خواص اسفناج را بهتر بشناسید

خواص اسفناج

اسفناج گیاهی مغذی که بر خلاف تصور عموم دارای مقادیر کم آهن است در خود خواصی بسیار مفیدتر از آهن دارد که باعث می‌شود به عنوان یک کنار غذا همیشه در سفره ایرانیان استفاده شود. اسفناج را ما با ملوان زبل و قدرت زیادی که با خوردن آن به دست می‌آورد می‌شناسیم و این تصویر کارتونی آن چنان هم بی‌ربط به خواص اسفناج و نیروزا بودن آن نیست. همراه جیمیتو باشید تا از خواص اسفناج بیشتر بدانید.

 

اسفناج ریشه اصیل ایرانی دارد و از ایران به سمت دیگر کشورهای اروپایی و امریکا صادر شده است. اسفناج را به برگ‌های پهن سبز رنگ می‌شناسیم و سبزی برگ این گیاه هر چه به تندی باشد خواص بیشتری در خود دارد. خوشبختانه راه‌های زیادی برای مصرف اسفناج وجود دارد که از جمله آن‌ها سرخ کردن، خوردن به صورت خام و آب پز کردن است.

 

اسفناج

اسفناج دارای مقادیر زیادی لوتئین و گزانتین است. این دو ماده از خانواده کاروتنوئید ها هستند که نقش اساسی به نام انتی اکسیدانی در بدن دارند و از بروز واکنش‌های شدید اکسیداتیو توسط رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کنند. کاروتنوئید ها در برگ‌های سبز کاهو، اسفناج و کلم وجود دارد و موجب کاهش احتمال بروز سرطان‌های دهان، معده و مری می‌شود.

اسفناج به واسطه داشتن اسید اکسالات، جذب مواد مغذی به مانند آهن در بدن را کاهش می‌دهد بنابراین نمی‌توان گفت اسفناج غنی از آهن است.

خواص اسفناج

ارزش غذایی اسفناج

اسفناج دو برابر دیگر سبزیجات در خود فیبر دارد. از یک پیمانه اسفناج، ۲۰ درصد آن مربوط به فیبرهای غذایی است که موجب کاهش احتمال بروز یبوست می‌شود هضم غذا در روده را تسهیل می‌کند. فیبر موجود همچنین موجب کاهش اشتها و افزایش حس سیری به واسطه کاهش سرعت جذب قند در بدن هستند. بتاکاروتن، ویتامین ای و ث، روی و سلنیوم از دیگر مواد مغذی هستند که همگی دارای خاصیت انتی اکسیدانی قوی برای مقابله با پوکی استخوان، گرفتگی رگ و فشار خون بالا است.

در هر ۱۰۰ گرم از اسفناج، ۲۳ واحد کالری، ۹۱٫۴ درصد آب، ۳٫۶ درصد کربوهیدرات و ۲٫۹ درصد پروتئین وجود دارد. مواد مغذی موجود در اسفناج را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 

کربوهیدرات اسفناج

اکثر کربوهیدرات‌های موجود در اسفناج به صورت فیبر هستند. اسفناج دارای ۰٫۴ درصد قند که بیشتر گلوکز و فروکتوز هستند، دارد. فیبر موجود در اسفناج به صورت نامحلول است که خواص زیاد سلامتی برای روده‌ها برای جلوگیری از بروز یبوست دارد.

خواص اسفناج

ویتامین‌های اسفناج

اسفناج منبع مناسبی برای ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به صورت زیر می‌توان طبقه‌بندی کرد:

 • ویتامین A: اسفناج دارای کاروتنوئیدهای زیادی است که می‌توانند در بدن تبدیل به ویتامین A شوند.
 • ویتامین C: این ویتامین دارای خواص سلامتی فراوانی به مانند خاصیت آنتی اکسیدانی و بهبود دهنده سلامت عمومی سیستم ایمنی دارد.
 • ویتامین K1: این ویتامین برای لخته شدن خون لازم و ضروری است و یک برگ از اسفناج نیمی بیش از نیاز روزانه شما را تأمین می‌کند.
 • اسید فولیک: ویتامین B9 یا فولات برای سلامتی و عملکرد طبیعی سلول‌های بدن و رشد آن‌ها لازم و به عنوان مکملی مهم برای زنان باردار توصیه شده است.
 • آهن: اسفناج مقادیر مناسبی آهن دارد و موجب بهبود عملکرد سلول‌های قرمز در دریافت و اکسیژن‌رسانی می‌شود.
 • کلسیم: سلامت استخوان، سیستم عصبی و قلب شما به میزان زیادی محتاج کلسیم است.

 

همچنین اسفناج دارای ویتامین و مواد معدنی فراوانی به مانند پتاسیم، منیزیم، ویتامین B6 و E است.

 

ترکیبات خاص گیاهی اسفناج

اسفناج دارای ترکیبات خاص گیاهی است:

 • لوتئین: بهبود دهنده بینایی چشم است.
 • کائمفرول: انتی اکسیدانی مخصوص کاهش دهنده احتمال بروز سرطان و بیماری مزمن
 • نیترات: مقادیر زیاد نیترات موجب بهبود سلامت قلب می‌شود.
 • کوئرستین: این انتی اکسیدان عفونت و التهاب در بدن و اندام‌های داخلی را کاهش می‌دهند و اسفناج یکی از مهم‌ترین منابع دریافت کوئرستین است.
 • زاکسانتین: انتی اکسیدانی قوی برای افزایش سلامتی بینایی و محافظت از چشم در برابر حملات رادیکال آزاد.

خواص اسفناج

خواص اسفناج

در ادامه شاهد خواهید بود که اسفناج دارای چه خواص سلامتی مهمی از جمله کاهش واکنش‌های اکسیداتیو، بهبود سلامت چشم، پیشگیری کننده از سرطان و کمک به تنظیم فشار خون دارد.

 

دشمن رادیکال آزاد

یکی از دلایل پیری زودرس پوست، مشکلات قلبی و دیابت وجود واکنش‌های رادیکال آزادی در بدن است. تنها موادی که می‌توانند این واکنش‌ها را کنترل کنند آنتی اکسیدان ها هستند. البته غلظت مشخصی از رادیکال آزاد در بدن ضروری است.

بر اساس بررسی‌های انجام شده روی ۸ فرد سالم، مصرف اسـفناج موجب کاهش واکنش‌های اکسیداتیو شد. اگرچه مطالعات انجام شده در مورد اسـفناج و رابطه آن با واکنش‌های اکسیداتیو کم است اما شما می‌توانید از آن به عنوان یک ماده غذایی بی ضرر استفاده کنید.

 

خواص اسفناج برای مشکلات قلبی

به صورت جسته و گریخته در مورد فواید اسفناج برای قلب صحبت کردیم اما در این قسمت به صورت اختصاصی در مورد آن صحبت خواهیم کرد. اسفناج می‌تواند التهاب را در بدن کاهش دهد و این کلید حل بسیاری از مشکلات قلبی و عروقی است. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد، این سبزی با بهبود دادن عملگرهای اسید نیتریک که گردش خون را بهبود می‌دهند به سلامت عروق، کاهش فشار خون و همچنین سلامت قلب کمک می‌کند.

همچنین اسفناج دارای دو آنتی اکسیدان بسیار مهم است این دو با نام‌های نئوگزانتین و وایولاگزانیتن در کاهش التهاب‌های سراسر بدن مخصوصاً عروق تأثیرگذار هستند. میزان وجود این دو آنتی اکسیدان در اسفناج به قدری است که پزشکان مصرف کردن آن را به شما توصیه کنند.

کاهش فشار خون توسط خواص اسفناج به بهبود سلامت قلب شما نیز کمک خواهد کرد. زمانی که عروق به اندازه کافی در برابر فشار وارد شده به آن‌ها برای پمپاژ خون انبساط داشته باشند، فشار کمتری به قلب وارد خواهد شد و در نهایت قلب سالم‌تر خواهد بود.

همچنین وجود برخی از ترکیبات در اسفناج نشان داده است که این مواد باعث بروز خواص ضد کلسترول خون در اسفناج می‌شوند. در مطالعاتی که روی خواص اسفناج انجام شده است، مقادیر فیبر زیادی که در این گیاه وجود دارد نیز نشانه‌ای از کاهش دادن کلسترول خون و کمک به سلامت قلب است. لذا اگر می‌خواهید قلب سالم، عروق خالی از التهاب و همچنین بدنی با میزان کلسترول مضر کمتر داشته باشید به شما توصیه داریم که از خواص اسفناج به عنوان یک کنار غذا یا غذای خودتان استفاده کنید.

 

سلامت بینایی 

زاکسانتین و لوتئین از جمله کارتنوئیدهایی هستند که در سبزی‌های رنگی وجود دارند. این مواد به میزان زیادی ضامن سلامتی چشم هستند. چشم انسان به واسطه داشتن این کارتنوئید ها در برابر آسیب‌های ناشی از برخورد نور مستقیم به چشم، مصون است.

مطالعات زیادی در مورد زاکسانتین و لوتئین انجام شده که حاکی از تأثیر مثبت آن‌ها بر روی کاهش درصد احتمال بروز بیماری‌های چشمی به مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولا است. همچنین مصرف اسـفناج می‌تواند مشکلات موجود در بینایی افراد بیمار را به میزان زیادی بهبود دهد و خاصیت مرهمی نیز دارد.

 

خواص اسفناج برای استخوان

برای داشتن استخوان‌های سالم و قوی نیاز دارید که مواد مغذی و همچنین ترکیبات مهم غذایی نظیر ویتامین‌ها را مصرف کنید. از جمله ترکیبات مهم که همه ما به آن‌ها آگاهی داریم، کلسیم و فسفر است. خوشبختانه در اسفناج مقادیر قابل توجهی کلسیم و فسفر وجود دارد. اما جالب است بدانید که وجود این دو ماده بدون حضور ویتامین ک تقریباً بی‌اثر است.

خواص اسفناج در این است که کلسیم را در کنار ویتامین ک دارد و بدن شما هم زمان با دریافت کلسیم، ویتامین ک که یکی از اصلی‌ترین عوامل فعال‌سازی جذب آن توسط مغز استخوان است را نیز جذب می‌کند. خوردن اسفناج در دوران نوجوانی و همچنین سنین رشد به کودکان و نوجوانان توصیه شده است.

خوردن کلسیم و ویتامین ک کافی باعث خواهد شد تا میزان پوکی استخوان در سنین بالاتر و همچنین مشکلات دیگر نظیر کاهش قدرت بدن در انعقاد خون به مقدار زیادی کاسته شوند. لذا اگر می‌خواهید زندگی سالم‌تر داشته باشید مصرف کردن اسفناج را در کنار سبک زندگی سالمی که دارید هیچ‌وقت فراموش نکنید.

خواص اسفناج

دوری از سرطان

اسفناج دارای دو ترکیب لیپیدی (اسید چرب) است که احتمال بروز سرطان را می‌توانند کاهش دهند. بر اساس تحقیقات انجام شده این ترکیبات، رشد تومور در دهانه رحم را کاهش داد و اندازه تومور را نیز به میزان زیادی کم کرد.

مطالعات دیگری اسـفناج را به سرطان پروستات پیوند می‌دهد و حاکی از کاهش احتمال بروز سرطان مشابه، سینه در زنان نیز بوده است.

 

مطالعات دیگری در حیوانات نشان می‌دهد که مصرف اسـفناج می‌تواند سرطان و رشد آن را سرکوب کند. علاوه بر ترکیبات اسید چرب و لیپیدی، اسـفناج مقادیر زیادی آنتی اکسیدان دارد که خود عواملی مهم در سرکوب سرطان است.

 

خواص اسفناج برای پوست

دیگر ویژگی و خواص اسفناج در این است که بدن شما و پوستتان کمک خواهد کرد تا در برابر آسیب‌های محیطی از خود مقاومت بیشتری نشان دهند. ویتامین ث و ویتامین آ موجود در اسفناج به عنوان دو عامل مهم در تأمین سلامتی پوست عمل کرده و از بروز واکنش‌های رادیکال ازادی روی آن جلوگیری می‌کنند.

واکنش‌های رادیکال آزاد یکی از چندین دلیل است که سلامت پوست شما را تهدید می‌کند. افزایش میزان واکنش‌های رادیکال آزاد در پوست موجب بروز سرطان پوست و همچنین کاهش لطافت آن می‌شود. زمانی که از خواص اسفناج استفاده می‌کنید، پوست شما مواد مغذی و همچنین انتی اکسیدان کافی دریافت می‌کند. با این شرایط نه تنها سلول‌های تازه از واکنش‌های مخرب در امان می‌مانند بلکه سلول‌های آسیب دیده هم به مرور زمان با سرعت بیشتری ترمیم می‌شوند.

وجود انواع گوناگونی از ماسک‌های اسفناج به شما کمک خواهد کرد تا بدون استفاده از ماسک‌های شیمیایی صورت خودتان را در برابر پرتوهای آفتاب محافظت کنید.

 

فشار خون متعادل

مطالعات انجام شده نشان داده است که اسـفناج مقدار کافی نیترات در خود دارد. نیترات عاملی برای تعدیل فشار خون و کاهش دهنده ریسک بروز بیماری‌های قلبی است. تحقیق انجام شده بر روی ۲۷ فرد به صورت تصادفی نشان داد که مصرف اسـفناج می‌تواند فشار خون بالای افراد را کنترل کند. کاهش فشار خون بالا موجب بهبود سلامت قلب و عروق خواهد شد.

 

خواص اسفناج در سم‌زدایی

هر روز مقدار زیادی مواد غذایی مصرف می‌کنید یا اینکه با تنفس کردن انواع مختلفی از آلودگی‌ها را وارد بدن خودتان می‌کنید. در صورتی که این آلودگی‌ها به هر دلیل در بدن شما تجمع پیدا کنند به مرور زمان باعث بروز مشکلات سلامتی می‌شوند. لذا شما باید بتوانید با استفاده از راهکارهایی این سموم را کاهش دهید.

یکی از مهم‌ترین خواص اسفناج که باید در این قسمت به آن اشاره کنیم، کمک به بدن و اندام‌ها در سم‌زدایی از خود آن‌ها است. گیاه مغذی‌هایی در اسفناج وجود دارد که نشان داده‌اند می‌توانند عامل مهمی برای حذف آلودگی از کبد باشند. از سوی دیگر ترکیباتی مانند کاروتنوئید در اسفناج وجود دارد که التهاب‌های ناشی از سموم را در دستگاه گوارشی پاک‌سازی می‌کند.

پاک شدن روده و دستگاه گوارشی از این سموم درصد بروز مشکلاتی همانند سندرم لوله گوارش بیش تراوا را کاهش می‌دهد. همچنین گفته شده است که اسفناج منبع مناسبی برای دریافت فیبر به حساب می‌آید. فیبر یکی از عوامل مهم در دفع سموم از بدن است.

به طور خلاصه باید بگوییم که خواص اسفناج در برابر دفع مواد مضر و سمی به نوعی است که نمی‌توانید به سادگی از کنار آن عبور کنید و بی‌تفاوت باشید.

 

کاهش احتمال آلزایمر

اسـفناج غنی از ویتامین K است. این ویتامین به میزان زیادی در کاهش واکنش‌های مربوط به آسیب‌های سلول‌های عصبی مؤثر است. ویتامین K سلامت مغز را تضمین و از بروز بیماری‌هایی به مانند آلزایمر و کندی ذهن در سنین کهن‌سالی جلوگیری می‌کند.

 

خواص اسفناج در کاهش درصد بروز آلزایمر

بر اساس آخرین مطالعات و مقاله‌های منتشر شده در مورد خواص اسفناج می‌توان گفت که این ماده مغذی قادر است فرایند پیری مغز را کاهش دهد. کاهش روند پیری مغز به معنی کاهش علائم مربوط به پیری مغز هم می باشد. یکی از مهم‌ترین نشانه‌های پیری مغز بروز آلزایمر است. البته نباید فراموش کنید که با افزایش سن بروز آلزایمر به عوامل بیشتری به جز پیری مغز می‌تواند مربوط باشد. لذا نباید توقع داشته باشید با خوردن اسفناج تمام مشکلات مغزی رفع شود.

اما می‌توان گفت که انتی اکسیدان های موجود در اسفناج به کاهش التهاب‌ها و همچنین فشار واکنش‌های اکسیداتیو روی مغز و همچنین سلول‌های عصبی کمک می‌کند تا مغز به مقدار بیشتری مهارت‌های حرکتی و شناختی خود در دوران پیری را حفظ کند.

در مطالعات حیوانی انجام شده، گروهی که در کنار داروهای بهبود آلزایمر مکمل‌های اسفناج مصرف کردند به نسبت دیگر گروه که از مکمل اسفناج استفاده نمی‌کردند، روند بهتری برای رسیدن به بهبود نسبی از خود نشان دادند. از این رو می‌توان به جرئت اشاره کرد که در صورت موفقیت این آزمون به صورت آزمایشگاهی، مصرف کردن اسفناج فارغ از مشکلاتی که می‌تواند برای هر کسی داشته باشد، عملکرد مغز در دوران کهن‌سالی را تحت تأثیر می‌گذارد.

خواص اسفناج

بهبود دهنده سیستم ایمنی

اسـفناج سرشار از ویتامین A و B است. در هر ۱۰۰ گرم اسـفناج ۲۸.۱ میلی‌گرم ویتامین C وجود دارد که ۴۷ درصد از نیاز روزانه بدن را تأمین می‌کند. در مقایسه با اسـفناج می‌توان گفت گریپ‌فروت به میزان کمی بیشتر از اسـفناج ویتامین ث دارد. ویتامین‌های مذکور سلامت سیستم ایمنی بدن شما را تضمین می‌کنند و موجب می‌شوند که بدن در برابر رادیکال‌های آزاد واکنش بهتری داشته باشد.

 

اسفناج غنی از منیزیم

اسفناج بر اساس مشاهدات علمی یکی از مهم‌ترین منابع دریافت منیزیم است. خوشبختانه پختن یا بخارپز کردن اسفناج هیچ تأثیری بر روی منیزیم موجود در این گیاه نمی‌گذارد و شما می‌توانید با خیال راحت از منیزیم آن استفاده کنید. منیزیم یک ماده مغذی است که در رسیدن سلول‌های بدن به سلامتی کمک زیادی می‌کند. میزیم در بدن شما و سلول‌هایتان بیش از ۲۰۰ عملکرد متفاوت را کنترل می‌کند.

با وجود اهمیتی که منیزیم دارد مصرف کردن آن توسط افراد جامعه نادیده گرفته می‌شود. منیزیم برای رسیدن بدن به تعادل مناسب میان کلسیم، پتاسیم و همچنین سدیم لازم است. همچنین منیزیم به ماهیچه‌هایتان در انقباض و انبساط کمک می‌کند. به همین دلیل است که با کاهش مقدار منیزیم در بدن شما احساس دردهای عضلانی می‌کند.

علاوه بر این خواص اسفناج باعث خواهد شد که به دلیل بهبود سطح منیزیم، سدیم خون و به تبع آن فشار خون نیز کاهش پیدا کند. از سوی دیگر فقر منیزیم باعث خواهد شد تا خواب شما دچار مشکل شود و سردردهای شدید به سراغ شما بیایند.

 

دستگاه گوارشی سالم

اسـفناج حاوی مقادیر زیادی فیبر و آب است. با خوردن اسـفناج در طول وعده‌های غذایی به احتمال بسیار از بروز یبوست مصون خواهید بود. اسـفناج دارای فیبر نامحلول زیادی به نسبت فیبر محلول است و همین عامل می‌تواند سلامت سیستم گوارشی و عدم بروز یبوست را به دنبال داشته باشد. فیبر محلول در آب نیز نقش مؤثری در بهبود سلامت و کاهش جذب چربی و کلسترول دارد.

 

خواص اسفناج در بارداری

یکی دیگر از خواص اسفناج که برای مادران بسیار اهمیت دارد، تأثیر آن بر روی نوزاد در دوران بارداری است. فولات موجود در این گیاه به نوزاد در رشد لوله عصبی به شدت کمک کرده و باعث خواهد شد تا نوزاد بدون مشکل کم خونی متولد شود.

توصیه ما به مادران باردار این است که با مشورت گرفتن از پزشک خود مصرف کردن اسفناج را در دوران بارداری آغاز کنند و مطمئن باشند که فواید این خوراکی مغزی برای نوزادان بیش از هر چیز دیگری است.

 

دشمن دیابت

از جمله دلایل بروز دیابت، واکنش‌های اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد است. با خوردن اسـفناج به میزان زیادی می‌توانید در حاشیه امنیت باشید. همچنین اسـفناج به واسطه داشتن فیبر، سرعت جذب قند در روده را کاهش می‌دهد. این دلیل می‌تواند برای بیمارانی که نیاز به تزریق انسولین دارند، حیاتی باشد.

خواص اسفناج

خواص اسفناج پخته

اسـفناج را بخارپز کنید و از حرارت مستقیم به آن خودداری کنید. شیوه‌های پخت غیر مستقیم به میزان زیادی از هدر رفت مواد مغذی جلوگیری می‌کند. حرارت غیر مستقیم موجب هضم آسان پروتئین آن به هنگام خوردن خواهد شد. در صورتی که اسـفناج خام همراه با پرتقال یا برش‌های گریپ‌فروت به خاطر داشتن ویتامین «ث» اضافی خورده شود، ارزش غذایی‌اش افزون می‌گردد.

 

دیگر خواص اسفناج

برخی از خواص اسفناج به صورت اجمالی عبارت است از:

 • بهبود سلامت بیماران اسمی
 • مؤثر در بارداری سالم
 • سلامت استخوان
 • بهبود سلامت پوست و مو
 • دفع سموم بدن
 • کاهش التهاب اندامی
 • بهبود زخم سوختگی
 • بهبود مشکلات عصبی

اشاره کرد. مصرف متعادل هر ماده غذایی لازم و ضروری است. در ادامه شاهد برخی از عوارض جانبی استفاده از اسـفناج خواهید بود که نیاز است از آن‌ها آگاهی داشته باشید.

خواص اسفناج

اثرات جانبی مصرف اسفناج

اسـفناج دارای خواص سلامتی فراوانی است اما می‌تواند در برخی موارد عوارض جانبی داشته باشد که از جمله آن‌ها موارد زیر است.

 

سنگ کلیه

اغلب سنگ‌های کلیه در اثر ازدیاد اسید و مواد معدنی ایجاد می‌شود. شایع‌ترین نوع سنگ کلیه، سنگ‌های کلسیمی است. از جمله ترکیبات تشکیل‌دهنده سنگ‌های کلسیمی، اگزالات کلسیم است. متأسفانه اسـفناج دارای اگزالات و کلسیم یکجا است. لذا کسانی که مستعد سنگ کلیه هستند می‌بایست در خوردن آن احتیاط لازم را داشته باشند.

 

لخته شدن خون

یکی از خواص اسفناج این است که دارای مقادیر زیادی ویتامین K1 است. ویتامین K1 نقش‌های اساسی زیادی در بدن دارد که مهم‌ترین آن در انعقاد خون است. کسانی که داروهای ضد انعقاد خون به مانند وارفارین مصرف می‌کنند می‌بایست به صورت نظارت شده از اسـفناج استفاده کنند.

 

جمع بندی

اسفناج سبزی مغذی که دارای مزایای سلامتی اثبات شده‌ای برای بدن است. اسفناج موجب کاهش واکنش‌های اکسیداتیو، بهبود سلامت چشم، عامل پیشگیری از بیماری قلبی و سرطان است. هرچند وجود این خواص مصرف اسفناج را برای همه ضروری جلوه می‌دهد اما می‌بایست تعادل را در مصرف آن رعایت کرد. سالم و تندرست باشید.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *