بیوگرافی ایلان ماسک

ایلان ماسک

شما را نمی‌دانم ولی من دوست داشتم اگر یک بار زندگی می‌کنم، به مانند ایلان ماسک زندگی می‌کردم. ایلان ماسک را می‌توانیم به جرئت شجاع‌ترین، جاه‌طلب‌ترین و حتی دیوانه‌ترین هوشمند قرن کنونی بنامیم. او کسی است که رؤیاهای کودکی خودش را تا مرز واقعیت پیش برده است و تاکنون موفق شده که پروژه‌های زیادی را با موفقیت به پایان برساند. پرداختن به زندگینامه ایلان ماسک در یک مقاله کار شایسته‌ای نیست اما سعی خواهیم کرد در جیمیتو و با استفاده از کلماتی که در بیان قدرت و خلاقیت این مرد ناتوان هستند، چند جمله‌ای در مورد ایلان و دستاوردهای با شما در صحبت کنیم. با جیمیتو همراه ما باشید.

 

خلاصه از ایلان ماسک

همه او را به نام ایلان ماسک با لاتین Elon Musk می‌شناسند. متولد افریقای جنوبی به تاریخ ۱۹۷۱ است. از عناوین شغلی که ویکی‌پدیا برای او لیست کرده است می‌توان به مهندس، مخترع، نوآور، سرمایه‌گذار و در نهایت کارآفرین اشاره کرد.

او هم‌اکنون جز ده فرد تأثیرگذار در جهان شناخته می‌شود و می‌تواند با ایده‌هایش جهان را به اندازه نسبیت انیشتین تکان دهد.

 

ایلان ماسک بنیان‌گذار شرکت‌هایی به مانند تسلا موتورز نوین، فعال در زمینه تولید ماشین‌های برقی، پی پال، سامانه پرداخت بانکی و همچنین پروژه فضایی اسپیس ایکس است.

ایلان را می‌توانید مالک سریع‌ترین وسیله حمل و نقلی روی زمین هم بدانید، چرا که او در پروژه ‌هایپرلوپ خود توانسته است به سرعت‌های بسیار بالا و خارج از تصور ما، برای حمل و نقل دست پیدا کند. شاید برایتان جالب باشد ه شخصیت مرد آهنی که نقش آن را رابرت داونی جونیور بر عهده دارد، برگرفته از شخصیت ایلان ماسک است.

ساعت کاری ایلان ماسک، در طول هفته چیزی در حدود ۹۰ ساعت است، پس خودتان را با او مقایسه نکنید. در قطار موفقیت‌های ایلان ماسک عناوینی به مانند ثبت سه شرکت در سیلیکون ولی با ارزش بالای یک میلیارد دلاری هم به چشم می‌خورد. هم‌اکنون ماسک بیشتر تلاش خود را روی پروژه اسپیس ایکس متمرکز کرده است تا بتواند در آینده‌ای نه چندان دور سفرهای فضایی را برای گونه انسانی روی زمین ساده‌تر از همیشه کند به طوری که شما نیازی به تهیه موشک‌های زیاد و یک بار مصرف نداشته باشید.

و اما..

ایلان ماسک

کودکی و نوجوانی ایلان ماسک

او متولد شهر پرتوریای افریقای جنوبی است. می‌توانیم بگوییم که هوش ذاتی او بر گرفته از مادرش که یک مدل و پدرش که یک مهندس موتورهای برقی بود، است. مادر ایلان ماسک کانادایی و پدرش آفریقایی بود. این زندگی به ظاهر خوش، برای ایلان در سال ۱۹۸۰ به پایان رسید و مادر و پدرش از هم طلاق گرفتند. بعد از طلاق ایلان در کنار برادر و خواهر خود با پدرش زندگی کرد.

 

اولین جرقه‌های هوش ایلان ماسک

انسان‌های هوشمند و موفق کسانی هستند که از کودکی جرقه‌هایی از موفقیت نشان می‌دهند. ایلان ماسک در ده سالگی برای اولین بار با مفهوم کامپیوتر آشنا شد و در همان روزهای ابتدایی متوجه شد که به برنامه‌نویسی هم علاقه زیادی دارد. برای من ده سالگی، سنی است که جز خواندن چند سطر بیشتر مفهوم زیادی نداشت. او در دوازده سالگی بر اساس علاقه‌ای که به برنامه‌نویسی ویژوال داشت توانست اولین برنامه کامپیوتری خودش که یک بازی ساده بود را برنامه‌نویسی کند.

کار شگرف دیگر او این بود که همین بازی را توانست به دیگران بفروشد. اگر بازی بلستار را در جایی دیدید، بدانید که ایلان ماسک طراح آن بوده است. اگر نگاهی به کاراکترهای بازی داشته باشید، متوجه خواهید شد که در سر نوجوان ۱۲ ساله، اندیشه‌ای در مورد موشک‌های فضایی و سفر به کهکشان‌ها از همان دوران وجود داشت.

 

ایلان ماسک، تاجر دوازده ساله

ماسک نه تنها هوش برنامه‌نویسی قوی داشت، بلکه می‌توانست در نقش یک فروشنده ماهر نیز ظاهر شود و محصولات خودش چه بازی کامپیوتری و چه تخم مرغ‌های عید پاک را به دیگران بفروشد. انتظاری که شما از یک کودک باهوش در برخورد با دیگر هم سن و سال‌های خود دارید، در مورد ایلان ماسک صادق است. او برعکس دیگر کودکان هم سن خود، گوشه‌گیر و منزوی بود و معمولاً در روابط اجتماعی بسیار ضعیف نشان می‌داد به طوری که غالباً در مدرسه توسط دیگر همکلاسی‌هایش مورد آزار و اذیت واقع می‌شد.

 

زندگی ایلان ماسک از ۱۸ سالگی و زمانی که توانست تابعیت کانادا را توسط مادر خود دریافت کند، دور تازه‌ای به خود گرفت.

 

ایلان ماسک و دوران دانشجویی

دانشجویی برای ما با آن چیزی که ایلان ماسک تجربه کرده است، زمین تا اسمان فرق دارد. در سن ۱۹ سالگی، ماسک توانست وارد دانشگاه کوئینز در اونتریو کانادا شود. انتظار دارید او در دانشگاه چه رشته‌ای به جز کامپیوتر، فیزیک، نجوم یا اقتصاد بخواند؟ ایلان ماسک در سن ۲۴ سالگی، با وجود اینکه بعد از دو سال درس خواندن در کوئینز به دانشگاه پنسیلوانیا رفته بود، توانست در دو رشته فیزیک و اقتصاد مدرک کارشناسی خودش را کسب کند.

گرفتن دکتری برای کشورهای جهان سومی به مانند بالا بردن کاپ قهرمانی در پایان مسابقه موفقیت است اما برای ماسک، کنار گذاشتن دوره کتری فیزیک کاربردی و علم مواد، مساوی با برنده شدن در مسابقه موفقیت بود. او در سال ۱۹۹۵ دقیقاً دو روز بعد از اینکه وارد مقطع دکتری شده بود از آن انصراف و ترجیح داد که به رؤیاپردازی و واقعیت بخشیدن به آن‌ها مشغول شود.

علاقه‌ ایلان ماسک در دوران جوانی به انرژی‌های نو، پروژه‌های فضایی و همچنین کارآفرینی در اینترنت بود. تلاش‌های او در زمینه‌های علمی و کارآفرینی‌هایش در امریکا باعث شد که در سال ۲۰۰۲، تابعیت امریکا را نیز به عنوان کشور سوم خود کسب کند.

 

شروع طوفانی ایلان ماسک

سال ۱۹۹۹ برای ایلان ماسک، نقطه پرتابی برای موفقیت در سال‌های بعدی زندگی او بود. اما قبل از روایت آن، بهتر است نگاهی به سال ۱۹۹۵ داشته باشیم. سالی که در آن ایلان ماسک و برادرش اولین سرمایه‌گذاری خود برای تأسیس شرکتی به نام City Guid را انجام دادند.

وظیفه این استارت اپ این بود که راهنمای اینترنتی را در اختیار روزنامه‌های محلی قرار دهد. ایده اصلی شرکت متعلق به ایلان بود. در سال ۱۹۹۹، همان سالی که در مورد آن صحبت کردیم، استارت اپ ایلان ماسک توسط شرکت بزرگی به نام کامپک به مبلغ ۳۴۱ میلیون دلار خریداری شد. سهم ایلان ماسک از این مبلغ چیزی در حدود ۷ درصد بود که به او امکان این را می‌داد بتواند برای پروژه‌های بعدی خود با خیال راحت سرمایه‌گذاری کند.

ماسک دست از تلاش برنداشت و با پول خود هاووایی نرفت. به جای آن پروژه دیگری با عنوان X.com را شروع کرد که در آن پرداخت های بانکی با سرعت و امنیت بیشتری انجام می‌شد. این پروژه که در شرکت تأسیس شده توسط ایلان ماسک پیشرفت می‌کرد، بعد از مدتی با شرکت دیگری که روی پروژه PayPal کار می‌کرد ادغام شد. پرداخت PayPal کنونی مدیون همکاری ایلان ماسک و این شرکت است.

جسارت ایلان ماسک در بیان اظهارات و همچنین پیشنهادهای او دردسرهای زیادی برایش به همراه داشت، به مانند مخالفت او با استفاده از ویندوز به جای یونیکس که در نهایت به کنار گذاشته شدن او از ریاست شرکت خود ختم شد. سرویس PayPal در سال ۲۰۰۲ توسط غول بزرگ دنیای فروش اینترنتی Ebay خریداری شد. بار دیگر ثروت ایلان ماسک برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیگر با کسب ۱۶۵ میلیون دلار سهم از فروش شرکت، بیشتر و بیشتر شد. حال وقت آن رسیده بود که ایلان ماسک پا از روی زمین بردارد.

 

ایلان ماسک و اسپیس ایکس

شنیده‌اید که می‌گویند افراد با اراده را هیچ وقت تمسخر نکنید! این عبارت دقیقاً در مورد ماسک گفته شده است. در سال ۲۰۰۱ او برای خرید چند موشک قاره‌پیمای دست دوم عازم روسیه شد اما در نهایت با تمسخر روس‌ها سفر او به پایان رسید اما او در کوله‌بار برگشت خود، به جای موشک فضایی، موشکی از ایده و تلاش به همراه داشت که با پا گذاشتن به خاک امریکا، آن‌ها را رها کرد.

ماسک یک بار دیگر برای خرید موشک به روسیه بعد از یک سال برگشت اما این بار در کارنامه کاری خود همکاری با شرکت‌های بزرگی به مانند اوربیتال ساینس را داشت. با این وجود سفر دومش نیز با پیشنهاد گزاف ۸ میلیون دلاری روس‌ها برای هر راکت، بی‌نتیجه ماند. او دیگر مطمئن شده بود که کسی جز خودش نمی‌تواند کلید موفقیت‌هایش را بزند. بنابراین دست به کار شد و شرکت دیگری با عنوان اختصاری SpaceX تأسیس کرد.

سودآوری شرکت اسپیس ایکس از جایی نشاءت می‌گیرد که ماسک متوجه شد مواد خام برای ساخت موشک تنها ۳ درصد از هزینه موشک را تشکیل می‌دهد بنابراین با استفاده از طراحی مجدد و بهبود فرایند ارسال محموله‌های فضایی، هزینه‌ها را کاهش و سودآوری را افزایش داد. او در مورد سرمایه‌گذاری‌های خود می‌گوید من همیشه از سرمایه خودم در شرکت استفاده می‌کردم و فکر من این است که استفاده از ثروت مردم برای پروژه‌های شخصی درست و شایسته نیست.

 

موفقیت‌های اسپیس ایکس

تولیدات شرکت اسپیس ایکس بسیار متنوع است. این شرکت دو موشک اصلی با عناوین فالکون و دراگون دارد. فالکون به عنوان موشک اختصاصی توانایی ارسال ماهواره به فضا را دارد در حالی که موشک دراگون به عنوان یک حمل کننده مواد برای ایستگاه فضایی استفاده می‌شود. اگر در مورد اسپیس ایکس اطلاعات دقیقی ندارید، همین‌قدر بدانید که ایلان ماسک توانست با استفاده از تغییر فرایند انتقال محموله و حذف قسمت نابودی موشک در هنگام برگشت به زمین، کاهش هزینه زیادی در ساخت موشک‌های جدید برای مأموریت‌های دیگر به وجود آورد.

اسپیس ایکس تاکنون پرتاب و فرودهای موفق زیادی داشته است. این سلسله موفقیت‌ها با شکست‌های زیادی هم همراه بوده است. اما اولین موفقیت اسپیس ایکس را می‌توان در سال ۲۰۱۵ زمانی که موشک فالکون توانست با موفقیت روی یکی از سکوهای متحرک خودش در دریا فرود بیاید، دید.

ایلان ماسک معتقد است که زندگی انسانی روی کره زمین دیر با زود به پایان خواهد رسید و این وظیفه انسان کنونی است که بتواند خود را از این سیاره به سیاره‌های دیگر برساند تا بتواند گونه خود را از انقراض در امان نگه دارد.

ایلان ماسک تصمیم دارد که تا سال ۲۰۴۰ بتواند کلونی انسانی روی یکی از سیاره‌های نزدیک به زمین مانند مریخ به وجود آورد به طوری که این سیاره تبدیل به خانه دوم انسان‌ها شود. در سال ۲۰۲۲ بزرگ‌ترین پرتاب محموله فضایی بشر تاکنون توسط اسپیس ایکس انجام خواهد شد و ایلان ماسک امیدوار است که بتواند تا ۲۰۲۲ اولین انسان را روی مریخ برای زندگی فرود بیاورد.

ایلان ماسک

تسلا موتورز و ایلان ماسک

تأسیس شرکت تسلا موتورز رسماً توسط ایلان ماسک انجام نشده است بلکه او در سال ۲۰۰۴ وارد این شرکت تازه تأسیس در سال ۲۰۰۳ شد. ردپای فعالیت ایلان ماسک در این شرکت در سال‌های ابتدایی فقط محدود به طراحی خودرو رودستر بود. این خودرو همان ماشینی است که توسط یکی از موشک‌های اسپیس ایکس به عمق فضا فرستاده شده است.

تسلا در سال ۲۰۰۸، مدیرعامل جدید خود یعنی ایلان ماسک را تجربه کرد. ایلان ماسک در همان روزهای ابتدایی ریاست خود اعلام کرد که تسلا قصد دارد سه سری ماشین به ترتیب خاص و کم تیراژ، میان رده و پرتیراژ و در نهایت نسبتا ارزان ولی پر تیراژ را به بازار خودرویی تقدیم کند.

تسلا محدود به تولید خودرو نیست و اکنون می‌توانید این شرکت را به عنوان تولید کننده قطعات برقی دایملر کرایسلر و تویوتا هم ببینید. همچنین این دو شرکت سرمایه‌گذاران بزرگ و بلند مدت تسلا هستند. همه ایلان ماسک را بعد از همکاری با این دو شرکت به عنوان هنری فورد دنیای نوین می‌شناسند. همچنین اقدام‌های دیگری به مانند در اختیار قرار دادن رایگان نقشه‌های خودروهای برقی تسلا برای توسعه توسط دیگر شرکت‌ها، به این القاب دامن زدند.

از اینکه ما به تسلا موتورز، تسلا می‌گوییم خرده نگیرید چرا که دامنه فعالیت‌های این شرکت در طول سال‌های اخیر از خودرو به دیگر صنایع نیز کشیده شده است و عنوان موتورز در سال ۲۰۱۷ توسط ایلان ماسک از انتهای آن عنوان اصلی حذف شده است و اکنون همه آن را با تسلا می‌شناسند.

 

سولار سیتی ایلان ماسک

ایده دیگری که ایلان ماسک در دوران جوانی با آن دست و پنجه نرم می‌کرد، توسعه انرژی‌های نو و تجدید پذیر بود. این کنکاش ذهنی باعث تأسیس شرکت دیگری با عنوان سولارسیتی شد که تمام انرژی خدماتی خود را از سلول‌های خورشیدی تأمین می‌کند و نیازی به سوخت فسیلی ندارد.

سولارسیتی اکنون به عنوان بزرگ‌ترین تأمین کننده پنل های خورشیدی در امریکا شناخته می‌شود. این عنوان بزرگ‌ترین تأمین کننده را می‌توانید به وسیع‌ترین شرکت تولید کننده پنل های خورشیدی در امریکا هم اضافه کنید.

 

ایلان ماسک قصد دارد که تولید پنل های خورشیدی را به شکل عمومی برای مصارف خانگی توسعه دهد تا جایی که دیگر نیازی به استفاده از سوخت فسیلی برای تأمین برق وجود نداشته باشد.

 

سریع‌ترین وسیله حمل و نقلی روی زمین، هایپرلوپ

در سال ۲۰۱۳، ایلان ماسک اعلام کرد که قصد دارد حمل و نقل را به زیرزمین یا درون تیوب‌های خلأ که ریل‌های مغناطیسی درون آن وظیفه حمل وسایل و انسان‌ها را در قالب واگن‌های پیشرفته بر عهده دارند، انتقال دهد.

این پروژه که اکنون با عنوان هایپرلوپ شناخته می‌شود، با وجود هزینه‌های بالا در راه‌اندازی، به صورت محدود در مناطق پیشرفته همانند دبی عملیاتی شده است و قرار است با اختصاص یافتن حدود ۶ میلیارد دلار سرمایه اولیه، مسیر هایپرلوپ لس انجلس تا سن فرانسیسکو احداث شود.

 

همان‌طور که گفتیم زندگی ایلان ماسک دفتر بازی است که هر روز به صفحات آن اضافه می‌شود و خدمات جدیدی از او در کنار جنجال‌هایی که می‌سازد، خبرساز می‌شود. برای اینکه بتوانید ایلان ماسک را زیر نظر داشته باشید حساب توییتری او می‌تواند گزینه خوبی برای دنبال کردن کارها و اقداماتش باشد.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *