ویروس کرونا و راه‌های مقابله با آن چیست؟

ویروس کرونا و راه‌های مقابله با آن چیست؟

دیگر کمتر کسی است که اسم ویروس کرونا را نشنیده یا در مورد آن نخوانده باشد. این روزها بحث در مورد ویروس کرونا، علائم آن و شیوه مراقبت از خودمان در برابر انتشار ویروس کرونا تبدیل به بحث داغی شده است. برخی معتقدند که ویروس کرونا چیزی جز یک سرماخوردگی نیست و برخی می‌گویند که ابتلا به آن مساوی با مرگ است. امروز با شما در جیمیتو خواهیم بود تا نگاهی دقیق به ویروس کرونا و حواشی پیرامون آن بیندازیم.

 

ویروس کرونا چیست؟

بیایید کمی علمی در مورد ویروس کرونا صحبت کنیم. کرونا از دسته ویروس‌ها و زیر مجموعه خانواده بزرگی با عنوان کروناویریده است. در این خانواده ویروس‌های دیگری با اسم‌های آشناتر همانند سارس، مرس و در نهایت سرماخوردگی هم وجود دارند. لازم به ذکر است که به جز سرماخوردگی دو ویروس دیگر تا به حال به عنوان کشنده‌ترین ویروس‌ها شناخته شدند.

در همین جا کشنده بودن یک ویروس را تعریف خواهیم کرد. به تعداد افرادی که در مقابل تعداد مبتلا شده به ویروس جان خود را از دست می‌دهند، آمار کشته‌شدگان یا قربانیان می‌گویند. حاصل تقسیم این دو عدد، درصد مرگ و میر را نشان می‌دهد. بنابراین ممکن است ویروسی همانند کرونا ویروس دارای قدرت شیوع بالا میان انسان‌ها ولی قدرت مرگ و میر کمی باشد. این در حالی است که ویروس سارس به تنهایی ۱۰ درصد مبتلایان و ویروس مرس ۳۴ درصد آن‌ها را می‌کشت. بنابراین کمی از ترس خود در مورد کرونا کم کنید.

کرونا ویروس در میان پستانداران و پرندگان شیوع زیادی دارد و تا کنون هفت مورد از آن شناسایی شده بود که آخرین آن، در دسامبر ۲۰۱۹ و شهر ووهان چین است که تا کنون و زمانی که این مقاله نوشته می‌شود شیوع گسترده‌ای در سطح جهان داشته است.

 

چرا کرونا؟

ویروس‌ها ظاهری جذاب اما باطن کشنده‌ای دارند. کرونا ویروس به شکل خورشید یا تاج سلطنتی است. در زبان لاتین، کرونا به معنی تاج و در زبان یونانی به معنی هاله است. با نگاه کردن به ظاهر ویروس کرونا متوجه خواهید شد که کرونا شباهت زیادی به تجسم کودکانه‌ای از خورشید به همراه شعله‌های آن دارد.

 

آیا کرونا موجود زنده است؟

دشمن این روزهای انسان، موجود زنده نیست. کرونا ویروس نیز به مانند دیگر ویروس‌ها ساختاری بر اساس ژنوم دارند. افرادی که دارای مشکلات قلبی و عروقی هستند همچنین هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند در مقابل ژنوم این ویروس به شدت آسیب‌پذیر هستند.

شاید تصور می‌کردید که با گرم شدن هوا کرونا ویروس نابود می‌شود اما مشاهداتی وجود دارد که نشان می‌دهد گونه اصلی ویروس کرونا که باعث سرماخوردگی می‌شود، در فصول گرم نیز فعالیت دارد. متأسفانه تشخیص بیماری در مراحل ابتدایی با توجه به شباهت بیماری به یک سرماخوردگی ساده، سخت و دشوار است.

خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه‌های حیوانی به گونه‌های دیگر منتقل می‌شود و شروع به تکامل می‌کند. همان‌طور که می‌دانید نگرانی کنونی دنیای پزشکان در مورد ویروس کرونا، تکامل دوباره آن در بدن انسان‌ها است.

 

 

ویروس کرونا و انواع آن

در سال ۱۹۶۰ انسان برای اولین بار با خانواده ویروس کرونا آشنا شد. آن‌ها موجب بروز بیماری‌هایی بسیار مشابه در انسان و حیوان می‌شود و ویژگی ظاهری آن‌ها همان‌طور که اشاره کردیم، وجود پیازهای تاجی در سطح خارجی ویروس است. ویروس کرونایی که این روزها همه جا شایعه شده است، در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۵ و همچنین تا سال ۲۰۱۸ بارها و بارها توسط پزشکان شناسایی و درمان شدند. تازه‌ترین نوع این ویروس کرونا کووید ۱۹ است که تاکنون (۵ اسفند ۹۸) برای آن درمانی یافت نشده است.

 

سارس

گفته می‌شود که ویروس سارس از خفاش به انسان منتقل شده است، همان نظریه‌ای که در مورد ویروس کرونا در روزهای ابتدایی منتشر شده بود. در سال ۲۰۰۲ اپیدمی شدن سارس باعث کشته شدن حدود ۸۰۰ نفر در جهان شد. سارس باعث بروز مشکلات تنفسی در مبتلایان شده و حدود ۱۰ درصد از قربانیان خود را به کام مرگ می‌کشاند.

 

مرس

برادر دیگر ویروس کرونا، مرس نام داد. در دسامبر ۲۰۱۳، آزمایش بر روی مردی ۵۰ ساله که از عربستان سعودی در حال مسافرت بود، نشان از وجود یک ویروس ناشناخته ولی هم خانواده کرونا داد. این مرد که چند روز قبل‌تر در دبی بود، به این ویروس مبتلا شده و در حال سفر شناسایی شد. بعد از چند روز مورد مشابهی در یک مرد ۴۹ ساله دیده شد که او نیز در دبی بود. هر دو این افراد چند روز بعد از شناسایی ویروس درگذشتند.

این ویروس به افتخار محل شیوع به نام سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه نام‌گذاری شد. گفته می‌شود که این ویروس توانست ۸۵۸ نفر را به کام مرگ بکشاند. میزان مرگ و میر مرس ۳۴ درصد و تا کنون مرگبارترین ویروس خانواده کرونا بوده است.

 

کووید ۱۹

در سال ۲۰۱۹ بود که شهر ووهان تبدیل به یکی از خبرساز ترین شهرهای دنیا شد. گونه جدیدی از خانواده ویروس کرونا شناسایی شد و نام کووید ۱۹ یا nCov-2019 به آن داده شد. این گونه از کرونا به سادگی در میان انسان‌ها شیوع پیدا می‌کنید و قربانی را اگر ضعیف باشد، می‌کشد. کشورهای زیادی تا کنون وجود این ویروس را در مرزهای خود تائید کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، سنگاپور، نپال، ویتنام، اندونزی، آلمان، روسیه، فیجی، فرانسه، ایران و آمریکا اشاره کرد.

کووید ۱۹ یا COVID-19 عنوانی است که سازمان بهداشت جهانی بعد از گذر کردن آمار مبتلایان از مرز ۱۰۰۰ نفر به ویروس کرونا اختصاص دادند. این اشاره‌ای به سال شیوع و همچنین خانواده ویروس دارد. برآورد شده است که کشته‌شدگان انسانی ویروس کرونا چیزی در حدود ۲ تا ۳ درصد خواهد بود.

علائم شایع در مورد ویروس کرونا مشابه با سرماخوردگی است، تب، گاهی مشکلات تنفسی همانند تنگی نفس، تند شدن نفس، گلودرد و آبریزش بینی. تصور ابتدایی با توجه به دانسته‌های قبلی که در مورد ویروس کرونا وجود داشت، این بود که اولین مبتلایان به این ویروس با خوردن سوپ خفاش به آن مبتلا شدند.

ویروس کرونا و راه‌های مقابله با آن چیست؟

منشأ اصلی کووید ۱۹ کجاست؟

سرمنشأ بیشتر ویروس‌هایی که در سال‌های گذشته همه گیر شدند، حیوانی بوده است. ویروس سارس اول در خفاش‌ها و سپس در گربه‌های ولگرد دیده شد. همچنین ویروس مرس که در سال ۲۰۱۴ به عنوان یکی از مرگبارترین بیماری‌های جهانی شناخته شده است، از شتر به انسان انتقال پیدا کرده و آخرین نوع آن در مورچه‌خورها دیده شده است. البته ممکن است که حیوانات دیگری این ویروس را در بدن خود داشته و تغییر دهند.

 

چرا کووید ۱۹ جهانی شد؟

همان‌طور که گفتیم در اواخر سال ۲۰۱۹، اولین مورد ابتلا به بیماری مشابه با ذات‌الریه در شهر ووهان چین ثبت و به بهداشت جهانی گزارش شد. با مشاهده اولین مورد ابتلا تحقیقات در مورد بیماری شروع شد. به سرعت مورد دیگری در شهر ووهان ثبت شد. زمانی کووید ۱۹ جهانی شد که در کشورهای دیگر نیز مواردی مشابه از آن گزارش شد که همگی ارتباط نزدیکی با چین و ووهان داشتند. با بررسی‌های اولیه مرکز بهداشت و پیشگیری بیماری‌های امریکا، این بیماری به رسمیت شناخته شد.

 

اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا

گزارش‌های رسیده از بهداشت چین به سازمان بهداشت جهانی تنها پنج روز بعد از اولین گزارش ابتلا نشان داد که گونه جدیدی از خانواده کرونا ویروس متولد شده است. دو روز بعد و در ۲۱ دی‌ماه کووید ۱۹ اولین قربانی خود را گرفت. قربانی ابتدایی تماس نزدیک با حیوانات دریایی و همچنین حیواناتی همانند خفاش داشت که انگشت اتهام پزشکان را به سمت انتقال ویروس کرونا به انسان برگرداند.

در ۲۳ دی‌ماه بود که نگرانی‌ها در مورد ویروس کرونا شدت بیشتری گرفت چرا که اولین قربانی در تایلند نیز گزارش شد. این بیماری نیز قبل از فوت علائمی مشابه با یک ذات‌الریه شدید داشت. گزارش‌های بعدی به سرعت از چین منتشر شد که نشان می‌داد افراد سفر کرده به شهر ووهان چین بیشترین احتمال ابتلا را دارند.

در روی ۳۰ دی بود که سومین قربانی ثبت شد. با بررسی‌های انجام شده تا ۳۰ دی‌ماه تعداد افراد مبتلا شده به ویروس کرونا جدید ۱۰۰ نفر اعلام شد. شروع کرونا مصادف بود با آغاز سال نو چینی. همین عامل باعث شد که افراد زیادی ندانسته ویروس کرونا را از چین به دیگر قسمت‌های دنیا ببرند. به طوری که در مدت چند روز گزارش‌هایی از ابتلای افرادی در کشورهای همسایه و حتی دورتر در یک قاره دیگر داده شد.

 

علائم ویروس کرونا چیست؟

کووید ۱۹ به مانند همه ویروس‌های سرماخوردگی باعث بروز علائمی همانند تب، سرفه‌های خشک، تنگی نفس، مشکلات تنفسی شدید می‌شود. ممکن است فرد مبتلا در روزهای ابتدایی تنها سرفه‌های خشک بدون علت داشته باشد. در این مرحله تشخیص دادن ویروس کرونا و تفکیک کردن آن از سرماخوردگی کار دشواری است. البته در مواردی از ابتلا، اسهال، مشکلات گوارشی شدید نیز گزارش شده است. جالب این که در افراد مبتلا شده ووهان علائم عجیب همانند مشکلات انعقادی خون و نارسایی‌های کلیوی هم دیده شده است.

شباهت زیاد این بیماری به یک سرماخوردگی ساده باعث پیشرفت و گسترش آن در جمعیت شد. برای تشخیص سریع ویروس کرونا نیاز به نمونه‌گیری از مخاط دهان وجود دارد. سریع‌ترین آزمایش ۲۴ ساعت بعد جواب مثبت را منفی را به فرد گزارش می‌کند. در این مدت اگر فرد مشکلات تنفسی داشته باشد، ویروس کرونا باعث تشدید علائم خواهد شد. برخی از قربانیان ویروس کرونا، مشکلات قلبی داشتند که با تشخیص کرونا ویروس علائم حاد قلبی نیز به همراه آن گزارش شده است.

 

آیا ویروس کرونا درمان می‌شود؟

نه‌تنها کووید ۱۹ بلکه بیشتر سرماخوردگی‌ها و بیماری‌های ویروسی درمان قطعی ندارند و پیشگیری کردن از آن بسیار مفیدتر است. تا کنون و زمان نوشتن مقاله کنونی واکسن و درمان قطعی برای کرونا داده نشده است و خبر بد اینکه ویروس کووید ۱۹ در حال پیشرفت است. پزشکان توصیه کردند که قوی‌تر کردن سیستم ایمنی در برابر این بیماری به مراتب کمک زیادی به شما خواهد کرد تا بتوانید در صورت ابتلا نیز سریع‌تر درمان شوید.

بهبود سیستم ایمنی برای بیماران قلبی و ریوی از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که این دسته افراد حساس جامعه در صورت ابتلا به ویروس کرونا، تبدیل به یک قربانی با درصد بالای مرگ و میر خواهند شد. پس به جای درمان کرونا لازم است که راه‌های پیشگیری از ابتلا به آن را آموزش ببینیم.

 

پیشگیری از کرونا

وب سایت سازمان جهانی در کشور انگلیس روزانه روش‌های پیشگیری از ویروس کرونا را از همان روزهای ابتدایی روی سایت خود قرار داد. بیایید نگاهی به روش‌های پیشگیری پیشنهاد شده در این سایت بیندازیم:

 • دست‌های خودتان را با آب و صابون به صورت مداوم بعد از برقراری هر تماس با اشیا و افراد بشورید. درست شستن دست‌ها به مقدار زیادی درصد ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد. توصیه می‌شود که کف دست‌ها، انگشت شست و همچنین قسمت‌هایی بالاتر از مچ را در هنگام شستشو به دقت زیر آب تمیز کنید. همچنین باید بدانید که آب و صابون برای نابودی ویروس کرونا کافی است.
 • تا جایی که امکان دارد به چشم‌ها، بینی و دهان خود دست نکشید. این مناطق حساس‌ترین و آماده به خدمت‌ترین مناطق بدن برای ویروس کرونا هستند. ویروس به سادگی از دهان، مخاط بینی و چشم جذب شده و وارد بدن می‌شود.
 • از برقراری ارتباط با کسانی که از مسافرت‌های اخیر آن‌ها به کشورهای مختلف اطلاع ندارید، پرهیز کنید. همچنین در روابط خود تماس‌های بدنی را به شدت کاهش دهید.
 • ماسک یا هر عامل پیشگیری دیگر شانس ابتلا به کروونا را صفر نمی‌کند. ویروس کوچک‌تر و سمج‌تر از آن است که ماسک بتواند بر آن پیروز شود. استفاده کردن از ماسک برای کسانی که دچار کروونا شدند، می‌تواند از پخش ویروس جلوگیری کند.

 

آیا کسانی هستند که از کروونا قوی‌تر باشند؟

هیچ کس در مقابل ویروس کرونا مصون نیست اما با نگاه کردن به آمار کشته‌ها و افراد مبتلا متوجه خواهید شد که علیرغم گسترش شدید بیماری در سراسر جهان، تعداد کشته‌های آن از دو عضو خانواده دیگر کروونا ویروس یعنی سارس و مرس بسیار اندک است. همچنین گزارش‌های پزشکی تأکید زیادی به مراقبت کردن از افراد حساس جامعه همانند افراد مسن دارد. بنابراین هر کسی می‌تواند در برابر کروونا پیروز شود.

بر اساس گفته‌های سازمان بهداشت جهانی، ۷۰ درصد از کسانی که تا کنون به ویروس جدید کروونا مبتلا شدند، بعد از ۵ تا هفت روز روند بهبودی داشتند. در حالی که ۳۰ درصد باقی در روزهای بعدی دچار مشکلات تنفسی و همچنین مشکلات گوارشی شدند. تعداد کمی از این ۳۰ درصد نیز در ادامه وضعیت حاد سلامتی و نگران کننده داشتند.

درصد کشته‌شدگان در میان افراد مبتلا به ویروس کرونا بسیار اندک ۲ تا ۳ درصد است. آنچه که بارها اشاره کردیم این است که این دو یا سه درصد نیز افرادی بودند که قبل از ویروس کرونا مشکلات تنفسی داشتند و با مبتلا شدن به کووید ۱۹، علائم شدید نشان و تا مرز مرگ پیش رفتند.

 

مقایسه علائم سارس، مرس و کووید ۱۹

در مقابل ویروس کووید ۱۹، علائم سارس و مرس بسیار شدید و کشنده‌تر بوده است. در مورد سارس و مرس افرادی که دچار این بیماری می‌شدند در کنار بروز نشانه‌های سرماخوردگی، مشکلاتی همانند اسهال، استفراغ و همچنین خون‌ریزی داخلی داشتند. تشدید این موارد در نهایت به مرگ و میر بیشتر این دو ویروس انجامید. این در حالی است که افراد مبتلا به کووید ۱۹، تنها مشکلات تنفسی دارند و در مواردی نادر اسهال گزارش شده است.

بر اساس آخرین آمار قربانیان کووید ۱۹ بیشتر افراد مسن و ۴۰ سال به بالا، دارای علائم و مشکلات تنفسی قبلی و همچنین سیستم ایمنی ضعیف بودند. آنچه که در مورد کووید ۱۹ نگران کننده است شدت شیوع آن و همه گیر شدنش است.

 

راه‌های انتقال کروونا یا کووید ۱۹

برای ویروس‌های سرماخوردگی عموماً پیشگیری کردن بهتر از درمان است. راه‌های انتقال ویروس کووید ۱۹ شباهت زیادی به همه ویروس‌های سرماخوردگی دارد و راه‌های انتقال مشابهش است با این تفاوت که شدت گسترش آن میان افراد بسیار زیاد است. در ادامه چند مورد از راه‌های انتقال عمومی کرونا اشاره شده است.

 

قطرات تنفسی

اکثر کارشناسان بهداشتی معتقد هستند که ویروس کرونا به سرعت از طرق قطرات تنفسی خارج شده از فرد مبتلا شده به ویروس انتقال پیدا می‌کند. قطرات تنفسی عموماً در اثر سرفه کردن، عطسه و همچنین بزاق قابل انتقال است. این قطرات عموماً سنگین وزن هستند و می‌توانند روی سطوح مختلف از جمله بدن برای مدت زیادی باقی بمانند. زمانی که قطرات به سطح پوست می‌رسند به سادگی با کشیدن دست روی قسمت‌های حساس همانند دهان، بینی و چشم به بدن فرد قربانی منتقل می‌شود.

بر اساس آنچه که سازمان جهانی بهداشت گزارش کرده است افراد باید در مدت گسترش بیماری کرونا از دست دادن، روبوسی کردن و همچنین ارتباط نزدیک با فرد بیمار خودداری کنند. تب، سرفه و همچنین دیگر علائم مانند تنگی تنفس به شما این هشدار را می‌دهد که از دیگران دور باشید.

فاصله ایمن تعیین شده برای افراد ناقل بیماری و فرد سالم یک متر است هر چند عطسه کردن در این فاصله باعث آلوده شدن محیط و لباس فرد خواهد شد اما قدرت پرتاب به‌اندازه‌ای نیست که قطرات به دهان، بینی و چشم برخورد داشته باشند.

البته در مورد انتقال بیماری از طریق مجاری چشم در حال بررسی است اما گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد فرد مبتلا تنها بر اثر تماس محیط آلوده با چشم آلوده شده است. گروهی از چشم پزشکان نیز در نامه‌ای به بهداشت جهانی اعلام کردند که چشم نیز می‌تواند جز مجاری آسیب‌پذیر اعلام شود.

مطالعاتی در مورد قسمت‌های آسیب‌پذیر چشم از جمله پشت پلک؛ قسمت سفیدی چشم انجام شده است که در آن ویروس توانست به سادگی عبور کند. چشم پزشکان از جمله کسانی هستند که توصیه شده است حتماً از در معاینات از عینک استفاده کنند.

 

ذرات ریز معلق

در مقابل ذرات درشت ناشی از سرفه کردن و همچنین نفس کشیدن، ذرات ریز تری هم وجود دارند که در هوا پخش شده و برای مدت زیادی می‌توانند به همراه باد شناور شوند. از آنجایی که احتمال استنشاق کردن این ذرات توسط افراد به شدت بالا است، افراد در داخل اتاق باید بیشتر از کسانی که در محیط‌های باز هستند، از خود مراقبت کنند. وجود یک فرد ناقل بیماری در محیط بسته باعث خواهد شد تا احتمال انتشار بیماری به دیگران افزایش پیدا کند.

بر اساس آنچه که بهداشت جهانی گزارش کرده است کسانی که در تماس با بیماران هستند یا در بخش‌های بیمارستانی کار می‌کنند باید مراقبت‌های شدید همانند بیماری سل را پیش بگیرند. در صورتی که شما به هر دلیل با افراد زیادی سر و کار دارید، بهتر است که هر از چند وقت اتاق را با استفاده از تهویه مناسب و وسایل را با شوینده تمیز کنید.

این کار به میزان زیادی انتشار ویروس را در محیط بسته کاهش می‌دهد. توصیه بهتر می‌تواند این باشد که از حضور در مراسم‌های جمعی، ورزشگاه‌ها و کنسرت‌ها تا زمان کاهش انتشار ویروس خودداری کنید.

 

مدفوع

یکی دیگر از راه‌های انتقال بیماری از افراد بیمار به افراد سالم مدفوع است. توصیه شده که افراد سالم و آلوده شده به ویروس کرونا دست‌های خود را بعد از دستشویی به صورت کامل و صحیح شستشو کنند و از دست دادن با یکدیگر خودداری نمایند. همچنین در مراکز حساسی که ارتباط نزدیک افراد با وسایل خوردنی و آشامیدنی همانند کافه‌ها و رستوران‌ها وجود دارد کارکنان می‌بایست از دستورالعمل‌های بهداشتی استفاده کنند.

در بررسی‌های انجام شده روی کشتی کروزی که در آن چندین نفر آلوده به ویروس کرونا بودند، آلوده‌ترین محیط دستشویی‌ها و همچنین دستگیره‌ها شناسایی شدند. در این خصوص استفاده کردن از ماسک‌های بهداشتی می‌تواند مؤثر باشد. افراد عادت دارند که به شکل‌های مختلفی دست خود را نزدیک دهان و قسمت‌های حساس روی صورت کنند که باعث انتقال ویروس کرونا به بدن می‌شود.

بهتر است که دستشویی‌های عمومی با استفاده از تجهیزات بهداشتی شستشو و تمیز شوند همچنین برای تمیز کردن دستشویی اکتفا کردن به وسایل شستشوی عادی همانند آب کافی نیست و می‌بایست از شستشو کننده‌های ضد ویروسی استفاده شود.

 

ناقل بی‌جان

از آنجایی که تجمع‌های انسانی در طول سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است، آب و مواد غذایی، اشیا بی‌جان همانند صفحه کلید عابر بانک تبدیل به یکی از راه‌های انتقال ویروس کرونا شده است. این ویروس می‌تواند برای مدت ۹ تا ۱۱ روز در محیط‌های عمومی باقی بماند و در صورت تمیز نشدن قابلیت انتقال به افراد سالم را دارد.

مقامات بهداشت چین در بررسی‌های انجام داده متوجه شدند که افراد با خوردن آب جوشیده، پرهیز از خوردن غذای خام، شستن دست‌ها به کررات و همچنین ضد عفونی کردن مکان‌های عمومی از آلوده شدن به ویروس کرونا در امان بودند.

ویروس کرونا و راه‌های مقابله با آن چیست؟

چگونه خطر آلودگی را کاهش دهیم؟

بر اساس آنچه که گفته شد انجام دادن چهار راه حل ساده زیر به شما در مقابل ابتلا به بیماری کرونا کمک خواهد کرد:

 • دست‌های خودتان را به شکل صحیح شستشو دهید و از الکل برای ضدعفونی کردن دوره‌ای استفاده کنید.
 • به هنگام عطسه و سرفه کردن دست خودتان را جلوی صورت خود قرار دهید یا آرنج را خم و داخل آن عطسه کنید، همچنین از دستمال‌های بهداشتی را داخل محفظه‌ای به دور از تماس هوا قرار دهید.
 • از تماس با کسانی که دچار علائم بیماری همانند آنفولانزا هستند، خودداری کنید.
 • اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا اینکه مشکل تنفسی دارید خود را به پزشک و مراکز تعیین شده معرفی کنید.

 

آیا ماسک در برابر کرونا کمک می‌کند؟

استفاده کردن از ماسک برای کسانی که دارای علائم ابتلا همانند سرفه و آب ریزش بینی هستند، توصیه شده است در صورتی که هیچ علامت کرونا ندارید بر اساس توصیه یونیسف استفاده کردن از ماسک ضرورتی ندارد.

همچنین استفاده کردن از ماسک برای کسانی که عادت به کشیدن دست به صورت و همچنین جویدن ناخن دارند، توصیه شده است. استفاده از ماسک برای جلوگیری از مبتلا شدن در برابر شستشو کردن دست‌ها تأثیر بسیار اندکی دارد.

 

کرونا و کودکان

این ویروس به شدت ناشناخته است و هنوز تأثیر آن روی کودکان و زنان باردار تعیین نشده است. می‌دانیم که امکان دارد هر فردی به این ویروس مبتلا شود. اما تا کنون مورد کمی از ابتلای کودکان شناخته شده و ویروس در موارد نادری کودکان را قربانی کرده است. حساس‌ترین قشر جامعه، افراد مسن و بیمار هستند.

 

در صورت مشاهده کرونا در کودکان

حتماً قبل از هر کاری به پزشک مراجعه کنید. از آنجایی که کرونا علائم بسیار مشابه با آنفولانزا دارد، سرفه‌های شدید و همچنین آب ریزش بینی می‌تواند دلیلی غیر از کرونا داشته باشد. برای کودکانی که حس می‌کنید دچار آلودگی شدند، شستشوی صحیح دست‌ها را آموزش دهید، آن‌ها را از شرکت در جمع‌های کودکان دور کنید همچنین واکسیناسیون را به موقع انجام دهید تا آن‌ها در برابر ویروس مقاوم‌تر باشند.

 

شستشوی صحیح دست

 • شیر آب را باز کنید و دست‌ها را زیر آن بگیرید
 • تمام دست‌تان را به صابون آغشته کنید
 • تمام سطوح دست‌ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از جمله پشت دست‌ها، میان انگشتان و زیر ناخن‌ها
 • دست‌ها را کاملاً با آب بشویید
 • دست‌ها را با دستمال تمیز یا حوله یک‌بار مصرف خشک کنید
 • دست‌ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی.
 • اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی با حداقل ۶۰ الکل استفاده کنید.

 

اگر در خانواده کسی مبتلا بود

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده دچار ویروس کرونا شده باشد یا نشانه‌هایی از کرونا دیده شده باشد، بهتر است که فرد را به بیمارستان‌های مشخص شده معرفی کنید. همچنین اگر در تماس با فردی بودید که بعداً نشانه‌های کرونا در او ظاهر شده است، علائم حیاتی همانند تب را در ۱۴ تا ۲۸ روز آینده چک کنید. در صورت بروز علائم، خود را به پزشک معرفی کنید.

 

آیا مادر مبتلا به کرونا نوزاد را آلوده می‌کند؟

هنوز شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ویروس می‌تواند از مادر به نوزاد منتقل شود. این مورد در حال بررسی است. اما توصیه می‌شود که مادران باردار بیش از دیگر افراد جامعه از خود مراقبت کنند. در صورتی که مشکلات همانند تب، تنگی نفس و همچنین سرفه داشتند، سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

 

آیا مادر آلوده می‌تواند شیر دهد؟

بر اساس بررسی‌های انجام شده مادر با رعایت کردن تمامی نکات بهداشتی همانند تمیز بودن بدن و دستان خود، می‌تواند به نوزاد شیر دهد. در مورد مادرانی که علائم بیماری دارند، در آغوش گرفتن کودک باید با احتیاط انجام شود. اگر مادر به شدت بیمار باشد، بایستی وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز و/یا قاشق تشویق کرد، و در تمامی این مراحل همان روش‌های جلوگیری از عفونت فوق‌الذکر را نیز رعایت نماید.

سخن پایانی

کرونا یا کووید ۱۹ شاید این روزها نقل مجلس شده باشد ولی آن‌قدر که در رسانه‌های اجتماعی به شکل بیماری افسانه‌ای برای نابودی نسل بشر معرفی می‌شود، ترسناک نیست. رعایت کردن نکات ساده بهداشتی می‌تواند ویروس کرونا را از پای در آورد. به جای ترسیدن دست به کار شوید و سعی کنید که تمام نکات بهداشتی توصیه شده در رسانه‌های معتبر از زبان پزشکان را رعایت کنید. به امید خاموش شدن این خورشید ترسناک.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *