غذاهایی برای کاهش استرس

کاهش استرس

حالات روحی بخش جدا نشدنی از زندگی ما هستند. روزهای بسیار خوب و روزهای بد زندگی ما را می سازند. برای داشتن روزهای خوب و تبدیل کردن یک روز بد به یک روز بهتر باید تلاش کنید. مهم‌ترین کاری که هر کسی به عنوان یک توانایی فردی باید داشته باشد کاهش استرس است. اگر بتوانید با هر روشی به کاهش استرس در زندگی بپردازید، مسلماً موفقیت‌های بیشتری در انتظار شما خواهد بود. امروز با شما در جیمیتو خواهیم بود تا روش‌های کاهش استرس با مصرف مواد غذایی و همچنین تغییر سبک زندگی به منظور غلبه بر استرس را مرور کنیم. با ما باشید.

 

استرس در زندگی روزمره علاوه بر کاهش دادن توانایی انجام امور روزانه باعث به وجود آمدن مشکلات سلامتی متعددی نیز می‌شود. آیا دقت کردید در برخی از دوران زندگی با اینکه ورزش می‌کنید، غذای مناسب می‌خورید اما وزنتان همچنان بالا مانده است؟ در این زمان باید شما سوی نگاهتان را به سمت عوامل استرس‌زا بدن برگردانید.

بک رژیم غذایی ضعیف به همراه زندگی پرمشغله که باعث کاهش مقدار فعالیت ورزشی خواهد شد، دلیل بیشتر اضافه وزن‌های امروزی است. در این شرایط شما هر چقدر تلاش به کاهش وزن داشته باشید، بدن با واکنش‌های متقابل آن‌ها را خنثی و چه بسا عکس عمل کند. آیا رابطه‌ای میان چاقی، استرس و غذایی که می‌خوریم وجود دارد؟ آیا می‌توانیم آن‌ها را کنترل کنیم؟

 

کاهش استرس و کاهش وزن

قبل از پرداختن به اصل موضوع باید رابطه میان چاقی و افزایش استرس را بدانیم. بدن نیاکان غارنشین ما در مقابل مشاهده خطرات، هورمون‌های مختلفی ترشح می‌کرد که هر کدام از آن‌ها وظیفه خاصی در بدن داشت، نهایت این هورمون‌ها ختم به دویدن سریع و فرار کردن از دست دشمن یا خرس می‌شد. اما این روزها شما با وجود واکنش‌های مشابه با همان میزان ترشح هورمون استرس، شروع به دویدن را فرار کردن نمی‌کنید. پس انرژی فراخوانده شده از عضلات دوباره به شکل چربی ذخیره می‌شود.

برای درک بهتر نیاز است که نگاهی به هورمون‌های ترشح شده در زمان افزایش و کاهش استرس داشته باشیم:

سروتونین

زمانی که ترسیده باشید یا تنشی به شما وارد شده باشد میزان ترشح هورمون سروتونین کاهش پیدا می‌کند. مطالعات علمی نشان داده است که مصرف کردن غذاهای شیرین باعث می‌شود سروتونین بدن افزایش پیدا کند. به این ترتیب شما می‌توانید با این روش استرس را کاهش دهید اما در نهایت هر روز چاق‌تر می‌شوید. لذا ما به شما در ادامه مقاله غذاهایی مضر در هنگام کاهش اضطراب معرفی خواهیم کرد که از خوردن آن‌ها باید جلوگیری کنید.

 

کورتیزول

هورمون دیگری کورتیزول است. افزایش استرس در زندگی سطح تولید کورتیزول را نیز افزایش می‌دهد. کورتیزول عاملی برای جذب و نگهداری انرژی بدن است که شما را ترغیب به خوردن مواد غذایی بیشتری می‌کند. پس برای کاهش استرس خوردن غذاهای شیرین و چرب یک وسوسه از سوی بدن شما است.

 

نوروپپتید Y

بررسی‌های آزمایشگاهی روی موش‌ها نشان داده است که بدن ما در برابر تنش های محیطی همانند شرایط پراسترس به گونه ای دیگر غذاها را هضم می‌کند. نتیجه این هضم نامناسب غذا جذب مقدار زیاد چربی و کربوهیدرات به بدن است. این پدیده رابطه مستقیمی با مولکول نوروپپتید Y دارد.

 

غذاهای مضر برای کاهش استرس

از خوردن این غذاها که باعث تحریک و تشدید استرس شما می‌شوند خود داری کنید.

 

بستنی علیه کاهش استرس

خوردن بستنی باعث خنک شدن دهان شما خواهد شد اما هیچ کمکی به کاهش استرس نخواهد داشت. در حقیقت استفاده کردن از مواد غذایی شیرین همانند بستنی، استرس شما را افزایش می‌دهد. کربوهیدرات تصفیه شده در این خوراکی‌ها سطح کورتیزول بدن که یکی از مهم‌ترین هورمون‌های دخیل در استرس است را بالاتر می برد. زمانی که بستی گاز می زنید، بدن شما با مقدار زیادی قند و کربوهیدرات مواجه می‌شود که توانایی حذف آن‌ها را به جز در مواقعی که در حال تمرین کردن باشید، ندارد.

در این صورت با افزایش قند خون، مغز نشانه‌هایی از وجود یک خطر در بدن را ادراک و آن را به صورت ترشح کردن کورتیزول که همان عامل افزایش استرس است، پیام رسانی و مقابله می‌کند. این کار دوباره شما را ترغیب به خوردن شیرینی و بستنی خواهد کرد. در این چرخه معیوب شما با خوردن بستنی نه تنها با کاهش اضطراب مواجه نخواهید شد بلکه چاق و چاق‌تر خواهید شد.

پس اگر حس می‌کنید که استرس و علاقه به مصرف شیرینی و بستی زیادی دارید، به حرف ما گوش کنید و با بستنی سعی به کاهش استرس نداشته باشید.

کاهش استرس

قهوه و ترکیبات آن

تصور عموم مردم بر این است که مصرف کردن قهوه به افزایش تمرکز کمک می‌کند و باعث کاهش استرس می‌شوند. به این ترتیب حتما با خوردن قهوه تمرکز زیاد و آرامش کافی برای انجام کارهای روزانه را خواهید داشت! این در حالی است که همه چیز دقیقا برعکس عمل می‌کند. همه نوشیدنی‌ها مانند قهوه نمی‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.

زمانی که شما یک فنجان قهوه می‌خورید، مقدار دوپامین مغز به دلیل افزایش کافئین بدن به واسطه ترکیبات موجود در قهوه افزایش پیدا می‌کند. دوپامین تقویت کننده حالات روحی شناخته می‌شود. این ترکیب مهم همچنین جذب مواد مغذی در بدن همانند انواع ویتامین‌های د، ب و ث را کاهش می‌دهد. کاهش یافتن این موارد، تعادل خلق و خوی شما را به هم خواهد شد و به جای کاهش استرس، باعث افزایش استرس خواهد شد.

بدتر اینکه شما یک قاشق شکر به لیوان قهوه اضافه کنید و سر بکشید. با این کار اسلحه کاهش اضطراب را به سمت خودتان شلیک خواهید کرد. بعد از همان فنجان قهوه، احساس گرسنگی شدید خواهید کرد چرا که کربوهیدرات کورتیزول مغز شما را نیز درگیر کرده است.

 

غذاهای نمکی افزایش یا کاهش استرس؟

زمانی که بدن شما در معرض استرس یا تنش قرار می‌گیرد بر اساس آنچه که اجداد ما عمل می‌کردند، حالت تدافعی به خود می‌گیرد و آماده نبرد می‌شود. اما چون نمی‌تواند با مشکلات گلاویز شود، فشار خونش افزایش پیدا می‌کند. در این زمان است که مصرف کردن مواد غذایی افزایش دهنده فشار خون شما را به سمت جوش آوردن سوق می‌دهد.

از همین امروز مصرف کردن غذاهای نمک‌دار را به هنگام استرس کاهش دهید. نمک عامل مهمی برای افزایش فشار خون شما است که در حالت استرس، قدرت بیشتری هم به آن می‌دهید. سعی کنید غذاهای آماده را به هنگامی که استرس دارید از وعده غذایی خود کنار بگذارید.

انواع سس‌های پرنمک که هر کدام یک بمب ساعتی برای افزایش استرس شما هستند را فراموش کنید. دست به کار شوید و از غذاهایی که می‌توانند فشار شما را برای کاهش استرس، کم کنند استفاده کنید. اگر آخر شب به خانه برگشتید و اعصاب خورد شده کل روزتان را می‌خواهید با مصرف کردن پیتزا، بهبود دهید مسلماً موفق نخواهید شد و فردا صبح خسته‌تر از دیشب بیدار می‌شوید.

 

چوب شور

چوب شور و ترکیبات مشابه که مزه ای شیرین و شور در کنار هم دارند، شمشیر دو لبه هستند. مصرف کردن این مواد غذایی نه تنها به افزایش فشار خون به دلیل داشتن نمک زیاد در آن‌ها باعث می‌شود بلکه با وجود کربوهیدرات اضافی هم سطح کورتیزول بدن را افزایش می‌دهند و به این ترتیب شما از دو سمت به سوی افزایش استرس کشیده می‌شوید. از مصرف کردن ترکیبات مشابه با چوب شور که عموما دارای کربوهیدرات پیچیده همانند فیبر هستند نیز دوری کنید.

کاهش استرس رابطه مستقیمی با قند خون دارد که شما با مصرف کردن کربوهیدرات‌های پیچیده همانند فیبرها از به تعادل رسیدن آن جلوگیری می‌کنید. به این ترتیب اگر می‌خواهید کاهش استرس داشته باشید باید مدتی از خوردن تنقلات با وجود وسوسه زیادی که می‌شوید خودداری کنید.

 

غذاهای کنسرو شده

درست است که به هنگام نگرانی برای کاهش استرس درست کردن غذاهای آماده کمک اساسی به شما می‌کند اما باید در نظر داشته باشید که این کمک یک توطئه برای افزایش تنش و فشار استرس روی بدن شما است. به هیچ عنوان فریب زودتر آماده شدن غذای کنسرو شده و فرار از دست درست کردن غذاها را نخورید.

بر اساس مشاهدات علمی انجام شده، ترکیبات شیمیایی همانند بیسفنول شدت ترشح هورمون‌های بدن را افزایش می‌دهد. این ترکیب به مقدار زیادی در کنسروها، مواد نگه داری شده در ظروف بسته بندی پلاستیکی و غیره وجود دارد. زمانی که از مواد غذایی کنسرو شده مصرف می‌کنید، رابط‌های عصبی میان مغز که برای بهبود خلق و خوی شما در هنگام استرس، نیاز به ارتباط قوی‌تر دارند، ضعیف می‌شوند. به این ترتیب نه تنها کاهش استرس نخواهید داشت بلکه رفته رفته شدت استرس شما بالاتر خواهد رفت.

همچنین عدم تحریک این اعصاب شما را به سمت مصرف مواد غذایی بیشتر و چاق شدن پیش میبرد. مطالعات بیشتر در این مورد نشان داد، کودکانی که در سنین کم در معرض افزایش این ترکیب شیمیایی بودند، استرس و اضطراب بیشتری در دوران بزرگ‌سالی تجربه کردند.

 

آب میوه فراوری شده قاتل کاهش استرس

استفاده کردن از نوشیدنی برای کاهش استرس کار خوبی است اما نوشیدنی که انتخاب می‌کنید یک آبمیوه فراوری شده نباشد، بهتر است. زمانی که شما آب میوه می‌خورید، فقط بخشی از میوه که فاقد فیبر است را به بدن می‌رسانید. فیبر باعث کاهش سرعت جذب گلوکز در بدن می‌شود. پس زمانی که آبمیوه سرشار از کربوهیدرات می‌خورید بدن دچار افزایش سطح کربوهیدرات شده و کورتیزول آن افزایش پیدا می‌کند، به این ترتیب آبمیوه نه تنها باعث کاهش استرس نخواهد شد بلکه شما را مضطرب‌تر هم خواهد کرد.

به عنوان یک قاعده کلی از مصرف کردن آبمیوه‌ها چه به صورت فراوری شده و چه به صورت طبیعی به هنگام استرس خودداری کنید. نوشیدن یک لیوان آب به جای هر نوع نوشیدنی کمک زیادتری به کاهش استرس خواهد داشت.

 

سویا

استفاده کردن از سویا نیز می‌تواند به افزایش استرس شما باعث شود. سویا یک تهدید سه گانه برای جلوگیری از کاهش استرس است. از یک سو، سویا را با ترکیبات افت کشی در دوران کشت مراقبت می‌کنند که عموما باعث از بین رفتن مواد مغذی که می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند، می‌شود. از سوی دیگر سویا مقدار زیادی اسید فیتیک در خود دارد.

این مقدار اسید با هیچ روش فراوری خانگی کاهش پیدا نمی‌کند و مصرف کردن آن در بدن باعث افزایش یافتن عوامل استرس‌زا می‌شود. در تهدید سوم سویا به افزایش استرس باید به مقدار زیاد مس موجود در آن اشاره کرد. در صورتی که شما دچار استرس هستید، مصرف کردن سویا با این مقدار از مس باعث خواهد شد شدت استرس افزایش پیدا کند.

 

سبوس گندم

استفاده کردن از سبوس گندم به جز در کاهش استرس همیشه یکی از توصیه‌های پزشکی برای افراد مختلف جامعه بوده است. سبوس گندم دارای مقدار زیادی فیبر در کنار غلظت بالای اسید فیتیک است. همانطور که در مورد سویا گفتیم وجود این ترکیب به کاهش مقاومت بدن در برابر استرس های محیطی کمک می‌کند و شما نمی‌توانید برای کاهش استرس از آن استفاده کنید.

از سوی دیگر مقدار زیادی روی و منیزیم در سبوس گندم بدن شما را به سمت تحریک پذیری بیشتر سوق می‌دهد. به این ترتیب شما نه تنها استرس کمتری نخواهید داشت بلکه با کوچک‌ترین عاملی هم تحریک شده و اعصابتان را خرد و خاکشیر خواهید کرد.

 

نوشابه و سودا نقطه مقابل کاهش استرس

در نوشابه را باز می‌کنید و سر می‌کشید به امید اینکه از استرس شما بکاهد، اما همانند بنزین روی آتش، شعله استرس را بیشتر می‌کنید. عموم نوشابه‌ها دارای ترکیبی به نام آسپارتام هستند. این شیرین کننده مصنوعی نه تنها در نوشابه بلکه در بسیاری از ترکیبات غذایی وجود دارد. آسپارتام تولید سراتونین در بدن را با مشکل مواجه می‌کند و روابط عصبی میان قسمت‌های مختلف مغز را کاهش می‌دهد، به این ترتیب شما نه تنها کاهش استرس نخواهید داشت بلکه نگران‌تر و مضطرب‌تر خواهید شد.

از سوی دیگر کاهش سراتونین در بدن به همراه استرس زیاد علائمی مانند بی‌خوابی، تشدید ضربان قلب و همچنین تغییر در خلق و خو را به دنبال دارد. سعی کنید به جای نوشیدن نوشابه از یک لیوان آب خنک استفاده کنید.

 

کاهش استرس با مواد غذایی

تعداد زیادی خوراکی و مواد غذایی وجود دارند که بر اساس مشاهدات علمی می‌توانند به کاهش استرس شما کمک کنند یا در کنار روش‌های کاهش استرس به داد شما برسند. اگر شما در طول روز استرس زیادی دارید، ادامه مقاله را به دقت بخواهید و مواد غذایی زیر را در سبد غذایی خود بگنجانید تا نه تنها روحیه سالم تر بلکه دور شکم کمتری داشته باشید.

کاهش استرس

کاهش استرس با اسفناج

اگر این روزها عادت شما شده است دست روی پیشانی گذاشتن و فکر کردن به استرس های روزانه، حتما لازم است که از خواص کاهش استرس اسفناج استفاده کنید. بر اساس آنچه که دانشمندان عنوان کردند کاهش اسید فولیک در بدن شما عوامل ترشح سروتونین و دوپامین را کاهش می‌دهد. واقعیت این است که کاهش یافتن سراتونین و دوپامین، منجر به افزایش کورتیزول و آدرنالین در بدن می‌شود که هر دو عامل در کنار هم استرس شما را تشدید می‌کنند.

خوشبختانه دانشمندان ما را در این سیاهی رها نکردند و گفتند که می‌توانید با مصرف کردن مواد غذایی همانند اسفناج سطح تولید اسید فولیک را افزایش دهید. به این ترتیب در روزهایی که قرار است استرس زیادی داشته باشید حتما در کنار غذای اصلی خودتان سالاد اسفناج را داشته باشید.

استفاده کردن روزانه اسید فولیک برای بانوان و آقایان توصیه شده است که شما می‌توانید برای رسیدن به مقدار اسید فولیک بیشتر ترکیباتی همانند نخود، عدس، مارچوبه و کلم بروکلی را با اسفناج همراه کنید.

 

روغن زیتون و کاهش استرس

اگر یادتان باشد گفتیم که افزایش یافتن فشار خون منجر به افزایش استرس روزانه خواهد شد. مصرف کردن روغن زیتون در سالاد بر اساس مطالعات علمی انجام شده در طی سه هفته به مقدار زیادی سطح فشار خون را کاهش می‌دهد و به این ترتیب شما خواهید توانست به کاهش استرس روزانه دست پیدا کنید.

بر اساس آزمون‌های انجام شده روی کسانی که روغن زیتون مصرف می‌کنند، مشاهده شد مقدار هورمون‌های شادی اور همانند سراتونین به مقدار قابله ملاحظه‌ای بیشتر از سطح هورمون در کسانی که روغن معمولی استفاده می‌کنند، بود.

ترکیبات خاصی در روغن زیتون وجود دارد که باعث بروز اتفاقات کاهش دهنده استرس می‌شود و این عوامل در مدت زمان دو ماه از باز کردن در بطری روغن زیتون کاهش پیدا می‌کند. همچنین عواملی همانند گرما و نور هم می‌تواند تاثیر منفی در غلظت این ترکیبات داشته باشد. به همین علت توصیه می‌شود روغن زیتون را برای کاهش استرس، به تازه‌ترین شکل ممکن استفاده کنید.

 

خواص جو دوسر در کاهش استرس

برای کاهش استرس و دور شدن از آن مهم‌ترین اهرمی که به شما کمک می‌کند افزایش سطح سروتونین بدن است. همچنین مصرف کردن کربوهیدرات به تولید مواد اولیه سروتونین کمک می‌کند. با کنار هم قرار دادن این دو واقعیت متوجه خواهید شد که چرا به هنگام استرس میل به خوردن غذاهای شیرین بیشتر می‌شود. اما کلید اصلی برای کاهش استرس خوردن کربوهیدرات را فراوان نیست. بلکه استفاده از کربوهیدرات‌های دیر هضم است.

کربوهیدرات‌های دیر هضم در بدن شما برای کاهش استرس، نه تنها به افزایش سروتونین کمک کرده بلکه از بروز چاقی جلوگیری می‌کند. جو دوسر مهم‌ترین و بهترین ماده غذایی است که می‌توان از آن برای کاهش استرس استفاده کرد چرا که علاوه بر کربوهیدرات‌های پیچیده مقدار زیادی تریپتوفان در خود دارد که عامل اصلی تولید سروتونین در مغز است.

ویتامین ب ۶ در جو دوسر نیز یکی دیگر از عوامل کاهش دهنده استرس است. وجود ویتامین ب ۶ تمرکز مغز و همچنین فعالیت آن برای رسیدن به ارامش در هنگام خواب را افزایش می‌دهد. سعی کنید که جو دوسر و انواع غلات کامل را در وعده‌های غذایی خود وارد کنید تا از استرس دور باشید.

 

سالمون وحشی

مصرف منظم ماهی از جمله ماهی‌های سالمون و قزل الا به کاهش استرس در بدن شما کمک خواهد کرد. این ماهی ها مقدار زیادی امگا ۳ در خود دارند که این اسید چرب به تقویت روحیه، خلق و خو و همچنین سروتونین بدن که ماده شیمیایی شادی اور در بدن است کمک می‌کند. استفاده کردن از ماهی در وعده‌های غذایی نه تنها استرس بلکه عوارض ناشی از استرس در بدن را کاهش می‌دهد. به همین دلیل است که شما باید در طول وعده‌های هفتگی خود مصرف کردن امگا ۳ را در اولویت قرار دهید.

 

توت‌فرنگی و کاهش استرس

این میوه نه تنها از پرتقال خوشگل‌تر، بلکه دارای مقدار زیادتری ویتامین ث است. مطالعات علمی نشان می‌دهد که مصرف کردن ویتامین ث باعث کاهش التهاب‌های ناشی از استرس می‌شود. از سوی دیگر خواص آنتی اکسیدانی ویتامین ث، عوامل استرس‌زا در بدن را کاهش می‌دهد. مشاهداتی در مورد کورتیزول انجام شده است که مصرف کردن توت‌فرنگی باعث کاهش مقدار این هورمون به هنگام استرس با مصرف کردن آن می‌شود.

همچنین کاهش فشار خون از دیگر عواملی است که توت‌فرنگی از آن برای کاهش دادن استرس استفاده می‌کند. به همین دلایل علمی است که توصیه می‌کنیم از توت‌فرنگی برای کاهش استرس در زندگی استفاده کنید.

 

شکلات تلخ کاهش دهنده استرس

بله، شاید شکلات تلخ باشد اما می‌تواند باعث خوشحالی شما شود. شکلات های سفید و شیری دارای مقدار زیادی کربوهیدرات هستند که باعث می‌شوند قند بدن شما افزایش پیدا کند و اخم هایتان درهم تنیده‌تر شود. به این دلیل شما باید به جای مصرف کردن شکلات های دارای کربوهیدرات فراوان، شکلات تلخ بیشتر بخورید. شکلات تلخ دارای مقدار زیادی انتی اکسیدان است.

همانند توت‌فرنگی تعداد زیاد انتی اکسیدان ها در شکلات تلخ باعث می‌شود تا فعالیت عوامل افزایش دهنده استرس کاهش پیدا کند. همچنین سوتونین را نباید فراموش کرد، مصرف کردن شکلات تلخ با درصد بالاتر از ۷۰ درصد به شما کمک خواهد کرد تا سطح سروتونین بدنتان را تامین کنید.

ما در مورد شکلات تلخ بسیار صحبت کردیم، برای دانستن فواید شکلات تلخ به مقالات مرتبط در جیمیتو مراجعه کنید.

 

فلفل دلمه‌ای قرمز

همه ما فکر می‌کنیم که سر کشیدن یک لیوان نوشابه بعد از یک روز کاری کمک خواهد کرد تا بر استرس روزانه غلبه کنیم، اما بعد از مطالعه مقاله ما متوجه خواهید شد که خرد کردن یک فلفل دلمه‌ای قرمز و خورد آن به شما کمک بیشتری در کاهش استرس خواهد کرد.

فلفل دلمه‌ای قرمز مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارد. از مهم‌ترین آنتی اکسیدان های دلمه‌ای قرمز، ویتامین ث است. ویتامین ث فقط شما را از شر سرماخوردگی حفظ نمی‌کند بلکه می‌تواند باعث شود که در طول روز استرس کمتری داشته باشید.

میان وعده‌هایی با ترکیب کرد فلفل قرمز درست کنید و بخورید. همچنین فلفل دلمه‌ای قرمز را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید.

 

آجیل کلید کاهش استرس

چیپس را کنار بگذارید و به جای آن خوردن آجیل را جایگزین کنید تا نه تنها بدن سالم داشته باشید بلکه به کاهش استرس هم کمک کنید. آجیلی که از آن صحبت می‌کنیم باید دارای بادام و دانه های کدو تنبل باشد. منیزیم در این دو ماده به صورت بالقوه قادر است که استرس بدن را کاهش دهد. متاسفانه مصرف منیزیم در طول وعده‌های غذایی نادیده گرفته می‌شود.

علاوه بر منیزیم، آجیل مقدار زیادی سلنیوم دارد که به بهبود حلق و خوی شما کمک می‌کند. به این ترتیب بهتر است که مصرف کردن آجیل را به مقدار مناسب در وعده‌های غذایی خود قرار دهید. هر چند دقت داشته باشید که نباید آجیل نمک‌سود شده باشد.

 

چای

همه ایرانی‌ها عادت داریم برای خستگی و کاهش استرس از یک درمان مشترک استفاده کنیم، چای. مطالعات علمی انجام شده در مورد چای نشان داده است که مصرف کردن چای منجر به کاهش شدت استرس و عوارض جانبی آن در افراد می‌شود. در این مطالعه نه تنها مشاهده شد که میزان سطح کورتیزول افرادی با مصرف چای بالا، به هنگام استرس کمتر است، بلکه بدن آن‌ها به سرعت می‌توانست کوتیزول را کاهش دهد.

چای دارای ترکیبات مهم و آنتی اکسیدانی با عنوان کاتچین و پلی فنول های مختلف است که در این مسیر به شما کمک می‌کنند. پس اگر قصد داشتید چای خوردن را کم کنید از همین امروز دوباره چای بخورید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *