خواص سیب در بدنسازی چیست؟

خواص سیب در بدنسازی

خوب همه ما این جمله را شنیده‌ایم که با خوردن یک عدد سیب در روز از مراجعه به پزشک بی‌نیاز می‌شوید! البته اگر سیب را با پوست را میل کنید. خواص سیب برای سلامتی بسیار زیاد است. عضله سازی تا کنترل وزن تنها برخی از خواص این میوه جادویی است. تحقیقات نشان می‌دهدکه اسید اورسولیک می‌تواند مانع از تحلیل رفتن عضلات در بدن شود هر چند این مطالعات بر روی موش‌ها انجام شده است اما اثرات آن بر عضله سازی غیرقابل انکار است. خواص سیب در بدنسازی چیست؟ در این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

 

خواص سیب در بدنسازی

مطالعات زیادی در خصوص فواید سیب در عضله سازی آورده شده است که همگی بر روی حیوانات به خصوص موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است با این حال نمی‌تواند این نکته را انکار کرد که سیب نمی‌تواند همان اثرها را بر بدن انسان داشته باشد.

خوردن سیب در هفته مانع از تحلیل عضلات، کاهش جذب کلسترول و همچنین مانع تشکیل چربی در بدن می‌شود. این مهمترین دلیلی است که ورزشکاران به خصوص بدنسازان باید خوردن آن را جدی بگیرند.

 

آزمایشات اولیه بر روی موش‌ها

دانشمندان تاکنون زمان بسایر زیادی را صرف کرده اند تا علت تحلیل رفتن عضلات را شناسایی کنند. همان‌طورکه می‌دانید یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود سالمندان برای مدت طولانی روی تخت بستری شوند، از دست رفتن عضلات و قدرت بدنی آن‌ها است. با بالا رفتن سن فرد و یا بستری‌شدن او، احتمال بسیار زیاد ورزش را به کلی کنار خواهد گذاشت که نتیجه آن آتروفی و تحلیل عضلات است. در حین همین بررسی‌ها، محققان متوجه شدند که اسید اورسولیک یکی از ترکیبات معجزه‌آسایی است که باید به دنبال آن باشند، زیرا ژن‌های فعال‌کننده سنتز پروتئین عضلات را فعال کرده و این یعنی راهی برای جلوگیری از تحلیل عضلات!

برای شروع این مطالعات بر روی حیواناتی که شبیه به انسان‌ها هستند انجام شد. موش‌ها اولین کاندیدا برای این نوع آزمایشات هستند. و اثرات خوردن سیب با پوست بر روی آن‌ها اندازه و آزمایش شد. جالب اینجاست که نتیجه تحقیق نشان می‌داد که عضلات موش‌ها بزرگ‌تر شده بود، یعنی به هایپرتروفی رسیده بودند! و نکته جالب تر اینکه خوردن سیب نه تنها مانع از تحلیل رفتن عضلات شده بود بلکه باعث افزایش حجم عضلات نیز گردید.

 

اثرات خوردن سیب بر روی موش‌ها

اسید اورسولیک باعث کاهش آتروفی عضلات در موش‌های ناشتا شد. بدون اسید اورسولیک، غذا نخوردن در موش‌ها باعث کاهش ۹٪ عضله شد. با دادن اسید اورسولیک به موش‌های ناشتا ۷٪ وزن عضله آنها افزایش یافت. بنابراین خوردن سیب با پوست می‌تواند باعث افزایش عضله سازی در موش‌ها شود.

اسید اورسولیک همچنین باعث رشد عضلات (هیپرتروفی) در موش‌های نرمال شد. موش‌هایی که رژیم غذایی حاوی اسید اورسولیک داشتند، عضلات اسکلتی و فیبرهای عضلانی اسکلتی بزرگتری داشتند و قدرت آنها نسبت به موش‌هایی که از سایر رژیم‌های طبیعی پیروی می‌کردند به مراتب بیشتر بوده است.

اثرات اسید اورسولیک بر روی عضله در موش‌های نرمال با کاهش چربی بدن، قند خون ناشتا، کلسترول و چربی‌های بدن به نام تری گلیسیرید همراه بود.

 

حالا سیب بخوریم یا خیر؟

مطالعات نشان داد خوردن سیب مانع از تحلیل عضلات در دوران سالمندی شده و مانع از جذب زیاد کلسترول می‌شود. بعلاوه خوردن سیب می‌تواند به کاهش توده چربی و از دست دادن وزن کمک کند. با خوردن سیب، ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام فلانوئیدها را دریافت خواهید کرد که اثر شگفت‌انگیزی در کاهش التهابات دارد.

یادتان باشد، بسیاری از بیماری‌ها ناشی از التهابات درمان‌نشده داخل بدن ماست. تحقیقات نشان داده که مصرف روزانه سیب ارتباط مستقیمی با کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی، سرطان و حتی آلزایمر دارد. طبق مطالعات آزمایشگاهی مصرف عصاره و آب سیب حتی از رشد سلول‌های سرطانی هم جلوگیری می‌کند که این در نوع خود شگفت‌انگیز است.

تحقیقات نشان داده که مصرف روزانه سیب ارتباط مستقیمی با کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی، سرطان و حتی آلزایمر دارد.

 

سخن پایانی

توجه داشته باشید که این مطالعات بر روی موش‌ها انجام شده است و اثر اسید اورسولیک بر درمان تحلیل عضلات بررسی شده است. با این حال ممکن است اثرات این اسید بر بدن انسان کمی متفاوت باشد، به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت خوردن سیب با پوست بر بدن ما دقیقا همین اثرات را خواهد داشت و نیاز به مطالعه بیشتر است. اما بر کسی پوشیده نیست که خوردن میوه و سبزیجات می‌تواند اثرات مثبتی را بر بدن شما داشته باشد. لذا توصیه می‌کنیم حداقل ۵ روز در هفته میوه به خصوص سیب را بخورید و از فواید آن بر بدن به خصوص عضله سازی استفاده کنید.

 

منبع: nhs

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نسیم زمانی پور

نسیم زمانی هستم به پزشکی و فیزیولوژی ورزشی علاقه مند هستم. بیشترین مطالبی که در این وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم حاصل ترجمه از مهمترین و مشهورترین وبلاگ‌های تخصصی ورزشی و پزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *