طرز تهیه کاپوچینو

طرز تهیه کاپوچینو

کاپوچینو یک نوشیدنی گرم و خوش طعم بر پایه قهوه اسپرسو و شیر است که در روزهای سرد فصل پاییز و زمستان، بسیار لذتبخش است. اگر شما هم قهوه و کاپوچینو دوست دارید، اما نمی‌توانید هر روز برای خوردن آن به یک کافی شاپ بروید، کافیست از چند روش ساده که در ادامه برایتان شرح می‌دهیم استفاده کنید. در مقاله امروز قصد داریم شما را با طرز تهیه کاپوچینو در خانه آشنا کنیم. با جیمیتو همراه باشید!

 

نکاتی درمورد طرز تهیه کاپوچینو

 • سعی کنید مرحله درست کردن فوم شیر با حرارت را چندین بار تمرین کنید. به این ترتیب، کم کم متوجه می‌شوید که برای درست کردن کاپوچینو باید از چه مقدار قهوه اسپرسو، شیر و فوم استفاده کنید.
 • شما می‌توانید با حرکت دادن دست خود در هنگام ریختن شیر داخل قهوه، به مرور نحوه خلق کردن اشکال هنری بر روی کاپوچینو را هم یاد بگیرید.
 • فرق کاپوچینو با لاته این است که کاپوچینو، فوم بیشتر و شیر کمتری دارد.
 • شما می‌توانید با هر نوع شیری که خودتان دوست دارید کاپوچینو درست کنید. اما بهتر است به یاد داشته باشید که شیر پر چرب، راحت‌تر داغ می‌شود و فوم بهتری هم از آن درست می‌شود. اما در هر صورت اگر دوست داشته باشید می‌توانید از شیر کم چرب، شیر سویا، شیر بادام نیز استفاده کنید.
 • این مدل شیرها را باید با روش متفاوتی داغ کنید و با استفاده از آن‌ها فوم درست کنید. پس حتما قبل از شروع، نحوه فوم درست کردن با شیر مورد نظر خود را یاد بگیرید و با دقت از مراحل آن پیروی کنید. برای درست کردن یک موکا کاپوچینو هم می‌توانید از شیر کاکائو استفاده کنید.

 

طرز تهیه قهوه اسپرسو

همانطور که گفتیم کاپوچینو یک نوشیدنی گرم و خوش طعم بر پایه قهوه اسپرسو و شیر است. در مرحله اول طرز تهیه کاپوچینو باید قهوه اسپرسو درست کنید.

 

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکا پات

درابتدا محفظه زیرین موکا پات را با آب پر کرده، و صافی مخصوص آن را در قسمت بالایی قرار بدهید. داخل صافی را با قهوه اسپرسو آسیاب شده پر کنید و دور صافی را تمیز کنید. سپس در موکا پات را ببندید و آن را برای مدت ۵ الی ۷ دقیقه روی درجه حرارت ملایم گاز قرار بدهید.  زمانی که قسمت بالایی موکا پات از اسپرسو پر شد، می‌توانید زیر گاز را خاموش کنید. قهوه داخل موکا پات را هم بزنید و بلافاصله آن را مصرف کنید. یادتان باشد که فشار دادن دانه‌های قهوه اسپرسو به ته صافی موکا پات خودداری کنید، چون کار باعث می‌شود که محفظه موکا پات شما بسته بشود.

 

طرز تهیه قهوه اسپرسو ایروپرس

در ابتدا فیلتر مخصوص ایروپرس را داخل جای فیلتر قرار بدهید و آن را داخل محفظه بپیچانید تا محکم بشود. سپس محفظه ایروپرس را روی لیوانی که قصد دارید قهوه را داخل آن بریزید قرار بدهید. ۱ اسکوپ قهوه اسپرسو آسیاب شده را داخل محفظه بریزید، سپس به آرامی و با احتیاط، محفظه را با آب جوش پر کنید. برای مدت ۱۰ ثانیه آب و قهوه را هم بزنید، بعد پمپ دستگاه ایروپرس را داخل آن قرار بدهید و به آرامی تا ته فشار بدهید. این کار باعث می‌شود که قهوه اسپرسو دم کرده، داخل لیوان بریزد.

سعی کنید در این روش از قهوه اسپرسو خیلی ریز آسیاب شده استفاده کنید. علاوه بر این، بعد از اینکه پودر اسپرسو را داخل محفظه ایروپرس ریختید، یک بار آن را تکان بدهید تا مطمئن بشوید که قهوه به طور یکسان در ته محفظه جمع شده است.

 

طرز تهیه قهوه اسپرسو ایروپرس با دستگاه اسپرسو

استفاده از یک دستگاه اسپرسو، بهترین روش برای درست کردن قهوه اسپرسو با کیفیت و غلیظ است. اگر شما هم این دستگاه را در خانه دارید، بر طبق دستورالعمل درج شده بر روی آن، فیلتر دستگاه را با مقدار مناسبی از قهوه اسپرسو آسیاب شده پر کنید و دستگاه را روشن کنید. سپس تنظیم کنید که می‌خواهید یک شات اسپرسو درست کنید یا دو شات. شما می‌توانید با هر مقدار اسپرسویی که خودتان دوست دارید کاپوچینو درست کنید. اما به طور کلی، اگر لیوانی که قصد دارید کاپوچینو را در آن سرو کنید کوچک است از یک شات اسپرسو، و اگر لیوانی که قصد دارید کاپوچینو را در آن سرو کنید بزرگ است از دو شات اسپرسو استفاده کنید.

 

طرز تهیه کاپوچینو

کاپوچینو یک نوشیدنی گرم و خوش طعم بر پایه قهوه اسپرسو و شیر است که در روزهای سرد فصل پاییز و زمستان، بسیار لذتبخش است.
زمان آماده سازی5 دقیقه
زمان پخت5 دقیقه
زمان کل10 دقیقه
تعداد: 1 نفر

مواد لازم

 • 80 میلی‌لیتر قهوه اسپرسو
 • 100 میلی‌لیتر شیر

دستور العمل‌

 • در این مرحله باید شیر سرد را داخل یک شیر جوشِ سرد بریزید. دلیل سرد بودن شیر جوش این است که در این حالت، بخار برای مدت بیشتری دوام می‌آورد و در نتیجه، بافت فوم شما لطیف‌تر می‌شود.
 • نکته مهم دیگر این مرحله این است که باید حتما مقدار شیر بیشتری از آنچه که قصد دارید بنوشید، داخل شیر جوش بریزید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید که 236 میلی لیتر کاپوچینو درست کنید، باید 295 الی 355 میلی لیتر شیر داخل شیر جوش بریزید. این کار باعث می‌شود که شیر منبسط بشود و در نتیجه، ریختن آن داخل لیوان آسان‌تر بشود.
 • قبل از اینکه شیر جوش را زیر لوله بخار دستگاه اسپرسو قرار بدهید، اول برای مدت چند ثانیه دستگاه را روشن کنید. به این ترتیب اگر از قبل آبی داخل لوله باقی مانده باشد، بخار می‌شود و از بین می‌رود. سپس دستگاه را خاموش کنید و شیر جوش را زیر لوله بخار قرار بدهید.
 • بعد خیلی سریع دستگاه را روشن کنید و شیر جوش را با یک زاویه جزئی زیر آن بچرخانید تا شیر در هنگام داغ شدن، داخل شیر جوش بچرخد.
 • اگر درمورد بخار دادن شیر تجربه زیادی ندارید، بهتر است که یک دماسنج داخل شیر جوش قرار بدهید. به این ترتیب متوجه می‌شوید که شیر با چه سرعتی داغ می‌شود. به یاد داشته باشید، حتی زمانی که بخار دادن شیر را متوقف می‌کنید هم دمای شیر به بالا رفتن ادامه خواهد داد.
 • گه گاهی لوله بخار را در نزدیکی سطح شیر خم کنید. با این کار هوا وارد شیر می‌شود و کف ایجاد می‌کند. اما یادتان باشد که فقط برای مدت چند ثانیه این کار را انجام بدهید، در غیر این صورت مقدار زیادی فوم خشک درست می‌شود.
 • زمانی که متوجه شدید درجه حرارت شیر به 150 تا 160 درجه فارنهایت یا 65 تا 70 درجه سانتی گراد رسیده است، دستگاه را خاموش کنید و لوله بخار را از داخل شیر جوش بیرون بیاورید. شیری که بخار داده شده است، باید برای و لطیف باشد، نه خشک و دلمه شده.
  حتما بعد از اینکه کارتان با لوله بخار تمام شد، با استفاده از یک دستمال خیس آن را تمیز کنید.
 • اگر دستگاه اسپرسو ندارید، یا دستگاه اسپرسو شما لوله بخار ندارد، می‌توانید با گرم کردن شیر داخل مایکروفر و تکان دادن آن، فوم درست کنید. کافیست یک شیشه در دار قابل استفاده در مایکروفر را تا نیمه با شیر کم چرب یا شیر بدون چربی پر کنید.
 • در ظرف را ببندید و آن را برای مدت 30 ثانیه تا 1 دقیقه تکان بدهید تا شیر داخل آن به مقدار زیادی کف کند. سپس در ظرف را بردارید و شیر را برای مدت 30 ثانیه داخل مایکروفر داغ کنید. فومی که با این روش درست می‌کنید تنها برای مدت چند دقیقه دوام می‌آورد.
 • اگر دستگاه اسپرسو ندارید، یا دستگاه اسپرسو شما لوله بخار ندارد، می‌توانید با گرم کردن شیر داخل مایکروفر یا روی گاز، و با کمک یک همزن یا دستگاه مخصوص درست کردن فوم شیر، کف درست کنید.
 • کافیست آنقدر با همزن یا دستگاه شیر را هم بزنید، تا فوم درست بشود. شما می‌توانید با این روش مقدار خیلی زیادی فوم درست کنید، اما بافت فومی که با این روش درست می‌شود نسبت به فومی که با لوله بخار درست می‌شود، حباب‌های بیشتری دارد.

نحوه درست کردن لایه‌های کاپوچینو

 • شاید به نظرتان عجیب باشد، اما قبل از هر کاری باید شیر جوش را به آرامی روی کانتر آشپزخانه بکوبید. انجام دادن این کار باعث می‌شود که هرچه حباب داخل فوم شیر وجود دارد بترکد و یک فوم براق و لطیف باقی بماند. قبل از اینکه فوم را داخل لیوان کاپوچینو بریزید، شیر جوش را کمی بچرخانید تا شیر داغ و فوم از هم جدا بشوند.
 • اگر قهوه اسپرسو را مستقیما داخل لیوان کاپوچینو درست نکرده‌اید، در این مرحله باید آن را داخل لیوان بریزید. به طور کلی، اگر لیوانی که قصد دارید کاپوچینو را در آن سرو کنید کوچک است از یک شات یا 30 میلی لیتر اسپرسو، و اگر لیوانی که قصد دارید کاپوچینو را در آن سرو کنید بزرگ است از دو شات یا 60 تا 80 میلی لیتر اسپرسو استفاده کنید.
 • سعی کنید قبل از ریختن قهوه و شیر داخل لیوان کاپوچینو، لیوان را داغ کنید تا قهوه و شیر خیلی زود سرد نشوند.
 • لیوانی که قهوه اسپرسو در آن است را با یک دست خود نگه دارید و آن را کمی خم کنید، و با دست دیگر خود به آرامی شیر داغ را در مرکز لیوان بریزید. همانطور که شیر را داخل لیوان کاپوچینو می‌ریزید، گه گاهی لیوان را کمی تکان بدهید، به این ترتیب مقداری از فوم شیر به بافت قهوه اسپرسو نفوذ می‌کند. سپس هرچه سریع‌تر کاپوچینو را سرو کنید.
 • اگر دوست ندارید که شیر داغ و فوم را به شکل هم زمان داخل قهوه بریزید، می‌توانید با استفاده از یک قاشق بلند فوم را نگه دارید و اول شیر داغ را داخل لیوان کاپوچینو بریزید. سپس قاشق قاشق فوم را روی کاپوچینو بریزید و آن را سرو کنید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: سوگل پورمهرام

متولد سال 1371. دارای مدرک کارشناسی در رشته مترجمی زبان انگلیسی. مترجم، نویسنده، کپی‌رایتر و کارشناس تولید محتوا و شبکه‌های اجتماعی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *