طرز تهیه کیک اسفنجی مرحله به مرحله

طرز تهیه کیک اسفنجی مرحله به مرحله

مدت زمان لازم برای آماده کردن مواد اولیه کیک اسفنجی حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه، و مدت زمان لازم برای پختن آن حدود ۳۰ الی ۳۵ دقیقه است که روی هم رفته می‌شود چیزی در حدود ۶۰ الی ۷۵ دقیقه. در مقاله امروز قصد داریم شما را با طرز تهیه کیک اسفنجی خوش طعم آشنا کنیم.

 

مرحله اول طرز تهیه کیک اسفنجی

قبل از شروع، همه مواد اولیه لازم را آماده کنید. در ابتدا تمام مواد اولیه را بر طبق مقدارهایی که در قسمت بالا گفتیم اندازه بگیرید و در نزدیکی خود قرار بدهید. قبل از هر کاری، آرد و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کرده و الک کنید و کنار بگذارید تا زمانی که به آن‌ها نیاز پیدا کنید.

فر را روشن کنید و دمای آن را روی ۳۷۵ درجه فارنهایت (یعنی معادل ۱۹۰ درجه سانتیگراد) تنظیم کنید تا قبل از پختن کیک گرم شود. می‌توانید به عنوان یک جایگزین برای کره یا روغن، از کاغذ روغنی استفاده کنید. مزیت استفاده از کاغذ روغنی این است که با وجود آن دیگر نیازی به کره و یا هیچگونه اسپری کردن روغن ندارید؛ چون در این حالت کیک و کوکی و هر چیز پختنی دیگری که درست کنید، به ته ظرف نمی‌چسبد.

 

طرز تهیه کیک اسفنجی

اضافه کردن تخم مرغ

با استفاده از یک همزن برقی، تخم مرغ‌ها را خوب هم بزنید. شما می‌توانید برای این کار از یک همزن استاندارد و یا یک همزن ایستاده استفاده کنید. در هنگام پختن کیک، مطمئن شوید که دمای تخم مرغ‌ها با دمای اتاق یکی است. برای رسیدن به این هدف، بهتر است که نیم ساعت قبل از شروع به درست کردن کیک، تخم مرغ‌ها را از یخچال بیرون بیاورید. اما یادتان باشد هرگز بیشتر از ۳۰ دقیقه تخم مرغ‌ها را بیرون از یخچال نگه ندارید.

 

شکر را به تخم مرغ‌ها اضافه کنید

در مرحله بعدی از طرز تهیه کیک اسفنجی ساده، شکر را به تخم مرغ‌ها اضافه کنید و با استفاده از یک همزن دستی، آنقدر این ترکیب را هم بزنید تا بافت آن نرم و کرمی، و رنگ آن زرد کمرنگ بشود. شما می‌توانید برای این کار، از سر همزن الکتریکی هم استفاده کنید.

 

آب سرد را به این ترکیب اضافه کنید

در این مرحله باید آب را با تخم مرغ و شکر خوب مخلوط کنید. سپس آرد را درون الک بریزید و آن را داخل این ترکیب الک کنید. بعد همه مواد را به خوبی هم بزنید تا یک خمیر صاف و نرم درست بشود. استفاده از آرد همه کاره الک شده در کیک، باعث می‌شود که بافت آن به بافت اسفنجی تبدیل بشود.

فقط یادتان باشد که شما باید ۲ بار آرد را الک کنید؛ یک بار زمانی که دارید مواد اولیه را اندازه می‌گیرید و در ظرف می‌ریزید، یک بار هم زمانی که قصد دارید آرد را به ترکیب تخم مرغ و شکر و آب اضافه کنید. زمانی که در ترکیبات یک کیک اسفنجی از آرد همه کاره استفاده می‌کنید، باید همراه با آن کمی بیکینگ پودر هم استفاده کنید؛ چون این مدل آرد درست برخلاف یک آرد پف کننده به تنهایی یک مخمر نیست.

 

خمیر کیک را درون قالب کیک بریزید

شما می‌توانید از یک قالب کیک گرد و یا هر مدل دیگری که دوست دارید برای پختن کیک اسفنجی خود استفاده کنید. دمای فر را روی ۳۷۵ درجه تنظیم کنید و اجازه بدهید که کیک برای مدت ۳۰ الی ۳۵ دقیقه بپزد.

 

تنظیم درجه حرارت فر

درجه حرارت در فرهای مختلف متفاوت است. به همین دلیل باید در این ۳۰ الی ۳۵ دقیقه که کیک شما در حال پخته شدن است، حواستان را خوب به آن بدهید تا خراب نشود. پس از گذشت مدت زمان تعیین شده، به آرامی با نوک انگشت خود کمی روی کیک فشار بدهید تا مطمئن شوید که به طور کامل پخته شده است.

اگر این اتفاق افتاده باشد، کیک دوباره به حالت پف کرده بازمی‌گردد. اگر هنوز هم کاملا از پخته شدن کیک مطمئن نیستید، می‌توانید نوک یک چنگال و یا خلال دندان را وسط کیک فرو کنید. اگر نوک چنگال یا خلال دندان تمیز بیرون آمد، به این معناست که کیک اسفنجی شما به خوبی پخته شده است.

 

اجازه بدهید که کیک کمی خنک بشود

بعد از اینکه کیک اسفنجی شما به طور کامل پخته شد و ظرف آن را از داخل فر بیرون آوردید، کیک را از درون ظرف خارج نکنید. ابتدا اجازه بدهید که کیک برای مدت یک ربع تا ۲۰ دقیقه خنک بشود، سپس آن را از داخل قالبش خارج کنید. اگر برای چرب کردن دیواره‌های قالب کیک از کره یا روغن استفاده کرده‌اید، به آرامی و با استفاده از یک چاقو، کیک را از دیواره قالب آن جدا کنید. سپس یک بشقاب را روی قالب کیک قرار بدهید و به آرامی آن را درون بشقاب برگردانید.

 

طرز تهیه کیک اسفنجی آمریکایی

طرز تهیه کیک اسفنجی به یک روش خلاصه نمی‌شود. در ادامه این مطلب طرز تهیه کیک اسفنجی ساده آمریکایی و طرز تهیه کیک اسفنجی اروپایی را نیز به شما آموزش خواهیم داد.

طرز تهیه کیک اسفنجی

مواد لازم 

 • ۶ عدد تخم مرغ بزرگ که زرده و سفیده آنها از هم جدا شده باشد
 • ۱ فنجان پودر کیک الک شده
 • یک چهارم قاشق چای خوری بیکینگ پودر
 • یک چهارم قاشق چای خوری نمک
 • ۱ فنجان شکر ریز دانه‌ای
 • ۱ قاشق چای خوری عصاره وانیل
 • ۲ قاشق غذا خوری آب
 • کمی عصاره لیمو و یا پرتقال برای طعم دادن به کیک

فضای پختن کیک را آماده کنید

قبل از انجام دادن هر کاری، باید موا اولیه لازم برای درست کردن کیک اسفنجی خود را آماده کنید. در ابتدا فر را روشن کنید و درجه حرارت آن را روی ۳۵۰ درجه فارنهایت (یعنی معادل ۱۷۷ درجه سانتی گراد) تنظیم کنید تا قبل از پختن کیک خوب گرم بشود. روی میز آشپزخانه را خلوت کنید تا به اندازه کافی برای آشپزی کردن فضا داشته باشید. سپس کف و دیواره‌های قالب کیک مورد نظر خود را با استفاده از کمی کره و یا روغن چرب کنید.

 

زرده و سفیده تخم مرغ‌ها را از هم جدا کنید

در ابتدا ۲ عدد کاسه روی میز بگذارید. یکی برای زرده تخم مرغ‌ها و دیگری برای سفیده تخم مرغ‌ها. سپس به آرامی و دانه دانه تخم مرغ‌ها را بشکنید و زرده و سفیده آن‌ها را از هم جدا کنید. اگر متوجه شدید که زرده تخم مرغ در حال ریختن درون سفیده است، می‌توانید با استفاده از انگشتان خود از این مسئله جلوگیری کنید. یادتان باشد که شما باید این کار را نیم ساعت قبل از شروع به مخلوط کردن مواد اولیه کیک اسفنجی خود انجام بدهید.

جدا کردن زرده و سفیده تخم مرغ زمانی که تخم مرغ سرد باشد راحت‌تر است؛ چون در این حالت هم زرده و هم سفیده خودشان را سفت نگه می‌دارند. پس از جدا کردن زرده و سفیده و قبل از ترکیب کردن مواد اولیه با هم، اجازه بدهید که کاسه‌ها برای مدت نیم ساعت خارج از یخچال قرار بگیرند تا دمای آنها بالاتر برود و در نتیجه، زرده و سفیده تخم مرغ کمی نرم‌تر بشوند.

علاوه بر این، یادتان باشد که قبل از جدا کردن زرده و سفیده تخم مرغ‌ها حتما دست‌های خود را خوب بشویید. اگر حتی ذره‌ای روغن و یا زرده تخم مرغ درون سفیده بریزد، باعث می‌شود که سفیده تخم مرغ در هنگام هم زدن به خوبی غلیظ نشود.

 

مواد اولیه پودری را الک کنید

برای اینکه کیک اسفنجی شما بهتر از آب دربیاید، یکی از کارهایی که باید انجام بدهید این است که آرد درون ظرف اندازه گیری الک کنید و مستقیم آن را درون ظرف نریزید. این کار باعث می‌شود که دانه‌های آرد در مجاورت هوا قرار بگیرند و بیشتر پف کنند. سپس نمک و بیکینگ پودر را درون آرد الک کنید و فعلا این مخلوط را کنار بگذارید.

 

زرده‌های تخم مرغ را با هم میکس کنید

در این مرحله زرده‌های تخم مرغ را درون یک همزن برقی بریزید و با سرعت بالا آن‌ها را هم بزنید. بعد در حالی که زرده تخم مرغ را هم می‌زنید، دو سوم فنجان شکر را به آن اضافه کنید. آنقدر این ترکیب را هم بزنید تا سفت شود، پف کند، و رنگ آن تقریبا شبیه به رنگ لیمو بشود (حدودا ۵ دقیقه).

سپس عصاره وانیل، آب و عصاره لیمو را به این ترکیب اضافه کنید. منظور از عصاره لیمو در اینجا، قسمت بیرونی و طعم دهنده از پوست مرکباتی مثل مانند لیمو و پرتقال است. شما می‌توانید برای به دست آوردن این عصاره، پوست لیمو و یا پرتقال را رنده کنید و یا با استفاده از یک چاقوی تیز، پوست آنها را خیلی ریز خرد کنید.

یادتان باشد که فقط لایه رویی و رنگی پوست میوه را رنده کنید، لایه سفید رنگ زیر آن نباید در مواد کیک قرار بگیرد. علاوه بر این، در مراحل بعدی باید زرده تخم مرغ را با آرد ترکیب کنید، به همین دلیل بهتر است که سایز کاسه مورد نظر را به اندازه کافی بزرگ انتخاب کنید.

 

سفیده تخم مرغ را هم بزنید

در این مرحله باید سفیده‌های تخم مرغ را با استفاده از یک همزن برقی و با سرعت متوسط رو به زیاد، درون یک کاسه تمیز مخلوط کنید. آنقدر این کار را انجام بدهید تا سفیده تخم مرغ پف کند. بعد کمی کرم تارتار به آن اضافه کنید و همچنان هم بزنید تا گلوله‌های نرمی ایجاد بشوند. سپس همانطور که این ترکیب را هم می‌زنید، به آرامی یک سوم فنجان شکر را به آن اضافه کنید.

آنقدر این کار را انجام بدهید تا ترکیب حاصل شفاف و کمی سفت بشود. یادتان باشد که نباید سفیده تخم مرغ را بیش از حد هم بزنید. اگر ترکیب حاصل مات باشد، و یا سفیده‌های تخم مرغ از هم جدا بشوند، به این معناست که شما آن‌ها را بیش از حد میکس کرده‌اید.

 

آرد را درون زرده تخم مرغ الک کنید

در این مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی ابتدا مقدار یک سوم از آرد را درون زرده‌های تخم مرغی که قبلا هم زده بودید الک کنید، سپس دو سوم بعدی را به سرعت داخل آن بریزید. (بهتر است که برای این کار از تکنیک فولد کردن استفاده کنید.)

 

سفیده تخم مرغ را به خمیر اضافه کنید

بعد از اینکه آرد را به زرده تخم مرغ اضافه کردید، وقت آن می‌رسد که سفیده‌های هم زده شده را هم به این ترکیب اضافه کنید. بهتر است که در این قسمت هم از تکنیک فولد کردن استفاده کنید تا زمانی که تمام مواد اولیه به خوبی با هم ترکیب بشوند. فقط یادتان باشد که خمیر کیک را بیش از حد هم نزنید، چون این کار باعث می‌شود که کیک اسفنجی شما فرم خود را از دست بدهد و به اندازه کافی پف نکند.

 

کیک برای مدت ۳۰ دقیقه در فر پخته بشود

خمیر کیک را درون قالب مورد نظر خود بریزید و سطح آن را کاملا صاف کنید. سپس اجازه بدهید که کیک شما برای مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت (یعنی معادل ۱۷۷ درجه سانتی گراد) خوب بپزد. از آنجایی که دمای فرهای مختلف با هم متفاوت است، بهتر است که در این مدت حواستان به کیک باشد، به خصوص وقتی به ۳۰ دقیقه نزدیک می‌شوید.

برای اینکه از پخته شدن کیک مطمئن بشوید، می‌توانید نوک یک چنگال و یا خلال دندان را وسط کیک فرو کنید. اگر نوک چنگال یا خلال دندان تمیز بیرون آمد، به این معناست که کیک اسفنجی شما به خوبی پخته شده است.

 

اجازه بدهید که کیک کمی خنک بشود

بعد از اینکه کیک اسفنجی شما به طور کامل پخته شد و ظرف آن را از داخل فر بیرون آوردید، کیک را از درون ظرف خارج نکنید. ابتدا اجازه بدهید که کیک برای مدت یک ساعت کاملا خنک بشود، سپس آن را از داخل قالبش خارج کنید.

 

طرز تهیه کیک اسفنجی اروپایی

طرز تهیه کیک اسفنجی

مواد لازم 

 • ۱ فنجان آرد پف کننده و الک شده
 • ۱ قاشق چای خوری بیکینگ پودر
 • یک دوم فنجان کره
 • یک دوم فنجان شکر سفید
 • ۲ عدد تخم مرغ بزرگ
 • ۱ قاشق چای خوری عصاره وانیل

در ابتدا فر را روشن کنید و درجه حرارت آن را روی ۳۵۰ درجه فارنهایت (یعنی معادل ۱۷۷ درجه سانتی گراد) تنظیم کنید تا گرم بشود. کف و دیواره‌های قالب کیک را چرب کنید و آن را کنار بگذارید.

 

آرد و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کنید

در این مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی مواد اولیه خشک مثل آرد و بیکینگ پودر را درون یک کاسه بزرگ با هم مخلوط کرده و آن‌ها را الک کنید. این کار باعث می‌شود که آرد در مجاورت هوا قرار بگیرد. یادتان باشد که در هنگام الک کردن، الک را در فاصله بلندی نگه دارید تا مطمئن شوید که آرد به خوبی در مجاورت هوا قرار می‌گیرد و پوک می‌شود.

 

کره و شکر را با هم ترکیب کنید

در یک کاسه همزن جداگانه، کره و شکر را با هم ترکیب کنید. ترکیب کردن کره و شکر به شکل کرمی یک روش مخلوط کردن خاص است. برای انجام دادن این کار، دمای کره باید با دمای اتاق یکی باشد. با استفاده از یک همزن برقی و با سرعت پایین، کره را آنقدر هم بزنید تا به شکل یک کرم دربیاید.

سپس شکر را به آن اضافه کنید و با سرعت پایین این دو را هم بزنید تا زمانی که یک ترکیب کرمی، کمرنگ و پفکی به دست بیاید. فراموش نکنید که مواد چسبیده به دیواره کاسه را هم خوب هم بزنید. برای اینکه دمای کره با دمای اتاق یکی باشد، بهتر است که ۳۰ دقیقه قبل از شروع به درست کردن کیک، آن را از داخل یخچال بیرون بیاورید.

 

تخم مرغ‌ها را به این ترکیب اضافه کنید

در مرحله بعدی، تخم مرغ‌ها را به ترکیب کره و شکر اضافه کنید. سپس وانیل را داخل این ترکیب بریزید و آنقدر آن را هم بزنید تا یک خمیر سفت و حجیم به دست بیاید.

 

حالا نوبت می‌رسد به اضافه کردن آرد

در این مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی باید آرد را روی خمیر به دست آمده الک کنید. سپس با استفاده از یک سر همزن برقی، این ترکیب را برای حدودا ۱ دقیقه هم بزنید تا زمانی که یک ترکیب کرمی و نرم به دست بیاید.

 

 خمیر کیک را درون یک قالب بریزید

خمیر کیک را درون یک قالب کیک که قبلا آن را چرب کرده‌اید بریزید و اجازه بدهید که برای مدت ۲۵ الی ۳۰ دقیقه درون فر بپزد. اگر دوست دارید که یک کیک اسفنجی چند لایه داشته باشید و وسط آن میوه، مربا و یا خامه بریزید، می‌توانید خمیر کیک را به دو قسمت تقسیم کنید و آن را در دو قالب کیک جداگانه بپزید. سپس مواد مورد نظر را روی یک لایه کیک بریزید و لایه دوم را روی آن قرار بدهید.

 

اجازه بدهید که کیک کمی خنک بشود

 بعد از اینکه کیک اسفنجی شما به طور کامل پخته شد و ظرف آن را از داخل فر بیرون آوردید، کیک را از درون ظرف خارج نکنید. ابتدا اجازه بدهید که کیک برای مدت چند دقیقه خنک بشود، سپس آن را از داخل قالبش خارج کنید.

 

طرز تهیه کیک اسفنجی مرحله به مرحله
پرینت
4.8 از 5 امتیاز

طرز تهیه کیک اسفنجی

یکی از خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین انواع کیک در بین افراد، کیک اسفنجی است که خوشبختانه درست کردن آن اصلا کار سخت و زمان‌بری نیست. مزیت این مدل کیک این است که به تنهایی مزه خوبی دارد، اما اگر شما دوست داشته باشید، می‌توانید کیک اسفنجی را همراه با میوه‌های شیرین شده و یا میوه یخ زده، و همچنین یک لایه خامه نازک سرو کنید.

زمان آماده سازی15 دقیقه
زمان پخت35 دقیقه
زمان کل50 دقیقه

مواد لازم

 • 2 عدد تخم مرغ بزرگ
 • 1 فنجان شکر سفید
 • 1 فنجان آرد
 • ¼ فنجان آب یا شیر
 • 2 قاشق چایخوری بیکینگ پودر

دستور العمل‌

 • فر را روشن کنید و دمای آن را روی 375 درجه فارنهایت (یعنی معادل 190 درجه سانتیگراد) تنظیم کنید. 

 • با استفاده از یک همزن برقی، تخم مرغ‌ها را خوب هم بزنید

 • در مرحله بعدی، شکر را به تخم مرغ‌ها اضافه کنید و با استفاده از یک همزن دستی، آنقدر این ترکیب را هم بزنید تا بافت آن نرم و کرمی، و رنگ آن زرد کمرنگ بشود.

 • در این مرحله باید آب را با تخم مرغ و شکر خوب مخلوط کنید. سپس آرد را درون الک بریزید و آن را داخل این ترکیب الک کنید. بعد همه مواد را به خوبی هم بزنید تا یک خمیر صاف و نرم درست بشود.

 • اجازه بدهید که کیک برای مدت 30 الی 35 دقیقه بپزد.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

11 Comments

 1. کیک اسفنجی رو اگر روش شکلات بزنی خیلی خوب میشه
  ممنونم از شما.
  این سایت یکی از بترین مطالب اشپزی و داشته و تا آلان به این خوبی
  ندیده بودم

 2. کیک اسفجی در مقابل چیز کیک چیز، چیز خاصی برای ارایه نداره!
  این کیک رو فقط باید چای و یا نسکافه خورد

 3. یادش بخیر مادرم همیشه برای مدرسه برامون از اینا درست میکرد
  و من و برادرم میبردیم. واقعا مادرهای قدیمی چقدر زمت کش بودند
  پرچم همه مادرها بالاست

 4. یکی از بهترین کیک ها
  دستور چخت شما رو دوست داشتم
  چون تعداد تخم مرغ کمتری داره
  و صرفه جویی زیادی توش بود.
  و بعد از اینکه درست کردم دیدم پف لازم را داشت

 5. کیک اسفنجی از اون دسته کیک های ساده و نسبتا مناسب برای دورهمی ها دوستانه است
  خیلی برای مهمونی نیشه ازش استفاده کرد. اما من امروز با همین دستور پختی که یاد دادید
  درست کردم و خوشم اومد ازش

 6. 5 stars
  سلام
  من این کیک رو درست کردم اما با یک دستور پخت از یه سایت دیگه
  کمی خشک شد بافتش علت چی میتونه باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *