پاک کردن لکه چای

پاک کردن لکه چای

چای دارای ماده‌ای به نام تانین یا همان جوهر مازو است که می‌تواند باعث ایجاد لکه بر روی پارچه، لوازم خانه، ظروف چینی، و حتی دندان‌های ما بشود. از بین بردن لکه چای نیاز از روی پارچه و سطوح به استفاده از یک ماده شوینده قوی، یک ساینده یا یک ماده اسیدی دارد. شما باید بر طبق سطحی که به لکه چای آغشته شده است، بهترین روش را برای از بین بردن لکه انتخاب کنید و علاوه بر این، باید خیلی زود برای پاک کردن لکه چای اقدام کنید تا راحت‌تر از روی سطح مورد نظر محو بشود. در مطلب امروز قصد داریم شما را با روش‌های پاک کردن لکه چای از روی سطوح مختلف آشنا کنیم.

 

پاک کردن لکه چای از روی ظروف چینی

در ابتدا یک تکه بزرگ از پوست یک عدد لیمو ترش را برش بدهید. سپس مقداری نمک روی قسمت خارجی پوست لیمو بریزید و با استفاده از حرکات دایره شکل، آن را روی قسمتی از ظروف که به لکه چای آغشته شده است بمالید. در این حالت، خاصیت اسیدیته پوست لیمو و ساینده بودن نمک منجر به از بین رفتن لکه چای از روی ظروف می‌شود. آنقدر این کار را تکرار کنید تا لکه چای به طور کلی محو بشود.

اگر ترکیب پوست لیمو و نمک نتوانست لکه چای را از بین ببرد، باید مقداری خمیر جوش شیرین درست کنید. برای این کار، کافیست در یک ظرف کوچک مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید. این خمیر باید به اندازه کافی غلیظ باشد تا شما بتوانید به راحتی آن را با استفاده از یک تکه پارچه یا حوله کاغذی، روی محل آغشته شده به لکه چای بمالید. بهتر است دستمال را کمی روی لکه چای فشار بدهید تا به خوب یپاک بشود. بعد از گذشت چند دقیقه، ظرف مورد نظر را با آب بشویید.

 

ظرف را بشویید

یادتان باشد بعد از اینکه روش اول و دوم را انجام دادید، حتما ظرف مورد نظر را طبق معمول با آب بشویید تا تمام باقی مانده لیمو، نمک و جوش شیرین به طور کامل از روی آن پاک بشود.

 

 

پاک کردن لکه چای از روی پارچه

قبل از پاک کردن هر نوع لکه‌ای از روی پارچه و لباس باید برچسب علائم درج شده روی آن را به دقت بخوانید. اگر روی برچسب لباس عبارت “فقط خشکشویی” درج شده باشد شما باید لباس را به خشکشویی تحویل بدهید و خودتان برای از بین بردن لکه هیچ اقدامی نکنید.

 

پاک کردن لکه چای با آب سرد

یک روش برای پاک کردن لکه چای این است که لباس را زیر آب سرد بگیرید. با اینکه با کمک یک تکه پارچه و آب سرد، روی لکه ایجاد شده ضربه بزنید و لکه را پاک کنید. همچنین می‌توانید برای از بین بردن لکه لباس را برای حداقل ۳۰ دقیقه داخل آب سرد خیس کنید. اگر لباس رنگی نیست می‌توانید از مایع سفید کننده هم برای پاک کردن لکه چای استفاده کنید.

 

بعد از لکه‌گیری لباس را بشویید

بعد اینکه لکه چای را با استفاده از روش‌های گفته شده از روی پارچه و لباس پاک کردید باید لباس را بشویید تا مواد سفید کننده از روی آن پاک شود.

 

لباس را خشک کنید

بعد از شستن لباس لکه را دوباره وارسی کنید. معمولا گرما باعث می‌شود که انواع لکه روی پارچه و لباس ثابت باقی بماند، به همین دلیل بهتر است قبل از ازبین رفتن لکه به طور کامل از دستگاه خشک کن استفاده نکنید. در نهایت لباس را زیر نور آفتاب خشک کنید.

 

پاک کردن لکه چای از روی فرش

در ابتدا با استفاده از یک تکه دستمال یا حوله تمیز، چای اضافی که روی فرش ریخته است را خشک کنید. آنقدر با حوله یا دستمال روی چای فشار بدهید تا به طور کامل جذب بشود. در ضمن شما می‌توانید حوله یا دستمال را کمی خیس کنید و بعد این کار را انجام بدهید.

 

کمی ماده لکه‌بر مخصوص فرش را روی لکه بزنید

اگر فرش شما رنگی است، برچسب درج شده در پشت ماده لکه‌بر مورد نظر را بخوانید تا مطمئن شوید که به رنگ فرش شما صدمه‌ای وارد نمی‌کند. سپس مقداری از این ماده را روی لکه چای بزنید و با در نظر داشتن دستورالعمل درج شده روی شیشه لکه‌بر، لکه چای را از روی فرش پاک کنید.

معمولا دستورالعمل مواد لکه‌بر مخصوص فرش اینگونه است: در ابتدا مقداری از ماده لکه‌بر را روی لکه بزنید. مدتی صبر کنید تا لکه‌بر کار خودش را انجام بدهید. سپس با استفاده از یک حوله یا پارچه خیس و تمیز، لکه‌بر را از روی فرش پاک کنید.

اگر با این روش لکه چای از روی فرش شما پاک نشد، به سراغ مرحله بعدی بروید.

 

یک محلول پاک کننده خانگی درست کنید

برای درست کردن یک محلول پاک کننده خانگی، کافیست مقدار ۶۰ گرم سرکه سفید را با ۱۲۰ گرم آب مخلوط کنید. سپس یک اسفنج یا یک تکه پارچه تمیز را داخل محلول فرو ببرید و روی لکه چای قرار بدهید. اجازه بدهید که محلول سرکه و آب برای مدت ۱۰ دقیقه روی لکه باقی بماند. سپس با استفاده از یک حوله یا پارچه تمیز و خیس شده با آب سرد، محلول را از روی فرش پاک کنید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: شیده هاشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *