میوه دیابتی ها را بیشتر بشناسید

میوه دیابتی : 25 میوه که برای افراد دیابتی مناسب‌اند را بیشتر بشناسید

افرادی که دیابتی هستند همیشه نگران شاخص‌های گلایسمی مواد غذایی هستند. شاخص گلایسمی معرفی است که نشان می‌دهد مواد غذایی مناسب افراد دیابتی است یا نه. میوه‌ها بخشی از سبد غذایی افراد دیابتی است که باید در انتخاب آن دقت کافی داشت. امروز ما در جیمیتو به معرفی میوه دیابتی ها خواهیم پرداخت.

 

میوه: غذایی بدون محدودیت برای دیابتی‌ها

همه دوست دارند غذاهایی بخورند که از نظر سلامتی و داشتن مواد مغذی کاملاً مناسب باشند. میوه‌ها از این دست مواد غذایی هستند که همه افراد می‌توانند بدون محدودیت از آن استفاده کنند. علاوه بر این میوه می‌تواند در کنار غذا، به عنوان سالاد یا نوشیدنی خورده شود. میوه‌ها دارای مواد معدنی، ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی است که هر کدام از آن‌ها نقشی هر چند اندک در تأمین سلامتی انسان دارند.

میوه دیابتی : 25 میوه که برای افراد دیابتی مناسب‌اند را بیشتر بشناسید

میوه حاوی ترکیبات قندی است. قندی که اغلب میوه‌ها دارند ساده هستند و به راحتی توسط سلول‌های بدن یا آنزیم‌ها جذب و تبدیل به ترکیبات دیگر می‌گردند. از این رو است که افراد دیابتی می‌توانند به صورت نامحدود از میوه‌ها استفاده کنند. دیابت بیماری است که موجب کاهش وزن و مشکلات سلامتی می‌شود از این رو خوردن میوه جایگزین خوبی برای تأمین مواد لازم برای سلامتی و کمک به افزایش وزن در بیماران دیابتی است. بیماران دیابتی معمولاً احساس گرسنگی کاذب دارند. خوردن میوه به کاهش اشتهای کاذب نیز کمک می‌کند.

تعادل در مصرف هر ماده غذایی مفید و لازم است از این رو در خوردن میوه‌ها نیز می‌بایست تعادل به خرج داد. برخی از میوه‌ها مقادیر زیادی قند در خود دارند که مصرف بیش از حد آن‌ها باعث افزایش قند خون و مشکلاتی برای افراد دیابتی می‌شود. قند در میوه‌های خشک به نسبت میوه‌های تازه بیشتر است و در خوردن آن‌ها می‌بایست احتیاط بیشتری داشت. در ادامه میوه‌هایی که برای سلامتی و تأمین انرژی لازم برای افراد دیابتی کاربردی هستند را معرفی خواهیم کرد.

 

میوه دیابتی ها کدامند؟

شخصی که دیابت دارد لازم نیست همه مواد غذایی حاوی شیرینی را حذف کند و خود را از خوردن آن‌ها محروم کند. قند بخشی از انرژی موردنیاز برای انجام کارهای روزانه افراد را تأمین می‌کند و بدن نیاز به دریافت قند کافی دارد. نکته مهمی که دیابتی‌ها باید آن را در نظر داشته باشند نوع قندی است که مصرف می‌کنند.

بدن این افراد حساسیت زیادی به میزان قند دارد و اگر به ناگاه قند بدن آن‌ها افزایش پیدا کند، نمی‌توانند هورمون انسولین کافی برای تنظیم دوباره آن تولید کنند. از این رو است که قند دریافتی برای دیابتی‌ها می‌بایست به صورت تدریجی و اندک‌اندک سطح قند خون را افزایش دهد. این نرخ افزایش قند به شاخص گلایسمی معروف است. بر همین اساس دیابتی‌ها می‌بایست بهترین غذاهای حاوی قند با شاخص گلایسمی مناسب را انتخاب و میل کنند. میوه‌ها بخش مهمی از قند موردنیاز بدن افراد دیابتی را تأمین می‌کند.

 

لیمو و لیموترش

این دو میوه دارای مقادیر زیادی ویتامین C هستند. در کنار آن، ویتامین‌های دیگری به مانند ویتامین A، B، منیزیم، سدیم، فیبر و مواد مغذی دیگر وجود دارد. نکته قابل توجه در لیمو و لیموترش وجود فیبرهای حل شده است. وجود این ترکیبات به تنظیم قند خون بدن کمک کرده و موجب کاهش قند خون نیز می‌گردد. قند موجود در لیمو و لیموترش، شاخص گلایسمی پایین دارد که بیانگر مناسب بودن آن برای افراد دیابتی است.  لیمو و لیموترش هر دو میوه دیابتی ها است.

 

زغال‌اخته

زغال‌اخته منبع غنی از آنتی اکسیدان و فیبر است. زغال‌اخته از جمله میوه‌هایی است که به صورت‌های مختلف می‌تواند قند خون افراد دیابتی را کاهش دهد. آب زغال‌اخته به همراه دیگر میوه‌ها از جمله نوشیدنی‌هایی است که افراد دیابتی می‌توانند به جای آب از آن در کنار غذاهای دیگر استفاده کنند.  زغال اخته میوه دیابتی ها است.

 

پشن فروت

میوه‌ای که مخصوص مناطق استوایی است و به ندرت در ایران کشت می‌شود غنی از ویتامین C است. مطالعات نشان داده است که قسمت‌های مختلف این میوه حاوی ترکیبی فیبری به نام پکتین است که می‌تواند در کوری اشتهای کاذب افراد دیابتی کاملاً مفید باشد. پکتین علاوه بر این، جذب قند خون را کاهش می‌دهد. تاثیر پشن فروت به مانند لیمو و لیموترش است. پشن فروت میوه دیابتی ها است.

میوه دیابتی : 25 میوه که برای افراد دیابتی مناسب‌اند را بیشتر بشناسید

کیوی

کیوی میوه‌ای پرزدار که حاوی فیبر بسیار زیاد و منابع غنی از ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین C است. خوردن کیوی به صورت دسر در کنار غذا، مقادیر حداقل قند خون موردنیاز برای افراد دیابتی را تأمین می‌کند و از افزایش قند خون آن‌ها جلوگیری می‌کند. کیوی میوه دیابتی ها است.

 

گلابی

گلابی میوه‌ای است که در بیشتر مناطق ایران کشت می‌شود. می‌توان گلابی را به عنوان دسر در کنار غذا میل کرد یا آن را به عنوان آبمیوه در کنار سایر آب‌میوه‌ها خورد. گلابی حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی و الیاف است که باعث سیری کاذب و کنترل گرسنگی در افراد دیابتی می‌شود. گلابی میوه دیابتی ها است.

 

پرتقال و نارنگی

همانطور که اشاره کردیم دیابت باعث کاهش وزن و ایجاد مشکلات سلامتی برای افراد می‌شود. از این رو خوردن پرتقال به عنوان یک میوه غنی از ویتامین C می‌تواند برای دیابتی‌ها کاملاً مفید و ضروری باشد. همچنین قند موجود در پرتقال کم و شاخص گلایسمی آن پایین است که بیانگر جذب آهسته قند آن و تنظیم میزان انسولین خون است. خوردن پرتقال به صورت روزانه هم هیچ مشکلی برای افراد مختلف به وجود نمی‌آورد. پرتقال و نارنگی میوه دیابتی ها است.

میوه دیابتی : 25 میوه که برای افراد دیابتی مناسب‌اند را بیشتر بشناسید

سیب

ضرب‌المثلی قدیمی وجود دارد که بیان می‌کند، خوردن یک سیب، پزشک را از شما دور می‌کند. سیب در تمام طول سال در دسترس شما قرار دارد بنابراین از خوردن آن امتناع نکنید و هرچقدر می‌توانید سیب به صورت‌های مختلف بخورید. سیب در پوسته خود آنتی اکسیدان و فیبر فراوانی دارد پس پوسته آن را دور نریزید. فیبر موجود در سیب سیری کاذب و آنتی اکسیدان موجود در آن به همراه ویتامین‌ها، موجب افزایش قوای ایمنی بدن می‌شود. علاوه بر این، خوردن سیب به هضم راحت غذا کمک شایانی می‌کند. سیب میوه دیابتی ها است.

 

زردآلو

اگر دوست دارید میوه‌ای بخورید که شیرینی کافی و فایده زیاد داشته باشد، زردآلو استفاده کنید. زردآلو کربوهیدرات کم، قند سالم و مواد مغذی مناسب در خود دارد. زردآلو هیچ مشکلی برای افراد دیابتی ایجاد نمی‌کند مگر اینکه شیرینی آن به قدری زیاد باشد که بدن نتواند انسولین کافی برای جذب آن تولید کند. در این صورت می‌بایست زردآلو را به تعداد محدود خورد. زردآلو میوه دیابتی ها است.

 

هلو

هلو میوه‌ای تابستانی که طعم خوشمزه آن می‌تواند دل هر کسی را برباید. از این رو افراد دیابتی هم می‌توانند بدون محدودیت از آن استفاده کنند. اگر به دنبال دست یافتن به مقادیر کافی ویتامین A و C هستید و در کنار آن نیاز دارید میزان قند خون بدن خود را کنترل کنید، خوردن هلو را به شما توصیه می‌کنیم. با مصرف هلو علاوه بر فواید گفته شده، فیبر کافی برای هضم غذا نیز خواهید داشت.

میوه دیابتی : 25 میوه که برای افراد دیابتی مناسب‌اند را بیشتر بشناسید

گیلاس

گیلاس علاوه بر اینکه مزه خوبی دارد حاوی مقادیر زیادی فیبر است. از دیگر خواص گیلاس می‌توان به ضد التهابی بودن آن اشاره کرد. علاوه بر این خوردن گیلاس برای افراد دیابتی به عنوان میان وعده توصیه شده است؛ اما بر اساس اینکه گیلاس شیرین است باید آن را با احتیاط مصرف کرد. هنگام خریدن گیلاس دقت داشته باشید که مقدار شیرینی گیلاس زیاد نباشد تا شمایی که گیلاس دوست دارید وسوسه خوردن بیش از حد آن اذیتتان نکند. گیلاس میوه دیابتی ها است.

 

توت‌فرنگی

کسی هست که از توت‌فرنگی خوشش نیاید؟ مسلما توت‌فرنگی دارای مقادیر کافی قند برای افراد دیابتی است که می‌تواند احتیاجات آن‌ها را تأمین کند. از طرف دیگر توت‌فرنگی مقادیر زیاد آنتی اکسیدان و ویتامین برای افزایش سلامتی و هضم راحت غذا دارد. از این رو توت‌فرنگی را به همراه غذا به عنوان دسر می‌توانید میل کنید.

 

گریپ فروت

گریپ فروت ترکیبی از لیمو و پرتقال است. مقادیر زیادی ویتامین C به مانند سایر مرکبات در گریپ فروت وجود دارد. علاوه بر این ترکیبات تنظیم کننده قند خون آن را در میان میوه‌های مناسب برای افراد دیابتی قرار داده است. از خریدن گریپ فروتهای کمپوت شده و مربایی که مقادیر زیادی شکر در آن‌ها استفاده شده است، خودداری کنید. این فراورده‌ها برای شما به عنوان دیابتی ممکن است مضر باشد. گریپ فروت میوه دیابتی ها است.

میوه دیابتی : 25 میوه که برای افراد دیابتی مناسب‌اند را بیشتر بشناسید

انجیر

میوه‌ای بهشتی که مقادیر زیادی آهن، آنتی اکسیدان و مواد معدنی دارد و به عنوان میوه‌ای که برای افراد مختلف از جمله دیابتی‌ها مفید است شناخته می‌شود. انجیر به صورت تازه برای دیابتی‌ها بدون خطر است در حالی که خوردن انجیر خشک ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای افراد دیابتی شود؛ بنابراین در خوردن انجیر خشک می‌بایست احتیاط کرد. انجیر تازه مواد مغذی دارد که کاهش وزن افراد در اثر دیابت را جبران می‌کند. انجیر میوه دیابتی ها است.

 

هندوانه

قند هندوانه، اگر شیرین هم باشد مقداری نیست که بدن شما را اذیت کند. حتی اگر دیابت شدید داشته باشید هم هندوانه قند لازم برای بدن شما را تأمین می‌کند. از طرف دیگر هندوانه مقادیر زیادی آب و مواد معدنی به همراه فیبر دارد که می‌تواند سلامتی شما را تضمین کند. خوردن هندوانه، سیری کاذبی به وجود می آورد که در افراد دیابتی نیاز آن احساس می‌شود. هندوانه میوه دیابتی ها است.

 

انبه

انبه حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی است و به همراه آن انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های روزانه را دارد. انبه علاوه بر ترکیبات یاد شده، کربوهیدرات به مقدار لازم برای افراد دیابتی را تأمین می‌کند. اگر افراد دیابتی می‌توانند به مقدار مناسب روزانه انبه بخورند و نگران افزایش قند خون نباشند. انبه میوه دیابتی ها است.

 

موز

موز منبع عالی پتاسیم است. خوردن آن کالری لازم برای فعالیت‌های روزانه را تأمین می‌کند و مقادیر کافی ویتامین برای افزایش قوای سیستم ایمنی بدن دارد. اگر موز شیرین دوست دارید، می‌بایست در خوردن آن احتیاط کنید.

میوه دیابتی : 25 میوه که برای افراد دیابتی مناسب‌اند را بیشتر بشناسید

میوه‌های دیگری به مانند انواع توت‌ها، آواکادو، طالبی و انار نیز برای افراد دیابتی مفید هستند. دقت داشته باشید که باید تعادل را در خوردن میوه‌ها را رعایت کنید تا با افزایش قند خون در اثر مصرف میوه مواجه نشوید. میوه‌ها را به صورت کمپوت شده یا مربا که در مواد نگه دارنده یا شیرین‌کننده‌ها قرار گرفته‌اند، مصرف و میوه را به صورت تازه میل نمایید. همچنین اگر دیابتی هستید از خوردن میوه‌های خشک به علت داشتن قند بیشتر اجتناب کنید.

 

بیشتر بخوانید

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

5 Comments

 1. با سلام
  واقعیتش من از مطالبی که در سایتهای مختلف متناقض بودن آنها موندم که کدوم سایت مطالبش درست است،در همین زمینه چند جا میوه‌ای را مثل انگور، آناناس و…..مضر برای دیابت و چند جا مفید میدانند، هر کدامشان هم به استناد از منابع معتبر، بنظر شما به حرف کدامشان اعتماد کنم؟

  1. باسلام
   حتما در این خصوص با پزشک خودتان مشورت بفرمایید.
   این ایمن ترین روش خواهد بود و یا از دکتر تغذیه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *