با خواص پیاز بر بدن آشنا شوید

پیاز : با 13 خواص پیاز که شاید تاکنون از وجود آن اطلاع نداشتید آشنا شوید

شاید خواص پیاز بر کسی پوشیده نباشد، این محصول مهم کشاورزی دارای خواص متعددی مانند انواع ویتامین‌هاست. پیاز یک آنتی بوتیک قوی است که می‌تواند مانع از بروز سرماخوردگی شود، اما چقدر با سایر خواص پیاز آشنا هستید؟ با ما همراه باشید.

 

پیاز

سبزی که کافی است پوست آن را از تنش جدا کنید تا اشک از چشمانتان جاری شود. بله درست است پیاز نام این سبزی تند و اشک‌بار است. پیاز از قدیمی‌ترین سبزی‌های موجود در ناحیه خاورمیانه است مخصوصاً در ایران و افغانستان. پیاز البته زادگاه دیگری، آن سوی مرزهای مصر دارد. شواهد نشان می‌دهد که سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، پیاز در مصر کشت می‌شده است. برخی از اسناد علمی از خوردن پیاز توسط کارگران اهرام ثلاثه حاکی است.

کمی نزدیک‌تر در ۵ هزار سال قبل از میلاد نشانه‌هایی از غذا با پیاز کشف شده که دانشمندان معتقدند این غذاها در ترکیب با خرما و انجیر ساخته می‌شده است. پیاز به واسطه شکل خاصی که دارد در دوره‌هایی از تاریخ به عنوان منبع الهام توسط برخی از مردم پرستش شده است. دلیل قانع کننده‌ای برای پرستش پیـاز به‌جز وجود لایه‌های در هم تنیده به مانند روح انسان وجود نداشت.

در یونان باستان و زمانی که جنگ‌های گلادیاتوری رواج داشت، پهلوانان از پیـاز به عنوان روان کننده خون در عضلات به صورت خوردنی یا مرهم روی پوست استفاده می‌کردند. شاید باورش سخت باشد اما زمانی بود که پیـاز را می‌توانستید به عنوان هدیه، اجاره خانه یا مالیات پرداخت کنید. در ادامه در مورد خواص پیاز بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد.

خواص پیاز

ارزش غذایی پیاز

مواد مغذی که در هر ۱۰۰ گرم از پیاز وجود دارد به شرح زیر است :

 • انرژی ۴۰ کیلوکالری
 • کربوهیدرات ۹٫۳۴ گرم
 • قند ۴٫۲۴ گرم
 • فیبر ۱٫۷ گرم
 • چربی ۰٫۱ گرم
 • پروتئین ۱٫۱ گرم
 • آب ۸۹٫۱۱ گرم
 • ویتامین ب ۱ ۰٫۰۴۶ میلی‌گرم (۴ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب۲ ۰٫۰۲۷ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب۳ ۰٫۱۱۶ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب۵ ۰٫۱۲۳ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب۶ ۰٫۱۲ میلی‌گرم (۹ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب۹ ۱۹ میکروگرم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ث ۷٫۴ میلی‌گرم (۱۲ درصد نیاز روزانه)
 • کلسیم ۲۳ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • آهن ۰٫۲۱ میلی‌گرم ( ۲ درصد نیاز روزانه)
 • منیزیم ۱۰ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • منگنز ۱۰ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • فسفر ۲۹ میلی‌گرم (۴ درصد نیاز روزانه)
 • روی ۰٫۱۷ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • فلورید ۱٫۱ میکروگرم

بنابراین با دارا بودن مواد مغذی به مانند انواع ویتامین‌ها خوردن پیـاز می‌تواند فواید سلامتی زیادی برای بدن داشته باشد. اما قبل از رسیدن به قسمت فواید پیاز باید به بیان چند موضوع کلی در مورد پیاز پرداخت.

 

انواع پیاز

مسلماً یکی از اجزای مشترک در آشپزخانه‌های تمام نقاط دنیا، وجود پیاز است. اما پیـاز دارای انواع گوناگونی است که شاید شما در هنگام خرید با آن‌ها مواجه شده‌اید، برای اینکه بدانید کدام پیـاز چه ویژگی دارد این بخش را تا پایان بخوانید:

 

پیاز زرد

این پیاز دارای گوشتی به رنگ سفید اجری هستند که پوشش قهوه‌ای دور آن را فرا گرفته است. معمولاً پیـاز زرد بویی به مانند گوگرد دارند.

 

پیاز شیرین

پیـاز شیرین روشن‌تر و دارای پوستی شفاف هستند که سبزی گوشتی را در خود حفظ می‌کند.

 

پیاز سفید

پوست این پیازها سفیدرنگ است و مزه آن‌ها به مراتب نسبت به پیـاز زرد شیرین‌تر است.

 

پیاز قرمز

پیاز قرمز در ایران بیشتر از دیگر پیـازها شناخته شده است و معمولاً در خوراکی‌ها از آن استفاده می‌شود.

 

خواص پیاز

داشتن مواد آنتی بیوتیک پیاز، از جنبه دارویی پر اهمیت است به گونه‌ای که این محصول می‌تواند با تقویت سیستم دفاعی بدن در پیشگیری از بیماری‌ها موثر باشد، اما خواص پیاز به همینجا ختم نمی‌شود.

پیاز : با 13 خواص پیاز که شاید تاکنون از وجود آن اطلاع نداشتید آشنا شوید

کاهش قند خون

در آزمایشات مشخص شده است که خوردن پیاز، باعث کاهش میزان گلوکز می‌شود. دلایل آزمایشگاهی و بالینی نشان می‌دهد که آلیل پروپیل دی سولفید، مسوول کاهش قند خون بوسیله افزایش انسولین موجود در خون است. بنابراین این خواص پیاز را جدی بگیرید.

 

خواص پیاز در کاهش التهاب

آیا فیتوکمیکال ها را می‌شناسید؟ اطلاعاتی از مواد شیمیایی گیاهی دارید؟ این ترکیبات که شاید برای شما کمی ناآشنا باشند به عنوان بخش مهمی از نیاز بدن توسط خوردن گیاهان تأمین می‌شود و همان‌طور که از عنوانشان پیداست فقط در گیاهان وجود دارند. این دسته از ترکیبات گیاهی به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل کرده و بخش بزرگی از واکنش‌های منجر به التهاب در بدن را کاهش می‌دهند.

به واسطه وجود این مواد، یکی از خواص پیاز می‌تواند کاهش دادن التهاب‌های مختلف در بدن باشد. شنیدن این که پیاز در میان انواع سبزی‌ها بیشترین مقدار آنتی اکسیدان را دارد، کمی تعجب برانگیز است. اما بر اساس مشاهدات علمی که صورت گرفته است، خواص پیاز برای کاهش دادن التهاب‌ها در بالاترین سطح پزشکی دسته‌بندی می‌شود.

خواص پیاز حتی بیشتر از لیمو، بلوبری و جعفری که عموماً به عنوان مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان یاد می‌شوند، هم بیشتر است. لذا اگر می‌خواهید بر رادیکال‌های آزاد در بدن خودتان که روزانه بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، غالب شوید توصیه می‌کنیم روزانه یا به صورت هفتگی از مقدار مشخصی پیاز در رژیم غذایی خودتان استفاده کنید.

ترکیبات گوگردی از مهم‌ترین فیتوکمیکال هایی هستند که در پیاز وجود دارند و می‌توانند واکنش‌های رادیکال آزاد در بدن که منجر به بروز بیماری‌ها و عوارض مختلف می‌شوند را کاهش دهند. البته باید در کنار مزایای آنتی اکسیدانی پیاز و ضد التهابی آن بوی بد گوگرد موجود در پیاز را هم تحمل کنید.

شما لازم نیست پیاز را به صورت جداگانه کنار غذا بخورید، بلکه پیازهای سرخ شده نیز می‌توانند به همان اندازه پیاز قبل از فراوری، برای شما در دریافت آنتی اکسیدان کافی، مفید باشند. لذا از این به بعد پیاز را پس نزنید و همراه با غذا کمی پیاز هم بخورید.

 

کنترل بیماری قلبی و عروقی

مصرف مداوم پیاز، همانند سیر نشان داده است که کلسترول و فشارخون بالا را کاهش می‌دهد، دو عامل مهمی که از بروز بیماری‎های دیابتی و گرفتگی رگ‌ها جلوگیری می‌کنند و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می‌دهند.

 

خواص پیاز در کاهش مقدار کلسترول مضر

بدن شما دو نوع کلسترول در خود دارد، کلسترول مفید و مضر. کلسترول مفید برای انجام واکنش‌های طبیعی بدن از جمله تولید هورمون‌ها کاملاً لازم و ضروری است و نبود آن می‌تواند منجر به تغییر در متابولیسم و همچنین روند طبیعی رشد بدن شود. در حالی که کلسترول‌های مضر با رسوب کردن در عروق باعث مشکلاتی از جمله سکته‌های مغزی می‌شوند.

پس باید گفت که بدن شما نیاز به یک عامل برای کاهش دادن کلسترول مضر و به تبع آن افزایش سطح کلسترول مفید دارد. شما می‌توانید این عامل را با استفاده از خواص پیاز تقدیم بدن و سلول‌های خود کنید. پیاز به صورت خام قادر است که مقدار زیادی از سطح کلسترول مضر بدن شما را کاهش دهد.

دلیل این اتفاق خوشایند این است که پیاز دارای مقدار زیادی ترکیبات معدنی، مغذی و همچنین فیبر است. فیبرها در بدن به صورت رشته‌هایی از جنس گلوکز حرکت می‌کنند و با رسیدن به روده‌ها حرکت مواد غذایی در روده را تسریع می‌کنند. از سوی دیگر به جذب شدن مقدار کلسترول مفید هم در روده به دلیل تغذیه باکتری‌های موجود در روده توسط فیبرهای، کمک می‌کند.

گونه‌ای از فیبر که در پیاز کم نیست هم با تغییر دادن مقدار ترشح صفرا باعث می‌شود که کلسترول مضر در بدن مصرف و سطح کلسترول مفید افزایش پیدا کند.

به طور خلاصه در مورد خواص پیاز برای کاهش دادن سطح کلسترول مضر باید گفت که این ماده غذایی به عنوان یک عامل مهم در کنترل کلسترول در کنار داروهای چربی به بیمارانی که دارای سطح چربی مضر بالایی هستند توسط پزشکان توصیه می‌شود. البته شما باید بر اساس نظر پزشک پیاز را در کنار داروهای درمانی خودتان مصرف کنید.

 

سلامت دستگاه گوارش

مصرف مداوم پیاز، ۲ بار یا بیشتر در هفته بطور چشمگیری سرعت رشد سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. پیـاز حاوی مقداری فلاونوئید و کریستین است که رشد تومورها را در حیوانات متوقف می‌کند و سلول‌های روده بزرگ را از تاثیرات مخرب مواد سرطان زا محافظت می‌کند.

 

خواص پیاز در بهبود زخم معده

یکی از دردناک‌ترین عارضه‌هایی که برای دستگاه گوارشی می‌تواند اتفاق بیفتد، زخم معده است. زخم معده در اثر کاهش مقدار ماده مقاوم سلولی در برابر اسید معده به وجود می اید. از این رو است که شما باید مواد غذایی مصرف کنید که به سلول‌های معده در رسیدن به مقاومت بیشتر کمک کنید. یکی دیگر از خواص پیاز که باید به آن اشاره داشته باشیم، خواص مفید آن برای سلول‌های معده و جلوگیری از بروز زخم معده است.

پیاز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های مفید، همان‌طور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره کردیم، از بروز التهاب در نواحی مختلف بدن از جمله دیواره سلولی معده جلوگیری می‌کند. به این ترتیب حتی اگر شما دچار مشکلات زخم معده هم شده باشید با مصرف کردن پیاز شاهد بهبود آن خواهید بود.

پزشکان و متخصصان تغذیه بر این اعتقاد هستند که مصرف کردن پیاز می‌تواند یکی از راه‌های کاهش دادن سرعت پیشرفت تورم معده باشد. لذا اگر می‌خواهید معده سالم‌تر داشته باشید یا اینکه حس می‌کنید چند وقتی است که معده شما دچار سوزش‌های متعددی می‌شود، ابتدا برای رسیدن به راه حل درمانی خدمت پزشک مراجعه کنید و در کنار آن از خواص پیاز به عنوان یک کمک درمان استفاده کنید.

 

تقویت استخوان

شیر تنها غذایی نیست که استخوان را تقویت می‌کند! به تازگی ماده‌ای در پیاز، یافت شده است که از فعالیت سلول‌هایی که باعث شکستن استخوان می‌شوند جلوگیری می‌کند. پیاز، به طور خاص برای خانم‌هایی مفید است که در معرض ابتلا به پوکی استخوان در زمان یائسگی قرار دارند.

 

خواص پیاز در کاهش احتمال بروز دیابت

تا به اینجا متوجه شدید که پیاز به تنهایی می‌تواند در کاهش دادن برخی از مهم‌ترین عارضه‌های بدن انسان از جمله زخم معده تأثیر داشته باشد. برای تکمیل خواص پیاز، نیاز به دانستن خواص آن در کاهش احتمال بروز دیابت و جلوگیری از پیشرفت آن داریم.

همه ما می‌دانیم هر چیز مفیدی که در طبیعت، مزه بدی دارد. پیاز هم از این قضیه مستثنا نیست. پیاز دارای مقدار زیادی ترکیبات فلانوئیدی است. فلانوئید ها در پیاز عامل اصلی بروز بوی بد آن هم هستند. همچنین پیاز طعم تند و زننده خود را نیز مدیون فلانوئیدها است.

فلانوئیدها در کنار عامل دیگری به نام کروم می‌توانند در نقش کاهش دهنده مقدار قند خون عمل کنند. اما به چه صورت؟ کروم ترکیبی معدنی در پیاز است که با وارد شدن به بدن، باعث افزایش پایداری انسولین در بدن شما می‌شود. انسولین هورمونی است که قند بدن شما را تنظیم می‌کند در افرادی که دچار بیماری قند خون هستند، میزان انسولین همیشه کم است.

زمانی که پیاز می‌خورید، کروم باعث می‌شود که میزان اندک انسولین ترشح شده در بدن پایداری بیشتری برای کاهش دادن قند خون داشته باشند. از سوی دیگر عنوان شده است که خواص پیاز می‌تواند باعث کاهش دادن اشتها و مصرف مواد قندی کمتری شود.

دیابت و چاقی رابطه مستقیمی با هم دارند. در مطالب ما و خواص پیاز خواندید که با خوردن آن، میزان چربی خون شما نیز کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه شما کمتر به سمت چاقی پیشروی خواهید داشت که این خود می‌تواند عاملی برای مبارزه علیه بیماری دیابت نیز به حساب اید.

 

مقاومت بدن در برابر عفونت

فلاونوئیدها و ترکیباتی که عامل بو و مزه تند و تیز پیـاز خام هستند، باعث کاهش التهاب، چه داخل بدن و چه خارج از آن، می‌شوند. یکی دیگر از خواص پیاز برای سلامتی، تاثیر قوی آن در کاهش التهاب است.

 

خواص پیاز در افزایش تأثیر ویتامین ث

جذب و عملکرد ویتامین ث به عوامل زیادی در بدن بستگی دارد. زمانی که شما مقدار زیادی ویتامین ث مصرف کرده باشید اما هیچ عامل جذب کننده ویتامین ث وجود نداشته باشد، بدن شما با کاهش سطح ویتامین ث مواجه خواهد شد. یکی دیگر از خواص پیاز که جا دارد به آن اشاره کنیم، افزایش جذب و فعال‌سازی ویتامین ث در بدن است.

خوشبختانه پیاز نه تنها ویتامین ث را در بدن فعال می‌کند بلکه خود دارای مقدار زیادی ویتامین ث نیز هست. پس شما با خوردن پیاز علاوه بر دریافت ویتامین ث کافی، به بدن خود کمک خواهید کرد که ویتامین ث جذب شده از دیگر مواد غذایی را نیز سریع‌تر استفاده کند.

وجود ویتامین ث کافی در بدن و همچنین جذب بهتر آن در واکنش‌های بیولوژیکی باعث خواهد شد تا سطح کیفیت دستگاه ایمنی بدن شما افزایش پیدا کند، بافت‌هایی از جمله پوست حالت ارتجاعی خوبی به دست آورند، همچنین سطح انرژی و شادابی شما نیز بهبود پیدا کند. از این رو نباید خواص پیاز در افزایش سطح ویتامین ث را نادیده بگیرید.

 

غنی از مواد معدنی

یکی از خواص پیاز این است که منبعی غنی از کلسیم، آهن، منگنز، منیزیم، پتاسیم، و ویتامین‌های C، K، و B۶ است. به ندرت می‌توان همه این مواد ارزشمند را به صورت یکجا در طبیعت پیدا کرد.

 

خواص پیاز در کاهش التهاب‌های دستگاه تنفسی

اگر شما علاقه زیادی به خوردن پیاز قرمز دارید باید بدانید که یکی از خواص ویژه و مخصوص پیاز قرمز در این است که می‌تواند التهاب‌ها و بیماری‌های تنفسی از جمله اسم و همچنین برخی از آلرژی‌ها را بهبود دهد. پیاز سفید این خاصیت را به مقدار اندک دارد.

همه پیازها دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند اما در این میان پیاز قرمز ترکیب مخصوصی با عنوان اونیونین آ در خود دارد که به شکل خاصی بر روی سیستم تنفسی بدن تأثیر گذاشته و از التهاب‌های موجود در آن می‌کاهد. لذا اگر حس می‌کنید دچار مشکلات تنفسی شدید، اسم شما مدتی است که شدیدتر شده است و نیاز به راه حل خانگی برای درمان آن دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم با مشورت گرفتن از پزشک خود شروع به مصرف پیاز قرمز در وعده‌های مختلف غذایی کنید.

 

منبع مهم فیبر

فیبر برای سلامت دستگاه گوارش و تنظیم سطح قند خون فواید فراوان دارد؛ از این رو، برای حفظ سلامت قلب و عروق‌ بسیار مفید است که به وفور در پیازچه دیده می‌شود.

 

خواص آب پیاز برای کاهش خارش گزش حشرات

آب پیاز به مانند خود پیاز دارای خواص ضد التهابی است. پیشنهاد شده است که از عصاره پیاز برای کاهش دادن مقدار خارش محل گزش حشرات استفاده کنید. کافی است مقدار از آب پیاز را روی یک پنبه بریزید و سپس با فشار ملایم روی ناحیه گزش آن را بمالید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که شدت گزش به مقدار زیادی کاهش پیدا کرده است.

 

مانع از بروز سرماخوردگی

این ماده خوراکی یک درمان فوری برای تب، سرماخوردگی، سرفه، گلودرد، آلرژی‌ها و غیره است. مخلوطی از آب پیـاز و عسل می‌تواند به راحتی این مشکلات را درمان کند.

پیاز : با 13 خواص پیاز که شاید تاکنون از وجود آن اطلاع نداشتید آشنا شوید

خواص پیاز در تسکین دندان درد

گفته می‌شود که اگر قطعه‌ای از پیاز را ببرید و آن را روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید به مرور زمان از درد آن کم می‌شود. این گفته هیچ اثبات علمی ندارد اما طب سنتی و مادربزرگان ما از این روش برای آرام کردن درد دندان استفاده می‌کنند. همچنین توصیه شده است اگر می‌خواهید دندان‌های سالم و درخشان‌تری داشته باشید بهتر است که از آب پیاز در خمیر دندان خودتان استفاده کنید.

البته باید بوی پیاز را بعد از مسواک زدن تحمل کنید.

 

خاصیت ضد سرطانی

مطالعات انجام شده در مورد پیاز قرمز حاکی از این است که مصرف این نوع از پیاز می‌تواند به میزان زیادی از رشد تومورهای روده و روده بزرگ جلوگیری کند. کورستین و آنتوسیانین دو انتی اکسیدان مفید در پیاز هستند که سلول‌های سرطانی را به سمتی هدایت می‌کنند که نابود شوند. همچنین محیط سلولی برای رشد این سلول‌ها را از بین برده و مانع رشد آن‌ها می‌شوند. از طرفی مطالعات آماری نشان داده است که افرادی مصرف کننده پیاز به صورت مستمر، کمتر در معرض ابتلا به سرطان بوده‌اند. لذا هات‌داگ و همبرگر خودتان را بدون پیـاز نخورید.

 

خواص پیاز در حذف ضایعات پوستی

زگیل و انواع جوش‌های گوشتی که روی پوست رشد می‌کنند می‌توانند در اثر استفاده طولانی مدت از پیاز به مقدار زیادی کاهش پیدا کنند. برای رسیدن به درمان اساسی برای زگیل توسط خواص پیاز، مقدار از آب پیاز را روی پنبه بریزید و آن را روزانه روی زگیل قرار دهید. در اثر مصرف طولانی مدت شاهد این خواهید بود که زگیل از روی پوست شما کنده می‌شود.

 

خواب راحت

پیاز به واسطه داشتن مواد مغذی واسطه‌ای در ساختار خود موجب کاهش استرس و همچنین خواب راحت می‌شود. این مواد در روده با واکنش توسط باکتری‌های موجود در آن، تولید می‌شود. مواد تولید شده روی اعصاب و همچنین عملکرد مغز تأثیر گذاشته و راحتی نسبی به دنبال می‌آورد.

 

خواص پیاز و ضد انعقادی بودن آن

پیاز قرمز می‌تواند به حفظ کلسترول خوب کمک و از ابتلا به بیماری‌های قلبی پیشگیری کند. محققان با انجام مطالعاتی روی حیوانات متوجه شدند مصرف پیـاز قرمز بعد از ۸ هفته می‌تواند میزان کلسترول بد را در بدن به میزان ۲۰ درصد کاهش دهد اما در همین دوره زمانی، هیچ تغییری در میزان کلسترول‌های خوب بدن به وجود نمی‌آورد. طبق نتایج تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ در مجله Clinical investigation منتشر شد، فلاونوئیدی به نام روتین که به‌وفور در خانواده پیـازها و سیب وجود دارد، از تشکیل لخته‌های خونی در عروق پیشگیری می‌کند. در حقیقت، تشكیل فیبرین در سیاهرگ‌ها و تجمع پلاكت‌ها در سرخرگ‌ها از عوامل بروز لخته‌های خونی و سكته است که این ترکیب مانع ساخت آن می‌شود.

 

خون‌ساز

اسیدفولیك یا ویتامین ۹ B یكی از ترکیب‌های مورد نیاز مغز و تضمین‌كننده سلامت روان و احساس افراد است. ۱۲۵ میلی‌لیتر یا نصف پیمانه آب پیـاز می‌تواند ۹ درصد از نیاز روزانه بدن به اسیدفولیك را برطرف کند بنابراین عادت به خوردن پیـاز به تأمین نیاز بدن به اسیدفولیک کمک می‌کند.

 

با سایر خواص پیاز هم آشنا شوید

 • پیاز، دارای مزایای ضد پیری فراوان است.
 • از آب پیاز، برای از بین بردن شپش و ریزش موی سر استفاده می‌شود.
 • خوردن این سبزی باعث تقویت حافظه در انسان می‌شود.
 • مصرف پیاز، می‌تواند پوست شما را سالم و درخشان نگه دارد.
 • پیاز، برای درمان نازک شدن موها مفید است.
 • از مخلوط پیاز و شنبلیله به عنوان نرم کننده مو استفاده می‌شود.

 

مضرات پیاز 

 • افرادی که داروهای فشار خون مصرف می‌کنند در خوردن پیاز، دقت کنند.
 • خوردن پیاز، باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود.
 • زنان باردار و شیرده باید مقدار مصرف پیاز، را محدود کنند، زیرا باعث سوزش سر دل می‌شود.
 • خوردن همزمان آسپرین و پیـاز می‌تواند خطرناک باشد.

 

آیا پیاز برای سلامتی مفید است؟

بهتر است که روی جواب منفی هیچ حسابی باز نکرده باشید چرا که پیاز به صورت سرخ شده و خام همان‌طور که مشاهده کردید دارای مقادیر زیادی مواد مغذی است. پیـاز نسبت به دیگر سبزی‌های رایج در سفره غذایی ما، دارای ویتامین ث، ب۶، فولات، آهن  و پتاسیم بیشتری است. همچنین پیاز دارای منگنز است عنصری که می‌تواند شما را در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا مصون نگه دارد.

همچنین پیـاز دارای فیتوکمیکال های بسیار زیادی است. از جمله مهم‌ترین آن‌ها فنول است. از میان پیازها، پیـاز نارس موسیر دارای بیشترین مقدار فنول در ساختار خود است. آلیوم و دی‌آلیل دی‌سولفید از دیگر مواد فیتوکمیکال مؤثر در ساختار پیـاز هستند که با مصرف در بدن انسان به السین تبدیل می‌شود. الیسین در مطالعات و پژوهش‌های انجام شده به عنوان یک ضد سرطان و دیابت شناخته شده است. همچنین این ماده می‌تواند عروق را راحت و فشار خون را کاهش دهد.

همچنین پیاز دارای کوئرستین، انتی اکسیدان دیگری است که در برابر بروز التهاب‌های گوناگون می‌تواند مفید باشد. نکته جالبی در مورد کوئرستین وجود دارد که با پخش شدن آن در داخل سوپ و حرارت دیدن، مشکلی در ساختمان آن ایجاد نمی‌شود و با خوردن سوپ از مزایای آن بهره‌مند می‌شوید.

نه تنها خود پیاز، بلکه روغن به دست آمده از پیـاز نیز می‌تواند موجب کاهش عفونت، رشد باکتری و همچنین مشکلات پوستی شود. پیـاز به همراه سیر، سلاحی قوی در برابر افسردگی، درد و التهاب است. سؤال دیگری در مورد پیـاز وجود دارد، کدام نوع از مصرف پیـاز می‌تواند بیشترین خاصیت را داشته باشد؟

 

پیاز را خام بخوریم یا سرخ شده؟

پیاز به صورت سرخ شده یا خام دارای خواص فراوانی برای بدن است. با این وجود پیـاز خام دارای سطح زیادی از ترکیبات گوگردی است که می‌تواند مزایای سلامتی بیشتری داشته باشد. پوست پیـاز و لایه‌های بیرونی آن دارای مقداری فلانوئید است، لذا زمانی که پیـاز را خرد می‌کنید یا آن را به صورت درسته مصرف می‌کنید دقت داشته باشید که لایه‌های خارجی آن را تا حدودی از قسمت اصلی جدا کنید.

پیـاز سرخ شده یا پخته شده نیز دارای خواص سلامتی مناسبی به واسطه داشتن مس و فیبر کافی است. فیبر به سیستم گوارشی شما کمک می‌کند تا در هضم مواد غذایی مشکل چندانی نداشته باشید و مس ارتباطات سلول‌های عصبی را بهبود می‌بخشد.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *