درمان اسهال در خانه

اسهال چیست و با 5 روش از بهترین روش های درمان خانگی آن آشنا شوید

اسهال تجربه‌ای ناخوشانید از مشکلات گوارشی است که تقریباً همه افراد با آن حداقل یک‌بار در طول زندگی مواجه شده‌اند. عوامل بروز اسهال می‌تواند متفاوت باشد. برای درمان اسهال به جز مواردی که ناشی از عفونت حاد هستند، می‌توان از درمان‌های خانگی استفاده کرد. امروز در جیمیتو به بررسی علل اسهال و درمان‌های خانگی آن خواهیم پرداخت.

اسهال

اسهال وضعیتی است که در آن فرد بیمار به صورت نامرتب نیاز به دفع مدفوع به صورت روان و آبکی احساس می‌کند. این بیماری ممکن است چند روز طول بکشد و موجب کم شدن آب بدن شود. کم شدن آب بدن به خودی خود مشکلات زیادی به وجود می‌آورد. کم آبی شدید موجب کشیدگی پوست و تغییر در اوضاع روحی بیمار می‌شود. مدفوع روان در دوران کودکی به لحاظ استفاده از شیر مادر می‌تواند عادی و طبیعی باشد.

علت اسهال

علل مختلفی برای بروز اسهال در افراد وجود دارد. اصلی‌ترین علت اسهال، عفونت روده‌ها است. عفونت روده در پی شرایط حمله ویروسی، باکتریایی یا انگلی می‌تواند به وجود آید. نتیجه عفونت روده علاوه بر اسـهال می‌تواند استفراغ نیز باشد. البته اسـهال می‌تواند عواملی به مانند مسمومیت غذایی، استفاده از آنتی بیوتیک و آب آلوده به عامل عفونی نیز اتفاق بیفتد.

اسـهال می‌تواند عوامل دیگری نیز داشته باشد که عبارت‌اند از پرکاری تیروئید، عدم تحمل لاکتوز در کودکان، بیماری التهابی روده، مصرف داروهای مختلف، سرما خوردگی و سندرم روده تحریک‌پذیر.

 

علائم اسهال چیست؟

علائم اسهال نیز به مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌تواند از هر فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. علاوه بر این علائم به وجود آورنده اسهال نیز بستگی دارد. در مجموع می‌توان گفت که اسهال دارای علائمی به شکل زیر است:

 • حالت تهوع شدید
 • دردهای شکمی
 • گرفتگی عضلات شکمی
 • نفخ طولانی مدت
 • کاهش آب بدن
 • وجود لکه‌های خونی در مدفوع
 • نیاز مکرر به دستشویی
 • زیاد بودن مایع در حجم مدفوع همیشگی

 

چر باید اسهال را درمان کرد؟

طولانی شدن اسهال باعث می‌شود که آب بدن شما به تدریج کم و کمتر شود. اگر اسهال را درمان نکنید و اجازه دهید که برای چند روز این روند ادامه پیدا کند، مشکلات سلامتی متعدد دیگری تجربه خواهید کرد. کم شدن آب بدن علائمی به مانند:

 • خستگی زودرس
 • افزایش ضربان قلب
 • گیجی و سردرگمی
 • افزایش تنش و استرس
 • خشک شدن دهان
 • سردردهای شدید

متأسفانه مدت دقیقی برای درمان اسهال به صورت طبیعی و بدون درمان دارویی یا غذایی به شکل خانگی وجود ندارد و بیمار بر اساس عامل به وجود آورنده اسهال، می‌تواند از یک روز تا چند هفته این وضعیت را داشته باشد. در زمان اسهال توصیه شده است که غذاهای خاصی را بخورید و از خوردن برخی از غذاها پرهیز کنید. خوردن یا نخوردن این غذاها به کاهش یا طولانی شدن مدت زمان درمان اسهال مربوط است.

اسهال

انواع اسهال

اسهال دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن‌ها می‌تواند شدت و پیامدهای متفاوتی داشته باشد. اسـهال بر اساس نوع دفع مدفوع به اسهال آبکی کوتاه مدت، اسـهال خونی کوتاه مدت و اسهال پایدار تقسیم‌بندی می‌شوند. اسـهال پایدار می‌تواند اسهالی باشد که بیش از دو هفته طول کشیده است. اسـهال آبکی کوتاه مدت می‌تواند در اثر عوارض بیماری به مانند وبا نیز باشد.

درمان عمومی اسهال

راه‌های پیشگیری از بروز اسـهال عبارت‌اند از روش‌های بهداشتی ساده‌ای به مانند رعایت بهداشت فردی، مصرف آب آشامیدنی سالم، شستن دست. معمولاً برای درمان و جبران آب از دست رفته از محلول‌های خوراکی به مانند ORS استفاده می‌شود. در مواردی بر اثر خروج املاح زیاد از بدن نیاز به تزریق وریدی نیز وجود دارد. آنتی بیوتیک در موارد نادری به عنوان برطرف کننده عفونت تجویز می‌شود. معمولاً این افراد مسافران و کسانی که در مدفوع علائمی از رشد باکتری دارند هست.

 

درمان‌های خانگی اسهال

اسـهال تجربه‌ای ناخوشانید از مشکلات گوارشی است که تقریباً همه افراد با آن حداقل یک‌بار در طول زندگی مواجه شده‌اند. عوامل بروز اسـهال می‌تواند متفاوت باشد. برای درمان اسـهال به جز مواردی که ناشی از عفونت حاد هستند، می‌توان از درمان‌های خانگی استفاده کرد.

 

مصرف آب کافی

هیدراسیون یا تأمین آب مورد نیاز بدن در زمان بروز اسهال کاملاً ضروری و لازم است. کمبود آب در افراد سالخورده و کودکان می‌تواند مرگبار و خطرناک باشد. آب دفع شده با اسهال دارای املاح مفیدی به مانند نمک است که تنظیم کننده جریان عصبی در عضلات و قلب هست و کاهش آن موجب بروز مشکلات شدیدی می‌شود. خوردن شیر مادر را در کودکانی که دچار اسـهال شده‌اند به همراه مکمل‌های غذایی روزانه در اسهال کودکان ادامه دهید. محلول‌های الکترولیتی در داروخانه‌ها وجود دارد که برای کودکان دچار اسهال شدید می‌تواند مفید باشد.

افراد بزرگسال، می‌بایست به هنگام اسهال، مصرف مایعات به مانند آب میوه را افزایش دهند تا املاح از دست رفته را جبران کنند. البته در مواردی مصرف مکمل‌های ورزشی نیز به هنگام بروز اسـهال در بزرگسالان مفید واقع شده است. از خوردن نوشیدنی‌هایی به مانند شیر، نوشابه گازدار و قهوه به جای آب خودداری کنید چرا که ممکن است علائم اسهال را شدت ببخشد. 

 

پروبیوتیک

پروبیوتیک یا باکتری‌های مفید موجود در سطح روده شما وظایف مهمی در بدن بر عهده دارند که از جمله آن‌ها کمک به جذب و هضم مواد مغذی است. میکروارگانیسم‌های زنده‌ای که به نام پروبیوتیک شناخته می‌شوند نیاز به مواد مغذی هستند تا بتوانند عملکرد سالم داشته باشند. البته برخی از مواد غذایی دارای مقادیر پروبیوتیک به صورت ذاتی هستند که عبارت‌اند از:

 • پنیر سالم
 • چغندر
 • پنیر خامه‌ای
 • شکلات تلخ
 • زیتون سبز
 • کفیر
 • کلم ترش
 • نان فراوری شده
 • ماست
 • برخی مواد غذایی تخمیری

البته پروبیوتیک ها را می‌توان به شکل پودر یا قرص نیز تأمین کرد که معمولاً غلظتی بیشتر از حالت خوراکی دارند. باکتری‌های مفیدی که در سطح روده شما رشد می‌کنند موجب بهبود عملکرد صحیح سیستم گوارشی نیز می‌باشند همچنین آن‌ها نقش مهمی در حفظ روده از بروز عفونت‌های باکتریایی دارند. از جمله دلایل بروز اسهال، عفونت در روده است. زمانی که بدن شما مجبور به دریافت آنتی باکتری باشد، غلظت پروبیوتیک های روده کاهش پیدا می‌کند که در نتیجه آن ممکن است دچار اسهال شوید. پروبیوتیک ها و مصرف مواد غذایی شامل آن می‌توانند تراز باکتری‌های مفید در روده را افزایش و از بروز اسهال جلوگیری کند.

ساکارومیس بولاردی (Saccharomyces boulardii) مخمری پروبیوتیکی است. اگرچه این مخمر یک باکتری نیست اما می‌تواند اثرات مشابه داشته باشد. اسهال مسافرتی و ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها با مصرف مخمر ساکارومیس بولاردی می‌تواند بهبود بیابد. البته مصرف این مخمر در افرادی که سیستم ایمنی کارآمد ندارند باید با نظر پزشک باشد. البته بهتر است قبل از مصرف هر پروبیوتیکی با پزشک خود مشورت کنید تا با مصرف گزینه اشتباه، بر شدت اسهال شما افزوده نشود.

اسهال

داروهای بدون نسخه درمان اسهال

با توجه به نظر پزشک شما، چندین دارو به صورت بدون نیاز به نسخه وجود دارد که می‌توانید به شرط تشدید نشدن علائم اسهال از آن‌ها استفاده کنید. داروهایی که بدون نسخه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید عبارت‌اند از:

بیسموت ساب سالیسیلات (bismuth subsalicylate)

قرص بیسموت ساب سالیسیلات (bismuth subsalicylate) برای مشکلات گوارشی نظیر عفونت یا زخم معده مصرف می‌شود. استفراغ از عوارض قرص بیسموت ساب سیترات است. این دارو برای درمان زخم معده و روده و نیز اسهال مسافرتی استفاده می‌شوند. مقدار مصرف این دارو برای هر بیمار باید طبق نظر پزشک تعیین گردد اما به طور کلی برای بزرگسالان دو قرص دو بار در روز و یا یک قرص چهار بار در روز مصرف می‌شود.

لوپرامید (bismuth subsalicylate)

قرص لوپرامید (Loperamide) یکی از داروهای ضد اسـهال است که در صورت مصرف ممکن است عوارضی مثل سرگیجه، خواب‌آلودگی و تهوع به دنبال داشته باشد. توجه داشته باشید که این دارو برای اسهال‌های ناشی از عفونت توصیه نمی‌شود زیرا دفع میکروب‌ها را از روده به تأخیر می‌اندازد.

دیفنوکسیلات (Diphenoxylate)

قرص دیفنوکسیلات (Diphenoxylate) دارویی برای درمان اسهال و بیماری‌های التهاب روده هست. تاری دید یا خشکی پوست از عوارض دیفنوکسیلات است. این دارو با کاهش دادن حرکات روده زمان عبور غذا از روده‌ها و جذب آب اضافی را افزایش می‌دهد و در نتیجه سبب کاهش میزان اسهال می‌شود. توجه داشته باشید که دیفنوکسیلات دارویی است برای رفع علائم اسهال و به هیچ وجه علت زمینه‌ای اسهال را درمان نمی‌کند. مصرف طولانی مدت دارو ممکن است موجب بروز تحمل و استفاده مقادیر زیاد آن موجب وابستگی به دارو شود.

برای تأکید می‌توان گفت که این داروها فقط می‌توانند اسـهال در فرد را برطرف کنند و هیچ کمکی به علت بروز و رفع اسهال نمی‌کنند. اگر اسهال مزمن و پایدار دارید نباید این داروها و هیچ داروی دیگری را بدون نظر پزشک مصرف کنید. اسـهال مزمن همان‌طور که اشاره کردیم، نوعی از اسـهال است که بیش از ۱۴ روز طول می‌کشد و علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد.

اگر فردی که اسـهال است، کودک باشد می‌بایست بیش از پیش احتیاط کرد. کم آبی ناشی از اسـهال می‌تواند برای کودکان خطرناک باشد و به سرعت نیز در آن‌ها اتفاق می‌افتد. کم آبی شدید تهدیدی برای زندگی کودکان و نونهالان است. داروهای بدون نسخه‌ای که گفته شد، برای مصرف کودکان به هیچ عنوان مناسب نیست؛ بنابراین اگر کودک شما دچار اسهال شده است می‌بایست با پزشک سریعاً تماس داشته باشد. کودکان زیر ۳ ماه در صورت داشتن اسهال باید سریعاً به اورژانس منتقل شوند.

اگر در اسـهال علائمی از خون مشاهده شد، یا تب ناشی از اسهال بیش از ۷ روز ادامه داشت و دردهای شکمی ناشی از اسـهال شدت پیدا کرد، لازم است پزشک شما را ویزیت کند.

غذاهای درمان کننده اسهال

به هنگام اسـهال، البته در مواردی که اسهال به شدت عفونی نباشد و در آن علائم خطرناکی وجود نداشته باشد با رعایت جوانب احتیاط می‌توان از برخی مواد غذایی برای بهبود علائم اسـهال استفاده کرد. اغلب این مواد غذایی بدون فیبر هستند و اصطلاحاً شکم را سفت می‌کنند. از جمله این خوراکی:

 • موز
 • برنج
 • سیب‌زمینی
 • نان تست

همچنین مصرف برخی از غذاها به مانند مرغ بخارپز شده، سوپ مرغ، سیب‌زمینی آب پز به واسطه داشتن حجم پرکننده، املاح کافی برای جبران مواد از دست رفته بدن، پروتئین لازم برای روده و تسکین اعصاب آن برای درمان علائم ناشی از اسـهال مفید هستند. از دیگر مواد غذایی که به هنگام اسـهال می‌توانید از آن استفاده کنید ماست و دوغ است. البته توصیه شده از لبنیاتی غیر این دو در زمان اسـهال استفاده نشود. همچنین نوشیدنی‌های گیاهی به مانند چای پونه و نعنا نیز به واسطه داشتن خواص مسکن گونه، موجب کاهش علائم اسـهال می‌شوند.

 

غذاهای مایع

هدف از خوردن این غذاها درمان اسهال نیست بلکه شما باید بتوانید در مدتی که اسهال هستید مواد مغذی را به بدن خود برسانید و از کاهش آن جلوگیری کنید. از آنجایی که مواد مغذی در حالت مایع زودتر از جامد دریافت می‌شوند، بهتر است زمانی که اسهال هستید از غذاهای مایع استفاده نمایید.

برای این کار شما نیاز به یک غذا ساز، مخلوط‌کن و انواع سوپ‌ها دارید. با استفاده از غذا ساز، مواد غذایی به شکل پوره درست کنید، با مخلوط‌کن ترکیبات مختلف را با هم مخلوط نمایید. در نهایت اگر حوصله هیچ یک را ندارید می‌توانید سوپ درست کنید.

 

ماست

همان‌طور که مطالعه کردید پروبیوتیک ها می‌توانند درمان اسهال باشند بنابراین هنگامی که دچار اسهال شدید، ماست یک درمان دم دستی و خوب به حساب می‌آید. برای اینکه طعم ماست را بهتر بتوانید تحمل کنید قطعات میوه به آن اضافه نمایید. همچنین اگر می‌خواهید ماست طعم دار خریداری کنید، بهتر است کمی دست نگه دارید و از ماست معمولی کم چرب استفاده نمایید. خوردن یک یا دو موز به همراه ماست، اثر هر دو ماده ضد اسهال را چند برابر می‌کند.

 

موز، برنج، سیب و تست

این ترکیب غذایی با عنوان مبست شناخته می‌شود و از قدیم توسط مادران برای درمان اسهال فرزندان تجویز می‌شد. خوردن این رژیم غذایی خاص به هنگامی که اسهال باشید به مانند مرهم جادویی است. لازم نیست همه این مواد غذایی را با هم بخورید بلکه آن‌ها را در وعده‌های مختلف قرار دهید. برای مثال می‌توانید چند روز فقط موز به عنوان میوه میان وعده بخورید یا از برنج برای ناهار و شام استفاده کنید. همچنین آبمیوه سیب می‌تواند مؤثر باشد. در مورد نان توصیه می‌کنیم هیچ افزودنی به مانند کره استفاده نکنید چرا که ترکیباتی به مانند کره اسهال را تشدید می‌کنند.

 

زنجبیل

صدایتان می‌گیرد زنجبیل می‌خورید، گلویتان درد می‌کنید زنجبیل می‌خورید، حالا باید برای درمان اسهالتان نیز زنجبیل بخورید. این گیاه درمانی قبل از اینکه به درمان گلودرد و تارهای صوتی آسیب دیده مناسب باشد برای درمان دردهای شکمی استفاده می‌شده است. آنچه که لازم دارید این است، زنجبیل را به همراه مقداری عسل، رنده کنید و خوب به هم بزنید. سپس آن را بخورید. شاید کمی طعم اذیت کننده داشته باشد اما بهتر است آب به همراه آن نخورید تا بیشترین فایده و اثر را به ارمغان بیاورد.

 

شنبلیله

برای درمان و کاهش علائم اسهال شنبلیله بخورید. جالب است بدانید شنبلیله به عنوان گیاه دارویی دارای ترکیبی به عنوان لیزاب است. این ترکیب با اسم عجیبی که دارد باعث می‌شود که اسهال به سرعت متوقف شود و شما زودتر از آن خلاص شوید. برای اینکه شنبلیله را بتوانید در رژیم غذایی خود بیاورید، دانه‌های آن را درون ماست اضافه کنید و چند عدد زیره هم درون آن بریزید. برای اثربخشی این ترکیب توصیه شده است که سه بار در روز حداقل آن را مصرف نمایید.

 

دم‌نوش بابونه

به عنوان کسی که عاشق همه چای‌های روی زمین است، چای بابونه را بیش از همه دیگر موارد به شما برای درمان اسهال پیشنهاد می‌کنم. چای بابونه علاوه بر اینکه دردهای شکمی را تسکین می‌دهد، دستگاه گوارشی را آرام و سرعت بهبودی آن را بیشتر می‌کند. برای اینکه چای بابونه درست کنید، مقداری از گل بابونه را درون قوری بریزید و مطابق معمول آن را دم کنید. در نهایت برای آنکه مزه بهتری از چای بابونه تجربه کرده باشید مقدار لیمو به آن اضافه نمایید.

 

سرکه سیب

سرکه سیب را حتی اگر ما در این لیست نمی‌آوردیم شما می‌دانستید که این ماده غذایی پرخاصیت می‌تواند در درمان اسهال نیز مؤثر باشد. سرکه دارای خاصیت اسیدی است و می‌تواند همه باکتری‌های عامل به وجود آورنده آن را نابود کند. برای مصرف سرکه سیب لازم نیست سر بکشید، مقدار از آن را درون لیوان آب بریزد و مخلوط‌کنید. در نهایت آن را در مدت‌زمان‌های مشخصی در طول روز، حداقل دو بار مصرف کنید.

 

برنج

کته درست کردن مادرتان زمانی که اسهال بودید را یادتان هست؟ برنج عنصر اصلی درمان اسهال در کنار ماست تبدیل به یک معجزه می‌شود. سعی کنید برنج را بدون هیچ روغن اضافی درست کنید و بخورید. از اضافه کردن چاشنی‌های روغنی یا هر افزودنی دیگر که احتمال می‌دهید شما را به سمت اسهال شدیدتر بکشاند خودداری کنید.

 

مایعات همیشگی

روزانه باید هشت لیوان آب بخورید، این مقدار زمانی که اسهال هستید تقریباً به ده برابر افزایش می‌یابد. علاوه بر اینکه آب خوردن جبران مواد از دست رفته را می‌کند، به خارج شدن سموم در روده‌ها نیز کمک کرده و می‌تواند درمان خوبی باشد. در صورتی که خوردن آب خالی را دوست ندارید، سوپ و دیگر مواد غذایی دارای آب را بیش از روزهای دیگر بخورید.

اسهال

موز

بارها در این لیست اشاره کردیم که خوردن موز درمان خوبی برای اسهال است. اگر هیچ یک از مواد بالا را نمی‌خواهید بخورید، لااقل یک عدد موز را در برنامه خودتان قرار دهید. کافی است که آن را قطعه قطعه کنید و در کنار سایر میوه‌ها در طول روز نوش جان نمایید. آنچه که در موز معجزه می‌کند وجود پکتین کافی است.

 

سیب

یک سیب بخور تا اسهالت درمان شود. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در سیب به همراه مواد مغذی فراوانی که دارد، به عنوان یک مکمل دارویی برای درمان اسهال همیشه توصیه می‌شود. سیب و سرکه سیب هر دو برای درمان اسهال مفید هستند. فیبر موجود در سیب تسکین دهنده معده، روده و سیستم گوارشی است. برای اینکه از اثرات سیب در مورد درمان اسهال بهره مند شوید، روزی یک یا دو سیب حتماً بخورید.

 

آرد

آرد همان‌طور که خودتان هم حدس زدید، همانند موز عمل می‌کند. آرد در بیشتر مناطق ایران برای درمان اسهال به صورت سنتی توصیه شده و می‌شود. برای اینکه خوردن آرد خالی برای شما اذیت کننده نباشد، مقداری آرد درون آب بریزید و کمی نمک اضافه نمایید و سر بکشید. همچنین آرد موجود در کیک‌ها نیز برای افراد اسهال مفید است.

 

غذاهای تشدید کننده اسهال

غذاهای چرب و سرخ شده برای افرادی که دچار اسـهال شده‌اند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و می‌بایست از خوردن آن‌ها اجتناب کرد. همچنین خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد، اسـهال را افزایش و بیرون‌روی را تشدید می‌کند. خوردن میوه و سبزی را به هنگام اسهال می‌بایست محدود کرد چرا که در مواردی باعث نفخ می‌شود. در ادامه لیستی از غذاهایی که می‌بایست به هنگام اسـهال از خوردن آن اجتناب کرد را مشاهده می‌کنید:

 • شیرین کننده‌های مصنوعی
 • لوبیا
 • نخود
 • انواع توت‌ها
 • کلم بروکلی
 • کلم
 • گل‌کلم
 • حبوبات
 • قهوه
 • ذرت
 • بستنی
 • سبزی‌های برگ سبز
 • شیر
 • نخودفرنگی
 • فلفل
 • آلو
 • چای

 

میوه‌های فروکتوزی

گرچه خوردن میوه به هنگامی که اسهال شده باشید، توصیه می‌شود اما خوردن هر میوه‌ای در این زمان درست نیست. برای مثال میوه‌هایی که غنی از فروکتوز هستند در روده بیمار اسهالی به هیچ عنوان هضم نشده و میزان اسهال را افزایش می‌دهد. از جمله‌های فروکتوزی می‌توان به گلابی، هندوانه، تمشک و انگور اشاره کرد.

 

لبنیات

خوردن لبنیاتی مثل شیر، پنیر و کره به هنگامی که اسهال شده باشید اصلاً توصیه نمی‌شود. کسانی که معده حساس به لاکتوز دارند بیشتر باید در این مورد حساسیت به خرج دهند. ماست از میان لبنیات مستثنا است چرا که دارای ترکیب پروبیوتیکی مفید برای اسهال هست.

 

فلفل تند

خوردن فلفل تند علاوه بر اینکه دهان را می‌سوزاند، شدت اسهال را نیز افزایش می‌دهد. فلفل تند دارای ماده‌ای به نام کپسایسین است که عملاً در هنگام سلامتی از آن به عنوان تحریک کننده اسهال یاد می‌کنند. دیواره معده با دریافت این ترکیب تحریک شده و گاز، نفخ و همچنین سوزش زیادی به وجود می‌آورد. همچنین دانه‌های فلفل نیز از دیگر عوامل تشدید اسهال به حساب می‌آیند.

 

قهوه

سخت است اما باید در هنگامی که اسهال شدید، از خوردن قهوه دست بردارید. کافئین موجود در قهوه به شل شدن مدفوع کمک می‌کند. همچنین کافئین به مقدار زیادی ادرارآور است که در هنگام اسهال شدن به عنوان یک عامل خطرناک شناخته می‌شود.

نه تنها قهوه بلکه دیگر ترکیبات کافئین دار نیز در لیست غذاهای ممنوعه به هنگام اسهال قرار می‌گیرند. تا زمانی که اسهال شما برطرف نشده است، قهوه نخورید و از نوشیدنی‌های جایگزین استفاده کنید.

 

حبوبات

از سبد غذایی روزهای اسهال خودتان، حبوبات را کنار بگذارید. حبوبات با عبور از روده کوچک به صورت مستقیم در روده بزرگ که به سختی می‌توانند مواد غذایی را هضم کنند، وارد می‌شود و شدت اسهال را افزایش می‌دهد. حبوبات همچنین در نهایت نفخ شکم به دنبال دارند که در هنگام اسهالی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات است. وجود دسته‌ای از پروتئین‌های به وجود آورنده التهاب روده نیز یکی دیگر از عوامل ممنوعیت حبوبات به هنگام اسهال است.

 

گوشت قرمز

شاید برای شما که هر روز گوشت قرمز باید می‌خوردید، بدتر از اسهال شدن، کنار گذاشتن غذایی به مانند گوشت قرمز است. مصرف گوشت قرمز، سطح پروتئین را در بدن افزایش می‌دهد که این عامل موجب التهاب روده می‌شود و وضعیت فرد اسهال با این اتفاق وخیم‌تر می‌شود. در روزهایی که اسهال شده‌اید، از خوردن گوشت بپرهیزید و به جای آن از ماست استفاده کنید.

 

مغزهای خوراکی

غذاهایی که دارای فیبر نامحلول هستند را باید از غذاهای خود در دوران اسهال کنار بگذارید. فیبر نامحلول وارد روده‌ها شده و شدت مدفوع را افزایش می‌دهد. علاوه بر این هضم کردن مغزهای خوراکی برای معده به هنگامی که دچار مشکل شده است، سخت و دشوار بوده و نفخ زیادی به وجود می‌آورد. هویج پخته گزینه مناسبی است که می‌توانید از آن به جای مغزهای خوراکی استفاده کنید.

 

شیرین کننده مصنوعی

ترکیباتی به مانند سوربیتول، مانیتول، زایلیتول و هر آنچه که به عنوان قند مصنوعی می‌شناسیم در زمان اسهال شدن ممنوع هستند. به همین دلیل از جویدن آدامس در این دوران خودداری کنید. جذب آهسته قند این نوع ترکیبات عامل اصلی تشدید اسهال در افراد است.

 

تسکین اسهال خونی

توصیه اول ما به شما در صورت مشاهده اسـهال خونی مراجعه به پزشک است؛ اما می‌توان برای کاهش دل‌پیچه و جلوگیری از تشدید درد درمان‌های خانگی به مانند

 • آبلیمو تازه به همراه نمک و آب
 • روغن کرچک
 • پوست انار جوشانده شده در شیر

استفاده کنید. هر آنچه که در مورد اسـهال و مخصوصاً داروهای پیشنهادی گفته شد، برای افزایش اطلاعات عمومی بوده است. سالم و تندرست باشید.

چه زمان باید برای اسهال دکتر رفت؟

در اغلب موارد اسهال به سرعت رفع می‌شود اما زمانی که اسهال دارای علائم خاصی باشد، می‌بایست آن را جدی بگیرید. اسهال بیشتر از ۲۴ ساعت درکودکان و همچنین ۷۲ ساعت در بزرگ‌سالان، خطرناک است. در صورتی که یکی از علائم زیر را مشاهده کردید حتماً و سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید در شکم
 • خون در مدفوع
 • مدفوع سیاه
 • تب شدید
 • نشانه‌های کم‌آبی

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *