درمان واریس پا با ورزش

درمان واریس پا با ورزش

واریس یک بیماری عروقی است که معمولا در بانوان ۴۰ تا ۴۹ ساله دیده می‌شود. رگ‌های واریسی معمولا در اندام تحتانی به وجود می‌آیند و برای درمان آن معمولا با مشورت پزشک از جوراب واریس استفاده می‌شود. اما در این مقاله به درمان واریس پا با ورزش و حرکاتی که مانع به وجود آمدن واریس پا می‌شوند اشاره خواهیم کرد. بنابراین قبل از اینکه به سراغ پماد و یا دارو بروید بد نیست تمرینات ورزشی زیر را امتحان کنید.

 

واریس و داستان پیداش آن چیست؟

شاید کمی عجیب به نظر برسد، با وجود تکنولوژی‌های مختلف و مکانیزه شدن، بشر رفته رفته به سمت کم تحرکی سوق پیدا کرده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید انسان‌ها نسبت به ۲۰ سال پیش کم تحرک تر شده‌اند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد ۵۲ درصد از زنان و ۴۳ درصد از مردان در اوقات فراغت خود هیچ فعالیتی انجام نمی‌دهند. در کنار آن معمولا هیچ کدام از ما در محل کارمان نیز فعالیتی نداریم و همه و همه دست به دست هم می‌دهند که بیماری‌های مختلف به خصوص بیماری‌های عروقی به سراغمان بیاید؛ که واریس تنها یکی از این بیماری‌هاست.

 

درمان واریس پا با ورزش

مطالعات مختلف نشان می‌دهد افرادی که کم تحرک هستند، تقریبا ۱۴۷ درصد بیشتر از سایرین دچار بیماری‌های عروقی مانند واریس می‌شوند. این آمارها برای افرادی که بالای ۵۰ سال هستند به مراتب بیشتر و خطرناک‌تر خواهد بود. اما می‌توان با انجام برخی از حرکات ورزشی مانع از بروز واریس شد. در ادامه قصد داریم درمان واریس پا با ورزش را اشاره می‌کنیم.

 

پیاده روی

پیاده‌روی یکی از بهترین تمرینات برای جلوگیری از بروز واریس پا است. این ورزش به هزینه زیادی نیاز ندارد و حتی اگر اطراف ساحل باشید می‌توانید بدون کفش بر روی ماسه‌ها قدم بزنید و سلامت بدن خود را تضمین کنید. اگر یک ساعت هوشمند داشته باشید می‌توانید میزان زمان و مسافتی که طی می‌کنید را ثبت کنید. پژوهشگران توصیه می‌کنند حداقل روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید. همچنین دانشمندان معتقدند که باید در هر ۳۰ دقیقه کار روزانه ۵ دقیقه را به پیاده روی اختصاص داد تا سلامت بدن به خصوص قلب و عروق تضمین شود.

 

درجا زدن

اگر در محیطی کار می‌کنید که امکان پیاده روی ندارید، می‌توانید با درجا زدن سلامت قلب و عروق را بدست بیاورید. این تمرین ورزشی در محل کار، دانشگاه و مدرسه به راحتی قابل اجراست. با بالا آوردن زانوها، و دست‌ها می‌توانید علاوه بر سلامت عروق میزان سوخت و ساز بدن را افزایش دهید. اگر فکر می‌کنید فشار کمی احساس می‌کنید، می‌توانید از یک جفت دمبل ورزشی سبک استفاده کنید تا انرژی بیشتری مصرف کنید.

 

حرکت ساق پا

اگر زمان زیادی را پشت میز می‌نشینید و یا در مدت زیادی در اتومبیل و هواپیما هستید انجام این حرکت را به شما توصیه می‌کنیم تا عضلات دوقلوی ساق پایتان را تقویت کنید. این کار را به مدت یک دقیقه تکرار کنید. تقویت عضلات ساق پا مانع از شکل گیری واریس در پا می‌شود. پس این کار را به صورت منظم چند بار در روز انجام دهید.

 

دویدن

یکی از بهترین ورزش‌ها برای واریس پا، دویدن است؛ دویدن باعث افزایش گردش خون در سراسر بدن می‌شود. این کار باعث افزایش پمپاز قلب شده و خون را با شدت بیشتری در رگ‌ها جاری می‌کند. دویدن صبحگاهی می‌توانید بهترین انتخاب برای شما باشد. همچنین اگر مشکل مفاصل و یا بیماری خاصی دارید قبل از شروع به دویدن با پزشک خود مشورت کنید.

 

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یکی از بهترین تمرینات برای مقابله با واریس پاست. دوچرخه سواری بهترین تمرین برای عضلات چهار سر ران و ساق پاست. استفاده از دوچرخه ثابت بهترین راه برای افرادی است که نمی‌توانند به هر دلیلی بیرون از خانه تمرین کنند. روزانه ۳۰ دقیقه تمرین با دوچرخه ثابت می‌تواند مانع از بروز این مشکل می‌شود.

 

اسکات

اسکات را حتی می‌توانید در محل کار انجام دهید، اما اگر در خانه هستید، می‌توانید هنگام تلفن صحبت کردن، دیدن تلویزیون، آشپزی و … قابل اجراست. پاهایتان را به اندازه عرض سرشانه باز کنید. سپس به آرامی باسن خود را پایین بیاورید انگار می‌خواهید روی صندلی بنشینید. سپس بلند شوید.

 

حرکات کششی

حرکت کششی تاثیر بسیار زیادی در افزایش انعطاف پذیری، رفع خستگی و … دارد. حرکات کششی مزایای بسیار مهمی برای رگ‌ها و عروق دارد. خم شدن و کشیدن عضلات پا به شما کمک می‌کند تا بیشترین میزان کشش در عضلات و رگ‌ها را ایجاد کنید و در کنار آن مانع از بروز واریس پا می‎شود.

 

ایستادن رو پنجه

اگر در محل کار خود در حالت ایستاده هستید، سعی کنید مرتبا روی پنجه پای خود بروید و عضلات ساق پای خود را کشش دهید. برای چند دقیقه، هنگام راه رفتن روی نوک پنجه راه بروید. یا این که می‌توانید نوک پنجه پای خود را لبه یک پله یا بلندی قرار دهید تا پاشنه  پای شما در هوا معلق باشد و سپس روی پنجه پای خود بالا و پایین بروید. این حرکت را ۳۰ بار انجام دهید تا عضلات ساق پای شما درگیر شوند. این کار موجب منقبض شدن رگ‌ها شده و بنابراین رگ‌ها با نیروی بیشتری خون را به سمت بالا می‌فرستند و خون در پاها جمع نمی شود.

 

پدال پا در هوا

در ابتدا بر روی زمین دراز بکشید و دستان خود را در دو طرف بدن خود روی زمین قرار دهید. اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید دستان خود را زیر باسن خود نیز قرار دهید تا به پایین کمر شما فشار کمتری وارد شود. پاهای خود را از روی زمین بلند کنید و مانند وقتی که دارید دوچرخه سواری می‌کنید، پا بزنید. در هنگام انجام این حرکت هر چقدر پای خود را بالاتر نگه دارید، افزایش جریان خون در پاهای شما بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر اگر پای خود را نزدیک به زمین نگه دارید، به عضلات شکم فشار بیشتری می‌آید و استقامت عضلات شکم بیشتر می‌شود. تمرین را تا جایی ادامه دهید که گردش خون در پاهای خود را حس کنید و دردی که در پای خود داشتید کمی تسکین پیدا کند.

 

کشش عضلات پشت پا

بر روی زمین نشسته و پای راست خود را در جلوی بدن دراز کنید. کف پای چپ را با قسمت بالایی زانوی راست تماس دهید. به سمت جلو خم شده و سعی کنید با انگشتان دست راست پنجه پای راست را بگیرید. این کشش باعث افزایش انعطاف پذیری عضله همسترینگ می‌شود. اگر انجام این حرکت در ابتدا برای شما دشوار است، سعی کنید ابتدا مچ پا را به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه در دست بگیرید. کشش را برای پای دیگر نیز انجام دهید.

 

ورزش بدنسازی انجام ندهید

وزنه زدن و فعالیت‌های مشابه آن انتخاب مناسبی برای کمک به درمان واریس نیست. اگر شما به هر دلیلی فعالیتی شبیه به وزنه زدن می‌کنید در هنگام بلند کردن بازدم انجام دهید تا با رساندن اکسیژن کافی به خون از شدت آسیب به رگ‌ها بکاهید.

استفاده از جوراب‌های محکم نیز به بازگشت خون به سمت قلب کمک می‌کند. بعضی از فعالیت‌های دیگر مثل دراز نشست، اسکات فول رنج، لانچ و نشستن‌های طولانی در یوگا نیز منجر به وخامت واریس می‌شوند. بنابراین بدنسازی و وزنه زدن برای درمان واریس مناسب نیست.

 

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *