با خواص بادام هندی آشنا شوید

یکی از اجزای اصلی آجیل ایرانی، بادام هندی است که عموماً طرفداران زیادی هم دارد. بادام هندی علاوه بر اینکه طعم خوبی به آجیل می‌دهد دارای خواص سلامتی فراوانی نیز هست. امروز در جیمیتو با شما خواهیم بود تا نگاهی به خواص بادام هندی داشته باشیم.

 

تاریخچه بادام هندی

بادام هندی با نام علمی Anacardium Occidentale  ثمره درختی گرمسیری است. بادام هندی بخشی از میوه بزرگ‌تری است که با عنوان سیب هندی به فروش می‌رسد. سیب هندی شباهت زیادی به سیب‌های معمولی دارد که در انتهای آن، بادام هندی متصل است. درخت بادام هندی می‌تواند در اوج رشد خود تا ۱۴ متر هم افزایش طول داشته باشد. نام لاتین بادام هندی Cashew  است.

اگر بخواهیم مهم‌ترین خواص بادام هندی را لیست کنیم در این لیست عناوینی به مانند حافظت از قلب و عروق، تنظیم فشارخون، استحکام استخوان و دندان‌ها و همچنین افزایش قدرت سیستم ایمنی وجود خواهد داشت. اما خواص سلامتی بادام هندی به این چند مورد ختم نمی‌شود و ما در مقاله کنونی به تفصیل آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

کاشو یا بادام هندی، باب سلیقه هندی‌ها و ایرانی‌ها است و می‌توانید در آجیل‌های همه مناطق ایران آن را پیدا کنید. بادام هندی که شباهت زیادی به لوبیا هم دارد، به عنوان فراورده جانبی در سراسر دنیا از درخت سیب هندی یا بلارد به فروش می‌رسد.

بلارد یا درخت بادام هندی متعلق به هند، امریکای جنوبی و برزیل است و به لطف پرتقالی‌ها درخت این میوه به سراسر جهان صادر شده است و اکنون می‌توانید بادام هندی را در سراسر دنیا و مناطقی که موقعیت رشد درخت وجود دارد، کشت و برداشت کنید. البته با این وجود هنوز هندوستان منبع بزرگ تولید بادام هندی در جهان است.

 

بادام هندی در ایران

بادام هندی در ایران به صورت فراوری‌شده و طبیعی خورده می‌شود. عموماً حالت فراوری‌شده بادام هندی با عنوان بو داده و حالت طبیعی آن به شکل خام شناخته می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده برخی از مواد مغذی بادام هندی در اثر حرارت نابود می‌شود. لذا اگر به دنبال فواید سلامتی فراوان هستید، بهتر است که بادام هندی را به شکل طبیعی و بدون فراوری میل کنید.

بادام هندی مواد مغذی به مانند گلوکز، اسید تانیک، مواد معدنی همانند مس، کلسیم، منیزیم ، پروتئین و چربی در خود دارد.

 

مواد مغذی بادام هندی

در ۱۰۰ گرم بادام هندی مواد مغذی به شرح زیر وجود دارد:

 • چرب کل : ۴۴ گرم
 • چربی چند اشباع نشده ۶ گرم
 • چربی تک اشباع نشده ۲۴ گرم
 • کلسترول ۰ میلی‌گرم
 • سدیم ۱۲ میلی‌گرم
 • پتاسیم ۶۶۰ میلی‌گرم
 • کربوهیدرات کل ۳۰ گرم
 • فیبر غذایی ۳٫۳ گرم
 • قند ۶ گرم
 • پروتئین ۱۸ گرم
 • ویتامین آ ۰
 • کلسیم ۳۷ میلی‌گرم
 • ویتامین دی ۰
 • ویتامین ب ۱۲ ۰
 • ویتامین ث ۰٫۵ میلی‌گرم
 • آهن ۶٫۷ میلی‌گرم
 • ویتامین ب۶ ۰٫۴ میلی‌گرم
 • منیزیم ۲۹۲ میلی‌گرم

همان‌طور که مشاهده کردید بادام هندی دارای مواد مغذی از جمله پروتئین سرشار است. مواد معدنی از جمله مس، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر و پتاسیم به همراه روی به مقدار کافی برای مصارف روزانه در بادام هندی وجود دارد.

مقدار سدیم در بادام هندی اندک است که نشان می‌دهد مصرف آن برای افراد مبتلا به فشارخون مناسب است. همچنین بادام دارای مقادیر کافی از ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین ث، ویتامین E و ویتامین K است. این ویتامین‌ها در بدن شما باعث خواهند شد که میزان چربی مضر و کلسترول بد کاهش یابد.

 

موارد استفاده از بادام هندی

شما می‌توانید بادام هندی را به صورت بو داده یا طبیعی در بسیاری از غذاهای خود استفاده کنید. خوردن این دانه مغذی به کسانی که رژیم گیاهخواری دارند بسیار توصیه شده است. اگر موفق شدید که سیب بادام هندی خریداری کنید، آن هم به عنوان کاربرد متنوعی در آشپزی دارد. در ادامه شاهد انواع استفاده‌ها از بادام هندی در خانه خواهید بود.

خواص بادام هندی

عصاره غلاف بادام هندی

بادام هندی در فراوری‌هایی که روی آن انجام می‌شود روغن مرغوبی از خود تولید می‌کند که در صنایع استفاده می‌شود. این روغن منبع خوبی از فنول طبیعی است. این مایع خام در تولید مواد بهداشتی و همچنین داروهای حشره کشی، رنگ، پلاستیک، رزین و همچنین عامل ممانعت کننده از موریانه برای آسیب زدن به چوب کاربرد دارد.

همچنین از عصاره بادام هندی در برخی موارد به عنوان یک دارو هم استفاده شده است. دلیل این امر را می‌توان در موجود آنتی‌اکسیدان‌های فراوان در آن و همچنین خاصیت آنتی بوتیکی دانست.

از مهم‌ترین مصارف دارویی که بادام هندی دارد، استفاده آن به عنوان کاهش دهنده درد دندان، جذام، عفونت‌های قارچی و همچنین کمبود ویتامین ث است.

 

پوست و برگ درخت بادام هندی

درخت بادام هندی نه تنها میوه‌های مفید بلکه اجزای جانبی پرکاربردی به مانند پوست و برگ هم دارد. از پوست و برگ درخت بادام هندی برای درمان اسهال و همچنین کولیک یا قلنج استفاده می‌شود. از عصاره برگ بادام هندی هم چنین برای کاهش قند و فشارخون در مناطقی که درمان‌های سنتی دارند، بهره گرفته می‌شود.

عصاره‌ای که از پوست درخت تهیه می‌شود خاصیت مرطوب کننده دارد. از این عصاره برای درمان زخم‌های دهانی، درمان گلودرد و همچنین در برخی موارد آنفولانزا استفاده می‌شود.

جوشانده برگ بادام هندی در آب، کاهش دهنده تب و همچنین بدن درد است.

 

سیب بادام هندی

نه تنها بادام هندی بلکه سیب هندی اثرات مفیدی دارد. از این میوه با خاصیت ضد باکتری برای درمان بیماری‌های ناشی از باکتری‌های معروف به مانند H.pylori استفاده می‌شود. زخم و التهاب معده یکی از مهم‌ترین بیماری‌های وجود آمده از طریق این باکتری است که با خوردن سیب بادام هندی به مقدار زیادی کنترل و نابود می‌شود. همچنین سیب بادام هندی به مقدار زیادی ویتامین ث دارد.  خواص آنتی‌اکسیدان این میوه به انسان کمک کرده است که از آن به عنوان کمک فرایندهای صنایع بهداشتی و آرایشی همچنین تولید انواع کرم و شامپوها استفاده کنند.

خاصیت ضد پیری و سرطانی میوه بادام هندی را نباید فراموش کرد. وجود آنتی‌اکسیدانی با عنوان آناکاردیک در سیب بادام هندی باعث شده است که از این میوه به عنوان درمان کننده پیری هم یاد کنند. علاوه بر این از جوشانده سیب بادام هندی به عنوان دارو در مناطق جنگی برای درمان برفک زبان شناخته شده است.

در آمازون مردم از پوست و میوه این درخت نوعی دم نوش تهیه می‌شود که در درمان اسهال خونی مزمن استفاده دارد. عصاره سیب بادام هندی به عنوان ضماد برای تسکین دردهای رماتیسمی و همچنین مشکلات ناشی از بروز بیماری نورالژی کاربرد دارد. نورالژی بیماری است که در آن عصب صورت تحریک شده و دردهای عصبی در ناحیه چشم و صورت به وجود می‌آورد.

امریکای جنوبی منطقه‌ای است که در آن بیشترین استفاده از بادام هندی وجود دارد. در این منطقه تولید محصولات جانبی از میوه بادام هندی به مانند سرکه و شراب همیشه رایج بوده است. میوه یا سیب بادام هندی را توصیه کردند که بدون پوست بخورید چرا که پوست این میوه باعث بروز برخی واکنش‌های آلرژیک روی زبان می‌شود.

 

دانه بادام هندی

اگر پای شما دچار ترک‌های متعدد می‌شود استفاده از روغن بادام هندی برای درمان آن توصیه شده است. همچنین اگر دانه بادام هندی را در آب خیس کنید و به صورت پودر در بیاورید می‌توانید به عنوانی یک پادزهر برای نیش مار استفاده کنید.

 

ساقه بادام هندی

روغن استخراج شده از ساقه بادام هندی به عنوان روغن جلا دهنده چوب کاربرد دارد. حال که با خواص میوه بادام هندی و همچنین خود بادام هندی آشنا شدید بهتر است به سراغ خواص سلامتی بادام هندی برویم تا شما در استفاده از آن بیش از پیش ترغیب شوید. همراه ما باشید.

 

خواص بادام هندی

در هند، قسمت جنوب غربی آن بیشترین میزان تولید بادام هندی را در هندوستان دارد. بادام هندی دارای کره مخصوصی هم است که در کشورهای برزیل و نیجریه تهیه می‌شود. در ادامه با خواص بادام هندی آشنا خواهید شد.

 

خواص بادام هندی بر قلب

به جای اینکه در سن ۷۰ سالگی مشت مشت قرص قلب بخورید بهتر است از همین سن کم شروع به خوردن مواد مغذی دارای آنتی‌اکسیدان کنید. یکی از انواع همین مواد مغذی، بادام هندی سرشار از آنتی‌اکسیدان است. بر اساس مطالعات انجام شده خوردن بادام هندی در وعده‌های مشخص در آجیل می‌تواند بروز بیماری‌های قلبی را با درصد بالایی کاهش دهد.

الکیل فنول ماده اصلی است از آن به عنوان حمایت کننده قلب نام می‌برند. منیزیم و سلنیوم موجود در بادام هندی به عنوان کوفاکتور شناخته می‌شود که در ترشح و همچنین عملکرد آنزیمی تاثیر گذار است. بادام هندی بخورید تا از ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر قلب در اما باشید.

اگر می‌خواهید جزئی از ۱۱ درصدی باشید که بر اساس مطالعات انجام شده با خوردن بادام هندی توانستند آمار بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهند، این بار با دیدن بادام هندی درنگ نکنید.

 

دندان و استخوان قوی با خواص بادام هندی

بادام هندی دارای دو فاکتور مهم در سلامتی استخوان و دندان است. کلسیم را که همه ما می‌شناسیم اما کمتر کسی می‌داند که در این میان وجود منیزیم هم می‌تواند کمک زیادی به سلامتی استخوان و دندان کند که در بادام هندی هم به وفور وجود دارد. بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته است بیش از نصف منیزیمی که شما در طول روز می‌خورید در استخوان‌ها و همچنین قسمت دندان قرار می‌گیرد.

لذا اگر منیزیم کافی در بدن ندارید یا می‌خواهید از همیشه سالم‌تر باشید و دندان‌های خودتان را تا سال‌های بعد از ۷۰ سالگی نگه دارید، بادام هندی بخورید. همچنین خوردن بادام هندی برای افزایش استحکام لثه‌ها نیز مفید و مؤثر است.

 

خواص بادام هندی در کاهش فشارخون

منیزیم علاوه بر اینکه استخوان‌های شما را قوی‌تر می‌کند، بر کاهش فشارخون شما نیز دلالت دارد. از جمله خواص دیگر بادام هندی که به لطف وجود منیزیم در بدن شما وجود خواهد داشت، بهبود فشارخون است. قلب به عنوان یک عضله زمانی که مقدار کافی منیزیم در خود نداشته باشد دچار مشکلاتی از جمله گرفتگی و همچنین عدم کشسانی کافی می‌شود. لذا باید منیزیم کافی را به هر شکلی وارد بدن کنید که بهترین کار خوردن آن و منابع طبیعی حاوی آن به مانند بادام هندی است.

خواص بادام هندی در کاهش فشارخون اثبات شده است. حتی کسانی که به فشارخون مبتلا نیستند اما برای درمان بیماری‌های به مانند میگرن نیاز به مصرف قرص‌های کنترل کننده فشارخون هستند، خوردن بادام هندی توصیه شده است. اگر می‌خواهید روزی بی‌درد و قلبی سالم داشته باشید از خواص بادام هندی برای بهبود زندگی خودتان غافل نشوید.

 

خواص کره بادام هندی در سلامتی

اگر صبحانه‌های خودتان را با شکلات و کربوهیدرات فراوان شروع می‌کنید و می‌خواهید که جایگزینی مناسب برای آن پیدا کنید به شما توصیه می‌کنیم از کره بادام هندی استفاده کنید. همچنین اگر از مزه کره بادام‌زمینی سرخورده‌اید و به دنبال یک جایگزین سالم‌تر و خوشمزه‌تر می‌گردید، مستقیم انگشت انتخابتان را روی کره بادام هندی در قفسه فروشگاه بگذارید.

کره بادام هندی دارای مقادیر کافی از پروتئین و همچنین اسیدهای اشباع نشده است. کره بادام هندی در برابر دیگر اجزای آجیل از مقدار کمتر چربی بهره می‌برد. خوردن یک قاشق از کره بادام هندی برای بدن شما انرژی کافی و همچنین مزایای سلامتی شایسته به دنبال دارد.

اگر بادام هندی دوست ندارید، بهتر است کره بادام هندی را یک‌بار امتحان کنید. بیشتر کسانی که بادام  هندی را به شکل میوه نمی‌خوردند، عاشق کره بادام  هندی می‌شوند.

خواص بادام هندی

خواص بادام  هندی در رژیم غذایی

بخورید و لاغر بمانید. این بزرگ‌ترین شعار تبلیغاتی است که بیشتر مشاوران تغذیه می‌کنند. به یاد داشته باشید که این شعار مخصوص بادام هندی است. باور می‌کنید که با خوردن بادام هندی نه تنها چاق نخواهید شد بلکه روز به روز هم لاغر می‌شوید. بر اساس مطالعات انجام شده خوردن بادام هندی با وجود کلسترول مفید در خود، موجب کاهش کلسترول مضر می‌گردد. به همین دلیل است که محققین اعلام کردند، خوردن هفته‌ای حداقل دو بار بادام هندی، باعث کاهش وزن بیشتر افراد به نسبت دیگران می‌شود.

تردید نکنید که چربی موجود در آجیل به عنوان یک ماده مفید و سالم است. پژوهشگران اسپانیایی گویا اعلام کردند که به صورت مرتب آجیل بخورید تا از خطر اضافه وزن در امان باشید.

 

خواص بادام هندی بر مو و پوست

شاید بیشترین خاصیتی که برای بادام هندی وجود دارد، خواص بادام هندی روی مو و پوست است.  زمانی که از روغن بادام هندی بر روی پوست خود استفاده می‌کنید، این روغن باعث می‌شود که حالت کشسان پوست حفظ شده و ماهیچه‌های پوست از چروک شدن در دوران کهن‌سالی و همچنین حرکات غیرعادی صورت مصون بمانند. همچنین بر اساس آزمایش‌های انجام شده روی غلظت ملانین خون با مصرف بادام هندی معین شد که خوردن بادام هندی غلظت ملانین را به عنوان یک عامل پیری مو کاهش می‌دهد.

اگر می‌خواهید موهای شاداب و انعطاف‌پذیر داشته باشید به شما توصیه می‌کنیم که از بادام هندی به عنوان روغن تقویت کننده مو استفاده کنید. روغن بادام هندی دارای مقدار زیادی اسید لینولئیک است که موهایتان را شاداب و ظاهر آن‌ها را درخشنده و زیبا می‌کند.

همچنین اگر در این اواخر موهایتان شروع به ریختن کرده است، به جای دست روی دست گذاشتن، کمی روغن بادام  هندی بردارید و به ریشه موهایتان بکشید. با این کار ریزش مو اگر عامل ژنتیکی نداشته باشد کاهش پیدا خواهد کرد.

 

خواص بادام هندی برای تقویت سیستم ایمنی

اگر دوست دارید کمتر سرما بخورید و دیوار دفاعی مستحکمی در مقابل بیماری‌های مختلف داشته باشید توصیه شده است که تا می‌توانید از ویتامین‌های ث، ای و ب استفاده کنید. همچنین وجود مواد مغذی مانند نیاسین، اسید پانتوتنیک، ریبوفلاوین و همچنین تیامین هم به نوبه خود برای بهبود سیستم ایمنی بدن ضروری هستند. بر اساس آزمایش‌های انجام شده، خوردن بادام هندی به صورت مدام باعث خواهد شد تا سیستم ایمنی بدن شما به واسطه افزایش غلظت مواد مغذی اشاره شده، بهبود چشم گیری داشته باشد.

 

خواص بادام هندی برای خواب راحت

بی خوابی یا خواب نامناسب از جمله مشکلات شایع در دنیای کنونی است. برای مقابله با بی خوابی و همچنین کیفیت نامناسب خواب بهترین کار این است که چرخه خواب خودتان را به عقب و استاندارد برگردانید. برای این کار می‌توانید از بادام هندی استفاده کنید. روزی چند عدد بادام هندی بخورید و مطمئن باشید که بعد از چند روز، مشاهده خواهید کرد که خواب شما به مقدار زیادی مطابق با ساعت‌های استانداردی که همه می‌خوابند خواهد شد.

 

خواص بادام هندی در سیستم عصبی

یادتان هست در مورد منیزیم چه گفتیم؟ همان‌طور که منیزیم می‌تواند ماهیچه‌ها و همچنین استخوان‌ها را قوی کند، خوردن آن باعث خواهد شد تا سیستم عصبی هم از کارایی بهتری برخوردار شود. همچنین علاوه بر سیستم عصبی، بدن شما شروع به بهبود سوخت و ساز بدن خواهد کرد و این عامل منجر به کاهش قند خون می‌شود.

 

خواص بادام هندی و درمان دیابت

اگر دیابت نوع دو دارید یا اینکه احساس می‌کنید خوردن آجیل‌هایی از جمله بادام هندی می‌تواند میزان قند خودنتان را بالا ببرد، باید بگوییم که بادام  هندی طرف شما است و می‌توانید با مشورت پزشک خودتان خوردن بادام هندی را وارد برنامه غذایی خود کنید.

ضد چربی و ضد قند بودن بادام هندی است که در این راه شما را کمک می‌کند.

 

خواص بادام هندی و کاهنده شانس بروز سرطان

وجود عوامل آنتی‌اکسیدانی به مانند اسید اناکاردیک، کاردانول و همچنین کاردول باعث شده است که این ماده خوراکی به عنوان یک عامل پیشگیری کننده از انواع سرطان‌ها شناخته شود. همچنین خوردن بادام هندی نه تنها برای افراد مبتلا به سرطان بلکه همه افراد دنیا توصیه شده است.

 

خواص بادام هندی و خون‌سازی

در میان ارزش غذایی ذکر شده برای بادام هندی نامی از مس هم دیده می‌شود. زمانی که مس در بدن شما افزایش یابد، مقدار تشکیل گلبول‌های قرمز و در نهایت خون‌سازی و اکسیژن‌رسانی بهبود پیدامی‌کند. لذا از همین دوران جوانی و میان‌سالی شروع کنید از بادام هندی بخورید تا در نهایت بدن پرخون داشته باشید.

 

خواص بادام هندی و درمان افسردگی

بادام هندی دوستی بی‌جان است که در کنار شما می‌تواند به عنوان تسکین دهنده مشکلات و افسردگی‌ها عمل کند. در دنیایی که همه سردرگم هستیم، وجود بادام هندی یک موهبت الهی است. افسردگی به خودی خود بیماری روحی است اما اثرات آن روی بدن موجب بروز بیماری‌های چاقی، دیابت و مشکلات قلبی و عروقی می‌شود.

گفته می‌شود اگر زیاد احساس عصبانیت می‌کنید هر روز یک‌مشت بادام هندی بخورید و از خانه بیرون بروید. علت آرامش بعد از خوردن بادام هندی را می‌توان در افزایش نیاسین و سروتونین دانست.

 

 • سایر خواص بادام هندی
 • تأمین انرژی بیشتر
 • سلامت سلولی
 • بهبود رنگ مو
 • جوان کننده پوست
 • پیشگیری از سنگ صفرا

 

جمع‌بندی خواص بادام هندی

شما می‌توانید بادام هندی را به صورت بو داده یا طبیعی در بسیاری از غذاهای خود استفاده کنید. خوردن این دانه مغذی به کسانی که رژیم گیاهخواری دارند بسیار توصیه شده است. اگر موفق شدید که سیب بادام هندی خریداری کنید، آن هم به عنوان کاربرد متنوعی در آشپزی دارد. در ادامه شاهد انواع استفاده‌ها از بادام هندی در خانه خواهید بود. به جای اینکه دست روی دست بگذارید، همین حالا مقداری بادام هندی تهیه کنید و بخورید.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: امید جعفری

امید هستم، علاقه مند به دنیای نوشتن و دانستن، تولید کننده محتوا در حوزه تخصصی لایف استایل، تکنولوژی و گردشگری. از اینکه مطالب ما را پیگیری می کنید، بسیار خوشحالیم و بر خود می بالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *