برترین جملات انگیزشی را بخوانید

جملات انگیزشی و مثبت را از زبان موفق‌ترین افراد تاریخ را تکرار کنید

همیشه برای داشتن انگیزه نیازمند این هستید که فردی، کتابی و یا جمله‌ای را از فرد مورد علاقه خود بشنوید. در این مقاله ما هم سعی کردیم بهترین جملات انگیزشی و مثبت را برای شما جمع آوری کنیم تا با خواندن آن‌ها موتور انگیزه شما روشن شود. با جیمیتو همراه باشید.

 

جملات انگیزشی از ورزشکاران

یکی از بهترین کاربردهای جملات انگیزشی در بالا کشیدن فتیله انگیزه شما برای ورزش کردن است. اگر هر روز صبح با خودتان یکی از جملات انگیزشی محمد علی کلی را مرور کنید، به احتمال زیاد تا پاسی از روز می‌توانید روی رینگ زندگی فورمن های (بی‌انگیزگی و مشکلات) زیادی را نقش بر زمین کنید. امروز در جیمیتو به بررسی روش‌های بهبود انگیزه خواهیم پرداخت و همچنین جملات انگیزشی مؤثری را از زبان افراد موفق ورزشی و غیرورزشی خواهیم خواند.

 

دردها زودگذر هستند؛ اما موفقیت همیشگی است.

لی هانی، قهرمان مستر المپیا

 

سوال این نیست که چه کسی به من اجازه انجام این کار را می‌دهد؛ سوال این است که چه کسی می‌تواند جلوی من را بگیرید؟

آیان راند، نویسنده مشهور آمریایی-روسی

 

از تمام دقایق تمرین متنفر بودم، اما به خودم می‌گفتم تمرین را رها نکن، الان سختی بکش تا باقی مانده عمرت را شبیه به یک قهرمان زندگی کنی.

محمد علی کلی، اسطوره بوکس جهان

 

حدود ۲۰ سال طول کشید تا به هیکل امروزم برسم، شما چیزی را می‌خواهید که من قبلا داشتم! به خودتان ایمان داشته باشید.

برنچ وارن، قهرمان بدنسازی

 

نگرش منفی باعث بروز بیماری و افسردگی و شکست می‌شود؛ سرحال باشید و برای رسیدن به هدف‌تان تلاش کنید.

فیل هیث، قهرمان مستر المپیا

 

اگر قرار است امشب بمیرید، اگر قرار است این وزنه شما را بکشد، خوب بگذارید بکشد. من در مسیر موفقیت خواهم مرد.

کای گرین، قهرمان بدنسازی و پروش اندام

 

اگر هنوز می‌توانید بین ست‌های ورزشی یک پیامک ارسال کنید، این بدین معناست که به اندازه کافی تلاش نکردید!

دیو تایت، قهرمان پرورش اندام

 

همه می‌خواهند یک بدنساز حرفه‌ای شوند؛ اما کسی نمی‌خواهد این وزنه‌های سنگین را بلند کند!

رونی کلمن، کارآفرین و ورزشکار

 

بدترین کسی که می‌توانم باشم این است که شبیه بقیه باشم.

آرنولد شواتزنگر، هنرپیشه مشهور آمریکایی

 

جملات انگیزشی از فیلسوفان

آیا می‌دانستید گاهی ممکن است تصور موفقیت بزرگی که در پیش دارید شما را بی‌انگیزه‌تر کند؟ یا وجود افرادی که همیشه شما را به سمت جلو هل می‌دهند و انگیزه لازم برای ادامه راه را به شما تزریق می‌کنند، می‌توانند باعث بی‌انگیزگی شما شوند؟

 

موفقیت معمولاً در دستان کسانی است که بیش از دیگران به دنبال آن می‌گردند.

هنری دیوید ثورو، نویسنده و شاعر آمریکایی

 

عقربه‌های ساعت در حال تیک‌تاک زدن هستند، آیا شما به همان کسی که دوست داشتید باشید، نزدیک می‌شوید؟

گرگ پلیت، بازیگر آمریکایی

 

چه فکر کنید به هدفتان می‌رسید یا فکر کنید که به هدفتان نخواهید رسید، حق با شما است.

هنری فرد، کارآفرین آمریکایی

 

جنگجوی پیروز یک انسان معمولی است که تمرکز فوق‌العاده به مانند لیزر دارد.

بروس لی، ورزشکار مشهور شرقی

 

محدودیت یک توهم است، پس هرگز نگو هرگز نمی‌توانی.

مایکل جردن، ورزشکار امریکایی

عمل کردن کلید اصلی رسیدن به موفقیت است.

پابلو پیکاسو، نقاش ایتالیایی

 

جملات انگیزشی افراد موفق

حتی باانگیزه‌ترین افراد، امثال من، شما یا حتی آنتونی رابینز هم در بعضی از اوقات زندگی خود دچار بی‌انگیزگی می‌شوند. در واقع گاهی به قدری در بی‌انگیزگی فرو می‌رویم که حس می‌کنیم هیچ چاره‌ای برای خلاص شدن از شن‌های روان بدبختی که درون آن فرو رفته‌ایم وجود ندارد. در ادامه به جملات انگیزشی از افراد موفق خواهیم پرداخت تا باتری هایتان را مجددا شارژ کنید.

 

اگر مرزی را نمی‌توانید بشکنید، پس سریع حرکت نمی‌کنید.

مارک زوکربرگ، بنیانگذار فیس بوک

 

مسیر موفقیت مشخص اما پیمودنش سخت است.

آنتونی رابینز، سخنران انگیزشی

 

برای بهترین بودن کارهایی که بقیه نمی‌خواهند انجام بدهند، انجام بدهید.

مایکل فلپس، شناگر مشهور آمریکایی

 

من معتقدم که مرزی کارآفرینان موفق را از هم جدا می‌کند، آن مرز سخت کوشی است.

استیو جابز، بنیانگذار اپل

 

موفقیت یعنی رفتن از یک شکست به شکست دیگر بدون از دست دادن شور و اشتیاق است.

وینستون چرچیل، سیساتمدار انگلیسی

 

اگر چیزی را می‌خواهید که قبلاً نداشتید، باید حاضر به انجام کارهایی شوید که قبلاً انجام ندادید.

توماس جفرسون، رییس سابق آمریکا

 

خوب عمل کردن بهتر از خوب حرف زدن است.

بنجامین فرانکلین

 

فاکتورهای تأثیرگذار بر انگیزه چیست؟

قبل از اینکه به سراغ بیان جملات انگیزشی برویم، بهتر است چند روش عملی برای افزایش انگیزه فردی را با هم مرور کنیم.

برای رسیدن به موفقیت شما نیاز دارید که انگیزه کافی داشته باشید. پس قابل درک است که انگیزه در موارد مختلفی از تحصیل تا ورزش و پرورش اندام مورد بحث قرار می‌گیرد. کارشناسان و روانشناسان انگیزشی همیشه در پی این بودند که بتوانند با استفاده از روش‌های کاربردی، انگیزه و علاقه افراد به ورزش کردن را در دوران مدرسه و بعد از آن افزایش دهند.

تئوری‌ها و روش‌های زیادی برای این که افراد انگیزه از دست رفته خود را دوباره به دست بیاورند وجود دارد اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید برخی از واقعیت‌های روانشناسی و روان شناختی وجود دارد که روی انگیزه شما تأثیرات مختلفی می‌گذارند.

آیا می‌دانستید گاهی ممکن است تصور موفقیت بزرگی که در پیش دارید شما را بی‌انگیزه‌تر کند؟ یا وجود افرادی که همیشه شما را به سمت جلو هل می‌دهند و انگیزه لازم برای ادامه راه را به شما تزریق می‌کنند، می‌توانند باعث بی‌انگیزگی شما شوند؟

نگاهی به چند مورد شگفت‌انگیز روان‌شناختی که می‌توانند بر روی انگیزش شما تأثیرگذار باشند، خواهیم داشت.

 

پاداش برای افزایش انگیزه

اگر کسی از روی علاقه کاری را انجام می‌دهد، معمولاً پاداش دادن به این افراد بر خلاف تصور عمومی که، آن را باعث پیشرفت بیشتر فرد می‌دانند، نتیجه معکوس در بر خواهد داشت. افزایش انگیزه (تعیین پاداش) در مواردی که افراد به خودی خود کاری را انجام می‌دهند و از آن لذت می‌برد، باعث خواهد شد که انگیزه اصلی آن‌ها نیز مختل شود.

محققان بر اساس بررسی‌هایی که انجام دادند، متوجه شدند جایزه دادن به کسانی که انگیزه کافی برای انجام کاری را بدون پاداش دارند، می‌تواند عملاً به عنوان یک تیر به خودی حساب شود. به یاد داشته باشید که انگیزه یک عامل درونی است و برای شخص انجام دهنده، انجام دادن عمل خود می‌تواند به منزله پاداش باشد. روانشناسان این پدیده را با عنوان توجیه افراط می‌شناسند.

پس در پاداش دادن به خود و دیگران محتاط باشید. با اولین پاداش به فرد، انگیزه انجام کار از عاملیت کار به گرفتن پاداش تغییر می‌کند در چنین حالتی است که اگر پاداش شما به اندازه کافی در مراحل بعدی مناسب نباشد فرد دیگر هیچ انگیزه‌ای برای ادامه دادن همان کار دلخواهش را هم نخواهد داشت.

 

چطور می‌توانید از توجیه افراطی جلوگیری کنید؟

 • سعی کنید از پاداش‌های بیرونی (پول یا هدیه) تا جایی که امکان دارد پرهیز کنید.
 • اگر هیچ انگیزه ذاتی وجود نداشته باشد دادن پاداش می‌تواند باعث افزایش انگیزه افراد شود.
 • می‌توانید از دادن پاداش در مراحل اولیه برای افزایش علاقه استفاده کنید اما زمانی که علاقه افراد بیشتر شد، باید پاداش را کم‌رنگ‌تر کنید.

 

انتخاب راه‌های چالش برانگیز

در مواجه با یک وظیفه، کدام یک می‌تواند به شما انگیزه بیشتری برای انجام آن بدهد، انجام دادن کاری که هزاران بار آن را تکرار کرده‌اید و می‌توانید آن را با چشمان بسته هم انجام دهید یا انجام دادن کاری که شما را مجبور به آموزش حرفه‌ای جدید یا کسب دانش بیشتر کند؟

برای بیشتر افراد انجام دادن کار اول راحت و ساده است، اما راه دوم چالش برانگیز و نیازمند به انگیزه است که به نظر می‌رسد شما را وادار به افزایش انگیزه و همچنین علاقه می‌کند. بردن مدال طلای مسابقاتی که بارها آن را برنده شدید و تنها برنده این مسابقات شما هستید، هیچ ارزشی ندارد.

 • برای مثال اگر می‌خواهید انگیزه کافی برای زود بیدار شدن داشته باشید، باید روش‌های ساده روزمره و عادی که قبلاً داشتید را کنار بگذارید و راه‌های جدید و چالش برانگیزی برای حفظ انگیزه و علاقه خود انتخاب کنید. اگر هر روز قصد داشتید ساعت ۷ بیدار شوید و از قضا مدتی است که همین ساعت هم بیدار می‌شوید، برای فردا ساعت خودتان را روی ۶٫۳۰ کوک کنید.

پس راه حل دوم ما این است که خودتان را به چالش بکشید جتی اگر در این چالش موفق نشوید و شکست بخورید. می‌توانید در یک مسابقه محلی ثبت‌نام کنید، زمان کاری خودتان را بهبود دهید، درامد ماهانه خودتان را ۱۰ درصد افزایش دهید و هزاران چالش دیگر که شاید قبلاً از انجام آن‌ها می‌ترسیدید به شما کمک خواهد کرد که احساس انگیزه و نیروی محرکه بیشتری برای رسیدن به موفقیت داشته باشید.

 

خطر تجسم موفقیت 

همیشه به یاد دارم که مادر و پدرم قبل از اینکه خوابم ببرد از من می‌خواستند آرزوهای خودم را در ذهنم تجسم کنم و به خواب بروم. سابق بر این تصور می‌شد که تجسم رؤیاها و واقعیت‌ها می‌توانند انگیزه افراد برای انجام کارهایشان را افزایش دهد، اما اکنون مشخص شده که این کار اثرات سوء و نامناسبی بر روی انگیزه افراد دارد.

اغلب ما عادت داریم که رؤیاها یا خواسته‌هایمان که همان پایان مسیر است را تصور کنیم و هیچ‌وقت به تلاش‌هایی که در سر راه رسیدن به آن‌ها باید انجام دهیم، فکر نمی‌کنیم و فقط انتهای مسیر را می‌بینیم. همچنین زمانی که مغز شما تصوری دقیق از موفقیت آینده به دست می‌آورد، به واسطه سوگرایی شناختی، آن تصویر خیالی را به عنوان تصویر واقعی تلقی کرده و انگیزه فرد برای رسیدن به آن را کاهش می‌دهد.

تحقیقات اندکی هم وجود دارند که نشان می‌دهد، معمولاً تصویر موفقیت‌های به دست آمده افراد از آنچه که واقعاً می‌توانند به آن برسند، کم‌رنگ‌تر است. یکی دیگر از عواملی که تلاش افراد را کمتر و انگیزه آن‌ها را کم فروغ تر می‌کند، عامل مذکور است.

 

خب، راه حل چیست؟

 • به‌جای اینکه تصور کنید به یک‌باره موفق شدید، راه‌هایی که برای رسیدن به موفقیت باید طی کنید را متصور شوید.
 • چه مشکلاتی پیش روی دارید؟ دانستن چالش پیش روی به شما کمک خواهد کرد که در مواجهه با مشکلات احتمالی آرامش و خونسردی بیشتری داشته باشید.
 • چه استراتژی‌هایی برای حل مشکل اندیشیده‌اید؟ داشتن استراتژی و فکر قبلی یکی از بهترین روش‌های فائق آمدن بر مشکلات بزرگ برای رسیدن به موفقیت‌ها است.

 

بر شرایط کنترل داشته باشید

غالباً مردم تصور می‌کنند زمانی که بر روی موضوعی تسلط کافی دارند، می‌توانند بر آن پیروز شوند یا آن را به درستی انجام دهند احساس انگیزه به مراتب بیشتری می‌کنند. آیا تا به حال عضو گروهی بودید که در آن حس کرده باشید شما هیچ کنترلی روی خروجی گروه ندارید؟ آیا انگیزه و احساس لازم برای ادامه دادن با این گروه را حس می‌کردید یا می‌خواستید هر چه زودتر از این گروه خارج شوید؟

یکی از دلایلی که افراد از انجام دادن کارهای گروهی متنفر هستند این است که احساس کنترل فردی بر روی خروجی و شرایط را در گروه احساس نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند که از آن خارج شوند.

 

شرایط و راه حل چیست؟

 • اگر در یک گروه کار می‌کنید یا می‌خواهید یک گروه را با انگیزه‌تر کنید، راهی را پیدا کنید که در آن هر کس احساس مسئولیت و همچنین مشارکت در انجام کارها و خروجی گروه داشته باشد.
 • به افراد گروه این اجازه را بدهید که فکرهایشان را مدیریت و از آن‌ها برای انجام امور خود استفاده کنند.
 • به افراد گروه این امکان را بدهید که اهداف و آرزوهای شخصی خودشان را به موازی کاری که انجام می‌دهند، متصور شوند.

 

لذت بردن از مسیر نه نتیجه 

تمرکز روی نتیجه، موفقیت یا شکست به طور کامل می‌تواند انگیزه افراد را مختل کند. کارل دوک در مطالعاتی که انجام داده است، متوجه شد که ستایش ویژگی‌های فردی و ممتاز کودکان به مانند باهوش و جذاب بودن در هنگام کودکی می‌تواند انگیزه لازم برای موفقیت و رسیدن به بلوغ در همان ویژگی فردی را کاهش دهد. دقیقاً کاری که مادران ایرانی با فرزندان دلبند خود می‌کنند.

زمانی که شما به کودک خودتان مدام از باهوش بودن و زیبا بودنش می‌گویید او تصور می‌کند که این صفات به صورت ذاتی و غیرقابل تغییر و حتی پرورش هستند. آن‌ها تصور می‌کنند که افراد یا همیشه باهوش هستند یا نادان، زیبا هستند یا نادان، ورزشکار هستند یا غیر ورزشکار. عکس این موضوع هم صادق است. سر کوفت زدن به کودک می‌تواند نتایج مشابهی به دنبال داشته باشد.

 

اما پیشنهاد ما چیست؟

 • به‌جای خصوصیت‌ها روی تلاش فرزندانتان تمرکز کنید. نه تنها فرزندان بلکه هر کسی به واسطه تلاشی که می‌کند باید ستایش شود نه نتیجه احتمالی آن.
 • به‌جای تمرکز بر روی نتیجه، یا تمرکز روی موفقیت یا عدم موفقیت، سعی کنید همان‌طور که اشاره کردیم روی تلاش و کوشش افراد تمرکز کنید.
 • به فرزند یا هر کس دیگر بیاموزید که از مسیر پیشرفت و تلاش خود درس بگیرد. به او بگویید که درس گرفتن از مسیر موفقیت مهم‌تر از رسیدن به آن است.
 • چه اقدامی باعث رسیدن به موفقیت شد؟ تلاش‌های بعدی خود را بر اساس ضعف و قوت‌های کنونی بهبود دهید.

 

برای موفقیت در کاهش وزن، بدن‌سازی، امتحان و هر چالش دیگر شما قبل از هر چیزی نیاز به انگیزش دارید. همه ما از نوشتن جملات افراد موفق روی دیوار اتاق یا تصویر پس زمینه گوشی خودمان هم الهام می‌گیرم. در ادامه به بیان چندین جمله انگیزشی در مورد ورزش و بدن‌سازی خواهیم پرداخت.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *