با خواص توت فرنگی آشنا شوید

توت فرنگی ؛ با 11 +1 خواص توت فرنگی آشنا شوید

توت فرنگی یک میوه خوش خوراک و لذیذ است که هواداران بسیار زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد خواص توت فرنگی برای شما بنویسیم با جیمیتو همراه ما باشید.

 

توت‌فرنگی

توت فرنگی گیاهی نهان دانه و میوه‌ای به همین نام دارد. توت‌فرنگی معمولاً در آب و هوای معتدل گرم و در بستری غنی از گیاه خاک رشد می‌کند و به شدت در اثر سرما آسیب‌پذیر است. توت‌فرنگی تاریخچه‌ای نسبتاً جدید دارد. ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال قبل، توت‌فرنگی به شکل امروزی وجود نداشت و اکثر کاربردهای آن به شکل دارویی بود. فرانسه اولین کشوری بود که کشت توت‌فرنگی را از جنگل به مزارع رساند و از آن گیاه اهلی مخصوص مصرف انسان ساخت.

هنوز هم در جنگل‌های شمال ایران توت فرنگی به شکل وحشی وجود دارد. توت‌فرنگی در ایران نیز قدمت کمی دارد. توت‌فرنگی انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 

انواع توت فرنگی

تقسیم‌بندی توت فرنگی بر اساس بزرگی و کوچکی محصول بسیار متعدد است، از این رو توت‌فرنگی را به میزان باردهی در سال تقسیم و دسته‌بندی می‌کنند:

 

توت فرنگی بهاره

این توت‌فرنگی در طول سال یک‌بار گل و میوه دهی می‌کند و بیشتر توت فرنگی‌های بازار را به خود اختصاص می‌دهد.

 

توت فرنگی چهارفصل

این توت‌فرنگی گل‌دهی بیش از یک‌بار دارد و می‌تواند در تمام سال میوه داشته باشد. بوته این گیاه در سال اول کشت عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد.

 

ارزش غذایی توت فرنگی

توت فرنگی بر اساس مواد مغذی که در خود دارد، می‌تواند خواص سلامتی متعددی را نیز به دنبال داشته باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت؛ اما ابتدا ارزش غذایی توت‌فرنگی را بیان می‌کنیم تا شفاف‌سازی لازم در مورد خواص سلامتی آن صورت گیرد.

 

انواع ویتامین در ۱۰۰ گرم از آن

 • ویتامین A 1 میکروگرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین C 58.8 میلی‌گرم (۶۵ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین D 0
 • ویتامین E 0.29 میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین K 2.2 میکروگرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B1 یا تیامین ۰٫۰۲ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B2 یا ریبوفلاوین ۰٫۰۲ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B3 یا نیاسین ۰٫۳۹ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B5 یا پنتوتنیک اسید ۰٫۱۳ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B6 یا پیریدوکسین ۰٫۰۵ میلی‌گرم (۴ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین B12 0
 • فولات ۲۴ میکروگرم (۶ درصد نیاز روزانه)
 • کولین (نوعی ویتامین ب) ۵٫۷ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)

 

مواد معدنی در ۱۰۰ گرم از آن

 • کلسیم ۱۶ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • آهن ۰۴۱ میلی‌گرم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • منیزیم ۱۳ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • فسفر ۲۴ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • پتاسیم ۱۵۳ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • سدیم ۱ میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • روی ۰۱۴ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • مس ۰٫۰۵ میلی‌گرم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • منگنز ۰٫۳۹ میلی‌گرم (۱۷ درصد نیاز روزانه)
 • سدیم ۰٫۴ میکروگرم (۱ درصد نیاز روزانه)

 

سایر مواد مغذی توت فرنگی

همچنین می‌توان گفت که در ۱۵۳ گرم توت‌فرنگی (یک فنجان) ۴۹ کالری و ۷ گرم قند وجود دارد. توت‌فرنگی هیچ چربی نداشته و دارای ۳ گرم فیبر است. البته مواد مغذی دیگری نیز در یک فنجان توت‌فرنگی به شرح زیر وجود دارد:

 • ۱ گرم پروتئین (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ۴ میلی‌گرم ویتامین ث (۱۴۹ درصد نیاز روزانه)
 • ۶ میلی‌گرم منیزیم (۲۹ درصد نیاز روزانه)
 • ۵ میکروگرم فولات (۹ درصد نیاز روزانه)
 • ۲۳۳ میلی‌گرم پتاسیم (۷ درصد نیاز روزانه)
 • ۸ میلی‌گرم منگنز (۵ درصد نیاز روزانه)
 • ۳ میکروگرم ویتامین K (4 درصد نیاز روزانه)

همان‌طور که مشاهده می‌کنید وجود مواد مغذی بسیار مهم در بدن که توت‌فرنگی حامل آن‌ها است، موجب بروز خواص سلامتی و توصیه همیشگی پزشکان برای خوردن آن است.

خواص توت فرنگی

خواص توت فرنگی

انواع توت‌ها و از جمله این میوه حاوی مقادیر بالایی آنتی اکسیدان، پلی فنل می‌باشند، از خواص توت فرنگی اینکه سرشار از ویتامین C، فولات، پتاسیم، منگنز، فیبر غذایی و منیزیم است.

 

سلامت قلب

یکی از خواص توت فرنگی کمک به سلامت قلب است. این میوه با اثرات لیپوپروتئین کم چگالی یا LDL (کلسترول بد خون که سبب ایجاد پلاک در شریان‌ها می‌شود) مقابله می‌کنند، و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند.

 

موثر در لاغری

توت فرنگی قند، ‌کالری و سدیم کمی دارد و بدون چربی است. قند طبیعی موجود در توت‌فرنگی با ۴ گرم در هر وعده بسیار کم است. این میوه همچنین حاوی نیترات است که جریان خون و اکسیژن را در سراسر بدن افزایش می‌دهد و باعث کاهش وزن می‌شود. نیترات همچنین مانع خسته شدن عضلات پس از ورزش می‌شود. یکی از خواص توت فرنگی کاهش وزن در افراد است.

 

افزایش سیستم دفاعی بدن

توت فرنگی منبعی غنی از ویتامین C است، ویتامینی که تقویت کننده سیستم ایمنی است. آنتی‌اکسیدان فراوانی نیز در توت‌فرنگی موجود است. یک فنجان توت‌فرنگی می‌تواند حدود ۱۰۰٪ از نیاز روزانه به این ویتامین را فراهم کند.

 

بهبود حافظه

اگر می خواهید حافظه خود را تقویت کند، کمی توت‌فرنگی به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. این میوه پر از فیستین است که مسیرهای سیگنال دهنده را تحریک نموده و به بهبود حافظه کمک می کند. طبق تحقیقات انجام شده در مجله عصب شناسی منتشر شده، مصرف ۲ یا چند توت‌فرنگی در هفته کمک می‌کند که زوال حافظه در زنان مسن به تعویق بیافتد.

 

تنظیم قند خون

توت فرنگی یکی از میوه‌ها با شاخص گلیسمی پایین و دارای فیبر بالا است که به تنظیم قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک می‌کند. محققان در سال ۲۰۱۱ کشف کردند که خوردن حدود ۳۷ توت‌فرنگی در روز با تامین فیزیتین، فلاونوئید می تواند به طور قابل توجهی عوارض دیابت مانند بیماری کلیوی و نوروپاتی را کاهش دهد. از خواص توت فرنگی تنظیم قند خون و کنترل دیابت است.

 

سفید شدن دندان

از خواص توت فرنگی حاوی اسید مالیک است و می‌تواند برای سفید کردن دندان استفاده شود. توت‌فرنگی‌ها را له کنید و با کمی جوش شیرین ترکیب کنید، این خمیر دندان را بر روی دندان بمالید و به مدت ۵ دقیقه مسواک بزنید و سپس با آب خوب بشویید.

 

رفع یبوست

مقدار فراوان فیبر و آب موجود در توت‌فرنگی برای درمان یبوست موثر است. این میوه نه تنها می‌تواند به حرکت منظم روده کمک کند، بلکه قادر است بدنتان را هیدراته نگه دارد.  یکی از خواص توت فرنگی رفع یبوست است.

 

مانع افسردگی

افسردگی می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که هوموسیستئین شکل می‌گیرد و مانع از رسیدن خون به مغز می‌شود. مقدار بیش از حد آن همچنین در تولید سروتونین اختلال ایجاد می‌کند، هورمونی که به شما احساس خوبی می‌دهد. توت‌فرنگی حاوی فولات است که می‌تواند مانع از اضافه شدن مقدار هموسستئین شود و در نتیجه خلق و خوی شما را بهبود می‌دهد.

 

از بین برن آکنه

آنتی‌اکسیدان موجود در توت‌فرنگی سبب می‌شود که پاک‌کننده‌ای شگفت‌انگیز برای پوست باشد. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که ۱/۲ فنجان توت‌فرنگی خرد شده را با ۱ قاشق غذاخوری خامه‌ی ترش مخلوط کنید و آن را روی پوست صورتتان بگذارید و اجازه بدهید به مدت ۱۰ دقیقه بماند. این ترکیب آکنه و همچنین ضایعات پوستی را پاک می‌کند.  پس یکی از خواص توت فرنگی کمک به از بین بردن جوش است.

 

محافظت در برابر نور خورشید

تابش خورشید یکی از بزرگ‌ترین عوامل خارجی است که می‌تواند به سلامت پوست شما آسیب وارد کند. اما شما می‌توانید با استفاده از توت‌فرنگی جلوی بروز تمام این آسیب‌های احتمالی را بگیرید.

 

بهبود رشد مو

مقدار فراوان اسید الاجیک موجود در توت‌فرنگی مانع از کم شدن حجم مو یا ریزش مو می‌شود و همچنین ترکیب توت فرنگی با روغن درخت چای یا روغن آویشن به دلیل میزان فراوان مس و منگنز موجود در آن باعث افزایش خواص ضد قارچی آن می‌شود. این ترکیب در درمان شوره‌ی سر موثر است. پس یکی از خواص توت فرنگی کمک به رشد موهای شماست.

خواص توت فرنگی

عوارض توت فرنگی

 • توت‌فرنگی یکی از میوه‌های حاوی مقادیر بالای آفت کش است که باعث بروز آلرژی در افراد می‌شود.
 • از خواص توت فرنگی مقادیر بالایی پتاسیم است و با داروهای بتا بلوکر که برای درمان بیماری قلبی تجویز می‌شوند، تداخل ایجاد می‌کنند.
 • مقادیر بالای پتاسیم موجود در توت‌فرنگی برای افرادی که بیماری کلیوی دارند کشنده است.
 • توت‌فرنگی برای افرادی که اختلالات خونریزی دارند مضر است چون لخته شدن خون را کاهش می‌دهد.
 • از آنجا که برای پرورش این میوه سموم و آفت کش‌های زیادی استفاده می‌شود تا حد امکان از توت فرنگی‌های ارگانیک و محلی استفاده کنید.

 

غذای خوشمزه با توت‌فرنگی

توت‌فرنگی اغلب در دسر و بستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین عصاره آن به عنوان ماده نگه‌دارنده در اکثر محصولات وجود دارد. همچنین به واسطه داشتن طعم شیرین و جذاب در کنار سایر میوه‌ها نیز می‌توانید توت‌فرنگی را بخورید. اگر به دنبال دستورالعمل اضافه کردن توت‌فرنگی به رژیم غذایی خود هستید، ما به شما چند راه ساده را پیشنهاد خواهیم داد:

 

خوردن توت‌فرنگی خام

توت فرنگی را به صورت خام خوردن راحت‌ترین کار برای اضافه کردن آن به وعده‌های غذایی خودتان است. قبل از خوردن آن حتماً توت فرنگی را بشورید و داخل حوله کاغذی آن‌ها را خشک کنید. توت فرنگی تماس مستقیم با زمین دارد و اغلب می‌تواند حامل مواد شیمیایی و کود باشد که سیستم گوارشی شما را تحریک می‌کند.

 

توت‌فرنگی در سالاد

توت‌فرنگی علاوه بر زیبایی می‌تواند طعم خوشمزه‌ای به سالاد شما بدهد. توت فرنگی در سالاد کمتر استفاده می‌شود اما شما با درست کردن سالاد میوه می‌توانید تعداد زیادی میوه مختلف با خواص گوناگون را یکجا میل کنید.

 

موس توت‌فرنگی

موس معمولاً به دسری سرد که برگرفته از دستورالعمل فرانسوی است، گفته می‌شود. موس توت‌فرنگی یکی از خوشمزه‌ترین و همچنین بهترین روش‌ها برای خوردن و واردکردن توت فرنگی به وعده‌های غذایی خودتان است.

 

توت‌فرنگی در صبحانه

اگر عادت دارید که صبح خود را با آب پرتقال شروع کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم، چند تکه توت‌فرنگی داخل آب پرتقال خود اضافه و آن را میکس کنید. شیکی که از توت‌فرنگی و پرتقال به دست می‌آید می‌تواند شما را تا ساعت‌ها بعد از صبحانه سرحال نگه دارد.

 

توت‌فرنگی خامه‌ای

اگر فشار خون یا چربی خون مرزی و زیادی ندارید می‌توانید ترکیبی از توت‌فرنگی به همراه سایر انواع توت‌ها را در خامه امتحان کنید. مراقب باشید که مزه این ترکیب ممکن است شما را وابسته خود کند.

 

غذا با توت‌فرنگی

شاید ما دوست نداشته باشیم توت فرنگی را به غذا اضافه کنیم اما در بسیاری از کشورهای دنیا، توت فرنگی را نه تنها به عنوان پیش‌غذا بلکه به عنوان خود غذا نیز استفاده می‌کنند. معمولاً توت فرنگی را به صورت آب پز شده در کنار مرغ و گوشت می‌توان سرو کرد.

 

پیتزا توت فرنگی

پیتزا آخرین وسوسه‌ای است که هر کسی را می‌تواند مغلوب کند. حالا توت‌فرنگی روی پیتزا می‌تواند توجیه خوبی برای پختن پیتزا و خوردن گاه‌به‌گاه آن باشد. اگر علاقه زیادی به پیتزا سبزیجات دارید، پیتزا توت فرنگی را نیز به آن اضافه کنید.

 

توت فرنگی و آووکادو

ترکیب توت فرنگی به همراه اووکادو مزه ای کاملا شیرین دارد و معمولاً در کنار غذاهایی به مانند مرغ سرخ شده یا ماهی زغالی خورده می‌شود همچنین از این ترکیب می‌شود به عنوان میان وعده نیز استفاده کرد.

 

چای سرد توت فرنگی

توت‌فرنگی می‌تواند طعم و مزه دلنشیتی به چای بدهد. آنچه شما برای تهیه چای توت‌فرنگی نیاز دارید، چای، یک لیوان آب جوش و چند تکه توت فرنگی است. چای و توت فرنگی را به روش قدیمی دم چای، دم‌کنید. چای دم شده را از صافی عبور دهید. اجازه دهید سرد شود. تکه هایی از یخ به آن اضافه کنید و اگر چای شیرین شده دوست دارید، شکر هم فراموش نشود. آیس تی توت فرنگی شما حاضر است. برای تزئین چند تکه توت فرنگی برش خورده نیز کنار آن قرار دهید.

اما انتخاب توت‌فرنگی و نگهداری از آن با وجود همه سادگی‌هایی که دارد، می‌تواند کار سختی باشد. در ادامه شاهد نکاتی در مورد خرید توت‌فرنگی و همچنین نگه‌داری آن خواهید بود.

خواص توت فرنگی

نکات خرید توت فرنگی سالم

در خرید توت فرنگی رعایت چند نکته باعث می‌شود که لذت شما از خوردن آن و فوایدی که به دنبالش است، بیشتر شود. برای خرید توت فرنگی سالم نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • توت فرنگی زود فاسد می‌شود پس توت فرنگی تازه خریداری کنید.
 • توت‌فرنگی‌هایی به رنگ قرمز تیره انتخاب کنید. همچنین به جوانه سبز آن دقت کنید تا سبز و رنگ قهوه‌ای به خود نگرفته باشد.
 • توت‌فرنگی‌هایی را انتخاب کنید که اساسا کوچک جثه و ریز هستند تا از مشکل مواد شیمایی زیاد و کود در امان باشید.
 • توت فرنگی بعد از برداشت دوباره شروع به رسیدن نمی‌کند و مانند موز یا سایر میوه‌ها نیست؛ بنابراین از خوردن و خرید توت‌فرنگی‌هایی با رنگ سبز، زرد و همچنین متمایل به قهوه‌ای خودداری کنید.
 • توت فرنگی را بو کنید تا از عطر آن متوجه شوید که تازه و شاداب است.
 • توت فرنگی‌های له شده ویتامین ث کمتری دارند، بنابراین انواع تازه و شاداب بدون ضربه را انتخاب کنید.
 • از خرید بسته‌بندی‌های فشرده شده توت فرنگی به واسطه فسادی که ممکن است در آن‌ها وجود داشته باشد خودداری کنید.
 • توت فرنگی چروک خرده نخرید و صبر کنید تا توت فرنگی‌های مخصوص همان فصل به بازار بیاید. بهترین توت فرنگی مختص تابستان و بهار است.

 

نکات نگهداری توت‌فرنگی

در نگهداری توت فرنگی رعایت چند نکته باعث می‌شود که مدت زمان نگهداری بیشتر و ارزش غذایی آن‌ها حفظ شود:

 • توت فرنگی را تا جایی که می‌توانید بدون نگهداری در یخچال به مدت طولانی بخورید و آن‌ها را به صورت شسته شده نگهداری نکنید.
 • زمانی که توت فرنگی یخ زده باشد شما می بایست احتیاط بیشتری در نگهداری آن کنید.
 • توت فرنگی شسته شده را در داخل کاغذهای مخصوص غذا بپیچید به گونه ای که هوا رسانی کافی داشته باشند و به مدت حداکثر ۲ تا ۳ روز در یخچال نگهداری کنید.
 • توت فرنگی‌های ضربه دیده را از توت فرنگی های سالم جدا کنید و زودتر بخورید.
 • توت‌فرنگی‌ها نشسته را در داخل ظرف در بسته نگهداری کنید تا آلودگی آن‌ها به دیگر مواد غذایی کشیده نشود.
 • توت فرنگی را به مدت طولانی در دمای خانه یا زیر نور خورشید نگهداری نکنید چرا که موجب فساد زود به هنگام آن‌ها می‌شود.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

2 Comments

 1. من عاشق توت فرنگی هستم.
  در مورد خواص این میوه خیلی نمیدونستم
  ممنوم ازت نسیم جان بابت این همه اطلاعات
  مفید و کاربردی که در اختیار کاربران جیمیتو قرار میدی
  من این مقاله رو برای چندتا از دوستامم فرستادم تا اوناهم
  بخونند و اطلاعاتشون بره بالا. مرسی عزیزم
  به تلاشت ادامه بده :*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *