خواص کدو حلوایی را بهتر بشناسید

خواص کدو حلوایی

کدو در ایران به شکل‌های مختلفی وجود دارد اما کدو مورد نظر ما در بحث کنونی، کدو حلوایی و کدو تنبل است که عمدتاً به رنگ نارنجی و اندازه‌های بزرگ در مزارع رشد می‌کنند و مصارف خانگی به مانند مربا و خورشت دارند. بیشتر ایرانیان کدو را با شب یلدا می‌شناسند. امروز در جیمیتو به بررسی خواص کدو حلوایی خواهیم پرداخت.

 

کدو حلوایی

کدو حلوایی شیرین مزه است و پوست آن ضخیم و گوشتی است و از آن می‌توان برای تهیهٔ سوپ یا کیک استفاده کرد. دانه‌های درون کدو حلوا هم خوراکی هستند. تخمهٔ کدو که از همین دانه‌ها تهیه می‌شود، به صورت تنقلات به مصرف می‌رسد. همچنین، برگ‌های گیاه کدو حلوا و حتی گلِ آن هم مصرف خوراکی دارد.

کدو حلوایی در کشورهای غربی به عنوان بخشی از جشن هالووین استفاده می‌شود. در این جشن داخل کدو حلوایی را خالی کرده و با درست کردن شکل‌های ترسناک روی پوست کدو و روشن کردن شمع درون آن، هالووین را جشن می گیرند. سابق بر این در جیمیتو به بررسی خواص تخم کدو اشاره داشته‌ایم. امروز به بررسی خواص کدو حلوایی خواهیم پرداخت.

 خواص کدو حلوایی

مواد مغذی کدو حلوایی

کدو حلوایی دارای مواد مغذی فراوانی در خود است. برای مثال شما با خوردن یک لیوان از کدو پخته که وزنی در حدود ۲۴۵ گرم دارد مواد مغذی به شکل زیر دریافت خواهید کرد:

 • کالری ۴۹ واحد
 • چربی ۰٫۲ گرم
 • پروتئین ۲ گرم
 • کربوهیدرات ۱۲ گرم
 • فیبر ۳ گرم
 • ویتامین A 245 درصد از نیاز روزانه
 • ویتامین C 19 درصد از نیاز روزانه
 • پتاسیم ۱۶ درصد از نیاز روزانه
 • مس ۱۱ درصد از نیاز روزانه
 • منگنز ۱۱ درصد از نیاز روزانه
 • ویتامین B2 11 درصد از نیاز روزانه
 • ویتامین E 10 درصد از نیاز روزانه
 • آهن ۸ درصد از نیاز روزانه

همچنین در کدو حلوایی به میزان کمی منیزیم، فسفر، روی، فولات (نوعی ویتامین B) و چندین نوع از ویتامین B موجود است. کدو حلوایی از جمله سبزیجاتی است که ۹۴ درصد وزن آن را آب تشکیل می‌دهد و به واسطه همین مقدار زیاد آب، کم کالری است. همچنین کدو حلوایی دارای بتاکاروتن، پیش‌نیاز تولید ویتامین A در بدن نیز می باشد. علاوه بر این همانطور که اشاره کردیم کدو حلوایی دانه های مقوی نیز دارد که می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه شاهد بررسی خواص کدو حلوایی به صورت کامل خواهیم بود.

 

خواص کدو حلوایی چیست؟

بزرگ‌ترین کدویی که در دنیا ثبت شده است، ۸۰۰ کیلوگرم وزن داشت. کدو محصولی است که به سختی می‌توان برای آن اندازه مشخص و پایان رشد در نظر گرفت. کدو با اندازه بزرگ و گوشتی بودن دارای مزایای سلامتی فراوانی در خود نیز هست. کدو حلوایی و کدو تنبل تفاوت‌های جزئی در شکل دارند که با دقت بسیار می‌توان آن‌ها را از هم تفکیک داد.

 

وجود آنتی اکسیدان کافی

رادیکال های آزاد در بدن انسان به واسطه مواد غذایی و آلاینده‌های محیطی وجود دارند. سطح غلظت مشخصی از این رادیکال های آزاد برای بدن بدون خطر است اما زمانی که غلظت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند، اثرات مثبت آن‌ها به مانند از بین بردن باکتری های مضر در بدن تبدیل به اثرات منفی و تشکیل سلول های مخرب در بدن می‌گردد.

وجود رادیکال های آزاد از طرفی موجب بروز واکنش های اکسیداتیو در اندام های مختلف می‌شود که در پی آن بیماری‌هایی به مانند آرتروز، روماتیسم و مشکلات قلبی و عروقی به وجود می‌آید. در صورت آسیب رادیکال های آزاد به سلول های بدن احتمال تشکیل سلول سرطانی نیز وجود دارد.

تنها عاملی که می‌تواند رادیکال آزاد را خنثی کند، آنتی اکسیدان است. مواد مختلفی در بدن نقش آنتی اکسیدانی دارند که از جمله آن‌ها، ویتامین‌ها هستند. کدو حلوایی با دارا بودن انواع ویتامین‌ها و دسته گسترده‌ای از ویتامین‌های A توانایی مقابله با واکنش های رادیکال های آزاد را دارد.

مطالعات آزمایشگاهی و انسانی نشان داده است که خوردن کدو حلوایی، پوست، چشم و اندام های داخلی به مانند قلب و عروق را از آسیب رادیکال های آزاد در امان نگه می دارد و به میزان زیادی از بروز واکنش های اکسیداتیو جلوگیری می‌کند. با این وجود کدو حلوایی معجزه‌گر و درمان کننده سرطان نمی‌تواند باشد و پیشگیری همیشه لازم است.

 خواص کدو حلوایی

خواص کدو حلوایی و پوست چرب

پوست صورت می‌تواند انواع گوناگونی داشته باشد که یکی از آن‌ها پوست چرب است. در صورتی که پوست چرب داشته باشید حتماً می‌دانید میزان رشد بیماری‌های پوستی و همچنین بروز آکنه و جوش روی پوست‌های چرب بسیار زیاد است. یکی از راه‌های درمان و کاهش چربی این نوع از پوست‌ها استفاده از خواص کدو حلوایی است.

برای درست کردن ماسک صورت با کدو حلوایی کافی است یک قاشق سوپ خوری کدو تنبل را به همراه یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب در هم ترکیب کنید و خوب به هم بزنید. ترکیب به دست آمده را به مدت ۳۰ دقیقه روی صورت خود بگذارید و اجازه دهید که کاملاً خشک شود.

حال ماسک را با استفاده از آب سرد بشورید. این کار باعث خواهد شد تا منافذ پوستی شما بازتر شوند. همچنین ترشح عروق چربی زیر جلدی شما نیز به مقدار زیادی نزدیک به حالت ایده آل خواهد شد. از این رو اگر می‌خواهید به نتیجه دلخواه برسید، باید این کار را به مدت چند هفته ادامه دهید.

خواص کدو حلوایی برای شما نمی‌تواند معجزه باشد اما استفاده کردن از ماسک صورت کدو در کنار کرم‌های بهداشتی تجویز شده از سوی پزشک پوست به شما کمک خواهد کرد تا به نتیجه دلخواهتان هر چه زودتر برسید. از این گذشته اگر علاقه دارید که از درمان‌های طبیعی همانند خواص کدو حلوایی برای کاهش چربی صورت باید استفاده کرد، بهتر است که بر صبر و تحمل خود بیفزایید.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از خواص کدو حلوایی این است که مجموعه‌ای از ویتامین‌ها را در خود دارد. خوردن ماده مغذی به مانند کدو حلوایی برای تامین سلامتی بدن کافی است. بدون شک رسم خوردن کدو حلوایی در ابتدای زمستان و شب چله بی ربط به این موضوع نیست. مهم‌ترین ویتامین موجود در کدو حلوایی، ویتامین A است. علاوه بر این وجود بتاکاروتن موجب تشکیل دوباره ویتامین A در بدن می‌شود.

مطالعات نشان داده است که وجود ویتامین A سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و موجب افزایش قوای آن برای کاهش عفونت‌ها در بدن می‌شود. برعکس اگر بدن شما بدون ویتامین A باشد یا وجود آن دچار کمبود شده باشد، سیستم ایمنی به شدت ضعیف و آسیب‌پذیر می‌شود.

کدو حلوایی همچنین دارای ویتامین C نیز می باشد. این ویتامین به ساخته شدن بیشتر تعداد گلبول های سفید خود کمک می‌کند و در نتیجه موجب افزایش قدرت ایمنی بدن می‌شود. خوردن ویتامین C در فصل زمستان از جمله ملزومات جلوگیری از سرماخوردگی است.

علاوه بر دو ویتامین ذکر شده، کدو حلوایی دارای ویتامین E، آهن و فولات (نوعی ویتامین B) است که در افزایش قدرت ایمنی بدن بی تاثیر نیستند.

 

خواص کدو حلوایی و پوست خشک

جالب است که یک ماده طبیعی می‌تواند هم درمان خشکی باشد و هم درمان تعرق زیاد. بر اساس مطالعات انجام شده بر روی خواص کدو حلوایی اثبات شده است که کدو حلوایی دارای مقادیر زیادی مواد افزایش دهنده رطوبت است که با اعمال مستقیم به روی پوست، جذب آن می‌شوند.

برای درست کردن ماسک و بهره بردن از خواص کدو حلوایی به شما توصیه داریم دو قاشق چای‌خوری کدو حلوایی پخته شده را به همراه نصف قاشق عسل ترکیب کنید، ۱/۴ قاشق چای‌خوری شیر و ۱/۴ قاشق چای‌خوری خامه غلیظ به آن اضافه کنید. این مخلوط را که مرهم مناسبی از خواص کدو حلوایی است روی صورت خود بکشید.

سعی کنید زیر چشم و روی چشم را بدون ماسک نگه دارید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا ماسک روی صورت قرار بگیرد. پس از این مدت صورت خودتان را با آب و صابون بشورید. استفاده مداوم از خواص کدو حلوایی در قالب ماسک صورت به شما کمک خواهد کرد که صورتی درخشان، لطیف و همچنین مرطوب‌تر داشته باشید.

 

افزایش قدرت دید

کاهش دید و قدرت بینایی با افزایش سن کاملا عادی و طبیعی است؛ اما می‌توان با خوردن مواد غذایی مناسب از سرعت کاهش دید و شدت آن کاست. خوشبختانه کدو حلوایی دارای مزایای سلامتی فراوانی برای چشم مخصوصا جلوگیری از پیرچشمی است.

به عنوان مثال، کدو حلوایی در کنار داشتن مقادیر زیاد ویتامین A، پیش‌نیاز تولید ویتامین A را نیز در خود دارد که باعث افزایش تولید آن در بدن و کاهش اثرات ناشی از افزایش سن بر روی بینایی می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده که تعداد آن کم نیست، تعداد زیادی از افراد با مصرف کدو حلوایی به میزان کافی توانسته بودند از خطر بروز آب‌مروارید در دوران پیری در امان باشند.

علاوه بر ویتامین A، کدو حلوایی منبع مناسبی برای لوتئین و زاکسانتین است. این دو ترکیب به عنوان آنتی اکسیدان های فعال در چشم عمل می‌کنند و از بروز خطرات واکنش های اکسیداتیو روی چشم جلوگیری می‌کنند. علاوه بر ترکیبات یاد شده، کدو حلوایی منبع مناسبی برای ویتامین C و E است که به نوبه خود نقش مهمی در حذف رادیکال های آزاد در ناحیه چشم دارند.

 خواص کدو حلوایی

خواص کدو حلوایی در مبارزه با پیری پوست

اگر می‌خواهید پوست جوان‌تری نسبت به سن و سال خود داشته باشید نیاز است که بیش از پیش مراقب آن باشید. یکی از مهم‌ترین ترکیبات جوان کننده پوست که شما به آن نیاز حتمی دارید وجود ویتامین ث و همچنین دیگر انتی اکسیدان های مهم است. در مورد خواص کدو حلوایی باید افزود که این ماده مغذی دارای مقدار زیادی ویتامین ث در کنار بتاکاروتن به عنوان ویتامین آ دارد.

وجود این مواد نشان از مفید بودن خواص کدو حلوایی در مبارزه با پیری پوست است. گفته شده که کدو حلوایی و استفاده کردن از خواص آن باعث خواهد شد تولید کلاژن در سلول‌های پوستی با سرعت بیشتری انجام شود. از سوی دیگر با این کار عمق چروک های روی صورت کاهش یافته و پوست از حالت پیری خارج می‌شود.

خواص کدو حلوایی برای درمان چروک های پوست نه تنها جنبه زیبایی دارد بلکه از بسیاری جهات می‌توان آن را عاملی برای مبارزه با بیماری‌های پوستی نظیر سرطان دانست.

 

کمک به کاهش وزن

یکی از خواص کدو حلوایی این است که غذایی مغذی است زیرا با وجود مقدار کم کالری در خود، مواد مغذی فراوانی ذخیره دارد و می‌تواند موجب بهبود سلامتی بدن بدون افزایش وزن و مضرات جانبی باشد. در واقع شما با خوردن ۲۴۵ گرم کدو حلوایی به صورت پخته، تنها ۵۰ کالری انرژی دریافت خواهید کرد که مقدار ناچیزی است. حدود ۹۵ درصد از کدو حلوایی نیز از آب است که دلیل بزرگی برای کم کالری بودن آن است.

به عبارت بهتر، کدو حلوایی دوستی خوب برای کسانی است که رژیم غذایی لاغری دارند. خوردن یک وعده کدو حلوایی به شما اجازه می‌دهد که با تامین مواد مغذی بدن، مقدار بیشتری از کربوهیدرات‌ها را بخورید بدون آنکه به مرز کالری روزانه خود نزدیک شوید.

علاوه بر این موارد، با خوردن کدو حلوایی بدن شما مقادیر زیادی فیبر جذب می‌کند. وجود فیبر در غذاها، یکی از عوامل کاهش اشتها و به وجود آورنده سیری کاذب است. از این رو کدو حلوایی گزینه مناسبی برای افزودن به رژیم های غذایی لاغری است.

 

خواص کدو حلوایی برای درمان لک‌های پوستی

لکه‌های تیره روی پوست به علت واکنش‌های آنتی اکسیدانی روی پوست و همچنین بسته شدن منافذ روی پوست ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از بروز لک‌های پوستی و همچنین مقابله با آکنه‌های به وجود آمده، می‌توانید از خواص کدو حلوایی استفاده کنید.

برای محو کردن نقاط تیره کافی است یک قاشق سوپ خوری کدو تنبل پخته شده را در یک قاشق چای‌خوری از عسل بریزید، یک قاشق چای‌خوری لیمو درون آن بریزد و یک قاشق چای‌خوری روغن ویتامین ای با آن ترکیب کنید. حال مخلوط به دست آمده را به هم بزنید.

مرهم به دست آمده را به عنوان ماسکی که خواص کدو حلوایی را در خود دارد به مدت ۳۰ دقیقه روی صورت خود قرار دهید و سپس آن را با آب ولرم بشورید. توصیه شده است که این روش را برای چندین هفته ادامه دهید و در طول هفته روند کاهش لک‌های پوستی را بررسی کنید. در صورتی که لک‌هایتان با این روش بهبود پیدا نکرد، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

همچنین یکی از خواص کدو حلوایی در درمان آکنه‌های پوستی است. کدو حلوایی منبع مناسبی از ویتامین ب همانند نیاسین، ریبوفلاوین و همچنین اسید فولیک است. نیاسین گردش خون در عروق را بهبود می بخشد و این عاملی در کاهش آکنه‌ها است.

همچنین اسید فولیک نیز به مانند دیگر همتای خود در بهبود یافتن جریان خون تاثیر به سزایی می‌گذارد و باعث می‌شود تا آکنه‌ها کمتر شوند.

 

کاهش خطر بروز سرطان

سرطان، بیماری خاموشی که توسط خود بدن رشد پیدا می‌کند و موجب مرگ و میر زیادی در طول سال های اخیر شده است. سلول های سرطانی در اثر حمله رادیکال های آزاد و تخریب آن‌ها به وجود می آیند و بدن به رشد آن‌ها ناخواسته کمک می‌کند. یکی از خواص کدو حلوایی این است که مقادیر کافی کاروتنوئید در خود دارد که موجب کاهش غلظت رادیکال های آزاد می‌شود و در نهایت از بروز مشکلاتی به مانند سرطان‌های مختلف جلوگیری می‌کند.

مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده که در آن‌ها از اثر بخشی آلفا کاروتن و بتاکاروتن به عنوان ضد سرطان اطمینان به دست آمده است. مطالعات مشابه نیز نشان داده‌اند که خوردن مواد غذایی حاوی بتاکاروتن از بروز سرطان‌های مهمی به مانند پانکراس، سینه و سایر موارد جلوگیری می‌کند.

با این وجود شیوه زندگی افراد یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند از سرطان پیشگیری کند و می‌بایست به خوردن مواد غذایی به عنوان عامل جانبی و بازدارنده نگاه کرد.

 خواص کدو حلوایی

خواص کدو حلوایی در رشد مو

برای تسریع رشد مو نیاز دارید که مواد مغذی و منابع معدنی کافی به ریشه موهایتان برسانید. از جمله مهم‌ترین ترکیبات مغذی برای بهبود سلامت مو و افزایش رشد آن، پتاسیم و روی است. خوشبختانه کدو حلوایی دارای مقدار زیادی روی و پتاسیم است. این دو ماده باعث حفظ سلامت کلاژن و تسریع عملکرد آن می‌شود.

محققان بر این باورند که خواص کدو حلوایی در بهبود رشد مو بسیار مهم‌تر از آن است که تصور می‌کردند. فولات و ویتامین ب هم از دیگر عواملی هستند که رشد مو و همچنین خون رسانی به قسمت‌های مختلف سر و ریشه‌های مو را تحت تاثیر قرار می‌دهند. لذا اگر می‌خواهید تارهای موی سالم‌تر داشته باشید از همین امروز خوردن کدو حلوایی را در برنامه‌های خودتان قرار دهید تا یک روزی حسرت ریختن موهایتان را تار به تار نخورید.

 

سلامت قلب و عروق

یکی از خواص کدو حلوایی این است که دارای ترکیبات زیادی است که سلامت قلب و عروق را تضمین می‌کند. از جمله این مواد غذایی، پتاسیم، ویتامین C و فیبر زیاد است که مزایای سلامت زیادی برای بدن دارد. به عنوان مثال خوردن پتاسیم کافی در انسان از بروز خطر حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی جلوگیری می‌کند.

علاوه بر مواد اشاره شده، کدو حلـوایی دارای آنتی اکسیدان و فیبر کافی است. هر دو این مواد به مانند پاک کننده‌ای کلسترول‌های مضر بدن را کاهش می‌دهند و به واسطه آن کلسترول مفید در بدن افزایش پیدا می‌کند. کلسترول مضر عامل اصلی گرفتگی عروق و بروز انواع سکته‌های مغزی و قلبی است.

 

خواص کدو حلوایی در نرم کنندگی مو

کسانی که موهای خشک دارند مسلماً دوست دارند که کمی حالت بیشتری به موهایشان بدهند و این کار فقط با استفاده از نرم کننده امکان پذیر است. برای اینکه از پس هزینه‌های زیاد نرم کننده‌های مو بر بیایید یا اینکه از نرم کننده‌های شیمیایی استفاده نکنید، خواص کدو حلوایی راه نجات شما است.

برای این کار دو فنجان کدو حلوایی خرد شده و پخته شده را به همراه یک قاشق سوپ خوری از روغن نارگیل ترکیب کنید. حال به ترکیب یک قاشق سوپ خوری عسل و همچنین یک قاشق سوپ خوری ماست اضافه کنید. اکنون باید از یک مخلوط کن استفاده کنید و کاملاً مرهم و ماسک مو را یکدست بهم بزنید.

ترکیب به دست آمده را به موهایتان بزنید و سعی کنید که آن را تا ریشه مو هدایت نمایید. سپس یک کلاه مخصوص حمام بردارید و به مدت ۱۵ دقیقه موهایتان را کاملاً بپوشانید. با این کار فرصت کافی برای اعمال خواص کدو حلوایی روی موهایتان را به ماسک مو خواهید داد.

اکنون بعد از گذشت زمان مورد نظر، آن را بشورید. استفاده مداوم و طولانی مدت به شما اثبات خواهد کرد که داشتن موهای خوش‌فرم یک حسرت نیست.

 

سلامت پوست

ناخواسته شما کدو حلوایی را در کرم های پوستی مصرف می‌کنید. یکی از خواص کدو حلوایی این است که موجب تامین ویتامین A بدن می‌شود که نقش مهمی در سلامت پوست بر عهده دارد. خوردن یک لیوان کدو حلوایی پخته شده، ۲۴۵ درصد از نیاز بدن شما را برای ویتامین A تامین و خیالتان را از بابت داشتن پوست سالم راحت می‌کند.

رادیکال های آزاد و همچنین انواع ویتامین‌ها در پوست انسان به عنوان عامل ضد آفتاب عمل می‌کنند و اثرات ناشی از تابش آفتاب به روی پوست را به میزان زیادی کاهش می‌دهند؛ بنابراین اگر دوست دارید می‌توانید کدو حلوایی را به عنوان ماسک صورت طبیعی مورد استفاده قرار دهید.

خواص کدو حلوایی در برابر آسم

همان‌طور که اشاره کردیم کدو حلوایی دارای مقدار زیادی منابع انتی اکسیدانی و همچنین انواع مواد معدنی است. وجود این دسته از مواد مغذی به ما نشان می‌دهد که می‌توانیم از خواص کدو حلوایی برای بهبود مشکلات و عوارض ناشی از آسم پیروز شویم.

البته خواص کدو حلوایی نمی‌تواند جایگزینی برای درمان و کنترل اسم باشد اما در کنار استفاده از داروهای اسم، بهره بردن از خواص کدو حلوایی امری لازم و ضروری به نظر می‌رسد. حال کافی است که کدو حلوایی را به صورت یک میان وعده یا وعده کامل در سفره غذایی خود قرار دهید.

 

خوردن کدو حلـوایی را به عنوان داروی طبیعی در روزهای سرد زمستان فراموش نکنید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *