با خواص توت فرنگی آشنا شوید

توت فرنگی ؛ با 11 +1 خواص توت فرنگی آشنا شوید

توت فرنگی یک میوه خوش خوراک و لذیذ است که هواداران بسیار زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد خواص توت فرنگی برای شما بنویسیم با جیمیتو همراه ما باشید.

 

توت‌فرنگی

توت فرنگی گیاهی نهان دانه و میوه‌ای به همین نام دارد. توت‌فرنگی معمولاً در آب و هوای معتدل گرم و در بستری غنی از گیاه خاک رشد می‌کند و به شدت در اثر سرما آسیب‌پذیر است. توت‌فرنگی تاریخچه‌ای نسبتاً جدید دارد. ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال قبل، توت‌فرنگی به شکل امروزی وجود نداشت و اکثر کاربردهای آن به شکل دارویی بود. فرانسه اولین کشوری بود که کشت توت‌فرنگی را از جنگل به مزارع رساند و از آن گیاه اهلی مخصوص مصرف انسان ساخت.

هنوز هم در جنگل‌های شمال ایران توت فرنگی به شکل وحشی وجود دارد. توت‌فرنگی در ایران نیز قدمت کمی دارد. توت‌فرنگی انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 

انواع توت فرنگی

تقسیم‌بندی توت فرنگی بر اساس بزرگی و کوچکی محصول بسیار متعدد است، از این رو توت‌فرنگی را به میزان باردهی در سال تقسیم و دسته‌بندی می‌کنند:

 

توت فرنگی بهاره

این توت‌فرنگی در طول سال یک‌بار گل و میوه دهی می‌کند و بیشتر توت فرنگی‌های بازار را به خود اختصاص می‌دهد.

 

توت فرنگی چهارفصل

این توت‌فرنگی گل‌دهی بیش از یک‌بار دارد و می‌تواند در تمام سال میوه داشته باشد. بوته این گیاه در سال اول کشت عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد.

 

ارزش غذایی توت فرنگی

توت فرنگی بر اساس مواد مغذی که در خود دارد، می‌تواند خواص سلامتی متعددی را نیز به دنبال داشته باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت؛ اما ابتدا ارزش غذایی توت‌فرنگی را بیان می‌کنیم تا شفاف‌سازی لازم در مورد خواص سلامتی آن صورت گیرد.

 

انواع ویتامین در ۱۰۰ گرم از آن

 • ویتامین A 1 میکروگرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین C 58.8 میلی‌گرم (۶۵ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین D 0
 • ویتامین E 0.29 میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین K 2.2 میکروگرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B1 یا تیامین ۰٫۰۲ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B2 یا ریبوفلاوین ۰٫۰۲ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B3 یا نیاسین ۰٫۳۹ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B5 یا پنتوتنیک اسید ۰٫۱۳ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B6 یا پیریدوکسین ۰٫۰۵ میلی‌گرم (۴ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B12 0
 • فولات ۲۴ میکروگرم (۶ درصد نیاز روزانه)
 • کولین (نوعی ویتامین ب) ۵٫۷ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)

 

مواد معدنی در ۱۰۰ گرم از آن

 • کلسیم ۱۶ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • آهن ۰۴۱ میلی‌گرم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • منیزیم ۱۳ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • فسفر ۲۴ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • پتاسیم ۱۵۳ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • سدیم ۱ میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • روی ۰۱۴ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • مس ۰٫۰۵ میلی‌گرم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • منگنز ۰٫۳۹ میلی‌گرم (۱۷ درصد نیاز روزانه)
 • سدیم ۰٫۴ میکروگرم (۱ درصد نیاز روزانه)

 

سایر مواد مغذی توت فرنگی

همچنین می‌توان گفت که در ۱۵۳ گرم توت‌فرنگی (یک فنجان) ۴۹ کالری و ۷ گرم قند وجود دارد. توت‌فرنگی هیچ چربی نداشته و دارای ۳ گرم فیبر است. البته مواد مغذی دیگری نیز در یک فنجان توت‌فرنگی به شرح زیر وجود دارد:

 • ۱ گرم پروتئین (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ۴ میلی‌گرم ویتامین ث (۱۴۹ درصد نیاز روزانه)
 • ۶ میلی‌گرم منیزیم (۲۹ درصد نیاز روزانه)
 • ۵ میکروگرم فولات (۹ درصد نیاز روزانه)
 • ۲۳۳ میلی‌گرم پتاسیم (۷ درصد نیاز روزانه)
 • ۸ میلی‌گرم منگنز (۵ درصد نیاز روزانه)
 • ۳ میکروگرم ویتامین K (4 درصد نیاز روزانه)

همان‌طور که مشاهده می‌کنید وجود مواد مغذی بسیار مهم در بدن که توت‌فرنگی حامل آن‌ها است، موجب بروز خواص سلامتی و توصیه همیشگی پزشکان برای خوردن آن است.

فواید توت فرنگی

خواص توت فرنگی

انواع توت‌ها و از جمله این میوه حاوی مقادیر بالایی آنتی اکسیدان، پلی فنل می‌باشند، از خواص توت فرنگی اینکه سرشار از ویتامین C، فولات، پتاسیم، منگنز، فیبر غذایی و منیزیم است.

 

سلامت قلب

یکی از خواص توت فرنگی کمک به سلامت قلب است. این میوه با اثرات لیپوپروتئین کم چگالی یا LDL (کلسترول بد خون که سبب ایجاد پلاک در شریان‌ها می‌شود) مقابله می‌کنند، و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند.

 

خواص توت فرنگی و لاغری

توت فرنگی قند، ‌کالری و سدیم کمی دارد و بدون چربی است. قند طبیعی موجود در توت‌فرنگی با ۴ گرم در هر وعده بسیار کم است. این میوه همچنین حاوی نیترات است که جریان خون و اکسیژن را در سراسر بدن افزایش می‌دهد و باعث کاهش وزن می‌شود. نیترات همچنین مانع خسته شدن عضلات پس از ورزش می‌شود. یکی از خواص توت فرنگی کاهش وزن در افراد است.

 

افزایش سیستم دفاعی بدن

توت فرنگی منبعی غنی از ویتامین C است، ویتامینی که تقویت کننده سیستم ایمنی است. آنتی‌اکسیدان فراوانی نیز در توت‌فرنگی موجود است. یک فنجان توت‌فرنگی می‌تواند حدود ۱۰۰٪ از نیاز روزانه به این ویتامین را فراهم کند.

 

بهبود حافظه با خواص توت فرنگی

اگر می خواهید حافظه خود را تقویت کند، کمی توت‌فرنگی به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. این میوه پر از فیستین است که مسیرهای سیگنال دهنده را تحریک نموده و به بهبود حافظه کمک می کند. طبق تحقیقات انجام شده در مجله عصب شناسی منتشر شده، مصرف ۲ یا چند توت‌فرنگی در هفته کمک می‌کند که زوال حافظه در زنان مسن به تعویق بیافتد.

 

تنظیم قند خون

توت فرنگی یکی از میوه‌ها با شاخص گلیسمی پایین و دارای فیبر بالا است که به تنظیم قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک می‌کند. محققان در سال ۲۰۱۱ کشف کردند که خوردن حدود ۳۷ توت‌فرنگی در روز با تامین فیزیتین، فلاونوئید می تواند به طور قابل توجهی عوارض دیابت مانند بیماری کلیوی و نوروپاتی را کاهش دهد. از خواص توت فرنگی تنظیم قند خون و کنترل دیابت است.

 

سفید شدن دندان با خواص توت فرنگی

از خواص توت فرنگی حاوی اسید مالیک است و می‌تواند برای سفید کردن دندان استفاده شود. توت‌فرنگی‌ها را له کنید و با کمی جوش شیرین ترکیب کنید، این خمیر دندان را بر روی دندان بمالید و به مدت ۵ دقیقه مسواک بزنید و سپس با آب خوب بشویید.

 

رفع یبوست

مقدار فراوان فیبر و آب موجود در توت‌فرنگی برای درمان یبوست موثر است. این میوه نه تنها می‌تواند به حرکت منظم روده کمک کند، بلکه قادر است بدنتان را هیدراته نگه دارد.  یکی از خواص توت فرنگی رفع یبوست است.

 

خواص توت فرنگی در درمان افسردگی

افسردگی می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که هوموسیستئین شکل می‌گیرد و مانع از رسیدن خون به مغز می‌شود. مقدار بیش از حد آن همچنین در تولید سروتونین اختلال ایجاد می‌کند، هورمونی که به شما احساس خوبی می‌دهد. توت‌فرنگی حاوی فولات است که می‌تواند مانع از اضافه شدن مقدار هموسستئین شود و در نتیجه خلق و خوی شما را بهبود می‌دهد.

 

از بین برن آکنه

آنتی‌اکسیدان موجود در توت‌فرنگی سبب می‌شود که پاک‌کننده‌ای شگفت‌انگیز برای پوست باشد. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که ۱/۲ فنجان توت‌فرنگی خرد شده را با ۱ قاشق غذاخوری خامه‌ی ترش مخلوط کنید و آن را روی پوست صورتتان بگذارید و اجازه بدهید به مدت ۱۰ دقیقه بماند. این ترکیب آکنه و همچنین ضایعات پوستی را پاک می‌کند.  پس یکی از خواص توت فرنگی کمک به از بین بردن جوش است.

 

خواص توت فرنگی در درمان التهاب

تا به حال دچار درد در مفاصل و همچنین قسمت‌های مختلف بدن از جمله ماهیچه‌هایتان شده‌اید؟ اغلب این دردها در نتیجه فعالیت رادیکال‌های آزاد به وجود می‌آید و عنوان علمی که برای عوارض ناشی از آن‌ها به کار می‌رود، التهاب است. التهاب دارای انواع گوناگونی است که شما باید بتوانید با مصرف کردن مواد غذایی سالم و همچنین شیوه زندگی سلامت از آن‌ها دوری کنید.

بدن شما به تنهایی نمی‌تواند رادیکال‌های آزاد را شکست دهد و نیاز به مصرف آنتی اکسیدان ها دارد. از جمله خواص توت فرنگی در این است که بدن شما را غنی از انواع آنتی اکسیدان ها می‌کند. توت فرنگی دارای تنوع زیاد ترکیبات آنتی اکسیدانی و فیتوکمیکالی است.

بر اساس مشاهدات علمی انجام شده روی خواص توت فرنگی ترکیبات فعال در آن به درمان آرتروز، آسم، سرطان و همچنین آترواکسلروز کمک زیادی می‌کند. مقالات زیادی در باب خواص توت فرنگی چاپ و منتشر شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به بررسی تأثیر خواص توت فرنگی به بهانه کاهش پروتئین واکنش سی که باعث کاهش التهاب در بدن می‌شود، اشاره کرد.

در طی این مطالعات مشخص شد که مصرف کردن توت فرنگی به مقدار شانزده عدد در طول هفته توسط زنان باعث می‌شود که فعالیت پروتئین واکنش سی در بدن کاهش پیدا کند. رابطه مستقیم فعالیت این پروتئین با التهاب‌ها نشان از خواص ضد التهابی توت فرنگی داشت.

برای بیان بهتر خواص توت فرنگی لازم است بدانید که آنتی اکسیدان ها عواملی هستند که رادیکال‌های آزاد را از فعالیت در جهت سرطانی کردن سلول‌های بدن باز می‌دارند. به این ترتیب در کنار ورزش، کاهش مصرف دخانیات و دیگر راه‌های پیشگیری از سرطان، مصرف کردن مواد غذایی همانند توت فرنگی هم به شما در مبارزه با سرطان کمک خواهد کرد.

 

محافظت در برابر نور خورشید

تابش خورشید یکی از بزرگ‌ترین عوامل خارجی است که می‌تواند به سلامت پوست شما آسیب وارد کند. اما شما می‌توانید با استفاده از توت‌فرنگی جلوی بروز تمام این آسیب‌های احتمالی را بگیرید.

 

خواص توت فرنگی در رشد مو

مقدار فراوان اسید الاجیک موجود در توت‌فرنگی مانع از کم شدن حجم مو یا ریزش مو می‌شود و همچنین ترکیب توت فرنگی با روغن درخت چای یا روغن آویشن به دلیل میزان فراوان مس و منگنز موجود در آن باعث افزایش خواص ضد قارچی آن می‌شود. این ترکیب در درمان شوره‌ی سر موثر است. پس یکی از خواص توت فرنگی کمک به رشد موهای شماست.

 

توت فرنگی و کاهش فشار

فشار خون یکی از چندین بیماری خطرناک قرن است که نشانه‌های چندانی هم در بدن قبل از وخیم شدن اوضاع ندارد. افزایش فشار خون می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی همانند سکته‌های مغزی، قلبی و بیماری‌های مختلفی همانند دیابت شود. از این رو شما باید بتوانید بر افزایش فشار خون خود در طول زندگی پیروز شوید. خوردن مواد غذایی سالم و مفید از جمله روش‌هایی است که به شما در کاهش فشار خون کمک زیادی می‌کند.

خواص توت فرنگی به عنوان یک میوه مقوی در این است که با تنظیم کردن مقدار ترکیبات معدنی و مغذی در بدن از جمله مقدار منیزیم و پتاسیم، فشار خون را متعادل می‌کنند. بیشتر کسانی که در طول روز نمک زیادی مصرف می‌کنند با خوردن توت فرنگی به مقدار زیادی بر اثرات مضر نمک می‌توانند غلبه کنند.

خواص توت فرنگی در کاهش فشار خون نه تنها باعث کم شدن احتمال سکته‌های مغزی و قلبی بلکه به کاهش خطر بروز مشکلاتی همانند دیابت که می‌تواند مشکل سلامتی اساسی در طول زندگی به شمار آید، جلوگیری کند. به این ترتیب در کنار میوه‌های دیگر خواص توت فرنگی را فراموش نکنید.

 

تقویت استخوان با خواص توت فرنگی

از دیگر مهم‌ترین خواص توت فرنگی می‌بایست به تقویت استخوان‌های بدن شما اشاره کرد. توت فرنگی دارای مقدار زیادی مواد معدنی از جمله کلسیم است. وجود کلسیم به بدن شما کمک خواهد کرد تا تراکم استخوانی بیشتری داشته باشد. با افزایش یافتن تراکم استخوانی سلامت اسکلت بدن شما به مقدار زیادی تضمین خواهد شد.

علاوه بر کلسیم، ترکیبات معدنی دیگری مانند منیزیم و آنتی اکسیدان هایی همانند ویتامین‌های ک و د در کنار ترکیبات مغذی، مقدار جذب عوامل مؤثر در سلامتی استخوان را افزایش می‌دهند. بنابراین شما می‌توانید از خواص توت فرنگی در کنار خواص سایر مواد غذایی دارای کلسیم نیز به منظور استحکام بیشتر اسکلتتان کمک بگیرید.

خواص توت فرنگی تنها مختص به اسکلت نیست و مصرف کردن آن به سلامت دندان نیز کمک می‌کند. توصیه شده است کسانی که دچار شکستگی استخوان می‌شوند مصرف توت فرنگی را در کنار ترکیبات دارای کلسیم افزایش دهند تا مقدار جذب کلسیم در بدن نیز به همان نسبت افزایش پیدا کند.

بهبود قدرت استخوان‌ها و تراکم آن‌ها به شما در دوران کهن‌سالی کمک خواهد کرد تا اسکلت قوی داشته و تجربه شکستگی استخوان نداشته باشید.

 

خواص توت فرنگی

توت فرنگی و سلامت چشم

چشم از جمله حساس‌ترین اندام‌های بدن است که شما نیاز دارید از آن مراقبت کنید. فعالیت رادیکال‌های آزاد روی سطح قرنیه و قسمت‌های حساس چشم می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های مختلفی از جمله آب مروارید و دژنراسیون ماکولا شود. خوشبختانه مصرف کردن مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان های کافی سلامت چشم را نیز می‌توانند تأمین کنند.

بر اساس مطالعات انجام شده روی خواص توت فرنگی مصرف کردن این میوه قرمز رنگ، فعالیت رادیکال‌های آزاد در سطح قرنیه را کاهش می‌دهند. این کاهش فعالیت به معنی کاهش احتمال بروز مشکل دژنراسیون ماکولا است. تباهی لکه زرد عنوان دیگر این بیماری است.

اکثر کسانی که دچار این بیماری می‌شوند، مسن هستند. از سوی دیگر مصرف کردن و استفاده از خواص توت فرنگی بروز مشکل بزرگ دیگری در چشم به عنوان آب مروارید را کاهش می‌دهد. آب مروارید در صورت عدم درمان منجر به کوری فرد می‌شود.

مهم‌ترین ترکیبی که در خواص توت فرنگی دخیل است، ویتامین ث نام دارد. مصرف کردن ویتامین ث نه تنها به کاهش مشکلات اشاره شده کمک می‌کند بلکه می‌تواند فعالیت رادیکال‌های آزاد حاصل از برخورد پرتوهای خطرناک خورشید را نیز کاهش دهد.

به این ترتیب خواص توت فرنگی باعث خواهد شد که چشمانی سالم و همچنین زندگی بدون مشکل بینایی داشته باشید. البته باید گفت که مصرف کردن توت فرنگی مهر تأییدی برای عدم مراقبت از سلامتی چشم نیست و شما باید در طول زندگی مراقب چشمان خود باشید.

 

جلوگیری از بروز سرطان با خواص توت فرنگی

توت فرنگی مقدار زیادی ترکیبات آنتی اکسیدانی از جمله ویتامین ث در خود دارد. مصرف کردن ویتامین ث بر اساس مطالعات علمی انجام شده به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می‌کند. زمانی که سیستم ایمنی قوی داشته باشید، فعالیت رادیکال‌های آزاد که مهم‌ترین عامل بروز سرطان هستند کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین می‌توان گفت که یکی دیگر از خواص توت فرنگی کاهش احتمال بروز سرطان در بدن است. از سوی دیگر توت فرنگی دارای مقدار زیادی ترکیب فیتوکمیکال است. فیتوکمیکال ها تنها در ترکیبات گیاهی وجود دارد و بدن جانداران قادر به تولید آن‌ها نیست.

اسید لاجیک از جمله این ترکیبات فیتوکمیکالی است. فعالیت اسید لاجیک در بدن باعث خواهشد شد تا مقدار فعالیت عوامل به وجود اورنده سرطان های مختلف از جمله سرطان مری کاهش پیدا کند. به این ترتیب در نظر داشته باشید که مصرف کردن توت فرنگی می‌تواند گام مهمی در سلامتی شما باشد.

همین امروز اگر توت فرنگی در بازار وجود دارد دست به کار شوید و مقدار توت فرنگی برای مصرف هفتگی خود خریداری کنید. ترکیب کردن خواص توت فرنگی به همراه خواص دیگر میوه‌ها باعث خواهد شد تا تأثیر مثبت بیشتری روی سلامتی خود احساس کنید.

 

توت فرنگی و سلامت جنین

اگر باردار هستید و می‌خواهید که فرزند سالمی داشته باشید با مشورت گرفتن از پزشک خود خواص توت فرنگی را استفاده کنید. بر اساس مقاله های پزشکی منتشر شده خواص توت فرنگی به سلامت نوزاد در هنگام جنینی کمک زیادی می‌کند.

توت فرنگی دارای مقدار زیادی ترکیب، به نام فولات است. فولات نوعی ویتامین ب است که در هنگام بارداری مصرف کردن آن توسط مادران برای سلامتی نوزادان لازم و ضروری است. مصرف کردن فولات در دوران ابتدایی بارداری باعث خواهد شد تا تکمیل سیستم عصبی و جمجمه نوزاد سیر طبیعی خود را داشته باشد.

همچنین مصرف کردن ویتامین ب از جمله فولات، بروز مشکلات مادرزادی در نوزادان را کاهش می‌دهد. از این رو توصیه می کنیم با مشورت گرفتن از پزشک خود در دوران بارداری مصرف کردن خواص توت فرنگی را شروع کنید. به این ترتیب نه تنها مادر سالمی‌خواهید بود بلکه به سلامتی نوزاد خود نیز کمک خواهید کرد.

 

خواص توت فرنگی برای مغز

توت فرنگی هیچ شباهتی به مغز انسان ندارد اما به اندازه گردو خواص سلامتی در خود دارد. بر اساس مطالعات انجام شده روی توت فرنگی وجود ترکیبات انتی اکسیدانی و فیتوکمیکالی خاصی در توت فرنگی باعث شده است که این میوه در میان چندین میوه مؤثر در سلامتی مغز جای‌گیرید.

از جمله تأثیرات سلامتی توت فرنگی بر روی مغز، کاهش یافتن درصد بروز آلزایمر است. آلزایمر در اثر فعالیت رادیکال‌های آزاد در شبکه عصبی مغز بروز می‌دهند. شاید عوامل دیگر نیز در این مورد دخیل باشند اما مصرف کردن توت فرنگی به نوبه خود باعث خواهد شد تا مقدار واکنش‌های رادیکال آزاد کاهش پیدا کند.

به این ترتیب مغز شما همیشه رابط‌های عصبی خود را به صورت کاملاً سالم خواهد داشت. در این صورت است که بروز مشکلات خاصی همانند آلزایمر در سنین که سالی با مصرف کردن خواص توت فرنگی در دوران جوانی کاهش پیدا می‌کند.

مطالعات زیادی در دانشگاه‌های مختلف از جمله هاروارد انجام شده است که در آن مصرف کردن توت فرنگی باعث کاهش مقدار آلزایمر در زنان مسن شده است. توت فرنگی ترکیبات مؤثر زیادی از جمله فلانویئد ها در خود دارد که در مقاله دانشگاه هاروارد نیز به آن اشاره شده است.

همچنین مطالعه دیگری روی خواص توت فرنگی برای مغز انجام شده است که در آن مشاهده شد، مصرف کردن توت فرنگی باعث خواهد شد تا فرایند، خود خواری یا اتوفاژی مغز نیز کاهش چشم گیری داشته باشد. این خواص توت فرنگی به واسطه کاهش دادن تجمع پروتئین‌های بروز دهنده این مکانیسم در مغز است که شما می‌توانید از آن برای رسیدن به سلامتی استفاده کنید.

 

درمان نقرس یکی از خواص توت فرنگی

آیا می‌دانستید که یکی دیگر از خواص توت فرنگی توانایی آن در درمان نقرس است. در اثر ازدیاد اوره بدن، مفاصل و غضروف‌ها دچار تجمع اوره می‌شوند. به این ترتیب کریستالی شدن ترکیبات شیمیایی خاصی در این قسمت‌ها دردهای شدید به وجود می‌آورد. مصرف کردن برخی از مواد غذایی به کاهش کریستالی شدن کمک می‌کند که از جمله آن‌ها توت فرنگی است.

از سوی دیگر خواص توت فرنگی به دلیل داشتن مقدار زیاد آب به بیماران نقرسی کمک می‌کند. بر اساس مطالعات و راه‌های درمانی که به بیماران نقرسی پیشنهاد می‌شود، مصرف کردن آب زیاد دردهای نقرس و همچنین پیشرفت آن در بدن را کاهش می‌دهد.

خوشبختانه توت فرنگی مقدار زیادی آب در کنار ترکیبات دیگر مفید برای درمان نقرس دارد. به این ترتیب ما به شما توصیه داریم که با مشورت گرفتن از پزشک خود در کنار داروهای درمانی از خواص توت فرنگی نیز به منظور بهبود نقرس خود استفاده کنید.

در اینجا، باید اشاره کنیم که وجود ترکیبات مقوی همانند فلانوئیدها نیز به درمان نقرس کمک می‌کند. کاتچین، آنتوسیانین، کوئرسین و کائمفرول از جمله ترکیبات فلانوئیدی هستند که عنوان آن‌ها برای درمان نقرس به گوش می‌رسد. نقرس نوعی التهاب است و مصرف کردن این مواد مغذی آن را کاهش می‌دهد.

 

خواص توت فرنگی در سلامت مفاصل

فعالیت رادیکال‌های آزاد منحصر به یک نقطه از بدن نمی‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده فعالیت رادیکال‌های آزاد روی مفاصل می‌تواند منجر به تجمع سموم در این قسمت از بدن شود. با افزایش مقدار سموم عملکرد مفاصل دچار مشکل خواهد شد.

بروز التهاب‌های شدید در مفاصل اولین نشانه‌های فعالیت رادیکال‌های آزاد در مفاصل است. خواص توت فرنگی به دلیل داشتن انواع انتی اکسیدان های مؤثر باعث خواهد شد تا فعالیت رادیکال‌های آزاد کاهش پیدا کند. به این ترتیب توت فرنگی مقدار التهاب‌های مفاصل را کاهش خواهد دارد.

از جمله مشکلات مفصلی، آرتروز است که شما با مصرف کردن مواد غذایی همانند توت فرنگی و انجام دادن فعالیت‌های ورزشی می‌توانید بر آن پیروز شوید.

 

خواص ضد پیری توت فرنگی

توت فرنگی به پوست شما کمک خواهد کرد تا جوان‌تر از سن واقعی خود به نظر برسد. توت فرنگی دارای مقدار زیادی ترکیبات انتی اکسیدانی از جمله ویتامین ث است. وجود ویتامین ث باعث خواهد شد تا فعالیت‌های رادیکالی ناشی از برخورد اشعه‌های خورشید کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر بروز چین و چروک‌های صورت که یکی از نشانه‌های بارز پیری در افراد مسن هست را به تعویق می‌اندازد. استفاده کردن از ماسک‌های صورت همچنین خواهد توانست عمق چین و چروک‌های پوست را کاهش دهد تا پوست جوان‌تر داشته باشید

 

عوارض توت فرنگی

 • توت‌فرنگی یکی از میوه‌های حاوی مقادیر بالای آفت کش است که باعث بروز آلرژی در افراد می‌شود.
 • از خواص توت فرنگی مقادیر بالایی پتاسیم است و با داروهای بتا بلوکر که برای درمان بیماری قلبی تجویز می‌شوند، تداخل ایجاد می‌کنند.
 • مقادیر بالای پتاسیم موجود در توت‌فرنگی برای افرادی که بیماری کلیوی دارند کشنده است.
 • توت‌فرنگی برای افرادی که اختلالات خونریزی دارند مضر است چون لخته شدن خون را کاهش می‌دهد.
 • از آنجا که برای پرورش این میوه سموم و آفت کش‌های زیادی استفاده می‌شود تا حد امکان از توت فرنگی‌های ارگانیک و محلی استفاده کنید.

 

غذای خوشمزه با توت‌فرنگی

توت‌فرنگی اغلب در دسر و بستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین عصاره آن به عنوان ماده نگه‌دارنده در اکثر محصولات وجود دارد. همچنین به واسطه داشتن طعم شیرین و جذاب در کنار سایر میوه‌ها نیز می‌توانید توت‌فرنگی را بخورید. اگر به دنبال دستورالعمل اضافه کردن توت‌فرنگی به رژیم غذایی خود هستید، ما به شما چند راه ساده را پیشنهاد خواهیم داد:

 

خوردن توت‌فرنگی خام

توت فرنگی را به صورت خام خوردن راحت‌ترین کار برای اضافه کردن آن به وعده‌های غذایی خودتان است. قبل از خوردن آن حتماً توت فرنگی را بشورید و داخل حوله کاغذی آن‌ها را خشک کنید. توت فرنگی تماس مستقیم با زمین دارد و اغلب می‌تواند حامل مواد شیمیایی و کود باشد که سیستم گوارشی شما را تحریک می‌کند.

 

توت‌فرنگی در سالاد

توت‌فرنگی علاوه بر زیبایی می‌تواند طعم خوشمزه‌ای به سالاد شما بدهد. توت فرنگی در سالاد کمتر استفاده می‌شود اما شما با درست کردن سالاد میوه می‌توانید تعداد زیادی میوه مختلف با خواص گوناگون را یکجا میل کنید.

 

موس توت‌فرنگی

موس معمولاً به دسری سرد که برگرفته از دستورالعمل فرانسوی است، گفته می‌شود. موس توت‌فرنگی یکی از خوشمزه‌ترین و همچنین بهترین روش‌ها برای خوردن و واردکردن توت فرنگی به وعده‌های غذایی خودتان است.

خواص توت فرنگی

توت‌فرنگی در صبحانه

اگر عادت دارید که صبح خود را با آب پرتقال شروع کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم، چند تکه توت‌فرنگی داخل آب پرتقال خود اضافه و آن را میکس کنید. شیکی که از توت‌فرنگی و پرتقال به دست می‌آید می‌تواند شما را تا ساعت‌ها بعد از صبحانه سرحال نگه دارد.

 

توت‌فرنگی خامه‌ای

اگر فشار خون یا چربی خون مرزی و زیادی ندارید می‌توانید ترکیبی از توت‌فرنگی به همراه سایر انواع توت‌ها را در خامه امتحان کنید. مراقب باشید که مزه این ترکیب ممکن است شما را وابسته خود کند.

 

غذا با توت‌فرنگی

شاید ما دوست نداشته باشیم توت فرنگی را به غذا اضافه کنیم اما در بسیاری از کشورهای دنیا، توت فرنگی را نه تنها به عنوان پیش‌غذا بلکه به عنوان خود غذا نیز استفاده می‌کنند. معمولاً توت فرنگی را به صورت آب پز شده در کنار مرغ و گوشت می‌توان سرو کرد.

 

پیتزا توت فرنگی

پیتزا آخرین وسوسه‌ای است که هر کسی را می‌تواند مغلوب کند. حالا توت‌فرنگی روی پیتزا می‌تواند توجیه خوبی برای پختن پیتزا و خوردن گاه‌به‌گاه آن باشد. اگر علاقه زیادی به پیتزا سبزیجات دارید، پیتزا توت فرنگی را نیز به آن اضافه کنید.

 

توت فرنگی و آووکادو

ترکیب توت فرنگی به همراه اووکادو مزه ای کاملا شیرین دارد و معمولاً در کنار غذاهایی به مانند مرغ سرخ شده یا ماهی زغالی خورده می‌شود همچنین از این ترکیب می‌شود به عنوان میان وعده نیز استفاده کرد.

 

چای سرد توت فرنگی

توت‌فرنگی می‌تواند طعم و مزه دلنشیتی به چای بدهد. آنچه شما برای تهیه چای توت‌فرنگی نیاز دارید، چای، یک لیوان آب جوش و چند تکه توت فرنگی است. چای و توت فرنگی را به روش قدیمی دم چای، دم‌کنید. چای دم شده را از صافی عبور دهید. اجازه دهید سرد شود. تکه هایی از یخ به آن اضافه کنید و اگر چای شیرین شده دوست دارید، شکر هم فراموش نشود. آیس تی توت فرنگی شما حاضر است. برای تزئین چند تکه توت فرنگی برش خورده نیز کنار آن قرار دهید.

اما انتخاب توت‌فرنگی و نگهداری از آن با وجود همه سادگی‌هایی که دارد، می‌تواند کار سختی باشد. در ادامه شاهد نکاتی در مورد خرید توت‌فرنگی و همچنین نگه‌داری آن خواهید بود.

 

نکات خرید توت فرنگی سالم

در خرید توت فرنگی رعایت چند نکته باعث می‌شود که لذت شما از خوردن آن و فوایدی که به دنبالش است، بیشتر شود. برای خرید توت فرنگی سالم نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • توت فرنگی زود فاسد می‌شود پس توت فرنگی تازه خریداری کنید.
 • توت‌فرنگی‌هایی به رنگ قرمز تیره انتخاب کنید. همچنین به جوانه سبز آن دقت کنید تا سبز و رنگ قهوه‌ای به خود نگرفته باشد.
 • توت‌فرنگی‌هایی را انتخاب کنید که اساسا کوچک جثه و ریز هستند تا از مشکل مواد شیمایی زیاد و کود در امان باشید.
 • توت فرنگی بعد از برداشت دوباره شروع به رسیدن نمی‌کند و مانند موز یا سایر میوه‌ها نیست؛ بنابراین از خوردن و خرید توت‌فرنگی‌هایی با رنگ سبز، زرد و همچنین متمایل به قهوه‌ای خودداری کنید.
 • توت فرنگی را بو کنید تا از عطر آن متوجه شوید که تازه و شاداب است.
 • توت فرنگی‌های له شده ویتامین ث کمتری دارند، بنابراین انواع تازه و شاداب بدون ضربه را انتخاب کنید.
 • از خرید بسته‌بندی‌های فشرده شده توت فرنگی به واسطه فسادی که ممکن است در آن‌ها وجود داشته باشد خودداری کنید.
 • توت فرنگی چروک خرده نخرید و صبر کنید تا توت فرنگی‌های مخصوص همان فصل به بازار بیاید. بهترین توت فرنگی مختص تابستان و بهار است.

 

نکات نگهداری توت‌فرنگی

در نگهداری توت فرنگی رعایت چند نکته باعث می‌شود که مدت زمان نگهداری بیشتر و ارزش غذایی آن‌ها حفظ شود:

 • توت فرنگی را تا جایی که می‌توانید بدون نگهداری در یخچال به مدت طولانی بخورید و آن‌ها را به صورت شسته شده نگهداری نکنید.
 • زمانی که توت فرنگی یخ زده باشد شما می بایست احتیاط بیشتری در نگهداری آن کنید.
 • توت فرنگی شسته شده را در داخل کاغذهای مخصوص غذا بپیچید به گونه ای که هوا رسانی کافی داشته باشند و به مدت حداکثر ۲ تا ۳ روز در یخچال نگهداری کنید.
 • توت فرنگی‌های ضربه دیده را از توت فرنگی های سالم جدا کنید و زودتر بخورید.
 • توت‌فرنگی‌ها نشسته را در داخل ظرف در بسته نگهداری کنید تا آلودگی آن‌ها به دیگر مواد غذایی کشیده نشود.
 • توت فرنگی را به مدت طولانی در دمای خانه یا زیر نور خورشید نگهداری نکنید چرا که موجب فساد زود به هنگام آن‌ها می‌شود.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

2 Comments

 1. من عاشق توت فرنگی هستم.
  در مورد خواص این میوه خیلی نمیدونستم
  ممنوم ازت نسیم جان بابت این همه اطلاعات
  مفید و کاربردی که در اختیار کاربران جیمیتو قرار میدی
  من این مقاله رو برای چندتا از دوستامم فرستادم تا اوناهم
  بخونند و اطلاعاتشون بره بالا. مرسی عزیزم
  به تلاشت ادامه بده :*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *