خواص خربزه برای بدن چیست؟

خواص خربزه

تابستان و اوایل پاییز بهترین فصلی است که می‌توانید میوه شیرین و خوشمزه خربزه را میل کنید. در این مقاله قصد داریم خواص خربزه را برای شما مطرح کنیم. با جیمیتو همراه ما باشید.

 

خربزه

خربزه و گرمک که در ایران انواع گوناگونی دارند از جمله میوه‌های تابستانی و دل‌خوشی‌های روزهای گرم آن است. میوه‌ای آبدار، خوشمزه و عمدتاً شیرین که به وفور در همه جای ایران وجود دارد و به راحتی قابل خوردن است. این میوه علاوه بر طعم و مزه خوب دارای خواص سلامتی فوق‌العاده‌ای است. دارای انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی فراوانی است که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهیم کرد؛ اما بهتر است که خربزه را به طور دقیق‌تر بشناسیم.

خربزه از خانواده کدوییان است و بونه آن روی زمین رشد و میوه می‌دهد. خربزه میوه نیست و اغلب در دسته صیفی‌جات دسته‌بندی می‌شود. از جمله صیفی‌های همانند خربزه می‌توان به کدوتنبل، کدو و امثالهم اشاره کرد. خربزه اگر رسیده باشد، رنگی زرد متمایل به نارنجی در قسمت گوشتی و پوست سبز رنگ دارد. همچنین خربزه خطوط قهوه‌ای رنگی روی پوست خود دارد که با رسیدن بیشتر تیره تر می‌شود.

خربزه شکلی گرد و متمایل به بیضی دارد و به محض چاقو خوردن و باز شدن میوه، بو و عطر خاصی از آن استشمام می‌شود که نشان از رسیدن میوه است. همچنین دانه‌هایی در داخل خربزه وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را خشک و در آجیل استفاده کنید. آیا می‌توانید از خربزه به واسطه داشتن مواد مغذی برای افزایش سلامتی خود استفاده کنید؟ سوالی که برای پاسخ دادن به آن نیاز دارید حتما ارزش غذایی خربزه را بدانید و بر اساس آن تصمیم بگیرید که ابا این میوه می‌تواند برای شما مزایای سلامتی داشته باشد یا نه. خربزه در دیگر نقاط دنیا نیز کشت و برداشت می‌شود و انواع گوناگونی دارد.

 

انواع خربزه

گونه های مختلف و بسیاری در سراسر دنیا بر اساس موقعیت بومی کشت و برداشت می‌شود اما به طور کلی دو نوع خربزه در خارج از ایران شناخته‌تر هستند:

 • خربزه امریکای شمالی
 • خربزه اروپایی

 

ارزش غذایی خربزه

خواص خربزه برای سلامتی وابسته به ارزش غذایی غنی آن که شامل ویتامین‌های A، B، C و مواد معدنی به مانند منیزیم، سدیم و پتاسیم است. همچنین خربزه کلسترول صفر، سطح بالایی از ویتامین‌های B کمپلکس به مانند B1، B2، B5 و B6 است. در ادامه شاهد معرفی کامل ارزش غذایی خربزه خواهید بود.

در هر صد گرم از خربزه مواد مغذی به شرح زیر وجود دارد:

 • انرژی ۳۴ کیلوکالری (۱٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • کربوهیدرات ۸٫۶ گرم (۶٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • چربی کل ۰٫۱۹ گرم (کمتر از ۱ درصد نیاز روزانه)
 • کلسترول ۰
 • فیبر غذایی ۰٫۹ گرم (۲٫۲۵ درصد نیاز روزانه)

 

ویتامین خربزه

 • فولات ۲۱ میکروگرم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • نیاسین ۰٫۷۳ میلی‌گرم (۴٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • پیریدوکسین ۰٫۰۷۲ میلی‌گرم (۵٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • پنتاتنوئیک اسید ۰٫۱۰۵ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ریبوفلاوین ۰٫۰۲۶ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • تیامین ۰٫۰۱۷ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین A 3382 واحد (۱۱۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین C 36.7 میلی‌گرم (۶۱ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین E 0.05 میلی‌گرم (۰٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین K 2.6 میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)

 

الکترولیت خربزه

 • سدیم ۱ میلی‌گرم (۰ درصد نیاز روزانه)
 • پتاسیم ۲۸۷ میلی‌گرم (۶ درصد نیاز روزانه)
 • مواد معدنی خربزه
 • کلسیم ۹ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • مس ۴۱ میکروگرم (۴٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • آهن ۰٫۲۱ میلی‌گرم (۲٫۵ درصد نیاز روزانه)
 • منیزیم ۱۲ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • منگنز ۰٫۴۱ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)
 • روی ۰٫۱۸ میلی‌گرم (۱٫۵ درصد نیاز روزانه)

 

فیتوکمیکال خربزه

 • آلفا کاروتن ۲۰۲۰ میکروگرم
 • کریپتوزانتین ۱ میکروگرم
 • لوتئین-زاکسانتین ۲۶ میکروگرم

 

خواص خربزه 

هر کدام از مواد مغذی ذکر شده در عنوان قبل نقش اساسی در افزایش سلامت بدن دارند که می بایست به آن پرداخته شود.

خواص خربزه

ویتامین A

بتاکاروتن یا همان رنگ دانه نارنجی که در خربزه رسیده وجود دارد منبع اولیه برای ساختن ویتامین A در بدن است. یک فنجان از آب خربزه دارای ۵۹۸۶ واحد از ویتامین A است. این مقدار بیش از مصرف روزانه مورد نیاز هر زن و مردی است؛ بنابراین مطمئن باشید با خوردن هفتگی چند عدد خربزه هیچ مشکلی در تامین ویتامین A خود نخواهید داشت.

 

ویتامین ث

خربزه رسیده و تازه منبع خوبی برای دریافت ویتامین ث و اسکوربیک اسید است. ویتامین ث محلول در آب است و نقش مهمی در ترمیم بافت های بدن دارد همچنین به عنوان یک انتی اکسیدان می‌تواند رادیکال‌های ازاد در بدن را کاهش و از بروز مشکلات مخصوص به آن‌ها جلوگیری کند. خوردن یک فنجان از خربزه به شما ۶۵ میلی‌گرم ویتامین ث می‌بخشد که در مردان ۸۷ درصد و زنان ۷۲ درصد از نیاز روزانه آن‌ها را تامین می‌کند.

 

پتاسیم

پتاسیم در کنار سایر مواد معدنی دیگر در خربزه وجود دارد. خوشبختانه خربزه دارای مقادیر کافی پتاسیم است. این ماده نقش الکترولیت و تنظیم کننده روابط عصبی و بهبود عملکرد آن‌ها را برعهده دارد. از این رو می‌توان گفت که تقریبا این ماده برای همه واکنش های زیستی بدن ضروری و لازم است. با خوردن یک فنجان آب خربزه، ۴۶۳ میلی‌گرم پتاسیم دریافت خواهید کرد که حدود ۱۰ درصد از نیاز روزانه شما است.

 

کاروتنوئید

کاروتنوئیدها رنگ‌دانه‌هایی به صورت نارنجی، زرد و قرمز هستند و توسط گیاهان تولید می شوند. این رنگ ها برای شما در خربزه اشنا نیستند؟ خوردن مقادیر کافی از کاروتنوئید ها به واسطه میوه‌های رنگی موجب افزایش سلامتی قلب، عروق و همچنین کاهش احتمال بروز سرطان مختلف می‌شود. دو کاروتنوئید مهم با عناوین لوتئین و زاکسانتین به طور اختصاصی در شبکه چشم فعالیت دارند و از بروز مشکلات بینایی توسط رادیکال‌های ازاد جلوگیری می‌کند.

 

فولات

خربزه منبع خوبی برای دریافت فولات از دسته ویتامین ب است. این ترکیب در ساختار سلولی و همچنین جلوگیری از کم‌خونی نقش اساسی و مهمی دارد.

 

نکات خرید و نگهداری خربزه

خرید خربزه به‌مراتب ریسک کمتری نسبت به خرید هندوانه دارد. چرا که خربزه رسیده همیشه شیرین است برخلاف هندوانه که ممکن است به شانس شما بستگی داشته باشد. با این وجود باید در خرید خربزه نکاتی را مد نظر داشت.

 

خرید خربزه خوش طعم

برای خرید خربزه خوش طعم، پوست آن را بازرسی کنید تا نرم شدگی در روی آن وجود نداشته باشد. در صورت وجود کبودی یا نرم شدگی در پوست مسلما آن قسمت از خربزه ترش و نامساعد است.

دست خود را روی خربزه بکشید اگر احساس چسبندگی به دست شما منتقل شد بدانید که خربزه در دستان شما شیرین است. همچنین اگر خربزه دارای خطوط رنگی هست، سعی کنید خربزه‌ای با خط‌های پررنگ‌تر انتخاب کنید.

 

نگهداری خربزه

خربزه را به صورت نشسته و کامل می‌توانید در یخچال به دور از سرمای شدید نگهداری کنید؛ اما اگر خربزه را برش داده باشید می‌بایست به همراه دانه، روی آن را با پلاستیک و کیسه نایلونی بپوشانید و داخل یخچال قرار دهید. البته بهترین نوع نگهداری برش دادن و قرار دادن آن در ظروف در بسته است.

 

خواص خربزه برای پوست

خربزه هر نوعی که باشد خواص مخصوص به خود برای پوست دارد. در ادامه شاهد معرفی برخی از خواص خربزه برای مو خواهید بود.

 

رطوبت رسان طبیعی

درست همانند بدن، خوردن آب و میوه‌های آبدار برای پوست ارزشمند و مهم است. وجود آب کافی در سلول های بدن مخصوصا پوست لازم و ضروری است. خربزه دارای ویتامین K و E است که نقش اساسی در تامین سلامت پوست بر عهده دارند. همچنین مقدار زیادی آب به پوست شما با خوردن خربزه یا استفاده از ماسک های آن می‌رسد. همچنین خربزه همانطور که در ارزش غذایی مشاهده کردید، منبع خوبی برای ویتامین B، کولین و بتائین است که باعث می‌شود پوست شما بیشتر احساس جوانی و شادابی کند. اگر علاقه‌مند به استفاده از فواید خربزه برای پوست خود هستید، توصیه می‌کنیم از ماسک های صورت خربزه استفاده کنید.

 

خواص خربزه و بازسازی سریع پوست

اگر دوست دارید جوان و همیشه شاداب به نظر برسید خوردن و مصرف خربزه به صورت موضعی را توصیه می‌کنیم. وجود ویتامین‌های ث و A باعث بهبود سلامتی پوست می‌شود و اگر به دنبال جوان‌سازی پوست خود هستید، می‌بایست از ویتامین A موجود در خربزه تشکر کنید. همچنین ویتامین ث، کلازن های پوستی را تحریک و به رشد بیشتر ترغیب می‌کند. به همین دلیل با خوردن خربزه در نهایت شما برنده کاپ زیبایی و طراوت پوست خواهید بود.

تهیه ماسک صورت خربزه کار سختی نیست. چند تکه خربزه پوست شده را در داخل دستگاه مخلوط‌کن قرار دهید و به هم بزنید، مقداری ماست و جودورسر نیز به آن اضافه کنید تا حالت خمیری خود را حفظ کند. روی صورت و گردن خود ماسکی را که درست کرده اید، قرار دهید و صورت و پوست را با ماساژ انگشتان به صورت دوار تسکین دهید. پس از مدتی با آب گرم صورت خود را بشورید. برای گرفتن نتیجه لازم است که ۳ بار در هفته این کار را تکرار کنید.

 

دشمن پیری پوست

خربزه بخورید تا به دوران جوانی خود بازگردید؛ اما چطور این اتفاق امکان‌پذیر است؟ خب شاید کمی اغراق باشد اما خربزه با وجود اسید فولیک می‌تواند بازسازی سلول ها را بهبود ببخشد و پوست شما را سالم نگه دارد. خربزه مخصوصا برای بانوانی که به تازگی باردار بوده اند مفید است و می‌تواند چروکهای بدن را کاهش دهد. همچنین ویتامین ث واکنش رادیکال‌های ازاد روی پوست را کنترل و از بروز واکنش های رادیکالی جلوگیری می‌کند. وجود ویتامین ث، رشد کلاژن را نیز تسهیل می‌کند و مزایای ضد پیری به همراه دارد.

 

خواص خربزه و بهبود اگزما

یکی از خواص خربزه بهبود اگزماست. اگر دچار اگزما شده‌اید یا دست شما در اثر برخورد با جسم زمخت و خشن، دچار ساییدگی شده است، می‌توانید از خربزه به عنوان یک مرهم برای درمان و بهبود استفاده کنید. به همین منظور، برشی از خربزه را روی زخم بگذارید و کمی صبر کنید. سپس آن را بشورید. البته توقع معجزه نباید داشته باشید. این بهبود کاملا تدریجی است.

 

خواص خربزه برای مو

خربزه دارای مواد مغذی متعددی است پس چرا نباید خواص سلامتی برای مو شما نداشته باشد. از این خواص با خوردن خربزه خام یا ماسک می‌تواند استفاده کنید. از جمله خواص خربزه:

 • کاهش ریزش مو
 • حالت‌دهی مناسب به مو

است.

 

خوردن خربزه، به افرادی که دچار یبوست هستند توصیه می‌شود.

 

مضرات خربزه

 • خوردن خربزه‌ی نارس باعث ایجاد اسهال می‌شود.
 • مصرف زیاد خربزه، برای بیماران دیابتی توصیه نمی‌شود.
 • این میوه برای افرادی که دچار سرماخوردگی هستند توصیه نمی‌شود.
 • مصرف زیاد ان باعث گرمی می‌شود.
 • نفخ و معده درد از عوامل پر خوری این میوه است.
 • خوردن خربزه، به همراه عسل خطرناک و مرگ آور است.

 

خوردن خربزه، برای افرادی که قصد چاق شدن دارند توصیه می‌شود.

 

خواص دارویی خربزه

یکی از خواص خربزه  تاثیرات دارویی آن است، اما ما در این بخش قصد داریم با مهمترین خواص دارویی این میوه شما را آشنا کنید. برای اطلاع ادامه مطلب را دنبال کنید.

خربزه ؛ خواص خربزه و همچنین مضرات آن از نظر کارشناس تغذیه

شادابی پوست

اگر بخواهید بدانید که چرا خربزه، باعث شادابی پوست می‌شود توجه شما را به میزان بسیار بالای ویتامین C در هر ۱۰۰ گرم از این میوه جلب می‌کند.

 

خواص خربزه و رفع خستگی

محققان فرانسوی به تازگی دریافتند نوعی ماده طبیعی در خربزه، وجود دارد که می‌تواند با استرس و خستگی مقابله کند. به نظر این محققان، این میوه  دارای آنزیم اس.او.دی است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و از آسیب رسیدن به بافت‌های بدن پیشگیری می‌کند. محققان در تحقیق بر ۲ گروه ۳۵ نفری بین ۳۰ تا ۵۵ ساله که از استرس و خستگی شدید می‌رنجیدند، دریافتند این آنزیم نه تنها استرس، بلکه خستگی را هم از بین می‌برد.

 

کاهش فشار خون

محققان اعتقاد دارند که مصرف این میوه همانند هندوانه، طالبی و پرتقال دارای مقادیر بسیار زیاد پتاسیم است، که در کاهش فشار خون افرادی که به این بیماری دچارند کمک زیادی خواهد کرد. پس یکی از خواص خربزه کاهش فشار خون در بدن است.

 

خواص تخم خربزه چیست؟

 •  مغز تخم خربزه، بو داده دارای خاصیت ادرار آور، نرم کننده و افزایش دهنده میل جنسی است.
 • تخم خربزه، طبیعت گرم داشته و دارای چربی، پروتئین، آهن و ویتامین E است.
 • تخم خربزه، برای سرفه حاد، درد سینه و حلق و تب های شدید مفید است.

 

خربزه، دارای طبع گرم و تر است.

 

خواص خربزه در دوران بارداری

خواص خربزه برای زنان باردار بسیار زیاد است چون دارای مواد مغذی و ضروری برای بارداری است. بعضی از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن که در خربزه است عبارتند از: کلسیم، فسفر، آهن، ویتامین های A C B1، ضد انعقاد خون و کاروتنوئیدها.

 

طرز تهیه یک دسر خوشمزه برای تابستان

خربزه را پوست کنده و خرد می‌کنیم؛ سپس داخل مخلوط کن می‌ریزیم. بعد از آن شکر و نعنا و نشاسته می‌ریزیم خوب مخلوط کرده داخل قابلمه ای ریخته با حرارت ملایم تا جایی که کمی سفت شود می‌پزیم. بعد از سرد شدن می خوریم.

 

مواد لازم برای تهیه دسر 

 • خربزه‌ی متوسط: ۱ عدد
 • شکر نصف لیوان
 • نشاسته: ۴ قاشق غذاخوری
 • برگ نعناع: ۱ مشت

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

3 Comments

 1. من عاشق خربزه هستم منتها بعد از خوردنش دل درد میگیرم.
  در مورد هندوانه هم این مشکل برام به وجود می آید.
  ولی باز از شما ممنونم

  1. هسته خربزه و هندوانه با وجود فوایدی زیادی که دارند ولی نباید همزمان باهم مصرف شود چونکه باعث ایجاد کرم روده میشه فکر میکنم علت دل درد شما همین باشه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *