با خواص زیره بیشتر آشنا شوید

خواص زیره

لاغری با زیره امکان پذیر است؛ اما بسیاری از آن برای رفع نفخ شکم استفاده می‌کردیم. در این مقاله قصد داریم در مورد خواص زیره و در لاغری با زیره صحبت کنیم. با جیمیتو همراه ما باشید.

 

زیره 

زیره سبز بر خلاف زیره سیاه آن‌چنان شناخته شده نیست اما دارای کاربردهای فراوانی در صنعت غذا است. زیره سبز جز اصلی پودرهای کاری و چیلی است و به عنوان طعم دهنده در محصولات غذایی و تجاری استفاده می‌شود. روغن زیره سبز نیز از طریق تقطیر با بخار آب برای مزه دار کردن نوشیدنی‌ها، دسرها و چاشنی‌ها مصرف می‌شود. همچنین در کرم‌های عطری و لوسیون ها نیز کاربرد دارد.

زیره سبز همیشه ادویه‌ای غیر سمی و خوراکی بوده است ولی برخی از افراد به خوردن آن حساسیت دارند. زیره سبز علاوه بر مصارف به صورت ادویه‌ای، دارای عرق گیاهی نیز هست که خواص مشابه با خود زیره سبز دارد. در ادامه به خواص زیره اشاره خواهیم کرد.

خواص زیره

ارزش غذایی زیره 

در هر ۱۰۰ گرم از زیره سبز مواد مغذی به شرح زیر وجود دارد:

 • کالری: ۲۲
 • چربی: ۱ گرم
 • کلسترول: صفر گرم
 • سدیم: ۱۰ میلی‌گرم
 • کربوهیدرات: ۳ گرم
 • فیبر رژیمی: ۱ گرم
 • قند: صفر گرم
 • پروتئین: ۱ گرم
 • ویتامین آ (A): 76 واحد بین‌المللی (۲ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ث (C): 0.5 میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ای (E): 0.2 میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • تیامین: ۰٫۱ میلی‌گرمی (۱ درصد نیاز روزانه)
 • نیاسین: ۰٫۳ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • ریبوفلاوین: ۰٫۱ میلی‌گرم (۱ درصد نیاز روزانه)
 • آهن: ۴ میلی‌گرم (۲۲ درصد نیاز روزانه)
 • منگنز: ۰٫۲ میلی‌گرم (۱۰ درصد نیاز روزانه)
 • کلسیم: ۵۶ میلی‌گرم (۶ درصد نیاز روزانه)
 • منیزیم: ۲۲ میلی‌گرم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • فسفر: ۳۰ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • پتاسیم: ۱۰۷ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • مس: ۰٫۱ میلی‌گرم (۳ درصد نیاز روزانه)
 • روی: ۰٫۳ میلی‌گرم (۲ درصد نیاز روزانه)

با توجه به ارزش غذایی مناسب زیره می‌بایست در مورد خواص سلامتی بیش از پیش اطلاعات داشته باشیم لذا در ادامه با خواص زیره آشنا خواهید شد.

 

خواص زیره 

مطالعات آزمایشگاهی مزایای سلامتی زیادی برای زیره سبز ثبت کرده‌اند که همگی نشان از مؤثر بودن آن به عنوان دارو در طب سنتی بوده است. مهم‌ترین یافته‌های محققان در مورد تأثیر زیره سبز در مورد کاهش وزن و بهبود قند خون بوده است. دیگر خواص زیره سبز عبارت‌اند از:

خواص زیره

بهبود دهنده گوارش

یکی از خواص زیره این است که دارای مقادیر زیادی فیبر است. فیبر مورد نیاز برای بدن به دو صورت محلول و نامحلول وجود دارد که زیره سبز دارای هر دو از آن است. نوع فیبر محلول در آب موجب افزایش سرعت رشد باکتری‌های درون روده و بهبود گوارش بدن به واسطه رشد کافی آن‌ها می‌شود.

فیبر نامحلول واسطه‌ای برای کاهش وزن و همچنین افزایش تولید صفرا در بدن است. دلیل کاهش وزن و چربی را نیز می‌توان به تولید صفرا بیشتر نسبت داد. با مصرف شدن صفرا در بدن، نیاز به بازسازی آن افزایش پیدا می‌کند و غدد صفرا ساز، چربی مضر بدن را برای تولید صفرا مصرف و از غلظت آن در بدن می‌کاهند.

در مطالعات انجام شده روی ۵۷ بیمار مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، مصرف زیره سبز موجب بهبود علائم بیماری در طی دو هفته شده است. به طور کلی می‌توان گفت مصرف زیره باعث افزایش آنزیم و ترشحات سیستم گوارش برای هضم آسان‌تر غذا می‌شود.

 

منبع عالی آهن

یکی از خواص زیره این است که دارای آهن است. بر اساس آنچه که در ارزش غذایی زیره سبز آورده شده بود، در هر ۱۰۰ گرم، ۴ میلی‌گرم آهن وجود دارد که تقریباً ۲۲ درصد از نیاز روزانه انسان را تأمین می‌کند. کمبود آهن یکی از مشکلات جدی است که می‌تواند موجب بروز دیگر بیماری‌ها شود. می‌توان گفت بر اساس آخرین برآوردها ۲۰ درصد از جمعیت جهان و ۱۰ نفر از هزار نفر دچار کم‌خونی هستند.

کودکان به ویژه در سن رشد نیاز شدید به آهن دارند و می‌بایست بدن آن‌ها از نظر آهن تأمین شده باشد. همچنین جوانان و زنان نیز در دوران قاعدگی به واسطه آهن از دست داده، نیاز به جبران آن دارند. غذاهای کمی به مانند زیره سبز وجود دارد که چگالی آهن در آن (میزان آهن در حجم مصرفی) زیاد باشد لذا می‌توانید از زیره سبز یا فراورده‌های آن در غذاهای خود استفاده کنید.

خواص زیره

خواص گیاهی

ترکیبات گیاهی وجود دارند که فقط و فقط در گیاهان به دست می‌آیند و خواص زیره بسیار زیاد است. از جمله این ترکیبات می‌توان به فنل ها، فلانوئیدها و الکانوئیدها اشاره کرد. تعدادی از مواد اشاره شده به مانند فنول ها خاصیت انتی اکسیدانی دارند و بدن را در برابر فعالیت رادیکال‌های آزاد که عامل بسیاری از بیماری‌ها هستند حفظ می‌کنند.

رادیکال‌های آزاد اساساً مولکول‌های ناپایداری که دارای الکترون‌های آزاد برای واکنش سریع با محیط اطراف خود برای پایداری بیشتر هستند. واکنش رادیکال آزاد با سلول‌های بدن معروف به واکنش اکسیداتیو است که در طی آن سلول بدن دچار مشکلات سلامتی می‌شود.

واکنش‌های اکسیداتیو اسیدهای چرب در عروق منجر به گرفتگی رگ و افزایش احتمال فشارخون و بیماری قلبی می‌گردد همچنین واکنش رادیکال‌های آزاد با سلول‌های اندامی موجب التهاب و تخریب DNA و در نهایت بروز تومور یا سرطان می‌شود.

انتی اکسیدان های موجود در ترکیبات مختلف، الکترون آزاد رادیکال را به جفت الکترون تبدیل کرده و از فعالیت آن می‌کاهند تا بااندام‌ها و سایر مواد دیگر وارد واکنش نشوند. خاصیت انتی اکسیدانی زیره باعث و بانی خواص سلامتی مهمی است.

 

دشمن دیابت

برخی از ترکیبات به دست آمده از زیره سبز در کمک به درمان دیابت مؤثر بوده‌اند. مطالعات بر روی عصاره به دست آمده از زیره سبز نشان داده است مصرف این عصاره شاخص‌های ابتدایی دیابت در افراد دارای وزن اضافی در مقایسه با پلاسیبو را به میزان بهتری کاهش داد. همچنین زیره سبز دارای مواد و اجزایی است که خواص درمانی طولانی مدت بر روی دیابت دارند. بنابراین این خواص زیره را جدی بگیرید.

از جمله مشکلاتی که دیابت در بدن به وجود می‌آورد تولید مواد مضر در اثر افزایش قند خون است. AGE نوعی ترکیب است که در اثر واکنش غیر آنزیمی قند و پروتئینی به وجود می‌آید. گلیکاسیون نام علمی این واکنش است. البته تبدیل آنزیمی هم وجود دارد که در بدن به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد و عوارض جانبی ندارد.

واکنش تبدیل غیرانزیمی اثرات تخریبی بر روی پروتئین‌های بدن دارد و موجب خارج شدن آن‌ها از شکل عملکردی در بدن می‌شود. AGE های تولید شده در طول واکنش‌های گلیکاسیون موجب آسیب رسیدن به چشم، کلیه، اعصاب و عروق خونی در دیابت می‌شود.

مصرف زیره سبز به مقدار زیادی از غلظت AGE ها کاسته و اثرات ناشی از دیابت را کاهش می‌دهد. همچنین در تحقیقات انجام شده مصرف زیره سبز به صورت روزانه به عنوان چاشنی باعث کنترل قند خون در افراد شده است. تحقیقات تکمیلی می‌بایست در این حوضه انجام شود ولی خوردن زیره سبز ضرر که ندارد هیچ در نهایت موجب سودرسانی نیز خواهد شد لذا در مصرف آن کاهلی نکنید.

خواص زیره

کاهش کلسترول

در مطالعات بالینی مشاهده شده است که مصرف زیره سبز موجب کاهش کلسترول خون در بدن می‌شود. بر اساس یکی از این مطالعات، مصرف ۷۵ گرم زیره سبز طی دو وعده در روز، برای هشت هفته موجب کاهش سطح ‌تری گلیسیرید خون شده است. در مطالعه دیگری، مصرف یک و نیم ماهه زیره کاهش ۱۰ درصدی کلسترول بد خون را حاصل کرد.

پژوهش بر روی ۸۸ زن، حاکی از تأثیر زیره سبز بر روی کلسترول مفید بدن بود. این افراد در طول ۳ ماه، به همراه ماست دو بار در روز ۳ گرم زیره مصرف کرده بودند. در نهایت سطح کلسترول مفید بدن آن‌ها نسبت به افرادی که ماست بدون زیره خورده بودند، بیشتر بود.

هنوز مشخص نیست اضافه کردن زیره به غذای برای خاصیت مزه دهی می‌تواند موجب کاهش کلسترول شود یا نه. همچنین در برخی از مطالعات هیچ تغییر در اثر مصرف زیره سبز بر روی کلسترول خون مشاهده نشده است. بنابراین این خواص زیره را جدی بگیرید.

 

کاهش وزن

کاهش کلسترول مضر رابطه مستقیم با کاهش وزن و لاغری دارد. لذا می‌توان گفت یکی از خواص زیره سبز این است که موجب لاغری نیز می‌شود. مطالعات بر روی ۸۸ زن که ماست زیره ای خورده بودند علاوه بر کاهش کلسترول بد خون، کاهش وزن را نیز اثبات کرده بود. مطالعات دیگری نیز بر همین اساس انجام شده است که همگی نشان از کاهش وزن با مصرف زیره سبز دارد.

البته می‌بایست اشاره کرد که مصرف زیره در طولانی مدت موجب کاهش وزن می‌شود و نباید انتظار معجزه از آن داشت. همچنین تحقیقات و مطالعاتی نیز بوده‌اند که هیچ نتیجه خاصی از کاهش وزن با خوردن زیره سبز نشان نداده‌اند.

خواص زیره

بهبود بهداشت غذایی

از جمله کاربردهای سنتی زیره افزایش بهداشت غذایی و تأمین سلامتی غذا است. بسیاری از ادویه‌ها، به مانند زیره دارای خاصیت ضد میکروبی هستند که ریسک بروز مشکلات سلامتی به واسطه خوردن غذای آلوده را کاهش می‌دهد.

زیره سبز به واسطه داشتن عوامل فراوان در خود از رشد باکتری‌ها و قارچ‌های رایج در مواد غذایی جلوگیری می‌کند و سلامتی آن‌ها را تضمین می‌کند. همچنین زمانی که زیره در بدن هضم می‌شود، انتی بیوتیکی با عنوان مگالومیسین تولید می‌کند که موجب بهبود سیستم ایمنی بدن است. همچنین مطالعات آزمایشگاهی نشان داده که زیره سبز می‌تواند مقاومت دارویی برخی از باکتری‌ها و دوره درمان آن‌ها را کاهش دهد.

 

کاهش دهنده اعتیاد دارویی

اعتیاد دارویی و مواد مخدر از جمله مشکلات شایع در جوامع انسانی است. مصرف داروهای اعتیادآور به واسطه تأثیرات روحی موجب بروز خاصیت وابستگی می‌شود. مطالعات بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داده است که مصرف زیره می‌تواند موجب کاهش وابستگی به این داروها شود.

البته در این مورد تحقیق انسانی انجام نشده است و فقط می‌توان گفت خوردن زیره می‌تواند کمک درمان مناسبی برای رهایی از دام اعتیاد باشد.

 

درمان التهاب

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که خوردن زیره سبز به میزان زیادی التهاب در بافت‌ها را کاهش می‌دهد. کاهش التهاب در بافت را می‌توان به خاصیت انتی اکسیدانی زیره سبز نسبت داد هرچند می‌بایست در این مورد تحقیقات تکمیلی انجام شود.

خواص زیره

سخن پایانی

زیره سبز را به عنوان یک ادویه انتی اکسیدانی همیشه مصرف کنید. زیره سیاه نیز خاصیت‌های مشابه با زیره سبز دارد و می‌توانید آن را جایگزین زیره سبز کنید. مصرف مقادیر زیاد از زیره برای لاغری و کاهش کلسترول خون مفید است و موجب کاهش قند خون نیز می‌شود. سالم و تندرست باشید. البته خواص زیره به موارد ارایه شده محدود نمی‌شود.

خواص زیره

لاغری با زیره را تجربه کنید

محققان دانشگاه شهید بهشتی ایران برای بررسی رژیم لاغری با زیره تحقیق را انجام داده‌اند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

۸۸ خانم که دارای اضافه وزن بودند را به دو گروه مختلف تقسیم کردند و هر دو گروه با یک برنامه و رژیم غذایی تحت نظر قرار داشتند. اما یک گروه علاوه بر رژیم غذایی عمومی روزانه ۳ گرم (معادل یک قاشق چایخوری) زیره با ماست مخلوط کرده و مصرف می‌کردند.

در پایان ۳ ماه گروهی که زیره را با ماست مصرف کرده بودند ۳ پوند معادل یک کیلو و نیم بیشتر از گروه دوم چربی از دست داده بودند. همچنین میزان گلسترول خون و چربی خون این افراد نیز کاهش یافت که از اثرات دیگر رژیم لاغری با زیره بوده است.

 

رژیم لاغری با زیره

اگر از خوردن زیره با ماست لذت نمی‌برید و به دنبال یک غذای خوشمزه‌تر هستید پیشنهاد من با شما یک دستور آشپزی فوق‌العاده است.

 

تهیه زیره پلو

 • برنج ۲ لیوان
 • زیره سیاه ۳ قاشق غذاخوری
 • کره و روغن و نمک به مقدار لازم

خواص زیره

طرز تهیه : زیره را ۳۰ دقیقه در مقداری آب خیس دهید سپس آبکشی کنید.

 

برنج را به همراه چند لیوان آب و مقداری نمک داخل قابلمه بریزید. روی حرارت متوسط قرار دهید تا بجوشد و نرم شود؛ سپس با آب سرد آبکشی کنید (زمانی باید برنج را آبکشی کنید که وقتی دانه برنج را میان دو انگشت می‌فشارید اطراف آن نرم و مغز برنج کمی خام باشد)

 

برنج آبکش شده را با زیره و کمی نمک مخلوط کنید. ته قابلمه مقداری روغن بریزید و نان یا سیب زمینی حلقه شده برای ته دیگ قرار دهید. سپس برنج مخلوط با زیره را داخل قابلمه بریزید. حرارت را زیاد کنید تا برنج کمی بخار کند. سپس نصف لیوان آب و چند قاشق روغن روی برنج بریزید.

 

در قابلمه را ببندید و حرارت را کم کنید و اجازه دهید برنج دم بکشد. پس از اینکه برنج دم کشید مقداری کره آب شده روی آن بدهید و به همراه گوشت یا مرغ این برنج خوشمزه را سرو کنید.

 

نکته: می‌توانید در زمان ریختن برنج در قابلمه لابلای برنج را لایه لایه با تکه های مرغ پخته یا گوشت پخته پر کنید و به جای آب از آب گوشت یا آب مرغ برای روی برنج استفاده کنید. به این صورت زیره پلو مجلسی و فوق‌العاده خوشمزه‌ای خواهید داشت.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم هستم و الان حدود 30 سال دارم. من عاشق ورزش و تناسب اندام هستم، بیشتر زمانم در طی روز به تولید محتوا و مطالعه در مورد ورزش و رژیم های غذایی می‌گذرد. به تازگی به جمع جیمیتو اضافه شدم و بودن در کنار یک تیم قوی و پر انرژی لذت می‌برم.

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *