غذاهایی که حاوی زینک هستند را بشناسید

زینک

کمبود روی یا زینک در رژیم غذایی تبدیل به یکی از مهم‌ترین معضلات پیش روی جامعه بشری شده است. بر اساس آخرین آماری که سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۸ منتشر کرده است، میزان کمبود زینک در جوامع بشری از مرز ۳۰ درصد گذاشته است. کمبود زینک فقط وابسته به خوردن مواد غذایی دارای روی نیست و موارد زیادی می‌توانند باعث کمبود زینک در افراد شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به بیماری‌هایی اشاره کرد که یکی از عوارض آن‌ها عدم جذب زینک در بدن است. از این رو امروز در جیمیتو با شما خواهیم بود تا نگاهی به اهمیت زینک و همچنین مواد غذایی که دارای زینک فراوانی هستید، بیندازیم. با ما تا آخر مقاله بمانید.

 

کمبود جهانی زینک

باور این موضوع که کمبود زینک می‌تواند به پنجمین عامل مهم بروز بیماری‌ها در جهان تبدیل شود، کمی سخت است. متأسفانه در کشورهای جهان سومی درصد مبتلایان به بیماری‌های مرتبط با کمبود زینک به شدت افزایش یافته است. به طوری که در افریقا، درصد بالایی از مبتلایان به اسهال و ذات‌الریه مخصوصاً در نوجوانان و کودکان از مشکل کمبود زینک هم رنج می‌برند.

آمار تکان دهنده مرگ و میر ۱۷۶۰۰ نفری در اثر اسهال در کشورهای آفریقایی، شرق مدیترانه، کشورهای جنوب شرقی آسیا و دیگر مناطق جهان زنگ هشداری جدی برای مبارزه با کمبود روی در تغذیه انسان است. اگر بخواهیم جدی‌تر به اما نگاه کنیم باید به ۴۰۶ هزار مورد مرگ و میر در اثر ذات‌الریه و همچنین ۲۷۰ هزار تلفات در اثر مالاریا هم اشاره داشته باشیم.

هر کس، چه پیر چه نوجوان نیاز دارد که در طول زندگی خود از زینک به صورت متوالی استفاده کند. از این رو است که زینک به عنوان یک عنصر کاملاً ضروری برای بدن شناخته شده است. ضرورت روی نه تنها برای انسان بلکه برای سایر موجودات هستی همانند حیوانات و گیاهان هم ثابت شده است.

 

زینک عنصری است که در اندام‌های انسانی به مانند استخوان و بافت ها وجود دارد و نقش مهمی در تولید مثل انسانی دارد.

 

چه میزان زینک برای من لازم است؟

هر کس بر اساس سن و همچنین سبک زندگی نیاز به مقدار مشخصی زینک دارد. متأسفانه آماری که در مورد افراد مبتلا به کمبود روی خفیف وجود دارد نشان می‌دهد در حدود ۲ میلیارد نفر بدون آنکه خود خبر داشته باشند از کمبود زینک رنج می‌برند. با وجود اینکه کمبود زینک به صورت کم در طبقه‌بندی خفیف جای می‌گیرد اما کمبود جزئی آن هم می‌تواند برای افراد مشکلات سلامتی بزرگی به همراه داشته باشد.

شما به عنوان مذکر در طول زندگی خود به ترتیب زیر نیاز به زینک دارید:

 • تولد تا شش ماهگی ۲ میلی‌گرم
 • هفت تا دوازده ماهگی سه میلی‌گرم
 • یک تا سه سالگی سه میلی‌گرم
 • چهار تا هشت سالگی پنج میلی‌گرم
 • نه تا سیزده سالگی یازده میلی‌گرم
 • نوزده سال تا پایان عمر یازده میلی‌گرم و بیشتر

مقدار زینک برای زنان و دختران در سنین مختلف تغییرات زیادی به خود می‌بیند که به شرح زیر است:

 • تولد تا شش ماهگی ۲ میلی‌گرم
 • هفت تا دوازده ماهگی سه میلی‌گرم
 • یک تا سه سالگی سه میلی‌گرم
 • چهار تا هشت سالگی پنج میلی‌گرم
 • نه تا سیزده سالگی هشت میلی‌گرم
 • چهارده تا هجده سالگی نه میلی‌گرم. اگر فردی در این سنین باردار باشد مقدار روی مورد نیاز بدنش از نه به دوازده تغییر می‌کند و برای دوران شیردهی نیاز است که سیزده میلی‌گرم زینک مصرف کند.
 • نوزده سال تا پایان عمر ۸ میلی‌گرم. هرچند توصیه شده است که زنان مقدار مصرفی خود را بر اساس عادت‌های ماهانه، بارداری و همچنین دوران شیردهی افزایش دهند چرا که روی نه آن‌ها برای سلامتی خود آن‌ها بلکه برای نوزادان نیز لازم و ضروری است.

 

چه کسانی به زینک بیش از دیگران نیاز دارند؟

افرادی که در ادامه لیست شده‌اند به نسبت دیگران نیاز به زینک بالاتری دارند:

 • نوزادان و کودکان
 • افراد مبتلا به اختلال تغذیه‌ای
 • سالمندان
 • بانوان شیرده و مادران حامله
 • افراد مبتلا به عدم تحمل گلوتن
 • افراد الکلی
 • گیاهخواران
 • افرادی که سابقه جراحی داشتند
 • افراد مبتلا به زخم روده و معده
 • افراد با سیستم ایمنی ضعیف
 • افراد مصرف کننده تتراسایکلین، انتی بیوتیک فلوروکینولون و بیس فسفونات

زینک

چه علائمی نشان از کمبود زینک دارد؟

اگر می‌خواهید از کمبود زینک به صورت علمی آگاه شوید نیاز به آزمایش خون دارید اما می‌توان با استفاده از آمار سرانگشتی از سبک زندگی و همچنین کیفیت آن متوجه شوید که خطر کمبود زینک شما را تهدید می‌کند یا نه. در ادامه شاهد هفت مورد از مهم‌ترین نشانه‌های کمبود زینک خواهید بود:

 

اختلال عملکردی اعصاب

مهم‌ترین قسمتی که زینک در بدن شما می‌تواند در آن ایفای نقش کند، سیستم عصبی است. کبود زینک می‌تواند موجب بروز اختلال‌های عصبی در افراد مختلف از کودک تا کهن سال شود. در برخی از موارد مشاهده شده است که کمبود زینک باعث می‌شود کودکان از انجام حرکات عادی روزانه عاجز شوند. بر اساس مطالعات و آماری که مجله‌های آمریکایی سلامتی در مورد کشور چین انجام دادند، افرادی که از مکمل‌های روی استفاده می‌کردند عموماً با افزایش ۵۰ درصدی سطح زینک خون خود، سیستم عصبی کارآمدتری داشتند. متأسفانه تأثیر مکمل‌های زینک به صورت مشخصی بر روی بهبود سیستم عصبی کشف نشده است و می‌توان گفت که خوردن مکمل‌های زینک به تنهایی هیچ تأثیری بر روی سیستم عصبی افراد نخواهد داشت.

مطالعات تکمیلی‌تر نشان داد وجود روی در کنار دیگر منابع غذایی و مغذی می‌تواند تأثیر به سزایی در بهبود سیستم عصبی داشته باشد و به تنهایی انچنان مفید نیست.

اگر می‌خواهید از همین امروز مکمل‌های زینک را مصرف کنید، بهتر است با پزشک خود در مورد استفاده بهینه از آن‌ها مشورت کنید چرا که آن‌ها می‌دانند مکمل روی با چه مواد مغذی می‌تواند بهتر جذب و تأثیر بگذارد.

 

اختلال سیستم ایمنی

در صورتی که بدن شما به اندازه کافی زینک نداشته باشد، عملکرد و رشد لنفوسیت تی و تمایز آن‌ها با گلبول‌های سفید که نقش دفاعی در بدن دارند، به هم خواهد خود. از طرف دیگر کمبود زینک می‌تواند باعث شود که آپوپتوز به عنوان کشنده باکتری‌ها، ویروس‌ها و همچنین سلول‌های مریض و سرطانی کاهش یابد. همچنین شما به روی برای تولید مثل و رونوشت برداری از ژن انسانی نیاز دارید. زینک عامل مهمی در حفاظت از غشا سلولی هم محسوب می‌شود که نباید از آن غافل شوید.

جالب است بدانید بخش بزرگی از سلول‌های تولید مثل و همچنین هورمون‌های شما را زینک تشکیل می‌دهد و کمبود آن نشانه‌ای از یک اختلال بزرگ در رشد و تکثیر سلول‌ها می‌تواند باشد.

 

اخلال در سیستم گوارشی

همان‌طور که در آمار ابتدای مقاله اشاره کردیم، درصد زیادی از کودکان مبتلا به اسهال و مشکلات روده از کمبود زینک رنج می‌برند. اگر اسهال بیش از چند هفته طول بکشد در نهایت منجر به بروز عفونت‌ها و کم آبی در بدن می‌شود. همین عامل باعث مرگ و میر بیشتر از دو میلیون کودک در سراسر جهان است.

کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن باعث می‌شود که میکروب و ویروس‌ها بتوانند به سادگی در سیستم گوارش نفوذ کنند و موجب بروز مشکلاتی نظیر اسهال شوند.

مهم‌ترین عفونت باکتری توسط ایشرشیا کلی به وجود می‌آید. مصرف مکمل‌های زینک در افراد نوجوان و نابالغ می‌تواند برای کاهش خطر بروز اسهال مؤثر باشد اما اگر شما بالغ هستید می‌بایست زینک را به همراه دیگر مواد مغذی میل کنید تا از اثربخشی آن مطمئن شوید.

 

بروز حساسیت‌های محیطی و غذایی

اگر شما از کمبود کلسیم و منیزیم رنج می‌برید بسیار احتمال دارد که درگیر استرس مزمن و همچنین مشکل در غدد فوق کلیوی داشته باشید. متأسفانه این غدد وظیفه تأمین روی در بدن را هم دارند. زمانی که شما دچار استرس مزمن شده باشید، سطح هیستامین بدن افزایش پیدا می‌کند و زینک به عنوان عاملی برای خنثی کردن آن وارد عمل می‌شود. زمانی که زینک در بدنش ما کم شود، به شدت علائم افزایش هیستامین در شما بروز می‌کند. شاید برای شما خوردن داروهای آنتی هیستامین کار عادی باشد، در حالی که این عادت می‌تواند ریشه در کمبود زینک داشته باشد. علائم افزایش هیستامین در بدن به دو صورت خود را نشان می‌دهد:

 • واکنش‌های آلرژیک شدید در بدن که می‌تواند آبریزش بینی، عطسه و همچنین کهیر باشد.
 • میزان و شدن واکنش آلرژی افراد به مواد آلرژی‌زا به شدت افزایش پیدا می‌کند.

 

از دست دادن مو

هرکسی که مبتلا به کمبود مو و همچنین ریزش مو شده باشد، در اولین کار به او پیشنهاد می‌کنند که از روی استفاده کند. زمانی که مقدار روی در بدن کم شده باشد، ضخامت تارهای مو کاهش می‌یابد و این می‌تواند عاملی برای شروع ریزش‌های سکه‌ای در افراد باشد.

بر اساس تحقیقاتی که محققان هندی انجام دادند، هورمون تیروئید به عنوان تنظیم کننده جذب روی در این پیشامد هم بی‌تأثیر نیست. اگر حس می‌کنید که در طی چند روز و هفته گذشته میزان ریزش موهایتان افزایش پیدا کرده است یا موهای شما نازک شدند، بهتر است به پزشک مراجعه و مشکل خود را با او در میان بگذارید.

 

مشکل نشت روده

این اختلال شایع می‌تواند برای افراد سالم، مشکلات بسیاری به دنبال داشته باشد. اگر روده شما دچار نشت شده باشد، در جذب مواد غذایی دچار مشکل می‌شوید و به دنبال آن بروز بیماری‌های مختلفی از جمله سوءهاضمه، مشکلات پوستی، آلرژی و همچنین بیماری‌های ناشی از کمبود ایمنی بدن، سراغتان خواهد آمد.

بر اساس مطالعاتی که انجام شده است، مصرف مکمل‌های زینک و همچنین مواد مغذی دارای زینک می‌تواند به مقدار زیادی نفوذپذیری و همچنین نشت روده را کاهش دهند.

اگر حس می‌کنید که علائمی به مانند مبتلایان به بیماری‌های روده و معده دارید، هر چه سریع‌تر به پزشک خود مراجعه کنید و مشکل را با او در میان بگذارید.

 

افزایش آکنه و جوش صورت

آخرین علائمی که به شما نشان خواهد داد از کمبود زینک رنج می‌برید، افزایش آکنه‌ها و جوش های پوستی است. زمانی که روده‌های شما نتوانند مواد لازم برای تأمین سلامتی پوست را تأمین کنند یا سیستم ایمنی شما در برابر میکروب‌ها و باکتری‌ها به خوبی نقش خود را ایفا نکند، مسلماً بروز جوش و آکنه طبیعی است.

به همین دلیل اگر حس کردید به صورت غیرعادی صورت شما شروع به جوش زدن کرده است و به دنبال آن دیگر علائم کمبود زینک وجود دارد، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید و همه نشانه‌ها را با به او بگویید.

زینک

چرا دچار کمبود زینک می‌شویم؟

عوامل و موارد زیادی وجود دارند که هر یک یا مجموعه‌ای از آن‌ها می‌توانند باعث بروز کمبود زینک در بدن باشند که ما به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • مصرف مداوم و زیاد الکل و نوشیدنی‌های این دست که می‌توانند جذب روی در بدن را تحت تأثیر قرار دهند.
 • دیابت عامل دیگری است که در کمبود زینک تأثیر دارد. افراد دیابتی عموماً توسط پزشکان به خوردن زینک توصیه می شوند. افزایش قند خون در بدن و تولید انسولین موجب کاهش فعالیت تیروئید و جذب روی در بدن می‌شود.
 • همودیالیز و عملیات تصفیه خود دستگاهی، یکی دیگر از مواردی است که افراد تحت درمان آن نیاز شدید به مصرف زینک دارند. این دوستان باید همیشه از مکمل‌های روی استفاده نمایند.
 • ایدز یکی از نشانه‌ها و همچنین عوامل کمبود روی در بدن است. مبتلایان به ایدز می‌بایست در طول عمر خود از مقدار زیادی روی استفاده کنند تا سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشند.
 • سندم عدم جذب مواد مغذی، عامل دیگری است که می‌تواند به شما نشان دهد که نیاز به مصرف روی بیشتری دارید.
 • روماتیسم و افرادی که در حرکت دادن عضلات و مفاصل خود دچار مشکل هستند، به شدت بر اثر التهاب‌های بوجود آمده در تأمین روی بدن ناتوان شدند. این بیماران نیز می‌بایست زینک را به صورت مکمل مصرف کنند.

 

حال که در مورد اهمیت زینک به مقدار کافی با هم صحبت کردیم وقت آن رسیده است که مواد غذایی زینک دار را شناسایی کنیم و از آن‌ها غافل نشویم.

 

مواد غذایی حاوی زینک

همان‌طور که گزارش شد افراد به مقدار متناسب با سن و جنسیت خود نیاز به زینک دارند. اما توصیه شده است که مردان بالغ چیزی در حدود ۱۱ میلی‌گرم و همچنین زنان ۸ میلی‌گرم زینک روزانه مصرف داشته باشند. با این حال خوردن زینک به تنهایی راه حل مناسبی نیست و باید آن را در مواد غذایی با روی قابل جذب بالا مصرف کنید. در ادامه ده مورد از بهترین نوع مواد غذایی دارای زینک را مشاهده خواهید کرد:

 

گوشت منبع زینک

گوشت منبع عالی زینک است. گوشت قرمز منبع خوبی برای دریافت زینک کافی است اما مقدار روی در مقادیر مختلف گوشت‌ها از جمله گوشت مرغ، ماهی، گاو و گوسفند به شدت تغییر می‌کند. در هر وعده ۱۰۰ گرمی از گوشت گاو شما می‌توانید ۴٫۸ میلی‌گرم روی داشته باشید که در حقیقت ۴۴ درصد از نیاز روزانه شما است.

همچنین در گوشت گاو به همان میزان، ۱۷۶ کالری انرژی، ۲۰ گرم پروتئین و ۱۰ گرم چربی وجود دارد که بدن شما به همه آن‌ها نیز نیاز دارد. همچنین اگر شما از گوشت به صورت متوالی استفاده کنید از خطر کمبود آهن، ویتامین‌های گروه ب و همچنین کراتین در امان خواهید بود.

شایان ذکر است که خوردن گوشت فراوان فراوری شده می‌تواند خطرناک باشد. زمانی که گوشت فراوری می‌شود ممکن است میزان افزودنی‌های غیرمجاز به آن موجب بروز بیماری‌های مختلفی از جمله مشکلات گوارشی و قلبی می‌شود. در موارد حادتر مشاهده شده است گوشت فراوری شده حتی می‌تواند باعث سرطان روده هم شود.

اما تا زمانی که مصرف گوشت خودتان را به صورت فراوری نشده ادامه دهید و در کنار آن از مواد غذای دیگر استفاده کنید، مسلماً هیچ مشکلی نخواهید داشت. به یاد داشته باشید که فیبر کافی در کنار گوشت یک نکته اساسی و مهم است.

 

صدف منبع روی

یکی دیگر از مواد غذایی که به مقدار کافی در خود زینک دارد، صدف است. مقدار روی در صدف به قدری است که شما با خوردن ۶ عدد صدف متوسط، ۳۲ میلی‌گرم یا ۲۹۱ درصد از نیاز روزانه خود به روی را می‌توانید تأمین کنید. انواع صدف‌ها نیز به مانند گوشت‌ها دارای مقادیر مختلف روی هستند اما خوردن هر یک از آن‌ها به جبران شدن بخشی از زینک بدن شما کمک خواهد کرد.

گونه‌های میگو و همچنین خرچنگ نیز می‌توانند هر کدام به مقادیر مختلف روی داشته باشند. اگر باردار هستید و می‌خواهید از این مواد غذایی برای تأمین زینک خود استفاده کنید، توصیه شده است که حتماً آن‌ها را به خوبی بپزید و سپس میل کنید چرا که در برخی موارد صدف‌ها می‌توانند سموم خاص خود را داشته باشند.

 

حبوبات منبع زینک

برای تأمین زینک خود از عدس، لوبیا و همچنین عدس میل کنید. در حقیقت شما زمانی که ۱۰۰ گرم عدس پخته میل می‌کنید؛ ۱۲ درصد از نیاز زینک بدنتان را تأمین می‌نمایید. حبوبات در کنار مقادیر زیاد زینک، ترکیبات دیگری به مانند آهن و مواد معدنی دارد که در جذب روی تأثیر مثبت دارند. متأسفانه زینک موجود در حبوبات به خوبی زینک در گوشت حیوانان جذب نمی‌شود.

به همین دلیل است که افراد گیاهخوار در دسته کسانی که باید از مکمل‌های زینک استفاده کنند، قرار گرفتند. با این وجود اگر شما گیاهخوار هستید توصیه می‌کنیم حتماً مصرف حبوبات را در رأس سبد غذایی خود قرار دهید. همچنین شما می‌توانید به راحتی این مواد را به انواع مختلفی از غذاهای خود اضافه کنید.

گرم، خیس یا بخارپز کردن به جذب روی از این مواد غذایی کمک خواهد کرد. سعی کنید حبوبات را هیچ‌وقت با روغن داغ سرخ نکنید.

 

دانه‌ها منبع غنی روی

زمانی که دانه‌ها را در سید غذایی خود قرار می‌دهید مطمئن باشید که از کمبود روی رنج نخواهید برد. افزایش مصرف دانه‌ها در کسانی که مشکلات کمبود روی دارند، یک راه حل موقت برای جبران کمبود روی است. دانه‌ها در مقابل حبوبات گزینه‌های بهتری هستند.

خوردن ۳۰ گرم از شاهدانه، ۳۱ درصد از نیاز روزانه مردان و ۴۳ درصد از نیاز روزانه زنان را تأمین می‌کند که عدد قابل توجهی است. از دیگر دانه‌های حاوی مقادیر زیادی روی باید به تخم کدو و دانه کنجد اشاره کرد.

از دیگر مزایای خوردن دانه‌ها باید به بهبود سطح کلسترول مضر و همچنین فشارخون اشاره کرد. می‌توانید تخم کتان، کدو و همچنین کدو تنبل را به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید. سالاد، سوپ و ماست بهترین گزینه‌های پیش روی شما برای ترکیب شدن با دانه‌ها هستند.

زینک

آجیل منبع عالی زینک

آجیل‌هایی به مانند بادام زمینی، بادام درختی و همچنین پسته بخورید تا هیچ‌وقت دچار کمبود روی نشوید. آجیل علاوه بر مقادیر کافی از زینک، مقدار زیادی چربی سالم، فیبر و همچنین درصد زیادی از ویتامین‌ها را دارد که برای رشد و نمو سلول‌های بدن لازم هستند.

اگر در یک وعده آجیل خوردن ۲۸ گرم آجیل مرغوب خورده باشید، ۱۵ درصد از روی بدن شما در طول روز تأمین می‌شود. مزیت دیگر آجیل این است که شما می‌توانید در هر زمان از شبانه روز آن را برای میان وعده میل کنید. با خوردن آجیل نه تنها خطر کمبود روی، بلکه مشکلات سلامتی همانند سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی نیز به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند.

مطالعات نشان داده است آن دسته از کسانی که در سبد غذایی خود آجیل به مقدار زیاد دارند، طول عمر بیشتری نسبت به دیگران داشته‌اند که خود نشانه‌ای از فواید آجیل است.

 

لبنیات غنی از زینک

شما با خوردن شیر و سایر مواد لبنی هم می‌توانید زینک مورد نیاز بدنتان را تأمین کنید. شیر و پنیر دو منبع عالی برای دریافت زینک و سایر مواد مغذی هستند. زمانی که ۱۰۰ گرم پنیر بخورید، ۲۸ درصد از نیاز روزانه شما به زینک تأمین می‌شود. این در حالی است که خوردن یک لیوان شیر ۹ درصد آن را تأمین می‌کند. همچنین با خوردن لبنیات به مقدار فراوانی، سلامتی استخوان، دندان و همچنین کلسیم اندام‌ها تضمین می‌شود.

 

تخم مرغ برای جبران روی

میزان روی در تخم مرغ در سطح متوسط قرار داد. اگر یک تخم مرغ بزرگ بخورید، ۱ درصد از زینک مورد نیاز روزانه خودتان را تأمین کردید. همراه با یک درصد زینک، ۷۷ کالری، ۶ گرم پروتئین، ۵ گرم چربی سالم و مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و سلنیوم دریافت خواهید کرد.

تخم مرغ همچنین منبع عالی از کولین است. ماده غذایی که اکثر مردم از آن به مقدار کافی استفاده نمی‌کنند.

 

غلات کامل

گندم، برنج، جو و کویینوا از دسته غلات کامل هستند و زینک کافی دارند. متأسفانه زمانی که از این مواد غذایی مصرف می‌کنید، فیتات به عنوان مانع جذب روی عمل کرده و جذب روی در آن‌ها را کاهش می‌دهد. زمانی که از غلات کامل استفاده می‌کنید احتمال دریافت روی نسبت به دیگر گونه غلات کمتر است.

با این حال خوردن مقادیر کافی از آن‌ها به واسطه داشتن دسته ویتامین‌های گروه ب، منیزیم، آهن، فسفر و همچنین سلنیوم ضروری است.

 

برخی از سبزی‌ها

میوه و سبزی‌ها منبع ضعیفی برای دریافت روی هستند. با این حال مصرف سبزی‌ها به صورت مداوم می‌تواند جبران کننده مقداری از زینک بدن شما باشد. سیب‌زمینی در دو نوع شیرین و معمولی، لوبیا سبز و کلم در صدر رتبه زینک داران سبزی‌ها هستند. خوردن سبزی‌ها نه تنها به خاطر مقدار روی اندک آن‌ها بلکه به واسطه دیگر خاصیت‌هایی که دارند در وعده‌های غذایی لازم و ضروری است.

 

شکلات تلخ

جای تعجب دارد اما شکلات تلخ هم در نوع خود زینک فراوانی می‌تواند داشته باشد. با خوردن ۱۰۰ گرم شکلات تلخ، ۳۰ درصد از نیاز روزانه خود به روی را تأمین خواهید کرد. متأسفانه شکلات تلخ علاوه بر روی کالری زیادی هم دارد که آن را در رده غذاهای پرکالری قرار می‌دهد.

 

جمع‌بندی

زینک، ماده لازم و ضروری برای داشتن سلامتی است. بهترین راه دست یافتن به زینک داشتن برنامه غذایی با تنوع بالا شامل گوشت، آجیل و سبزی‌ها است. این غذاها در عین خوشمزگی، مزایای زیادی هم برای شما خواهند داشت.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *