طرز تهیه خمیر پیتزا مرحله به مرحله

طرز تهیه خمیر پیتزا

یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین غذاهای فست فودی بین افراد، پیتزا است. معمولا وقتی خسته و گرسنه به خانه می‌رسیم و حوصله غذا درست کردن نداریم، تصمیم می‌گیریم که پیتزا سفارش بدهیم. اما شاید شما هم از اینکه هر دفعه یک مدل پیتزای یکسان را از رستوران‌ها سفارش بدهید خسته شده باشید. برای ایجاد تنوع، می‌توانید خودتان در خانه یک مدل پیتزای جدید و خوشمزه درست کنید! در مقاله امروز قصد داریم شما را با طرز تهیه خمیر پیتزا آشنا کنیم. با جیمیتو همراه باشید!

 

طرز تهیه خمیر پیتزا

طرز تهیه خمیر پیتزا ساده است، کافیست کمی زمان بگذارید و یک خمیر پیتزای خوش طعم درست کنید، سپس اجازه بدهید که این خمیر کمی پف کند. زمانی که اندازه خمیر پیتزا تقریبا ۲ برابر شد، شما می‌توانید آن را به هر سایز و شکلی که دوست دارید دربیاورید و با استفاده از آن یک پیتزای منحصر به فرد درست کنید.

در ابتدا باید خمیر پیتزا را کمی قبل‌تر بپزید و سپس روی آن کمی سس کچاپ بریزید. در مرحله بعد، هر چیزی دیگری که دوست دارید (مثل انواع سبزیجات، انواع گوشت و انواع پنیرهای متفاوت) را روی خمیر پیتزا بریزید و آن را درون فر قرار بدهید. یادتان باشد پیتزا باید آنقدر برشته بشود که خمیر آن به رنگ طلایی مایل به قهوه‌ای دربیاید و دیگر خام نباشد. علاوه بر این، پنیرهای آن باید به طور کامل آب بشوند.

طرز تهیه خمیر پیتزا

مواد اولیه

 • ۲ قاشق چای خوری (یعنی معادل ۶ گرم) خمیر مایه فوری
 • حدود هفت هشتم تا ۱ و ۱ هشتم فنجان (یعنی معادل ۲۱۰ تا ۲۷۰ میلی لیتر) و ۲ قاشق غذاخوری دیگر (یعنی معادل ۳۰ میلی لیتر) آب آشامیدنی با دمای ولرم، به شکل جدا
 • ۲ قاشق غذاخوری (یعنی معادل ۳۰ میلی لیتر) روغن زیتون
 • ۳ فنجان (یعنی معادل ۳۶۱ گرم) آرد چند منظوره
 • ۱ و ۱ چهارم قاشق چای خوری (یعنی معادل ۷ گرم) نمک

شما می‌توانید با استفاده از این میزان مواد اولیه، به اندازه حدودا ۱ الی ۲ پیتزای دایره شکل و یا ۱ پیتزای مستطیل شکل درست کنید.

 

مرحله اول طرز تهیه پیتزا

در ابتدا پودر خمیر مایه را در ۲ قاشق غذاخوری (یعنی معادل ۳۰ میلی لیتر) آب حل کنید. اگر قصد ندارید که از پودر خمیر مایه فوری برای درست کردن پیتزای خود استفاده کنید، در ابتدا مقدار ۲ قاشق چای خوری (یعنی معادل ۶ گرم) پودر خمیر مایه را در یک کاسه کوچک بریزید. سپس حدود ۲ قاشق غذاخوری (یعنی معادل ۳۰ میلی لیتر) آب گرم را به آن اضافه کنید.

سپس این مواد را هم بزنید تا زمانی که خمیر مایه به طور کامل با آن‌ها ترکیب بشود. بعد اجازه بدهید که این مخلوط برای مدت ۵ دقیقه در دمای اتاق استراحت کند، تا دمای آن با دمای اتاق یکی بشود. زمانی که خمیر مایه فعال بشود، شروع می‌کند به پف کردن و همچنین، درون آن حباب‌هایی ایجاد می‌شوند. اما یادتان باشد که اگر قصد دارید به جای خمیر مایه فعال از خمیر مایه فوری استفاده کنید، دیگر نیازی نیست که آن را در آب حل کنید و یا به آن شکر اضافه کنید.

 ترکیب کردن مواد اولیه

در مرحله بعدی، خمیر مایه را درون یک کاسه دیگر بریزید و آن را با روغن، آرد، نمک، و هفت هشتم فنجان (یعنی معادل ۲۱۰ میلی لیتر) آب ترکیب کنید. اگر قصد دارید که از خمیر مایه فعال شده برای درست کردن خمیر پیتزای خود استفاده کنید، بهتر است که در ابتدا آن را در یک کاسه بزرگ بریزید. اما اگر قصد دارید که از خمیر مایه فوری استفاده کنید، مقدار ۲ قاشق چای خوری (یعنی معادل ۶ گرم) از آن را درون یک کاسه بریزید.

سپس ۳ فنجان (یعنی حدود ۳۶۱ گرم) از آرد چند منظوره را همراه با ۲ قاشق غذاخوری (یعنی معادل ۳۰ میلی لیتر) روغن زیتون، ۱ و ۱ چهارم قاشق چای خوری (یعنی حدود ۷ گرم) نمک، و هفت هشتم فنجان (یعنی معادل ۲۱۰ میلی لیتر) آب ولرم به پودر خمیر مایه اضافه کنید. یادتان باشد که هرگز نمک را به شکل مستقیم و ناگهانی به خمیر مایه اضافه نکنید، چون این کار باعث می‌شود که خاصیت پف کنندگی خمیر مایه از بین برود. اگر حس کردید که خمیر پیتزای شما کمی خشک شده است، می‌توانید بعدا بقیه آب ولرم را نیز به آن اضافه کنید. اما همیشه سعی کنید از مقدار کم شروع کنید.

 

مخلوط کردن مواد اولیه

شما می‌توانید برای مخلوط کردن مواد اولیه خمیر پیتزا، از یک قاشق محکم و یا یک همزن استفاده کنید. آنقدر این مواد را هم بزنید تا به طور کامل با هم مخلوط بشوند و هیچ گلوله آردی در خمیر ایجاد شده مشاهده نکنید.

در این مرحله از طرز تهیه خمیر پیتزا اگر حس کردید که خمیر پیتزای شما کمی خشک شده است، می‌توانید بقیه آب ولرم باقی مانده از مرحله قبل که چیزی در حدود ۱ چهارم فنجان (یعنی معادل ۵۹ میلی لیتر) است را قاشق قاشق به آن اضافه کنید. یادتان باشد که اگر قصد دارید برای ترکیب کردن مواد اولیه از یک همزن استفاده کنید، هرگز به سراغ یک همزن دستی نروید؛ چون این مدل همزن به اندازه کافی قوی نیست و نمی‌تواند این مواد را به شکل یکدست با هم ترکیب کند.

 

ورز دادن خمیر پیتزا

در مرحله بعد طرز تهیه خمیر پیتزا آنقدر خمیر پیتزا را ورز بدهید تا زمانی که نرم و یکدست بشود و خوب کش بیاید. برای اینکه خمیر پیتزای خود را ورز بدهید، ابتدا سطح میز و کف دستان خود را کمی به آرد آغشته کنید تا به خمیر نچسبند. سپس با استفاده از کف دستان خود، خمیر پیتزا را رو به جلو فشار بدهید تا کاملا کش بیاید. بعد خمیر پیتزا را ۴۵ درجه بچرخانید و آن را از وسط تا بزنید.

دوباره با استفاده از کف دستان خود، خمیر پیتزا را رو به جلو فشار بدهید تا کاملا کش بیاید. آنقدر ورز دادن خمیر پیتزا را ادامه بدهید تا زمانی که کاملا نرم بشود و خیلی خوب کش بیاید. برای اینکه با استفاده از یک همزن خمیر پیتزای خود را ورز بدهید، باید از یک درجه کم (معمولا درجه دوم میکسر) برای مدت ۴ الی ۵ دقیقه استفاده کنید.

 

مرحله دوم طرز تهیه خمیر پیتزا

خمیر پیتزا را درون یک کاسه بزرگ بگذارید و اجازه بدهید که برای مدت ۱ ساعت تا ۱ ساعت و نیم استراحت کند. برای اینکه حمیر پیتزای شما به کاسه نچسبد، بهتر است که در ابتدا کف و دیواره کاسه را کمی چرب کنید و سپس خمیر را در آن بریزید. بعد روی کاسه را بپوشانید و اجازه بدهید که خمیر پیتزا برای مدتی در دمای اتاق استراحت کند و در نتیجه، پف کند.

پس از گذشت این مدت زمان مشخص، حجم خمیر پیتزا باید دو برابر حالت اولیه خود بشود تا بتوانید به آن شکل بدهید. اگر از خمیر مایه فوری برای درست کردن خمیر پیتزای خود استفاده کرده‌اید، بهتر است که پس از گذشتن ۱ ساعت از استراحت، آن را چک کنید. اما اگر از خمیر مایه فعال شده استفاده کرده باشید، میتوانید پس از گذشت ۱ ساعت و نیم الی ۲ ساعت از استاحت خمیر پیتزا آن را چک کنید.

طرز تهیه خمیر پیتزا

تعیین ضخامت خمیر پیتزا

شما می‌توانید با استفاده از خمیر پیتزایی که درست کرده‌اید، هر تعداد پیتزایی که دوست دارید درست کنید. علاوه بر این، قطر این خمیر نیز کاملا به سلیقه شخصی خودتان بستگی دارد. به عنوان مثال، شما با مقدار مواد اولیه‌ای که در این مقاله آوردیم، ۲ پیتزای گرد و ۳۶ سانتی‌متری با قطر ۱٫۳ سانتی‌متر، یا دو پیتزای ۳۰ سانتی‌متری با قطر ۱٫۹ سانتی‌متر، یا یک پیتزای مستطیلی شکل با ابعاد ۳۳ در ۴۶ سانتی‌متر و قطر ۱٫۹ تا ۲٫۵ سانتی‌متر، یا یک پیتزای مستطیلی شکل با ابعاد ۲۳ در ۳۳ سانتی‌متر و قطر ۳٫۸ سانتی متر، و یا یک پیتزای گرد ۳۶ سانتی‌متری با قطر ۲٫۵ سانتی‌متر درست کنید.

 

خمیر پیتزا را به شکل دلخواه خود دربیاورید

در ابتدا کمی آرد روی سطحی که قرار است خمیر پیتزا را روی آن بگذارید بریزید. سپس خمیر پیتزا را جدا کنید و روی آن قرار بدهید. شما می‌توانید برای تکه تکه کردن خمیر پیتزا به اندازه‌ای که دوست دارید، از یک چاقو استفاده کنید. البته اگر قصد دارید که فقط ۱ عدد پیتزای بزرگ به شکل دایره یا مستطیل درست کنید، دیگر لازم نیست که خمیر پیتزا را چند تکه کنید.

در مراحل قبل برای شما شرح دادیم که چطور می‌توانید سایز و قطر خمیر پیتزای خود را تعیین کنید. در این مرحله باید با توجه به این اطلاعات، خمیر پیتزا را به سایز و قطری و شکلی که دوست دارید دربیاورید. سعی کنید که برای انجام دادن این کار از هر دو دست خود استفاده کنید. برای اینکه خمیر پیتزای خود را به شکل یک مستطیل دربیاورید، در ابتدا خمیر را بکشید تا شکل یک بیضی را به خود بگیرد. سپس گوشه‌های آن را به شکل یک مستطیل درست کنید. اگر قصد دارید که خمیر پیتزای خود را به شکل یک دایره درست کنید، به سادگی آن را به شکل یک توپ دربیاورید و سپس پهن کنید.

جالب است بدانید که شکل سنتی و کلاسیک پیتزای ایتالیایی، یک مستطیل بزرگ است. مزیت این مدل پیتزا این است که خیلی خوب در سینی فر شما شکل می‌گیرد و علاوه بر این، درست کردن آن از درست کردن دو پیتزای مستطیل شکل کوچک خیلی آسان‌تر است. در ضمن اگر شکل دادن به خمیر پیتزا با دست برای شما سخت است، می‌توانید به جای آن از یک وردنه استفاده کنید.

 

اجازه بدهید خمیر برای ۱۵ دقیقه استراحت کند

در این مرحله از طرز تهیه خمیر پیتزا اگر پیتزای خود را به شکل دایره درست کردید، می‌توانید برای پوشاندن آن از یک کاسه استفاده کنید که سایز آن از سایز خمیر پیتزا بزرگتر باشد. اما اگر پیتزای خود را به شکل یک مستطیل درست کردید، می‌توانید برای پوشاندن آن، یک کیسه فریزر را روی آن قرار بدهید و سپس مقداری روغن روی آن بزنید. بعد اجازه بدهید که خمیر پیتزا برای مدت حدودا ۱۵ دقیقه کمی استراحت کند. ممکن است که در این مرحله خمیر پیتزا در هنگام استراحت دوباره کمی پف کند، اما اندازه آن مثل مرحله قبل دو برابر نخواهد شد.

 

مرحله آخر طرز تهیه خمیر پیتزا

فر را از قبل روشن کنید و درجه حرارت آن را روی ۵۰۰ درجه فارنهایت (یعنی ۲۶۰ درجه سانتی گراد) تنظیم کنید تا خوب گرم بشود. جای میله‌های فر را نیز تنظیم کنید. میله‌های فر را روی پایینترین درجه تنظیم کنید و سپس سینی فر را روی آن‌ها بگذارید. بدین ترتیب سینی فر در نزدیکترین فاصله به شعله فر قرار می‌گیرد و خمیر پیتزای‌تان خیلی خوب برشته می‌شود. فقط حواستان باشد که در این موقعیت، خمیر پیتزا نسوزد.

در ابتدا فقط خمیر پیتزا را به تنهایی و به مدت ۸ الی ۱۴ دقیقه در فر بپزید. در این مدت زمان، گوشه‌های خمیر پیتزای شما باید به رنگ طلایی مایل به قهوه‌ای دربیایند. اگر قصد دارید که یک پیتزا با خمیر خیلی نازک درست کنید، درست سر ۸ دقیقه خمیر را از فر بیرون بیاورید. اما اگر خمیر پیتزای ضخیم دوست دارید، اجازه بدهید که خمیرتان به مدت ۱۲ الی ۱۴ دقیقه در فر پخته بشود. البته فرآیند پخته شدن خمیر پیتزا در این مرحله تکمیل نمی‌شود، بلکه پختن خمیر پیتزا به تنهایی باعث می‌شود که برشته‌تر و خوشمزه‌تر بشود.

طرز تهیه خمیر پیتزا

مخلفاتی که دوست دارید را روی خمیر پیتزا بریزید

در این مرحله از طرز تهیه خمیر پیتزا در ابتدا روی خمیر پیتزا یک نوع سسی که دوست دارید (مثلا سس سفید، سس پیتزای قرمز، و یا سس پستو) را بریزید. سپس روی آن هر نوع مخلفات و پنیری که خودتان دوست دارید بریزید. به عنوان مثال، شما میتوانید از این ترکیب روی پیتزای خود استفاده کنید:

 • پپرونی یا ژامبون
 • سوسیس و یا گوشت چرخ کرده
 • مرغ برشته شده
 • پنیر موتزارلا، آسیاگو یا پنیر پارمسان
 • کلم بروکلی یا فلفل
 • زیتون
 • پیاز
 • قارچ

 

پیتزا را در فر قرار بدهید 

در این مرحله از طرز تهیه خمیر پیتزا باید پیتزا را روی میله‌های بالایی فر قرار بدهید و اجازه بدهید آنقدر بپزد تا پنیر آن شروع کند به آب شدن. در این مرحله رنگ خمیر پیتزا تبدیل می‌شود به رنگ طلایی مایل به قهوه‌ای. اگر متوجه شدید که رنگ خمیر پیتزا دارد خیلی زود به رنگ قهوه‌ای درمی‌آید، بهتر است که سینی فر را روی میله‌های پایینی قرار بدهید.

 

پیتزا را از داخل فر بیرون بیاورید

پیتزا را از داخل فر بیرون بیاورید و اجازه بدهید که برای مدت ۵ دقیقه خنک بشود. وقتی پیتزا خوب پخته شد، سینی فر را بیرون بیاورید و اجازه بدهید که پیتزا برای مدت ۵ دقیقه خنک بشود. با این کار، پنیر پیتزا کمی سفت‌تر می‌شود و در نتیجه، شما به راحت می‌توانید پیتزا را تکه تکه کنید. اگر در هنگام بریدن پیتزا متوجه شدید که به سینی فر می‌چسبد، یک کف‌گیر محکم را زیر خمیر آن بیاندازید تا بلند بشود.

 

پیتزا را تکه تکه ببرید و نوش جان کنید!

شما می‌توانید تکه‌های پیتزای خود را به شکل مثلث و یا مربع‌های کوچک ببرید. سپس روی پیتزا کمی پودر پنیر پارمزان و پودر فلفل بریزید و آن را داغ داغ سرو کنید! اگر چاقو مناسبی برای بریدن پیتزا ندارید، می‌توانید به جای آن از قیچی آشپزخانه استفاده کنید. در ضمن، شما می‌توانید بقیه پیتزای خود را برای مدت ۳ الی ۴ روز در یخچال نگه دارید.

 

طرز تهیه خمیر پیتزا

یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین غذاهای فست فودی بین افراد، پیتزا است. معمولا وقتی خسته و گرسنه به خانه می‌رسیم و حوصله غذا درست کردن نداریم، تصمیم می‌گیریم که پیتزا سفارش بدهیم. اما شاید شما هم از اینکه هر دفعه یک مدل پیتزای یکسان را از رستوران‌ها سفارش بدهید خسته شده باشید. برای ایجاد تنوع، می‌توانید خودتان در خانه یک مدل پیتزای جدید و خوشمزه درست کنید!

زمان آماده سازی1 ساعت 30 دقیقه
زمان پخت25 دقیقه
زمان کل1 ساعت 55 دقیقه
تعداد: 2 عدد پیتزای بزرگ

مواد لازم

 • 2 قاشق چایخوری خمیر مایه فوری
 • ¼1 فنجان آب ولرم
 • 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • 3 فنجان آرد
 • ¼1 قاشق چایخوری نمک

دستور العمل‌

 • در ابتدا پودر خمیر مایه را در 2 قاشق غذاخوری (یعنی معادل 30 میلی لیتر) آب حل کنید.

 • سپس این مواد را هم بزنید تا زمانی که خمیر مایه به طور کامل با آن‌ها ترکیب بشود. بعد اجازه بدهید که این مخلوط برای مدت 5 دقیقه در دمای اتاق استراحت کند، تا دمای آن با دمای اتاق یکی بشود.

 • در مرحله بعدی، خمیر مایه را درون یک کاسه دیگر بریزید و آن را با روغن، آرد، نمک، و هفت هشتم فنجان (یعنی معادل 210 میلی لیتر) آب ترکیب کنید.

 • شما می‌توانید برای مخلوط کردن مواد اولیه خمیر پیتزا، از یک قاشق محکم و یا یک همزن استفاده کنید. آنقدر این مواد را هم بزنید تا به طور کامل با هم مخلوط بشوند و هیچ گلوله آردی در خمیر ایجاد شده مشاهده نکنید.

 • در مرحله بعد، آنقدر خمیر پیتزا را ورز بدهید تا زمانی که نرم و یکدست بشود و خوب کش بیاید. برای اینکه خمیر پیتزای خود را ورز بدهید، ابتدا سطح میز و کف دستان خود را کمی به آرد آغشته کنید تا به خمیر نچسبند. سپس با استفاده از کف دستان خود، خمیر پیتزا را رو به جلو فشار بدهید تا کاملا کش بیاید. بعد خمیر پیتزا را 45 درجه بچرخانید و آن را از وسط تا بزنید.

 • خمیر پیتزا را درون یک کاسه بزرگ بگذارید و اجازه بدهید که برای مدت 1 ساعت تا 1 ساعت و نیم استراحت کند. برای اینکه حمیر پیتزای شما به کاسه نچسبد، بهتر است که در ابتدا کف و دیواره کاسه را کمی چرب کنید و سپس خمیر را در آن بریزید. بعد روی کاسه را بپوشانید و اجازه بدهید که خمیر پیتزا برای مدتی در دمای اتاق استراحت کند و در نتیجه، پف کند.

 

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

7 Comments

 1. من تا الان خمیر پیتزا درست نکردم و از خمیرهای اماده استفاده کردم
  باید این بار این رو امتحان کنم احتمالا طعم و مزه بهتری میده تا این خمیرهای آماده ممنونم از اوزشی که قرار دادید برای خمیر پیتزا

  1. ما هم بعضا با خمیر پیتزا درست میکنیم
   بد نمیشه فقط یکم سفت میشه نسبت به خمیر خود پیتزا
   که به نظرم این یک عیب به حساب میاد و درستش همین دستور پختی است که
   اینجا قرار دادن

 2. من همیشه از خمیر اماده استفاده می کردم.
  اما باید یک بار هم طرز تهیه خمیر پیتزا وب سایت شمارا
  امتحان کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز