خواص نارنگی را بیشتر بشناسید

خواص نارنگی

نارنگی، از جمله مرکباتی است که شباهت زیادی به پرتقال و مزه شیرین‌تری نسبت به آن دارد. نارنگی در طب قدیم و سنتی ایران به عنوان میوه سرد شناخته می‌شده است و برای آن خواصی به مانند درمان بیماری قلبی، صفرابر و فرونشاننده اسید معده بر می‌شمردند. امروز در جیمیتو به بررسی خواص نارنگی خواهیم پرداخت.

 

نارنگی

نارنگی به عنوان یکی از مرکبات پاییزی در ایران شناخته می‌شود ولی اغلب دارای انواع مختلفی است که در سراسر دنیا کشت می‌شوند و محدود به فصل خاصی نمی‌شوند. البته در دسته‌بندی، نارنگی در خانواده پرتقال قرار می‌گیرد. این میوه خوشمزه که اغلب شیرین است به سلامتی و تغذیه سالم کمک می‌کند. اصالت نارنگی مربوط به چین است و حالا در سراسر دنیا گونه های مختلفی از نارنگی رشد پیدا می‌کند. به لطف طعم دلنشین و راحتی در خوردن، نارنگی محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر مرکبات دارد.

 

ارزش غذایی نارنگی

در هر ۱۰۰ گرم از نارنگی ترکیبات مغذی با ترکیب درصد زیر وجود دارد:

 • ویتامین A ۴۲۰ آی. یو
 • کربوهیدرات ۳۴/۱۳ گرم
 • فیبر رژیمی ۸/۱ گرم
 • پروتئین ۸۱/۰ گرم
 • تیامین (ویتامین B1) 6 میلی‌گرم
 • نیاسین (ویتامین B3) 37 میلی‌گرم
 • کلسیم ۳۷ میلی‌گرم
 • آهن ۱۵/۰ میلی‌گرم
 • منیزیم ۱۲ میلی‌گرم
 • فسفر ۲۰ میلی‌گرم
 • پتاسیم ۱۶۶ میلی‌گرم
 • سدیم ۲ میلی‌گرم
 • روی ۰۷/۰ میلی‌گرم
 • چربی ۳/۰ گرم
 • کالری ۴۴ کیلوکالری

همانطور که ملاحظه می‌کنید نارنگی دارای اغلب ترکیبات مغذی لازم برای بدن را در خود دارد؛ اما خوردن نارنگی چه مزایای سلامتی می‌تواند برای انسان داشته باشد؟

خواص نارنگی

خواص نارنگی

نارنگی میوه‌ای است که دارای خواص سلامتی و مواد مغذی فراوانی است که موجب کاهش التهاب در اندام‌ها، کاهش خطر بروز سرطان، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، محافظت از قلب، تنظیم فشارخون، افزایش دید، کمک به پیشگیری از دیابت، بهبود زخم‌های سطحی، بهتر شدن هضم مواد غذایی، کاهش خطر بروز پوکی استخوان، تاخیر در پیری زودرس پوست، ترمیم دوباره DNA و همچنین افزایش رشد مو می‌گردد. در ادامه با خواص نارنگی بیشتر آشنا خواهید شد.

 

کاهش التهاب

یکی از خواص نارنگی این است که به واسطه داشتن مقادیر زیادی ویتامین A توانایی کاهش التهاب در بدن و اندام های مختلف را دارد. علاوه بر ویتامین C، نارنگی حاوی ویتامین A نیز می باشد که در نوع خود تامین کننده آنتی اکسیدان های بدن هستند. آنتی اکسیدان ترکیبی است که ما از آن به عنوان درمانگر اغلب بیماری‌ها یاد کرده‌ایم. آنتی اکسیدان به عنوان عاملی برای پیشگیری از بروز واکنش های اکسیداتیو عمل کرده و موجب کاهش التهاب ناشی از این فرایندها در بدن می‌شود. التهاب نشانه ای از انواع بیماری‌های مزمن به مانند آرتروز، درد مفاصل، روماتیسم و بیماری‌های قلبی و عروقی است. خوشبختانه آنتی اکسیدان طول عمر زیادی در بدن دارد و می‌تواند برای مدت زیادی در بدن باقی بماند.

 

خواص نارنگی در آرام بخش بودن

یکی دیگر از خواص نارنگی در این است که می‌تواند به شما آرامش بیشتری بدهد. بر اساس مطالعات انجام شده روی خواص نارنگی مشاهده شده است که این میوه و ترکیبات موجود در آن می‌تواند التهاب‌ها را سرکوب و بیش فعالی که نتیجه مشکلات عصبی در کودکان است را به مقدار زیادی کنترل کند. همچنین نتایجی به مانند بهبود سیستم گردش خون، گوارش و همچنین دفع ادرار نیز در بررسی‌های انجام شده روی خواص نارنگی به دست آمده است.

در برخی موارد طب سنتی پیشنهاد داده است که خواص نارنگی حتی می‌تواند به کاهش التهاب، اضطراب، استرس و حتی افسردگی هم کمک کند. از این رو شما می‌توانید خواص نارنگی را در جهت رسیدن به آرامش بهتر و همچنین رسیدن به ساعت خواب منظم‌تر استفاده کنید.

 

کاهش احتمال بروز سرطان

همانطور که اشاره کردیم، نارنگی می‌تواند از بروز بیماری‌های بسیاری جلوگیری کند که از جمله آن‌ها سرطان است. سرطان در اثر آسیب سلولی به وجود می‌آید و نارنگی عاملی برای بهبود آسیب‌های سلولی نیز می باشد. یکی از خواص نارنگی این است که بر اساس آنچه که گفته شد، مقادیر زیادی آنتی اکسیدان به اشکال مختلف در خود دارد. آنتی اکسیدان‌ها به عنوان ضد سرطان در بدن شناخته می‌شوند. آنتی اکسیدان‌ها به طور خاص از بروز جهش‌های سلولی و همچنین تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می‌کنند. در نهایت رشد تومورهای موجود در اندام های مختلف کاهش پیدا کرده و موجب کنترل از رشد سرطان می‌شود.

 

بهبود سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن نقش‌های متفاوتی در بدن دارد که در نهایت باعث حفظ سلامتی ما می‌گردد ولی اغلب مردم سیستم ایمنی را دیواری در برابر سرماخوردگی برای محافظت از خود می‌دانند. با این وجود، سیستم ایمنی نمی‌تواند خود را مجهز و ایمن نگه دارد و برای رشد و تقویت آن نیاز به دریافت مواد مغذی است. مواد مغذی که موجب افزایش قدرت دفاعی سیستم ایمنی بدن می‌گردد، ویتامین‌ها و اغلب مواد معدنی هستند. نارنگی به عنوان مرکبات و هم‌خانواده پرتقال، مقدار مناسبی ویتامین در خود دارد تا سیستم ایمنی را در جهت شناسایی بهتر باکتری‌ها و سلولهای بیماری‌زا (پاتوژن) بهبود ببخشد. این خاصیت در مرکبات به علت وجود بیوفلانوئیدها هستند.

 

خواص نارنگی در بهبود مشکلات معده

معده یکی از حساس‌ترین اندام‌های انسان است که باید برای سلامتی آن کوشید. مشخص شده است که یکی از خواص نارنگی در بهبود سلامتی مشکلات گوارشی، معده و همچنین روده است. بر اساس مطالعاتی که روی خواص نارنگی انجام شده است، نفخ و دفع گاز از بدن و سیستم گوارشی با مصرف و استفاده از خواص نارنگی به مقدار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

روغن نارنگی که این روزها در همه جا از آن به عنوان یک فراورده پرخاصیت از نارنگی معرفی می‌کنند، می‌تواند جریان شیره گوارشی، تعادل میان اسید و باز و همچنین ترشح صفرا را بهبود دهد. به همین دلیل است که خواص نارنگی به میزان زیادی در بهبود مشکلات معده توصیه شده است.

خواص نارنگی

محافظت از قلب

قلب مسئول انتقال خون در اندام های داخلی بدن است و سلامت آن برای عملکرد مناسب اندام های داخلی کاملا ضروری و واجب است. یکی از خواص نارنگی این است که می‌تواند به افزایش سلامت قلب به واسطه داشتن ترکیبات ضد آنتی اکسیدانی کمک شایانی کند. از جمله دلایل بیماری قلبی، التهاب در رگ‌های منتهی به قلب یا دهانه رگ‌ها در قلب است که آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند از بروز این التهاب‌ها به میزان زیادی جلوگیری کنند. بدن انسان مملو از رادیکال آزاد است.

رادیکال های آزاد تا حدودی در بدن بدون خطر هستند اما اگر غلظت آن‌ها افزایش پیدا کند موجب بروز بیماری‌های شایع و خطرناک می‌شود. ویتامین C موجود در نارنگی از جمله مواد آنتی اکسیدانی است که می‌تواند غلظت رادیکال های آزاد در بدن را کاهش دهد. به همین دلیل است که خوردن نارنگی باعث بهبود گردش خون و سلامتی قلب می‌گردد. همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی نارنگی از تجمع کلسترول‌های مضر در بدن جلوگیری و از سوی دیگر به بهبود سلامت قلب کمک می‌کند.

 

کاهش فشارخون

همانطور که اشاره شد، یکی از خواص نارنگی این است که برای سلامتی قلب مفید است و به واسطه آن موجب کاهش فشارخون نیز می‌گردد. نارنگی دارای مقادیر زیادی پتاسیم است. پتاسیم از جمله عناصری است که به عنوان الکترولیت عمل کرده و خواصی مشابه سدیم در بدن ایفا می‌کند که باعث تعادل ترکیبات یونی در خون می‌گردد. این تعادل موجب خارج شدن آب اضافی از بدن و کنترل فشارخون می‌شود.

پتاسیم خواص دیگری هم دارد که از جمله آن‌ها، افزایش قطر رگ‌های خونی و افزایش میزان خون‌رسانی به اندام‌ها است. علاوه بر این افزایش قطر رگ، فشار وارد شده بر آن را نیز کاهش می‌دهد. از حد اعتدال مصرف پتاسیم خارج نشوید و خوردن چند دانه نارنگی برای استفاده از خواص آن برای کاهش فشارخون کافی است.

 

خواص نارنگی در درمان اسپاسم

اسپاسم یکی از مشکلاتی است که می‌تواند در هر یک از اندام‌های بدن شما رخ دهد. اسپاسم سطح ساده تا پیشرفته دارد. عموماً گزارش شده است که اسپاسم در اندام‌هایی به مانند تنفس، گوارش و سیستم عصبی تأثیر گذار بوده است. برای اینکه از بروز اسپاسم جلوگیری کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از خواص نارنگی استفاده کنید. ساده‌ترین عوارض بروز اسپاسم در معده، اسهال و همچنین وبا می‌تواند باشد. برای جلوگیری کردن از بروز این مشکلات سلامتی خواص نارنگی را هیچ وقت فراموش نکنید.

 

بهبود بینایی

سلامت بینایی انسان نیاز به مصرف مواد غذایی حاوی کاروتنوئید به عنوان مواد آنتی اکسیدانی است. یکی از خواص نارنگی این است که حاوی ویتامین C و ویتامین A است که از آسیب‌های بینایی معمول در انسان به مانند آب‌مروارید جلوگیری می‌کند. وجود این ویتامین‌ها به طور مستقیم و غیر مستقیم سلامتی بینایی شما را تضمین می‌کنند.

خواص نارنگی

کاهش احتمال بروز دیابت

یکی از خواص نارنگی این است که برخلاف دیگر میوه‌ها به طور مستقیم به کاهش دیابت کمکی نمی‌کند بلکه با کاهش دادن عوامل موثر در دیابت، موجب کاهش احتمال بروز آن می‌گردد. دیابت به طور پیچیده با چاقی در ارتباط است. چاقی موجب بروز برخی اختلالات هورمونی می‌گردد که در نتیجه آن، ترشح انسولین در بدن مختل می‌گردد. کاهش ترشح انسولین موجب بروز دیابت در انسان می‌شود. نارنگی با دارا بودن ترکیبات چربی سوز، میزان ذخایر چربی موجود در بدن را کاهش می‌دهند و به طور غیر مستقیم در عملکرد صحیح غدد انسولین تاثیر می‌گذارند.

 

خواص نارنگی و تونیک

هماهنگی و عملکرد بدن شما نیاز به مصرف مواد مغذی مختلف دارد. مهم‌ترین این ترکیبات می‌تواند تونیک باشد. این ماده مغذی در روغن معطر نارنگی به مقدار زیادی دارد. به واسطه وجود این ماده مغذی، افزایش متابولیسم و همچنین جذب بهتر مواد غذایی، در لیست خواص نارنگی قرار می‌گیرد. همچنین گزارش شده است که این خاصیت نارنگی باعث خواهد شد تا معده و روده‌ها نیز با بازده بیشتری کار کنند.

در مورد دیگر مواد مغذی و خواص نارنگی نباید فراموش کنیم که در مقالات زیادی عنوان شده که مصرف کردن نارنگی باعث خواهد شد عملکرد غدد درون ریز بدن بهبود پیدا کرده و در نتیجه مشکلات عصبی، گوارشی و همچنین سوخت و ساز به مقدار زیادی تنظیم شود.

 

بهبود سریع زخم

کلاژن، از جمله ترکیبات تشکیل دهنده مفاصل و بسیاری از بافت های دیگر که پوست هم من جمله آن‌ها است. سنتز کلاژن در بهبود بافت های آسیب دیده و زخم‌های سطحی روی پوست به عنوان عاملی شفابخش عمل می‌کند. ویتامین C، عاملی برای افزایش سرعت سنتز کلاژن است که در نارنگی به میزان زیادی وجود دارد. خوردن نارنگی به واسطه داشتن ویتامین مربوط به کلاژن، می‌تواند در بهبود یافتن سریع زخم‌ها اثر مفید داشته باشد.

 

بهبود هضم مواد غذایی

یکی از خواص نارنگی این است که دارای مقادیر زیادی فیبر غذایی است. فیبرهای نامحلول در نارنگی موجب روان شدن روده‌ها و جاری شدن بهتر مواد غذایی در طول روده می‌شود. این عامل باعث جلوگیری از به وجود آمدن یبوست در انسان می‌شود. علاوه بر این فیبر محلول در نارنگی، باکتری های مفید در سطح روده را تغذیه می‌کند و باعث می‌شود که متابولیسم هضم مواد غذایی در طول روده همیشه پایدار باشد. بوی نارنگی به عنوان عاملی برای افزایش میزان بزا نیز عمل می‌کند.

 

خواص نارنگی در داشتن پوست صاف

پیر شدن پوست فرایندی است که در اثر کمبود ویتامین‌ها و همچنین بروز واکنش‌های رادیکال آزادی روی پوست بروز می‌کند. خوشبختانه شما می‌توانید با استفاده از مواد مغذی به مقدار زیادی از بروز مشکلات سلامتی پوست مانند پیری زودرس جلوگیری کنید. از جمله روش‌های طبیعی برای جلوگیری از پیری پوست، استفاده کردن از خواص نارنگی است.

از آنجایی که خواص نارنگی به دلیل وجود رادیکال‌های آزاد و همچنین انواع ویتامین‌ها بارها و بارها اشاره شده است، اکنون به خوبی می‌دانید که این مواد مغذی با رادیکال‌های آزاد و همچنین دیگر عوامل مخرب سلولی مقابله می‌کنند و پوست شما سالم‌تر خواهد ماند.

علاوه بر موارد اشاره شده خواص نارنگی باعث خواهد شد تا کلاژن پوست شما شروع به فعالیت بهتر کند و در نتیجه پوست شما به مقدار زیادی از بروز پیری زودرس و مشکلات مشابه آن در امان می‌ماند.

 

کاهش خطر پوکی استخوان

یکی از خواص نارنگی این است که از جمله میوه‌هایی است که می‌تواند از شکستگی استخوان و ضعف در استخوان‌ها جلوگیری کند. پوکی استخوان بیماری است که در اثر کاهش تراکم مواد استخوانی در بافت توده‌های بدنی به وجود می‌آید و به طور معمول موجب تضعیف ساختاری در استخوان می‌گردد. این بیماری در سنین بالا، باعث شکستگی‌های غیرقابل ترمیم می‌شود. میوه نارنگی دارای مقادیر زیادی پتاسیم، کلسیم و منیزم است و نقش مهمی در حفظ سلامتی استخوان و در نتیجه جلوگیری از شکستگی و ضعف ساختاری دارد. سلامت استخوان و بهبود تراکم آن تاثیر کلیدی در حفظ سلامتی شما در کهن‌سالی دارد.

خواص نارنگی

جلوگیری از پیری زودرس پوست

خوردن نارنگی، برای درمان پیری زودرس پوست و همچنین کاهش عوامل ناشی از پیری پوست بسیار موثر است. نارنگی به واسطه داشتن ویتامین C کافی، تولید کلاژن را تحریک و افزایش می‌دهد. کلاژن همانطور که اشاره شد در عضلات و پوست انسان به عنوان عاملی برای افزایش سلامتی آن‌ها محسوب می‌شود. مصرف منظم نارنگی تضمینی برای از بین بردن چروک‌های روی پوست است. پوست شما با افزایش میزان کلاژن، شاداب‌تر، سالم تر و بدون چین و چروک دیده خواهد شد.

 

خواص نارنگی در روشن شدن پوست

اگر می‌خواهید از خواص نارنگی برای درخشندگی پوست استفاده کنید، کافی است که چند تکه نارنگی را بردارید، پوست کنید، داخل همزن قرار دهید و مقداری ماست و عسل به آن اضافه کنید. سپس این مخلوط به دست آمده را به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید و سپس با آب سرد آن را بشورید. به این ترتیب، بعد از استفاده به مدت دو بار در هفته مشاهده خواهید کرد که درخشندگی پوست شما چند برابر شده است.

اما خواص نارنگی در درخشنده شدن پوست به چه علت است؟ از آنجایی که نارنگی دارای مقدار زیادی ویتامین و همچنین انواع دیگر آنتی اکسیدان ها، استفاده کردن از آن به صورت استعمال خارجی باعث خواهد تا درصد زیادی از آلودگی‌های پوستی که عامل اصلی بروز لک‌های پوستی است از بین برود.

 

ترمیم DNA

آیا شناختی از DNA دارید؟ اینکه شما چگونه رشد کنید یا فرزانداتنان به چه شکلی خواهند بود مربوط به DNA است. بر اساس آنچه که از DNA می‌دانیم، این مواد سازنده رشته های کروموزومی هستند. DNA ها به عنوان دستورالعمل اجرایی در سلول‌ها هستند و تخریب بخشی از آن‌ها باعث آسیب به سلول و تکثیر سلول های مشکل زا در بدن می‌شود. از این رو ترمیم DNA های آسیب دیده امری ضروری در بدن است. نارنگی با دارا بودن میزان آنتی اکسیدان زیاد، می‌تواند به کاهش درصد آسیب‌های وارد شده به DNA در سلول‌ها کمک کند. کاهش آسیب به سلول رابطه مستقیمی با کاهش خطر بروز سرطان‌های مختلف دارد.

 

بهبود کیفیت رشد مو

یکی از خواص نارنگی این است که می‌تواند به رشد و افزایش کیفیت رشته های مو شما نیز کمک کند. نارنگی به واسطه ویتامین A موجود در خود، خاصیت مرطوب‌کنندگی داد و موجب افزایش حالت‌دهی می‌گردد. ویتامین C موجود در نارنگی باعث افزایش تسهیل جذب آهن از مواد غذایی که مصرف می‌کنید می‌شود. آهن به عنوان ترکیبی است که سلامت مو را تضمین می‌کند. نارنگی در کنار مواد مغذی که به آن اشاره کردم، ویتامین B12 نیز دارد که سلامتی مو را ارتقاء می‌بخشد. در نهایت می‌توان گفت نارنگی عاملی برای جلوگیری از کاهش رشد مو و حفظ فولیکول آن است.

خواص نارنگی

خواص نارنگی در درخشندگی مو

برای اینکه موی درخشان تر داشته باشید باید مصرف ویتامین‌های گوناگون که در تولید کلاژن مو اهمیت دارند و دخیل هستند را افزایش دهید. یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های مصرفی در کلاژن، ویتامین ث است. به این ترتیب می‌توان گفت یکی دیگر از خواص نارنگی در این خواهد بود که به درخشندگی مو شما کمک زیادی خواهد کرد.

اگر علاقه زیادی به ماسک موهای طبیعی دارید از آب نارنگی، عصاره آن به همراه شامپو همیشگی خودتان استفاده کنید تا در عرض چند بار استفاده شاهد افزایش درخشندگی موهای خود باشید.

 

نارنگی و تصفیه کنندگی

بدن شما با مصرف کردن مواد غذایی مختلف و همچنین آلودگی‌های گوناگون که در محیط وجود دارد، اندک اندک دچار آلودگی و انباشتگی آن‌ها در بدن می‌شود. در صورتی که تجمع آلودگی در بدن افزایش یابد، باعث بروز مشکلاتی از جمله در کبد و همچنین سیستم ادراری می‌شود.

توصیه شده است که خواص نارنگی می‌تواند آلودگی‌ها را به میزان زیادی از بدن و اعضای مختلف دفع کند. استفاده کردن از عصاره نارنگی بیش از مصرف آن به صورت خام توصیه شده است. خواص نارنگی باعث خواهد شد تا اسید اوریک اضافی بدن که یکی از سموم آلوده کننده بدن است، به تدریج از سیستم ادراری دفع و بدن شما پاک‌سازی می‌شود.

 

نارنگی و درمان سپسیس

کودکان در معرض بروز عفونت‌های مختلف هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به سپسیس اشاره کرد. سپسیس نوعی بیماری عفونی است که در آن زخم‌های قرمز به همراه تورم، تشکیل چرک و همچنین درد شدید بروز می‌کند. در صورتی که سپسیس شدت بیشتری داشته باشد می‌تواند به دیگر اندام‌های بدن نیز کشیده شود و مشکلات بزرگ‌تری به وجود آورد.

برای درمان بیماری‌های عفونی شما باید مواد ضد باکتری و ویروسی مصرف کنید. مهم‌ترین مواد مغذی ضد باکتری که می‌توانید از آن استفاده کنید میوه‌ها از نوع مرکبات است. در کنار پرتقال که همگی آن را به عنوان منبع عالی ویتامین‌ها می‌شناسیم، میوه نارنگی هم دارای ویتامین‌های فراوانی است.

لذا می‌توان گفت که یکی از خواص نارنگی این است که می‌تواند در درمان بیماری‌های عفونی همانند سپسیس بسیار کارآمد و مفید باشد. همچنین علاوه بر خواص نارنگی با مصرف کردن آن، شما می‌توانید روغن معطر نارنگی را نیز به عنوان درمان روی زخم‌ها بزنید. عصاره این میوه نیز دارای ترکیبات آنتی‌اکسیدانی زیاد به منظور درمان عفونت‌ها و باکتری‌ها است.

 

سخن پایانی

نارنگی، میوه‌ای است که در فصل پاییز به وفور یافت می‌شود و می‌توانید آن را به عنوان ماده مغذی روزانه مصرف کنید. سعی کنید در فصل‌هایی که احتمال سرماخوردگی در آن زیاد است، مصرف نارنگی و مرکبات خود را بهبود ببخشید. سالم و تندرست باشید.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *