راهنمای خرید کفش فوتبال مناسب

راهنمای خرید کفش فوتبال مناسب

کفش‌های فوتبال و میخ‌هایی که ته آن‌ها قرار می‌گیرند، بسیار متنوع هستند. شما باید بر اساس موقعیتی که در تیم فوتبال دارید و زمینی که روی آن فوتبال بازی می‌کنید، یک کفش مناسب انتخاب کنید تا کیفیت بازیتان بهبود پیدا کند. دیگر خصوصیاتی که باید در هنگام انتخاب و خرید یک کفش فوتبال با کیفیت آن‌ها را در نظر بگیرید عبارتند از: راحت بودن کفش، میزان دوام، و کیفیت اتصال میخ‌های ته آن. در مقاله امروز قصد داریم شما را با نحوه انتخاب و خرید یک کفش فوتبال مناسب آشنا کنیم. با جیمیتو همراه باشید.

 

مراحل انتخاب و خرید یک کفش فوتبال

برای خرید یک کفش فوتبال مناسب باید به نکاتی توجه کنید که در این بخش از مقاله قصد داریم به معرفی بهترین و کاربردی ترین نکات اشاره کنیم. تا انتها همراه ما باشید.

انتخاب کفش فوتبال بر اساس پستی که در آن بازی می‌کنید

اگر مهاجم هستید (در خط جلوی تیم بازی می‌کنید)، بهتر است که حتما کفش فوتبالی انتخاب کنید که ساق بلندی دارد. چون یک کفش فوتبال ساق بلند بسیار راحت است و از قوزک پای شما نیز بهتر حفاظت می‌کند. اگر یک کفش ساق کوتاه انتخاب کنید، ممکن است که حرکات عرضی و دائمی شما در زمین فوتبال، منجر به آسیب دیدن قوزک پایتان بشوند.

اگر زیاد با توپ سر و کار دارید و یک دریافت کننده، بازیکن خط حمله، و یا خط دفاع هستید، بهتر است که یک کفش فوتبال نیم ساق انتخاب کنید. چون یک کفش نیم ساق به شما کمک می‌کند تا راحت‎‌تر و سریع‌تر در زمین فوتبال مانور بدهید. کفش‌های ساق کوتاه هم برای چنین بازیکنانی مناسب هستند. اما به اندازه کفش‌های نیم ساق از مچ پا محافظت نمی‌کنند. یکی از مزایای کفش‌های فوتبال ساق کوتاه این است که بسیار سبک وزن هستند. در نتیجه شما می‌توانید به راحتی و به سرعت با آن‌ها در زمین فوتبال مانور بدهید.

انتخاب کفش فوتبال بر اساس پستی که در آن بازی می‌کنید

کفش فوتبال انعطاف‌پذیر

اگر به طور دائمی در یک زمین فوتبال یکسان بازی می‌کنید، بهتر است کفش فوتبالی تهیه کنید که میخ‌های ته آن انعطاف‌پذیر باشند. ته بیشتر کفش‌های فوتبال میخ‌هایی از جنس پلاستیک و یا کائوچو نصب می‌شود که انعطاف پذیر هستند. این میخ‌ها به شما کمک می‌کنند که در زمین‌هایی که چمن سخت و خشک دارند، راحت‌تر بدوید و بپرید و حرکت کنید.

 

کفش فوتبال با میخ‌های قابل تعویض

اگر زیاد به سفر می‌روید و در زمین‌های فوتبال متنوعی بازی می‌کنید، بهتر است کفشی تهیه کنید که میخ‌های آن قابلیت جدا شدن دارند. بدین ترتیب می‌توانید در شرایط و زمین‌های فوتبال متفاوت، از یک سایز و نوع میخ متفاوت و مطابق با آن زمین استفاده کنید. شما می‌توانید به راحتی این کار را با استفاده از ابزاری به نام cleat wrench انجام بدهید.

کفش فوتبال با میخ‌های قابل تعویض

کفش فوتبال برای زمین فوتبال مرطوب

در هنگام بازی در یک زمینی فوتبال خیس، باید از میخ‌های مخصوصی استفاده کنید. اگر قصد دارید که در هوای بارانی و یا در یک زمین فوتبال با چمن خیس بازی کنید، بهتر است که از میخ‌های بلند در ته کفش خود استفاده کنید. علاوه بر این، بهتر است که تعداد این میخ‌ها بیشتر از ۱۲ عدد باشد. بدین ترتیب می‌توانید راحت‌تر در زمین فوتبال حرکت کنید.

 

فوتبال بازی کردن در زمین گل آلود 

برای فوتبال بازی کردن در یک زمین گل آلود نیز به میخ‌های مخصوصی نیاز دارید. اگر معمولا در یک زمین فوتبال گل آلود بازی می‌کنید، بهتر است برای کفش خود میخ‌هایی به اندازه ۱ اینچ، یعنی ۲٫۵۴ سانتی‌متر انتخاب کنید. این سایز میخ به راحتی در زمین گلی فرو می‌رود و علاوه بر این، باعث می‌شود که شما روی چمن خیس لیز نخورید و روی زمین نیفتید.

فوتبال بازی کردن در زمین گل آلود 

کفش فوتبال برای چمن طبیعی

بهتر است برای فوتبال بازی کردن روی زمین چمن طبیعی و فشرده، از میخ‌های کوتاه استفاده کنید. اگر معمولا روی یک زمین چمن طبیعی که چمن‌های آن سخت و فشرده هستند فوتبال بازی می‌کنید، بهتر است اندازه میخ‌های کفش خود را نیم اینچ، یعنی ۱٫۲۷ سانتی متر انتخاب کنید.

 

کفش فوتبال برای چمن مصنوعی

میخ‌های گرد و کوچک، برای بازی در یک زمین چمن مصنوعی و خشک بهترین گزینه هستند. برای اینکه بتوانید روی یک زمین چمن مصنوعی و خشک راحت فوتبال بازی کنید، بهتر است که از تعداد زیادی میخ گرد و کوچک در ته کفش خود استفاده کنید.

کفش فوتبال برای چمن مصنوعی

کفش فوتبال چرمی

برای اینکه در هنگام بازی کردن انعطاف پذیری خود را افزایش دهید، بهتر است که از یک کفش فوتبال چرمی استفاده کنید. یک کفش فوتبال چرمی علاوه بر اینکه میزان انعطاف پذیری شما را در هنگام بازی افزایش می‌دهد، به پاهایتان نیز کمک می‌کند تا بهتر نفس بکشند! با این حال یادتان باشد که در هنگام بازی در یک زمین چمن خیس و گل آلود، هرگز از یک کفش فوتبال چرمی استفاده نکنید؛ چون چرم به راحتی رطوبت را به خود جذب می‌کند. شما می‌توانید با کمک واکس‌های مخصوص، از کفش فوتبال چرمی خود مراقبت کنید تا انعطاف‌پذیری خود را از دست ندهد. علاوه بر این، این کار باعث می‌شود که آب نتواند به کفش شما نفوذ کند.

 

کفش فوتبال الیاف مصنوعی

اگر می‌خواهید در هنگام بازی از پاهای خود بهتر محافظت کنید، بهتر است که یک کفش فوتبال تهیه شده از الیاف مصنوعی بخرید. این مدل کفش حرکات پاهای شما را در ناحیه مچ، قسمت میانی ساق پا، و قسمت روی پا تقویت می‌کند و علاوه بر این، در هنگام بازی از پاهایتان بیشتر محافظت می‌کند. یکی دیگر از مزایای کفش‌های فوتبالی که از الیاف مصنوعی تهیه می‌شوند این است که برای استفاده دز یک زمین چمن خیس و گل آلود بسیار مناسب هستند؛ چون این الیاف آب و رطوبت را به راحتی از خود می‌رانند. با این حال، پاهای شما نمی‌توانند در این مدل کفش به اندازه کفش چرمی راحت تنفس کنند!

کفش فوتبال الیاف مصنوعی

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *