لاغری بدون رژیم غذایی امکان پذیر است؟

لاغری بدون رژیم تنها به کمک یک دستورالعمل ساده از کارشناسان تغذیه

رژیم غذایی برای بیشتر افراد مترادف با زندگی سخت و خداحافظی با تمام مواد غذایی دوست داشتنی است. فراموش کردن رژیم هم به معنی افزایش دوباره وزن و نداشتن اندام دلخواه است؛ اما آیا لاغری بدون رژیم امکان‌پذیر است؟ امروز در جیمیتو به بررسی روش‌هایی خواهیم پرداخت که به لاغر شدن شما کمک خواهند کرد و نیازی به حفظ رژیم غذایی خاصی ندارند.

 

لاغری بدون رژیم امکان پذیر است؟

شما اگر رژیم هم داشته باشید، باید مدت زمان زیادی را صبر کنید تا نتیجه کارهایی که انجام می‌دهید را مشاهده کنید. بیشتر افراد توقع دارند با یک هفته رژیم، به وزن مطلوب برسند و با دیدن عدد ثابت وزن خودشان روی ترازو دست از رژیم می‌کشند و به افزایش ادامه وزن به مانند قبل از رژیم ادامه می‌دهند.

اما اگر روند لاغری شما با زندگی عادی ترکیب شده باشد، احساس ناراحتی و حس اجبار برای رعایت برخی از نکات در مورد خوردن غذا را نخواهید داشت. رعایت کردن برخی از نکات در خوردن مواد غذایی باعث می‌شود میزان کالری دریافتی شما در مقابل کالری که مصرف می‌کنید، یکسان یا حداقل کمی بیشتر باشد تا کالری اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره نشود.

درست است که شما لازم نیست در این روش‌ها رژیم خاصی را رعایت کنید اما می‌بایست خودتان را مقید به انجام ورزش‌های هر چند ساده و نخوردن زیاد برخی از مواد غذایی کنید و در طول مدت پرهیز از خوردن، صبر لازم برای دیدن نتیجه را داشته باشید. به طور خلاصه باید گفت، لاغری بدون رژیم امکان پذیر است اگر موارد زیر را دنبال کنید.

لاغری بدون رژیم تنها به کمک یک دستورالعمل ساده از کارشناسان تغذیه

چرا باید رژیم غذایی داشته باشید؟

همیشه مفهوم دقیق از واژه «رژیم غذایی» برای افراد در جامعه تعریف نشده است. قبل از هر چیزی شما باید بدانید که آیا نیاز به کاهش وزن دارید یا نه؟ اگر چاق هستید و احساس می‌کنید نیاز دارید مقداری از وزن خودتان را کم کنید، می‌بایست رژیم غذایی لاغری پیش بگیرید. رژیم غذایی لاغری می‌بایست یک روش زندگی برای شما باشد و به معنی حذف برخی از مواد غذایی و دادن سختی نیست. بیشتر رژیم‌های غذایی مدرن کنونی بر روی مغز و نحوه زندگی تمرکز دارند و حتی شما را در خوردن و آشامیدن محدود نمی‌کنند.

 

رژیم غذایی خودتان را داشته باشید

یک مثال ساده می‌تواند به شما نشان دهد که چرا باید رژیم غذایی مخصوص به خودتان داشته باشید. فرض کنید که دوست شما با رژیم غذایی A لاغر شده است. آیا این رژیم غذایی می‌تواند باعث لاغری شما شود؟ رژیم غذایی لاغری A بر روی هر کس می‌تواند نتایج جداگانه داشته باشد. اغلب رژیم‌های غذایی در ابتدا و به سرعت آب بدن را کاهش می‌دهند و فرد با این تغییرات منتظر دیدن لاغری و اندام دلخواه است.

 

کاهش عدد روی ترازو میزان آب از دست رفته شما را نشان می‌دهد و برای دیدن عدد واقعی که بیانگر آب شدن چربی‌ها است، شما می‌بایست مدت زمان بیشتری صبر کنید تا نتیجه را مشاهده کنید؛ بنابراین شما نیاز به داشتن صبر، حوصله و رژیم غذایی برای لاغری مخصوص به خود هستید. باز هم باید گفت که منظور ما از رژیم غذایی بهبود شرایط زندگی و رفع عادت‌های نادرست است. در ادامه به برخی از عادت‌های روزانه و نحوه تغییر آن‌ها در جهت لاغری بیشتر اشاره خواهیم کرد.

لاغری بدون رژیم تنها به کمک یک دستورالعمل ساده از کارشناسان تغذیه

 خوردن

به خودتان گرسنگی می‌دهید تا لاغر شوید؟ با این کار بدن شما، شروع به دفع آب از سلول‌ها خواهد کرد اما به زودی دوباره آن را جذب می‌کند. برای لاغری بدون رژیم باید درست غذا بخورید. شما می‌بایست در کنار مصرف محصولات غذایی تازه که شامل غلات، سبزی‌ها، گوشت بدون چربی و چربی‌های سالم می‌شود، تعداد وعده‌های غذایی خود را به ۵ تا ۶ وعده گسترش دهید و میزان آن‌ها را کم کنید.

 

آشپزخانه

فقط شما نیستید که باید در خود تغییر ایجاد کنید، بلکه می‌بایست آشپزخانه شما نیز در جهت لاغری شما تغییر کند. برای لاغری بدون رژیم آشپزخانه را زیر و رو و همه مواد غذایی فرآوری شده، نمک سود شده، شکلات‌های مختلف، مواد غذایی پر کربوهیدراتی و گوشت‌های فراوری شده را به طور کامل حذف کنید. علاوه بر این، مواد غذایی به مانند سبزی‌ها، غلات، میوه‌های تازه، نان کامل و پروتئین را به یخچال آشپزخانه اضافه کنید.

 

آب فرآوری شده

منظور ما از آب فراوری شده، شربت‌های خوش‌مزه و شیرین نیست. هر شب قبل از خواب، دو قاشق تخم شنبلیله را داخل یک لیوان آب بریزید و تا صبح تا موقع بیدار شدن اجازه بدهید و که در آب باقی بماند. صبح روز بعد آب را از روی صافی عبور دهید و دانه‌ها را جدا کنید. آب به دست آمده را میل کنید. آب به همراه ترکیبات آزاد شده از شنبلیله، موجب خواهد شد در طول روز متابولیسم شما فعال باقی بماند و بدن شما شروع به سوزاندن چربی‌های اضافی کند.

لاغری بدون رژیم تنها به کمک یک دستورالعمل ساده از کارشناسان تغذیه

صبحانه کامل

تصور اینکه حذف صبحانه می‌تواند باعث لاغری شود، کاملاً غلط است. صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در طول روز است و شما می‌بایست صبحانه را به طور تمام و کمال میل کنید و سعی داشته باشید تمام مواد مغذی را از ابتدای صبح به بدن خود برسانید. اگر صبحانه را از وعده‌های غذایی حذف کرده باشید، در طول روز و تا زمان خوردن ناهار مدام گرسنه خواهید شد و از مواد غذایی چاق کننده خواهید خورد. همچنین نخوردن صبحانه متابولیسم بدن شما را کاهش می‌دهد و لاغری را به تعویق می‌اندازد. بهتر است کاسه‌ای از غلات، لبنیات با چربی سالم را به عنوان صبحانه در طول یک ساعت از زمان بیداری میل کنید. بنابراین اگر به لاغری بدون رژیم فکر می‌کنید، صبحانه را جدی بگیرید.

 

خوردن چای سبز

چای سبز به عنوان نوشیدنی که می‌تواند معجزه کند شناخته شده است. چای سبز حاوی آنتی اکسیدانی است که بدن را از سموم پاک‌سازی می‌کند و سلامتی کلی شما را تأمین می‌کند. در واقع نوشیدن چای سبز در طول یک هفته، باعث می‌شود ۴۰۰ کالری اضافی در بدن سوخته شود. برای لاغری بدون رژیم چای سبز بخورید.

لاغری بدون رژیم تنها به کمک یک دستورالعمل ساده از کارشناسان تغذیه

جویدن آرام

مطالعات نشان داده است که با افزایش مدت زمان جویدن غذا، میزان مصرف کالری افراد کاهش پیدا می‌کند. جویدن بریده بریده و آرام به مغز دستوراتی به مانند زمان سیر شدن از غذا می‌دهد و شما مجبور خواهید شد کمتر غذا بخورید. همچنین جویدن آرام به هضم مناسب و آسان غذا نیز کمک می‌کند تا بدن مواد مغذی کافی و لازم را برای افزایش متابولیسم سوخت و ساز دریافت کند؛ بنابراین توصیه شده است که هر لقمه را ۳۵ تا ۵۰ بار بجوید. برای رسیدن به لاغری بدون رژیم غذا را خوب بجوید.

 

تعادل در وعده‌های غذایی

هر عده غذایی که می‌خورید می‌بایست همه مواد مغذی به مانند پروتئین، کربوهیدرات مفید (سبزی، میوه و دانه‌ها) و چربی‌های سالم را باید داشته باشد. تعادل در وعده‌های غذایی باعث می‌شود که بدن شما هضم بهتر، تأمین انرژی لازم، دفع سموم، افزایش ایمنی و بهبود کلی در سلامت را تجربه کند.

لاغری بدون رژیم تنها به کمک یک دستورالعمل ساده از کارشناسان تغذیه

خوردن میوه و سبزی‌ها

در وعده‌های غذایی شما، می‌بایست بیشتر از سایر مواد غذایی میوه و سبزی وجود داشته باشد. لازم است که شما در طول روز ۵ نوع سبزی مختلف و ۳ نوع میوه که حاوی ویتامین، مواد معدنی، مواد مغذی و فیبر را بخورید. همچنین در کنار سبزی‌ها، حضور دانه‌ها و غلات نیز امری ضروری است. از غلات مفید می‌توان به ذرت بو داده اشاره کرد چرا که فیبر زیاد دارد و موجب می‌شود شما مدت زمان بیشتری احساس گرسنگی نداشته باشید.

 

روز تقلب

اگر تمام هفته توانسته‌اید رژیم غذایی که می‌خواهید را دنبال کنید، یک روز به عنوان جایزه برای خود تعیین کنید که در ان مواد غذایی مورد دلخواه ممنوعه خودتان را تا سقف ۵۰۰ کالری بخورید. دقت کنید که برای شما سقف کالری تعریف شده است می‌بایست در هر شرایطی ان را رعایت کنید. روزهای تقلب به شما کمک می‌کند تا وزن خودتان را با افزایش متابولیسم بدن، کاهش دهید.

لاغری بدون رژیم تنها به کمک یک دستورالعمل ساده از کارشناسان تغذیه

خوردن پروتئین

پروتئین به عنوان یک ماده غذایی احساس سیری بیشتری در طول روز به شما می‌دهد؛ بنابراین در کنار غذای اصلی، کاسه‌ای ماست، آجیل، کره بادام‌زمینی، لوبیا یا گوشت بدون چربی قرار دهید و به همراه غذای اصلی میل کنید. هر چقدر شما احساس سیری بیشتری کنید، کمتر غذا خورده و زودتر نتیجه لاغری را مشاهده می‌کنید.

 

پرهیز از نوشیدنی فرآوری شده

از خوردن نوشیدنی‌های فراوری شده و بسته بندی شده، نوشابه‌های گازدار، آب سودا و نوشابه‌های بدون قند و انرژی‌زا پرهیز کنید. این مواد نه تنها موجب لاغری شما نمی‌شود بلکه سلامتی شما را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد. اگر چه برخی از نوشیدنی به صورت بدون قند عرضه می‌شوند اما دارای ترکیباتی هستند که عادت‌های بدتر در شما ایجاد کرده و بیشتر موجب آسیب رسیدن به بدن می‌شوند. شکر در نوشابه‌های گازدار عاملی است که باعث بیماری دیابت می‌گردد. همچنین در آب‌میوه‌های بسته بندی شده، مقادیر زیادی شکر و ترکیبات نگه دارنده اضافه می‌شود که به طور ناخواسته قند خون شما را بالا می‌برد. اگر دلتان آب‌میوه می‌خواهد، کافی است از آب‌میوه‌گیر خانگی استفاده کنید.

لاغری بدون رژیم تنها به کمک یک دستورالعمل ساده از کارشناسان تغذیه

نوشیدن آب کافی

اکثر افراد در طول روز آب کافی نمی‌خورند. شما برای لاغری نیاز به خوردن ۳ لیتر آب در طول روز دارید. اگر عرق و تمرینات زیاد ورزشی انجام می‌دهید، باید ۴ تا ۵ لیتر آب بخورید. نوشیدن آب کافی باعث می‌شود که احساس خستگی کمتر و متابولیسم قوی‌تری داشته باشید. کاهش سوخت و ساز بدن، موجب می‌شود که چربی کمتری در بدن بسوزد و وزن شما تغییری نکند. نوشیدن آب کافی برای داشتن سلامت کافی نیز لازم است؛ بنابراین روی تلفن همراه خودتان برنامه روزانه‌ای برای خوردن آب قرار دهید و لاغر شوید. برای موفقیت در لاغری بدون رژیم بیشتر آب بخورید.

 

خنده کافی

خنده عضلات زیادی در بدن را درگیر می‌کند. علاوه بر عضلات صورت، عضلات بیشتر در داخل شکم درگیر می‌شوند و سوخت و ساز در بدن افزایش پیدا می‌کند. خنده یکی از جذاب‌ترین روش لاغری است. خندیدن علاوه بر عضلات شکمی، قلب را تقویت و خون‌رسانی را کامل‌تر می‌کند. خند دیدن به مدت ۱۰ دقیقه در طول روز، ۵۰ کالری انرژی می‌سوزاند. یکی از راه‌های لاغری بدون رژیم خندیدن است! آن را جدی بگیرید.

لاغری بدون رژیم تنها به کمک یک دستورالعمل ساده از کارشناسان تغذیه

بدن خودتان را دوست داشته باشید و با استفاده از روش‌های ساده‌ای که گفته شد، خودتان را لاغر کنید و وزن ثابت داشته باشید. در صورتی که با وزنی که دارید احساس شادی می‌کنید، نیاز ندارید وزن کم کنید و سلامت جسمانی و روحی خود را درگیر کنید. اگر در مورد لاغری بدون رژیم سوالی دارید، در بخش نظرات منتظر شما هستیم.

 

 

5/5 (3)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوضه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *