علائم کبد چرب را بیشتر بشناسید

علائم کبد چرب

در حالی که سندروم کبد چرب با یک روش زندگی سالم برطرف می‌شود، در موارد پیشرفته می‌تواند یک عامل تهدیدکننده برای سلامتی باشد و باید خیلی زود درمان بشود. به همین دلیل، در مقاله امروز قصد داریم شما را با مهم‌ترین علائم کبد چرب آشنا کنیم. با جیمیتو همراه باشید.

 

علائم کبد چرب چیست؟

آیا می‌دانید کبد ما چه وظیفه مهم و حیاتی‌ای را بر عهده دارد؟ وظیفه کبد تمیز کردن خون بدن از مواد سمی و هر چیز ناخواسته دیگری است که در خون وجود دارد. در حقیقت کبد این کار را دائما انجام می‌دهد بدون اینکه ما متوجه آن باشیم. گاهی اوقات مشکلاتی برای کبد رخ می‌دهد و متاسفانه این مشکلات، باعث به وجود آمدن مشکلات جدی دیگری خواهند شد. شایعترین این مشکلات، سندروم کبد چرب است. همانطور که از نام این بیماری پیداست، زمانی بدن دچار آن می‌شود که کبد شروع به جمع آوری رسوبات چربی کرده باشد. این سندروم باعث ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی کبد شما می‌شود که علائم کبد چرب نیز متفاوت خواهد بود.

 

بیش از حد معمول غذا خوردن

معمولا مهم‌ترین دلیل چاق شدن فرد، بیش از حد غذا خوردن و ورزش نکردن است. ممکن است که شما همیشه به مقدار ثابتی غذا بخورید و چاق بشوید. اما یکی از علائم کبد چرب بیش از حد غذا خوردن است. کسانی که از این شرایط رنج می‌برند معمولا همیشه گرسنه هستند و ولع خوردن غذاهای شیرین را دارند. در حقیقت این گرایش‌ها هستند که به چاق شدن یک فرد کمک می‌کنند و اغلب با سندروم کبد چرب مرتبط هستند.

نظارت بر میزان مصرف کالری روزانه به شما در تنظیم مقدار غذایی که می‌خورید بسیار کمک خواهد کرد. به طور کلی شکر و انواع کربوهیدرات‌ها و همچنین مواد غذایی با چربی بالا، عوامل اصلی چاق شدن شما هستند. علاوه بر این‌ها، بیش از حد غذا خوردن، بدون توجه به علت اصلی آن، به طور بالقوه برای سلامت بدن شما بسیار خطرناک است.

 

رنگ تیره ادرار

رنگ تیره ادرار یکی از علائم کبد چرب است. همانطور که در قسمت‌های بالاتر هم گفتیم، وظیفه اصلی کبد تمیز کردن خون بدن از مواد سمی و هر چیز ناخواسته دیگری است که در خون وجود دارد. وقتی که شما به سندروم کبد چرب مبتلا می‌شوید، فعالیت اصلی کبد دچار اختلال می‌شود. این به این معناست که کبد به خوبی نمی‌تواند سموم خطرناک را از خون پاک کند. در این حالت این سموم از طریق ادرار شما از بدنتان دفع خواهند شد. به همین دلیل، رنگ ادرار کسانی که به سندروم کبد چرب مبتلا هستند، نسبت به افراد عادی کمی تیره‌تر است.

علاوه بر رنگ تیره، ادرار این افراد می‌تواند بوی قوی‌تر و آزاردهنده‌ای داشته باشد و حتی گاهی اوقات، دفع ادرار با درد همراه خواهد بود. حتی اگر با وجود داشتن این علائم مشخص شد که به سندروم کبد چرب مبتلا نیستید، بهتر است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا دلیل اصلی آنها را متوجه بشوید.

 

دل درد داشتن

دردهای شکمی اغلب یک نشانگر قوی برای مبتلا بودن به بیماری‌های کبدی و از علائم کبد چرب هستند، که این بیماری‌ها شامل سندرم کبد چرب نیز می‌شوند. این دردهای شکمی معمولا در قسمت بالایی و سمت راست شکم شما حس می‌شوند که دلیل آن‌ها عموما خونریزی از کبد است. این مسئله به خودی خود منجر به استفراغ کردن و دیده شدن خون در استفراغ خواهد شد. حتی ممکن است در این حالت در مدفوع خود نیز کمی خون مشاهده کنید.

اگر دچار دل دردهای شدید می‌شوید، به شما توصیه می‌کنیم که حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید. اگر در استفراغ و یا مدفوع خود خون مشاهده می‌کنید، بهتر است که هرچه سریعتر و به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید.

 

زرد شدن پوست

صفرا ماده‌ای است که توسط کبد تولید می‌شود و به کاهش چربی بدن کمک می‌کند. وقتی که شما به سندروم کبد چرب مبتلا می‌شوید، مجاری‌ای که صفرا را آزاد می‌کنند، مسدود می‌شوند. در نتیجه میزان صفرا در بدن شما کاهش پیدا می‌کند. این مسئله نیز باعث می‌شود که مواد ناخواسته‌ای در بدن شما گردش پیدا کنند و منجر به ایجاد یک بیماری به نام زردی بشوند. مهم‌ترین نشانه این بیماری، همانطور که از نامش پیداست، زرد شدن پوست بدن و قسمت سفیدی چشم فرد است.

علاوه بر این، بیماری زردی می‌تواند منجر به ایجاد برآمدگی‌های ریز و زرد رنگ در اطراف چشمان شما بشود که می‌خارند. بیماری زردی یکی از قوی‌ترین نشانگرهای مبتلا شدن به بیماری‌های کبدی، به خصوص سندروم کبد چرب است. پس اگر چنین علائمی را در بدن خود مشاهده می‌کنید، بهتر است که حتما هرچه سریع‌تر به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

چاق شدن

یکی از علائم کبد چرب داشتن شکمی بزرگتر از حد معمول است. برای داشتن کبد چرب حتما ضروری نیست که فرد چاق باشد، اما داشتن این وضعیت احتمالا منجر به افزایش وزن فرد خواهد شد. دلیل این مسئله این است که این سندروم فعالیت طبیعی کبد را دچار اختلال می‌کند که این مشکل نیز به خودی خود منجر به کاهش کیفیت خون بدن می‌شود. وقتی که کیفیت خون کاهش پیدا کند، بدن شما به مواد غذایی بیشتری برای جبران این وضعیت نیاز دارد.

درست است که علل بسیار زیادی برای چاق شدن یک فرد وجود دارد، اما اگر همراه با چاقی علائم دیگری را نیز تجربه کردید، بهتر است که حتما یک چک آپ انجام بدهید تا مطمئن بشوید که به سندروم کبد چرب مبتلا نیستید. حتی اگر به این سندروم هم مبتلا نبودید، بهتر است که حتما با یک متخصص تغذیه در مورد چاقی خود مشورت کنید.

علائم کبد چرب

ناراحتی‌های پوستی

علائم کبد چرب می‌توان به صورت بیماری‌های پوستی نیز بروز کند. علاوه بر زرد شدن پوست، سندرم کبد چرب می‌تواند به طور کلی روی وضعیت پوست بدن شما نیز اثر بگذارد. به عنوان مثال، رگ‌های عنکبوتی مجموعه‌ای از عروق خونی موجود در نزدیکی سطح پوست شما هستند که در این حالت به وضوح قابل مشاهده می‌شوند. دلیل اینکه این رگ‌ها را رگ‌های عنکبوتی می‌نامیم، این است که به شکل عنکبوت و یا تار عنکبوت بزرگ می‌شوند و گسترش پیدا می‌کنند. البته مشاهده کردن این مدل رگ‌ها بر روی پوست نشان دهنده مشکلات متعددی است که یکی از آن‌ها می‌تواند ابتلا به کبد چرب باشد.

این رگ‌ها اغلب روی پوست پاها خودشان را نشان می‌دهند و عروق شکسته نیز می‌توانند روی پوست صورت مشاهده بشوند. علاوه بر اینها، ممکن است که شما در این شرایط تغییر رنگ پوست در ناحیه گردن و تورم غدد را نیز تجربه کنید. معمولا پوست افرادی که از این مشکلات رنج می‌برند، به طور کلی کمی تیره می‌شود و رنگ پوست کف دست آن‌ها نیز به رنگ قرمز روشن تغییر پیدا می‌کند.

 

خستگی مزمن

یکی دیگر از علائم کبد چرب خستگی مزمن است. بدن ما معمولا به خوبی می‌تواند از پس مشکلاتی که برایش پیش می‌آید، بر بیاید. کبد هم از این قاعده مستثنا نیست. به همین دلیل است که وقتی شما به کبد چرب مبتلا می‌شوید، بدنتان سعی می‌کند خودش را تعمیر کند. برای رسیدن به این هدف، مقدار زیادی خون به سمت کبد روانه می‌شود تا اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی به آن برسند.

با این حال، وقتی اولویت دریافت اکسیژن و مواد مغذی کبد باشد، این مواد به اندازه کافی به اعضای دیگر بدن شما نخواهند رسید. به همین دلیل است که افرادی که به کبد چرب مبتلا می‌شوند، اغلب بیش از حد احساس خستگی می‌کنند و خون به اندازه کافی به مغز آن‌ها نمی‌رسد. علاوه بر این، ممکن است که این افراد کمی احساس گیجی داشته باشند و نتوانند به خوبی تمرکز کنند. در این شرایط باید به کبد خود کمک کنیم تا بهبود بیابد و در نتیجه، اکسیژن و مواد مغذی به مقدار مساوی بین اعضای بدن تقسیم بشوند.

 

متورم شدن شکم

ممکن است متوجه بشوید که شکم شما کمی ورم کرده است و مایعاتی در آن جمع شده‌اند. این نشانه یکی از قوی‌ترین نشانه‌ها مبتلا شدن به بیماری‌های کبدی از جمله کبد چرب است. وقتی مایعات زیادی در شکم شما جمع بشود، به اعضای داخلی بدن فشار وارد می‌شود. به همین دلیل ممکن است که در این شرایط حتی نفس کشیدن هم برای شما سخت‌تر از حالت عادی بشود. علاوه بر این، بخشی از آب اضافی موجود در بدن نیز به دلیل نیروی جاذبه، به سمت پاها و انگشتان شما کشیده می‌شود.

چنین نشانه‌هایی شاخص‌های واضح وجود یک مشکل بالقوه و جدی در بدن شما هستند و باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. معمولا این مشکلات با داروهای مناسب حل می‌شوند، اما مهم‌ترین کاری که شما باید انجام بدهید این است که دلیل اصلی بروز آن‌ها را پیدا کنید و آن را درمان کنید.

 

تحلیل رفتن عضلات بدن

یکی دیگر از مسئولیت‌های مهمی که کبد ما بر عده دارد، کمک به متابولیسم پروتئین‌هایی است که به عضلات ما ارائه می‌شوند. کبد چرب باعث ایجاد اختلال در این فرآیند شده، و باعث می‌شود که پروتئین به اندازه کافی به عضلات بدن شما نرسند. این مسئله نیز به خودی خود باعث می‌شود که عضلات شما به تدریج تحلیل بروند، به شکل واضحی لاغر بشوید، و از نظر فیزیکی نیز خیلی ضعیف بشوید.

تحلیل رفتن عضلات بدن یکی از علائم کبد چرب است که در مرحله پیشرفته این بیماری بروز می‌کند، و بسیار برای سلامت بدن خطرناک است. به همین دلیل، به محض اینکه چنین علائمی را در بدن خود مشاهده کردید باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. علاوه بر تحلیل رفتن ناگهانی عضلات بدن، اگر به طور ناگهانی خیلی وزن از دست بدهید هم باید به یک پزشک مراجعه کنید و هرچه زودتر علت آن را متوجه بشوید.

 

شکل موروثی

اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به بیماری سندروم کبد چرب وجود دارد، بهتر است که شما هم یک چک آپ انجام بدهید و مطمئن بشوید که به این بیماری مبتلا نیستید. به خصوص اگر بعضی از علائمی که در قسمت‌های بالاتر گفتیم را در بدن خود مشاهده کرده باشید، احتمالش وجود دارد که از این بیماری رنج ببرید. یادتان باشد زمانی که به پزشک متخصص مراجعه کردید، حتما به او بگویید که سابقه ابتلا به کبد چرب در خانواده شما وجود دارد.

حتی اگر مشخص شد که به این بیماری مبتلا نیستید، بهتر است که از بدن خود به خوبی مراقبت کنید تا به آن دچار نشوید. به عنوان مثال، بهتر است که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و ورزش کنید.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *