درمان پوکی استخوان با تغذیه سالم

درمان پوکی استخوان : با خوردن این 12 خوراکی استخوان قوی داشته باشید

داشتن استخوان‌های قوی و مستحکم برای سلامتی امری ضروری است؛ اما با توجه به افزایش سن، ژنتیک و رژیم‌های ناسالم میلیون‌ها زن و مرد از پوکی استخوان رنج می‌برند. با اصلاح رژیم غذایی به عنوان درمان پوکی استخوان می‌توان از این اتفاق پیشگیری کرد. امروز در جیمیتو به بررسی مواد غذایی خواهیم پرداخت که در درمان پوکی استخوان مؤثر هستند.

 

چرا پوکی استخوان می‌گیریم؟

قبل از اینکه به تغذیه سالم برای جلوگیری از پوکی استخوان بپردازیم جای دارد کمی در مورد پدیده پوکی استخوان و ضعف آن بدانیم.

استخوان به مانند دیگر بافت‌های شما زنده است و از دو لایه مجزا تشکیل شده است: لایه داخلی و لایه خارجی. لایه داخلی استخوان ضخامت بیشتری نسبت به لایه خارجی دارد و بیشترین سهم از توده استخوانی را به خود اختصاص می‌دهد. همانند سلول‌های بدن، سلول‌های استخوانی نیز در طول عمر انسان، چندین میلیون بار تعویض می‌شوند.

سرعت تعویض سلول‌های استخوانی در گذر سن کاهش پیدا می‌کند و بیشترین مقدار آن را می‌توان به سنین ۲۰ تا ۳۰ سال نسبت داد. همچنین همه افراد دارای توده استخوانی یکسانی نیستند و توده استخوانی عموماً به عواملی همانند وراثت، تغذیه در دوران کودکی، فعالیت بدن و همچنین شیوه زندگی بستگی دارد.

زمانی که سرعت تولید سلول‌های جدید استخوانی نسبت به سرعت تخریب آن‌ها کمتر شود، به تدریج توده استخوانی شروع به تولید حفره می‌کند که در علم پزشکی به این پدیده پوکی استخوان می‌گویند. وجود حباب و پوکی استخوان احتمال شکست استخوان‌ها را افزایش می‌دهد.

افراد مسن به واسطه کاهش سرعت تولید سلول‌های استخوانی به طور طبیعی دچار پوکی استخوان می‌شوند. اما عوامل بسیار زیادی وجود دارند که پوکی استخوان را از یک عارضه کهن‌سالی به بیماری در دوران میان‌سالی و جوانی تبدیل می‌کند. خوشبختانه در کنار این عوامل، راهکارهایی هم برای کند کردن روند پوکی استخوان وجود دارد.

علائم پوکی استخوان زمانی خود را نشان می‌دهند که فرد دچار آسیب جسمانی می‌شود. به همین دلیل باید عوامل تسریع کننده پوکی استخوان را به خوبی شناخت و از آن‌ها جلوگیری کرد. خوردن غذاهای مناسب و پرهیز از برخی مواد خوراکی یکی از این رویه‌های سلامتی است.

 

چرا درمان پوکی استخوان اهمیت دارد؟

استخوان ضعیف و بنیه ناکافی در اسکلت بدنی باعث ۸٫۶ میلیون شکستگی استخوان در سال می‌شود. علاوه بر این زنان پس از ۳۰ سال تراکم استخوانی خود را از دست می‌دهند که موجب پیری زودرس استخوان و شکستگی‌های متوالی در افتادن و زمین خوردن می‌شود. بر اساس اعلام سازمان سرویس سلامت همگانی (NHS)، خوردن مقادیر کافی از کلسیم و ویتامین D می‌تواند در تقویت استخوان‌ها مؤثر باشد.

در ادامه به شما عزیزان، بهترین غذاهایی که باعث تقویت استخوان‌ها و درمان پوکی استخوان است را معرفی خواهیم کرد تا زودتر از اینکه پزشک به شما این مواد را توصیه کند، آن‌ها را مصرف کنید. همراه جیمیتو باشید.

 

درمان پوکی استخوان با ماست

ماست منبع مناسبی برای پروبیوتیک ها، کلسیم، پتاسیم و ویتامین‌های D و A است. دانشمندان در مقالات متفاوت اعلام کرده‌اند که مصرف مداوم کلسیم موجود در ماست می‌تواند از شکستگی استخوان‌ها جلوگیری کند. اگر احساس می‌کنید از ضعف استخوان رنج می‌برید مصرف ماست می‌تواند راه چاره باشد.

میزان مصرف

در طول روز ۳ کاسه ماست کوچک بخورید. ماست را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید و به همراه غذا میل کنید. ماست پیش‌غذا و کنارغذای مناسبی به عنوان افزودنی به سالاد است.

 

درمان پوکی استخوان با شیر

بیان واضحات است اما باید به آن شیر نیز اشاره کنیم. شیر اصلی‌ترین منبع انسان برای دریافت کلسیم، فسفر، پتاسیم، ویتامین‌های A و D است. انسان از کودکی مصرف شیر را شروع می‌کند و می‌بایست آن را ادامه دهد. استخوان‌های خودتان را با مصرف شیر قوی‌تر کنید. شما همچنین می‌توانید از محصولات غنی شده نیز بهره ببرید. اگر لاکتوز شیر شما را اذیت می‌کند نیاز است از فراورده‌های بدون لاکتوزی بخورید.

میزان مصرف

مصرف ۲ لیوان شیر در روز توصیه شده است.

 

درمان پوکی استخوان با سبزی‌های تیره رنگ

سبزی‌هایی به مانند اسفناج، کلم، کلم بروکلی، گوجه‌فرنگی، کاهو و گوجه‌فرنگی منابع عالی کلسیم، انتی اکسیدان، ویتامین‌های C و K است. مصرف سه نوع سبزی در طول روز به شما کمک خواهد کرد که استخوان‌هایی قوی‌تر داشته باشید. به همین دلیل مصرف سبزی درمان پوکی استخوان است.

میزان مصرف

سبزی را به عنوان کنار غذا در طول روز میل کنید و لازم نیست مقدار مشخصی برای آن قرار دهید.

پوکی استخوان

درمان پوکی استخوان با پنیر

پنیر از فراورده‌های حاصل از شیر و دارای کلسیم کافی است. علاوه بر کلسیم، پنیر دارای منبع عالی ویتامین A، B12، روی و فسفر است. با مصرف پنیر علاوه بر اینکه شما طعم و مزه خوبی به غذای خود اضافه می‌کنید، به بدن خود برای درمان پوکی استخوان نیز کمک می‌کنید. اگر معده شما لاکتوز را هضم نمی‌کند از پنیرهای اصلاح شده و چدار مصرف نمایید که دارای لاکتوز کم و چربی کافی هستند.

میزان مصرف

در روز شما لازم دارید که ۱۵ گرم پنیر بخورید. این میزان را در میان وعده‌ها و سالاد پخش کنید و میل نمایید.

 

درمان پوکی استخوان با ماهی

از جمله ترکیبات که باعث درمان پوکی استخوان می‌شود ویتامین D است. انواع ماهی‌ها شامل قزل الا، ساردین، ماهی تن و دیگر ماهی‌های موجود در دریاهای ایران منع عالی و غنی از ویتامین D هستند. ویتامین D عاملی است که باعث می‌شود استخوان‌های شما شروع به جذب کلسیم از سایر مواد غذایی کنند.

میزان مصرف

خوردن ۱۰۰ گرم ماهی در طول روز برای داشتن استخوان‌های قوی کافی است که می‌توانید آن را در قالب وعده‌های غذایی میل کنید.

 

درمان پوکی استخوان با تخم‌مرغ

زرده تخم‌مرغ منبع خوبی برای ویتامین‌های محلول در چربی از جمله ویتامین D، A، E و K است. همان‌طور که اشاره کردیم ویتامین D برای جذب کلسیم لازم و ضروری است. شما باید تخم‌مرغ را به همراه سفیده میل کنید و از همه مواد مغذی آن برای درمان پوکی استخوان استفاده کنید.

میزان مصرف

دو عدد تخم‌مرغ، مقدار مناسبی برای مصرف روزانه و درمان پوکی استخوان است.

 

درمان پوکی استخوان با غلات، حبوبات و آبمیوه‌ها

غلات و حبوبات غنی از کلسیم به همراه آب میوه می‌تواند راه مناسبی برای رساندن کلسیم به بدن و درمان پوکی استخوان باشد. شما می‌توانید به جای خوردن آب پرتقال معمولی از آب پرتقال غنی شده از کلسیم استفاده کنید و آن را در صبحانه خود بخورید. همچنین اگر ورزشکار هستید قبل و بعد از هر بار ورزش مقدار غلات بخورید.

میزان مصرف

در طول روز مصرف چند بار حبوبات و آب میوه غنی شده از کلسیم و ویتامین‌های مختلف برای درمان پوکی استخوان توصیه شده است.

 

درمان پوکی استخوان با کره بادام

بادام از جمله هسته‌هایی است که دارای پروتئین و کلسیم کافی است. کره بادام‌زمینی کلسترول اندک دارد و می‌تواند در درمان پوکی استخوان بدون اثر چاق‌کنندگی برای شما کاربرد داشته باشد. کره بادام را به عنوان صبحانه هر روز می‌توانید میل کنید.

میزان مصرف

خوردن ۱-۲ قاشق غذاخوری کره بادام برای هر روز در صبحانه یا میان وعده توصیه شده است.

 

درمان پوکی استخوان با بروکلی

بروکلی از دسته سبزی‌های و کلم است که دارای مزایای زیادی برای سلامتی و بدن می‌باشد. کلم بروکلی علاوه بر اینکه دارای کلسیم کافی است به همراه خود مقادیر ویتامین D برای جذب کلسیم توسط بدن، پتاسیم، فسفر و ویتامین K است. مصرف روزانه بروکلی به تقویت استخوان و دندان‌های شما کمک فراوانی می‌کند. همچنین باعث کاهش وزن، مبارزه با فشار خون بالا، سرطان و دیابت می‌گردد.

میزان مصرف

مصرف یک برگ بروکلی در طول روز توصیه شده است.

 

درمان پوکی استخوان با دانه‌ها

دانه‌های آفتابگردان، کدو و سایر دانه‌های شناخته شده منبع خوبی برای دریافت کلسیم و درمان پوکی استخوان است. آن‌ها همچنین دارای فیبر کافی، چربی‌های سالم، فسفر و آهن است. شما دانه کتان، آفتابگردان، خربزه، کدو تنبل و کنجد را به غذای خودتان اضافه کنید و از آن به عنوان راهی برای درمان پوکی استخوان استفاده کنید.

میزان مصرف

مصرف یک یا دو قاشق غذاخوری از اقسام دانه‌ها در طول روز توصیه شده است.

 

درمان پوکی استخوان با آجیل

آجیل دارای چربی سالم، اسید امگا ۳ و پروتئین کافی است. دانشمندان مدعی هستند که مصرف آجیل از جمله راهکارهای خوراکی درمان پوکی استخوان است. شما با خوردن آجیل کافی علاوه بر پوکی استخوان می‌تواند چربی بدن خود را نیز بسوزانید. آجیل را به صورت معمول یا خرد شده در مواد غذایی دیگر میل کنید.

میزان مصرف

آجیل را در میان وعده خود میل کنید. مقداری آجیل همیشه در جیب یا کیسه‌ای به همراه داشته باشید و در اوقاتی که احساس گرسنگی کردید آن را میل کنید.

 

درمان پوکی استخوان با لوبیا

لوبیا در دسته حبوبات قرار می‌گیرد. آن‌ها نه تنها منبع خوبی برای دریافت کلسیم برای بدن هستند، غنی از اسید چرب امگا ۳، فسفر و پتاسیم است. دانشمندان توصیه کرده‌اند که می‌توان از لوبیا به عنوان درمان پوکی استخوان بهره گرفت. علاوه بر لوبیا، جوانه لوبیا، عدس و سایر حبوبات نیز می‌توانند به داشتن استخوان‌های قوی به شما کمک کنند.

میزان مصرف

خوردن نصف لیوان لوبیا و حبوبات در طول روز توصیه شده است.

شما علاوه بر خوردن منابع کلسیمی، باید از خوردن مواد دارای کالری پایین، نمک، الکل، کافئین بالا و نوشیدنی‌های گازدار نیز پرهیز کند تا جذب کلسیم مفید زیادی با خوردن مواد غذایی داشته باشید. برای داشتن استخوان‌های سالم و مبارزه با پوکی استخوان، می‌بایست ورزش را در صدر کارهای روزانه قرار دهید و آن را به هیچ وجه ترک نکنید. امیدواریم که توانسته باشیم راهکاری مناسب برای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان به شما ارائه دهیم. نظرات و پیشنهاد‌های خود را با ما در میان بگذارید.

 

غذاهایی که باعث پوکی استخوان می‌شوند

تا اینجای کار متوجه شدید که خوردن چه غذاهایی می‌تواند به استحکام استخوان‌های شما کمک کند. حال وقت آن شده است در مورد غذاهایی که باعث پوکی استخوان می‌شوند آشنا شوید.

خوردن غذاهای خاصی بر روی سلول‌های استخوانی شما بیش از دیگر سلول‌ها اثر می‌گذارد و می‌تواند موجب کاهش تراکم سلولی و قدرت استخوان‌بندی شود. وجود این روند در دوران جوانی آغازی برای شروع پوکی استخوان زودرس است.

بر اساس آنچه که فرا گرفتید باید در طول دوران زندگی خودتان غذاهای خاصی بخورید و از خوردن برخی دیگر از غذاها پرهیز کنید تا استخوان‌بندی سالمی داشته باشید. این گفته گروه جیمیتو نیست و همه پزشکان دخیل در این موضوع بارها و بارها بر تغذیه سالم به منظور داشتن استخوان‌بندی سالم تأکید کردند.

در کنار تغذیه سالم، انجام ورزش‌های روزانه را نباید فراموش کرد. در ادامه شما شاهد معرفی ۱۱ غذایی خواهید بود که مصرف آن‌ها باعث افزایش احتمال بروز پوکی استخوان می‌شود. شما باید از خوردن این مواد غذایی اجتناب یا تا حد ممکن آن‌ها را محدود کنید.

پوکی استخوان

مصرف نمک زیاد

هرچقدر نمک بیشتری بخورید در عوض کلسیم بیشتری هم از دست خواهید داد. متخصص غدد و استاد پزشکی بالینی در دانشگاه کلمبیا و سخنگوی بنیاد ملی پوکی استخوان در این مورد می‌گوید که نمک باعث می‌شود تا کلسیم از درون کلیه‌ها خارج شود تا تعادل یونی در تمام بدن به وجود اید. این پزشک متخصص توصیه می‌کند اگر می‌خواهید زندگی سالم و به دور از هر گونه پوکی استخوان داشته باشید، بهتر است که مصرف نمک را به میزان زیادی کاهش دهید.

میزان مصرف مناسب نمک در طول روز ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز است. برای باورپذیر شدن موضوع، مطالعه انجام شده در مورد مردم چین که علاقه زیادی به غذاهای نمکی دارند می‌تواند کمک زیادی به شما کند. بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۶ روی مردم چین مشاهده شد که این ملت مستعد پوکی استخوان و نازک شدن آن هستند. این موضوع در مورد زنان یائسه چینی بیش از حد باور است.

وزارت بهداشت ایران و جهان در طی هشدارهای زیاد به افراد اعلام کردند در صورتی که دارای اضافه وزن، فشار خون و همچنین پوکی استخوان هستید می‌بایست مصرف نمک را کاهش دهید.

 

مصرف شیرینی

خبر بدی برای کسانی که عاشق شیرینی هستند باید بدهیم، اینکه خوردن شیرینی زیاد نه تنها به دندان ها و بلکه همه استخوان‌های بدن آسیب زده و موجب بروز پوکی استخوان می‌گردد. بر اساس نظر متخصص تغذیه ارشد در مرکز پزشکی زنان در بیمارستان جراحی ویژه نیویورک و یکی از اعضای گروه ملی پوکی استخوان امریکا، در حالی که هیچ رابطه علت و معلولی اثبات شده میان مصرف قند و پوکی استخوان نیست اما واضح است، افرادی که میزان قند بیش از حد دریافت می‌کنند عموماً دچار کمبود مواد مغذی دیگر از جمله کلسیم می‌شوند.

 

مصرف زیاد نوشابه

نوشابه خوشمزه‌ای که همراه با همه غذاها می‌خورید، دست آخر می‌تواند بعد از چندین سال باعث تشدید مشکلات بزرگی همانند پوکی استخوان و همچنین بیماری قند شود. خوردن بیش از حد نوشابه به صورت آماری مشخص شده است که روی تراکم استخوانی تأثیر منفی دارد.

میزان مشخصی برای خوردن نوشابه وجود ندارد اما گفته می‌شود در صورتی که شما مرز هفت لیوان نوشابه در طول هفته را بشکنید، در مرز پوکی استخوان و همچنین شکستگی سریع آن قرار می‌گیرید. بهتر است از همین امروز خوردن نوشابه را به حداقل مقدار خود برسانید و جایگزین‌های مناسب‌تری برای آن سر سفره غذایی خودتان بیاورید تا از خطر بروز پوکی استخوان در سال‌های پیری جلوگیری کنید.

هرچند به درستی رابطه میان خوردن نوشابه و چگونگی بروز پوکی استخوان یافت نشده است اما بر اساس مطالعه انجام شده روی ۷۳ هزار زن یائسه، نشان داد که خوردن نوشابه به میزان زیادی احتمال شکستگی استخوان‌ها را افزایش داد.

 

کافئین

شاید این قسمت کمی شما را که عاشق قهوه و مواد کافئین دار هستید ناراحت کند چرا که بر اساس مطالعات انجام شده بر روی زنان یائسه نشان داد که خوردن کافئین در مواد غذایی به مقدار زیادی تراکم استخوانی را تحت تأثیر قرار داد. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟

پزشکان در این مورد می‌گویند که کافئین باعث می‌شود کلسیم از داخل استخوان و همچنین سلول‌های آن خارج و از بدن دفع شوند. هر صد میلی‌گرم کافئین چیزی در حدود ۶ میلی‌گرم کلسیم از استخوان خارج می‌کند و همان‌طور که می‌دانید این روند نشان دهنده رشد جریان پوکی استخوان است.

مشکل بزرگ دیگر این است که عموماً نوشیدنی‌های کافئینی با مقدار زیادی شکر همراه هستند که اگر با ما در مقاله همراه بوده باشید متوجه شدید که تأثیر کافئین بر پوکی استخوان به همراه شکر چندین برابر می‌شود. خوردن کافئین برای زنان یائسه به شدت می‌تواند آسیب‌زا باشد.

بنابراین برای اینکه از شر پوکی استخوان در امان باشید باید مصرف کافئین خودتان را محدود و به جای آن از چای و دیگر نوشیدنی‌های فاقد شکر استفاده کنید. همچنین اگر قرار است کافئین مصرف کنید برای کاهش خطرات آن از شکر و شیرین کننده‌های مصنوعی در آن استفاده نکنید.

 

الکل

شاید جالب است بدانید که خوردن نوشیدنی‌های الکلی به عنوان یک عامل آسیب زننده به استخوان شناخته می‌شود. میزان آسیب نوشیدنی الکلی به استخوان از دوران نوجوانی و جوانی آغاز می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده بر روی زنان ۱۹ تا ۳۰ ساله، مصرف الکل شدت پوکی استخوان بعد از یائسگی را افزایش می‌دهد.

 

حبوبات

درست است که خوردن حبوبات فواید و ثمرات زیادی دارد اما مصرف بیش از حد هر چیزی حتی حبوبات می‌تواند خطرناک باشد مخصوصاً برای استخوان. لوبیا به عنوان یکی از حبوبات محبوب که روزانه مصرف می‌شود می‌تواند جذب کلسیم در استخوان‌ها را به تعویق بیندازد. لوبیا و امثال آن که در دسته حبوبات تقسیم‌بندی می‌شوند دارای ترکیبی به نام فیتیک اسید هستند. فیتیک اسید به مقدار بسیاری زیادی می‌توانند در جذب مواد معدنی همانند کلسیم در بدن دخالت و آن را کاهش دهند.

از آنجایی که لوبیا دارای مقادیر زیادی منیزیم، فیبر و سایر ترکیبات مفید است باید بتوانید با استفاده از راه‌حل‌هایی میزان فیتیک اسید آن را کاهش دهید. خوشبختانه زمانی که لوبیا را در آب به مدت چند ساعت خیس کنید، شدن عملکرد اسید فیتیک آن کاهش پیدا می‌کند و می‌توانید بدون هیچ مشکلی آن را میل کنید.

 

مواد غذایی التهاب زا

مواد غذایی التهاب زا چه چیزهایی می‌توانند باشند؟ سبزی‌های کنارغذا، گوجه‌فرنگی، قارچ، فلفل، سیب‌زمینی و همچنین بادمجان برخی از مواد التهاب زا هستند که موجب بروز مشکلاتی که آغاز پوکی استخوان هستند، می‌شوند. با این وجود نمی‌شود که شما از سبد غذایی خود این مواد که دارای خواص سلامتی بی‌شماری همانند انتی اکسیدانت و ویتامین‌های عالی هستند، را کنار بگذارید. پس راه‌حل در چیست؟

تا زمانی که مطمئن باشید به مقدار کافی کلسیم در طول روز مصرف می‌کنید خوردن این مواد هیچ آسیبی به بدن شما نمی‌تواند وارد کند. همچنین می‌توانید این مواد غذایی را به همراه مواد غذایی دارای کلسیم میل کنید و مطمئن باشید که هیچ اثر جانبی نخواهند داشت.

به طور کلی، کسانی که رژیم غذایی دسته بندی شده و شامل مواد غذایی مختلفی دارند به طور میانگین کمتر از دیگر افراد در معرض بروز مشکلات سلامتی همانند پوکی استخوان هستند.

 

اسفناج خام

اسفناج در عین حال که دارای کلسیم زیادی در خود است، می‌تواند جذب کلسیم در بدن را نیز به تعویق بیندازد و همانند یک شمشیر دو لبه عمل کند. اگزالات موجود در اسفناج باعث این اتفاق است. اگزالات در اسفناج با کلسیم آن وارد واکنش شده و عملاً بدن شما هیچ کلسیمی دریافت نمی‌کند و چه بسا مقداری از کلسیم خود را نیز از دست می‌دهد.

برای اینکه بتوانید اسفناج را در رژیم غذایی خود نگهدارید و دچار پوکی استخوان نشوید به شما توصیه می‌کنیم که اسفناج را به همراه غذاهایی که غنی از کلسیم هستند میل کنید تا اگزالات آن توان حذف همه کلسیم را نداشته باشد. برای مثال اگر اسفناج را به همراه پنیر بخورید، اگزالات کلسیم موجود در پنیر را حذف و شما از اسفناج و خواص سلامتی آن استفاده خواهید کرد.

 

گوشت قرمز

محققان در مورد گوشت قرمز به کسانی که دچار پوکی استخوان هستند هشدار جدی می‌دهند و آن‌ها را به خوردن دو بار گوشت قرمز در هفته محدود می‌کنند. بر اساس مطالعات انجام شده خوردن گوشت قرمز بیش از حد باعث می‌شود که کلسیم از بافت‌های استخوانی خارج و از بدن دفع شود. همچنین در سال ۲۰۱۷ مشخص شد حذف کردن نوشابه، گوشت قرمز، فراورده‌های غیرالکلی، غذاهای سرخ شده و همچنین شیرینی و دسر موجب شد تا به صورت آماری پوکی استخوان کاهش و تراکم استخوانی موارد مورد آزمایش افزایش پیدا کند.

با این حساب چه رژیم غذایی می‌تواند برای افراد دارای پوکی استخوان مناسب باشد؟ رژیم‌هایی که تمرکز زیادی بر روی میوه، سبزی‌ها، لبنیات کم‌چرب، ماهی، مرغ، آجیل و حبوبات دارد بهترین گزینه پیشنهادی ما است.

 

رژیم غذایی کم کالری

رژیم غذایی کم کالری وجود دارد که این روزها از آن برای لاغری استفاده می‌شود اما به مانند سایر رژیم‌هایی غذایی شما باید خوردن مواد غذایی را محدود به مقداری همانند ۵۰۰ کالری کنید. با این مقدار کالری کم مسلماً شما هیچ ماده مغذی کافی دریافت نمی‌کنید و پس از چند روز که با این رژیم پیش بروید دچار ضعف عضلانی و همچنین استخوانی می‌شوید.

تا زمانی که احساس نکرده باشید به مقدار کافی ذخیره مواد مغذی در بدن دارید و می‌توانید از همان ۵۰۰ کالری مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را تأمین کنید، بهتر است سراغ این رژیم سرسختانه نروید.

 

سبوس گندم

آنالیز سبوس گندم نشان می‌دهد که این ماده غذایی نیز به مانند لوبیا دارای مقداری زیادی فیتیک اسید است. بنابراین توصیه‌هایی که در مورد لوبیا شد را می‌بایست در مورد سبوس گندم نیز جدی بگیرید. به جای خوردن سبوس گندم از غلات کامل دیگر استفاده کنید یا آن را با دیگر ترکیبات دارای کلسیم زیاد همانند ماست مخلوط و مصرف نمایید. محدود کردن غلات در طولانی مدت برای شما مناسب نیست و نمی‌توانید آن را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید.

 

سویا

متأسفانه این روزها مشخص شده است که مصرف بیش از حد سویا که یکی از جایگزین‌های گوشت است، می‌تواند موجب کاهش تراکم استخوانی شود. به گفته محققان سویا به شدت جذب کلسیم در بدن را مختل و میزان آن را کاهش می‌دهد. بنابراین می‌بایست آن را به همراه دیگر ترکیبات دارای کلسیم مصرف نمود.

 

برای داشتن استخوان‌های سالم و همچنین دوران کهن‌سالی به دور از مشکلاتی همانند پوکی استخوان می‌بایست رژیم غذایی خودتان را با ملاحظات بیشتری تنظیم کنید. داشتن یک رژیم تک بعدی به مانند گوشت بسیار زیاد نه تنها برای شما فایده‌ای ندارد بلکه می‌تواند موجب بروز مشکلاتی همانند پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوانی شود. همچنین اگر عادت به گیاهخواری دارید می‌بایست در نظر داشته باشید که ترکیباتی به مانند لوبیا و سویا می‌توانند میزان کلسیم بدن شما را کاهش دهند پس در مصرف آن‌ها باید نهایت دقت را به کار بست.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *