بیوگرافی سردار آزمون

سردار آزمون

سردار آزمون متولد شهر گنبد کاووس به تاریخ شمسی ۱۱ دی ماه ۱۳۷۳ است. سردار آزمون بازیکن مشهور تیم ملی ایران و همچنین بازیکن شناخته شده در سطح فوتبال دنیا است.

اولین حضور سردار آزمون به عنوان مهاجم تیم ملی به سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد. از آن روز تا کنون او طی سال ۲۰۱۵ در بازی‌های آسیایی و سال ۲۰۱۸ در بازی‌های جام جهانی به عنوان بازیکن اصلی تیم ملی ایران حضور داشته است. سردار آزمون همچنین در رده برترین گل زنان تیم ملی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.

ما در جیمیتو به بررسی زندگی حرفه‌ای و شخصی سردار آزمون خواهیم پرداخت و خوشحال خواهیم شد به عنوان مخاطبان فوتبال دوست نظرات خودتان در مورد بازی سردار آزمون را در ادامه همین پست با ما در میان بگذارید یا اطلاعات تکمیلی‌تری در اختیار دیگر مخاطبان قرار دهید.

 

بیوگرافی سردار آزمون

سردار آزمون متولد شهر گنبد کاووس به تاریخ شمسی ۱۱ دی ماه ۱۳۷۳ است. سردار آزمون بازیکن مشهور تیم ملی ایران و همچنین بازیکن شناخته شده در سطح فوتبال دنیا است. هم اکنون سردار آزمون برای تیم زنیت سن‌پترزبورگ روسیه توپ می‌زند و در بازی‌های اخیر تیم ملی نیز حضوری درخشان داشت.

پدرش خلیل آزمون بازیکن سابق والیبال است که در حال حاضر به مربی گری والیبال مشغول است. پدر و مادر سردار، ابتدا می خواستند نام او را پژمان بگذارند. اما پدربزرگ او مانع شد. چون عقیده داشته است نام پژمان که معنی آن پژمرده است، نمی تواند مناسب باشد، به همین دلیل منصرف شدند و نامش را سردار به معنی سربلند گذاشتند.

 

وی فرزند خلیل آزمون بازیکن سابق والیبال است. آزمون از ترکمن های ایران و سنی است.

 

بازی‌های باشگاهی

سردار آزمون

سال‌های ابتدایی باشگاهی سردار آزمون

سردار آزمون نیز به مانند دیگر نوجوانان ایرانی از سنین کودکی توپ بازی کردن را شروع کرد. پدر سردار در آن سن بازیکن و مربی حرفه‌ای والیبال بود. پسر نیز به تبعیت از پدر تصمیم به ادامه والیبال به عنوان رشته حرفه‌ای خود گرفته بود تا بتوانید به یکی دیگر از اسطوره‌های والیبال گنبد تبدیل شود.

سردار از نه سالگی والیبال و فوتبال را شروع کرد. استعداد او در کنار راهنمایی‌های پدر باعث شد در همان نوجوانی به تیم والیبال زیر ۱۵ سال ایران دعوت شود. اما در رشته فوتبال، به توصیه یکی از دوستان پدرش او کار خودش را با تیم عقاب گنبد شروع کرد.

بعد از چهار سال بازی در یکی از تیم‌های مطرح گرگانی، سردار بر اساس استعداد و توانایی‌هایی که از خود نشان داده بود توانست به عضویت تیم شموشک گرگان در بیاید. مدت عضویت او در شموشک گرگان، به یک سال نینجامید.

 

سردار آزمون در سپاهان

در سن پانزده سالگی بود که سردار آزمون اولین گام بلند خود برای حضور حرفه‌ای در فوتبال ایران و جهان را با پیوستن به تیم جوانان سپاهان برداشت. سردار آزمون به طور قرضی طی دو سال در ترکیه حضور داشت و در این مدت تیم سپاهان توانست یک بار جام لیگ برتر را بدون حضور سردار آزمون به دست آورد.

به لطف درخشش در تیم جوانان سپاهان، سردار آزمون بعد از یک سال بازی در سپاهان، توسط دو تیم اروپایی برای همکاری دعوت شد که یکی از آن‌ها روبین کازان مسکو بود. با این حساب می‌توان گفت که سردار تاکنون جوان‌ترین لژیونر ایرانی هم شناخته می‌شود.

سردار زمانی که به روبین کازان پیوست تنها هجده سال داشت.

 

سردار آزمون در روبین کازان مسکو

سردار آزمون

فصل ۲۰۱۲ – ۲۰۱۳

سردار آزمون در حالی به روبین کازان پیوست که تیم‌های ایرانی دیگری به مانند استقلال و پرسپولیس هم به دنبالش بودند. اما او با مشورت گرفتن از قربان بکیویچ بردیف مربی اهل ترکمنستان و همچنین فوتبالیست سابق شوروی، که هم اکنون نیز سرمربی گری کازان را بر عهده دارد، به این نتیجه رسید که پیوستن به کازان برای او بیش از پیشنهادهای دیگر می‌تواند موفقیت به دنبال داشته باشید.

به این ترتیب سردار آزمون تبدیل به اولین بازیکن حرفه‌ای در لیگ روسیه شد. او طی اولین فصل حضور خود در تیم دوم کازان توانست به عنوان مهاجم ۸ بازی به همراه دو گل زده و یک کارت در کارنامه‌اش ثبت کند. علاوه بر این اسم سردار برای چندین بار در لیست بازیکنان بالای ۱۸ سال قرار گرفت اما به علت سن کم نتوانست در بازی‌های کازان، تیمش را همراهی کند.

سردار در مسابقات مقدماتی قهرمانی جوانان آسیا در بازی که مقابل تیم لبنان انجام شد، توانست عنوان بهترین بازیکن زمین را کسب کند. در این بازی سردار آزمون دو گل هم به ثمر رساند.

سردار آزمون در مسابقات جام دوستی روسیه طی سال ۲۰۱۲ نیز حضور داشت. در این بازی‌ها سردار با حضور در ۶ بازی و به ثمر رساندن ۷ گل تبدیل به آقای گل این مسابقات شد.

 

فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۴

سردار در فصل ۲۰۱۳ به طور رسمی در دیدارهای تیم جوانان کازان حضور پیدا کرد. طی بازی تیم کازان در مقابل تیم یاگودینا در بازی‌های لیگ یوفا، سردار از دقیقه ۷۲ وارد بازی‌ها شد. روبین کازان این بازی را با به ثمر رساندن یک گل برد.

سردار آزمون به عنوان بازیکن تیم جوانان روبین کازان، اولین گل خود را در دومین حضورش به ثمر رساند. سردار در دقیقه ۶۴ وارد بازی مقابل مولده شد و توانست با به ثمر رساندن یکی از سه گل تیمش این بازی را با نتیجه ۳ بر صفر به پیروزی برساند.

سردار آزمون با اولین حضور خود به عنوان بازیکن روبین کازان طی مسابقات لیگ برتر روسیه، با به ثمر رساندن یک گل و همکاری در گل دیگر به عنوان بازیکن تعویضی در دقیقه ۷۲ خوش درخشید. این بازی در مقابل باشگاه فوتبال آنژی مخاچ‌قلعه با نتیجه ۵ بر صفر به نفع روبین کازان به پایان رسید.

در سال ۲۰۱۴، تیم آرسنال پیشنهاد دو میلیون پوندی برای انتقال سردار از کازان به این تیم را مطرح کرد. این موضوع باعث شد تا تیم‌های دیگری به مانند میلان، یوونتوس، لیورپول، تاتنهام و بارسلونا هم از علاقه خود برای به کار گیری سردار آزمون سخن به میان آورند.

سه روز بعد از انتشار این اخبار، سردار درخشش دیگری از خود نشان داد. در بازی تیم کازان مقابل روستوف، سردار گل دوم و پیروزی را برای تیمش به ثمر رساند و باعث شد تا روبین کازان از سد روستوف بگذرد. همچنین او با به ثمر رساندن گل پیروزی مقابل زنیت سن‌پترزبورگ، تیمش را از شکست رهانید. سردار در دیدار دیگری مقابل روستوف، در دقیقه ۵۵ به عنوان بازیکن ذخیره وارد میدان شد و توانست با به ثمر رساندن یکی از ۴ گل تیمش، به پیروزی آن و هم تیمی‌هایش کمک کند.

 

فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۵

در این فصل، تیم روبین کازان با انتشار اطلاعیه‌ای روی سایت خود بیان کرد که سردار در این تیم باقی خواهد ماند و پیشنهادهای بازی در تیم‌هایی به مانند آرسنال، لیورپول و زنیت سن‌پترزبورگ رد می‌شود. سردار در کازان روز به روز بیشتر می‌درخشید. طی بازی قبل از لیگ در مقابل تیم فوتبال هلاس ورونا، سردار با به ثمر رساندن یک گل و کسب نتیجه ۱ -۱ تیمش را از خطر شکست دور کرد.

اولین گل در فصل جاری سردار آزمون به بازی در مقابل تیم باشگاهی احمد گروزنی بر می‌گردد. این بازی به لطف گل سردار آزمون با نتیجه ۱-۱ به پایان رسید و برای چندمین بار سردار ناجی تیمش شد. از جمله گل‌های مؤثر سردار آزمون طی این فصل برای تیم خودش، می‌توان به گل در مقابل اسپارتاک مسکو اشاره کرد.

 

سردار آزمون در روستوف

طی قراردادی سه ماه و نیمی که ما بین تیم‌های روستوف و روبین کازان بسته شد، سردار برای بازی در مسابقات باشگاهی به تیم روستوف پیوست. سردار آزمون به عنوان بازیکن روستوف در دقیقه ۷۳ وارد بازی شد و طی دقیقه ۸۸ گل برتری تیم خودش را به ثمر رساند تا روستوف اولین برد خود با حضور سردار آزمون را تجربه کند. این بازی در مقابل تیم کوبان کراسنودار انجام شد.

سردار همچنین در بازی که تیم روستوف در مقابل دیناموکیف مسکو داشت موفق شد با به ثمر رساندن یکی از دو گل تیمش، نتیجه مساوی را رقم بزند. بازی درخشان او باعث شد که سردار در لیست تیم هفته بهترین‌های باشگاه برتر مسکو انتخاب شود. در بازی‌های حذفی سردار آزمون موفق شد تا با به ثمر رساندن گل، تیم روستوف را به پیروزی برسد.

 

فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶

در پایان فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۵ آزمون قرارداد خودش را تا پایان فصل ۲۰۱۵ – ۲۰۱۶ تمدید کرد. اولین گل این فصل را سردار آزمون برای تیم روستوف با وجود شکست در مقابل تیم فوتبال زسکا مسکو، به ثمر رساند. این درخشش در ابتدای فصل باعث شد تا تیم لیگ برتر انگلیس استوک سیتی با او وارد مذاکره شود. همچنین مدتی بعد تیم اورتون نیز با او وارد مذاکره شد.

پس از یک دوره بازی بدون گل برای سردار آزمون، بالاخره پای او به گل زنی در بازی روستوف مقابل زنیت سنت پترزبورگ باز شد. طی این بازی سردار آزمون موفق شد یکی از سه گل تیمش را به ثمر برساند. همچنین کمک او به تیمش با گل زنی در بازی مقابل دیناموکیف مسکو باعث شد تا روستوف همچنان در رده دوم لیگ برتر روسیه جایگاهش را حفظ کند.

سردار آزمون توانست گل دیگری مقابل تیم اورال به ثمر برساند. این بازی از سری رقابت‌های یوفا بود. این گل پنجمین گل در طی شش بازی متوالی سردار آزمون بود. پنج گل در شش بازی پست سر هم آمار خوبی برای یک بازیکن است. سردار طی فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶ که به صورت قرضی در روستوف به بازی مشغول بود توانست در مجموع ۲۴ بازی، ۹ گل به ثمر برساند. هرچند روستوف نتوانست قهرمان این فصل شود اما حضور سردار آزمون در این تیم بیش از پیش به چشم آشکار شد.

 

فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷

این فصل برای سردار آزمون در روستوف با جنجال‌هایی شروع شد. روستوف با پافشاری بر روی یکی از بندهای قرارداد سردار آزمون ادعا کرد می‌تواند سردار آزمون را از تیم روبین کازان خریداری کند که این خبر خشم این تیم را به همراه داشت. روبین شکایت خود را به فیفا برد. بر اساس تصمیم دادگاه سردار آزمون می‌توانست با قراردادی جدید تا پایان سال ۲۰۱۷ در تیم روستوف حضور داشته باشد.

 

سردار آزمون در لیگ قهرمانان اروپا

سردار آزمون اولین حضور خود در لیگ قهرمانان را در دیدارهای مقدماتی و دور سوم مسابقات تجربه کرد. در این بازی سردار به جای بازیکن اکساندربخاروف؛ در دقیقه ۵۶ مقابل تیم آندلشت و در ورزشگاه اولیمپ-۲ وارد زمین شد. این بازی برای سردار آزمون گلی به همراه نداشت. اولین گل سردار آزمون طی مسابقات لیگ قهرمانان در بازی برگشت به ثمر رسید تا تیم روستوف بتواند در مجموع با نتیجه ۴ -۲ به پیروزی برسد.

گل دوم سردار آزمون در بازی‌های لیگ قهرمانان، طی بازی برگشت مقابل آژاکس آمستردام به ثمر رسید. تلاش‌های سردار و دیگر بازیکنان روستوف باعث شد تا این تیم برای اولین بار تواند به عنوان تیم برتر گروه خود به مرحله بعد صعود کند.

در بازی‌های گروهی لیگ قهرمانان، سردار طی بازی مقابل اتلتیک مادرید موفق شد تا گل دیگری به ثمر برساند. در این زمان بود که سردار به عنوان دومین ایرانی بعد از علی کریمی که توانسته بود به لیگ قهرمانان پا بگذارد، شهرت پیدا کرد. سردار آزمون دومین گل طی بازی‌های گروهی لیگ قهرمانان را در مقابل بایرن‌مونیخ به ثمر رساند. این بازی با نتیجه ۳-۲ به نفع روستوف به پایان برسد.

بازی‌های ممتاز سردار آزمون طی بازی‌های لیگ قهرمانان، باعث شد تا دوباره تیم‌های بزرگ اروپایی همانند مارسی، لیورپول، آرسنال، بوروسیا، دورتموند و بایر لورکوزن برای جذب سردار آزمون وسوسه شوند.

سردار در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ توانست ۲۷ بازی باشگاهی، ۱۴ بازی بین قاره‌ای انجام دهد که در مجموع با ۴۱ بازی حرفه‌ای موفق شد ۱۲ گل به نفع تیمش به ثمر برساند تا باز هم مهر تأییدی بر عملکرد مناسبش بزند. این فصل آخرین فصل حضور سردار آزمون در تیم روستوف بود.

 

بازگشت سردار آزمون به روبین کازان

در سال ۲۰۱۷، سردار دوباره به روبین کازان بازگشت. طی این دوره حضور سردار آزمون توانست ۲۶ بازی در لیگ برتر روسیه به همراه دو بازی در جام باشگاه های اروپا انجام داد. در طی مجموع ۲۸ بازی، سردار توانست پنج گل به ثمر برساند. این فصل نیز آخرین فصل حضور سردار در روبین کازان بود. بعد از این فصل او طی قراردادی به تیم زنیت سن پترزبورگ پیوست.

 

سردار آزمون در زنیت سن پترزبورگ

سردار با امضای قراردادی سه و نیم ساله، وارد تیم زنیت سن پترزبورگ شد. سردار آزمون طی اولین بازی خود در مقابل فنرباغچه طی لیگ یوفا توانست دو گل به ثمر رساند تا مسئولین زنیت از خرید موفق خود مطمئن تر شوند. سردار در بازی‌های یوفا، عنوان بهترین بازیکن هفته را نیز در کارنامه خود دارد.

سردار آزمون تک گل تیمش برای پیروزی در مقابل تیم اورال اوبلاست را در لیگ روسیه به ثمر رساند. آخرین قرارداد سردار با تیم های روسی مربوط به زنیت سن پترزبورگ است. سردار تا سال ۲۰۱۹ توانسته است ۱۲ بازی، با به ثمر رساندن ۹ گل در لیگ روسیه انجام دهد. در بازی‌های بین قاره ای هم سردار آزمون توانسته بود، طی ۴ بازی ۳ گل به ثمر برساند.

 

افتخارات فردی سردار آزمون مهاجم تیم ملی

  • کسب عنوان بهترین گلزن قهرمانی جوانان زیر ۱۹ سال در بازی‌های آسیا در سال ۲۰۱۲
  • به دست آوردن مقام بهترین گلزن جام صلح و دوستی در سال۲۰۱۲
  • تیم منتخب فصل در لیگ برتر فوتبال روسیه در سالهای ۱۵–۲۰۱۴, ۱۶–۲۰۱۵
  • کسب عنوان بازیکن ماه در لیگ برتر فوتبال روسیه در تاریخ می ۲۰۱۶
  • دستیابی به عنوان بهترین بازیکن فصل در روستوف در سالهای ۱۶–۲۰۱۵

 

سردار آزمون در تیم ملی ایران

سردار آزمون

نوجوانی

سردار زمانی وارد تیم ملی جوانان زیر ۲۱ سال شد که به عنوان بهترین گل زن جام ملت‌های مستقل روسیه شناخته شده بود. او طی هفت بازی توانسته بود ۶ گل به ثمر برساند. سردار اولین بازی خود را در سری مسابقات قهرمانی نوجوانان زیر نوزده سال آسیا طی سال ۲۰۱۴ در شهر کرمان و مقابل لبنان بود. او در این بازی به عنوان کاپیتان توانست دو گل به ثمر برساند و یک پنالتی به دست آورد.

سردار آزمون در سال ۲۰۱۵ برای عضویت در تیم زیر ۲۳ سال ایران برای شرکت در بازی‌های المپیک دعوت شد. او در این بازی‌ها نیز به عنوان بهترین گل زن با آمار چهار بازی و سه گل زده معرفی شد. در سال ۲۰۱۶، به علت مغایرت برنامه‌های فیفا با لیگ مسکو، تیم روستوف اجازه حضور او در این بازی‌های ملی را نداد.

 

جوانی

در سال ۲۰۱۳، برای اولین بار کارلوس کیروش مربی وقت تیم ملی ایران سردار را برای بازی در تیم ملی دعوت کرد. نام سردار آزمون در سال ۲۰۱۴ میان لیست اولیه ۲۸ بازیکن معرفی شده برای جام جهانی ۲۰۱۴ دیده شد. اما در نهایت او به همراه چهار بازیکن دیگر از لیست نهایی حذف شد و فرصت حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ را از دست داد.

سردار برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ طی یک دیدار دوستانه مقابل مونته‌نگرو به عنوان بازیکن تیم ملی در دقیقه شصت به جای رضا قوچان نژاد وارد زمین شد. با وجود اینکه سردار در این بازی حضور داشت، اما نامش از میان لیست نهایی بازیکنان جام جهانی ۲۰۱۴ حذف شده بود.

سردار اولین گل ملی خود را در بازی دوستانه مقابل کره جنوبی در سال ۲۰۱۴ به ثمر رساند. کارلوس کیروش علاقه زیادی به سردار داشت و در سال ۲۰۱۴ از سردار برای شرکت در تیم ملی برای بازی‌های آسیایی دعوت به عمل آورد.

سردار در بازی دوستانه مقابل عراق، توانست تک گل پیروزی تیم ملی ایران را به ثمر برساند. سردار در بازی‌های آسیایی مقابل قطر و همچنین عراق بازی‌های درخشانی از خود نشان داد.

سردار در لیست بازیکنان جام جهانی ۲۰۱۸ ارائه شده توسط کیروش دیده می‌شد. در بازی‌های مقدماتی جام جهانی سردار توانست در بازی مقابل گوام و ترکمنستان گل زنی کند. اولین هتریک ملی سردار در مقابل مقدونیه به دست آمد. چند روز بعد او اولین گل تیم ملی ایران در مقابل ازبکستان که منجر به پیروزی ۲-۰ شد، به ثمر رساند.

 

خداحافظی سردار آزمون

سردار در جام جهانی ۲۰۱۸، مقابل مراکش خوش درخشید و توانست تک گل پیروزی تیم ملی را به ثمر برساند. سردار  بعد از پایان کار تیم ملی از جام جهانی طی مرحله اول، در اقدامی جنجالی از تیم ملی خداحافظی کرد. سردار دلیل کناره‌گیری خودش را انتقادهای شدید طرفداران تیم ملی از عملکردش طی جام جهانی بیان کرد.

 

بازگشت به تیم ملی

بنا به دعوت کارلوس کیروش سردار آزمون دوباره به دعوت کارلوس کیروش به تیم ملی ایران برگشت و در بازی‌های جام ملت‌های آسیا حضور پیدا کرد.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *