راهنمای خرید لباس تنیس

لباس تنیس : چگونه یک لباس مناسب برای تنیس بخرم؟

مد و لباس در دنیای ورزش تنیس از اوایل قرن بیستم تا به امروز، به طور چشمگیری تغییر کرده است. در آن زمان، پیراهن‌های بلند، شلوار و تیشرت نخی یک لباس عرف برای پوشیدن در هنگام بازی تنیس به حساب می‌آمد. اما در حال حاضر، بازیکنان تنیس می‌توانند از بین انواع لباس‌های زیبا و پیشرفته از لحاظ تکنولوژی، که به آن‌ها در مدیریت شرایط آب و هوایی مختلف کمک می‌کنند، بهترین گزینه را انتخاب کنند. مهم‌ترین نکته این است که بازیکنان تنیس در هنگام انتخاب لباس مناسب برای بازی، باید بیشتر کاربرد آن لباس را در نظر بگیرند تا زیبایی‌اش را. در مقاله امروز قصد داریم شما را با نحوه انتخاب لباس و لوازم جانبی مناسب برای بازی تنیس آشنا کنیم. با جیمیتو همراه باشید!

 

سابقه تاریخی لباس تنیس چیست؟

لباسِ تنیس از زمان پیدایش آن تغییرات بسیاری کرده است. اوایل قرن بیستم پیراهن و شلوار لباس متداول ورزش تنیس بوده است. این روزها ورزشکاران این رشته با توجه به شرایط جوی روزهایی که مسابقات برگزار می شنود لباس‌های خود را انتخاب می کنند. بهتر است ورزشکار قبل از توجه به مد به کاربردی بودن لباس خود توجه کند.

 

چگونه لباس تنیس مناسب بخریم؟

مهمترین اولویت بازیکنان تنیس تهیه یک لباس راحت و خنک است که در هنگام فعالیت ورزشی عرق نکرده و دمای بدن خود را کنترل کنند. در اینجا به نکات مهم خواهیم پرداخت.

چگونه لباس تنیس مناسب بخریم؟

انتخاب لباس تنیس مردانه

 • تی شرت مردانه یا پولوشرت مردانه
 • شورت مردانه
 • کلاه
 • مچ بند و هد بند
 • جوراب و کفش

نکته ای که در مورد لباس بالاتنه و پایین تنه مدنظر قرار دهید این است که حتما قابلیت انتقال هوا میان بدن و پیراهن و یا شورت شما وجود داشته باشد. تی شرت و شلوار تمام نخی اصلا برای این ورزش مناسب نیست چرا که بعد از فعالیت ورزشی زیاد خیس شده و به بدن شما خواهد چسبید؛ امروزه در دنیا برترین تنیسورها از لباس‌هایی استفاده می‌کنند که از تکنولوژی نانو ساخته شده و ضد عرق هستند.

در حال حاضر لباس‌های تنیس عمدتا از جنس پارچه‌هایی با الیاف مصنوعی تولید می‌شوند تا بازیکن را قادر سازند که به راحتی و بدون اینکه لباس عرق کرده به تنش بچسبد، در زمین حرکت کند. علاوه بر این، این لباسها درست به اندازه لباس‌های نخی راحت هستند. این لباس‌ها معمولا با نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند، اما همه آن‌ها از تکنولوژی جدیدی بهره می‌برند و بسیار سبک هستند.

در حالی که جنس لباس تنیس بسیار مهم است، نکات دیگری هم وجود دارند که بازیکنان تنیس در هنگام انتخاب یک لباس مناسب باید به آنها توجه کنند. به عنوان مثال، شلوارک تنیس باید یک جیب یا یک جای مخصوص برای گذاشتن توپهای اضافی و ذخیره تنیس را داشته باشد.

رنگ لباس تنیس در بسیاری از تورنمنت‌های معتبر همچنان سفید است، بنابراین از این رنگ برای مسابقات استفاده کنید.

 

انتخاب لباس تنیس زنانه

 • تاپ یا تی شرت زنانه
 • شورت، دامن و یا لباس سرهمی
 • کلاه
 • مچ بند و هدبند
 • جوراب و کفش

نکته ای که در مورد لباس بالاتنه و پایین تنه مدنظر قرار دهید این است که حتما قابلیت انتقال هوا میان بدن و پیراهن و یا شورت شما وجود داشته باشد. تاپ زنانه و شلوار تمام نخی اصلا برای این ورزش مناسب نیست چرا که بعد از فعالیت ورزشی زیاد خیس شده و به بدن شما خواهد چسبید؛ امروزه تنیسورهای خانم از لباس‌هایی استفاده می‌کنند که از تکنولوژی نانو ساخته شده و ضد عرق هستند.

بسیاری از ورزشکاران خانم ترجیح می‌دهند که در هنگام بازی تنیس شلوارک بپوشند، در حالی که بعضی دیگر دوست دارند یک پیراهن یا دامن و تاپ تنیس بپوشند. مهم نیست که شما یکی از این لباس‌ها را انتخاب کنید یا لباس دیگری که به طور خاص برای بازی تنیس طراحی شده است، مهم این است که لباس مورد نظرتان ویژگی‌های مهم یک لباس تنیس مناسب را داشته باشند. به عنوان مثال، راحت باشد، کاربردی باشد، و شما را قادر سازد تا به راحتی در هنگام بازی جست و خیز کنید.

یادتان باشد که اگر قصد دارید یک پیراهن یا دامن تنیس بپوشید، باید برای آن یک جای مخصوص توپ ذخیره نیز تهیه کنید که با کمک یک گیره به کمر لباس شما وصل می‌شود. یکی دیگر از لباس‌های ضروری برای خانم‌ها در هنگام بازی تنیس نیز یک تاپ ورزشی راحت و مناسب است.

رنگ لباس تنیس در بسیاری از تورنمنت‌های معتبر همچنان سفید است، بنابراین از این رنگ برای مسابقات استفاده کنید.

 

نحوه انتخاب کفش مناسب برای تنیس

انتخاب یک کفش مناسب برای بازی تنیس، مسئله بسیار مهمی است. بعد از انتخاب یک راکت تنیس مناسب، کفش در رده دوم لوازم مهم بازی تنیس قرار دارد. همانطور که می‌دانید، یک بازیکن تنیس به طور مداوم در حال حرکت کردن، دویدن، توقف سریع، شیرجه زدن، و سر خوردن است و علاوه بر این، پای او دائما در هنگام بازی روی زمین کشیده می‌شود.

مهم‌ترین خصوصیاتی که یک کفش تنیس مناسب باید داشته باشد عبارتند از دوام، راحتی، پشتیبانی و محافظت از مج پا، و تهویه. بعضی از بازیکنان تنیس نیاز به پشتیبانی بیشتری از مچ پای خود دارند که این کار با استفاده از یک بند انجام می‌شود.

بعضی از کفش‌های مخصوص دویدن و کفش‌های ورزشی برای پوشیدن در هنگام بازی تنیس نیز مناسب هستند، اما اگر شما یک بازیکن حرفه‌ای تنیس هستید و این ورزش را به طور جدی دنبال می‌کنید، باید حتما یک کفش مخصوص بازی تنیس تهیه کنید.

علاوه بر این‌ها، با توجه به اینکه ورزش تنیس ورزشی است که به جست و خیز و حرکت زیادی نیاز دارد و پاهای بازیکن را بسیار درگیر می‌کند، هم خانم‌ها و هم آقایانی که تنیس بازی می‌کنند، باید حتما چند جفت جوراب مخصوص تنیس تهیه کنند که در آن‌ها یک لایه نرم وجود دارد. این مدل جوراب نیز به شما کمک می‌کند تا در هنگام بازی تنیس راحت‌تر حرکت کنید و در ضمن، بتوانید از پاهای خود در برابر هر گونه آسیبی محافظت کنید. یادتان باشد که حتما در هنگام بازی یک جفت جوراب اضافی نیز همراه با خود داشته باشید.

جوراب‌هایی که برای بازی تنیس طراحی نشده‌اند و یک لایه درونی ندارند، معمولا خیلی زود از عرق پای شما خیس می‌شوند و در نتیجه، احتمال اینکه پاهای شما تاول بزند افزایش میابد.

 

نحوه انتخاب لوازم جانبی برای تنیس

یک دستنبد و هدبند عرقگیر در هنگام بازی تنیس می‌تواند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، هدبند باعث می‌شود که در هنگام بازی عرق به داخل چشم شما وارد نشود و دیدتان را در هنگام ضربه زدن مختل نکند. بعضی از بازیکنان تنیس در هنگام بازی کلاه لبه‌دار روی سر خود می‌گذارند. با اینکه این کار باعث می‌شود که محدوده دید بازیکن کمی محدود بشود، اما به بازیکنانی که موهای بلندی دارند کمک می‌کند تا دید بهتری داشته باشند و موهایشان روی صورتشان نریزد. علاوه بر این، بازیکنان معمولا زمانی از این مدل کلاه استفاده می‌کنند که خورشید پایین‌تر باشد.

 

عینک آفتابی مناسب برای بازی تنیس

یک عینک آفتابی با کیفیت که مخصوص بازی تنیس طراحی و ساخته شده است، باید از چشمان شما در هنگام اشعه UV  و نور آفتاب به طور کامل محافظت کند. علاوه بر این، باید طوری ساخته بشود که از روی صورت شما لیز نخورد و در هنگام بازی زمین نیوفتد.

علاوه بر این شیشه یک عینک تنیس طوری طراحی شده است تا به شما کمک کند توپ تنیس را خیلی خوب ببینید، حتی زمانی که نور آفتاب به شکل مستقیم به صورتتان می‌تابد. در ضمن شیشه عینک تنیس باید ضد خش و ضد ضربه باشد.

در هنگام خرید یک عینک تنیس، حتما عینکی را انتخاب کنید که از جنس پلاستیک پلی کربنات ساخته شده باشد و علاوه بر این، جنس گریپ روی بینی آن پلاستیک، و اندازه آن تنگ باشد تا زمانی که در هنگام بازی صورتتان عرق می‌کند، عینکتان لیز نخورد و نیوفتد.

 

مشکلات انتخاب عینک آفتابی تنیس

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از بازیکنان تنیس آن را مرتکب می‌شوند، استفاده کردن از یک عینک آفتابی عادی در هنگام بازی تنیس است. مشکل اینجاست که احتمال سر خوردن و افتادن یک عینک آفتابی عادی در طول یک ورزش پر جنب و جوش مثل تنیس، خیلی بیشتر است. علاوه بر این، استفاده از یک عینک آفتابی عادی باعث می‌شود که شما نتوانید به خوبی توپ تنیس را در هنگام حرکت دنبال کنید.

لنز یک عینک آفتابی مخصوص بازی تنیس به نحوی خاص طراحی و ساخته شده است تا رنگ توپ را روشن‌تر نشان بدهد و هم زمان، نورهای دیگر موجود در محیط را محو کند. پس قبل از خرید حتما اطمینان حاصل کنید که عینک آفتابی‌ای که برای استفاده در هنگام بازی تنیس انتخاب کرده‌اید، به طور خاص برای این ورزش طراحی شده باشد. علاوه بر این، یک عینک تنیس باید در اطراف بینی و دور سر شما یک گیره یا بند مخصوص داشته باشد تا در هنگام بازی، عینک از روی صورتا شما لیز نخورد و پایین نیوفتد.

 

هزینه خرید عینک افتابی مناسب تنیس

بهتر است بدانید که برای خرید یک عینک افتابی مناسب برای بازی تنیس، باید بیشتر از یک عینک آفتابی عادی و روزمره هزینه کنید. واقعیت این است که عینک آفتابی تنیس باید ضد ضربه و ضد خش باشد، علاوه بر این باید دارای یک لنز ویژه برای بهتر دیدن توپ‌های تنیس باشد. همین خصوصیات هستند که قیمت عینک آفتابی مناسب برای بازی تنیس را افزایش می‌دهند.

قیمت حدودی یک عینک تنیس با کیفیت، بین ۵۰ الی ۱۰۰ دلار است.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

2 Comments

  1. جایی که شما هستی با توپ پلاستیکی بازی میکنن وگرنه بقیه جا ها از توپ غیر پلاستیکی بازی میکنن، تنیس برای ایران چه اشکالی داره؟ خیلیم عالیه ممنون از جم ایتو که وقت در مورد ورزش تنیس گذاشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *