آیا کاهو برای لاغری موثر است؟

کاهو برای لاغری

اگر به فکر لاغری و گرفتن رژیم باشید، اولین سبزی که به فکر آن خواهید افتاد کاهوست. بسیاری از این سبزی برای تهیه انواع سالاد استفاده می‌کنند تا به اندام ایده‌آل خود برسند. اما سوالی که اینجا مطرح است این است که آیا کاهو برای لاغری موثر است؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخی جامع بدهیم با جیمیتو همراه ما باشید.

 

کمک به کاهش دریافت کالری

برای کاهش وزن باید کالری کمتری مصرف کنید و کاهو برای کمک به شما در انجام این کار موثر است زیرا کالری آن بسیار کم است. یک فنجان کاهو رومین حاوی ۸ کالری و یک فنجان کاهو برگ سبز حاوی ۵ کالری است. کاهو می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک کند زیرا به شما امکان می‌دهد وعده های غذایی حجیم  اما کم کالری داشته باشید. از این سبزی خوشمزه می‌توانید برای تهیه انواع سالاد استفاده کنید و یا با اضافه کردن آن به انواع ساندویچ از کالری دریافتی خود بکاهید.

 

افزایش احساس سیری در فرد

رژیم لاغری می‌تواند احساس گرسنگی در شما ایجاد کند، اما می‌توانید با انتخاب غذاهایی که تعداد کالری آن‌ها کم است اما دارای فیبر و آب هستند احساس گرسنگی را در خود کاهش دهید. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها پیشنهاد می‌کنند که برای سرکوب گرسنگی و محدود کردن کالری، بر مواد غذایی غنی از آب و فیبر بالا تمرکز کنید. آب ۹۵ درصد از وزن کاهو را تشکیل می‌دهد و هر فنجان کاهو رومین ۱ گرم فیبر غذایی را تامین می‌کند. آب و فیبر هر دو باعث می‌شوند که کاهو برای لاغری موثر واقع شود.

 

جایگزین مواد غذایی پر کالری

با جایگزین کردن غذاهای پر کالری با کاهو، کل کالری دریافتی خود را کاهش خواهید داد. به عنوان مثال از یک برگ کاهو بزرگ برای ساندیوچ کردن سینه مرغ استفاده کنید تا با این روش از نان (کربوهیدرات) کمتری استفاده کنید. از برگ‌های کاهو برای تهیه بسیاری از غذاها می‌توان استفاده کرد، البته به شرطی که کمی خلاق باشید و تنوع در برنامه غذایی‌تان ایجاد کنید.

 

بهترین ترکیب با مواد کم کالری

خود کاهو کالری و کربوهیدرات کمی دارد اما همه غذاهای حاوی کاهو برای کاهش وزن مناسب نیستند. اما باید توجه داشته باشید که با سالاد کاهو با گوجه فرنگی، خیار و سینه مرغ بسیار کم کالری است و برای لاغری موثر است. اما اضافه کردن بیکن، سس مایونز و … می‌تواند میزان کالری غذا را چند صد کالری افزایش دهد. بنابراین اگر کاهو را با سایر سبزیجات و منابع پروتئین بدون چربی مصرف کنید، برای کاهش وزن بسیار مفید است.

 

نتیجه گیری

کاهو با برگ تیره را انتخاب کنید، زیرا این نوع کاهوها ویتامین و مواد معدنی بالاتری دارند. برای ایجاد تنوع در برنامه غذایی بهتر است از سبزیجات دیگر برای تهیه انواع سالاد و مواد غذایی استفاده کنید. در آخر باید بگوییم که کاهو برای لاغری موثر است اما به تنهایی و بدون رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام تمرینات ورزشی اثربخشی بسیار اندکی خواهد داشت.

 

منبع: livestrong

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *