بیوگرافی سرنا ویلیامز

سرنا ویلیامز تنیسور مشهور و حرفه‌ای اهل کشور آمریکا، تا به امروز ۲۳ عنوان گرند اسلم انفرادی و چندین مدال المپیک طلا در رشته تنیس کسب کرده است. او در ۲۶ ماه سپتامبر سال ۱۹۸۱ در شهر سگینا ایالت میشیگان به دنیا آمد. در مقاله امروز قصد داریم شما را با زندگی شخصی و حرفه‌ای او بیشتر آشنا کنیم. با جیمیتو همراه باشید!

 

سرنا ویلیامز کیست؟

سرنا جیمکا ویلیامز (متولد ۲۶ سپتامبر سال ۱۹۸۱) یک تنیسور حرفه‌ای اهل کشور آمریکا است که در دوران فعالیت حرفه‌ای خود دفعات زیادی نامش در صدر جدول رده بندی انجمن تنیس زنان قرار گرفته است. ویلیامز در سن سه سالگی تمرین تنیس را به شکل جدی آغاز کرد و راکت تنیس را برای اولین بار به دست گرفت. او موفق به کسب اولین قهرمانی بزرگ خود در سال ۱۹۹۹ شد و ایونت‌های گرند اسلم را نیز در سال ۲۰۰۳ به پایان رساند. در کنار موفقیت‌های فردی، سرنا با یکی از خواهرهایش به نام ونوس ویلیامز نیز همکاری کرد تا برنده یک سری عناوین دوگانه شود. او در سال ۲۰۱۷، خواهر بزرگش را در «the Australian Open» شکست داد تا بتواند ادعا کند که بیست و سومین عنوان گرند اسلم فردی را نیز در کسب و کار خود به دست آورده است.

جوایز گرند اسلم سرنا ویلیامز

خانواده و دوران کودکی سرنا ویلیامز

کوچکترین دختر Richard و Oracene Williams یعنی سرنا ویلیامز و خواهرش ونوس، از دوران کودکی طوری تعلیم دیدند که به قهرمانان بزرگ تنیس تبدیل بشوند. پدر آن‌ها که یکی از قبلا یکی از زارعان ایالت لوئیزیانا بود، تصمیم گرفت دخترانش را تشویق کند تا از کودکی تنیس تمرین کنند. او برای آن‌ها فیلم‌ها و کتاب‌هایی در مورد بازی تنیس تهیه می‌کرد تا یاد بگیرند که چطور باید تنیس بازی کنند. پدر سرنا بسیار در این زمینه سختگ‌یر بود. سرنا و خواهرش از سن ۳ سالگی در یک زمین تنیس که در نزدیکی محل زندگی‌شان بود تمرین می‌کردند. آن‌ها در برابر سختگیری‌های پدرشان ایستادگی می‌کردند.

در سال ۱۹۹۱، سرنا در دوره مسابقات تنیس جوانان ایالات متحده آمریکا ۴۶-۳ بود و در بخش زیر ده سال نیز مقام اول را داشت. در این زمان پدر سرنا و ونوس حس می‌کرد برای اینکه دخترانش در حرفه تنیس موفق باشند، باید به شکل جدی‌تری تعلیم ببینند. به همین دلیل، خانواده ویلیامز دوباره نقل مکان کردند؛ این بار به فلوریدا. در آنجا ریچارد بعضی از مسئولیت‌های آموزشی خود را کنار گذاشت، اما همچنان حرفه دخترانش را مدیریت می‌کرد.

 

خواهران ویلیامز

سرنا و خواهر بزرگتر او یعنی ونوس ویلیامز (که متولد سال ۱۹۸۰ است) توسط پدر خود از سن ۳ سالگی برای فعالیت حرفه‌ای در زمینه تنیس تشویق شدند. سرنا و ونوس، هر دو سبک و استایل خاص خود را در بازی تنیس دارند و بدین ترتیب، وجهه بازی خود را تغییر دادند. قدرت و توانایی این دو خواهر همیشه رقبای آن‌ها را خسته و ناتوان کرده است و علاوه بر این، سبک بازی آن‌ها باعث شده است که به سلبریتی‌های مشهوری در زمین تنیس تبدیل بشوند.

 

مراسم ازدواج و همسر سرنا ویلیامز

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶،  سرنا ویلیامز با یکی از بنیانگذاران سایت «ردیت» به نام «الکسیس اوهانیان» نامزد کرد. در روز ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۷، ویلیامز و اوهانیان در مرکز هنرهای معاصر نیواورلئان، لوئیزیانا، ازدواج کردند. سرنا یک لباس عروس زیبا و خیره کننده از برند الکساندر مک کوئین که توسط سارا برتون طراحی شده بود را بر تن داشت. تعداد زیادی از افراد مشهور، از جمله بیانسه و کیم کارداشیان در مراسم عروسی سرنا ویلیامز حضور داشتند.

 

دختر سرنا ویلیامز

در ماه آوریل سال ۲۰۱۷، سرنا ویلیامز در یک پست اسنپ چت اعلام کرد که باردار است. در اولین روز ماه سپتامبر، دختر سرنا ویلیامز به دنیا آمد. سرنا ویلیامز در مصاحبه‌ای برای مجله ووگ در ماه فوریه سال ۲۰۱۸، از مشکلاتی صحبت کرد که بعد از به دنیا آوردن دخترش برای سلامت بدنش پیش آمده است.

او گفت که پس از انجام عمل اورژانسی سزارین، دچار مشکل تنفسی شده و به همین دلیل خون در ریه‌هایش لخته شده بوده. پس از انجام دادن چندین عمل جراحی و پس از گذشت یک هفته در بیمارستان، سرنا توانست به خانه برگردد. با اینکه اولین تجربه سرنا ویلیامز از بارداری چندان خوشایند نبود، او به مجله ووگ گفته است که دوست دارد فرزندان بیشتری داشته باشد.

 

جوایز گرند اسلم سرنا ویلیامز

سرنا ویلیامز در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خود موفق به کسب ۲۳ عنوان فردی گرند اسلم شد. او اولین مورد از این عناوین را در سال ۱۹۹۹ کسب کرد. او اخیرا در Australian Open سال ۲۰۱۷ نیز پیروز شده است و با شکستن رکورد استیفی گراف، در حال حاضر رکورد بیشترین تعداد قهرمانی در Open era را دارد.

رویارویی سرنا ویلیامز و ونوس ویلیامز

افتخارات سرنا ویلیامز

در سال ۱۹۹۹، سرنا خواهر خود یعنی ونوس را شکست داد و اولین مقام گرند اسلم در خانواده را کسب کرد. این مرحله برای هر دو خواهر ویلیامز، یک این مرحله تعیین کننده جهت رسیدن به یک پیروزی قدرتمندانه و با شکوه بود.

در سال ۲۰۰۸، سرنا و ونوس برای کسب دومین مدال طلای المپیک زنان، به شکل یک تیم دو نفره در بازی‌های پکن شرکت کردند. یک سال بعد از این قضیه، سرنا و ونوس سهام «Miami Dolphins» را خریداری کردند تا اولین زنان آفریقایی آمریکایی باشند که بخشی از یک تیم NFL هستند.

در بازی‌های المپیک تابستانی سال ۲۰۱۲، سرنا چهارمین مدال طلای المپیک خود را با همکاری خواهرش ونوس دریافت کرد. آن‌ها همراه با هم ستاره‌های تنیس اهل جمهوری چک یعنی Andrea Hlavackova و Lucie Hradecka را شکست دادند.

 

رویارویی سرنا ویلیامز و ونوس ویلیامز

سرنا در تابستان سال ۲۰۱۵، ناچار شد که برای کسب یک عنوان قهرمانی دیگر خواهرش ونوس را در ویمبلدون شکست بدهد. چند روز بعد او گاربینیه موگوروسا را در بازی فینال شکست داد تا برای دومین بار مقام سرنا اسلم را از آن خود کند و تبدیل شود به باتجربه‌ترین فردی که این مقام را کسب کرده است.

در سال ۲۰۱۵ سرنا ویلیامز دوباره با خواهرش ونوس در دوره یک چهارم نهایی در مسابقات حذفی مسابقه داد. او در ست سوم این نبرد سخت که یک مرحله مهم بود، عقب کشید. نتیجه این کار دو پیروزی در تقویم گرند اسلم بود؛ شاهکاری که تنها توسط سه زن در تاریخ ورزش رقم خورده است. اما پس از آن، روبرتا وینچی که نامش در رده ۴۳ جهانی قرار دارد، موفق شد سرنا ویلیامز را با نتیجه ۲-۶، ۶-۴، ۶-۴ در نیمه نهایی شکست دهد.

تنها چند ساعت پس از پیروزی سرنا ویلیامز در ویمبلدون در سال ۲۰۱۶، او و خواهر بزرگترش ونوس ویلیامز عنوان قهرمانی دو نفره را به دست آوردند. این ششمین ویمبلدونی بود که این دو خواهر همراه با هم برنده شدند.

 

جایگاه سرنا ویلیامز در رتبه‌بندی جهانی

در سال ۱۹۹۵ سرنا ویلیامز تبدیل شد به یک تنیسور حرفه‌ای. دو سال بعد، نام او در رتبه بندی جهانی در رده ۹۹ قرار گرفت. این در حالیست که دقیقا ۱۲ ماه قبل، رتبه او ۳۰۴ بود. یک سال بعد او از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد و تقریبا بلافاصله یک قرارداد ۱۲ میلیون دلاری کفش با کمپانی مشهور پوما امضا کرد.

در سال ۲۰۰۲، سرنا در مسابقات آزاد فرانسه، مسابقات آزاد آمریکا و همچنین ویمبلدون پیروز شد. او در مرحله فینال هر سه این بازی‌ها خواهر خود یعنی ونوس را شکست داد. سرنا اولین مقام مسابقات آزاد استرالیا خود را در سال ۲۰۰۳ کسب کرد و تبدیل شد به یکی از ۶ زنی که توانستند یک دوره گرند اسلم را به پایان برسانند. این پیروزی باعث شد که سرنا به آرزوی خود یعنی کسب هر ۴ عنوان اصلی به طور هم زمان برسد و عنوان سرنا اسلم را کسب کند.

 

طعم شکست

در بازی‌های المپیک تابستانی سال ۲۰۱۶ که در ریو برگزار شد، خواهران ویلیامز به شکل ناراحت کننده و تکان دهنده‌ای در ست اول مسابقات دو نفره، از مسابقات المپیک ریو حذف شدند. این دو خواهر قبل از این اتفاق، رکورد ۱۵-۰ را داشتند و ۳ مدال طلا نیز برنده شده بودند.

در مسابقات آزاد استرالیا سال ۲۰۱۷، سرنا ویلیامز موفق به کسب یک پیروزی تاریخی شد. او با شکست دادن خواهرش ونوس با امتیاز ۶-۴ ۶-۴، بیست و سومین مقام گرند اسلم خود را به دست آورد. او با این کار توانست رکورد استفی گراف را بشکند و در مقام اول جهانی قرار بگیرد. سرنا خواهرش را به عنوان فردی الهام بخش برای این پیروزی به حساب می‌آورد و در این باره می‌گوید: “من واقعا دوست دارم که در این لحظه به خواهرم ونوس تبریک بگویم.

او یک فرد فوق‌العاده است! امکان نداشت که من بتوانم بدون حمایت او بیست و سومین مقام گرند اسلم را دریافت کنم. امکان نداشت که من بتوانم بدون حمایت او نفر اول در دنیا بشوم. او الهام بخش من در زندگی است. او تنها دلیلی است که من امروز اینجا ایستاده‌ام، و تنها دلیلی است که نام «خواهران ویلیامز» وجود دارد.”

دختر سرنا ویلیامز

دارایی خالص سرنا ویلیامز چقدر است؟

پس از اینکه در ماه جون سال ۲۰۱۷، سرنا ویلیامز بیست و سومین مقام گرند اسلم خود را در Australian Open به دست آورد، مجله فوربز دارایی خالص او را چیزی در حدود ۲۷ میلیون دلار تخمین زد. ارزش جوایزی که او تا به امروز دریافت کرده است چیزی در حدود ۸۴ میلیون دلار است؛ یعنی حدودا ۵۰ میلیون دلار بیشتر از هر خانم دیگری که تنیسور است! علاوه بر این، برندهای مشهور زیادی نیز حامی سرنا ویلیامز هستند.

 

دوران مصدومیت و بازگشت به دنیای تنیس

در ماه آگوست سال ۲۰۰۳ سرنا ویلیامز تحت عمل جراحی زانو قرار گرفت. سه سال بعد، اینطور به نظر می‌رسید که سرنا انگیزه خود را از دست داده است و دچار مصدومیت‌های متعددی نیز شده است. او حتی دیگر برای داشتن یک بدن ورزیده و رقابت کردن در سطح قبلی خود هیچ تلاشی نمی‌کرد. در این زمان، رتبه سرنا به ۱۳۹ رسید.

کمی بعد، سرنا برای تجدید غرور و به دست آوردن دوباره انگیزه رقابتی خود به غرب آفریقا سفر کرد. این سفر زندگی او را تغییر داد. در سال ۲۰۰۸، سرنا در مسابقات تنیس آزاد آمریکا پیروز شد و تا سال ۲۰۰۹ نیز تلاش کرد و توانست دوباره جایگاه قبلی خود در رده بندی جهانی تنیس را به دست بیاورد. او در سال ۲۰۰۹ برای بار چهارم در مسابقات آزاد استرالیا و برای بار سوم در ویمبلدون یک پیروزی فردی کسب کرد. علاوه بر این، سرنا در همان سال در مسابقات دو نفره آزاد استرالیا و ویمبلدون نیز پیروز شد.

دوران مصدومیت و بازگشت به دنیای تنیس

محرومیت از بازی

در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۹ و در مسابقه دوم نیمه نهایی رقابت های زنان، عصبانیت سرنا ویلیامز از تصمیم یکی از داوران خط و واکنشی که او به این تصمیم نشان داد در حساس‌ترین مقطع مسابقه، امتیاز نهایی را نصیب کیم کلایسترز، رقیب سرسخت او کرد و مانع آن شد که سرنا ویلیامز از مقام قهرمانی خود در این تورنمنت دفاع کند.

کلایسترز ست اول مسابقه را به لطف اشتباهات متعدد سرنا ۶-۴ برد که این نتیجه سرنا را تا اندازه ای عصبانی کرد که در پایان این ست راکت خود را ابتدا محکم به زمین و سپس به میله تور کوبید و شکست و این اقدام باعث شد داور مسابقه به او رسما اخطار بدهد. سرنا در این دور از مسابقات حتی یک ست را هم به حریفان واگذار نکرده بود.

در ست دوم در شرایطی که امتیاز ۶-۵ به سود کلایسترز بود، (در گیم دوازدهم) سرنا با وجود آنکه سرویس را در اختیار داشت ۳۰-۱۵ از کلایسترز عقب بود. سرنا در زدن سرویس اول مرتکب خطا شد و در هنگام زدن سرویس دوم، داور کنار خط، خطای پای او را اعلام کرد.  سرنا ۱۰ هزار دلار جریمه شد. دو ماه بعد، او به مدت ۲ سال از بازی کردن محروم شد و علاوه بر این، ۸۲ هزار و ۵۰۰ دلار دیگر نیز جریمه نقدی به کمیته گرند اسلم پرداخت کرد. تا به امروز، این بزرگترین مجازات علیه یک بازیکن تنیس است.

 

مصدومیت‌ها و احتمال بازنشستگی

در سال ۲۰۱۱، پزشکان یک لخته خون در یکی از ریه‌های سرنا ویلیامز پیدا کردند که همین مسئله، او را ترساند و برای مدت چندین ماه از زمین تنیس دور نگه داشت. پس از انجام چند عمل جراحی که یکی از آن‌ها برای از بین بردن هماتوم بود، اینطور انتظار می‌رفت که سرنا بازنشسته بشود. اما تا ماه سپتامبر سال ۲۰۱۱، وضعیت سلامت او بهبود یافت و دوباره به دوران اوج خود بازگشت.

 

تلویزیون، کتاب، مد و لباس

سرنا با ورود به دنیای تلویزیون، فیلم و مد و لباس، ثابت کرد که توانایی‌های بیشتری از بازی تنیس دارد. او برای برند فرانسوی یک لاین لباس طراحی کرد و در سال ۲۰۰۲ نیز مجله «پیپل» نام او را در لیست ۲۵ شخصیت جذاب خود قرار داد. بعدها یک مجله دیگر نام او را در لیست ۵۰ فرد الهام‌بخش آفریقایی آمریکایی قرار داد. او همچنین در تلویزیون هم حضور پیدا کرده است و از صدایش نیز سریال تلویزیونی مشهور «سیمپسون‌ها» استفاده شده است.

این ستاره دنیای تنیس همیشه به دنبال ایجاد فرصتهای آموزشی برای جوانان فقیر در سراسر جهان بود، به همین دلیل بنیاد سرنا ویلیامز را تشکیل داد و مدارسی را نیز در آفریقا تاسیس کرد.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *