که در قسمت قبلی گفتیم را در نظر بگیرید، اما راکتی انتخاب کنید که سر کوچکتری داشته باشد. به خصوص اگر یک فرد مبتدی هستید، استفاده از یک راکت سبک وزن به شما کمک می‌کند تا بتوانید در هنگام بازی، ضربات خود را بهتر کنترل کنید.

اگر حرفه ای تنیس بازی می‌کنید

اگر به صورت حرفه ای تنیس بازی می‌کنید؛ راکتی سنگین‌تر با صفحه‌ای کوچکتر انتخاب کنید. معمولا وزن راکت افراد حرفه‌ای بیشتر از  ۳۱۵ گرم است.

راکت تنیس : به کمک این 7+ 1 نکته یک راکت باکیفیت خریداری کنید

ویژگی‌های مهم یک راکت تنیس چیست؟

در هنگام خرید، چند مدل راکت تنیس مختلف (بلند، کوتاه، سبک، سنگین، بزرگ و کوچک) را در دست خود نگه دارید، و ضربات تنیس را با آن امتحان کنید. یک راه حل بهتر این است که در زمین تنیس، راکت‌های متفاوت دوستان خود را امتحان کنید و با آن‌ها به توپ ضربه بزنید، تا متوجه بشوید با کدام مدل راکت تنیس راحت‌تر هستید. هر فردی به سبک خودش تنیس بازی می‌کند، به همین دلیل است که راکت‌های تنیس موجود در بازار، مدل‌های بسیار متنوعی دارند.

وزن راکت تنیس مهم است

راکت‌هایی که سر سنگین وزنی دارند، برای افراد مبتدی مناسب‌تر هستند و به این افراد کمک می‌کنند تا در هنگام ضربه زدن به توپ، قدرت بیشتری داشته باشند. این مدل راکت‌ها به دلیل سنگین بودن سرشان، مانور دادن را برای شما کمی سخت‌تر می‌کنند. افراد نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای معمولا ترجیح می‌دهند که یک راکت سبک وزن و یا متعادل انتخاب کنند. اگر مطمئن نیستید که چه وزن راکتی برای شما مناسب‌تر است، بهتر است که یک راکت تنیس متعادل انتخاب کنید.

 • وزن راکت افراد آماتور به طور کلی بین ۲۵۰ تا ۲۹۰ گرم است.
 • به طور معمول برای آقایان راکتی با وزن ۲۹۰ گرم (بدون زه) پیشنهاد می‌شود.
 • به طور معمول برای خانم‌ها راکتی با وزن  بین ۲۵۰ تا ۲۷۰ گرم (بدون زه) پیشنهاد می‌شود.

 

نقطه تعادل راکت مهم است

اگر تعادل به سمت سر راکت تمایل داشته باشد، راکت از سر سنگین‌تری برخوردار است و اگر به سمت دسته راکت تمایل داشته باشد، راکت سر سبک‌تری دارد. همچنین بین وزن راکت و نقطه تعادل رابطه مستقیمی وجود دارد:

 • راکت‌های با وزن کمتر از ۲۸۵ گرم، سبک با سر سنگین هستند که برای بازیکنان آماتور مناسب‌اند.
 • راکت‌های با وزن ۲۸۵ تا ۳۲۶ گرم متعادل و برای بازیکنان نیمه‌حرفه‌ای مناسب هستند.
 • راکت‌های با وزن بیشتر از ۳۲۶ گرم راکت‌های سنگین با سر سبک هستند که برای بازیکنان حرفه‌ای مناسب است.

راکت تنیس : به کمک این 7+ 1 نکته یک راکت باکیفیت خریداری کنید

زه راکت تنیس مهم است

راکت تنیس و وزن و مدل آن تنها چیزهایی نیستند که بر کیفیت بازی شما اثر میگذارند. فرمی که سیم‌های یک راکت تنیس دارند (فشرده یا باز) نیز عوامل دیگری هستند که بر قدرت ضربه زدن، چرخش و میزان کنترل شما بر راکت اثر می‌گذارند.

راکت‌های تنیسی که  سیم‌های آن‌ها بیشتر از هم فاصله دارند، به شما کمک می‌کنند تا از بالا به توپ محکم‌تر ضربه بزنید. با این حال، زودتر خراب می‌شوند.

راکت‌های تنیسی که سیم‌های آن‌ها فشرده است، به شما کمک می‌کنند تا در هنگام بازی کنترل بیشتری بر راکت خود داشته باشید. به همین دلیل، برای افراد مبتدی مناسب‌تر هستند.

 • زه ۱۵
 • زه ۱۶
 • زه ۱۷

 

عرض راکت تنیس مهم است

هر چه عرض راکت پهن‌تر باشد، استحکام راکت بیشتر است. در نتیجه بازیکن قدرت بیشتری را برای ضربه به توپ وارد می‌کند. ولی عرض باریک‌تر انعطاف‌پذیری بیشتری را به همراه دارد. این عدد برای بازیکنان آماتور ۲۳ تا ۲۷ میلی متر است.

راکت تنیس : به کمک این 7+ 1 نکته یک راکت باکیفیت خریداری کنید

سر راکت تنیس مهم است

راکت‌هایی که سر بزرگ دارند برای بازیکنان آماتور و بازیکنانی که سر کوچک دارند برای بازیکنان حرفه‌ای استفاده می‌شوند. سر راکت افراد آماتور سر ۱۰۴ یا ۱۰۵ اینچ مربع و افراد حرفه ای ۹۸ یا ۹۹ اینچ مربع خواهد بود.

طول راکت تنیس مهم است

برای افراد مبتدی یا متوسط راکتی با سر بزرگ و طول بیشتر مناسب است؛ اما برای کودکان طول راکت کم و سر راکت بزرگ است. طول راکت به طور معمول و استاندارد چیزی بین ۶۸٫۶ تا ۷۱٫۱ سانتی‌متر (۲۷ تا ۲۸ اینچ) است. اما شما می‌توانید راکتی تا ۷۳٫۳ سانتی‌متر (۲۹ اینچ) هم انتخاب کنید.

طول راکت تنیس مهم است

جنس راکت تنیس مهم است

بیشتر راکت‌های تنیس از جنس گرافیت ساخته می‌شوند، چون این ماده سبک وزن و قدرتمند است و در نتیجه، افراد مبتدی به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند. دیگر راکت‌های مناسب برای افراد مبتدی، از جنس آلومینیوم و یا تیتانیوم ساخته شده‌اند، زیرا در هنگام ضربه زدن، قدرت و راحتی را برای شما فراهم می‌کنند. اما به طور کلی اگر با در دست گرفتن یک راکت تنیس خاص احساس راحتی می‌کنید، یا قیمت خاصی برای خرید راکت مد نظرتان است، جنس راکت تنیس دیگر اهمیت زیادی نخواهد داشت.

راکت‌هایی که از فلز آلومینیوم ساخته می‌شوند معمولا از همه مدل‌های دیگر راکت تنیس ارزان‌تر هستند. به همین اندازه هم وزن سنگینی دارند! اما با این حال، بسیار محکم و قابل اعتماد هستند. راکت‌هایی که از جنس فیبر کربن ساخته می‌شوند معمولا گران‌تر از دیگر مدل‌های راکت تنیس هستند.

 

سایز راکت تنیس مهم است

طبق استاندارد بین‌المللی سایز مناسب گریپ (دسته راکت تنیس) برای بزرگسالان معمولا ۴ تا ۴ و ۸/۵ اینچ در نظر گرفته می‌شود. ولی اگر بین گریپ بزرگ و کوچک تردید دارید، بهتر است گریپ کوچک‌تر را انتخاب کنید. زیرا بعد از بستن Overgrip، دسته کمی بزرگ‌تر خواهد شد.

سایز راکت تنیس مهم است

انعطاف‌پذیر بودن راکت تنیس

میزان انعطاف‌پذیری یک راکت تنیس با اعدادی بین ۰ تا ۱۰۰ تعیین می‌شود و عدد ۱۰۰، نشان دهنده کمترین میزان انعطاف‌پذیری است. میزان انعظاف‌پذیری بیشتر راکت‌های تنیس عددی بین ۴۵ تا ۷۵ است. هرچه این عدد کمتر باشد، شما بهتر می‌توانید در هنگام بازی راکت خود را کنترل کنید، در هنگام به دست گرفتن راکت راحت‌تر هستید، اما قدرت کمتری خواهید داشت. هرچه این عدد بیشتر باشد راکت به شما قدرت بیشتری می‌دهد، اما لرزش آن نیز بیشتر خواهد بود. بعضی از افراد مبتدی حس می‌کنند که در این حالت کنترل بیشتری بر راکت خود دارند، چون هرچه راکت کمتر خم بشود، طبیعی‌تر است.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *