نحوه پاک کردن لکه شمع از روی لباس

پاک کردن لکه شمع

ریختن شمع آب شده یا موم روی پارچه یا فرش می‌تواند برای شما مشکلاتی را به وجود بیاورد. این ماده معمولا در شمع و حتی محصولات آرایشی و مراقبت از پوست وجود دارد و بسیار چسبنده است. خوشبختانه ، اگر در چنین وضعیتی قرار بگیرید می‌توانید با انجام دادن چند حرکت ساده، لکه را به طور کامل پاک کنید. کافیست در هنگام کشیدن یک حوله کاغذی روی شمع، آن را گرم کنید. به این ترتیب، شمع دوباره ذوب شده و به داخل حوله کاغذی جذب می‌شود. در مقاله امروز قصد داریم شما را با مراحل پاک کردن لکه شمع از روی لباس و سطوح آشنا کنیم. با جیمیتو همراه باشید.

 

نحوه پاک کردن لکه شمع

  • مهم‌ترین کاری که باید انجام بدهید این است که اجازه بدهید شمع روی پارچه یا فرش به طور کامل خشک بشود. چون اگر زمانی که هنوز خیس است سعی کنید آن را پاک کنید، بیشتر به داخل بافت پارچه نفوذ می‌کند و در نتیجه پاک کردن آن سخت‌تر خواهد شد.
  • خوشبختانه شمع خیلی زود خشک می‌شود. اگر مقدار آن زیاد نباشد، خشک شدنش تنها چند دقیقه طول می‌کشد. اما اگر مقدار آن زیاد و سطحش وسیع باشد، باید چیزی در حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید تا به طور کامل خشک بشود.
  • اگر عجله دارید، می‌توانید روی سطوحی که شمع یا موم روی آن‌ها ریخته شده چند تکه یخ قرار بدهید تا زودتر خشک بشود و سپس مراحل پاک کردن آن را آغاز کنید.

 

مقدار اضافی شمع را با استفاده از چاقو بتراشید

وقتی که شمع به طور کامل خشک شد، با استفاده از یک چاقوی کره‌خوری یا یک قاشق، مقدار اضافی آن را بتراشید. هر تکه‌ای که می‌شکند و جدا می‌شود را بکنید و دور بریزید. سعی کنید تکه‌های شمع را همان لحظه داخل سطل آشغال بریزید تا به سطوح دیگر نچسبند و کار شما را سخت‌تر نکنند. اگر شمع روی پارچه ریخته است، می‌توانید به آرامی پارچه را بکشید تا قسمت‌های بزرگ شمع راحت‌تر از روی آن کنده بشود.

اگر شمع روی فرش ریخته است، بعد از اینکه تکه‌های اضافی آن را با چاقو جدا کردید، حتما روی فرش را جارو بزنید. اگر این کار را انجام ندهید تکه‌های شمع جدا شده، در هنگام گرم کردن به قسمت‌های دیگر فرش می‌چسبند و کار شما را چند برابر می‌کنند. اگر هم شمع روی پارچه ریخته است، می‌توانید به جای جارو کردن، آن را در یک فضای باز بتکانید تا تکه‌های اضافی شمع به طور کامل از روی آن جدا بشوند.

 

جنس پارچه را بررسی کنید

ساده‌ترین راه برای پاک کردن لکه شمع از روی پارچه و فرش استفاده از یک اتوی لباس است، اما تنها در صورتی که بافت پارچه یا فرش بتواند درجه حرارت اتو را تحمل کند. در ابتدا یک اتو را روشن کنید، درجه حرارت آن را روی کم تنظیم کنید و اجازه بدهید تا خوب گرم بشود. پس از گرم شدن، اتو را به مدت ۳۰ ثانیه روی ناحیه آغشته شده به شمع قرار بدهید. سپس اتو را بردارید، سپس سطح پارچه یا فرش را بررسی کنید و ببینید که آیا صدمه‌ای به آن وارد شده است یا خیر. یادتان باشد زمانی که اتو را روی پارچه یا فرش قرار داده‌اید، اگر متوجه بشوید که سطح مورد نظر در حال ذوب شدن است یا بوی سوختگی از آن به مشام می‌رسد، باید سریعا اتو را بردارید.

 

سطح را با استفاده از حوله کاغذی بپوشانید

در ابتدا دو لایه حوله کاغذی را روی لکه قرار بدهید. اگر در حال پاک کردن شمع از روی یک فرش یا پارچه قابل حمل هستید، دو لایه حوله کاغذی هم در زیر آن قرار بدهید. به این ترتیب زمانی که شمع را با حرارت اتو گرم می‌کنید، حوله کاغذی به راحتی آن را به خود جذب می‌کند.

اگر به حوله کاغذی دسترسی ندارید، می‌توانید از یک کیسه کاغذی به رنگ سفید یا قهوه‌ای نیز استفاده کنید. فقط حتما مطمئن بشوید که هیچگونه جوهر، موم یا طرح چاپی‌ای روی کیسه وجود نداشته باشد.

 

با استفاده از یک اتو، لکه شمع را گرم کنید

یک اتوی لباس را  روشن کنید و درجه حرارت آن را روی دمای پایین تنظیم کنید. کمی صبر کنید تا اتو خوب گرم بشود. سپس آن را به آرامی روی حوله کاغذی که لکه شمع در زیر آن قرار دارد فشار بدهید. اتو را به آرامی از یک طرف به طرف دیگر حرکت بدهید تا نواحی آغشته شده به شمع گرم بشوند. وقتی که شمع گرم و دوباره ذوب می‌شود، حوله کاغذی به راحتی آن را به خود جذب می‌کند.

یادتان باشد که برای گرم کردن شمع هرگز از تنظیمات بخار اتو استفاده نکنید، چون این کار حوله کاغذی را خیس کرده و از جذب شدن شمع به آن جلوگیری می‌کند.

شما می‌توانید از این روش برای پاک کردن شمع از روی موکت، چرم، چرم مصنوعی، پارچه جین، جیر، میکرو جیر و سایر الیاف استفاده کنید.

 

به جای اتوی لباس، از سشوار استفاده کنید

شما می‌توانید برای پاک کردن لکه شمع از روی سطوحی که مقاومت بالایی نسبت به گرما را ندارند، به جای اتوی لباس از یک سشوار استفاده کنید. مواد پلاستیکی مانند پلی استر، پارچه پوست مصنوعی و سایر پارچه‌هایی که از پلیمر ساخته شده‌اند، به راحتی ذوب می‌شوند و مقاومت بالایی نسبت به درجه حرارت اتوی لباس ندارند.

در ابتدا سشوار را روشن کنید و آن را روی باد گرم تنظیم کنید. سپس سشوار را به فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر از سطح مورد نظر نگه دارید. باد گرم سشوار را به سمت لکه هدایت کنید و با استفاده از دست دیگر خود به آرامی روی حوله کاغذی فشار وارد کنید.

 

در نهایت سطح مورد نظر را بشویید

پس از پاک کردن لکه شمع از سطح مورد نظر، ممکن است که هنوز مواد رنگی یا مقداری از شمع بر روی آن باقی مانده باقی مانده باشد، و به همین دلیل باید حتما آن را بشویید.

شما می‌توانید پارچه‌های قابل شستشو در ماشین لباسشویی مانند لباس و دستمال سفره را، در ابتدا با یک مایع لکه‌بر تمیز کنید و سپس آن را در ماشین لباسشویی بشویید. برای سطوح غیر قابل شستشو با ماشین لباسشویی از جمله موکت، در ابتدا روی سطح آن را با استفاده از یک ماده تمیز کننده فرش اسپری کنید و سپس با یک پارچه تمیز روی آن بکشید تا کاملا تمیز و خشک بشود.

 

چگونه از ریختن شمع روی سطوح مختلف جلوگیری کنیم؟

ریختن شمع روی سطوح مختلف معمولا زمانی رخ می‌دهد که شما شمع را روی پایه مناسب و محکمی قرار نمی‌دهید، در نتیجه شمع میفتد. یادتان باشد که اندازه پایه شمع باید با اندازه خود شمع کاملا متناسب باشد. استفاده از پایه به خصوص برای شمع‌هایی که بسیار بلند و باریک هستند و تعادل ندارند ضروری است.

اگر شمع مورد نظر شما خیلی باریک است و پایه متناسبی برای آن ندارید، می‌توانید در ابتدا ته شمع را با مقداری کاغذ آلومینیومی بپوشانید تا ضخیم‌تر بشود، سپس آن را داخل پایه قرار بدهید تا نیفتد.

 

شمع را داخل یک بشقاب قرار بدهید

شما می‌توانید شمع خود را داخل یک بشقاب قرار بدهید. این کار باعث می‌شود که میز و سفره زیر شمع از لکه‌های شمع محافظت بشوند. برای این کار می‌توانید از یک بشقاب سرامیکی، بشقاب آلومینیومی یا سایر ظروف تخت استفاده کنید.

این روش به خصوص برای شمع‌های ضخیم و ایستاده‌ای که نیاز به پایه ندارند بسیار مناسب است. علاوه بر این، بهتر است که زیر شمع‌های خیلی نازکی که داخل پایه قرار دارند نیز یک بشقاب قرار بدهید. چون گاهی اوقات وقتی شمع آب می‌شود، از لبه‌های پایه خارج می‌شود و می‌ریزد.

 

شمع را روی لبه میز قرار ندهید

احتمال افتادن شمع‌هایی که خیلی نزدیک به لبه یک میز یا طاقچه قرار می‌گیرند، خیلی بیشتر است، چون ممکن است که شما به میز برخورد کنید و شمع تعادل خود را از دست بدهد. این مسئله نه تنها سطح زیر شمع را به موم آغشته می‌کند، بلکه خطر آتش سوزی نیز به همراه دارد و خیلی خطرناک است. بهتر است که در هنگام روشن کردن یک شمع، آن را در مرکز یک میز بزرگ قرار بدهید تا از بروز حوادث خطرناک جلوگیری کنید.

 

هرگز یک شمع روشن را حرکت ندهید

معمولا در قسمت بالایی یک شمع روشن، به خصوص شمعی که به تازگی روشن شده است، مقداری موم داغ و ذوب شده وجود دارد که به سادگی می‌ریزد و همه جا را کثیف می‌کند. به همین دلیل هرگز نباید یک شمع روشن را جا به جا کنید. زمانی هم که آن را خاموش می‌کنید، کمی صبر کنید تا شمع آن کاملا خشک و سرد بشود، سپس آن را حرکت بدهید.

به طور کلی سعی کنید همیشه اول یک جای مناسب برای شمع خود انتخاب کرده و بعد آن را روشن کنید تا مجبور نباشید جایش را تغییر بدهید.

 

منبع: goodhousekeeping

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *