راهنمای خرید کیسه خواب

کیسه خواب

کیسه خواب یکی از مهمترین ابزارهای سفر برای کوهنوردان و افرادی است که اهل سفر کردن به دل طبیعت هستند. در این مقاله قصد داریم به ارایه راهنمایی برای خرید کیسه خواب اشاره کنیم. تا انتهای این مقاله همراه جیمیتو باشید.

 

چرا باید کیسه خواب بخریم؟

یکی از مواردی که می‌تواند خستگی یک طبیعت گرد را کم کند داشتن یک خواب راحت و آرام در دل طبیعت است. اما وجود رطوبت، سرمای هوا به خصوص در کوهستان، و یا شب‌های بیابان باعث می‌شود. اما بد نیست به این نکته توجه داشته باشید که حتی اگر قصد داشته باشید که شب را درون چادر به سر کنید بازهم از نیاز شما به کیسه خـواب از بین نخواهد رفت. این کالای خواب دارای تنوع بسیار زیادی است که برای خرید آن بهتر است با نکاتی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید.

 

انتخاب کیسه خواب بر اساس دمای هوا

همه ما ترجیح می‌دهیم خوابی گرم و راحت را در دل طبیعت تجربه کنیم. اما سوالی که اینجا می‌تواند مطرح شود این است که آیا همه انواع کیسه خـواب برای سفر ما مناسب است؟ آیا تقسیم بندی در این خصوص وجود دارد؟

 

کیسه تابستانی

خوب اگر قصد سفر به دل طبیعت آن هم در بیابان و صحرا را دارید، این مدل کیسه را به شما توصیه می‌کنیم. اما برای این توصیه چند دلیل مهم داریم. اول اینکه این کیسه‌ها سبک هستند و به راحتی قابل حمل هستند و دلیل دوم اینکه حجم بسیار کمی می‌گیرند که برای یک طبیعت گرد بسیار مهم و حیاتی است.

این نوع کیسه‌ها تا دمای منفی ۱ درجه سانتیگراد در برابر سرما مقاوم هستند.

کیسه ۳ فصل

این مدل کیسه را باید آچار فرانسه نامید! اگر به دنبال خرید یک کیسه خواب هستید تا در بیشتر فصول سال از آن استفاده کنید بدون شک یکی از انتخاب‌هایتان باید همین مدل باشد. بجز روزهای سرد زمستان در کوهستان برای سایر شرایط بهترین انتخاب است.

این نوع کیسه‌ها تا دمای منفی ۷ درجه سانتیگراد در برابر سرما مقاوم هستند.

کیسه زمستانی

خوب می‌رسیم به کیسه مورد علاقه کوهنوردان! این مدل علاوه بر اینکه دارای حجم نسبتا بیشتری نسبت به دو مدل بالاست، وزن بیشتری نیز دارد و همین مساله می‌تواند یک امتیاز منفی برای خرید باشد اما یادتان نرود که برای اینکه دمای بسیار پایین کوهستان‌های برفی را تحمل کنید چاره ای جز خرید این کیسه‌خواب را ندارید.

این نوع کیسه‌ها برای دماهایی پایین‌تر از ۷ درجه سانتیگراد مناسب هستند.

 

انتخاب کیسه خواب براساس شکل

کیسه خـواب دارای اشکال متنوعی است که نوع مستطیلی آن نسبت به سایر مدل‌ها راحت‌تر، جادار تر و رایج‌تر است. البته باید توجه داشته باشید که این مدل معمولا فضای بیشتری را اشغال می‌کند.

کیسه خواب

کیسه خواب مستطیلی

میزان راحتی شما در این مدل بسیار زیاد است. شما به راحتی می‌تواند دست و پاها را درون این کیسـه خواب قرار دهید. همچنین اگر تمایل داشته باشید با باز کردن زیپ این کیسه خـواب می‌توانید آن را به یک تشک گرم و نرم تبدیل کنید! البته یک عیب نیز دارد و آن اینکه میزان گرمایش آن به مراتب کمتر از انواع مومیایی است که در ادامه آن را برایتان معرفی میکنیم.

 

اگر به دنبال راحتی بیشتر دست و پا در خواب هستید، کیسه مستطیلی را به شما توصیه می‌کنیم. اما این کیسه‌ها معمولا فضای بیشتری را اشغال کرده و گرمای کمتری نسبت به مدل مومیایی دارند.

 

کیسه خواب نیمه مستطیلی

خوب همانگونه که از نام این کیسه می‌توان تصور کرد، حد واسط مدل مومیایی و مستطیلی است. از نظر راحتی از مدل مومیایی بهتر و از نظر گرما نسبت به مدل مستطیلی شرایط بهتری را برایتان فراهم خواهد کرد.

کیسه خواب مومیایی

اگر یک طبیعت گرد حرفه ای باشید حتما یکی از این مدل کیسه‌ها را دارید و یا باید بخرید. مدل برش آن مخروطی شکل است و نسبت به مدل مستطیلی فضای کمتری را برای دست و پاها می‌دهد و این یعنی گرمایش بیشتر و از طرفی به علت جمع و جور بودن وزن کمتری را نسبت به مدل مستطیلی دارد.

 

انتخاب کیسه خواب بر اساس نوع عایق

خوب آیا این مساله در انتخاب کیسه خواب موثر است؟ آیا تفاوتی بین کیسه‌های پر شده از پر و یا الیاف مصنوعی وجود دارد؟ در این بخش قصد داریم بررسی دقیق‌تری نسبت به این دو مدل داشته باشیم با ما همراه باشید.

 

کیسه پر شده از پَر

این مدل کیسه‌ها از محبوبیت زیادی در میان کوهنوردان و طبیعت گردان حرفه‌ای دارد. نگهداری از این کیسه‌ها نسبتا سخت است. اما دارای ویژگی‌هایی منحصر به فردی است که باید قبل از خرید از آن مطلع باشید.

 • نسبت به الیاف مصنوعی گرانتر است.
 • برای نقاط مرطوب مناسب نیست.
 • خشک شدن آن زمان زیادی نیاز دارد.
 • اما در عین حال سبک‌ترین و عایق‌ترین است.
 • برای استفاده در مناطق بسیار سرد مناسب هستند.

این نوع کیسه‌ها برای کوهنوردی، سفرهای با دوچرخه و همچنین سفر به مناطق با رطوبت کم مناسب است.

 

کیسه پر شده از الیاف مصنوعی

اما برخی از عیوب استفاده از کیس‌های خواب پَری باعث شده است که تولید کیسه با الیاف مصنوعی بیشتر مورد توجه طبیعت گردان قرار گیرد اما این چه ویژگی‌هایی است؟

 • مناسب برای کمپینگ در مناطق با رطوبت بالا
 • اکثرا سنگین و پر حجم هستند.
 • نسبت به نوع قبلی ارزان تر اما با عمر کوتاه‌تری هستند.
 • برای استفاده در مناطق بسیار سرد مناسب نیستند.

این نوع کیسه‌ها برای سفرهای تابستانی و مناطقی که دمای هوا بسیار پایین نیست مناسب هستند.

 

انتخاب کیسه خواب براساس درجه‌بندی دما

میزان دمایی که هر کیسه خواب می‌تواند در خود نگه دارد باهم بسیار متفاوت است. به عنوان مثال شما نمی‌توانید از یک کیسه برای استراحت در دل کویر استفاده کنید و از همان مدل برای خوابیدن در کوهستان. علت آن هم کاملا واضح است موادی که برای ساخت این کیسه‌ها استفاده می‌شوند بسیار متفاوت است. اما در مجموع یک استاندارد مشخص در این خصوص تهیه شده است که می‌توانید به کمک ان بهترین انتخاب را براساس دما داشت باشید.

 • حد دمایی بالا: بیشترین دمای هوایی که به طور متوسط یک مرد با استفاده از کیسه خواب مورد نظر به راحتی می‌تواند در آن بخوابد.
 • حد دمای راحتی: کمترین دمای هوایی که به طور متوسط یک زن با استفاده از کیسه خواب مورد نظر به راحتی می‌تواند در آن بخوابد.
 • حد دمایی پایین: کمترین دمای هوایی که به طور متوسط یک مرد با استفاده از کیسه خواب مورد نظر به راحتی می‌تواند در آن بخوابد.

 

سایر ویژگی‌های کیسه خواب مناسب

اگر به دنبال اطلاعات تکمیلی برای خرید کیسه‌خواب هستید این بخش را نیز در نظر بگیرید تا خریدی مطمئن داشته باشید. با جیمیتو همراه ما باشید.

 

کیسه کلاه‌دار

این ویژگی برای کوهنوردان یک مزیت به حساب می‌آید. چرا که شب‌های کوهستان بسیار سرد است و علاوه بر گرم نگه داشتن بدن باید فکری برای سر و صورت بکنید. به همین دلیل مدل‌های کلاه‌دار به شما کمک می‌کند تا مانع از نفوذ سرا به سر و صورت خود شوید.

چند زیپ

یکی از مواردی که می‌توان به کمک آن اندازه کیسه را تنظیم کرد و هم میزان ورود و خروج هوا را داشتن چند زیپ در کیسه خواب است. البته این ویژگی بیشتر به درد افرادی می‌خورد که قصد دارند در چند فصل مختلف از کیسه استفاده کنند.

کیف همراه

حمل و نگهداری از کیسه خواب دارای اهمیت است. بنابراین کیسه خوابی را تهیه کنید که دارای کیف حمل مناسبی است. این مساله به افزایش طول عمر کیسه نیز کمک خواهد کرد.

کیسه خواب

اندازه و وزن کیسه خواب چقدر باشد؟

مهمترین نکته در سفر این است که شما بار اضافه با خود حمل نکنید. به خصوص اگر سفرهای شما طولانی هم باشد. پس شما باید در انتخاب تک تک وسایلی که با خود حمل می کنید دقت کافی را داشته باشید. حجم و وزن کیسه خواب برای هم یکی از همان نکات مهم است چرا بار سنگین باعث به وجود آمدن مشکلات جسمانی و همینطور دیر رسیدن به مقصد می شود.

 

به طور کلی کیسه خواب‌ها از نظر طولی به دو دسته معمولی و بلند تقسیم می‌شوند. اگر قد شما کمتر از ۱۸۰ سانتی‌متر باشد، کیسه خواب‌های معمولی مناسب‌تر خواهند بود ولی اگر قدتان بیش از ۱۸۰ سانتی‌متر است، برای آسودگی بیشتر بهتر است از کیسه خواب‌های بلند استفاده کنید.

 

نحوه استفاده بهتر از کیسه خواب

برای استفاده از کیسه خواب باید نکاتی را مدنظر قرار دهید تا بهترین عملکرد را از این وسیله داشته باشید. ما در جیمیتو شما را با این نکات آشنا می‌کنیم با ما همراه باشید.

 

نکته ۱

این را باید بدانید که کیسه خواب گرما تولید نمی‌کند، بلکه تنها گرمای موجود را نگه می‌دارد. پس بنابر همین موضوع حتما از تشک‌های بادی برای زیر کیسه خوابتان استفاده کنید تا از هدر رفت گرما در حین استراحت جلوگیری کنید.

نکته ۲

به اندازه کافی لباس بپوشید؛ همانطور که گفتیم کیسه خواب قابلیت ایجاد گرما ندارد تنها گرما را نگه می‌دارد بنابراین به اندازه کافی لباس بپوشید تا دمای درون کیسه خواب حفظ شود.

نکته ۳

به اندازه کافی غذا بخورید زیرا زمانی که شما می‌خوابید از شدت فعالیت بدن شما کاسته می‌شود پس با کاهش متابولیسم گرمای بدن هم کاهش پیدا می‌کند بنابراین لازم است که غذای کافی بخورید تا بدن شما گرمای لازم را داشته باشد.

نکته ۴

به اندازه کافی آب بنوشید؛ بدن بی آب نمی‌تواند گرما تولید کند به همین دلیل شما باید حتما به مقدار نیاز بدنتان آب بنوشید. این نکته را هرگز فراموش نکنید.

نکته ۵

با لباس‌های خشک به کیسه خواب بروید، حتی اگر بدنتان هم عرق کرده است تا حد امکان سعی کنید که پس از تعویض لباس وارد کیسه خواب بشوید.

 

بیشتر بخوانید

5/5 (4)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

1 Comment

 1. عالی بود
  من واقعا لذت بردم از راهنمایی های یکه کردید
  دست شما درد نکنه کامل و درست بود
  من کوهنورد هستم و به تازگی یک کیسه خواب
  جدید خریدم تمام مواردی که در این مقاله
  در مورد ان صحبت کردید درست بود و منم سعی کردم
  در خریدم از آن ها استفاده کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *