با خواص زنجبیل آشنا شوید

خواص زنجبیل

یکی از مهمترین خواص زنجبیل افزایش سوخت و ساز بدن و به طبع آن افزایش کاهش وزن و لاغری است. خاصیتی که بسیاری از ما به دنبال ان هستیم اما به جای استفاده از زنجبیل معمولا به سراغ داروی لاغری غیر مجاز و کم اثر می‌رویم. با جیمیتو همراه باشید تا با بهترین فواید زنجبیل آشنا شوید.

 

زنجبیل

زنجبیل یا زنجفیل نام گیاهی خوراکی و ادویه‌ای به همین نام است. تصور بر این هست که زنجبیلی که به صورت ادویه و خوراکی وجود دارد، قسمتی از ریشه گیاه است، در حالی که ساقه متورم شده گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعات متعددی بر روی زنجبیل انجام شده است که همگی از ضد سرطانی بودن آن حاکی است. مهم‌ترین سرطان‌هایی که با مصرف زنجبیل درصد احتمال بروز کمتری خواهند داشت سرطان روده و تخمدان است.

زنجبیل به عنوان گیاه در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. اولین بار در سده نخست میلادی جنبه پزشکی زنجبیل در میان مردم امریکا و اروپا مطرح و از آن به عنوان دارو استفاده شد. گیاه زنجبیل سابق بر استفاده دارویی به عنوان افزودنی به غذا مورد استفاده قرار می‌گرفت.

شاید کمتر کسی با طب آیورودا هندی آشنایی داشته باشد. این شاخه از طب هند ریشه در مصرف مواد غذایی خاص و دوری از برخی عناوین دیگر است. زنجبیل در این طب هندی جایگاه ویژه‌ای دارد. این گیاه علاوه بر داشتن خاصیت ضد باکتری و ضدویروسی، با افزایش سطح هورمون‌های آرامش‌بخش موجب تسکین اعصاب فرد مصرف کننده می‌شود. در غرب از زنجبیل به عنوان عاملی برای کاهش اثرات ناشی از مسافرت، تهوع و سرگیجه نیز استفاده شده است.

 

ارزش غذایی زنجبیل

در هر ۱۰۰ گرم از زنجبیل شما شاهد وجود:

 • انرژی ۴۹ کیلوکالری
 • چربی کل ۰٫۸ گرم
 • چربی اشباع ۰٫۲ گرم
 • چربی تک اشباع نشده ۰٫۲ گرم
 • چربی چند اشباع نشده ۰٫۲ گرم
 • کلسترول ۰
 • سدیم ۱۴ میلی‌گرم
 • پتاسیم ۴۱۵ میلی‌گرم
 • کربوهیدرات ۱۸ گرم
 • فیبر غذایی ۲ گرم
 • قند ۱٫۷ گرم
 • پروتئین ۱٫۸ گرم
 • ویتامین A 0 واحد
 • ویتامین ب ۱۲ ۰ واحد
 • ویتامین D 0 واحد
 • کلسیم ۱۲ میلی‌گرم
 • آهن ۰٫۶ میلی‌گرم
 • ویتامین ب ۶ ۰٫۲ میلی‌گرم
 • منیزیم ۴۳ میلی‌گرم

 

خواص زنجبیل

زنجبیل در ایران علاوه بر جنبه‌های خوراکی که دارد در طب سنتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد استفاده از زنجبیل و کاربرد آن در طب سنتی ایران بسیار زیاد است اما به طور خلاصه زنجبیل برای کاهش درد ناشی از جراحی‌ها، کاهش درد دندان، کمک کننده به هضم غذا، درمان سرماخوردگی، افزایش میل جنسی، درمان آرتریت و مشکلات گردش خون و همچنین در مواردی میگرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با خواص زنجبیل به صورت جزیی‌تر آشنا شوید.

خواص زنجبیل

کاهش استفراغ ناشی از درمان

در روش‌های درمانی برخی از بیماری‌ها، داروها به شدت تهوع‌آور هستند. از جمله بیماری‌های تحت درمان که مریض در آن مدام احساس بی‌قراری و تهوع دارد، کنترل دارویی ایدز است. بیماری در زمان استفاده از دارو به شدت دچار تهوع و استفراغ می‌شود. خوشبختانه مصرف زنجبیل نشان داده است که بیمار با دریافت مقادیر کافی از این ترکیب به شدت در برابر تهوع مقاوم می‌شود. لذا اگر شما به هنگام مصرف داروی خود دچار تهوع می‌شوید، با مشورت پزشک، از زنجبیل برای کنترل حالت تهوع خود استفاده کنید.

 

کاهش درد عادت ماهانه

مطالعات نشان داده است که مصرف پودر زنجبیل به مقدار ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم در ۳ تا ۴ روز اول بارداری، موجب می‌شود تا در دوران قاعدگی و تا پایان آن، درد ناشی از قاعدگی به میزان قابل توجهی کمتر شود. برای استفاده از زنجبیل به عنوان کاهش دهنده درد، می‌بایست با پزشک طب سنتی مشورت کنید. دوز زنجبیل برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. همچنین نوع زنجبیل در دوز مصرفی ممکن است تأثیرگذار باشد؛ اما اغلب زمان‌های مصرف، سه روز اول قاعدگی است. عصاره زنجبیل دارای ترکیبی است که همانند داروهای کاهنده درد شیمیایی عمل می‌کند.

 

کاهش حالت تهوع زنان باردار

خوردن زنجبیل به صورت دهانی و جویدن آن بر اساس تحقیقات انجام شده در زنان باردار نشان از کاهش حالت تهوع در ابتدای صبح شده است؛ اما بر اساس طبیعت بدن شما ممکن است این روش پاسخگو باشد یا اصلاً هیچ واکنش مناسبی نسبت به داروهای شیمیایی نداشته باشد. همچنین خوردن هر دارو و غذایی خارج از وعده‌های غذایی همیشگی در دوران بارداری می‌بایست تحت نظر پزشک صورت گیرد. قبل از مصرف خودسرانه زنجبیل در مورد عوارض آن بخوانید و بدانید. ما در ادامه مقاله مضرات زنجبیل را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

کنترل آرتروز 

تحقیقات نشان داده است که جویدن زنجبیل به صورت متداول و منظم، می‌تواند درد ناشی از آرتروز و همچنین پیشرفت‌ها را کاهش دهد. مطالعه‌ای که روی جامعه آماری کوچکی صورت گرفته است، نشان می‌دهد که جویدن زنجبیل می‌تواند خاصیت مشابه خاصیت داروی شیمیایی کاهش دهنده درد ایبوپروفن داشته باشد.

 

کاهش تهوع بعد از جراحی

همان‌طور که اشاره کردیم طب سنتی از زنجبیل برای کاهش حالت تهوع بعد از زنجبیل استفاده می‌کند. مطالعات بالینی نشان داده است که این تجویز چندان بی‌ربط نیز نیست. مصرف ۱ تا ۱٫۵ گرم زنجبیل یک ساعت قبل از عمل موجب می‌شود که بیمار تا ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی حالت تهوع کمتری احساس کند. مطالعه‌ای دیگر نشان داده است که مصرف زنجبیل در افراد تحت جراحی، ۳۸ درصد تهوع را کاهش داده است.

همچنین مالیدن روغن ۵ درصد زنجبیل به مچ دست بیماران در حین جراحی، ۸۰ درصد حالت استفراغ را در بیمار بعد از جراحی بهبود و کاهش داده است. با این وجود خوردن زنجبیل به صورت دهانی ممکن است هیچ نشانه‌ای از کاهش تهوع در ۳ تا ۶ ساعت بعد از عمل نداشته باشد. همچنین زمانی که زنجبیل به همراه دارو ضد تهوع خورده شود، اثر مضاعف نخواهد داشت. زنجبیل برای بیمارانی که احتمال بروز استفراغ بعد از جراحی را ندارند، خنثی و بی‌اثر است.

 

کاهش دهنده سرگیجه

به نظر می‌رسد که افرادی که به ناگاه دچار سرگیجه می‌شوند، می‌توانند به مانند حالت تهوع از زنجبیل برای بهبود شرایط خود استفاده کنند.البته قبل از استفاده از این گیاه بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و بعد اقدام به مصرف آن کنید. اما به هر حال این مورد نیز از خواص زنجبیل گزارش شده است که ما در اینجا به آن اشاره کردیم.

 

کمک دارو درمان سل

برخی از داروهای درمان کننده بیماری سل موجب آسیب رسیدن به کبد می‌شود. از این رو پزشکان به همراه این داور، داروهای دیگری برای کاهش اثرات تخریبی کبد تجویز می‌کنند. زنجبیل از جمله مواد غذایی طبیعی است که می‌تواند اثرات ناشی از داروهای درمان سل روی کبد را کاهش دهد. لذا اگر شما داروی سل مصرف می‌کنید و مشکل کبدی دارید با مشورت پزشک خود شروع به خوردن زنجبیل نمایید.

 

تهوع در شیمی‌درمانی

مطالعات انجام شده روی زنجبیل نشان داده که مصرف آن به همراه داروهای ضد تهوع در بیماران سرطانی به هنگام شیمی‌درمانی تأثیر چندانی در تأخیر وقوع تهوع و همچنین کاهش تعداد دفعات آن‌ها نداشته است. این تهوع در بیماران سرطانی یک روز بعد از شیمی‌درمانی اتفاق می‌افتد. اثربخشی زنجبیل برای کاهش حالت تهوع در درمان سرطان به‌واسطه انواع مواد مختلف دارویی ممکن است متفاوت باشد. برخی از تحقیقات نشان از بهبود علائم با مصرف زنجبیل هم‌زمان با مصرف دارو و برخی دیگر فقط زمانی که به همراه آن داروهای ضد تهوع خورده می‌شود، مؤثر بوده است.

 

مؤثر در دیابت

با وجود اینکه میزان مصرف زنجبیل در بیماران دیابتی به شدت در درمان و اثربخشی آن مؤثر هست اما نظر عمومی پزشکان بر مؤثر بودن آن در کاهش قند خون دیابتی‌ها بوده است. برای نتیجه گرفتن شما باید صبر و تحمل و همچنین دوز مصرفی بالایی از زنجبیل در طول برنامه معین داشته باشید. استفاده خودسر مسلماً پاسخ‌دهی مناسبی برای کاهش قند خون نخواهد داشت. توصیه ما به شما استفاده از نظر و برنامه‌ریزی یک پزشک طب سنتی است.

 

کاهش فشارخون

چای زنجبیل می‌تواند فشارخون را در بیماران دیابتی و همچنین بیمارانی که دارای فشارخون بالا هستند کاهش دهد. همچنین خوردن آن به صورت جویدنی نیز می‌تواند مؤثر باشد. البته از خوردن همزمان آن با داروهای کاهنده فشار خون جدا خودداری کنید. زیرا ممکن است دچار مشکل شوید. اما این خواص زنجبیل نیز تاکنون گزارش شده است.

 

کاهش خارش نیش حشرات

از جمله کاربردی‌ترین فواید زنجبیل و روغن آن، کاهش خارش ناشی از نیش حشرات است. البته ترکیبی از فلفل سیاه، عصاره آن به همراه زنجبیل با عنوان تریکاتو (Trikatu) باعث کاهش خارش ناشی از نیش پشه و حشرات خواهد شد. پس در سفر بعدی خود برای کاهش تهوع و خارش جای نیش حشرات از زنجبیل استفاده کنید.

 

سندرم روده تحریک‌پذیر

به نظر می‌رسد که مصرف زنجبیل به تنهایی هیچ اثر مثبتی روی کاهش و بهبود علائم سندرم روده تحریک‌پذیر ندارد. با این وجود بررسی‌ها نشان داده است که خوردن زنجبیل به همراه سایر مواد گیاهی می‌تواند اثرات و علائم ناشی از سندرم روده تحریک‌پذیر را کاهش دهد. هنوز مشخص نیست دلیل روشن این پدیده چیست.

 

کاهش خونریزی شدید قاعدگی

مطالعات و بررسی‌ها نشان داده است که مصرف زنجبیل در دختران نوجوان مقدار خونریزی را در دوران قاعدگی کاهش می‌دهد. سابق بر این اشاره کردیم که زنجبیل برای کاهش درد قاعدگی نیز مؤثر است. پس استفاده از آن را می‌توانید مدنظر قرا دهید البته باز هم تاکید می‌کنم با مشورت پزشک متخصص.

 

کاهش سردرد میگرنی

مطالعات نشان داده است که مصرف دارو میگرن به همراه زنجبیل دردهای ناشی از سردرد میگرنی را کاهش می‌دهد اما هنوز مشخص نشده است که این کاهش درد به علت مصرف هم‌زمان قرص است یا نه. هرگز از زنجبیل به صورت همزمان با قرص استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث بروز اختلال در سیستم ایمنی بدن شود.

 

درمان شوره سر

اگر برای درمان شوره سر به دنبال یک شامپوی ضد شوره هستید، می‌توانید زنجبیل، را جایگزین آن کنید. کافیست مقداری از این گیاه را رنده کرده و با آب مخلوط کنید، سپس آن را بر روی پوست سر اسپری کنید تا باعث از بین بردن قارچ کف سر شود. درمان شوره سر یکی از خواص زنجبیل است که باید ان را مدنظر قرار دهید.

 

افزایش رشد موی سر

شاید باورتان نشود، اما علاوه بر درمان شوره سر خاصیت دیگری نیز دارد و آن افزایش تحریک ریشه و پیاز مو برای رشد بیشتر است. علت آن نیز وجود مقادیر بالای آنتی اکسیدان در ریشه این گیاه است. اگر میزان رشد موی سر شما دچار اختلال است، این خواص زنجبیل را حتما جدی بگیرید. و با مشورت پزشک از آن استفاده کنید.

 

درمان سرما خوردگی

هرگاه دچار سرما خوردگی ویروسی شدید، یک لیوان چای و زنجبیل، را به همراه عسل طبیعی نوش جان کنید و معجزه آن را در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا خواهید دید. البته قبل از خوردن این چای با پزشک خود مشورت کنید تا دچار تداخل دارویی نشوید. اما این خواص زنجبیل نیز تاکنون گزارش شده است.

 

کاهش حساسیت فصلی

اگر به بوی گل و گیاه در فصول مختلف سال، از جمله در بهار و تابستان حساسیت دارید، نوشیدن یک فنجان چای و زنجبیل به شما در کاهش آبریزش بینی و حساسیت کمک خواهد کرد. البته باید توجه داشته باشید که در خوردن این چای زیاده روی نکنید. این خواص زنجبیل را جدی بگیرید و در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

 

مانع آلزایمر

چند پژوهش روی حیوانات نشان داده است که زنجبیل، روی کاهش زوال عقلِ ناشی از افزایش سن که مقدمه‌ای بر آلزایمر است تاثیر دارد. در زنان مسن‌تر هم، آزمایش‌ها نشان از بهبود قابل توجه قدرت حافظه و زمان واکنش داشته‌اند. این خواص زنجبیل می‌تواند به افراد مسن یک امید فوق‌العاده بدهد.

 

درمان درد ناشی از عضلات

اگر بعد از تمرین دچار درد بدنی شدید و یا کشیدگی عضلات و یا خشک شدن گردن به سراغتان آمد کافیست مقداری روغن زنجبیل، را بر روی نقطه مورد نظر ریخته و به آرامی آن را ماساژ دهید تا درد آن رفع شود.

 

کاهش کلسترول خون

همانگونه که می‌دانید بالا بودن کلسترول خون باعث به وقوع پیوستن بیماری‌ای قلبی می‌شود. لذا استفاده منظم از چای و زنجبیل می‌تواند در کاهش کلسترول خون شما کمک کند.

 

از بردن بردن محل زخم

اگر زخمی بر روی پوست شما به وجد آمد است یکبار در هفته مقدار زنجبیل رنده شده را با یخ مخلوط کرده و محل زخم قرار دهید. ریشه این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان است و باعث از بین رفتن زخم خواهد شد.

 

کاهش درد معده

در مطالعه‌ای که بر روی ۲۴ فرد سالم صورت گرفت مشاهده شد مصرف ۱.۲ گرم پودر زنجبیل قبل از وعده غذایی می‌تواند سرعت تخلیه مواد از معده را تا ۵۰٪ افزایش دهد و مشکل سو هاضمه را حل می‌کند.

خواص زنجبیل

عوارض جانبی مصرف زنجبیل

زنجبیل در صورت مصرف دهانی در صورتی که شما جز افراد مستعد نباشید، هیچ مشکل و عارضه حادی ندارد. البته عوارض خفیفی برای مصرف آن به‌مانند سوزش کبد، اسهال و ناراحتی معده گزارش شده است. برخی از زنان از خونریزی بیشتر با مصرف زنجبیل طی دوران قاعدگی خبر داده‌اند؛ اما به احتمال زیاد زنجبیل جز مواد مصرفی و داروهای گیاهی ایمن است. زمانی که روی پوست شما روغن زنجبیل مالیده شود، به احتمال زیاد احساس گرما و سوزش خواهید کرد؛ اما در مواردی می‌بایست در خوردن و مصرف زنجبیل احتیاط کرد از جمله:

 • افراد با وزن کم
 • افراد مبتلا به کم‌خونی و اختلالات خونی
 • زنان باردار
 • مصرف کنندگان داروهای خاص

 

میزان مصرف زنجبیل

دوز ایده‌آل مصرف زنجبیل بین ۲۵۰ میلی‌گرم تا ۱ گرم است. این دوز مصرفی می‌بایست در طول روز پخش شود تا دچار عوارض مصرف ناگهانی زنجبیل نشوید. افزایش ناگهانی دوز ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد. همچنین اگر مصرف زنجبیل شما به صورت ریشه است، برای کودکان بین ۲ تا ۶ سال، ۲ میلی‌گرم، برای بزرگسالان کمتر از ۴ گرم و برای زنان باردار نباید بیش از ۱ گرم در روز مصرف شود. با اینکه خواص زنجبیل زیاد است اما مصرف زیاد آن بدون تجویز پزشک توصیه نمی‌شود.

 

چگونه از زنجبیل استفاده کنیم؟

زنجبیل یک ریشه گیاهی است که قرن‌هاست که از آن به عنوان دارو استفاده می‌شوند. این ماده سرشار از آنتی اکسیدان بوده و با افزایش سوخت و ساز بدن باعث لاغری و از بین بردن چربی بدن می‌شود. اما چگونه از آن استفاده کنیم؟

 

دم نوش چای سبز و زنجبیل

ترکیب این دو در یک دمنوش باعث لاغری شما خواهد شد. برای استفاده ابتدا یک قوی ۲۵۰ میلی لیتری را به جوش آوردید، سپس زنجبیل را درون آن قرار داده و اجازه دهید ۳ دقیقه بجوشد، سپس قوری را از حرارت برداشته و ۱ قاشق چایخوری چای سبز به محتوای قوی اضافه کنید و آن را به مدت ۱۰ دقیقه در حرارت غیر مستقیم کتری (بخار آن) قرار دهید. نکته مهم نباید این دمنوش را زیاد مصرف کنید چرا که ممکن است اثرات سویی بر بدن داشته باشد.

 

نوشیدنی زنجبیل و لیمو ترش

یک فنجان (۲۵۰ میلی لیتر) آب را گرم کرده و قبل از اینکه به جوش آید، یک تکه ریشه زنجبیل را به آن اضافه کنید. اجازه دهید آب روی حرارت کم به مدت چند دقیقه بجوشد و بعد از روی حرارت برداشته وقتی کمی ولرم شد آب نصف لیموترش را به آن اضافه کنید. دمنوش را خوب به هم بزنید و مقداری عسل (در صورت دلخواه) به آن اضافه کنید. وجود ویتامین C و آنتی اکسیدان در آب لیموترش خواص زنجبیل را برای پاکسازی کبد و افزایش سوخت و ساز بسیار موثر است.

 

5/5 (8)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *