با خواص پیاز بر بدن آشنا شوید

پیاز : با 13 خواص پیاز که شاید تاکنون از وجود آن اطلاع نداشتید آشنا شوید

شاید خواص پیاز بر کسی پوشیده نباشد، این محصول مهم کشاورزی دارای خواص متعددی مانند انواع ویتامین‌هاست. پیاز یک آنتی بوتیک قوی است که می‌تواند مانع از بروز سرماخوردگی شود، اما چقدر با سایر خواص پیاز آشنا هستید؟ با ما همراه باشید.

 

پیاز

سبزی که کافی است پوست آن را از تنش جدا کنید تا اشک از چشمانتان جاری شود. بله درست است پیاز نام این سبزی تند و اشک‌بار است. پیاز از قدیمی‌ترین سبزی‌های موجود در ناحیه خاورمیانه است مخصوصاً در ایران و افغانستان. پیاز البته زادگاه دیگری، آن سوی مرزهای مصر دارد. شواهد نشان می‌دهد که سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، پیاز در مصر کشت می‌شده است. برخی از اسناد علمی از خوردن پیاز توسط کارگران اهرام ثلاثه حاکی است.

کمی نزدیک‌تر در ۵ هزار سال قبل از میلاد نشانه‌هایی از غذا با پیاز کشف شده که دانشمندان معتقدند این غذاها در ترکیب با خرما و انجیر ساخته می‌شده است. پیاز به واسطه شکل خاصی که دارد در دوره‌هایی از تاریخ به عنوان منبع الهام توسط برخی از مردم پرستش شده است. دلیل قانع کننده‌ای برای پرستش پیـاز به‌جز وجود لایه‌های در هم تنیده به مانند روح انسان وجود نداشت.

در یونان باستان و زمانی که جنگ‌های گلادیاتوری رواج داشت، پهلوانان از پیـاز به عنوان روان کننده خون در عضلات به صورت خوردنی یا مرهم روی پوست استفاده می‌کردند. شاید باورش سخت باشد اما زمانی بود که پیـاز را می‌توانستید به عنوان هدیه، اجاره خانه یا مالیات پرداخت کنید. در ادامه در مورد خواص پیاز بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد.

خواص پیاز

ارزش غذایی پیاز

مواد مغذی که در هر ۱۰۰ گرم از پیاز وجود دارد به شرح زیر است :

 • انرژی ۴۰ کیلوکالری
 • کربوهیدرات ۹٫۳۴ گرم
 • قند ۴٫۲۴ گرم
 • فیبر ۱٫۷ گرم
 • چربی ۰٫۱ گرم
 • پروتئین ۱٫۱ گرم
 • آب ۸۹٫۱۱ گرم
 • ویتامین ب ۱ ۰٫۰۴۶ میلی‌گرم (۴ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب۲ ۰٫۰۲۷ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب۳ ۰٫۱۱۶ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب۵ ۰٫۱۲۳ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب۶ ۰٫۱۲ میلی‌گرم (۹ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب۹ ۱۹ میکروگرم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ث ۷٫۴ میلی‌گرم (۱۲ درصد نیاز روزانه)
 • کلسیم ۲۳ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • آهن ۰٫۲۱ میلی‌گرم ( ۲ درصد نیاز روزانه)
 • منیزیم ۱۰ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • منگنز ۱۰ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • فسفر ۲۹ میلی‌گرم (۴ درصد نیاز روزانه)
 • روی ۰٫۱۷ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • فلورید ۱٫۱ میکروگرم

بنابراین با دارا بودن مواد مغذی به مانند انواع ویتامین‌ها خوردن پیـاز می‌تواند فواید سلامتی زیادی برای بدن داشته باشد. اما قبل از رسیدن به قسمت فواید پیاز باید به بیان چند موضوع کلی در مورد پیاز پرداخت.

 

انواع پیاز

مسلماً یکی از اجزای مشترک در آشپزخانه‌های تمام نقاط دنیا، وجود پیاز است. اما پیـاز دارای انواع گوناگونی است که شاید شما در هنگام خرید با آن‌ها مواجه شده‌اید، برای اینکه بدانید کدام پیـاز چه ویژگی دارد این بخش را تا پایان بخوانید:

 

پیاز زرد

این پیاز دارای گوشتی به رنگ سفید اجری هستند که پوشش قهوه‌ای دور آن را فرا گرفته است. معمولاً پیـاز زرد بویی به مانند گوگرد دارند.

 

پیاز شیرین

پیـاز شیرین روشن‌تر و دارای پوستی شفاف هستند که سبزی گوشتی را در خود حفظ می‌کند.

 

پیاز سفید

پوست این پیازها سفیدرنگ است و مزه آن‌ها به مراتب نسبت به پیـاز زرد شیرین‌تر است.

 

پیاز قرمز

پیاز قرمز در ایران بیشتر از دیگر پیـازها شناخته شده است و معمولاً در خوراکی‌ها از آن استفاده می‌شود.

 

خواص پیاز

داشتن مواد آنتی بیوتیک پیاز، از جنبه دارویی پر اهمیت است به گونه‌ای که این محصول می‌تواند با تقویت سیستم دفاعی بدن در پیشگیری از بیماری‌ها موثر باشد، اما خواص پیاز به همینجا ختم نمی‌شود.

پیاز : با 13 خواص پیاز که شاید تاکنون از وجود آن اطلاع نداشتید آشنا شوید

کاهش قند خون

در آزمایشات مشخص شده است که خوردن پیاز، باعث کاهش میزان گلوکز می‌شود. دلایل آزمایشگاهی و بالینی نشان می‌دهد که آلیل پروپیل دی سولفید، مسوول کاهش قند خون بوسیله افزایش انسولین موجود در خون است. بنابراین این خواص پیاز را جدی بگیرید.

 

کنترل بیماری قلبی و عروقی

مصرف مداوم پیاز، همانند سیر نشان داده است که کلسترول و فشارخون بالا را کاهش می‌دهد، دو عامل مهمی که از بروز بیماری‎های دیابتی و گرفتگی رگ‌ها جلوگیری می‌کنند و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می‌دهند.

سلامت دستگاه گوارش

مصرف مداوم پیاز، ۲ بار یا بیشتر در هفته بطور چشمگیری سرعت رشد سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. پیـاز حاوی مقداری فلاونوئید و کریستین است که رشد تومورها را در حیوانات متوقف می‌کند و سلول‌های روده بزرگ را از تاثیرات مخرب مواد سرطان زا محافظت می‌کند.

 

تقویت استخوان

شیر تنها غذایی نیست که استخوان را تقویت می‌کند! به تازگی ماده‌ای در پیاز، یافت شده است که از فعالیت سلول‌هایی که باعث شکستن استخوان می‌شوند جلوگیری می‌کند. پیاز، به طور خاص برای خانم‌هایی مفید است که در معرض ابتلا به پوکی استخوان در زمان یائسگی قرار دارند.

 

مقاومت بدن در برابر عفونت

فلاونوئیدها و ترکیباتی که عامل بو و مزه تند و تیز پیـاز خام هستند، باعث کاهش التهاب، چه داخل بدن و چه خارج از آن، می‌شوند. یکی دیگر از خواص پیاز برای سلامتی، تاثیر قوی آن در کاهش التهاب است.

 

غنی از مواد معدنی

یکی از خواص پیاز این است که منبعی غنی از کلسیم، آهن، منگنز، منیزیم، پتاسیم، و ویتامین‌های C، K، و B۶ است. به ندرت می‌توان همه این مواد ارزشمند را به صورت یکجا در طبیعت پیدا کرد.

 

منبع مهم فیبر

فیبر برای سلامت دستگاه گوارش و تنظیم سطح قند خون فواید فراوان دارد؛ از این رو، برای حفظ سلامت قلب و عروق‌ بسیار مفید است که به وفور در پیازچه دیده می‌شود.

 

مانع از بروز سرماخوردگی

این ماده خوراکی یک درمان فوری برای تب، سرماخوردگی، سرفه، گلودرد، آلرژی‌ها و غیره است. مخلوطی از آب پیـاز و عسل می‌تواند به راحتی این مشکلات را درمان کند.

پیاز : با 13 خواص پیاز که شاید تاکنون از وجود آن اطلاع نداشتید آشنا شوید

خاصیت ضد سرطانی

مطالعات انجام شده در مورد پیاز قرمز حاکی از این است که مصرف این نوع از پیاز می‌تواند به میزان زیادی از رشد تومورهای روده و روده بزرگ جلوگیری کند. کورستین و آنتوسیانین دو انتی اکسیدان مفید در پیاز هستند که سلول‌های سرطانی را به سمتی هدایت می‌کنند که نابود شوند. همچنین محیط سلولی برای رشد این سلول‌ها را از بین برده و مانع رشد آن‌ها می‌شوند. از طرفی مطالعات آماری نشان داده است که افرادی مصرف کننده پیاز به صورت مستمر، کمتر در معرض ابتلا به سرطان بوده‌اند. لذا هات‌داگ و همبرگر خودتان را بدون پیـاز نخورید.

 

خواب راحت

پیاز به واسطه داشتن مواد مغذی واسطه‌ای در ساختار خود موجب کاهش استرس و همچنین خواب راحت می‌شود. این مواد در روده با واکنش توسط باکتری‌های موجود در آن، تولید می‌شود. مواد تولید شده روی اعصاب و همچنین عملکرد مغز تأثیر گذاشته و راحتی نسبی به دنبال می‌آورد.

 

خاصیت ضد انعقادی

پیاز قرمز می‌تواند به حفظ کلسترول خوب کمک و از ابتلا به بیماری‌های قلبی پیشگیری کند. محققان با انجام مطالعاتی روی حیوانات متوجه شدند مصرف پیـاز قرمز بعد از ۸ هفته می‌تواند میزان کلسترول بد را در بدن به میزان ۲۰ درصد کاهش دهد اما در همین دوره زمانی، هیچ تغییری در میزان کلسترول‌های خوب بدن به وجود نمی‌آورد. طبق نتایج تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ در مجله Clinical investigation منتشر شد، فلاونوئیدی به نام روتین که به‌وفور در خانواده پیـازها و سیب وجود دارد، از تشکیل لخته‌های خونی در عروق پیشگیری می‌کند. در حقیقت، تشكیل فیبرین در سیاهرگ‌ها و تجمع پلاكت‌ها در سرخرگ‌ها از عوامل بروز لخته‌های خونی و سكته است که این ترکیب مانع ساخت آن می‌شود.

 

خون‌ساز

اسیدفولیك یا ویتامین ۹ B یكی از ترکیب‌های مورد نیاز مغز و تضمین‌كننده سلامت روان و احساس افراد است. ۱۲۵ میلی‌لیتر یا نصف پیمانه آب پیـاز می‌تواند ۹ درصد از نیاز روزانه بدن به اسیدفولیك را برطرف کند بنابراین عادت به خوردن پیـاز به تأمین نیاز بدن به اسیدفولیک کمک می‌کند.

 

با سایر خواص پیاز هم آشنا شوید

 • پیاز، دارای مزایای ضد پیری فراوان است.
 • از آب پیاز، برای از بین بردن شپش و ریزش موی سر استفاده می‌شود.
 • خوردن این سبزی باعث تقویت حافظه در انسان می‌شود.
 • آب پیاز، برای تسکین درد دندان‌ها و جلوگیری از خراب شدن استفاده می‌شود.
 • مصرف پیاز، می‌تواند پوست شما را سالم و درخشان نگه دارد.
 • آب پیاز، برای خلاص شدن از شر لکه‌های تیره عالی است.
 • پیاز، برای درمان نازک شدن موها مفید است.
 • از مخلوط پیاز و شنبلیله به عنوان نرم کننده مو استفاده می‌شود.

 

مضرات پیاز 

 • افرادی که داروهای فشار خون مصرف می‌کنند در خوردن پیاز، دقت کنند.
 • خوردن پیاز، باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود.
 • زنان باردار و شیرده باید مقدار مصرف پیاز، را محدود کنند، زیرا باعث سوزش سر دل می‌شود.
 • خوردن همزمان آسپرین و پیـاز می‌تواند خطرناک باشد.

 

آیا پیاز برای سلامتی مفید است؟

بهتر است که روی جواب منفی هیچ حسابی باز نکرده باشید چرا که پیاز به صورت سرخ شده و خام همان‌طور که مشاهده کردید دارای مقادیر زیادی مواد مغذی است. پیـاز نسبت به دیگر سبزی‌های رایج در سفره غذایی ما، دارای ویتامین ث، ب۶، فولات، آهن  و پتاسیم بیشتری است. همچنین پیاز دارای منگنز است عنصری که می‌تواند شما را در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا مصون نگه دارد.

همچنین پیـاز دارای فیتوکمیکال های بسیار زیادی است. از جمله مهم‌ترین آن‌ها فنول است. از میان پیازها، پیـاز نارس موسیر دارای بیشترین مقدار فنول در ساختار خود است. آلیوم و دی‌آلیل دی‌سولفید از دیگر مواد فیتوکمیکال مؤثر در ساختار پیـاز هستند که با مصرف در بدن انسان به السین تبدیل می‌شود. الیسین در مطالعات و پژوهش‌های انجام شده به عنوان یک ضد سرطان و دیابت شناخته شده است. همچنین این ماده می‌تواند عروق را راحت و فشار خون را کاهش دهد.

همچنین پیاز دارای کوئرستین، انتی اکسیدان دیگری است که در برابر بروز التهاب‌های گوناگون می‌تواند مفید باشد. نکته جالبی در مورد کوئرستین وجود دارد که با پخش شدن آن در داخل سوپ و حرارت دیدن، مشکلی در ساختمان آن ایجاد نمی‌شود و با خوردن سوپ از مزایای آن بهره‌مند می‌شوید.

نه تنها خود پیاز، بلکه روغن به دست آمده از پیـاز نیز می‌تواند موجب کاهش عفونت، رشد باکتری و همچنین مشکلات پوستی شود. پیـاز به همراه سیر، سلاحی قوی در برابر افسردگی، درد و التهاب است. سؤال دیگری در مورد پیـاز وجود دارد، کدام نوع از مصرف پیـاز می‌تواند بیشترین خاصیت را داشته باشد؟

 

پیاز را خام بخوریم یا سرخ شده؟

پیاز به صورت سرخ شده یا خام دارای خواص فراوانی برای بدن است. با این وجود پیـاز خام دارای سطح زیادی از ترکیبات گوگردی است که می‌تواند مزایای سلامتی بیشتری داشته باشد. پوست پیـاز و لایه‌های بیرونی آن دارای مقداری فلانوئید است، لذا زمانی که پیـاز را خرد می‌کنید یا آن را به صورت درسته مصرف می‌کنید دقت داشته باشید که لایه‌های خارجی آن را تا حدودی از قسمت اصلی جدا کنید.

پیـاز سرخ شده یا پخته شده نیز دارای خواص سلامتی مناسبی به واسطه داشتن مس و فیبر کافی است. فیبر به سیستم گوارشی شما کمک می‌کند تا در هضم مواد غذایی مشکل چندانی نداشته باشید و مس ارتباطات سلول‌های عصبی را بهبود می‌بخشد.

 

 

4.75/5 (4)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *