طرز تهیه قهوه فوری و خوشمزه

طرز تهیه قهوه فوری مرحله به مرحله

درست کردن قهوه فوری بهترین گزینه برای زمانی است که خیلی سریع به قهوه نیاز دارید، اما به یک دستگاه قهوه‌ساز دسترسی ندارید. بر خلاف قهوه دانه‌ای و آسیاب نشده، دانه‌های قهوه فوری از خشک کردن دانه‌های قهوه عادی درست می‌شوند. درست است که این مدل قهوه به اندازه قهوه‌ دانه‌ای قوی نیست، اما جایگزینی خوش طعم است. در مقاله امروز قصد داریم ۴ روش طرز تهیه قهوه فوری خوش طعم را به شما آموزش بدهیم. با جیمیتو همراه باشید!

 

مواد اولیه لازم برای قهوه فوری ساده

 • ۱ فنجان (یعنی معادل ۲۴۰ میلی لیتر) آب گرم
 • ۱ تا ۲ قاشق چای خوری قهوه فوری
 • ۱ تا ۲ قاشق چای خوری شکر (اختیاری)
 • شیر یا خامه(اختیاری)
 • کاکائو، انواع طعم دهنده‌ها و یا عصاره وانیل (اختیاری)

 مواد اولیه لازم برای قهوه فوری ساده

طرز تهیه قهوه فوری ساده

برای اینکه بتوانید خیلی سریع و آسان یک فنجان آب را داغ کنید، آن را برای مدت ۱ دقیقه در مایکرویو قرار بدهید. علاوه بر این، می‌توانید آب را درون یک کتری ساده روی گاز و یا در یک کاری برقی جوش بیاورید. یادتان باشد که آب را با دمای متوسط رو به زیاد جوش بیاورید و درست قبل از اینکه شروع کند به قل‌قل کردن، آن را از روی گاز بردارید.

اگر قصد دارید که تنها برای یک نفر قهوه درست کنید، ۱ فنجان (یعنی معادل ۲۴۰ میلی لیتر) آب داغ کنید. اما اگر تعداد نفرات بیشتر باشد، باید برای هرکدام از آنها ۱ فنجان آب داغ کنید. درضمن اگر آب را درون یک کتری به جوش بیاورید، ریختن آب داغ در لیوان برایتان آسان‌تر خواهد شد.

 

قهوه را اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه قهوه ۱ الی ۲ قاشق چای خوری از قهوه فوری را در لیوان خود بریزید. بهتر است که اول دستورالعمل نوشته شده در پشت جعبه قهوه فوری خود را بخوانید و ببینید برای اینکه مزه قهوه در بهترین حالت خود باشد، باید در هر لیوان چه اندازه قهوه بریزید. بسیاری از کمپانی‌های تولید قهوه پیشنهاد می‌کنند که به ازای هر فنجان آب جوش (که معادل ۲۴۰ میلی لیتر است) ۱ الی ۲ قاشق چای خوری قهوه فوری در آن بریزید.

اگر دوست دارید که قهوه قوی‌تر باشد، مقداری بیشتر از آنچه گفته شد قهوه در ۱ فنجان آب جوش بریزید. اگر هم قهوه ملایم دوست دارید بهتر است که از مقداری کمتر از چیزی که در پشت شیشه قهوه نوشته شده است استفاده کنید.

 

کمی آب سرد به قهوه اضافه کنید

در مرحله بعدی، قهوه فوری را با یک قاشق غذاخوری آب سرد مخلوط کنید. مخلوط کردن قهوه با کمی آب سرد آن را به آرامی حل می‌کند. اگر قبل از اینکه آب جوش را در لیوان بریزید، اول قهوه فوری را به آرامی در آب سرد حل کنید مزه آن خیلی بهتر می‌شود تا زمانی که آن را با آب داغ حل کنید و به آن شوک وارد کنید.

 

آب جوش را در لیوان قهوه بریزید

در این مرحله از طرز تهیه قهوه به آرامی و با دقت آب جوش را در لیوان بریزید، به خصوص اگر با کتری آب را جوش نیاورده‌اید. یادتان باشد که اگر قهوه خود را تلخ و سیاه دوست ندارید، در لیوان برای شیر یا خامه هم جا بگذارید.

 

کمی شکر یا طعم دهنده‌ اضافه کنید

بعد از اینکه آب جوش را به قهوه اضافه کردید، اگر دوست داشته باشید مزه قهوه بهتر بشود می‌توانید به آن هر طعم دهنده دیگری که می‌خواهید را اضافه کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید به قهوه خود یک قاشق چای خوری شکر سفید یا شکر قهوه‌ای، پودر کاکائو، دارچین و یا همه اینها را اضافه کنید! علاوه بر این، شما می‌توانید در قهوه خود کمی خامه طعم‌دار بریزید. اما یادتان باشد که خامه‌های طعم‌دار معمولا خیلی شیرین هستند، به همین دلیل بهتر است که همراه با این مدل خامه از شکر استفاده نکنید.

 

به قهوه خود کمی شیر یا خامه اضافه کنید

بسیاری از افراد دوست دارند که قهوه فوری یا هر نوع قهوه دیگری را به شکل تلخ و سیاه سرو کنند. اما اگر شما دوست ندارید که قهوه خود را ساده سرو کنید، می‌توانید به آن کمی شیر ساده یا شیر طعم‌دار (مثلا شیر بادام یا شیر نارگیل)، خامه ساده یا خامه طعم‌دار، و یا شیر خشک اضاف کنید. مقدار شیر یا خامه‌ای که باید به قهوه اضافه کنید کاملا به سلیقه خودتان بستگی دارد که دوست دارید رنگ قهوه خیلی روشن باشد یا خیلی تیره.

 

قهوه خود را هم بزنید و آن را سرو کنید

قبل از اینکه قهوه را سرو کنید، حتما آن را خوب هم بزنید تا شیر یا خامه و طعم دهنده‌هایی که به آن اضافه کردید خوب با هم ترکیب شده و یک محلول با رنگ و بافت یکدست ایجاد کنند. بعد می‌توانید قهوه خود را نوش جان کنید!

 

طرز تهیه قهوه فوری به شکل آیس کافی

در ابتدا آب را با استفاده از مایکرویو و به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه، آب را داغ کنید. سپس آب به جوش آمده را در لیوان قهوه بریزید و آنقدر هم بزنید تا دانه‌های قهوه به طور کامل در آب جوش حل بشوند. شما می‌توانید آب را در یک ظرف جدا و یا در لیوانی قهوه خود داغ کنید. فقط یادتان باشد حتما مطمئن شوید لیوانی که قصد دارید آب را در آن داغ کنید، برای گذاشتن در مایکرویو مناسب است و نمی‌شکند.

برای اینکه خیال‌تان راحت باشد، می‌توانید آب را در ظرف مایکرویو یا یک کتری برقی داغ کنید، و سپس قهوه را در آن حل کنید و محلول به دست آمده را روی یخ بریزید.

طرز تهیه قهوه فوری به شکل آیس کافی

کمی شکر اضافه کنید

اگر قصد دارید که قهوه خود را همراه با شکر و یا هرگونه طعم دهنده‌ دیگر سرو کنید، زمانی که آب داغ را روی قهوه فوری ریختید این کار را انجام بدهید. بعد از اینکه آب داغ و قهوه و طعم دهنده را هم زدید و آن‌ها را به خوبی با هم ترکیب کردید، می‌توانید آب سرد، تکه‌های یخ، شیر و یا خامه را به قهوه خود اضافه کنید. یادتان باشد که شکر، پودر دارچین، و تمام طعم دهنده‌های دیگر در آب داغ بهتر حل می‌شوند.

علاوه بر این، شما می‌توانید به جای شکر یا پودر دارچین، برای خوشمزه‌تر کردن قهوه خود از خامه طعم‌دار یا سس کارامل، وانیل، فندق و غیره استفاده کنید.

 

کمی آب سرد یا شیر به قهوه اضافه کنید

در مرحله بعدی طرز تهیه قهوه یک دوم فنجان (یعنی معادل ۱۲۰ میلی لیتر) آب سرد یا شیر را به ترکیب قهوه فوری و آب جوش اضافه کنید. برای اینکه قهوه شما مزه بهتری داشته باشد، می‌توانید به جای آب سرد، کمی شیر سرد به آن اضافه کنید. آنقدر این ترکیب را هم بزنید تا همه مواد به خوبی در هم حل بشوند.

 

چند تکه یخ اضافه کنید

در ابتدا یک لیوان بلند را از تکه‌های یخ پر کنید، سپس به آرامی ترکیب قهوه فوری و آب سرد (یا شیر سرد) ر روی یخ‌ها بریزید. اگر قهوه و آب یا شیر را در لیوانی که قصد دارید در آن قهوه بنوشید ترکیب کرده‌اید، کافیست چند تکه یخ در آن بیاندازید.

 

قهوه را سریع سرو کنید

شما باید قبل از اینکه تکه‌های یخ تبدیل به آب بشوند قهوه خود را سرو کنید. می‌توانید برای نوشیدن قهوه از خود لیوان و یا از یک نی استفاده کنید.

 

طرز تهیه قهوه لاته با استفاده از قهوه فوری

در ابتدا یک چهارم فنجان (یعنی معادل ۵۹ میلی لیتر) آب را به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه در مایکرویو داغ کنید. سپس یک قاشق چای خوری قهوه فوری را به آن اضافه کرده، و آنقدر هم بزنید تا دانه‌های قهوه به طور کامل در آب حل بشوند. سعی کنید قهوه و آب را در لیوانی حل کنید که قرار است در آن قهوه را سرو کنید. لیوان مورد نظر باید حداقل به اندازه ۱ فنجان آب (یعنی معادل ۲۴۰ میلی لیتر) گنجایش داشته باشد.

طرز تهیه قهوه لاته با استفاده از قهوه فوری

کمی شکر یا طعم دهنده اضافه کنید

اگر عادت دارید که قهوه خود را شیرین بنوشید، می‌توانید یک قاشق چای خوری شکر، پودر دارچین، عصاره وانیل، و یا یک سس طعم‌دار (کارامل، فندق) به آن اضافه کنید. بعد از اینکه طعم دهنده مورد نظر را به قهوه خود اضافه کردید، آنقدر آن را هم بزنید تا این مواد به خوبی با هم ترکیب بشوند.

 

شیر را هم بزنید

در مرحله بعد، مقدار یک دوم فنجان (یعنی معادل ۱۲۰ میلی لیتر) شیر را در یک ظرف در بسته بریزید و به شدت آن را تکان بدهید. شما می‌توانید شیر را در یک ظرف در دار مایکرویو بریزید که مطمئن باشید شیر از آن بیرون نمیریزد. در ظرف را محکم ببندید و برای مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه آن را به شدت تکان بدهید! این کار باعث می‌شود که شیر، به کف کلاسیک لاته تبدیل بشود.

 

شیر را در مایکرویو قرار بدهید

سپس در ظرف را بردارید و برای مدت ۳۰ ثانیه، شیر را در مایکرویو قرار بدهید. بعد از اینکه شیر به خوبی کف کرد، در ظرف را باز کنید و شیر را برای مدت ۳۰ ثانیه در مایکرویو گرم کنید. این کار باعث می‌شود که کف شیر، روی شیر داغ قرار بگیرد.

 

شیر داغ را در لیوان قهوه بریزید

زمانی که در حال ریختن شیر داغ در لیوان قهوه هستید، با استفاده از یک قاشق بزرگ، کف آن را عقب نگه دارید که با شیر قاطی نشود. سپس شیر و قهوه را خوب هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب بشوند و در نتیجه، یک محلول یکدست به دست بیاید.

اگر دوست ندارید که رنگ لاته خیلی روشن بشود، می‌توانید از تمام شیری که داغ کردید استفاده نکنید، به آرامی شیر را به قهوه اضافه کنید و وقتی که رنگ آن به رنگ دلخواه شما رسید، دست نگه دارید.

 

روی لاته کمی فوم شیر یا خامه زده شده بریزید

در این مرحله از طرز تهیه قهوه باید کف شیری که از قبل درست کرده بودید را روی لاته خود بریزید. اگر دوست دارید همه فوم لاته کمی غلیظ باشد، می‌توانید به جای فوم شیر از کمی خامه زده شده در قهوه خود استفاده کنید.

 

کمی طعم دهنده به قهوه اضافه کنید

اگر دوست داشته باشید، می‌توانید در مرحله نهایی طرز تهیه قهوه ، روی فوم قهوه خود کمی ادویه طعم دهنده مثل پودر دارچین، پودر کاکائو و یا هر چیز دیگری که دوست دارید بریزید. سعی کنید بعد از انجام دادن این کار هرچه سریع‌تر لاته را سرو کنید، چون ممکن است که شیر آن سرد شده و فومش نیز آب بشود.

 

طرز تهیه شیک قهوه با استفاده از قهوه فوری

در ابتدا دستگاه مخلوط کن خود را آماده کرده و (اگر برای مدتی در کابینت مانده بوده و خاک گرفته است) آن را بشویید. یادتان باشد قبل از اینکه دستگاه مخلوط کن را به برق وصل کنید، مطمئن بشوید که دکمه آن خاموش است. سپس چک کنید که درب ظرف همزن محکم بسته می‌شود یا خیر.

طرز تهیه شیک قهوه با استفاده از قهوه فوری

مواد را به مخلوط کن اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه قهوه باید مقدار ۶ تکه یخ، ۱ قاشق چای خوری قهوه فوری، سه چهارم فنجان (یعنی معادل ۱۸۰ میلی لیتر) شیر، ۱ قاشق چای خوری عصاره وانیل، و ۲ قاشق چای خوری شکر را در دستگاه مخلوط کن بریزید. اگر دوست داشته باشید، میتوانید مقدار ۲ قاشق چای خوری سیروپ شکلات هم به این ترکیب اضافه کنید. دقت داشته باشید برای اضافه کردن یخ حتما باید مخلوط کن شما قوی باشد و امکان خرد کردن یخ را داشته باشد در غیر این صورت مخلوط کن شما آسیب خواهد دید.

 

مواد را با هم مخلوط کنید

درب دستکاه مخلوط کن را روی آن قرار داده و مطمئن شوید که کاملا محکم است. سپس دستگاه را روشن کنید. سعی کنید تا زمانی که تکه‌های یخ کاملا نرم بشوند و همه مواد به خوبی با هم ترکیب بشوند، دست خود را روی درب دستگاه مخلوط کن قرار بدهید. ترکیبی که به دست می‌آید باید نرم، غلیظ و یکدست باشد و بافتی شبیه به بافت اسموتی داشته باشد. اگر حس کردید که غلظت این ترکیب خیلی زیاد است، می‌توانید کمی دیگر شیر به آن اضافه کنید. اگر هم مخلوط بیش از حد شل و آبکی باشد، می‌توانید چند تکه دیگر یخ به آن اضافه کنید.

 

قهوه را در یک لیوان بلند بریزید

دستگاه مخلوط کن را خاموش کنید و درب آن را بردارید. سپس به آرامی شیک قهوه را در یک لیوان بلند بریزید. برای اینکه تمام مواد درون دستگاه که به دیواره‌های آن چسبیده‌اند را تخلیه کنید، می‌توانید از یک قاشق استفاده کنید. در مرحله آخر اگر دوست داشته باشید می‌توانید روی شیک قهوه خود کمی خامه زده شده بریزید و روی آن هم کمی سس شکلات یا تکه‌های شکلات بپاشید. می‌توانید به جای این‌ها، از کمی سس کارامل و پودر شکلات نیز استفاده کنید.

 

شیک قهوه را سرو کنید

بعد از اینکه این مراحل را انجام دادید، باید هرچه سریعتر شیک قهوه خود را سرو کنید تا یخ و خامه روی آن آب نشوند. شما می‌توانید برای نوشیدن شیک قهوه از خود لیوان و یا یک نی ضخیم استفاده کنید. اینکه در کنار لیوان شیک یک قاشق قرار بدهید هم فکر بدی نیست، به خصوص اگر روی شیک قهوه خود کمی خامه زده شده و تکه‌های شکلات ریخته باشید. نوش جان!

 

طرز تهیه قهوه فوری

درست کردن قهوه فوری بهترین گزینه برای زمانی است که خیلی سریع به قهوه نیاز دارید، اما به یک دستگاه قهوه‌ساز دسترسی ندارید. بر خلاف قهوه دانه‌ای و آسیاب نشده، دانه‌های قهوه فوری از خشک کردن دانه‌های قهوه عادی درست می‌شوند.

زمان آماده سازی5 دقیقه
زمان کل5 دقیقه
تعداد: 1 نفر

مواد لازم

 • 1 فنجان آب جوش
 • 1 قاشق چایخوری قهوه فوری
 • 2 قاشق چایخوری شکر
 • شیر یا خامه
 • کاکائو، انواع طعم دهنده‌ها و یا عصاره وانیل

دستور العمل‌

 • در این مرحله از طرز تهیه قهوه ۱ الی ۲ قاشق چای خوری از قهوه فوری را در لیوان بریزید.

 • در مرحله بعدی، قهوه فوری را با یک قاشق غذاخوری آب سرد مخلوط کنید. 

 • در این مرحله از طرز تهیه قهوه به آرامی و با دقت آب جوش را در لیوان بریزید.

 • بعد از اینکه آب جوش را به قهوه اضافه کردید، اگر دوست داشته باشید مزه قهوه بهتر بشود می‌توانید به آن هر طعم دهنده دیگری که می‌خواهید را اضافه کنید.

 • قبل از اینکه قهوه را سرو کنید، حتما آن را خوب هم بزنید تا شیر یا خامه و طعم دهنده‌هایی که به آن اضافه کردید خوب با هم ترکیب شده و یک محلول با رنگ و بافت یکدست ایجاد کنند.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

7 Comments

 1. درسته که بعد از آب قهوه پر مصرف ترین نوشیدنی جهان حساب میشه
  اما من بعد از خردنش دچار تپش قلب میشم به همین دلیل چند سالی است
  که خیلی کمتر از این نوشیدنی استفاده میکنم.
  اما ممنونم از شما که اینقدر دقیق و مرحله به مرحله طرز تهیه قهوه را برای مخاطبان
  معرفی کردید.

  1. جالبه من اینو از خیلی ها شنیدم.
   اما باید قهوه رو نوشیدنی ایام امتحانات معرفی کنند :))
   من فقط این کوفتی رو برای ایام امتحانات میخوردم!

 2. مرسی که این مطلب خوب رو نوشتید.
  من توی دوستانم سوتی های زیادی در مورد قهوه ترک و قهوه فرانسه شنیدم.
  کاش د مورد تفاوت اینم می نوشتید و در مورد فرایند تهیه هر یک از این قهوه ترک
  و قهوه فرانسه توضیحات بیشتری می دادید

 3. به نظرم چای هم جایگاه خاص خودش و داره
  در بسیاری از کشورهای خاورمیانه چای بیشترین میزان مصرف رو داره
  و این یک مساله فرهنگی است

 4. من هر روز صبح توی محل کارم سعی قهوه درست میکنم.
  اصلا بدون خوردنقهوه مگه میشه چشم آدم باز بشه؟!
  من به خوردن قهوه حسابی اعتیاد پیدا کردم:))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز