طرز تهیه کباب کوبیده

طرز تهیه کباب کوبیده

کباب کوبیده را می‌توان با گوشت‌های مختلفی همانند: گوشت گوسفند، گاو و مرغ درست کرد. محبوب‌ترین کباب کوبیده، کباب کوبیده تهیه شده با گوشت گوسفند با مقداری چربی است که طعم پیاز موجود در آن مناسب باشد. در این مقاله طرز تهیه کباب کوبیده را آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

 

کباب کوبیده چیست؟

کباب کوبیده را می‌توان با گوشت‌های مختلفی همانند: گوشت گوسفند، گاو و مرغ درست کرد. محبوب‌ترین کباب کوبیده، کباب کوبیده تهیه شده با گوشت گوسفند با مقداری چربی است که طعم پیاز موجود در آن مناسب باشد.

 

نکاتی برای طرز تهیه کباب کوبیده

گوشت را حداقل ۳ بار چرخ کنید. هرچه تعداد دفعات چرخ کردن گوشت بیشتر باشد، چسبندگی آن هم بیشتر می‌شود. به خصوص در مورد کباب کوبیده خالص گوسفندی. پیازها را پوست کنده و رنده کنید، سپس آن‌ها را از صافی رد کرده و آب آن را بگیرید و در ظرفی جداگانه نگه دارید. مقدار پیاز نباید در کباب زیاد باشد؛ زیر باعث می‌شود گوشت آبدار شود و هنگام پخت بریزد.

 

توصیه می‌شود از پیاز قرمز برای تهیه کباب کوبیده استفاده کنید.

 

گوشت را خوب ورز دهید

گوشت چرخ شده را ورز دهید. یکی از مهمترین قسمت‌های تهیه کباب کوبیده، بخش ورز دادن است. ابتدا گوشت را کمی ورز داده و سپس به روش بن ماری ورز دادن را ادامه دهید. روش بن ماری یعنی گذاشتن طرف محتوای گوشت داخل طرف دیگری که حاوی آب است و روی گاز حرارت می‌بیند. در این روش بخار باعث می‌شود چربی گوشت زودتر آب شده و گوشت نرم و جافتاده شود.

 

اگر امکان استفاده از بخار نبود، مدت زمان ورز دادن را بیشتر کنید تا چربی گوشت به کمک حرارت دست‌ها آب شود.

 

سپس پیاز رنده شده را با نمک، فلفل و زعفران به گوشت چرخ کرده اضافه کنید و اندکی ورز دهید و روی ظرف را سلفون بکشید و برای مدت کوتاهی (۳۰ دقیقه) در یخچال قرار دهید. پس از اینکه گوشت را از یخچال در آوردید چندین بار به طرف بکوبید و دوباره ورز دهید.

 

جلوگیری از شل شدن کباب کوبیده

اگر احساس کردید گوشت شل است، در صورت تمایل می‌توانید کمی پودر مغز نان باگت خشک را به گوشت اضافه کنید و ورز دهید. مغز نان باعث می‌شود آب اضافی گوشت گرفته شده و احتمال ریختن کباب کم شود. البته باید دقت داشت که این کار در صورت نیاز انجام شود و به مقدار کافی! از اضافه کردن بیش از اندازه |آن به گوشت خودداری کنید زیرا باعث خشک شدن کباب می‌شود و طعم آن را نامطلوب می‌کند.

سپس مجددا گوشت را در یخچال بگذارید و روی آن سلفون بکشید و اجازه دهید حدود یک ساعت قبل از سیخ گرفتن در یخچال باشد.

گوشت را از یخچال بیرون بیاورید و دوباره ورز دهید تا چربی آن به دست بچسبد. چربی چسبیده به دست را با سیخ بگیرید و دست را با آب پیاز خیس کنید و از گوشت یک گلوله به اندازه کف دست بردارید و با آن بازی کنید تا به شکل بیضی دربیاید.

سپس از بالای سیخ شروع به سیخ گرفتن کنید و با فشار و ضربه‌های کوچک، گوشت را آرام آرام به سمت پایین سیخ هدایت کرده و آن را مطابق شکل سیخ فرم دهید.

 

دقت کنید بعد از اتمام کار، با دست گوشت را به اول و آخر سیخ بچسبانید.

این کار تاثیر زیادی در نریختن کباب دارد. سپس دوباره دست‌تان را در آب پیاز فرو کنید و روی سیخ فشار دهید تا اثر انگشت‌تان روی گوشت باقی بماند. همچنین پس از هر بار سیخ گرفتن، چربی چسبیده به دست را به کمک سیخ از دست جدا کرده و روی کباب قبلی (گوشت سیخ گرفته شده قبلی) بمالید.

این کار مانع خشک شدن و سوختن گوشت می‌شود. سپس سیخ‌ها را برای مدتی در یخچال یا جای سرد قراردهید تا یه اصطلاح کباب بیات شود.

 

راه‌های افزایش چسبندگی کباب کوبیده

هرچه مایه کباب سردتر باشد بهتر به سیخ می‌چسبد. برای اینکه از وا رفتن گوشت هنگام کباب کردن جلوگیری کنید بهتر است سیخ ها را به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید و قبل از سیخ کردن گوشت، سیخ‌ها را با مقدار کمی آب نم‌دار کنید.

گوشت را حداقل ۳ بار چرخ کنید. هرچه تعداد دفعات چرخ کردن گوشت بیشتر باشد، چسبندگی آن هم بیشتر می‌شود. به خصوص در مورد کباب کوبیده خالص گوسفندی. پیازها را پوست کنده و رنده کنید، سپس آن‌ها را از صافی رد کرده و آب آن را بگیرید و در ظرفی جداگانه نگه دارید. مقدار پیاز نباید در کباب زیاد باشد؛ زیر باعث می‌شود گوشت آبدار شود و هنگام پخت بریزد.

 

چه اقدامی انجام دهیم تا کباب روی آتش نریزد؟

 • سیخی که برای کباب استفاده می‌کنیم حتما باید از قبل در یخچال سرد شده باشد و هنگام سیخ گرفتن نباید سیخ گرم باشد.
 • سیخ‌ها باید خشک باشد و رطوبت نداشته باشد.
 • گوشتی که می‌خواهیم برای کباب کردن چرخ کنیم نباید شسته شود چون در صورتیکه که گوشت‌ها را بشوییم چسبندگی خود را از دست می‌دهند و گوشت‌ها روی سیخ نمی‌مانند و شروع به ریختن می‌کنند.
 • برای چسبندگی بیشتر گوشت می‌توانیم مقداری گوشت مرغ به گوشت قرمز اضافه کنیم چون گوشت مرغ فوق‌العاده چسبندگی دارد.
 • آب پیازی را که برای کباب رنده کرده ایم دور ریخته و فقط تفاله پیاز را به گوشت اضافه می‌کنیم. چون آب پیاز باعث می‌شود که مواد روی سیخ از هم بپاشد.
 • مقدار کمی جوش شیرین می تواند باعث ایجاد چسبندگی در گوشت شود و جوش شیرین هم می‌تواند به یکدست شدن کباب‌ها کمک کند.
 • فراموش نكنيد كه خوب ورز دادن كباب كوبيده يكي از رازهاي نريختن آن است. در ادامه هنگامی که کباب‌ها را سیخ گرفتید آنها را یک ساعت دیگر در یخچال یا فریزر قرار دهید تا سرد شود و کمی خود را بگیرند.

 

چگونه آتش درست کنیم؟

زغال‌ها نباید شعله داشته باشد. بهتر است آتش آن‌ها فروکش کرده باشد تا در صورتی که برای روشن کردن آتش از مواد اشتعال زای نفتی استفاده کرده‌اید بوی آن برود و روی کباب‌ها اثر نگذارد.

سیخ‌ها را روی آتش بچینید و ابتدا با بادبزن شروع کنید به باد زدن و سیخ‌ها را مرتب و سریع به دفعات بچرخانید تا گوشت، خودش را بگیرد. در غیر اینصورت ممکن است کباب روی آتش بریزید.

 

چگونه گوجه فرنگی را کباب کنیم؟

گوجه‌ها را به دو روش می‌توانید کباب کنید. گوجه‌های بزرگ را نصف کرده و به سیخ بکشید و در کنار کباب‌ها روی زغال کباب کنید. گوجه‌های کوچک را درسته به سیخ بکشید و با کارد روی آن‌ها چند خراش ایجاد کنید.

 

چگونه کباب کوبیده را سرو کنیم؟

ادویه مناسب هنگام استفاده از این کباب سماق است که طعم ترش مزه‌ای به آن می‌دهد. این کباب به دو صورت همراه با نان یا همراه با برنج سرو می‌شود. معمولاً از نان سنگک، پیاز و ریحان برای سرو آن استفاده می‌شود. نکات مهم در طرز تهیه کباب کوبیده را مطرح کردیم اگر سوالی دارید در بخش نظرات منتظر شما هستم.

 

هر ۱۰۰ گرم از این غذا دارای ۲۵۰ کیلو کالری انرژی است.

طرز تهیه کباب کوبیده
پرینت
5 از 1

طرز تهیه کباب کوبیده زعفرانی

کباب کوبیده را می‌توان با گوشت‌های مختلفی همانند: گوشت گوسفند، گاو و مرغ درست کرد. محبوب‌ترین کباب کوبیده، کباب کوبیده تهیه شده با گوشت گوسفند با مقداری چربی است که طعم پیاز موجود در آن مناسب باشد. طرز تهیه کباب کوبیده را در اینجا بخوانید.
زمان آماده سازی1 ساعت 30 دقیقه
زمان پخت30 دقیقه
زمان کل2 ساعت
تعداد: 1 نفر

مواد لازم

 • 200 گرم گوشت گوسفندی چرخ کرده
 • 40 گرم پیاز چرخ کرده
 • زعفران آسیاب شده
 • نمک

دستور العمل‌

 • در کل برای تهیه کباب کوبیده، 20 درصد پیاز و 80 درصد گوشت لازم است.
 • ابتدا گوشت گوسفندی را با چرخ دنده درشت، سپس چرخ دنده ریز چرخ می‌کنیم.
 • سپس پیاز را چرخ می‌کنیم و همراه با نمک و گوشت به مدت نیم ساعت ورز می‌دهیم.
 • به هر سیخ کباب، کمی زعفران اضافه می‌کنیم.
 • سپس گوشت‌های آماده شده را به سیخ کشیده و روی شعله کباب پز قرار می‌دهیم.
 • هر چند ثانیه سیخ‌ها را می‌چرخانیم تا کاملا بپزند.
 • سیخ‌های کباب را همراه با گوجه کبابی، ریحان، پیاز و سیب زمینی سرخ کرده تزیین کرده و سرو کنید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

2 Comments

 1. 5 stars
  من عاشق کباب کوبیده هستم.
  تا امروز چند باری خودم کباب درست کردم که اتفاقا یکبار ان خوب شده بود.
  امروز میخوام دوباره با دستوری که شما اینجا آموزش می دهید. کباب را درست کنم.
  ممنونم از سایت خوبتون
  من هر روز ساعت ها در این وب سایت مطلب می خوانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *