بیوگرافی جیک جیلنهال

جیک جیلنهال

اگر آخرین فیلم مرد عنکبوتی، «مرد عنکبوتی: دور از خانه» را دیده باشید حتماً عاشق بازی زیبای جیک جیلنهال شدید. او نه تنها در این فیلم بلکه در بسیاری دیگر از معروف‌ترین اثرهای سینمایی هالیوود خوش درخشیده است که از جمله آن‌ها می‌توان به شاهزاده پارسی هم اشاره کرد. با هم در جیمیتو خواهیم بود تا نگاهی دقیق به زندگی این بازیگر داشته باشیم.

 

جیک جیلنهال

جیکوب بنجامین جیک جیلنهال (Jacob Benjamin “Jake” Gyllenhaa) متولد ۱۹ دسامبر ۱۹۸۰ و شهر لس انجلس است. او که اکنون به عنوان هنرپیشه در سینمای هالیوود مشغول به کار است، پسر کارگردان مشهور استیون جیلنهال و همچنین فرزند ناومی فومر، نمایشنامه‌نویس معروف است. همان‌طور که ملاحظه کردید این بازیگر خانواده‌ای هنرمند داشت و نباید تعجب کنید که از ده‌سالگی به بازیگر روی آورده باشد.

اولین بازی حرفه‌ای او مربوط به فیلم «آسمان اکتبر» است که در سال ۱۹۹۹ نمایش داده شد و از آن سال به بعد در نقش‌های متفاوتی بازی کرده است. از جمله نقش‌های جیک جیلنهال، بازی در دانی دارکو به عنوان یک جوان روان‌پریش و همچنین «روز پس از فردا» می‌توان اشاره کرد.

از جمله موفقیت‌های او می وان به کسب نامزدی دریافت جایزه اسکار به عنوان بهترین بازیگر مکمل نقش مرد از آکادمی علوم و هنر تصاویر متحرک برای بازی در نقش جیک تویست اشاره کرد. جیک نه تنها در سینما بلکه زندگی شخصی نیز موفقیت متعددی به دست آورده است.

 

زندگی سینمایی جیک جیلنهال

جیک عضو خانواده‌ای هنرمند در سال ۱۹۹۱ با فیلم «حقه‌بازان شهر» وارد دنیای سینما شد تا این مسیر را برای رسیدن به جایگاه کنونی طی کند. اما اگر بخواهیم اولین نقش‌آفرینی حرفه‌ای جیک را معرفی کنیم باید به فیلم «اسمان اکتبر» اشاره کنیم. بعد از این فیلم با بازی در نقش اصلی فیلم «دانی دارکو» نامزد دریافت جایزه Independent Spirit Award به عنوان بهترین بازیگر مرد شد.

او در دانی دارکو نقش نوجوانی که دارای مشکلات روانی به خوبی ظاهر شد. در این فیلم خواهر جیک نیز حضور داشت. دیگر اثر سینمایی بر اساس تاریخچه کاری جیک، فیلم «دختر خوب» در سال ۲۰۰۲ و بعد از آن «روز بعد از فردا» (۲۰۰۴) است. در روز بعد از فردا جیک نقش جوانی را داشت که به واسطه داشتن نیروی خارق العاده توانسته بود جو زمین و شرایط آب و هوایی را تغییر دهد. شاید برای شما دیدن جیک جوان در این فیلم جذاب باشد.

میان سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ چندین فیلم دیگر با بازی جیک جیلنهال روی پرده نقره‌ای با عناوین پسر حبابی، بزرگراه، مسیر مهتابی و ابی خواننده رفت که مورد استقبال بینندگان قرار گرفت. با این وجود گویا هنوز جیک نتوانسته بود که بازی واقعی خود را نشان همگان دهد.

پس از فیلم «پس‌فردا» جیک در کوهستان بروکبک سال ۲۰۰۵ حضور پیدا کرد. در همین سال او سه فیلم دیگر با عناوین کله گنده، جارهد و همچنین گواه را بازی کرد. به واسطه بازی خوب و تأثیرگذار او در فیلم کوهستان بروکبک، موفق شد تا تحسین منتقدان را به دست آورد. همچنین جایزه بهترین بازیگر مکمل نقش مرد بفتا در همان سال به جیک اعطا شد.

 

شکوفایی جیک جیلنهال

موقعیت‌های استثنایی همیشه در انتظار جیک بودند از بازی به عنوان نقش اسپایدرمن ۲ که در نهایت منجر به بازی در فیلم پس فردا شد تا همبازی شدن با جنیفر انیستون در فیلم دختر خوب همگی سکوی پرتاب بزرگی برای او بودند. اولین بازی تئاتری که از جیک جیلنهال می‌توانید در اینترنت پیدا کنید مربوط به بازی در ابی خواننده است. به گفته خودش، هر بازیگری نیاز به حضور در روی صحنه تئاتر دارد و این فرصت به او درس‌های زیادی آموخت. این بازی شکوفایی جیلنهال در دنیای تئاتر را نیز به همراه داشت به طوری که در طول یک هفته اجرای این تئاتر در لندن جوایز زیادی به او اختصاص داده شد.

«برهان» فیلمی با حضور جیک جیلنهال و نقش‌آفرینی ستاره بازیگری آنتونی هاپکینز بود. جیک در این فیلم نقش دانشجوی رشته ریاضی را بازی می‌کرد که تلاش می‌کرد برهان خود در حل مسئله‌ای جهانی را منتشر و معرفی کند که در این راه با مشکلات زیادی مواجه شد.

«جارهد» در سال ۲۰۰۵ کارنامه هنری جیک را درخشان‌تر کرد. او بازی در این نقش روی دیگری از چهره خود به عنوان بازیگر خشمگین و عصبی را نشان داد. بازی درخشان او باعث شد تا برای بازی در نقش بتمن معرفی شود که با بد اقبالی تمام این نقش به کریستین بل رسید.

جیک جیلنهال

کوهستان بروکبک اثر متفاوت

کوهستان بروکبک روایت متفاوتی از عشق است که در این فیلم بازیگر و خواننده مرحوم هیث لجر نیز حضور داشت. عشق روایت شده در این فیلم با بازی جیک روایتی در سال ۱۹۶۳ را نشان می‌دهد که تا سال ۱۹۸۳ ادامه داشت و در نهایت با مرگ شخصیت جیک جیلنهال به پایان می‌رسد. این فیلم عناوین متفاوت زیادی دارد. آنچه مهم است بازی زیبا و جلب نظر منتقدان سرسخت سینمایی بود.

این فیلم توانست جوایز زیادی همانند شیر طلایی، جشنواره ونیز همچنین چهار جایزه گلدن گلوب، چهار جایزه اسکار و در نهایت بفتا را تصاحب کند. در این میان باید اشاره کرد که جیک جیلنهال نیز به عنوان نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل اسکار معرفی شد که در نهایت جایزه به هنرمند مشهور جرج کلونی رسید.

درخشش جیک جیلنهال در کوهستان بروکبک را می‌توان با تصاحب جایزه برترین بازیگر مکمل بفتا به پایان برد. البته او به همراه هیث لجر در سال ۲۰۰۶ نیز توانستد در مراسم جوایز ام تی، روی صحنه برای گرفتن جایزه بروند.

با وجود اینکه بیشتر بازیگران از شیوه کارگردانی آنگ لی به عنوان کارگردان کوهستان بروکبک انتقاد می‌کردند اما جیک او را به خاطر رفتارهایش ستایش می‌کرد. جیک می‌گفت که او صبر و تحمل زیادی در اداره بازیگران دارد و عموماً همه آن‌ها را برای رسیدن به موفقیت تشویق می‌کرد.

پس از بازی در فیلم کوهستان بروکبک، بیشتر مردم در مورد گرایش‌های جنسی جیلنهال دچار دوگانگی شدند. این در حالی بود که جیک در مصاحبه‌های متعددی اعلام کرد که باور پذیر بودن بازی او نشان از این دارد که می‌تواند نقش‌های بهتری بازی کند و نگران عناوین و القاب نیست.

 

فیلم‌های دیگر جیک جیلنهال

نقش‌آفرینی متفاوت جیک جیلنهال به عنوان گوینده انیمیشن «مردی که بین برج ها راه می‌رفت» در سال ۲۰۰۵ نیز تجربه متفاوتی برای او به حساب می‌آید. جیک با کارگردان‌های مشهور دنیای فیلم‌سازی همانند دیوید فینچر نیز همکاری داشته است. او فیلم زودیاک را در سال ۲۰۰۷ که بر اساس داستان واقعی توسط این کارگردان فیلم‌برداری شد را بازی کرد. این فیلم روایت داستانی از معمای پلیسی حل نشده است و برای کسانی که علاقه زیادی به فیلم‌های جنایی دارد جذاب است.

در کارنامه حرفه‌ای جیک جیلنهال طی سال ۲۰۰۷، بازی در فیلم استرداد به چشم می‌خورد. او در فیلم همراه ریس ویترسپون بازی می‌کرد. سال ۲۰۰۹ با توبی مگوایر وارد بازی در فیلم «برادران» شدد. از دیگر بازیگران همراه او در فیلم‌های مشهور، باید به جسیکا بیل اشاره کرد که در فیلم «میخ زدن» با او هم بازی شده بود.

 

شاهزاده پارسی جیک جیلنهال

سال ۲۰۱۰ بود که او برای بازی در نقش شاهزاده پارسی طی فیلمی با همین عنوان انتخاب شد. بعد از بازی در این نقش فیلم دیگری در همین سال به نام عشق و داروهای دیگر به او پیشنهاد شد. یک سال بعد کد منبع را بازی کرد. در همین سال آخرین گشت را در کارنامه خود ثبت کرد.

سال ۲۰۱۳ بود که تریلری از فیلم زندانیان با نقش‌آفرینی جیک جیلنهال در اینترنت منتشر شد. دشمن فیلم دیگر او در همین سال بود. یک سال بعد با «شبگرد» به دنیای بازیگری بازگشت. «چپ دست» اثر دیگر سینمایی بود که جیک را به روی صحنه کشید. در اواخر ۲۰۱۵ فیلم «عشق تصادفی» با حضور او فیلم‌برداری و اکران شد.

سال ۲۰۱۵ برای او با بازی در فیلم‌های «حیوانات شب‌زی، «اورست» و «تخریب» به پایان رسید. یک سال از حضور در سینماهای هالیوود دور بود تا اینکه دوباره در سال ۲۰۱۷، فیلم «حیات» از او نمایش داده شد. اگر به تازگی شروع به فیلم دیدن کرده باشید فیلم «حیات» از جیک را مسلماً دیده‌اید.

از آخرین نقش‌آفرینی‌های جیک جیلنهال می‌توان به «حیوانات وحشی» و «مرد عنکبوتی: دور از خانه» باید اشاره کرد که اگر ندیده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در لیست فیلم‌هایی که باید ببینید، این دو عنوان را نیز جای دهید.

جیک جیلنهال

زندگی شخصی جیک جیلنهال

جیک دومین فرزند خانواده هنرمند جیلنهال ها بود. قبل از او خواهرش نیز پا به زمین بازیگری گذاشته بود و بارها با برادر خود هم بازی شده بود. جیک برای اولین بار همان‌طور که اشاره کردیم در ۱۱ سالگی فیلم «حقه‌بازان شهر» بازیگری را شروع کرد. سپس پدرش به او زمینه حضور در فیلم‌های دیگر را داد تا فرزندش برای حضور در فیلم‌های بزرگ‌تر آماده شود.

جیک اجداد متنوعی داد با این وجود همیشه خود را به عنوان یهودی معرفی می‌کند. در سن ۱۳ سالگی همانند گیر یهودی‌ها در مراسم جشن تکلیف بر میتصوا و بت میتصوا حضور داشت و می‌توان گفت که یک یهودی است. رفتار جالب پدر و مادر جیک در این بود که با وجود توانایی شرکت دادن فرزندشان در کلیسای افراد تملک او را در کلیسای فقرا به این مراسم دعوت کردند تا قدر داشته‌های خود را بداند.

کودکی جیک برخلاف تصور شما همراه با سختی‌های زیادی بود به طوری که بارها در مصاحبه‌های خود عنوان کرده است بخش بزرگی از دوران نوجوانی خود را برای به دست آوردن پول اندکی به کار در رستوران‌ها مجبور می‌شد. علاوه بر رستوران ساحل محل کار دیگر او بود.

پس از دوران مدرسه او وارد دانشگاه کلمبیا شد. همه اعضای خانواده جیلنهال تحصیلات عالی داشتند و جیک نیز باید همانند آن‌ها در دانشگاهی که همه اعضا خانواده در آن تحصیل کرده بودند، درس می‌خواند. اما جیک رویه متفاوتی را پیش گرفت و یک سال پس از ورود به دانشگاه از آن انصراف داد.

او بر این تصمیم خود مصمم بود و بعد از دانشگاه وارد دنیای پررنگ هالیوود برای موفقیت در بازیگری شد.

 

جیک جیلنهال جوان

اولین پیشنهاد وسوسه کننده به او که می‌توان دلیل کنار گذاشتن تحصیلش هم شد، آسمان اکتبر بود. او نقش جوانی را در این فیلم بازی کرد که برای ساختن راکت برای پرواز کردن به آسمان‌ها دست به هر کاری می‌زد. بعد از اسمان اکتبر بود که فیلم دانی دارکو پیش پایش قرار گرفت و توانست با خواهر خود در این فیلم هم بازی شود. این فیلم در دوران اکران خود به شکل سینمایی موفقیت زیادی به دست نیاورد اما به شکل نمایش خانگی برای مخاطبان جذابیت زیادی داشت.

ناامیدی بعد از این فیلم به سراغ جیک جیلنهال جوان آمده بود. اما همه چیز به یک‌باره با بازی در فیلم «پس فردا» دوباره جان گرفت. موفقیت نیم میلیارد دلاری در فروش این فیلم موفقیت اندکی نبود که جیک آن را نادیده بگیرد. بلکه بر آتش انگیزه او بیشتر افزود.

 

حواشی جذاب زندگی جیک جیلنهال

پس از کوهستان بروکبک جنجال زیادی برای جیک برپا شد. اما رابطه او با کریستین دانست که به وسیله خواهرش با او آشنا شده بود همچنین جئی لوئیس همه معادلات را به هم ریخت. در طول سال‌های اخیر اخبار زیادی در مورد رابطه صمیمی او با همبازی‌های خودش در فیلم‌های متفاوت منتشر شده است.

جذاب‌ترین این اخبار مربوط به سال ۲۰۰۷ است که در رسانه‌ها اعلام شد جیک با ریس ویترسپون هم بازی‌اش در فیلم استرداد ازدواج کرده است. چندی بعد جیک و ریس هر دو این خبر را تکذیب و اعلام کردند که این دو با هم هیچ رابطه عاشقانه‌ای ندارند. سپس شایعه‌ها در مورد رابطه جیک با ناتالی پورتمن داغ شد. این خبر هنوز رد یا تائید نشده است اما هر چه بود، جیک و ناتالی با هم سر یک سفره نمی‌توانستند غذا بخورند چرا که ناتالی عاشق گیاهخواری و جیک یک گوشت‌خوار است.

وجود رابطه جذاب جیک با همبازی‌های خودش در طول بازیگری همیشه حاشیه‌های زیادی برای او می‌سازند از جمله در سال ۲۰۱۰ خبری در مورد ارتباطش با آن هاتاوی منتشر شد که دوباره جیک آن را تکذیب کرد. حتی در سال ۲۰۱۰ او به همراه تیلور سویفت نیز دیده شد. هر چند این مرد جذاب برای سه ماه نتوانست رابطه‌اش را حفظ کند.

رابطه‌های جیک پایان ندارد و همچنان اخبار زیادی از او وجود دارد که مشهورترین مورد آن به سال ۲۰۱۳ و امیلی دیدوناتو بازمی‌گردد. السیا میلر انتخاب دیگر جیک بود که بتواند شریک زندگی خود را انتخاب کند که همچنان ناموفق بود. آلسیا نمی‌توانست نبود جیک را در خانه به واسطه پروازهای زیادش برای بازی در فیلم‌ها تحمل کند.

 

جیک و مارگو

داستان زیادی با عکس منتشر شده از انگشتر مارگو رابی بعد از فیلم جوخه خودکشی به پا خواست که همگی دلیلی برای ازدواج او با جیک جیلنهال بود. اما زیاد خوشحال نباشید چرا که جیک و مارگو هر دو این خبر را نفی کردند به طوری که مارگو اعلام کرد همسر آینده او از بازیگران خواهد بود. در میان خبرهای داغ رابطه مارگو و جیک بود که عکس‌هایی از جیک و دوست دختر قدیمی او گرتا کاروسو هم منتشر شد! این بود که کلافه سر در گم رابطه‌های جیک برای همگان گیج کننده باقی مانده است.

 

سیاست و جیلنهال

او حامی دموکرات‌های آمریکایی و مخصوصاً جان کری بود و همیشه از شرکت مردم در انتخاب‌ها حمایت می‌کند. او خود را یک شخصیت سیاسی اعلام می‌کند و از هر راهی برای دعوت مردم به رأی دادن استفاده می‌کند. او در گفتگوی جنجالی می‌گوید که دوران بدی شده است، بازیگران سیاستمدار و سیاستمداران بازیگر شدند. همچنین او علاوه بر سیاست علاقه زیادی به محیط زیست دارد و طرفدار استفاده از زباله‌های بازیافتی است.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *