بهترین درمان تپش قلب چیست؟

درمان تپش قلب

به جز مواردی که عشق باعث تپش قلب شما و تغییر ضربان آن می‌شود، در باقی موارد علت تپش قلب می‌تواند یک زنگ هشدار برای شما باشد. امروز در جیمیتو با شما خواهیم بود تا علت تپش را با هم بررسی کنیم و بدانیم آیا هر تپش به منزله مشکل سلامتی حاد است یا نه. همراه ما باشید.

اما قبل از شروع خواندن مقاله به شما می‌گوییم که آنچه در ادامه خواهید خواند فقط به منظور آموزش و همچنین افزایش اطلاعات عمومی شما گرداوری شده است.

 

تپش قلب و اهمیت آن

تپش قلب برای هر کس ممکن است اتفاق بیفتد. شاید سر کار متوجه شوید که تپش دارید و به‌ناچار چند ساعت مرخصی بگیرید، اما وقتی به خانه برگشتید علت تپش قلب خودتان را با دیدن لیوان قهوه روی میز صبحانه متوجه می‌شوید.

اما گاهی تپش به این سادگی قابل توجیه نیست و لازم است که به پزشک مراجعه کنید. برای اینکه بتوانید تشخیص درستی میان علت تپش قلب در شرایط مختلف داشته باشید دانستن نکاتی در مورد آن و همچنین علل تپش لازم و ضروری است.

ساختار قلب به مانند یک تلمبه عضلانی است که خون را از قسمت‌های مختلف به درون خود می‌کشد و آن را به سمت کلیه‌ها برای گرفتن اکسیژن جاری می‌کند. بر اساس آمار و ارقام قلب شما در طول عمرتان نزدیک به ۳۰۰ میلیون لیتر خون پمپاژ می‌کند.

تپش را می‌توان به حالتی گفت که در آن، فرد به صورت کاملاً مشهود ضربان قلب خود را احساس می‌کند. این حالت در واقع نیاز به بررسی بیشتری و کشف علت تپش قلب دارد.

تپش ممکن است همراه با علائمی به مانند درد در قفسه سینه، غش، تنگی نفس و سرگیجه باشد که در این مواقع لازم است سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در بیشتر موارد علت تپش قلب تغییر رفتار روزمره یا احساسی است.

مهم‌ترین ابزارهایی که پزشکان برای کشف علت تپش از آن استفاده می‌کنند الکتروکاردیوگرام ECG، هولتر مانیتورینگ و اکوکاردیوگرام است.

 

محرک تپش قلب چیست؟

تا اینجای کار متوجه شدید که تپش قلب می‌تواند به عوامل گوناگونی بستگی داشته باشد و یک عامل تنها دلیل بروز آن نیست. در این قسمت برخی از مهم‌ترین عوامل تپش را به صورت یکجا برای شما لیست کردیم تا بتوانید در میان این رفتارها علت تپش خودتان را کشف کنید. این علت‌ها بدون هیچ بررسی روی مهم یا غیر مهم بودن عوامل لیست شده‌اند و تشخیص میزان اهمیت آن با پزشک شما است.

 • استرس اصلی‌ترین علت تپش قلب
 • کم‌آبی
 • کمبود پتاسیم
 • قند خون پایین
 • کافئین زیاد، مصرف الکل
 • مصرف نیکوتین زیاد
 • ورزش‌های هوازی
 • ایستادن در هوای گرم
 • بلع غذا
 • تب شدید
 • افتادگی دریچه میترال
 • کم‌خونی
 • ناهماهنگی تیروئیدی
 • بارداری
 • یائسگی
 • مشکلات گوارشی
 • مصرف داروهای افزایش دهنده ضربان قلب همانند آمفتامین‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها، هورمون‌های بدن‌سازی
 • رژیم‌های غذایی

 

چه زمان باید نگران تپش قلـب شد؟

قلب شما در روز ۱۰۰ هزار بار می‌تپد. کارکرد آرام و بی‌صدای قلب باعث می‌شود که تنها کوچک‌ترین تغییر در ضربان برای شما کاملاً قابل احساس و ملموس شود. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم اگر تغییر ریتم ضربان قلب شما به گونه‌ای باشد که علائم جانبی مانند سرگیجه و غش در شما حادث شد، بایست علت تپش را جویا شوید.

این که شما دقیقاً بدانید که رفتاری باعث تپش شما شده است، کار سختی است. در برخی موارد مشکلات سلامتی مانند گرفتگی عروق لبی، بیماری‌های دریچه قلب، فشارخون، کم‌خونی و همچنین بیماری‌های ریوی در کنار دیگر امراض همانند دیابت، پرکاری یا کم کاری تیروئید، تغییرات دوره‌ای هورمونی می‌تواند علت تپش باشد.

از دیگر موارد علت تپش قلـب می‌توان به تغییر در مواد غذایی و به دنبال آن تغییر در املاح خون اشاره کرد. با خوردن غذاهایی که دارای سدیم، کلسیم و همچنین کافئین هستند، هر کسی حتی با قلب سالم دچار تپش خواهد شد.

با این وجود هنوز تپش بدون هیچ عارضه و تغییر مواد معدنی در خون هم اتفاق می‌افتد. بیشتر ورزشکاران به صورت ناگهانی تپش قلب ضعیف را تجربه می‌کنند. قلب بر اساس فرمان مغز در هنگام انجام فعالیت‌های بدنی شروع به افزایش تپش و پمپاژ خون بیشتر به سمت عضلات بدن می‌کند.

درمان تپش قلب

آیا تپش قلب در زنان مرسوم‌تر است؟

اگر به جملاتی که پزشکان در مورد تپش و علت تپش استفاده می‌کنند دقت کرده باشید دو واژه «برادی کاردی» و «تاکی کاردی» را پارها شنیده‌اید. برادی کاردی به کاهش تپش قلب از ۶۰ عدد در دقیقه گفته می‌شود در حالی که تاکی کاردی مربوط به تپش قلـب بالای ۱۰۰ ضربه است.

به صورت عمومی مطالعاتی بر روی قلب زنان و مردان انجام شده است که نشان می‌دهد در حالت‌های یکسان تپش قلـب زنان و مردان یکی است اما فاکتور مهمی در زنان و دختران وجود دارد که علت تپش قلـب بیشتر در زنان است.

تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی و همچنین یائسگی از جمله مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شود عموم زنان بیشتر از مردان دچار تپش شوند.

 

تپش قلب در بارداری طبیعی است؟

تپش قلب یا آریتمی در دوران بارداری کاملاً شایع است. به طور طبیعی در میان مادران باردار، افزایش بیست درصدی ضربان قلب دیده می‌شود. اما برای اینکه خیال شما از سلامت نوزاد و مادر راحت شود، توصیه شده است که پزشک متخصص علت ضربان قلب را مشخص کند.

کودکان تازه به دنیا آمده نیز دچار تپش می‌شوند. علت تپش کودکان نیاز به بررسی دارد چرا که یک از صد کودک دارای تپش قلـب می‌تواند مبتلا به بیماری قلبی، وراثتی و همچنین ناهنجاری‌های داخلی باشد.

 

تپش قلـب در نوجوانان جدی است؟

بررسی علت تپش در نوجوانان به واسطه ورود آن‌ها به مدرسه و اضافه شدن وظایف و استرس کار سختی است اما پزشکان با بررسی‌های دوره‌ای می‌توانند به سادگی علت تپش را کشف و برای آن درمان لحاظ کنند. اگر احساس می‌کنید که کودک شما در حالت آرامش نیز دچار تپش است، سریعاً او را به پزشک متخصص معرفی کنید.

در مورد کودکان با تپش انجام حرکات مشترک با دیگر هم سن و سال‌ها می‌تواند خطرناک باشد. برای مثال فعالیت‌های شدید ورزشی برای کودکانی که دچار اریتمی هستند خطر سکته قلبی و مغزی را به شدت افزایش می‌دهد.

 

آیا هر تپش قلبی خطرناک است؟

این سؤال تکراری است اما نیاز دیدم که پاسخ واضح‌تری به آن بدهیم. تپش یک بیماری است و برداشت غلط بیماران از آن باعث کج فهمی های زیادی شده است. می‌توان گفت که تپش قلـب احساس هر بیمار به ضربان قلب خود است. در برخی موارد به واسطه خوردن مواد غذایی، استرس زیاد و گاهی بیماری‌های دیگر مانند کم‌خونی، ضربان قلب از حالت عادی خود خارج می‌شود. این تغییرات تپش قلب نیست.

همچنین بیماری‌های دیگری مانند مشکلات تیروئیدی و دریچه قلب هم باعث تپش می‌شود. تپش قلبی را باید جدی گرفت که در آن قسمتی از قلب به صورت ناآگاهانه شروع به ضربان های غیرعادی کند. علت تپش در این حالت می‌تواند خطرناک و جدی باشد. که در ادامه منجر ممکن است منجر به ایست قلبی شود.

از خودتان سؤالاتی مشابه پزشک بپرسید:

 • چه مدت است که تپش قلب دارم؟
 • آیا تپش به‌یک‌باره بود یا کم کم شروع شد؟
 • آیا تپش قلب منظم است؟
 • انجام کدام کار یا ترک کردن کدام رفتار باعث کاهش تپش می‌شود؟
 • آیا دردی در جاهای دیگر بدن احساس می‌کنم؟

با پاسخ دادن به این سؤالات متوجه خواهید شد که آیا تپش قلبتان خطرناک است یا نه.

 

تشخیص پزشکی علت تپش قلب

برای بررسی خطرناک بودن یا نبودن تپش قلب باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر ضربان قلب شما در اثر دویدن، مصرف کافئین، اضطراب و عوامل مشهور دیگر برای تپش قلب دچار نوسان می‌شود، می‌توانیم به طور قطع اعلام کنیم شما دچار تپش نیستید.

اما اگر تپش شما در این حالت‌ها به همراه علائم دیگری به مانند کاهش فشارخون، سرگیجه و صرع باشد لازم است که پزشک خودتان را در جریان قرار دهید. بهترین کاری که پزشک برای شما در این حالت می‌تواند انجام دهد استفاده از دستگاه نوار قلب است.

پزشک با بررسی نوار قلب متوجه خواهد شد که دقیقاً مشکل از فعالیت شما بوده است یا دچار تپش قلب هستید. اگر تپش شما به صورت روزانه و ساعت‌های غیرعادی است، استفاده از دستگاه هولتر مانیتورینگ توسط پزشک توصیه خواهد شد. این دستگاه ضربان قلب شما را در ۲۴ ساعت ثبت و به پزشک گزارش می‌کند تا او از وضعیت قلب شما آگاه شود.

شما در ثبت نتایج دخالت دارید و باید زمان‌هایی که قلبتان شروع به افزایش یا کاهش تپش می‌کند گزارش کنید.

 

داروهای درمان تپش قلـب

برخی از داروهای رایج در درمان تپش قلب به شرح زیر هستند:

نام بردن از این داروها به منزله خرید کردن و استفاده خودسرانه از آن‌ها نیست.

 

درمان‌های خانگی تپش قلب

اگر تپش در شما به واسطه انجام فعالیت‌های ورزشی، خوردن مواد غذایی و همچنین تغییرات خلق و خونی به وجود می‌آید و علائم جانبی دیگری به مانند غش کردن، تنگی نفس، درد در ناحیه قفسه سینه ندارد، می‌توانید از درمان‌های خانگی برای کاهش تپش استفاده کنید. بهترین درمان‌های خانگی در ادامه برای شما لیست شدند.

 

خوردن آب سرد 

شاید باورتان نشود اما خوردن یک آب سرد می‌تواند به میزان زیادی تپش شما را کنترل کند. زمانی که آب سرد وارد مری شما می‌شود، مری فشار زیادی به قلب وارد می‌کند و ریتم آن را به حالت ابتدایی خود باز می‌گرداند. در مورد گرفتن دوش آب سرد کمی با احتیاط عمل کنید. تغییر ناگهانی در سیستم عصبی بدن شما ممکن است شک زیادی به قلب و تغییر ضربان ناگهانی آن وارد کند که در نهایت منجر به سکته قلبی می‌شود.

لذا اگر می‌خواهید از آب سرد برای کاهش دادن ضربان قلب خود استفاده کنید، بهتر است آب سرد را اندک اندک روی سر خود بریزید.

درمان تپش قلب

موز راه کاهش تپش قلب

گاهی اوقات علت تپش قلب می‌تواند نبود مواد معدنی و مغذی به مقدار کافی در سیستم عصبی باشد. قلب به عنوان یک ماهیچه با استفاده از ضربان های عصبی کار می‌کند و در صورتی که مقدار انتقال دهنده‌های عصبی کافی در آن نباشد، انتقال پیام‌های عصبی با مشکل مواجه می‌شود. از این رو خوردن مواد غذایی به مانند موز می‌تواند کمک خوبی برای افزایش الکترولیت خون از جمله پتاسیم آن باشد.

اگر می‌خواهید در طول عمر خودتان به تپش کمتری دچار شوید یا تپش را زودتر درمان کنید، خوردن یک موز را روزانه به شما توصیه می‌کنیم.

 

منیزیم بدن را تامین کنید

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم کمبود مواد الکترولیتی می‌تواند منجر به بروز تپش شود. منیزیم یکی دیگر از مواد الکترولیتی است که شما می‌توانید آن را با خوردن آجیل، اسفناج، میوه‌های خشک، تخم کدو، اووکادو، ماست کم‌چرب، شکلات تلخ و کینوآ تأمین کنید. اگر پزشک شما برای درمان تپش قلـب از مکمل‌های منیزیمی استفاده می‌کنید، هیچ وقت آن‌ها را فراموش نکنید.

 

تنفس عمیق مؤثر در کاهش تپش قلب

اگر حس می‌کنید که ضربان قلب شما به صورت غیرعادی بالا رفته است، چند نفس عمیق به روشی که در ادامه خواهید خواند بکشید تا زودتر ضربان قلب عادی داشته باشید. برای کاهش ضربان قلب توسط تنفس عمیق به این صورت عمل کنید:

 • چهار زانو روی زمین قرار بگیرید.
 • دهان خود را بسته نگه دارید و با بینی شروع به کشیدن نفس کنید به صورتی که ریه‌هایتان کاملاً پر شود.
 • حال هوا را به بیرون بفرستید.
 • این کار را برای چندین بار پشت سر هم انجام دهید و مطمئن باشید که تپش قلـب کمتر خواهد شد.

 

درمان عسل و لیمو 

اگر می‌خواهید صبح که از خواب بیدار می‌شوید ضربان قلب آرامی داشته باشید، توصیه می‌کنیم که از ترکیب لیمو و عسل قبل از خواب استفاده کنید. این ترکیب باعث بهبود آرامش روانی شما و همچنین کاهش تپش مخصوص در هنگام صبحگاه می‌شود.

 

دارچین کاهش دهنده تپش قلب

دارچین دارای مواد مغذی مانند سینامالدئید، اسید سینامیک، منگنز و پتاسیم است. علاوه بر این زمانی که دارچین را به صورت روزانه مصرف کنید، میزان سوختن چربی‌های مضر با کلسترول بالا افزایش پیدا می‌کند که خود عامل مهمی در کاهش تپش است. برای نتیجه گرفتن از دارچین، کافی است که آن را به صورت روزانه یک قاشق چای‌خوری درون یک لیوان آب گرم حل کنید و میل نمایید.

علاوه بر این ترکیب، یک قاشق چای‌خوری پودر دارچین را به همراه یک قاشق چای‌خوری عسل ترکیب کنید و روزی یک‌بار از آن بخورید.

 

یوگا انجام دهید

اگر بتوانید استرس روزانه‌ای که به شما وارد می‌شود را کاهش دهید، مسلماً در طول زندگی تپش کمتری هم تجربه خواهید کرد. از جمله بهترین روش‌های کاهش استرس در زندگی انجام دادن ورزش‌هایی به مانند یوگا و مراقبه است.

چند ساعت در روز را به یوگا اختصاص دهید تا باقی عمرتان را بدون استرس و تپش قلـب زندگی کنید.

 

گل زالزالک و تپش قلب

در صورتی که تپش شما به واسطه مشکلات سلامتی نباشد، می‌توانید از گل زالزالک برای کاهش تپش قلـب خودتان استفاده کنید. زالزالک تا کنون هیچ عارضه جانبی برای کسی نداشته است و می‌توانید آزادانه از آن استفاده کنید.

برای استفاده از پل زالزالک به عنوان کاهش دهنده تپش قلب، مقداری از گل آن را درون یک قوری بریزید و اجازه دهید که با دمای ولرم شروع به دم کشیدن کند. سپس دم کرده را سرد کنید و روزانه از این دم نوش میل کنید. اثرات دم کرده گل زالزالک بعد از حداقل یک هفته خود را نشان می‌دهد.

لذا در اینجا جا دارد که اشاره کنیم، درمان‌های خانگی به مانند قرص‌های تجویزی نیستند و هر کدام دارای بازه زمانی برای اثربخشی هستند.

 

قهوه نخورید

اگر تپش دارید یا حس کردید که مستعد آن هستید، از خوردن قهوه، نوشابه و همچنین نوشیدنی‌های دارای کافئین زیاد خودداری کنید. اگر حس کردید برای اولین بار نوشیدنی باعث شد که ضربان قلب شما افزایش یابد، در دفعات بعد از خوردن آن خودداری کنید یا بعد از مصرف آب بنوشید تا دفع آن سریع‌تر اتفاق بیفتد.

 

پیاده‌روی برای کاهش تپش قلب

قلب کسانی که مستعد تپش قلـب است، با ورزش قدرتمندتر می‌شود و از میزان تپش کاسته می‌شود. همچنین زمانی که شما دچار استرس شده باشید، با ورزش کردن مقدار هورمون‌های استرس ترشح شده در رگ‌ها کاهش پیدا می‌کند و به نسبت آن تپش کمتر می‌شود.

سعی کنید روزانه پیاده‌روی کنید، از دوچرخه‌های ثابت و همچنین تردمیل بهره بگیرید یا اینکه در هفته شنا کنید تا قلبتان رفته رفته قدرت بیشتری داشته باشد.

 

ماهی چرب

در رژیم غذایی خودتان تغییر ایجاد کنید تا مقدار تپش قلب‌هایتان کمتر شود. اگر بتوانید مصرف ماهی را در برنامه غذایی خودتان جای دهید، مطمئن باشید که حتی با وجود تپش باز هم دچار مشکلات سلامتی نخواهید شد. برای این کار، گوشت قرمز را به حداقل برسانید و جای آن گوشت ماهی چرب به مانند ماهی آزاد و ساردین را وارد کنید.

 

مانور والسالوا کاهش تپش قلب

یکی از بهترین روش‌های کاهش تپش قلـب مانور والسالوا است. در این مانور بینی خودتان را محکم می‌گیرید. دهان را می‌بندید، اجازه می‌دهید که ضربان قلب کمتر و کمتر شود، حال با رها کردن نفستان، فشار روی قلب را کاهش می‌دهید. این کار به مقدار زیادی می‌تواند تپش را کاهش دهد.

 

بخار اسطوخودوس

اگر تپش قلب شما را رها نمی‌کند و می‌دانید که سونای خشک برای شما مشکلی نخواهد داشت، توصیه می‌کنیم که از اسطوخودوس استفاده کنید تا سیستم عصبی شما آرام تر شود. این آرامش به احتمال زیاد خود را در قالب کاهش تپش نشان خواهد داد. همچنین می‌توانید دم نوش این گیاه جادویی را به جای چای در فواصل مشخص میل کنید.

 

سیر و کاهش تپش قلب

اگر دوست دارید که لخته خونی در رگ‌هایتان وجود نداشته باشد، فشارخونتان در حالت کاملاً نرمال باشد و کلسترول کمی هم داشته باشید باید دست به دامان سیر شوید. وجود هر یک از عواملی که به آن‌ها اشاره کردیم به نوعی مشکلات قلبی و در نتیجه تپش به دنبال دارد. هر روز یک سیر خام، یک قاشق زیتون و مقداری نمک بخورید.

 

جمع‌بندی

آنچه که مطالعه کردید بخشی از مطالبی بود که هر کسی باید در مورد تپش قلب و علت آن می‌دانست بود. درمان‌های خانگی برای تپش قلب مخصوص کسانی که در اثر انجام فعالیت‌های روزانه یا محرک‌های خاص دچار کاهش یا عموماً افزایش ضربان قلب می‌شوند، است.

 

اگر حس می‌کنید که قلب شما به صورت غیرعادی و در زمان‌های معمولی حین استراحت تپش‌های نامنظم، تند یا آهسته دارد و پس از آن احساس ناخوشایندی به شما دست می‌دهد، می‌بایست قبل از هر درمان خانگی به پزشک مراجعه کنید.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

1 Comment

 1. من مدتی پیش متوجه شدم که بعد از خوردن نوشابه های انرژی زا
  مثل هایپ دچار تپش قلب میشم، بعد از اینکه اونارو کنار گذاشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *