بهترین راه های افزایش قد کدام است؟

افزایش قد : به کمک 6 +1 حرکت ورزشی قد بلندتر از قبل شوید

معمولا افراد بلند قد دارای اعتماد به نفس بیشتری هستند و راحت‌تر در جامعه حاضر می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به بهترین راه های افزایش قد شما را آشنا کنیم. بنابراین تا انتهای این مقاله با جیمیتو همراه باشید.

 

تأثیر ژن در راه های افزایش قد

داشتن قد بلند بیش از همه چیز به ژنتیک شما بستگی دارد. ژنتیک میراثی از نیاکان شما است بنابراین اگر شما دارای اجداد کوتاه قدی باشید، به جز لطف خدا عامل دیگری نمی‌تواند قد شما را به طور طبیعی بلندتر کند. داشتن یک جد بلند قد به شما این شانس را می‌دهد که بتوانید از عوامل افزایش دهنده قد استفاده کنید.

اگر می‌خواهید بدانید که بر اساس قد پدر و مادرتان قد شما چه پتانسیلی دارد باید به این صورت عمل کنید که مجموع قد پدر و مادرتان را اگر پسر هستید با عدد ۱۳ جمع و اگر دختر هستید از عدد ۱۳ کم کنید. عدد حاصل شده را تقسیم بر دو کنید.

عدد به دست آمده می‌تواند به شما دید خوبی برای رسیدن به قد نهایی بدهد. هر چند همین عدد هم وحی نیست. افرادی زیادی بودند که قد آن‌ها بالاتر از حد میانگین پدر و مادر خود شده است. برای واقعی‌تر شدن این عدد می‌توانید تلورانس ۵ سانتی‌متر را اعمال کنید. به این ترتیب اگر میانگین قد شما با فرمول بالا ۱۸۵ باشد، قد شما می‌تواند عددی مابین ۱۸۰ تا ۱۹۰ شود.

البته عوامل زیادی در رشد قد افراد مؤثر است. عواملی که باعث می‌شوند قد فرد از قد میانگین خانواده خود نیز کمتر شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تغذیه ناسالم در دوران رشد، اختلالات هورمون‌های رشد و برخی از مشکلات فیزیکی و بیماری اشاره کرد.

 

عوامل غیر ژنتیکی در افزایش قد

همان‌طور که بیان کردیم، عوامل غیر ژنتیکی هم در تعیین میزان بلندی و کوتاهی قد شما تأثیر دارند. از جمله عوامل غیر ژنتیکی می‌توان به قرار گرفتن در معرض دود سیگار، بیماری‌های شدید در دوران کودکی که باعث کاهش مواد مغذی در بدن شده باشد، کیفیت‌های نگهداری در دوران نوزادی و همچنین وزن کم نوزاد بعد از تولد اشاره کرد.

هیچ کدام از این شرایط تحت کنترل شما به عنوان کسی که می‌خواهید قد بلند داشته باشید نیست. لذا باید به دنبال راه های افزایش قد باشید. راه‌هایی که نیاز به عمل جراحی‌های سنگین روی استخوان‌ها را از خیال شما برای بلند قد شدن پاک کند.

 

راه های افزایش قد به کمک ورزش

عوامل بسیار زیادی در افزایش قد موثر است اما محققان اعلام کرده‌اند که ۶۰ تا ۸۰ درصد از فاکتورهای قد بلندی مربوط به ژنتیک فرد است و باقی موارد شامل تغذیه و ورزش می‌شود که در این مقاله قصد داریم به این دو فاکتور مهم اشاره کنیم. اما این مساله نباید شما را برای رسیدن به هدفتان که همان افزایش قد است مایوس کند.

 

بارفیکس

این حرکت ورزشی به افزایش قد شما کمک زیادی خواهد کرد. برای این کار کافی است، روزانه چند مرتبه و هر بار ۱۰ تا ۲۰ ثانیه از بارفیکس آویزان شود. جاذبه زمین باعث به هم فشرده شدن ستون فقرات می‌شود و بافت‌های اطراف آن را نازک تر می‌کند و در نتیجه قد کوتاه تر می‌شود. آویزان شدن از بارفیکس برعکس جاذبه زمین عمل می‌کند و باعث افزایش قد می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که انجام حرکت بارفیکس می‌تواند ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر به قد شما اضافه کند؛ البته نه به سرعت!

 

افزایش قد با شنا

ورزش شنا یکی از ورزش‌هایی است که به افزایش قد شما کمک زیادی می‌کند. اما از میان انواع شنا، شنای پروانه بیشترین تاثیر را در این رابطه دارد. چرا که بیشترین کشش را در بدن ایجاد می‌کند. پس اگر فقط با انواع عمومی شنا آشنا هستید، بهتر است شنای پروانه را نیز یاد بگیرید! البته برای اثرگذاری،‌ باید حداقل ۲ ساعت در روز و ۴ تا ۵ روز در هفته شنا کنید. شنا علاوه بر افزایش قد به رشد ماهیچه‌های پشت و دست‌ها کمک زیادی می‌کند.

 

والیبال

ورزش والیبال هم برای بلند شدن قد بسیار مناسب است. در ژاپن این نوع ورزش برای بلند شدن قد افراد استفاده شد و با توجه به این که در این کشور افراد از نظر نژادی کوتاه قد هستند، برای بلند شدن قدشان به والیبال روی آوردند که پس از یکی، دو نسل صاحب افراد قد بلند شدند. حرکات ورزشی در والیبال با ایجاد کشش در پاها، دست‌ها باعث می‌شد به مرور قد شما بلندتر شود. پس انجام این ورزش را از سنین رشد جدی بگیرید.

 

افزایش قد با حرکات کششی

این سبک از حرکات ورزشی باعث افزایش قد خواهد شد و بهترین آن، لمس انگشتان پاها است. روی زمین بنشینید و پاها را به جلو دراز کنید. حالا بدن را به سمت پاها جلو کشیده و با دست، انگشتان پاها را بگیرید. ضمن اینکار نباید پاها و زانوهای شما خم شوند. این کار را به صورت منظم انجام دهید حتما از نتایج آن متعجب خواهید شد.

 

طناب زدن

طناب زدن فقط یک بازی کودکانه نیست بلکه ورزشی عالی برای افزایش قد هم به شمار می‌رود. در هنگام انجام این بازی بدنتان به حالت صاف قرار گرفته و کمر و ستون فقرات کشیده می‌شود. خم شدن دائم روی زانوها هم باعث می‌شود که ماهیچه‌های ساق پا به صورت عمودی کشیده شوند. این حرکات فیزیکی در کنار هم توده‌ی استخوانی را در قسمت پایینی پا افزایش می‌دهد که آن هم به نوبه‌ی خود چند سانتی‌متری برایتان افزایش قد می‌آورد.

افزایش قد

افزایش قد با حرکات یوگا

یوگا یکی از ورزش‌هایی است که علاوه بر اینکه سلامت فرد را تقویت می‌کند به رشد قد در او کمک می‌کند (در شرایطی که فرد در مرحله رشد باشد) از طریق تمرینات یوگا ستون فقرات کشش پیدا می‌کند و در نتیجه ماهیچه‌های ستون فقرات تقویت می‌شود. این حرکات باعث می‌شود مایع میان دیسک‌های ستون فقرات افزایش پیدا کند.

 

دوچرخه سواری

برخلاف عقیده برخی، دوچرخه سواری موجب افزایش قد می‌شود. این ورزش هم به دلیل اینکه به ترشح هورمون‌های رشد به داخل خون کمک می‌کند، می‌تواند در بلند تر شدن قد شما مؤثر باشد! در واقع این هورمون‌ها هستند که عامل اصلی رشد و تکثیر سلولی به حساب می‌آیند. مشابه موارد قبلی، دوچرخه سواری باعث خواهد شد تا عضلات و استخوان‌های شما کشیده‌تر شوند، به خصوص عضلات و استخوان‌های پاهایتان.

 

افزایش قد با بسکتبال

بسکتبال از جمله ورزش‌هایی است که با افزایش گردش خون در نقاط مختلف بدن، انجام حرکات کششی و پرشی به افزایش قد کمک می‌کند. بنابراین انجام این ورزش در کنار والیبال در سنین رشد می‌تواند به قد بلندتر شدن بیانجامد. اما نباید فراموش کنید که انتظار شما از این ورزش نباید غیر منطقی باشد.

 

حرکت پلانک

پلانک تمرینی ایده‌آل برای عضلات شکمی است زیرا تمام گروه عضلات اصلی میانه را در برمی‌گیرد که شامل، عضلات عرضی شکمی، عضلات راست شکم، عضلات مایل خارجی شکم و عضلات سرینی می‌شود. تقویت این عضلات در صاف‌تر ایستادن و نشستن به طبع بلندتر شدن شما نقش بسیار مهمی دارد. برای انجام این حرکت مطابق ذیل عمل کنید: بر روی شکم دراز بکشید، آرنج و ساعد روی زمین قرار گیرد. با کمک ساعد و آرنج و پنجه پا، بدن را به بالا بکشید، کمر و باسن در یک راستا قرار گیرند. این حرکت را ۱۰ تا ۱۲ در طی روز تمرین کنید.

 

افزایش قد با حرکت کبری

این حرکت برای افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات استفاده می‌شود. غضروف بین مهره‌ها به کمک این حرکت بهبود می‌یابد. برای گرفتن نتیجه از این حرکت کافیست ۴ تا ۵ ست و هر بار ۱۵ تا ۳۰ ثانیه آن را تکرار کنید. برای انجام ابتدا بر روی شکم دراز بکشید و پاها را دراز کنید، سپس سعی کنید بدون کمک گرفتن از دست سینه‌ها را از زمین بلند کنید.

 

حرکت سگ رو به پایین

ابتدا این حرکت را روی دست‌ها و زانوها شروع کنید، انگشتان دست را از هم فاصله دهید. انگشتان پا را انعطاف دهید طوری که سر انگشتان روی زمین باشد. پاها را بکشید و پشت خود را به طرف بالا ببرید. عضلات شکم خود را به طرف ستون فقرات بکشید. آرام پاشنه پای خود را به طرف زمین بکشید تا حس کنید عضلات پشت پا در حال کشیده شدن است. کمر خود را صاف نگه دارید، به انگشتان پا نگاه کنید. آرام باشید شانه‌ها را به طرف گوش‌ها نبرید. این حالت را به مدت ۶ نفس عمیق نگه دارید.

 

راه های افزایش قد به کمک تغذیه

همانگونه که در بالا اشاره کردیم، بیشترین فاکتوری که در افزایش قد نقش دارد، عوامل ژنتیکی است و باقی موارد مانند تغذیه و ورزش در بهترین شرایط ۴۰ درصد را به خود اختصاص می‌دهد. اما در این بخش قصد داریم شما را با فاکتورهای مهم تغذیه در رشد قد آشنا کنیم. پس تا انتهای این بخش با ما همراه باشید و این نکات را در زندگی خود استفاده کنید.

 

میوه و سبزیجات 

میوه و سبزیجات علاوه بر کمک به افزایش قد نقش بسیار مهمی در حفظ زندگی سالم در افراد بازی می‌کند. آن‌ها دارای فیبر، مواد معدنی، پتاسیم، فولات و انواع ویتامین‌ها هستند که در سلامت و رشد قد بسیار موثر هستند. ویتامین A در سبزیجاتی مانند: هویج، کلم، کلم بروکلی، اسفناج، کدو تنبل، نخود فرنگی و … وجود دارد که باعث رشد استخوان و بافت عضلات بدن می‌شود.

همچنین ویتامین ث در میوه‌هایی مانند: گریپ فروت، پاپایا، انبه، پرتقال، نارنگی، توت فرنگی و … وجود دارد که به افزایش قد و رشد بدن کمک بسیار زیادی می‌کند.

 

غلات و نشاسته

غلات و نشاسته منبع اصلی تامین انرژی در بدن هستند. علاوه بر این دارای فیبر، منیزیم، آهن، ویتامین B و سلنیوم هستند و از آنجایی که منبع اصلی انرژی در بدن هستند در سنین رشد به افزایش قد کودکان و نوجوانان کمک خواهند کرد. برنج قهوه ای، ذرت، ماکارونی و … برخی از این مواد غذایی هستند که باید ان را در رژیم غذایی خود جای دهید.

 

پروتئین

پروتئین سازنده اصلی ماهیچه‌ها و بافت‌های بدن است. مواد پروتئینی دارای اسید امینه هستند که برای رشد هورمون‌ها طراحی شده است و برای حفظ استخوان، ماهیچه، بافت، اندام، پوست و دندان ضروری است. کمبود پروتئین می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند از دست دادن توده عضلانی، رشد غیر طبیعی، سیستم ایمنی ضعیف و … را به وجود آورد. بنابراین غذاهایی مانند: گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، شیر و حبوبات را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

 

لبنیات

علاوه بر شیر، سایر مواد لبنی مانند پنیر، ماست، خامه، بستنی به علت داشتن ویتامین D و همچنین پروتئین در رشد قد بسیار موثر هستند. کمبود ویتامین D به خصوص در سنین رشد باعث عدم رشد قد در فرد شده و جبران آن را در سال‌های بعد از سنین رشد با مشکل جدی مواجه خواهد کرد. پس مواد لبنی که در بالا به آن‌ها اشاره شد را در برنامه غذایی خود جای دهید.

 

 

قبل از اینکه رژیم غذایی خود را بهبود بدهید، بهتر است آزمایش تراکم استخوان بدهید. زیرا هرچه میزان تراکم استخوان شما کمتر باشد به مرور قد شما کوتاه‌تر خواهد شد. این مساله در افراد بالای ۴۵ سال بسیار مهم است. همچنین توجه داشته باشید که زنان بالای ۵۰ سال و مردانه بالای ۷۰ سال در روز به ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند.

 

ویتامین D باعث افزایش سلامت استخوان می‌شود. تن ماهی، شیر غنی شده، زرده تخم مرغ از منابع ویتامین D به حساب می‌آیند که باید در رژیم غذایی خود قرار دهید. البته در خصوص مقدار آن حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

مصرف مکمل ویتامین D

از جمله راه های افزایش قد در دوران نوجوانی و جوانی مصرف کردن مکمل‌های ویتامین دی یا مواد غذایی دارای ویتامین دی است. ویتامین دی یکی از ضروری‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز برای افزایش قد در نوجوانان است. اگر ویتامین دی برای کودکان به اندازه کافی در دوران رشد تأمین نشود، کوتاهی قد مسلماً یکی از پیشامدهای او در بزرگسالی خواهد بود.

ویتامین دی در مواد مغذی همانند ماهی، تخم‌مرغ، لبنیات، سبزی‌ها و همچنین نور خورشید وجود دارد. همچنین ویتامین دی به جذب شدن کلسیم در مغز استخوان و فعالیت استخوان‌های شما برای افزایش قد نیز کمک شایانی خواهد کرد.

اگر می‌خواهید راه های افزایش قد تأثیر بیشتری روی شما داشته باشد حتماً ویتامین دی کافی مصرف کنید. استفاده کردن از مکمل‌های ویتامین دی یکی از ساده‌تری روش‌های جبران مشکلات کوتاهی قد در دوران نوجوانی است.

برای دریافت این مکمل‌ها به پزشک تغذیه مراجعه و با مطرح کردن مشکل قد از او بخواهید برای شما مکمل‌های ویتامین دی تجویز کند.

افزایش قد

نقش کلسیم در افزایش قد

از دیگر راه های افزایش قد در دوران نوجوانی و جوانی این است که میزان مصرف کلسیم خود را افزایش دهید. لازم به گفتن نیست که کلسیم عامل اصلی تشکیل شدن استخوان‌ها و باعث استحکام آن‌ها است.

سعی کنید که کلسیم را در کنار مواد مغذی دیگر همانند ویتامین‌ها مصرف کنید. وجود برخی از ویتامین‌ها به جذب کلسیم بیشتر کمک زیادی می‌کند. کلسیم را می‌توانید در ترکیباتی همانند پنیر، شیر، سویا، ماهی و سبزی‌ها پیدا کنید.

 

نقش زمان بندی غذا

هر چه بیشتر غذا بخورید، قد شما بلندتر نخواهد شد. از این رو سعی کنید که وعده‌های غذایی خود را به سه وعده در روز کاهش دهید. در طول این وعده‌ها از مواد غذایی که می‌توانند به افزایش قد شما کمک کنند، استفاده کنید.

ترکیبات غذایی که انواع مواد مغذی همانند ویتامین‌ها و مواد معدنی را در خود داشته باشند، پیشنهاد ما به شما است. همچنین در میان این وعده‌های غذایی، از میان وعده‌های سالم هم استفاده کنید. وجود میان وعده به بدن انرژی کافی برای سوخت و ساز را می‌دهد.

به این ترتیب، از جمله راه های افزایش قد می‌تواند به سادگی کم کردن وعده‌های غذایی و اضافه کردن میان وعده‌های سالم باشد.

 

بخوابید تا قد بکشید

اگر می‌خواهید که به یک روش و راه ساده افزایش قد برسید، بهتر است همین الآن چراغ اتاقتان را خاموش کنید و بخوابید. بر اساس مطالعات انجام شده روی فرایند خواب، نوجوانانی که در زمان نوجوانی خواب کافی یعنی هشت ساعت در طول روز داشتند، عموماً قد بلندتری نسبت به همسانان خود دارند.

خواب مناسب و بلند مدت به بدن این اجاره را می‌دهد که بافت‌های خود برای افزایش قد را تأمین کند. راه های افزایش قد زیادی وجود دارد اما هیچ کدام به اندازه خواب کافی برای نوجوانان نمی‌تواند تأثیرگذار باشد.

زمانی که مغز شما به عنوان یک نوجوان در حالت خواب باشد، هورمون‌های رشد مورد نیاز برای افزایش قد به شکل بهتری ترشح می‌شوند. جریان یافتن این هورمون‌ها در خون باعث تولید و فعالیت استخوان‌ها خواهد شد.

اگر نوجوان هستید و مطلب ما را در مورد راه های افزایش قد را می‌خوانید، از همین امروز برنامه خوابتان را تنظیم کنید. بعد از روز سخت در مدرسه، مقدار اندکی خوابیدن به شما کمک خواهد کرد تا قد بلندتری داشته باشید.

از داشتن عوامل مخرب خواب همانند تلفن همراه، نور مزاحم، پنجره باز، محیط پر سر و صدا و همچنین مصرف دخانیات و مشروبات الکی که می‌توانند خواب را کاهش دهند، دور باشید.

در عوض به جای خوردن قهوه، دم‌نوش‌های مادربزرگتان را یکی پس از دیگری سر بکشید تا با استفاده از خواب به رؤیای افزایش قد دست پیدا کنید.

 

نقش عادت در افزایش قد

همین حالا که مطالب ما را می‌خوانید در چه حالتی هستید؟ کمرتان صاف یا اینکه خم شده روی گوشی و مانیتور است؟ این عادت بد که با پیشرفت دنیای تکنولوژی هر روز هم افزایش پیدا می‌کند، می‌تواند تبدیل به یکی از عوامل بروز قدهای کوتاه در نوجوانان شود.

خمیدگی به وجود آمده در ستون فقرات باعث خواهد شد که قد شما از آنچه که هست کوتاه‌تر دیده شود. از طرف دیگر آناتومی بدن و مهره‌های گردن با خم شدن کمرتان دچار مشکل خواهد شد.

اگر شما نیز به مانند بسیار دیگر عادت به صاف نشستن ندارید، می‌توانید از نرمش‌های مختلف برای صاف کردن کمرتان استفاده کنید. ورزش‌هایی که می‌توانند قوس کمرتان را دوباره به شکل صاف در بیاورند.

تغییر در سبک زندگی هم به شما کمک زیادی خواهد کرد. سعی کنید هر از چند گاهی به خودتان یادآوری کنید که نباید کمرتان در موقع کار با کامپیوتر خم شده باشد. اگر مدت زمان زیادی صرف بازی کردن یا استفاده از گوشی می‌گذارید، آن را کم کنید.

خسته شدن مهره‌های گردن به خم شدن دیگر مهرهای گردن منجر خواهد شد. لذا اگر حس می‌کند که گردنتان قدرت کافی را ندارد از ورزش‌های بهبود دهنده قدرت عضلات استفاده کنید.

راه های افزایش قد منحصر به فرد نیستند و هر کسی می‌تواند با تغییر دادن شیوه زندگی خود آن را به دست آورد. پس به دنبال راه های عجیب و افسانه‌ای نباشید.

 

سیستم ایمنی قوی

از دیگر راه های افزایش قد این است که سیستم ایمنی قوی داشته باشید. شاید باورش برای شما سخت است اما یک سیستم ایمنی قوی به بدن شما برای افزایش قد و همچنین رسیدن به رشد ایدئال کمک زیادی خواهد کرد. اگر سیستم ایمنی بدن شما قوی باشد، میکروب و باکتری کمی به سراغ شما خواهد آمد.

کاهش یافتن تعداد دفعات سرماخوردگی و بیماری‌های شدید، نشانه‌ای از سلامت و افزایش قد در دوران نوجوانی و جوانی است. اگر بتوانید با استفاده از رژیم غذایی مناسب سیستم ایمنی را تقویت کنید، مسلماً بلند شدن قد در آینده، برای شما دور از دسترس نخواهد بود.

به جای خوردن غذاهای آماده و فراوری شده، سعی کنید که از غذاهای مقوی همانند دانه‌ها، لبنیات، غذاهای کم چرب، پروتئین و همچنین میوه و سبزی‌ها استفاده کنید.

مرکبات دارای ترکیبات انتی اکسیدانی هستند که در بهبود سیستم ایمنی کمک زیادی به شما می‌کنند. روغن ماهی دیگر توصیه ما به شما است.

 

مثل آب خوردن، بلند قد شوید

قرار نیست رسیدن به هدف‌هایی همانند افزایش قد کار سخت و دشواری باشد، گاهی لازم است که فقط آب زیادی بخورید تا قدتان بلند شود. مصرف کردن آب کافی به بدن شما این اجازه را خواهد داد که سموم و مواد زائدی که بدن وجود دارند را از طریق کلیه‌ها و کبد دفع کند.

به این ترتیب احتمال بیماری شدن شما در طول دوران کودکی، نوجوانی و جوانی کاهش پیدا می‌کند. ساده است اما همین تغییر کوچک در زندگی به شما کمک خواهد کرد در آینده از نعمت قد بلند بهره‌مند شوید.

برای تعیین مقدار آب کافی بدنتان، هشت لیوان معیار خوبی است. سعی کنید در طول روز به هر عنوانی آب بخورید. در صورتی که طعم آب را دوست ندارید، از میوه بیشتر به جای آب خوردن استفاده کنید.

 

برای افزایش قد تلاش کن

برای رسیدن به هر هدفی شما باید مراقب مشکلات و دست‌اندازهای آن باشید. از جمله اهداف شما می‌تواند دست‌یابی به راه های افزایش قد باشد. در این مسیر موانع زیادی همانند مصرف انواع مواد مخدر و همچنین مشروبات الکلی وجود دارد.

مطالعات انجام شده روی نوجوانان نشان داده است که استفاده کردن از مواد مخدر و همچنین مشروبات الکلی فعالیت هورمون‌های رشد را سرکوب می‌کند. به این ترتیب نباید از کوتاه شدن قد زمانی که در سن کودکی دست به سیگار شوید، تعجب کنید.

کودکان و نوجوانانی که از داروهای ضد استروئیدی استفاده می‌کنند نیز در معرض کاهش قد در دوران بزرگسالی هستند. این افراد باید از مواد مغذی بیشتری برای رسیدن به قد بلند استفاده کنند.

کافئین عامل دیگری است که می‌تواند باعث کوتاهی قد شود. اگر در سن بلوغ هستید مصرف کردن کافئین را به حداقل برسانید. کافئین نه تنها به واسطه تغییر در هورمون‌های رشد بلکه به دلیل کاهش خواب نیز تأثیر منفی روی قد دارد.

 

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

10 Comments

 1. سلام ببخشید من ۱۹ سالمه والیبالیستم قدم ۱۷۵ است موقع پریدن دستم به ۳۳۰ سانتی متر میرسه آیا امکان داره قد من ۱۹۰ بشه

  1. آقای علیرضا شما برای اینکه به این میزان از رشد قد برسید
   حتما باید با پزشک تغذیه و سای پزشکان مراجعه کنید.

  2. آقای علیرضا
   سلام افزایش قد آن هم به اندازه ۱۵ سانتی متر شاید امکانش وجود نداشته باشد.
   اما میتوانید تا ۷ سانتی متر به قد خود بیفزاید

   1. دوست من دو ماه پیش قدش ۱۶۰ بود و لی الان قدش ۲۰۰ سانتی متر شده دوست من روزی ۳۰ دقیقه تمرینات کششی یوگا انجام میداد ۲ متر قد داره و موقع پریدن دستش به ۴۵۰ سانت میرسه من میخوام روزی ۳ ساعت تمرین کنم تا قدم تا ۱۱ خرداد امسال به ۲۰۲ برسه

 2. سلام.برید توی آدرس سایتی که واستون میزارم ی پکیج فوق العاده واسه افزایش قد داره که مخصوص بعد از سن رشده…خیلی عالیه…قشنگ قد میکشین… از دست ندین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *