جرم گیری دندان با روش های ساده

جرم گیری دندان

پلاک و جرم دندان یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که هر کسی می‌تواند آن را تجربه کند. متأسفانه عده کمی از افراد در مورد مشکلات ناشی از جرم دندان به جز ظاهر بد دندان‌ها اطلاع دارند. باید گفت که عدم جرم گیری دندان علاوه بر خدشه دار کردن زیبایی و سفیدی دندان می‌تواند به طور کل آن را نابود کند. امروز در جیمیتو به بررسی جرم دندان و روش‌های خانگی جرم گیری دندان خواهیم پرداخت.

 

اگر از جمله کسانی باشید که برنامه چکآپ دندان منظم و ماهانه دارید، به طور حتم دندان‌های سفید و درخشانی بدون نیاز به جرم گیری دندان خواهید داشت. رفتن به دندان‌پزشک و انجام جرم گیری دندان روی دندان به مانند بردن ماشین به کارواش و تمیز کردن آن است. متأسفانه اغلب ما به علت مشکلات زندگی، نبود وقت کافی یا حتی تنبلی از رفتن به دندان‌پزشک به صورت ماهانه خودداری می‌کنیم.

اما می‌توان با رعایت نکاتی از پوسیدگی و مشکلات دهان و دندان جلوگیری کرد که از مهم‌ترین آن‌ها مبارزه با پلاک و جرم دندان است. دندان‌پزشکان از مته‌های مخصوص خود برای جرم گیری دندان و حذف آنچه که ما جرم می‌نامیم استفاده می‌کنند که حس نزدیک به تراشکاری دارد. وجود جرم علاوه بر اینکه لبخند زیبای شما را نابود می‌کند می‌تواند مشکلات دیگری هم داشته باشد؛ اما ابتدا باید تفاوت جرم و پلاک دندان را بدانیم تا در ادامه راه‌های جرم گیری دندان را بررسی کنیم.

 

پلاک و جرم دندان چیست؟

روزانه دندان‌های شما در معرض غذاهای مختلف اسیدی یا بازی قرار می‌گیرد و هر کدام از این مواد غذایی اثرات مخصوص به خود را روی دندان‌های شما به جای می‌گذارند. پلاک دندان از جرم دندان متفاوت و دارای مفهومی دیگر است.

 

پلاک دندان

پلاک در دندان از زمان مسواک زدن شما تولید می‌شود و به خودی خود مشکل‌ساز نیست. به طوری که در وعده بعدی مسواک زدن پلاک ندادن از بین می‌رود و دوباره تشکیل می‌شود. به طور عمومی پلاک را می‌توان به حالت زبری که بعد از مسواک زدن و خوردن غذاهای روی دندان‌های خود احساس می‌کنید اطلاق کرد.

پلاک دندان به راحتی حذف می‌شود اما اگر پلاک به صورت انباشت شده در دندان باقی بماند به تدریج تبدیل به لایه‌هایی غیرقابل جدا شدن و سفت می‌شود. یکی از دلایل اصلی اصرار پزشکان به مسواک زدن مداوم از بین بردن پلاک‌ها است. سفت شدن پلاک در دندان ممکن است خطری نداشته باشد اما باعث التهاب لثه‌ها و بیماری به نام رنزیوت می‌شود.

 

با گذشت زمان پلاک‌ها به سمت تشکیل جرم پیش می‌روند. جرم شکلی از پلاک است که به هیچ عنوان با مسواک زدن یک روزه از بین نمی‌رود.

 

جرم دندان

جرم دندان همان‌طور که مطالعه کردید از نوع پلاک و مواد معدنی است. جرم می‌تواند اثرات سوئی روی لثه‌ها داشته باشد که به مراتب شدیدتر از پلاک است. دندان‌های شما در درون حفره‌های استخوانی فک قرار گرفته‌اند که لثه دور آن‌ها را پر کرده است. پلاک دندان موجب التهاب لثه و برآمدگی در نواحی اتصال به دندان می‌شود.

کاهش اتصال دندان و لثه موجب لقی و همچنین به وجود آمدن پوسیدگی در اطراف دندان می‌شود. این بیماری دهان و دندان به نام پریودنتیت شناخته شده است. ادامه روند جرم دندان موجب پوسیدگی شدید دندان و جدا شدن آن از لثه می‌شود.

در پریودنتیت از بین رفتن استخوان و متعاقباً از دست دادن دندان بسیار شایع است. نوع وخیم این بیماری موجب می‌شود که دندان هیچ‌وقت قابل بازیابی نباشد. برخلاف تصور مردم جرم دندان به جز زیبایی، سلامتی دندان را نیز هدف قرار می‌دهد.

 

 

تشخیص جرم از پلاک

آنچه که شما روی دندان‌های خود و کنار لثه‌ها مشاهده می‌کنید، جرم است. رنگ جرم زرد رنگ و گاهی رو به نارنجی است. از آنجایی که جرم می‌تواند به راحتی خود را تا مینای دندان بکشاند رفع آن توسط پزشک به سرعت انجام می‌شود. اگر جرم درمان نشود، علاوه بر مشکلات دندانی، مشکل بوی دهان بد را نیز به همراه دارد. البته تغییر رنگ دندان به جز جرم می‌تواند تحت تأثیر عوامل دیگری به مانند مصرف قرص نیز باشد.

 

چرا جرم نیاز به جرم گیری دندان دارد

پلاک و جرم دست به دست هم می‌دهند و دندان‌های شما را خراب و دچار فرسایش می‌کنند. اغلب شما نتیجه جرم را به صورت حفره‌هایی کنار دندان می‌توانید مشاهده کنید. زمانی که جرم دندان را سوراخ می‌کند، پلاک دور تا دور سوراخ تشکیل می‌شود و با استفاده از بزاق دهان و واکنش با کلسیم دندان، شروع به تولید پلاک‌های میکروبی بیشتر می‌کند. افزایش پلاک در نهایت موجب فرسایش دندان و تشکیل دوباره جرم در اطراف حفره به وجود آمده و رشد تخریب دندان می‌شود.

این تخریب تا مینای دندان ادامه پیدا می‌کند و در نهایت کل دندان را درگیر پوسیدگی می‌کند. علاوه بر این جرم موجب بروز بیماری‌های شایع دهانی و دندانی می‌شود. اگر جرم دندان نادیده گرفته شود، بروز التهاب لثه و از دست دادن دندان حتمی خواهد بود. دانشمندان دریافته‌اند که بهداشت ضعیف دهان و دندان در نهایت می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های دیگری به مانند دیابت نیز شود.

خوشبختانه راه‌های خانگی برای جرم گیری دندان به صورت تدریجی در مراحل اولیه وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 

روش‌های خانگی جرم گیری دندان

روش‌های درمان خانگی نمی‌توانند جایگزین جرم گیری دندان توسط دندان‌پزشکی باشند اما می‌توانند در کنار آن تأثیر مهمی در سلامت دهان و دندان داشته باشند. از این رو می‌توانید آن‌ها را روزانه استفاده کنید و امیدوار باشید که هیچ‌وقت دندان‌های جرم گرفته نداشته باشید.

جرم دندان

جرم گیری دندان با شکر قهوه‌ای

کمتر کسی باورش می‌شود که با شکر می‌توانید جرم دندان را پاک کنید. شکر قهوه‌ای تفاوت زیادی با شکر سفید دارد. شکر قهوه‌ای دارای مقدار زیادی ملاس در خود است، وجود این ترکیب معدنی و زمخت به شما کمک خواهد کرد تا از فعالیت باکتری‌های به وجود آورنده جرم جلوگیری کنید.

کافی است که نصف قاشق چای خوری شکر قهوه‌ای را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در دهان نگه دارید. حال دهان خودتان را خالی کنید. مسواک کردن بعد از این کار کمک زیادی به عملکرد بهتر شکر قهوه‌ای خواهد کرد.

 

جرم گیری دندان با سرکه سیب

ترکیب دیگری که شما می‌توانید از سیب برای جرم گیری کردن دندان استفاده کنید، سرکه سیب است. سرکه سیب مصارف و استفاده‌های گوناگونی دارد که هم اکنون می‌توانید به آن جرم گیری مؤثر دندان را هم اضافه کنید. سرکه سیب دارای ترکیب قوی انتی اکسیدانی و ضد عفونی کننده است. پس نباید از دیدن اسم آن میان جرم گیری کننده‌های دندان تعجب کنید.

سرکه سیب برای پاک کردن زردی ناشی از سیگار کشیدن و قهوه کارآمدترین روش است. سرکه سیب دارای اسید استیک است. علاوه بر اسید استیک، منیزیم، پتاسیم، آنزیم‌ها و پروبیوتیک های فراوانی در سرکه سیب وجود دارد. در کنار هم بودن این مواد مغذی به کاهش یافتن فعالیت میکروبی و حذف شدن پلاک‌های دندان ناشی از دود سیگار کمک زیادی می‌کند.

استفاده به مدت یک ماه از سرکه سیب به همراه مسواک زدن مداوم از جمله روش‌هایی است که در کمتر از یک ماه به سفید شدن دندان‌هایتان کمک می‌کند. البته باید در نظر داشته باشید که سرکه سیب برای برخی از دندان‌ها خطرناک است و باعث ضعیف شدن مینای دندان می‌شود.

 

مسواک زدن صحیح و با دقت

جای تعجب نیست که اولین روش برای جرم گیری دندان و پیشگیری از تشکیل پلاک و جرم دندان مسواک زدن صحیح باشد. مسواک زدن زمان و روش صحیحی دارد که می‌توانید آن را از دندان‌پزشک یا اینترنت پیدا کنید. در روش صحیح مسواک زدن همه قسمت‌های دندان، مخصوصاً قسمت‌هایی که احتمال تشکیل پلاک و جرم دندان وجود دارد، تمیز می‌شود؛ اما زمان مسواک زدن صحیح، ۳۰ دقیقه بعد از غذا است. زمانی که پلاک‌های دندانی تشکیل شده‌اند و می‌توانید همگی آن‌ها را با برس کردن از بین ببرید. مدت زمان عادی مسواک زدن ۳ دقیقه است که باید همراه با فشار و البته خمیردندانی مناسب باشد.

جرم دندان

خمیر دندان فلورایدی برای جرم گیری دندان

فلوراید یکی از اساسی‌ترین عناصر مبارزه با جرم و جرم گیری دندان است. شایسته است که فلوراید را در بیشتر محصولات دهان و دندان شاهد باشیم. وجود فلوراید علاوه بر حفظ دندان از آسیب‌های ناشی از مواد غذایی اسیدی و نوشیدنی‌های گازدار، موجب افزایش استقامت مینای دندان می‌شود. درست است که دندان رشد نمی‌کند، اما فلوراید در ترمیم لثه و بازسازی عناصر تقویت کننده دندان کمک می‌کند.

مشکلی که استفاده از فلوراید دارد، اثر آهسته و بلند مدت آن روی دندان برای جرم گیری دندان و مبارزه با جرم دندان است. اگر مشکل دندان‌های شما حاد باشد روش پزشکی تنها راه درمان است و استفاده از فلوراید را بعد از آن می‌توانید استفاده کنید. همچنین در کنار مصرف فلوراید می‌بایست مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی‌های گازدار را کاهش دهید.

 

جرم گیری با سیب

گاز زدن سیب روزانه شما را نه تنها از پزشک بلکه از دندان پزشک هم بی نیاز خواهد کرد. بر اساس مشاهدات و تجربیاتی که در مورد مصرف سیب وجود دارد، این میوه نیز به شما در جرم گیری دندان کمک می‌کند. سیب دارای ترکیبات انتی اکسیدانی و انواع ویتامین‌ها همانند موز و توت فرنگی است. کار اصلی شما در این خواهد بود که این ویتامین‌ها را به دندان و قسمت تشکیل جرم‌ها برسانید.

تکه‌ای از پوست سیب یا گوشت سیب را به روی لثه و جرم‌های تشکیل شده روی دندان‌هایتان بکشید. پس از مدتی، مسواک کنید. استفاده کردن طولانی مدت از این روش به تمیز شدن پلاک‌ها کمک خواهد کرد.

روش ساده‌تر این است که سیبی را به دندان بکشید. سیب دارای ترکیبات فیبری و همچنین ویتامین است. زمانی که سیب می‌خورید، فیبرها باعث پاک شدن لثه و دندان و ویتامین‌ها به کاهش باکتری‌های فعال و بروز دهنده پلاک‌های دندان می‌شود.

 

جرم گیری با پوست موز

موز دیگر میوه‌ای است که شما می‌توانید از آن برای پاک کردن جرم دندان‌هایتان استفاده کنید. ترکیب موز به همراه میوه‌ای مانند پرتقال هم یک جرم گیر مؤثر است. پوست موز ویتامین‌های پاک کننده باکتری عامل جرم گیر فراوانی در خود دارد.

مزیت دیگر موز در این است که شما به سادگی از آن برای جرم گیری استفاده خواهید کرد. کافی است که پوست موز را به روی دندان‌هایتان و جایی که احساس می‌کنید پلاک و جرم تشکیل شده است بکشید. بعد از مدتی با استفاده از مسواک و خمیر دندان جرم گیر، روی جرم‌ها را بشورید.

 

جرم گیری دندان با آب برنج

خنده‌دار است اما آب برنج می‌تواند به سفید شدن دندان‌ها و از بین رفتن جرم آن‌ها کمک کند. آب برنج دارای ویتامین‌های مؤثر در پاک‌سازی باکتری‌های به وجود آورنده پلاک دندان است. وجود این ویتامین نه آن‌ها به پاک شدن پلاک‌ها بلکه به مبارزه با التهاب، کاهش بوی بد دهان و همچنین کاهش پوسیدگی دندان نیز کمک می‌کند.

استفاده کردن از این روش نیز ساده‌تر است. مقداری برنج را درون آب خیس کنید. کمی نمک به این ترکیب اضافه نمایید. اکنون با استفاده از مسواک آب برنج را به دندان و قسمت‌هایی که احساس می‌کنید نیاز به جرم گیری دارد، برسانید. بعد از چند دقیقه دهان خود را با استفاده از آب، شستشو دهید.

مسواک زدن بعد از این روش، باعث خواهد شد تا جرم گیری با سرعت و کیفیت بهتری انجام شود. در صورتی که دوست دارید سریع‌تر از شر جرم‌ها خلاص شوید، ترکیب کرد آب لیمو به همراه آب برنج را به شما توصیه می‌کنیم.

 

خمیردندان ضد جرم دندان

اگر در مورد تشکیل جرم دندان یا پلاک نگران زیادی دارید، دفعه بعدی که قصد خرید خمیردندان داشتید، از فروشنده خمیردندان ضد جرم دندان و پلاک تقاضا و خریداری کنید. این خمیردندان‌ها دارای مواد شیمایی هستند که از رشد باکتری پلاک دندان جلوگیری می‌کند. هر چند ما به شما توصیه نمی‌کنیم از خمیردندان‌های شیمیایی استفاده کنید. برخی از خمیردندان‌های ضد پلاک دارای تری کلوسان هستند که انتی باکتری قوی در زمینه مبارزه با باکتری‌های دهان و دندان است و از تشکیل پلاک به مقدار زیادی جلوگیری می‌کند.

جرم دندان

جوش شیرین  مناسب برای جرم گیری دندان

استفاده از جوش شیرین از زمان‌های قدیم به عنوان یکی از راهکارهای افزایش بهداشت دهان و دندان رایج بوده است. جوش شیرین توانایی جرم گیری دندان و پاک کردن پلاک‌ها از روی دندان را به خوبی دارد. آنچه که لازم است، یک لیوان آب، یک قاشق جوش شیرین به همراه مقداری نمک است. جوش شیرین و نمک را درون لیوان حل کنید و مسواک خودتان را به جای خمیردندان به محلول آب، نمک و جوش شیرین آغشته کنید و روی دندان‌های خود بکشید.

نکته‌ای که در مورد استفاده از جوش شیرین وجود دارد، مدت زمان زیاد اثر گذاری آن روی دندان‌های جرم گرفته است. لذا جوش شیرین را برای جرم گیری دندان جرم گرفته استفاده نکنید.

 

جرم گیری دندان با روغن زیتون

روغن زیتون نه تنها ضامن سلامتی شما است بلکه می‌تواند به جرم گیری دندان هم کمک کند. روغن زیتون دارای ترکیبات اسید چربی است که جرم‌های دندان و همچنین باکتری‌های به وجود آورنده آن را نابود می‌کند. اما برای اثر بخشی بهتر ترکیب کردن آن به همراه یک ماده جرم گیر دیگر مانند جوش شیرین مفید خواهد بود.

برای تهیه محلول جرم گیر با روغن زیتون به این صورت عمل کنید که دو تا سه قاشق زیتون را به کمی آب اضافه کنید. اکنون جوش شیرین را درون ترکیب این دو بریزید. مخلوط به دست آمده را هم بزنید تا سفت شود. حال با استفاده از مسواک دندان‌هایتان را بشورید.

بعد از دو تا سه دقیقه دهانتان را آب بکشید و مسواک بزنید. به این ترتیب مشاهده خواهید کرد که بعد از مدتی دندان‌هایتان تمیز و درخشان‌تر از همیشه شده است. تکرار این کار در چند بار کمک زیادی به سفید شدن و جرم گیری دندان می‌کند.

 

جرم گیری دندان با آلوئه ورا و گلیسیرین

خواص ژل الوورا برای سال‌های طولانی موردستایش بوده است اما آیا می‌دانستید که این ژل برای درمان و جرم گیری دندان نیز می‌تواند چاره‌ساز باشد. یک لیوان آب بردارید، نیم فنجان جوش شیرین به همراه یک قاشق چای‌خوری ژل آلوئه ورا درون آن حل کنید. سپس به محلول به دست آمده اسانس لیمو به همراه چهار قاشق چای‌خوری گلیسیرین گیاهی اضافه کنید. با استفاده از محلول به دست آمده و مسواک دندان‌های خود را لایه‌برداری کنید.

 

 

جرم گیری دندان با پوست پرتقال

اگر با روغن گیاهی گلیسیرین روی دندان‌هایتان مشکل دارید یا حتی نمی‌توانید آن را پیدا کنید، راه حل ساده‌تری می‌توانیم پیشنهاد دهیم. پوست پرتقال (!) را بدون واسطه و مستقیم با دندان‌های خود تماس دهید و در نهایت بشورید. پوست پرتقال به واسطه داشتن خاصیت اسیدی باکتری‌های روی دندان که تشکیل دهنده پلاک هستند را حذف و جرم گیری دندان می‌کند. علاوه بر این اگر حوصله کافی دارید، پوست پرتقال را در آب به صورت له شده در بیاورید و آن را روی دندان خود اعمال کنید و بعد از مدتی آن‌ها را بشورید.

 

جرم گیری دندان با روغن نارگیل و جوش شیرین

برای جرم گیری کردن دندان ترکیبات مؤثر دیگری همراه با جوش شیرین وجود دارند از جمله روغن نارگیل. روغن نارگیل ترکیب بسیار خوبی برای تأمین سلامتی دهان و دندان است. ترکیب خاص و ضد باکتری روغن نارگیل، قادر است که استرپتوکوکی، یکی از باکتری‌های بروز دهنده جرم دندان را نابود کند. ترکیب شدن این روغن با جوش شیرین محلولی کارآمد برای جرم‌زدایی دندان خواهد بود.

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را به دو قاشق قطره روغن نارگیل اضافه کنید. برای آبکی شدن مخلوط، آب را به این دو بیفزایید. اکنون ترکیب را به هم بزنید تا سفت شود. حال ترکیب به دست آمده را با استفاده از مسواک به دندان‌های خود بکشید. بعد از چند دقیقه آبکشی نمایید.

مسواک زدن بعد از این محلول جرم گیر دهان و دندان باعث خواهد شد تا در مدت زمان کمتری شاهد جرم گیری دندان با استفاده از خمیردندان‌های جرم گیر باشید. تکرار این کار در طول هفته به مدت ۲ تا ۳ بار توصیه شده است.

 

سبزی و میوه فراوان عامل جرم گیری دندان

میوه و سبزی را نه تنها برای سلامتی دندان و لثه بلکه برای سلامتی عمومی بدن به مقدار زیاد و قابل توجه مصرف کنید. دوست داشته باشید یا نه سبزی‌ها دارای خاصیت‌های فوق‌العاده‌ای هستند. آن‌ها فیبر کافی برای هضم غذا دارند و میوه در کنار سبزی می‌تواند خواص آنتی اکسیدانی مناسبی به بدن برساند. از جمله میوه‌هایی که برای از بین بردن پلاک دندان توصیه شده، سیب است. سبزی‌هایی به مانند کرفس و هویج نیز از سبزی‌ها کاندید خوبی برای رفع پلاک دندان هستند.

جرم دندان

دانه کنجد روش سنتی جرم گیری دندان

کنجد دارای مزایای سلامتی زیادی برای دهان و دندان است. مقدار کنجد در دهان خود بگذارید و آن را بجوید، ولی قورت ندهید. سپس با استفاده از یک مسواک قدیمی که دندانه‌های سالمی دارد، دندان و لثه خودتان را با وجود کنجد جویده شده در دهان مسواک کنید. اجازه دهید که کنجد دندان و لثه‌های شما را لمس کند. کنجد یک اسکراپ فعال جرم دندان است. پس از مدتی متوجه خواهید شد که دندان‌هایی براق‌تر دارید.

 

جرم گیری دندان با جوش شیرین و نمک دریا

شما هر روز از نمک دریا برای پخت و پز استفاده می‌کنید اما آیا می‌دانستید که استفاده از جوش شیرین به همراه نمک قادر است جرم گیری دندان انجام دهد؟

نمک دریایی از قدیم الایام به عنوان سفید کننده و ضد عفونی کننده دهان و دندان استفاده می‌شده است. شاید شما هم زمانی که مسواکتان را فراموش کرده بودید با آب نمک دندان‌هایتان را تمیز کرده باشید. اما برای جرم گیری دندان بهتر است که مقداری جوش شیرین هم به نمک برای جرم گیری بهتر اضافه کنید.

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را به همراه یک سوم قاشق چای خوری نمک، ترکیب کنید. به این ترکیب آب اضافه نمایید. با اضافه شدن آب هم زدن را ادامه دهید تا یک مخلوط سفت و خمیری حاصل شود. حال مسواک خود را به این خمیر آغشته و از آن برای مسواک کردن دندان‌هایتان استفاده کنید.

بعد دهان خود را با آب ولرم شستشو دهید. حال می‌توانید از مسواک و خمیردندان همیشگی خودتان برای مسواک کردن استفاده کنید. این روش را به مدت دو تا سه بار در هفته تکرار کنید. بعد از چند هفته برق دندان‌هایتان شگفت‌زده‌تان می‌کند.

 

استفاده از انجیر برای جرم گیری دندان

باورش برای شما سخت است، اما خوردن انجیر می‌تواند راه‌حلی برای حذف پلاک و جرم دندان باشد؛ اما برای نتیجه گرفتن در مورد سلامتی دهان و دندان، بعد از جویدن کامل، مقداری آن را در دهان خود نگه دارید. برای اثر بخشی بهتر، چند انجیر در دهان داشته باشید تا مقدار خمیر به دست آمده از جویدن، کافی باشد تا تمام دندان و لثه‌ها را پوشش دهد. تعداد دفعات جویدن زیاد، ترشح بزاق که عاملی مهم در نابودی پلاک‌های دندانی است را افزایش می‌دهد.

 

جرم گیری دندان با جوش شیرین و لیمو

لیمو دارای مقدار زیادی ویتامین ث است. عصاره لیمو در صورتی که به شکل صحیح آب‌گیری شده باشد به همان اندازه و شاید بیشتر محتوی ویتامین ث است که شما می‌توانید از آن برای جرم گیری دندان استفاده کنید. آب لیمو علاوه بر جرم گیری به ضد عفونی کردن لثه‌ها نیز کمک می‌کند.

ترکیب کردن لیمو با ماده دیگری همانند جوش شیرین به شما محلولی معجزه آسا برای مبارزه با جرم دندان خواهد داد. لیمو با ترکیب شدن در جوش شیرین نه تنها به جرم‌های شما پایان می‌دهد بلکه خونریزی‌های ناشی از مسواک زدن را نیز کم خواهد کرد.

همین امروز با استفاده از محلول جوش شیرین و لیمو با دندان‌های جرم گرفته و زرد خداحافظی کنید. یک قاشق از جوش شیرین را به دو یا سه قاشق آب اضافه کنید. جوش شیرین را هم بزنید تا سفت شود. به خمیر حاصل شده آب لیمو اضافه کنید. اکنون از این محلول برای شستشوی دندان‌های خودتان در کنار مسواک استفاده نمایید.

همچنین می‌توانید قبل از محلول جرم گیر جوش شیرین و لیمو، مسواک بزنید. البته توصیه شده است که مسواک زدن بعد از این محلول به مراتب مناسب‌تر و کاربردی‌تر است. دو یا سه روز در هفته را به استفاده از این محلول اختصاص دهید.

 

تعویض مسواک سنتی با برقی

مطالعات نشان داده است که مسواک‌های برقی علاوه بر راحتی در مسواک زدن، تأثیر زیادی در از بین بردن پلاک‌های دندانی دارند. لذا اگر می‌توانید و توان جایگزینی مسواک سنتی خود با مسواک برقی را دارید، از این کار امتناع نکنید.

 

استفاده از ویتامین ث برای جرم گیری دندان

هر آنچه که دارای خواص ضد میکروبی باشد، به عنوان جرم گیر دندان قابل استفاده است. بیشتر جرم گیرهای دندانی که در ای مقاله مطالعه کردید دارای ترکیبی نام آشنا با عنوان ویتامین ث هستند. ویتامین ث نوعی اسید است که می‌تواند به جرم گیری دندان کمک کند.

از جمله روش‌های جرم گیری دندان به کمک ویتامین ث این است که از مواد غذایی دارای این ویتامین استفاده کنید. پرتقال، نارنگی و دیگر مرکبات در کنار سبزیجاتی همانند گوجه فرنگی قادر هستند که به جرم گیری دندان شما کمک کنند.

برای درست کردن محلول جرم گیر دندان، یک عدد گوجه فرنگی یا توت فرنگی را انتخاب کنید. آن را به صورت پالپ رنده و درون یک کاسه خالی کنید. پالپ به دست آمده از توت فرنگی و گوجه را به دندان‌هایتان و بیشتر قسمت‌هایی که جرم دندان تشکیل می‌شود، بکشید.

کمی صبر کنید تا دهان‌شویه دارای ویتامین ث اثر خود روی جرم‌های دندان را بگذارد. بعد از پنج دقیقه می‌توانید با استفاده از دهان‌شویه یا آب دندان و دهانتان را بشورید. تکرار کردن این شیوه جرم گیری دندان دو بار در هفته برای شما می‌تواند مفید باشد.

 

نخ دندان عامل حذف پلاک

همان‌قدر که مردم مسواک زدن را فراموش می‌کنند ممکن است نخ دندان را نیز امری تجملاتی و بدون فایده بدانند؛ اما بر اساس تحقیقات و گفته‌های پزشکان دهان و دندان، نخ دندان پلاک‌های کناری دندان که شروع کننده تخریب لثه‌ها هستند را از بین می‌برد و از شروع جرم دندان جلوگیری می‌کند. لذا بعد از هر مسواک، نخ دندان کنید.

 

استفاده از دهان‌شویه برای جرم گیری دندان

ترکیبات شیمیایی زیادی در بازار وجود دارند که برای جرم گیری دندان استفاده می‌شود. از مهم‌ترین این مواد شوینده باید به پراکسید هیدروژن که ماده اصلی در بیشتر شوینده‌های دهان و دندان هستند اشاره کرد. سازمان غذا و دارو امریکا یا FDA نیز ترکیبات شیمیایی دارای پراکسید هیدروژن را به عنوان شوینده و جرم گیر دندان معرفی کرده است.

شما می‌توانید با ترکیب کردن پراکسید هیدروژن که به صورت خالص در داروخانه وجود دارد به همراه میزان آب کافی، محلول دهان‌شویه خود را برای جرم گیری دندان تهیه کنید همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری دهان‌شویه ضد عفونی کننده را به همراه ۳ قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید ۳ درصد ترکیب کنید.

محلول به دست آمده را بعد از مسواک زدن شبانه، به مدت یک یا دو دقیقه در دهان خود بچرخانید. همه زوایای دندان‌ها را درگیر کنید. از خوردن محلول و قورت دادن آن پرهیز نمایید. بعد از گرداندن محلول در دهان، دهانتان را با آب معمولی بشورید.

تکرار کردن این کار به مدت دو بار در هفته برای جرم گیری دندان کافی است. از آنجایی که ترکیبات پراکسید هیدروژن قدرت ضد میکروبی فوق العاده ای دارد، باکتری‌های فعال در به وجود آورنده پلاک‌های دندان را ریشه کن می‌کند.

اگر در دهان زخم‌های قدیمی دارید که مدت‌ها است بهبود پیدا نمی‌کند، برخورد این محلول با آن‌ها باعث سوزش خواهد شد. همچنین در صورتی که نسبت به محلول‌های شیمیایی حساسیت دارید، قبل از مصرف کردن محلول دهان‌شویه با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

استفاده کردن از محلول جرم گیر دندان بعد از مسواک زدن مسلماً اثر بیشتری نسبت به استفاده کردن از آن قبل از مسواک زدن است. ترکیب کردن این روش با دیگر روش‌های جرم گیری دندان نیز مؤثر و مفید است.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

2 Comments

  1. ممنونم از اطلاعات مفیدی که در وب سایت تون قرار دادید
    من یه عالمه تبلیغ و مطلب خونده بودم. اما هیچ کدومش به این کاملی نبود. دست همگی از جمله آقا امید درد نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *