نکات مهم در انتخاب باشگاه بدنسازی

انتخاب باشگاه بدنسازی به کمک 6+ 1 راهکار ساده و کاربردی

تابستان بهترین زمان برای رفتن به باشگاه و ساختن اندام است. برای همین است که بسیاری از افراد به دنبال یک باشگاه بدنسازی مناسب می‌گردند. فاکتورهای مهم برای انتخاب باشگاه بدنسازی چیست؟ با جیمیتو همراه باشید تا در این مورد با شما صحبت کنیم.

 

بیش از چند صد هزار باشگاه بدنسازی در کل ایران وجود دارد و ممکن است از این چند صد هزار باشگاه بدنسازی چند ده مورد از آن‌ها در شهر شما باشد. پس انتخاب باشگاه بدنسازی مناسب حال و خواسته شما به این سادگی‌ها هم نخواهد بود. پیدا کردن و انتخاب کردن باشگاه بدنسازی به مانند همه انتخاب‌های دیگر نیازمند معیارهایی است که امروز در جیمیتو به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. همراه ما بمانید.

 

سوالات متداول برای انتخاب باشگاه بدنسازی مناسب

در ادامه شاهد مهم‌ترین معیارهای انتخاب باشگاه بدنسازی مناسب خواهید بود. اما قبل از آن اگر می‌خواهید به باشگاه محل خودتان بروید و آن را بررسی کنید که مناسب شما است یا نه، می‌توانید از سؤالات زیر به منظور ارزیابی آن استفاده کنید:

 • ساعت کاری باشگاه چه زمانی است؟
 • شلوغ‌ترین ساعت‌های باشگاه چه زمان‌هایی است؟
 • هزینه ثبت‌نام در باشگاه چقدر است؟ آیا هزینه‌های مازاد دارند؟
 • هزینه کنسل کردن باشگاه چقدر است؟
 • آیا می‌توانید قسطی پرداخت کنید یا نقدی است؟
 • آیا کارمندان آموزش دیده هستند؟
 • آیا تجهیزاتی برای مواقع اضطراری وجود دارد؟ کارمندان برای این کارها آموزش دیده‌اند؟
 • تجهیزات باشگاه چند ساله است؟
 • دوره جایگزینی وسایل باشگاه چند ساله است؟
 • بیشترین تجهیزات موجود در باشگاه چه وسایلی هستند؟
 • آیا تعداد نفرات باشگاه محدود است؟
 • آیا خدمات داخل باشگاه رایگان است یا نیاز به پرداخت پول اضافی بر ثبت‌نام دارند؟
 • آیا سالن مراقبت از کودک وجود دارد؟
 • آیا به شما ابتدای کار آموزش رایگان داده می‌شود یا همه چیز هزینه‌بردار است؟
 • آیا آنالیز میزان چربی و BMI بدن به صورت رایگان صورت می‌گیرد؟

انتخاب باشگاه بدنسازی

معیارهای انتخاب باشگاه کدام است؟

نکته اساسی در مورد انتخاب باشگاه بدنسازی مناسب این است که شما در آن راحت باشید. اگر عضو باشگاه بدنسازی شوید که هیچ احساس راحتی در آن نکنید، به احتمال زیاد بعد از چند روز دست از بدنسازی و ورزش کردن خواهید کشید. به همین خاطر در انتخاب باشگاه بدنسازی، اینکه حسی به مانند خانه خودتان داشته باشید در صدر همه اولویت‌ها است.

پس از خودتان سال کنید چه امکاناتی در باشگاه لازم دارید. می‌خواهید فقط در باشگاه با وزنه‌های مختلف دست و پنجه نرم کنید؟ می‌خواهید ورزش‌هایی به مانند ایروبیک انجام دهید؟ شاید هدف شما انجام دادن فعالیت‌های کاردیو و هوازی است؟ و ممکن است همه این فعالیت‌ها را یکجا بخواهید؟ پس روی فعالیتی که قرار است در باشگاه انجام دهید هم فکر کنید.

 

انتخاب باشگاه بر اساس فاصله از خانه

به شخصه دوست داشتم اتاق کناری نشیمن خانه خودم، باشگاه بود. همه دوست داریم باشگاه بدنسازی که قرار است در آن ثبت‌نام کنیم و حداقل یک روز در میان به آن مراجعه نماییم، در نزدیک‌ترین فاصله به خانه باشد. برای رفتن به باشگاه معمولاً ورزشکاران از ماشین هم استفاده نمی‌کنند. پس اگر باشگاه بدنسازی شما از خانه خیلی دور باشد، به احتمال زیاد با گذشت زمان احساس خستگی و دل‌زدگی به شما دست خواهد داد.

همچنین برای باشگاه بدنسازی مناسب می‌توانید آن را نزدیک به محل کار خودتان انتخاب کنید. در این صورت هر وقت که از سرکار به خانه برمی‌گردید می‌توانید سری هم به باشگاه بزنید و عضله سازی کنید. پس برای معیار اول باید بگوییم که در انتخاب باشگاه بدنسازی مناسب باید بگردید و باشگاه نزدیک به خانه پیدا کنید.

نزدیکی به خانه زمانی که شما بخواهید ورزش‌های هوازی و تمرین‌های چند دقیقه‌ای انجام دهید از اهمیت بیشتری هم برخوردار می‌شود. چرا که دوست ندارید به خاطر یک تردمیل زدن، سه ساعت در ترافیک زمان تلف کنید.

 

انتخاب باشگاه بدنسازی بر اساس زمان کاری

آیا ساعت‌های باشگاه بدنسازی که انتخاب کردید با ساعت کاری شما هماهنگ است؟ آیا می‌توانید به راحتی و به موقع سر تمرین حاضر شوید و نیازی به گاز دادن اضافی و مرخصی از سر کار ندارید؟ وقتی شما هزینه‌ای برای انجام تمرین بر اساس برنامه تنظیم شده باشگاه پرداخت می‌کنید، باید توجه داشته باشید که نرسیدن به برنامه مساوی با هدر دادن سرمایه خودتان است.

اگر برای انتخاب سالن بدنسازی از ما بپرسید، باشگاه‌هایی که امکان فعالیت شبانه‌روزی دارند، بهترین گزینه هستند. هر چند در ایران این شکل از باشگاه‌ها وجود ندارند اما شما می‌توانید به دنبال باشگاهی باشید که تا پاسی از شب حداقل باز باشد تا بتوانید از وقت اضافی خود بهترین استفاده را کنید.

در غیر این صورت، ساعتی که می‌خواهید ورزش کنید را قبل از انتخاب باشگاه، معین و سپس به دنبال انتخاب باشگاه بدنسازی بروید.

انتخاب باشگاه بدنسازی به کمک 6+ 1 راهکار ساده و کاربردی

انتخاب باشگاه بر اساس هزینه

هزینه‌ای که برای باشگاه قرار است صرف کنید، باید در ابتدای لیست معیارهای انتخاب باشگاه بدنسازی باشد. چرا که شما قرار است در مقابل خدماتی که دریافت می‌کنید هزینه پرداخت نمایید. پرداخت کردن هزینه زیاد برای باشگاهی که در زیرزمین نم گرفته یک واحد تجاری باشد، اصلاً ارزش ندارد. اگر پول اضافی دارید به سراغ باشگاهی بروید که تازه ساخت باشد و در مقابل پولی که از شما می‌گیرد، خدمات عرضه کند. باشگاه خوب با امکانات مناسب انگیزه هر کسی را برای ورزش کردن دو برابر می‌کند.

همچنین در نظر داشته باشید که چه زمانی در باشگاه ثبت‌نام می‌کنید. عموماً باشگاه‌ها هزینه‌ای که از شما دریافت می‌کنند برای کل هفته و زمان تنظیم شده در قرارداد است. لذا اگر روزهای آخر اسفند در باشگاه ثبت‌نام کنید عملاً هزینه دو هفته کامل از باشگاه را بدون اینکه در آن حضور داشته باشد (عید است) پرداخت کردید. پس موقع ثبت‌نام کردن در باشگاه هوشیار باشید و در مورد این مسائل نیز سال کنید.

سعی کنید به طور دقیق از صاحب باشگاه بدنسازی در مورد هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید سال کنید. در برخی موارد گزینه‌های اضافی در قرارداد شما ذکر می‌شوند که عموماً شما از آن‌ها خوشتان نمی‌آید و فقط هزینه اضافی پرداخت می‌کنید. برخی از باشگاه‌ها وجود دارند که حساب بانکی شما را تا آخرین ریال خالی می‌کنند و به شما امکانات به درد نخوری همانند استفاده از دستگاه هوازی ایکس را می‌دهند.

در قرارداد به زمانی که شما می‌توانید از عضویت باشگاه خارج شوید هم دقت کنید. ممکن است یک هفته بعد از عضویت نتوانید در آن باشگاه به دلایل مختلف بمانید در این صورت باید از آن انصراف دهید. در برخی از باشگاه‌ها شما به مدت سه هفته از ثبت‌نام نمی‌توانید انصراف دهید. حواستان به این هم باشد.

 

انتخاب باشگاه بدنسازی بر اساس تمیزی

وسایل باشگاه در نگاه اول چقدر تمیز هستند؟ آیا کارمندانی برای این کار در باشگاه وجود دارد؟ مطمئن شوید که اعضا بعد از اینکه ورزش می‌کنند وسایل را به صورت شخصی پاک می‌کنند. آیا سطل زباله‌ای در محل وجود دارد؟ همه می‌توانند هر جایی که هستند سیگار بکشند؟ آیا اتاق‌های باشگاه تمیز هستند؟ این‌ها همه مواردی است که قبل از پرداخت پول باید بازرسی کنید.

اگر باشگاه شما زیرزمین یک مجموعه است دقت کنید آیا بوی عرق در هوا وجود دارد؟ تهویه‌ها خوب کار می‌کنند؟ و سال کلی‌تر، آیا می‌توانید هر روز خودتان را مجبور کنید که به این باشگاه بیایید یا نه؟ باشگاه بدنسازی که کارکنان آن مراقب دستگاه‌ها نباشند چطور می‌تواند از شما مراقبت کند؟

 

انتخاب باشگاه بر اساس حق عضویت

در مقابل هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید، مطمئن شوید که از مزایایی به مانند استخر رایگان، ماساژ توسط فرد مخصوص، وجود اتاق مخصوص کودک و همچنین امکانات اضافی برخوردار می‌شوید. باشگاهی خوب است که بتواند همه نیازهای مشتریان خود را در مجموعه خود پاسخ دهد تا آن‌ها رضایت داشته باشند.

برای اکثر افراد مهم است که با عضویت در باشگاه، هزینه خوردن حداقل آبمیوه را در باشگاه پرداخت نکنند. اگر عضو باشگاهی شوید که از شما هزینه زیادی برای عضویت گرفته باشند و برای هر کار جزئی هم از شما پول بگیرند در آخر ماه هیچ پولی برای شما باقی نخواهد ماند.

در صورتی که باشگاهی از همه لحاظ برای شما مناسب باشد و فقط پرداخت هزینه اضافی برای برخی از امکانات آن آزار دهنده باشد، می‌توانید خودتان را ملزم کنید که از امکانات اضافی آن استفاده نخواهید کرد.

انتخاب باشگاه بدنسازی

انتخاب باشگاه بر اساس تجهیزات

شما پولی که پرداخت می‌کنید بیشتر برای وسایلی است که در باشگاه وجود دارد. به برندهای روی دستگاه‌ها و همچنین سهولت استفاده از آن‌ها فکر کنید. مطمئن شوید که در فضای باشگاه به مقدار کافی وسیله وجود داشته باشد. اگر به دنبال وسیله خاصی هستید، حتماً از صاحب باشگاه سال کنید.

از وجود دمبل‌هایی با وزن کم تا بالا اطمینان حاصل کنید. هالتر و دیگر وسایل سنگین را چک کنید که دچار آسیب‌دیدگی نشده باشند. این وسایل با جان شما بازی می‌کنند پس در انتخاب آن‌ها هوشیار باشید. به اطراف خودتان در هنگام بازرسی باشگاه نگاه کنید، مطمئن شوید کسانی هستند که به صورت دوره‌ای وسایل را بازدید می‌کنند.

همچنین افرادی وجود دارند که در کنار دستگاه‌ها به فرد ورزشکار کمک می‌کنند. اگر هیچ یک از موارد فوق در باشگاه وجود نداشت، کمی در انتخاب باشگاه بدنسازی مردد شوید. حداقل مطمئن شوید که دستگاه‌ها به صورت دوره‌ای بازدید می‌شوند و در صورت وجود مشکل، تعویض می‌شوند.

 

انتخاب باشگاه بدنسازی بر اساس اعضای آن

چه افرادی به باشگاه رفت و آمد دارند؟ آیا همه آن‌ها به ظاهر آراسته هستند یا فقط برای خالی کردن خشم خود روی وزنه‌ها به باشگاه می‌آیند؟ اطمینان حاصل کنید که رفتار اعضا با هم محترمانه باشد. برخی از سالن‌های ورزشی که اسمی از آن‌ها به خوبی برده نمی‌شود را همان اول از لیست انتخاب کودتان کنار بگذارید. فکرش را کنید خدایی نکرده وزنه از دست شما روی یکی از قلچماق‌های معروف شهر بیفتد!

 

انتخاب باشگاه بر اساس فضای داخلی

باشگاه بدنسازی را انتخاب نکنید که از در ورودی آن تا وسایل خوابتان ببرد. باشگاهی را انتخاب کنید که از لحظه ورود به آن دوست داشته باشید همه وزنه‌ها را یکی پس از دیگری بلند کنید. مهم‌ترین عامل، وجود انگیزه کافی در میان ورزشکاران داخل باشگاه است.

سالنی که با روحیه شما سازگاری داشته باشد انتخاب کنید. به موسیقی که در آنجا پخش می‌شود دقت کنید. تعامل میان اعضا را نگاه کنید و اگر توانستید از اعضای باشگاه بدنسازی در مورد فضای آن سال کنید.

 

جمع‌بندی انتخاب باشگاه بدنسازی

امیدوارم که توانسته باشیم به شما در انتخاب باشگاه بدنسازی مناسب کمک لازم را کرده باشیم. با توجه به اینکه باشگاه بدنسازی در شهرهای ایران رو به رشد است، پیدا کردن باشگاه بدنسازی خوب هم سخت و سخت‌تر می‌شود. از دوستان خود باشگاه‌های خوب را سال کنید و خودتان بر اساس معیارهایی که ما به شما دادیم، آن‌ها را ارزیابی کنید.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

3 Comments

 1. سلام ممنون از مطالب تون اما منم سئوالی که موقع خواستم به سالن ورزشی برم بخاطر اون سئوالات نرفتم.
  آیا سالن سالمی بدون تتو، خالکوبی، عضلات حرفه ای برای افراد ساده ای وجود داره که فقط برای سلامتی بخوان مراجعه کنند ممنون میشم اگه راهنمایی کنید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *