خواص بادمجان را بهتر بشناسید

خواص بادمجان

بادمجان یا بادنجان هر دو واژه‌ای مشترک برای نام‌گذاری یکی از محبوب‌ترین گیاهان خوراکی در ایران است که سالیان دراز به عنوان ترشی و غذای محلی مورد استفاده بوده است. بادمجان علاوه بر مزه عالی خاصیت درمانی و خواص سلامتی مناسبی هم دارد. از این رو امروز در جیمیتو به بررسی خواص بادمجان خواهیم پرداخت.

 

بادنجان یا بادمجان

این گیاه از زمان پیش از میلاد مسیح کاشت و برداشت می‌شده است. اولین نشانه‌های متنی که از وجود بادمجان خبر داده، نوشته‌های چینی بوده است. این گیاه به عربی نام‌های متعددی دارد که نشان می‌دهد در طول سال‌های مختلف توسط اعراب در سرزمین‌های مختلف عربی تجارت و صادر شده است. در اسپانیا این گیاه در قرن دوازدهم وجود داشته و خورده می‌شد. همچنین در سال ۱۵۹۷ بود که در یکی از کتاب‌های گیاه‌شناسی، عنوانی از این گیاه نوشته شد.

بادنجان متعلق به خانواده‌ای است که اغلب گیاهان آن سمی و خطرناک هستند. خانواده بادمجانیان، دارای الکانوئیدهای سمی است که در خود بادمجان هم مقدار از آن وجود دارد. سیب‌زمینی، فلفل دلمه‌ای و گوجه فرنگی دیگر اعضای این خانواده هستند که توسط انسان بیشتر خورده و برداشت می‌شوند. در ادامه در خصوص خواص بادمجان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

انواع بادمجان

بادمجان را شما به رنگ بنفش تیره می‌شناسید اما انواع گوناگونی از آن وجود دارد:

 • بادنجان معمولی یا آمریکایی
 • بادنجان قلمی
 • بادنجان پا کوتاه

هر کدام از این انواع نیز رنگ‌هایی به مانند سفید، بنفش مایل به قرمز و بنفش مایل به سیاه دارد. در ادامه در مورد خواص بادمجان صحبت خواهیم کرد.

خواص بادمجان

ارزش غذایی بادمجان

حال که می‌خواهیم در مورد خواص بادنجان صحبت کنیم باید بدانیم که چه مواد مغذی در آن وجود دارد تا به‌صورت علمی‌تر به بررسی فواید آن بپردازیم. در هر ۱۰۰ گرم از بادمجان شاهد وجود:

 • انرژی ۱۴ کیلوژول (۳٫۳ کیلوکالری)
 • کربوهیدرات‌ها ۵٫۸۸ گرم
 • قندها ۳٫۵۳ گرم
 • فیبر ۳ گرم
 • چربی ۰٫۱۸ گرم
 • پروتئین ۰٫۹۸ گرم
 • ویتامین ب ۱ (تیامین) ۰٫۰۳۹ میلی‌گرم (۳ مورد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب ۲ (ریبوفلاوین) ۰٫۰۳۷ میلی‌گرم (۲ مورد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب ۳ (نیاسین) ۰٫۶۴۹ میلی‌گرم (۴ مورد نیاز روزانه)
 • پانتوتنیک اسید (ویتامین ب ۵) ۰٫۲۸۱ میلی‌گرم (۶ مورد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب ۶ ۰٫۰۸۴ میلی‌گرم (۶ مورد نیاز روزانه)
 • اسید فولیک (ویتامین ب ۹) ۲۲ میکروگرم (۶ مورد نیاز روزانه)
 • ویتامین ث ۲٫۲ میلی‌گرم (۴ مورد نیاز روزانه)
 • کلسیم ۹ میلی‌گرم (۱ مورد نیاز روزانه)
 • آهن ۰٫۲۳ میلی‌گرم (۲ مورد نیاز روزانه)
 • منیزیم ۱۴ میلی‌گرم (۴ مورد نیاز روزانه)
 • منگنز ۰٫۲۳۲ میلی‌گرم (۱۲ مورد نیاز روزانه)
 • فسفر ۲۴ میلی‌گرم (۳ مورد نیاز روزانه)
 • پتاسیم ۲۲۹ میلی‌گرم (۵ مورد نیاز روزانه)
 • روی ۰٫۱۶ میلی‌گرم (۲ مورد نیاز روزانه)

هستیم. رنگ بنفش بادنجان به واسطه وجود ترکیبی به نام آنتوسیانین است. آنتوسیانین در پرتقال خونی، گیلاس، توت‌فرنگی و سایر خوراکی‌های قرمز و بنفش‌رنگ مانند چای ترش یافت می‌شود، ممکن است میزان خطر ابتلا به عوارض قلبی و چاقی مفرط را کاهش دهد.

انواع مختلفی از رژیم‌های غذایی ویژه لاغری وجود دارد که در همه آن‌ها ادعا شده رعایت آن‌ها باعث می‌شود افراد وزن کم کنند. هنگامی که موش‌های آزمایشگاهی تحت رژیم غذایی قرمز و بنفش قرار می‌گیرند، آسیب به قلب این حیوانات به میزان سی درصد کاهش یافته و چربی بدن آن‌ها نیز کم شده است.

 

خواص بادمجان

کشک بادمجان، خورشت بادنجان و بادمجان شکم پر سه عنوان برای محبوب‌ترین غذاهای ایرانی است که پایه و اساس آن‌ها بادمجان هست. بادمجان نه تنها در ایران بلکه در کشورهای اروپایی نیز مورد استقبال مردم قرار گرفته است و حالا به یکی از غذاهای اصلی در رستوران‌ها تبدیل شده است. تاریخچه بادنجان در نوع خود جالب و خواندنی است. اما خواص بادمجان عبارت است از:

 

نگهبان قلب شما

یکی از خواص بادمجان این است که حاوی ویتامین ب ۶، ویتامین ث، پتاسیم و فیتوکمیکال ها است بنابراین جای تعجبی نیست که برای سلامتی عمومی بدن مفید باشد. بادمجان به تنظیم سطح کلسترول بدن کمک می‌کند به این صورت که میزان کلسترول مضر را کاهش و کلسترول مفید برای بدن را افزایش می‌دهد. اگر کلسترول مضر در بدن شما کاهش پیدا کند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته‌های مغزی و گرفتگی عروق نیز به واسطه آن به میزان زیادی فروکش می‌کند. همچنین بادمجان به تنظیم فشار خون ما کمک می‌کند. فشار خون مناسب نیز روی سیستم قلبی و عروقی مؤثر است و کمک می‌کند تا قلبی سالم‌تر داشته باشیم.

 

مبارزه با سرطان 

یکی از خواص بادمجان این است که همان‌طور که اشاره کردیم دارای پلی فنول هایی است که خاصیت ضد سرطانی دارند و می‌توانند موجب کاهش احتمال بروز سرطان شوند. انتوسیانین و اسید کلروژنیک موجود در بادمجان از اصلی‌ترین انتی اکسیدان ها و ضد سرطان‌ها در بادمجان هستند. علاوه بر ضد سرطانی بودن این انتی اکسیدانها می‌توانند موجب کاهش التهاب در بدن شما نیز شوند. اما چگونه؟ اثبات شده است که آنتی اکسیدانها در تقابل با رادیکال‌های آزاد که عامل بسیاری از بیماری‌ها و التهاب‌ها هستند، پیروز می‌شوند و غلظت آن‌ها را کاهش می‌دهند. وجود انتی اکسیدان کافی در بدن، رشد تومور و سلول‌های سرطانی را به شدت کاهش می‌دهد. همچنین وجود ویتامین ث در بادمجان به قدرت گلبول‌های سفید می‌افزاید و آن‌ها را به عنوان عاملی در برابر مبارزه با عوامل سرطان‌زا وارد عمل می‌کند.

خواص بادمجان

تقویت حافظه

یکی از خواص بادمجان این است که غنی از فوتوکمیکال است که فقط در گیاهان یافت می‌شود. این مواد را به عنوان افزایش دهنده قدرت مغز و حافظه می‌شناسیم. این فیتوکمیکال ها مغز انسان را در برابر هجوم رادیکال‌های آزاد به بافت‌های آن محافظت می‌کند و از بروز بیماری‌های مزمن مربوط به حافظه و مغز جلوگیری می‌کند. همچنین این مواد به مغز کمک می‌کنند تا میزان کافی از اکسیژن را دریافت کند تا بتواند عملکرد بهتری داشته باشد. همان‌طور که می‌دانید هر چقدر خون بهتر به مغز شما برسد، مفیدتر می‌توانید فکر و تصمیم‌گیری کنید. وجود پتاسیم در بافت بادنجان موجب اتساع عروق و خون رسانی کافی به بافت‌ها از جمله مغز است.

 

کمک کننده به هضم

یکی دیگر از خواص بادمجان این است که دارای مقدار بسیار کمی کلسترول و چربی است. با این حال فیبر رژیمی در این محصول گیاهی موجب شده است که هضم غذا با خوردن بادنجان بهبود پیدا کند. فیبرهای گیاهی همان‌طور که اگر مطالب ما را پیگیری کرده باشید، به دو نوع محلول و نامحلول تقسیم‌بندی می‌شوند که هر دو نوع آن‌ها به‌نوعی می‌توانند هضم غذا را بهبود ببخشند. فیبر نامحلول حرکت غذا در روده را بهبود می‌بخشد و فیبر محلول رشد باکتری‌های جاذب مواد مغذی داخل روده را افزایش می‌دهد که در نهایت جذب مواد مغذی در بدن افزایش می‌یابد.

 

کاهش وزن

اگر دوست دارید که وزن خودتان را کاهش دهید به شما پیشنهاد مصرف بادمجان می‌دهیم. این ماده غذایی اگر درست پخته شود می‌تواند با توجه به میزان اندک کلسترول، عدم وجود چربی و همچنین کالری کم، مواد مغذی بدن را تأمین و شما را به سمت لاغری هدایت کند. همچنین به واسطه وجود فیبر کافی سطح ترشح هورمون گرلین کاهش پیدا می‌کند گرلین هورمونی است که موجب تحرک معده و احساس گرسنگی در شما می‌شود. این هورمون با خوردن بادمجان کاهش پیدا می‌کند و شما احساس سیری بیشتری می‌کنید.

 

استخوان‌های قوی‌تر

بادمجان غنی از ویتامین K و مس است که برای جلوگیری از پوکی استخوان می‌توانند نقش اساسی ایفا کنند. خوردن این ماده غذایی قدرت و تراکم مواد معدنی در استخوان را افزایش می‌دهد. کلاژن موجود در بادمجان بافت‌های همبندی میان عضلات و استخوان‌ها را محکم می‌کند و پتاسیم در بادمجان جذب کلسیم را افزایش می‌دهد به همین دلیل در نهایت شما استخوان‌های قوی با خوردن این میوه بنفش به دست می‌آورید.

خواص بادمجان

درمان کم‌خونی

افراد مبتلا به کم‌خونی معمولاً از سردردهای میگرنی، خستگی، ضعف، افسردگی و عملکرد نامتعادل مغز رنج می‌برند. بادمجان منبع غنی از آهن است که برای مبارزه با کم‌خونی و همچنین کاهش علائم آن می‌تواند مفید باشد. مس موجود در آن به جذب آهن کمک کرده و تعداد گلبول‌های قرمز را افزایش می‌دهد. مقدار کافی از گلبول‌های قرمز احساس استرس و خستگی را کاهش و انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه را تأمین می‌کند.

 

بادمجان در دوران حاملگی

فولات یکی از انواع مواد مغذی است که برای زنان باردار لازم و توصیه شده هست. این ماده کمک می‌کند تا مغز کودک رشد مناسب داشته و لوله‌های عصبی او به تکامل پیدا کند. بنابراین خوردن فولات که یکی از مواد مغذی موجود در بادمجان است به زنان باردار به‌صورت متعادل توصیه می‌شود هر چند می‌بایست قبل از هر اقدامی با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

مبارزه با دیابت

بادمجان غنی از فیبر و کربوهیدرات محلول در آب است پس می‌تواند در مقابل دیابت بدن انسان را مقاوم‌تر کند. این سبزی همچنین فعالیت گلوکز و انسولین را متعادل می‌کند که دلیل این امر، وجود فیبر و خاصیت گلایسمی کم است. سطح انسولین متناسب با گلوکز عدم ابتلا به دیابت را تضمین و مشکلات دیابت را در این بیماران کمتر می‌کند.

خواص بادمجان

عوارض مصرف بی‌رویه بادمجان

بادنجان کوچک (نارس) باعث ایجاد لکه‌های سیاه صورت سردرد و جوش‌های دهان می‌شود. وجود آلکالوئید سولاتین حتی مقادیر کم آن در معده‌های ضعیف ممکن است اختلالات مسمومیتی ضعیفی ایجاد کند. مصرف زیاد و به‌تنهایی بادنجان امکان ایجاد درد پهلو، زهار، بواسیر و درد چشم سوداوی را در پی خواهد داشت. به همین علت پخت آن با گوشت و روغن و گاهی با سرکه یا آب انار ترش و شیرین توصیه شده است.

انجمن تحقیقات طب سنتی ایران عنوان می‌کند: برای دفع و یا کاهش عوارض بادنجان طبق گفته حکیمان طب سنتی، بهتر است بادنجان قبل از مصرف برش داده شده و تمام قسمت‌های آن نمک مالیده شود، سپس ۲ تا ۳ ساعت در آب سرد قرار داده شده تا آب سیاه یا زرد آن خارج شود، و این امر تکرار شود تا دیگر آب سیاهی خارج نشود، سپس بادنجان‌ها را کاملاً شسته و با گوشت بره و بزغاله جوان یا مرغ جوان فربه و روغن گاو تازه طبخ کند.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوضه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *